WETENSCHAP Nederland is geen luilekkerland voor ganzen Ieder zijn Middeleeuwen Kurkuma lijkt taaislijmziekte tegen te gaan Met de auto over een 'zelfreinigende weg' Tong van kameleon heeft snelheid van een katapult ien goede \edie tegen \uiging flora ngengifveel Ier ontstaan gedacht VRIJDAG 14 MEI 2004 teipeter de Jaeger [te Nederlandse graslan- beslist geen luilekker- oor ganzen. Slechts een leelvan de overwinteren- izen slaagt erin voldoende E|te bemachtigen om zich men voortplanten. Ganzen n weliswaar oud, maar 5de helft lukt het om tij leven één of meer jon- ortte brengen, heeft bio- iuke Prop ontdekt. rn ekent in zijn studie over van migrerende gan- met verschillende voor in. Vaak wordt veronder- it ganzen een makkelijk liden, omdat ze hier zo- idsel kunnen vinden. |is minder waar. De Ibehoefte is het hoogst iorjaar om reserves op -en voor de trek naar het in. De voedselkwaliteit weilanden sluit echter op de behoefte", zegt ids gras levert niet wat nodig hebben, ireken zwavelhoudende en, die ganzen nodig om spierweefsel op te „Niet verwonderlijk iestanddeel niet in wei- [zit, omdat het gericht is »kt en veredeld voor Herkauwers hebben ll ander verteringssys- ganzen." :n de kwaliteit, maar aanbod gaat achteruit, [in de wintermaanden Ie laatste jaren volop te ij de intensive be- met stikstof. Daar pro- Ie ganzen van. De Euro- irmen eisen echter dat stofgebruik met een der- Je helft wordt terugge- nt| Dit voorkomt dat er te- in het grondwater drinkwater terecht zal de grasproductie n, vreest Prop. Dat gaat te van de ganzen. „In de ijn ganzen volledig aan- kunnen de verruiging vegetatie op jonge kwel- et ongeveer 20 jaar ver- ontdekte promovendus uijper. De invloed van ilanteneters als de haas vegetatie wordt nogal iderschat. Kuijper vond grootste effecten optre- laag-productieve plek- niet op de middelmatig itieve, waar de meeste >ren grazen. Naast kas- 11 deed Kuijper onder- de kwelders van nonnikoog en, ter verge- ook op de eilanden Rot- laat en Mellum, waar azen voorkomen. Vooral terkwelder van Schier- koog is een interessante lor onderzoek naar de in- ïs tussen plant en dier. experimenten lieten zien toename van de hoe- el stikstof in de bodem ipetitieverhouding tus- ntensoorten kan veran- het hoge gras Elymus us wint het dan van het is Festuca rubra. Begra- lor ganzen en hazen chter de invasie van sop de kwelder. Ganzen op Vlieland. Foto: Hans van Weel gewezen op grasland van de boer. De grasproductie in na tuurgebieden zoals uiterwaar den en kweldergebieden is dan extreem laag. In de loop van het voorjaar, vanaf maart, schuiven de ganzen door naar natuurge bieden. Indien het areaal aan natuurterrein te klein is, gaan ze weer terug naar cultuur land." De overheid en natuurbeheer ders moeten er rekening mee houden dat de graskwaliteit niet optimaal is, meent Prop. Gezorgd moet worden voor vol doende ruimte om te grazen. Nu worden de wintergasten door het beleid bij elkaar gedre ven op een oppervlakte van 80.000 hectare. „Dat lijkt veel, maar het tienvoudige is nodig. We hebben het wel over ander half miljoen ganzen in Neder land, hèt middelpunt van de overwinterende ganzen uit heel Eurazië." Prop ontdekte dat kleine ver schillen grote gevolgen kunnen hebben. Slechte eters hebben langer nodig om voor de uit tocht genoeg reserves op te bouwen en arriveren een paar dagen later in het broedgebied in de poolstreek. „Dat lijkt gun stig. Want de omgeving is min der ijzig en het voorjaar iets dichterbij. Dat aanvankelijke voordeel wreekt zich aan het eind van het broedseizoen. De ze laatkomers zijn namelijk niet in staat aan het eind van hun verblijf voldoende eten te ver zamelen op de toendra om de terugvlucht te aanvaarden. Ze blijven onverzadigd op Spits bergen rond zwerven en ster ven de hongerdood." Een andere onverwachte uit komst is dat agressieve ganzen het minder goed doen dan de 'softies'. Prop heeft een groep roodhalsganzen in Siberië in de gaten gehouden. „Tijdens het broeden zitten de ganzen dicht op elkaar. De beesten die het meest krap zit ten zijn het agressiefst. Zij moe ten vechten om het schaarse eten rond hun nest te bemach