Spigt ontvangt gasten in het LAK KUNST 8f CULTUUR m Dick Bruna jaagt op z'n eigen werk Parktheater presenteert laatste seizoen Lenferink enthousiast over plannen van De Veenfabriek Kunststof zerken r vrijdag 14 MEI 2004 Aquarel/gouache van Hensten- burgh. Foto: Unicorno collectie Van der Laan vraagt advies den haag - Staatssecretaris Van der Laan wil van de Raad voor Cultuur een onderbouwing van een aantal adviezen voor het komende Kunstenplan (de Cul tuurnota voor de periode 2005 - 2008). Het gaat om onder meer de adviezen van de raad voor Het Toneel Speelt, Het Neder lands Danstheater en het Tey- lers Museum. Het Toneel Speelt bijvoorbeeld heeft al laten we ten dat het wordt opgeheven als het zo weinig geld krijgt als door de raad is voorgesteld. Van der Laan geeft in haar aan vullende adviesaanvraag aan dat ze het artistiek inhoudelijke oordeel van de raad respec teert, maar dat ze toch tot an dere conclusies kan komen. Staatssecretaris Van der Laan heeft de Raad ook laten weten dat er buiten het cultuurnota budget (430 miljoen) geen an der geld beschikbaar is. De raad stelde dat er 870.000 euro meer nodig was. Concerten in Leidse Hout leiden - In de muziektent in de Leidse Hout begint zondag weer de reeks Leidse Hout Con certen. De concertserie wordt voor de achtste keer gehouden. Werkmans Wilskracht geeft zondag om 14.00 uur de aftrap. Prijs voor auteur Henning Mankell tutzing - De Zweedse bestsel lerauteur Henning Mankell, dit jaar schrijver van het geschenk boekje voor de Maand van het Spannende Boek, krijgt zondag de Toleranzpreis uitgereikt van de Evangelische Academie in het Duitse Tutzing. Met deze prijs worden mensen geëerd die met hun werk wereldwijd discriminatie bestrijden en we derzijds begrip en respect kwe ken tussen verschillende volke ren en culturen. De prijs (10.000 euro) wordt aan Man kell uitgereikt door de Zuid- Afrikaanse bisschop Desmond Tutu. Het geschenkboekje voor de Maand van het Spannende Boek, getiteld 'Het graf, wordt vanaf 27 mei in de boekwinkels cadeau gedaan bij een aankoop van tenminste 12,50 euro. Kostbare collectie onder de hamer Amsterdam - Bij Sotheby's Am sterdam komt volgende week een van de belangrijkste collec ties tekeningen uit Nederlands particulier bezit van na de Tweede Wereldoorlog onder de hamer. Het veilinghuis ver wacht dat de Unicomo-collec- tie van het echtpaar Nijstad ten minste 1,2 miljoen euro op brengt. De verzameling omvat werken van Franse, Italiaanse en Duitse herkomst, maar het accent ligt op de Vlaamse en Nederlandse School van de zes tiende tot en met de achttiende eeuw. Eén van de topstukken is een vanitas stilleven met sche del, bloemenkrans en gedoofde kaars van Herman Hensten- burgh (1667-1726). De aquarel- gouache dateert van om streeks 1700 en heeft een richt prijs van tussen de 60.000 en 80.000 euro. Records Dumas en De Kooning new york/amsterdam - VOOI' kunstwerken van de in Neder land woonachtige Zuid-Afri kaanse Mariene Dumas en van de Nederlandse Amerikaan Wil lem de Kooning zijn dinsdag op een veiling in New York record- prijzen betaald. Het schilderij 'The Dance' uit 1992 van Du mas bracht op de veiling voor naoorlogse en hedendaagse kunst omgerekend 547.000 euro op. Dumas woont en werkt al geruime tijd in Amsterdam. Het beeld 'Staand figuur' uit 1984 van de geboren Rotterdammer Willem de Kooning haalde een bedrag van omgerekend bijna 3 miljoen euro. Niet eerder werd voor een beeld van deze in 1997 overleden kunstenaar zoveel geld betaald. Jazzprijs voor Jan Roelofs Amsterdam - De 20-jarige saxo fonist/klarinettist Joris Roelofs heeft de Deloitte Jazz Award 2004 gewonnen. Aan de jazz prijs is een geldbedrag verbon den van 20.000 euro. leiden - Burgemeester Lenferink toonde zich gister middag uitermate enthousiast over de plannen van theatermaker Paul Koek om zich met zijn ensemble De Veenfabriek in Leiden te vestigen. Koek krijgt van het Rijk een subsidie van 600.000 euro en heeft zijn oog la ten vallen op het Scheltemaxomplex aan de Oude Sin gel. „Het zou magnifiek zijn als Koek met zijn gezel schap in Leiden neerstrijkt", aldus Lenferink bij de presentatie van de seizoensbrochures van de Leidse theaters. Directeur Bart van Mossel van de Leidse Schouwburg hield bij die gelegenheid een warm plei dooi voor de komst van Paul Koek en zijn ensemble naar de stad. Burgemeester Lenferink bleek goed op de hoogte van de plannen en gaf aan ze ook te steunen. „Een stad heeft creatievelingen nodig. Voor de leven digheid en de welvaart van een stad zijn die zelfs be langrijker dan hoogopgeleiden", haalde hij een recent onderzoek aan. Koek wil in het Scheltemacomplex voorstellingen spelen, maar er ook een werkplaats van maken voor jonge kunstenaars en studenten van de Faculteit der Kunsten van de Universiteit Leiden. NOODZAKELIJK KWAj 'Feestdagenproductie soms springplank voor verder succes' door Theo de With leiden - Met een kort optreden gaf