'Autorijden gewoon een kwestie van discipline' di A6 richting ^pmodel A8 Porsche-rijders gaan vaker vreemd Rusland Touaregs Pon in Klassieke Alfa's uit museum in Mille Miglia AUTO HEEMSKERK Opel: nieuwe (Fiat-) diesels «bp van de palet wordt Ids knapper Weg Wiel vrijdag 14 MEI 2004 redactie: Peter Lodewijks ■u/anp - De douane c [usland heeft een la- "J Nederlandse Volkswa- infisqueerd. Het gaat 1 uto's van het type "%e een waarde verte- iigen van 750.000 eu- reinwagens waren 's automobielhandel en op transport gezet nt kou- den ze figureren in het na Peking-express van :Net5. Het transport •derlandse auto's is ir gekomen dan de Ino aan grens tussen Wit-Rusland. Volgens e was er iets mis met 1. De auto-impor- ite nog dat het de wa terug zou zien, maar ussische hoogge- f heeft de wagens defi- leurd verklaard. lederlandse transpor een enorme tegenval- loof niet dat wij een en gemaakt bij het 01 ïvan de auto's. Het 1 ook sterk op dat f- "d ze voor eigen ge- innemen", aldus ivoerder van Pon's elhandel. rlandse bedrijf is niet met problemen. Ook Russische bedrijven ;r confiscaties door ssische douane. Vol- iissische ambassadeur Minsk heeft Wit- 12002 voor 60 mil- raan buitenlandse 'in beslag genomen. door Peter Lodewijks Brescia - Het Italiaanse merk Alfa Ro meo heeft, vooral op autosportge bied, een roemruchte historie die in de loop der tijd al heel wat 'onsterfe lijke' auto's heeft voortgebracht. Een kleine selectie daarvan rijdt elk jaar mee in het beroemde klassiekereve- nement Mille Miglia storica, ge noemd naar de beroemde straatrace van weleer. Eind vorige week werd in Italië de 22ste editie verreden. Alfa Romeo verscheen met 33 auto's aan de start. In totaal 375 teams toverden met hun historische race- en rallywa gens de straten van Brescia tot Rome weer even om tot een rijdend muse um, gadegeslagen door honderddui zenden toeschouwers. De eerste Mille Miglia, toen nog een echte race, werd 77 jaar geleden ver reden. Alfa Romeo speelde daarin een bescheiden rol, maar het jaar er op legde de Milanese fabrikant beslag op de eerste, vierde, vijfde en achtste plaats. In slechts twee edities van de Mille Miglia stond Alfa Romeo met lege handen. In 1957 werd de laatste race verreden en pas 26 jaar daarna kwam de we deropstanding van de 'Mille' als klas- siekerrit. Aan de Mille Miglia nieuwe stijl mogen uitsluitend voertuigtypen deelnemen, die in het verleden ook in de racerij actief zijn geweest en die niet jonger zijn dan bouwjaar 1957. Onder de 33 deelnemende Alfa's wa ren dit jaar acht klassiekers uit het Al fa Romeo Historisch Museum: de 6C 1500 Super Sport 1928, 6C 1750 Super Sport 1929, 6C 3000 CM 1953,1900 C52 Coupé 1953,1900 Sport Spider 1954, 2000 Sportiva 1954,1900 Super Sprint 1955, 750 Competizione 1955. Foto: Pon In de Mille Miglia van dit jaar kwamen acht van de 33 deelnemende Alfa's rechtstreeks uit het historisch museum van Alfa Romeo in Arese bij Milaan. Foto: Alfa Romeo eindhoven/gpd-ap - Uit onderzoek van de Amerikaanse verkeersbond AAA bleek eerder dat ouderen achter het stuur meer risico lopen bij een on geluk betrokken te raken dan jongere weggebruikers. Niet zo'n verrassing natuurlijk, al spraken de cijfers boek delen. Zo bleek dat mensen van boven de 85 een vier keer grotere kans lopen bij een auto-ongeluk om te komen dan bestuurders van middelbare leeftijd. Oudere automobilisten bleken vooral vaak in de fout te gaan als zij linksaf slaan en snel moeten beslissen: 65- plussers hebben dan een kwart grote re kans een ongeluk te veroorzaken en mensen ouder dan 85 zelfs 50 pro cent meer. Ouderen sterven boven dien vaker bij ongelukken omdat zij over het algemeen een zwakker gestel hebben dan jonge bestuurders. Ria is 72. De 70 gepasseerd dus, en dan is het niet meer vanzelfsprekend dat je rijbewijs wordt verlengd. „Ik heb juist de medische keuring ge daan. Voor het eerst hoor. Zo oud ben ik nog niet. Het stelde niet zoveel voor. Bloeddruk meten, je moet een plasje meebrengen en ze doen een ogentest. Je moet wel een bril dragen als je rijdt, zei de arts. Ja natuurlijk. Zonder zie ik geen barst." Een medische keuring, een 'eigen verklaring' betreffende de gezond heid en eventueel een rijvaardig- heidstest moeten het CBR ervan overtuigen dat Ria nog wel de weg op mag. Dat zal in dit geval waarschijn lijk geen probleem zijn. „Ik heb over al 'nee' in kunnen vullen. Ik ben ge lukkig nooit ziek." Maar wat dat niet kost. Ze laat de bonnetjes zien. De keuring bij de dokter: 73,70 euro. Een uittreksel uit het persoonsregister: 5,70 euro. De 'eigen verklaring': 18,75 euro. En dan nog eens het rijbewijs zelf: 24 euro. Samen 122,15 euro om weer vijf jaar te mogen rijden. Jaarlijks gaan tienduizenden ouderen dezelfde weg als Ria. Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen on derwierp in 2002 138.000 ouderen van 70+ aan een nader medisch on derzoek. Voornamelijk vanwege het gezichtsvermogen. Uiteindelijk wer den 8200 ouderen afgewezen. Maar Ria mankeert niks. Ze versleet in haar automobiele leven drie Kevers en een Polo. Voor haar deur staat nu Polo twee, een diepblauw wagentje. De passagiersstoel is in lighouding voor Pascal, de onafscheidelijke hond. De auto is belangrijk. „Jazeker, om me te verplaatsen en boodschap pen te doen." Want die doet ze niet bij de buurtsuper. „Ik ben erg ge hecht aan kwaliteit." Met het verkeer heeft ze geen enkele moeite. Ook al is het al ruim 40 jaar geleden dat ze haar rijbewijs haalde. „Ik moest toen in m'n ouwe Kever nog een pin uit zetten om richting aan te geven. Zo'n oranje stokje dat je van binnenuit kon bedienen. Begin jaren zestig was dat." „Je wordt erin getraind om goed op te letten", vindt ze. „En als je je aan de regels houdt, is het niet moei lijk. Gewoon een kwestie van discipli ne." Maar juist dót heeft bijna nie mand meer. Haar grootste ergernis? „Richting aangeven. Dat doen ze niet meer tegenwoordig." En asociaal weggedrag. En niet te vergeten: het gehaast van al die mannen op de weg. „Dan hebben ze 's ochtends weer veel te lang achter de gebreide broek gelegen. Bij de vrouw in bed dus. Laten ze toch eerder opstaan!" ivan der Steen Audi A6 neemt het op tegen de Mercedes E n j, .Geweldig vormgegeven, voorbeeldig ge- n eriorm verfijnd wat betreft het rijgedrag. IP ^e! ductie van de Audi A6 in Neckarsulm en het r hangchun stopt, zullen er sinds 1996 1,2 mil- ten tplaren gemaakt zijn. De kans dat het nieuwe r°e nog beter doet, is groot. Want de auto ziet er 11 luit, met een aanzienlijk sterkere achterkant, 11111 ibelachtige afwerking en rijdt geweldig. s rtot eind dit jaar 70.000 maken. Volgend jaar c uctiecapaciteit 180.000 auto's. En ja, eender- 1 01 Europa, maar bijna een kwart van alle nieu- I™ ;omt in China op de weg. Want Audi bezet 1 omfortabele 60 procent binnen het topseg- 1111 li verkocht er vorig jaar 65.000 auto's, waar- 11116 weg de meeste lokaal gebouwde A6'en. ie grille met chromen rand springt erg in het hamburg/anp-afp - Bezitters van snelle Porsche-sportwa gens gaan vaker vreemd dan de gemiddelde Duitse automobi list. Die conclusie trekt het Duitse autoblad Men's Car uit een onderzoek onder meer dan tweeduizend autobezitters van 20 tot 50 jaar. Van de ondervraagde mannelij ke Porsche-bezitters zei bijna de helft (49 procent) ontrouw te zijn. Van de vrouwelijke Por sche-rijders was dat 37 procent. BMW-rijders kwamen op de tweede plaats: 46 procent van hen zei wel eens vreemd te zijn gegaan. Ook bestuurders van auto's van het Amerikaanse merk Ford nemen het niet zo nauw: 44 procent heeft zijn partner wel eens bedrogen. Van de vrouwen waren de Au- di-rijdsters het vaakst ontrouw: 41 procent zei wel eens een buitenechtelijk 'avontuur' ge had te hebben. Op de tweede plaats komen de BMW-chauf- feuses met 39 procent. De der de plaats wordt gedeeld door de Porsche-rijdsters en be stuursters van Italiaanse auto's (37 procent). Opel-rijders en - rijdsters zijn volgens de onder zoekers het trouwst. Maar wat heet trouw? Van de mannen gaf 31 procent toe minstens een maal te zijn vreemdgegaan en van de vrouwen 28 procent. Audi 100 AudiV8 AudiA6(C5> AudiA6(C6) De enorme A6-grille met chromen rand springt erg in het oog. Alle komende Audi's krijgen zo'n grille. Foto: Pon an een grille: van Audi 100 tot nieuwe A6. oog. Die geprononceerde voorkant is bestemd voor alle komende Audi's. Ook VW