tigen. Agressiviteit blijkt geen teken van dominantie, zoals al tijd gedacht, maar een signaal van onvermogen. De individu en kunnen blijkbaar niet goed voor zichzelf zorgen, dat uit zich in minder succesvolle broedresultaten. Prop is enthousiast over een nieuw Europees project waarbij ganzen zijn uitgerust met een satellietzender op de rug. „Hierdoor kunnen we de vogels volgen en op elk moment we ten waar ze zitten en wat ze doen. Dat is vooral leerzaam tij dens de trek. De vogels leggen drie tot vierduizend kilometer af. Dat lukt niet in een keer. Ze moeten ergens halverwege een tussenlanding maken om bij te tanken. Hoe en wat weten we niet precies. Daar verwacht ik interessante resultaten van." door Henk Hellema De kerrie-kleurstof curcumine (kurkuma) geeft in muizen een sterke verbetering van symptomen die horen bij cystic fibrosis (CF) of taaislijmziekte, zo blijkt uit onder zoek. CF is een erfelijke ziekte. In Neder land zijn er naar schatting 1200 patiënten. De gemiddelde levensverwachting ligt rond de 30 jaar. Patiënten met cystic fibrosis hebben last van dik, taai slijm in vooral luchtwegen en darmen. De aandoening wordt veroorzaakt door veranderingen in genen die de erfelijke boodschap voor een kanaaleiwit dragen. In gezonde mensen regelt dit eiwit - in de vorm van een kanaaltje in de buitenkant van een cel - het transport van zout en wa ter in en uit de cel. Wordt dat transport ver stoord, dan wordt het slijm aan de buiten kant van de cellen taai. Veranderingen heb ben tot gevolg, dat het kanaaleiwit niet, of niet goed, wordt gevormd. Bij meer dan de helft van de patiënten met CF ontbreekt slechts een deel van het CF- gen. Het eiwit wordt wel in elkaar gezet, maar niet goed gevouwen. De ruimtelijke structuur wijkt af. Voor de functie van het eiwit heeft dat niet eens zoveel gevolgen, maar controle-eiwitten in de cel merken dat er iets niet klopt. Ze halen het kanaalei wit van de productielijn en deponeren het bij het afval. Amerikanen en Canadezen hebben nu een stof gevonden, die voorkómt dat het CF-ei- wit bij het afval wordt gedaan. Die stof heet curcumine en wordt bereid uit de geelwor- tel. Hij is het meest bekend als de kleurstof in kerriepoeder. Curcumine zorgt ervoor dat het wat verfomfaaide CF-eiwit niet wordt herkend, daardoor niet bij het afval wordt gedaan, maar normaal op de buiten kant van de cel terechtkomt. Dit kanaalei wit blijkt daar normaal zijn werk te doen. De onderzoekers hebben de stof getest in r ruizen. De resultaten waren frappant. Het taaie slijm in het maagdarmkanaal was met curcumine verdwenen en de epitheelcellen in de neusholte werkten weer bijna als nor maal. Ook de sterfte daalde aanzienlijk. Van de tien onbehandelde muizen gingen er binnen tien weken zes dood, van de tien met curcumine behandelde dieren slechts één. wilde met zijn onder- hterhalen wanneer slan- 'oor het eerst in de evo- Jntstaan. Hij reisde >r de hele wereld rond amelde het gif van dui- slangen en ontdekte dat 'gif maar één keer in de is ontstaan, ongeveer oen jaar geleden. Dat is len jaren eerder dan we- ippers tot nu toe dach- eerste giftige slangen staan uit zwaarlijvige imonsters, die lijken op conda's van nu. Later kelde zich een groep met gespecialiseerde ïn en grote gifklieren, el slangensoorten, waar tot nu toe dachten dat j waren, blijken af te en van deze eerste giftige :ry analyseerde het gif ■schillende niet-giftige I, waaronder de rat s' De rattenslang blijkt 'tof te maken dat net zo g is als de toxines van de 'chtigen. Hoewel ze klei- leveelheden gif maken 1 gespecialiseerde giftan den, kunnen ze via hun tanden wel gif in hun Puiten. door Gert Onnink Welke minister van verkeer en waterstaat en van milieu zou er niet blij mee zijn? Een rijksweg, die niet alleen auto's verwerkt maar ook kan zorgen voor de op slag van vervuilde baggerspecie. Geen ander middel dat nog steeds zo veel stof doet afwaai en als deze vieze troep van de bodem van de rivier of andere waterwegen. Wegen naar de Toekomst, het innovatieprogramma van Rijks waterstaat, lijkt een eerste stap te hebben gezet naar een oplos sing voor de vervuilende bag gerspecie. Begin dit