WEG WIEL 2 De kap wordt steeds knapper Sachs gooit met MadAss knuppel in het scooterhok ornaat voor iwe Panda I - Fiat levert zijn succes je Panda (Auto van [2004) nu ook met auto- De 1.2 Dualogic kost euro, zo'n 1500 euro lan een gewone 1.2. ie staat voor een elektro- eregelde 'gerobotiseerd' jende versnellingsbak [net de hand kan wor- diend. Een koppelings- ontbreekt, maar de wel aanwezige koppeling ilektrisch en automa- «diend. loptoernee I waterstof -GM/Opel gaat de be- aarheid van de brand- lesten. Dat gebeurt met irathon van de Hydro - loor Europa. Deze Opel ivordt elektrisch aange- i\ia een brandstofcel die jbare waterstof elektrici- vekt. De test bestaat uit ivan 10.000 kilometer Europese landen in 20 s. De tocht begon op 3 het Noorse Hammerfest. >1 Fuel Cell Marathon op 11 juni in Lissabon, erland is Delft de etap- ls,waar bij de Techni- niversiteit op 17 mei de Delft-Brussel start. UEISIDER 04 ish International Historie rallye, Noordwijk. alpenrallye.nl lolland Panther tour, Rijnsburg rican Sunday, uinplein, IJmuiden 11243. www.darnells.nl errit door het Gooi. maf vliegveld Hilversum. Iden per e-mail: iveren.cjb.net of isch: 06 2152 2167. box Outdoor, in Rosmalen. 13 310. www.autotron.nl inse Autofestival, uit Assen. 10 380 assen.com itomaxx.nl lelauto- en treinbeurs, ehal, Fie Carelsenplein, n. 029 9640 354. I Lrospoor.nl I Monaco, Formule 1, IJde Monaco, I Carlo. 6de Grand Prix ||m.mc Internationaal Buggy i lid, Lelystad Lggyclub.nl nac modelautobeurs, [.Houten. 016 5537 054. yimac.nl jfliiropa, Formule 1, L|gring, Nürburg. rand Prix. urburgring.de tse Autosport Festival uit Assen. 059 2380 380 ■assen.com utomaxx.nl 0 redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, mail: hdwegenwiel@hdc.nl - üging onder verantwoording Etreffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- en of gewijzigde data. laatste informatie: bel het ver- kfoonnummer of ga naar het ide internetadres. Volkswagen New Beetle Cabriolet. Foto: Pon Opnieuw een trend: volautomatisch metalen vouwdak. Foto: DaimlerChrysler Komt eraan: Mini Cooper Convertible. Foto: BMW Welk merk verkoopt de meeste cabrio's? Op een zomerse dag lijkt het soms of iedereen een cabrio heeft maar dat valt wel mee. Vorig jaar werden er 'maar' 7280 cabrio's verkocht op een totaal van bijna 489.000 nieuwe auto's. Dat is nog geen 1,5 procent. Peugeot is met de razend populaire 206 CC al jaren spekkoper op de cabriomarkt. Bij de intro ductie werden er blind 700 per maand besteld. Sommi gen weken zelfs uit naar het buitenland om daar, voor extra geld, hun CC'tje te ko pen. In het topjaar 2002 ver kocht Peugeot 3720 cabrio's, vooral 206'jes. Afgelopen jaar daalde het aantal iets (2.313) maar daarmee is het merk nog altijd, op afstand, nummer 1. Procentueel stelt dat aantal overigens niet zo veel voor. Bij sommige ande re merken ligt die verhou ding heel anders. Bijvoor beeld elke vierde Porsche die verkocht wordt, is een cabrio (meestal een Boxster). Ook Smart-rijders kiezen opval lend vaak voor een cabrio. Top-11 van 2003 Merk verkochte %van cabrio's tot merk 1 Peugeot 2313 4,4 2 BMW 820 7,6 3 Citroen 706 2,5 4 Audi 602 5,2 5 Smart 483 27.2 6 Mercedes 430 2,9 7 Saab 236 6,3 8 Opel 227 0,4 9 MG-Rover 210 5,7 10 Renault 197 0,4 11 Porsche 110 25,6 De populairste cabrio s van 2003 Bij mannen: 1) Peugeot 206 CC 2) BMW Z4 3) Smart Roadster 4) Citroën C3 Pluriei 5) Audi A4 cabrio Bij vrouwen: 