gaat op een soortge lijke toer. De A6 is aanzienlijk langer geworden (12 cm), breder en iets hoger. De wielbasis groeide mee met niet minder dan 8 cm. Dat leidt tot meer zit ruimte achterin, voelbaar meer rijcomfort en een kofferruim dat tot 546 liter groeide. Net als in topmodel A8 beschikt de A6 over een elektromechanische parkeerrem. Geen handrem meer dus, gewoon een knopje. De ingenieurs belo ven een carrosserie die 34 procent stijver is dan die van zijn voorganger en een mooie aërodynamische cW-waarde van 0,28. Hij gedraagt zich in ieder geval heel stil, stuurt als een scheermes en kan bogen op een reeks geweldige motoren, waarvan de 3.2 liter 255 pk V6 met directe benzine-injectie en de 3.0 li ter 225 pk V6 TDi nieuw zijn. Er zijn ook nog een 2.4 liter 177 pk V6 en een 4.2 liter 335 pk V8. Basismotor is de 2.0 liter 140 pk TDi. De transmissies bestaan uit een 6-versnel- lingsbak, een 6-traps automaat of een traploze cvt-automaat (continu variabele transmissie). Standaard heeft de nieuwe A6 voorwielaandrijving, licht- en re gensensor, multi media interface met dis play, airco en zes airbags. Luchtvering kan vanaf volgend jaar. Audi denkt er in Nederland 2000 per jaar te kunnen verkopen, ongeveer 200 meer dan nu het geval is. In februari komt de stationwagon, die bij Audi altijd Avant heet. De verhoogde Allroad 4wd gaat vol gend jaar uit productie, omdat Audi in 2006 met een suv komt die misschien net als het studiemodel Pikes Peak gaat heten. A6 wordt uitgerust met permanente quattro vier- wielaandrijving. In Duitsland gaat het nieuwe mo del 33.000 euro kosten, in Nederland is dat een flin ke 44.300 voor de 2.0 liter. Opvallend is de vormgeving van de klokken in het instrumentarium, die een druppelvorm kennen. En op de brede middenconsole zitten duidelijke knop pen voor verschillende functies en een centrale knop voor de centrale elektronische bediening van de multi media interface, waar je tamelijk snel ver trouwd mee raakt. Je bedient er navigatie (extra), airco (standaard), radio en allerlei andere boordap paratuur mee. Aan de vormgeving van de slanke buitenspiegels is het onderweg een beetje wennen. Dat kon beter qua zicht naar achter. De nieuwe A6 kruipt akelig dicht tegen Audi's topmodel A8 aan. Al is die nog een tikje langer en luxer. (advertentie) Roelofarendsveen 33 JAAR NISSAN DEALER den haag/gpd - De uitstoot van het Nederlandse milieu vervui lende stoffen is vorig jaar afge nomen. Toch voldoet ons land op de meeste terreinen niet aan de milieueisen van de EU. Om de luchtvervuiling van het auto verkeer nog meer te beperken wil staatssecretaris van milieu Pieter van Geel roetfilters voor dieselauto's vanaf 2007 ver plicht stellen en subsidiëren. De personenauto-dieselmarkt in Nederland stijgt heel licht. Ongeveer een kwart van alle jaarlijks nieuwe verkochte au to's is een diesel. Opel speelt daar een zwakke rol in en is uit op een inhaalslag. Want de Duitse fabrikant ziet Renault en bijvoorbeeld Toyota en Volks wagen wél stijgen. Opel levert de 1.3 Fiat-diesel al voor de Corsa en Agila. Voor de Astra en de Vectra komen nu ook 1.9 diesels van Italiaanse origine beschikbaar. Het gaat om de tweede generatie commonrail- diesel. De nieuwe 1.9 CDTi tur bodiesels hebben 120 en 150 pk. Een 'partikelfilter' kan, maar dat kost dan wel 675 euro extra. In dat geval voldoen de diesels aan de Euro-4 emis sienorm die vanaf 2006 ver plicht wordt. Dat betekent dus, dat het filter tegen die tijd stan daard in de auto zal zitten. Het filter is onderhoudsvrij en werkt zonder toevoegingen. De 150 pk turbodiesel komt deze maand, de 120 pk-versie is er Een imponerende verzameling klassieke en nieuwe Ferrari's stond twee weken geleden op gesteld bij het Rockefeller Center in New York. Een aantal van die tot de verbeelding van velen sprekende Italiaanse bolides komt in augustus 'onder de ha- Een van de topstukken is deze Ferrari 166 Spyder Corsa uit 1947, de oudste race-Ferrari in de we reld en de eerste die ook aan klanten werd verkocht. Christie's verwacht op de veiling voor deze wagen 800.000 tot dik 1,1 mil joen euro's te vangen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19