jaar werd een prijsvraag uitgeschreven met als thema: zorg voor een multifunctionele, reinigende weg die ook iets kan doen aan het schoonmaken van vuil bag gerslib. Het spul zou onder, op of naast de weg moeten komen. De wedstrijd leverde tot vreug de van de jury onder leiding van de Delftse hoogleraar Hen driks 24 inzendingen op. „Er was niet alleen grote belang stelling, maar ook een hoge kwaliteit", stelde Hendriks, ver bonden van de faculteit civiele techniek en geowetenschap- pen. De jury besloot daarom niet twee, maar vier consortia door te laten gaan met de uit werking van het ontwerp. De vier winnende inzendingen werden beloond met een che que ter waarde van 40.000 euro. De eerste kandidaat 'Bagger- wegwerken' noemde de jury 'gewaagd, maar zeer effectief. Zeker vanwege de elektronische aanpak van de zware metalen en de zogenoemde bio-degra- datie. In het idee worden de metalen met behulp van gelijk stroom uit de baggerspecie ge zuiverd. Ook andere viezigheid als minerale oliën en PAK's ver- In het 'Sawa-systeem' verandert de wegomgeving in een soort 'landfarm'. Het ontwerp is het hele jaar door werkzaam. Regenwater, strooizout en bermmaaisel spelen een voorname rol. Illustratie: Tauw dwijnt. De weg komt in een ge wapende grondconstructie te liggen. Winnaar twee was het 'Sawa systeem', waarbij de wegomge ving in een soort 'landfarm' verandert. „Zeer goed in het landschap in te passen", meen de de jury. „We gebruiken na tuurlijke processen; regenwa ter, strooizout en bermmaaisel. In de zomer breekt de warmte de baggerspecie af, in de winter doet het zout dat", lichtte het consortium toe. Het idee 'Langs de duurzame weg' ging als 'interessant' over de tong. „De vraag is vooral: hoe snel kan het werken' vroeg de jury zich af. Bij dit plan komt er naast de weg een 'multifunctionele bermruimte' te liggen, waar de baggerspecie wordt gereinigd. „Goedkoop, eenvoudig en milieuvriende lijk," prees een woordvoerder de vinding aan. Het project 'Baggerspeciema tras' werd door de jury zelfs als 'fantastisch' omschreven.Al leen al vanwege de naam", lichtte Hendriks toe. „Een moe rasachtige structuur en een be paald niet eenvoudig proces. We kijken uit naar het definitie ve ontwerp." Bij het 'matras plan' zorgen een zogenoemd bindmiddel en schuimvormer voor een stevige onderlaag, waarop de weg komt te liggen. Die laag is volgens een zegsman ^^stërk, doorlatend en licht' en een goed alternatief voor het normaal gebruikte zand. De vier winnaars gaan de ko mende maanden aan de slag met het uitwerken van hun ont werp, waarmee zij dit najaar zullen dingen naar de hoofd prijs. Die is het daadwerkelijk uitvoeren van het plan op een nog onbekende plaats in Ne derland. Over de zelfreinigende weg zouden volgens de plan ning van Wegen naar de Toe komst volgend jaar al auto's moeten rijden. Als het aan TU- hoogleraar Hendriks ligt, gaat het echter niet zo snel. „Laten we hiervoor de tijd ne men. Baggerspecie geldt im mers nog altijd als een gevoelig onderwerp in ons land. We moeten er geen problemen mee krijgen, want dan zijn we nog verder van huis. door Rob Hartgers Ruim duizend jaar geleden be trad keizer Otto III in Aken de grafkelder van zijn legendari sche voorvader Karei de Grote. Het moet een luguber schouw spel zijn geweest: de 20-jarige Otto, vergezeld door twee bis schoppen en een graaf, knie lend voor de troon waarop de dode Karei al bijna tweehon derd jaar was gezeten. Volgens het ooggetuigenverslag van de graaf was 'niets van zijn (Kareis) lichaam door verrotting aangetast, behalve zijn neus, waaraan een stukje ontbrak en dat de keizer met goud heeft aangevuld'. Daar bleef het niet bij: Otto kleedde Karei in witte gewaden, gaf hem een pedicure en trok hem een tand uit de mond die hij als souvenir bij zich stak. Otto's boude actie deed veel stof opwaaien. Sommige gees telijken repten van grafschen nis, noemden het postume eer betoon onchristelijk. Anderen speculeerden over de beweeg redenen van Otto; wilde hij, in navolging van Karei, Rome weer tot het bestuurlijke cen trum maken van het Karolingi sche rijk, of hoopte hij met een Karei de Grote-cultus de natio