1) Peugeot 206 CC 2) Citroën C3 Pluriei 3) VW New Beetle cabrio 4) Smart Roadster 5) BMW Z4 Bron: RDC/Automotive door Rien van der Steen Een cabrio doet denken aan luxe, lekker weer, een zorgeloos leven. Een cabriolet schijnt een state ment te zijn over de manier waarop je leeft. Of minstens zou willen leven. De kap wordt steeds knapper. Iedereen kijkt op van een open auto. Of het nou een stijlvolle Saab is, zo'n enorme BMW 6, een nietige Daihatsu Copen of een statige Bentley zonder kap. Hoe dat komt? Een cabriolet (de naam is geleend van caprio- lo, Italiaans voor reebok vanwe ge de springerige manier waar op een slappe, open auto vroe ger reed) wordt vooral gezien in mondaine gebieden als Holly wood of de Franse Rivièra. En doet dus denken aan luxe, lek ker weer, weinig aan je hoofd, een zorgeloos leven. Een ca briolet schijnt een statement te zijn over de manier waarop je leeft. Of zou willen leven. De open auto is in de jaren ne gentig herontdekt, nadat de En gelse industrie een hele reeks aan topless modelletjes mee het graf in genomen had. Ach, de eerste auto's waren allemaal open, net als de eerste vliegtui gen trouwens. Comfortabel was er eigenlijk geen een. Specialisten Toen de kap dicht ging, ont stond heimwee naar de op vouwbare kap die vroeger over de landauer kon. En de happy few lieten hun cabriolets in de jaren dertig doodleuk construe ren door de ruim voorradige carrossiers. Na de Tweede We reldoorlog waren het vooral de Italianen, die de liefhebber ver baasden met prachtige open voitures. De Spyder Duetto van Alfa Romeo is er een ontroe rend voorbeeld van. De oorlo gen waren voorbij, de geest was gewillig en vooral optimistisch. In 1950 maakten ze in de VS, waar vooral een overvloed aan is dat het puntige voorruitframe ver naar achter steekt en een veilige instap belemmert. Dat komt omdat het bovenste deel van het vouwdak aan een (kor te) afmeting gebonden is. BMW heeft met zijn 6-serie cabriolet vanwege gewicht en design toch weer gekozen voor een zichzelf opvouwende softtop met een onafhankelijk daarvan bewegende steile achterruit. Een leuk idee had Citroën, dat vorig jaar met de Pluriei een veelzijdige cabrio-pick-up uit bracht. De cabriolet van de toe komst is zo'n omslachtige Plu riei in elk geval niet. Misschien krijgen de stalen vouwdaken binnenkort een panoramische glazen dakplaat, die automa tisch donker wordt als er licht op valt en opengeschoven kan worden als' de bestuurder half open wil rijden. Het zou voort borduren op het idee van de Pluriei. De automatisch opvou wende daken van de toekomst zullen in elk geval nog minder plek innemen, zodat de ge opende auto bruikbaarder wordt voor alledag. Volwassen Vooral dankzij techniek (en elektronica) is de cabrio vol wassen geworden. Lang niet al lemaal zijn het vierzitters, maar soms is dat ook nergens voor nodig. De open strijd wordt ook op designgebied gestreden. Kijk naar de nieuwe Chrysler PT Ca brio. Of hij in de jaren veertig bedacht is. Of naar die andere Amerikaan, de open Thunder- bird van Ford. Prachtig hoor, maar sterk neigend naar de ja ren vijftig van de vorige eeuw. Nee, dan de moderne open Au di's TT en A4, of de strak staan de Mercedes SLK. Of de attrac tieve Saab 9-3 cabrio. Een blij vend nadeel kent de cabrio ook: hij blijft duur. En dat heeft heel veel te maken met de prijzige constructie, waarvan de pro ductie meestal tot mondjes maat beperkt blijft. benzine en staal