nalistische trots van zijn onder danen te prikkelen? Ook Adolf Hitler zag wel wat in Karei. Tegenover vertrouwelin gen noemde hij hem zelfs 'een van de grootste mensen uit de wereldgeschiedenis'. Er was al leen veel geschiedvervalsing voor nodig om Karei in te pas sen in de nationaal-socialisti- sche heilsleer. Vooral Kareis vermeende slachtpartijen on der de Saksen - een Germaans broedervolk - waren moeilijk te rijmen met de nationaal-socia- listische rassenleer. Het was uiteindelijk vooral Hitiers per soonlijke sympathie voor de grootsheid van Karei die de ou de keizer redde van het ver domhoekje. Een paar jaar geleden kwam de Poolse minister van buiten landse zaken Bronislaw Gere- mek terug op de grafschennis van Otto in. Otto, stelde Gere- mek, had met de grafopening het ideaal van een verenigd Eu ropa nieuw leven in geblazen. Tenslotte was het Karei de Gro te die een groot deel van het huidige Europa onder één be stuur stelde. Middeleeuwse hofdichters roemden hem als 'koning en vader van Europa'. De historicus Ronald van Keste- ren ziet in de grafschennis van Otto, het gekonkel van de nazi's en in de opmerkingen van Ge- remek voorbeelden van de ma nier waarop de Middeleeuwen telkens weer een andere bete kenis krijgen toebedacht. In het deel van zijn proefschrift Het verlangen naar de Middeleeu wen dat over Karei gaat, somt Van Kesteren maar liefst zestien etiketten op die in de loop der eeuwen op Karei zijn geplakt, uiteenlopend van 'vrijgevige keizer' tot 'tiran' en 'Europees christenkeizer'. Generaties Eu ropese historici, kunstenaars en politici probeerden Karei voor hun karretje te spannen. De beeldvorming van de Mid deleeuwen is een onderwerp Karei de Grote. Archieffoto dat pas sinds de jaren tachtig van de vorige eeuw serieus wordt onderzocht. Het zijn vooral Amerikaanse weten schappers, bewoners van een continent dat ten tijde van de Middeleeuwen nog niet was ontdekt, die zich hiermee be zighouden. De Amerikaanse belangstelling gaat terug tot de 18de eeuw, toen president Tho mas Jefferson zijn volk het voorbeeld van de middeleeuw se Angelsaksen voorspiegelde. Volgens Jefferson kenden de Angelsaksen een grote mate van vrijheid waaraan met de komst van de Normandiërs een einde kwam, want toen werden het feodalisme, het erfelijke ko ningschap en de machtige kerk geïntroduceerd. Jefferson ver geleek de Britten met de Nor mandiërs en de Amerikanen met de Angelsaksen - er zou zelfs sprake zijn van recht streekse afstamming. Deze theorie staat bekend als de 'Teutoonse mythe', een hardnekkige misvatting die tot ver in de 19de eeuw in brede kring werd aangehangen. Vol gens Van Kesteren verklaart ze ook de 19de-eeuwse 'Gothic Revival', een vreemde voorlief de voor middeleeuwse gotische bouwkunst, met als gevolg dat overal in Amerika 'neogotische' villa's verrezen. De Gothic Revival is allang uit gewoed, maar de liefde voor de Middeleeuwen blijft. In het Ex- calibur Hotel in Las Vegas wor den de gasten verwelkomd door koning Arthur en kunnen ze zich tegoed doen aan mid deleeuwse gerechten. Wie dat wil, kan trouwen in middel eeuws kostuum. Van Kesteren: „Het effect van dergelijke Mic key Mouse History is niet te on derschatten. Zo is wel beweerd dat Disney meer het beeld van de Middeleeuwen heeft be paald dan het Amerikaanse ge- schiedenisonderwij s In Nederland is er geen groter liefhebber van de Middeleeu wen denkbaar dan de schrijver en kunstcriticus Jozef Alber- dingkThijm (1820-1889). Hij was zo dol op de Middeleeu wen dat hij, geïnspireerd door de Engelse architect Pugin, het liefst alle kerken wilde afbreken en opnieuw opbouwen in goti sche stijl. Helaas voor Thijm kende Ne derland nooit een Gothic Revi val, zoals de Verenigde Staten. Hoewel er aardig wat gotische kerken werden gebouwd, ble ven de aantallen achter bij de verwachtingen van Thijm, me de door tegenwerking van pro testanten die de Gotiek zagen als een puur katholieke aange legenheid. Uiteindelijk besloot Thijm wa ter bij de wijn te doen. Voortaan probeerde hij Gotiek en Renaissance met elkaar in overeenstemming te brengen. Een van de resultaten van dat compromis was het Rijksmuse