was, enorme open auto's, waar de kolk in de tank nog een tijdje naijlde wan neer de 'gas-guzzler' al een tijd je stil stond. De Ford Thunder- bird Convertible is een eclatan te vertegenwoordiger. Being and seeing was in. Terwijl ze in Europa juist gecharmeerd wa ren van eenvoudige, laag-bij - de-grondse tweezits roadsters. Ieder merk van betekenis heeft zijn eigen convertible, zoals een cabrio op z'n Amerikaans ge noemd wordt. Met zijn eigen stijl of stempel. Saab zweert bij zijn stijf sturende Scandinavi sche cabriolet met een meer- laagse dakconstructie die bij 20 graden onder nul nog niet ijzig wordt. Mercedes mikt vooral op luxe, Alfa op sensuele styling, Jaguar op exclusiviteit, Donker voort op primitief rijgenot. In de loop der jaren gingen spe cialisten zich met het construe ren van convertibles bemoeien. Zoals Karmann, de Duitse vari ant van Pininfarina, Giugiaro en Bertone. En Magna Steyr in Oostenrijk of Heuliez in Frank rijk. Ze zijn bedreven in het ver stevigen van een carrosserie, die het heel moeilijk krijgt als een vast dak verwijderd wordt. VW besloot heel frivool op nieuw een open Kever te laten Een cabrio impliceert luxe en een De veelzijdige cabrio-pick-up Pluriei valt in de smaak. Foto: Citroën minder dan 20 seconden ook weer dicht als de eerste regen druppels een aanslag op het le deren interieur plegen. En een oud principe dook weer op: in navolging van de Peugeot Eclipse uit de jaren dertig kwam het stalen vouwdak weer in zwang. Met een fabelachtig fraaie vouwconstructie, waarbij het dak aan de achterruit schar niert en onder het naar twee zijden scharnierende kofferdek sel opgeborgen wordt. Merce des bedacht automatisch oplo pende rolbeugels voor de SL en een elektrohydraulische vario- dak voor de SLK. Peugeot kwam met zijn populaire CC (coupé- cabrio), Renault volgde en Opel heeft intussen een fraaie variant bedacht: het stalen vouwdak van de Tigra Twintop verdwijnt rechtstandig in een vak achter de voorstoeltjes, zodat er veel minder aanslag op de inhoud van de koffer gedaan wordt. Nadeel van een stalen vouwdak bij bijvoorbeeld de Franse CC's bouwen. Met ouderwetse can vas vouwkap. Maar soms wordt het handwerk verdrongen door elektronisch gestuurde hydrau lica. En een automatische kap. In luttele seconden open, in zorgeloos leven. Foto: GPD zijn high-tech-schaduw zien bestaande bromfietsen er in eens hopeloos ouderwets uit. Alles wat je nodig hebt zit erop, maar wel heel compact en net jes weggeborgen. Een verlicht lcd-schermpje voor de kilome ters, kleine knipperlichtjes aan de stuureinden, een uitlaatpijp- je dat zich behendig omhoog slingert en eindigt in de demper onder het smalle zadel. Het led achterlichtje is van zeldzame subtiliteit. De MadAss is een product van het Duitse merk Sachs. Dat bouwt ook motorfietsen, maar is in ons land bekend van fiet sen met hulpmotor of elektri sche ondersteuning. Als het aan importeur Brittijn ligt wordt de MadAss een regelrechte scoo- terkiller. Daarom is de prijs van 1999 euro even scherp als zijn profiel en duikt zijn kekke kont je regelmatig op tussen die van Jaylo en Robbie Williams op MTV. Want daar immers huist de doelgroep. Ook blijkens de reacties tijdens onze testrit kunnen Hyosung, Kymco en Peugeot hun borst nat maken. Eerlijk gezegd, als wij nog 16 waren zouden we het wel weten. Sinds de water- gekoelde Zündapp van 1973 en de Yamaha FS1 hebben wij zo'n hebbeding niet meer