um, waarbij Thijm een belang rijke rol speelde als adviseur. „Het historisch bewustzijn schept aldus beelden van het verleden, die het terzelfder tijd kan wijzigen of wissen", con cludeert Van Kesteren. door Henk Hellema Om zijn prooi te vangen schiet de tong van een ka meleon als een katapult naar voren. Dat blijkt uit onderzoek van de Wageningse hoogleraar Experi mentele Dierkunde Johan van Leeuwen. Samen met de Leidse bioloog Jurriaan de Groot heeft hij de beweging van een kameleontong aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Ooit is wel eens geopperd dat de tong wordt uit gestulpt, doordat een kameleon deze snel vol pompt met bloed. Ook zijn er mensen geweest die dachten dat de kameleontong zich met lucht uit de longen als een feesttoeter uitrolde. De snelheid waarmee een kameleon zijn tong als het ware uitwerpt, is voor elk van deze verklarin gen veel te groot. In een fractie van een seconde kan het reptiel dat zich zo fraai aan de kleuren in zijn omgeving weet aan te passen, met de punt van zijn tong een even stilzittend insect bemach tigen. Later werd aan de werking van een bijzondere spier gedacht. „Onderzoek met video-camera's die 500 beelden per seconde opnemen, leerde ons dat geen spier daartoe in staat was." Er moest een ander mechanisme achterzitten. Als een katapult dachten De Groot en Van Leeuwen. Dat idee werkten ze samen uit door nauwkeurig naar de beweging en de anatomie van de tong van een kameleon te kijken. Net als een katapult zou een kameleontong aan drie voorwaarden moeten voldoen. Hij moest een stijf frame heb ben, als de gevorkte tak in een kinderkatapult; hij diende zijn energie langzaam op te bouwen, als in het uitgetrokken elastiek; en tenslotte moest er een kracht zijn om die energie op te bouwen. Volgens Van Leeuwen voldoet de tong van de ka meleon aan alle drie voorwaarden. Alleen de vorm heeft niets van een gevorkte tak met elas tiek. De kern van de kameleontong blijkt uit een lang, dun staafje van kraakbeen te bestaan: het frame. Rond dat kraakbeen bevinden zich zo'n 15 dun ne lagen bindweefsel, die als spiralen om het tongbeen zijn gewikkeld: het elastiek. „Vergelijk het met 15 over elkaar aangetrokken elastische kousen.Tenslotte wordt het bindweefsel weer omgeven, als een cilinder, door een krachtige spier. De energie in het elastische bindweefsel wordt opgebouwd door het concentrisch samentrekken van de spier: de krachtbron. „Dat opbouwen van die energie duurt ongeveer tienmaal zo lang als het afschieten van de tong." Door zich samen te trekken, wordt de spier niet alleen smaller, maar ook langer. Het volume van een spier blijft immers altijd min of meer gelijk. De samentrekkende spier schuift dus naar voren. Door het langer worden van de spier wordt ook het elastische bindweefsel naar voren uitgerekt. Op deze manier wordt spierarbeid langzaam om gezet in elastische energie. De katapult wordt afgeschoten, wanned het elastische bindweefsel door de uitrekking over de afgeronde top van het tongbeen schiet. „Bij het uitrekken van de bindweefselspiralen kan de dia meter van deze spiralen aanvankelijk niet kleiner worden, aangezien deze zich nog rond het tong been bevinden. Ze komen er, net als kousen rond een been, wel steeds strakker om heen te zitten. Wanneer ze echter over de punt van het tong been zijn geschoven, veren ze als het ware naar binnen terug." „Die opgebouwde energie is voldoende om de tongspier als een katapult naar voren te schieten. De katapult functioneert als een glijdende veer, waaruit van voor tot achter de energie achtereen volgens vrijkomt tot het bindweefsel helemaal van het tongbeen af is. Het tongbeen blijft als af- zetstuk min of meer op zijn plaats." Vervolgens zorgt een andere spier er weer voor, dat de uitge worpen spier met insect weer binnen boord wordt getrokken. Van Leeuwen is geboeid door versnelde bewe gingen in de natuur. Eerder deed hij aan de Uni versiteit Leiden al onderzoek naar het versneld uitwerpen van de tentakels door inktvissen. Mo menteel doet hij in Wageningen onderzoek naar de beweging van slangentongen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 23