mogen aanschouwen. Maar wè zijn bij lange geen 16 meer, en tijdens de proefrit wordt dat snel duidelijk. Het licht voorover hellende zadel maakt dat ons volledige, mid delbare gewicht steun zoekt bij de polsen aan het stuur. In combinatie met het plaatselijk slechte wegdek en een nogal stugge centrale schokdemper De extreme MadAss heeft geen grammetje overbodig plaatwerk en geen verhullend plastic. Wat je ziet is wat je krijgt. Bestaande brom fietsen zien er ineens hopeloos ouderwets uit naast hem. Alles watje nodig hebt zit erop, maar wel heel compact en netjes weggeborgen. Foto's: GPD verwege is vasrgesmeea aan een honkbalknuppel. Puur, brutaal staal waarop de lasrup- sen ongegeneerd te kijk liggen. De MadAss heeft geen gram metje overbodig plaatwerk, geen verhullend plastic, geen polonaise. Je zou hem de eerste 'naked brommer' kunnen noe men. Wat je ziet is wat je krijgt. Fraaie aluminium wielen met dikke banden. Naadloos aan sluitende minimum-spatbord- jes. Twee kale, priemende kop lamplensjes. Een stokstuurtje. En een motorblok met een ci linderinhoud van 49,5 cc, zoals ooit ontwikkeld door Honda. Viertakt, dus zuinig, milieu vriendelijk en stil. Extreem is hij, de MadAss. In saai, al jaren. De scooter en niets dan de scooter domi neert de sweet-sixteenklas se. Maar er is een piraat ge signaleerd en hij barst van ambitie. De MadAss heeft alles bij zich om de ban te breken. En dat is eigenlijk niet eens veel. Koplamppartij van de MadAss levert dit een bepaald oncom fortabele zitpositie op. Jeugdige berijders beweren van het ver schijnsel hoegenaamd geen last te hebben. Desondanks stu deert de importeur op een wat mildere demping, en mogelijk ook een vlakker zadel. De bocht- en stuurvastheid van deze tienerdroom is fantastisch. Het uitzonderlijk solide en uit gebalanceerde frame plus de zachte banden hebben daar al les mee te maken. Je kunt er op één oorlel de rotonde mee ve gen en daarom heeft Sachs al vast een schakelpook -er zijn vier versnellingen- en voetsteu nen van het inklapbare type ge monteerd. Je kunt je voorstellen dat hij met blokbanden en een trial-stuur ook off-the-road in druk maakt. De MadAss heeft een hydraulische schijfrem voor en een mecha nisch bediend exem plaar achter. De eerste overtuigt, de tweede niet helemaal, maar dat had ook met de afstelling te maken. Het 4-taktblok klinkt vertrou wenwekkend, al zouden wij een andere overbrenging gekozen hebben. Dat grote achtertand wiel mag er stoer uitzien, de MadAss draait nu verhoudings gewijs veel toeren en is springe rig bij het overschakelen. Een kleiner exemplaar zou de brommer een stuk minder ner veus maken. De snelheid kan dan alsnog worden begamsd via een ingreep in de ontste king. Jeugdpuistjes heeft de Sachs ook: de uitlaat lekte bij de aan sluiting op de demper, het con tactslot zat los en er sijpelde wat regenwater onder de tankdop. De gemonteerde spie gels rammelden dat het een aard had, en de zijstandaard klapt vanzelf in zodra je de brommer ook maar een tikje rechtop duwt. Link in de buurt van kinderen. Als de importeur snel werk maakt van die pu berkwaaltjes, dan kan het niet anders of de MadAss wordt een volwassen probleem voor de concurrentie. En er is hoop voor motorisch gestoorde 18- plussers: ook een 125cc-uitvoe- ring lijkt de oversteek uit Duits land te gaan maken. Info: Brittijn tel. 024-3734000, www.madass.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21