Fréderique Spigt gistermid dag alvast een voorproefje van haar eindejaarsvoorstelling in het LAKtheater. Zij neemt in de cember de inmiddels traditionele productie De Feestdagen in het LAK voor haar rekening. Vijf avonden achtereen ontvangt Spigt dan muzikale gasten en zingt zij met hen. „Fréderique Spigt werkt aan een cd waarop ze duetten zingt met andere Nederlandse arties ten, zoals Huub van der Lubbe, Bennie Jolink, Liesbeth List en Barry Hay", zegt LAKtheaterdi- recteur Roland Helmer over dit project. „De duetten worden ook op video opgenomen. Op haar theatertournee zingt Fré derique Spigt ze met haar part ner op een groot beeldscherm. Het is de bedoeling dat ze bij ons een aantal gasten in leven den lijve ontvangt." Spigt wordt daarbij begeleid door een live band en een strij kerssectie. Helmer: „Ik heb voor haar gekozen, omdat ik Fréderique een boeiende zan geres vind met één van de prachtigste stemmen van Ne derland. Sinds ze in het Neder lands zingt zijn haar teksten bo vendien veel belangrijker ge worden. Ze is heel Rotterdams. Geen geouwehoer, meteen to the point. Daar heb ik wel wat mee." De feestdagenproductie is het jaarlijkse hoogtepunt in de pro grammering van het LAKthea ter, die gisteren tegelijkertijd met die van de Leidse Schouw burg officieel werd gepresen teerd. „Het wordt een mooi sei zoen", voorspelt Helmer. Hij haalt veel vertrouwde namen terug. „Met veel theatergroepen ga ik een verbintenis voor lan gere tijd aan. Daardoor krijgt de Leidenaar de kans zo'n groep goed te leren kennen. Je moet een gezelschap de kans geven een publiek op te bouwen." Aan de andere kant zijn er ook namen uit de programmering verdwenen. „Golden Palace zijn we kwijtgeraakt aan de schouw burg. Natuurlijk is dat jammer, maar kleine groepen worden soms groot." Helmer lanceert echter ook een aantal nieuwe namen. Hij noemt onder meer theatergroep Würz uit Utrecht. „Zo'n club volg ik al langere tijd. Nu is het moment dat ze naar Leiden moet komen. Ik wacht altijd af tot zo'n groep een zekere vlieghoogte heeft." Andere nieuwkomers zijn de dansgezelschappen van Nanine Linning en La Melis en de to neelgroepen Oostpool en Le vend Wild. „Vaak heeft het pu bliek al kennis met ze kunnen maken in onze serie Nieuwe Theatermakers", weet de thea terdirecteur. Voor 28 euro kan een bezoek worden gebracht aan zeven voorstellingen van aanstormend talent. „Da's toch bijna voor niets. Die serie is dan ook elk jaar uitverkocht." Tot de vertrouwde bespelers van het LAKtheater behoren het Nationale Toneel, Fred Delf- gaauw, het Volksoperahuis, Ga- lili Dance, Carver, Orkater en Wetten van Kepler. Met dat laatste gezelschap doet het Leidse theater zelfs een project- week. „Drie avonden achter el kaar speelt de groep hier haar voorstelling. Overdag doen ze workshops met Leidse scholie ren. In twee middagen wordt een klein optreden voorbereid en dat mag in het decor van Wetten van Kepler worden ge speeld'. Ik sta elke keer weer te kijken van de prestaties. Als ik een stoere bink uit het publiek hoor zeggen 'best wel cool, dat toneel' is de missie al ge slaagd." Het theater aan de Cleveringa- plaats heeft in het seizoen 2004-2005 drie premières in huis. Triade Musical toont er zijn productie Parade voor het eerst aan het publiek. „Zeer ge vorderde amateurs", noemt Ro land Helmer de leden van deze groep. Nog een stap verder zijn Yvonne Henneken en Laura Ro denburg, als theaterdocenten verbonden aan het LAK. Zij maakten twee jaar geleden hun eerste voorstelling en zijn nu met Ingeblikt aan hun derde toe. Als theatergroep Ravon spelen ze hun première in het LAKtheater, maar daarna ook elders in Nederland. De derde première is die van het duo An Jan (Marjolein Meijers van de Berini's en Jan Rot). Zij verzorgden in 2000 de feestdagenproductie in het LAK en sindsdien hebben ze een speciale band met dit theater en ook landelijk veel succes. In hun programma 'Grootste hits deel 2' vertalen ze opnieuw evergreens naar het Nederlands. 'Bridge over troubled water' wordt 'Als een plank over zeven sloten' en 'Happy together' ver bouwen ze tot 'Lang en geluk kig'. Als gastzanger nemen ze Marcel de Groot mee. Helmer: „Zo zie je maar dat de Feestda gen in het LAK soms een springplank voor verder succes zijn." Zuurbeek ligt in de buurt van Moespot, Muggenbeet en Blau we Hand. Wie denkt dat dit het begin is voor een doldwaas avontuur van Suske Wiske heeft het mis. Deze plaatsnamen zijn niet verzonnen door een striptekenaar. Dit is Overijssel, dit zijn dorpen die echt bestaan. Misschien dat er met het noe men van buurgemeenten als Giethoorn of Genemuiden een lichtje gaat branden. O, daar? Ja daar. Zelf heb ik altijd gedacht dat de streek boven Kampen het do mein was van voorstopper Jaap Stam, van roodbont vee, van turfstekers, van kerkscheuringen en van pek en ve ren. Het land waar knoestige koppen dagelijks weer en wind trotseren in de vette klei. Waar hard gewerkt wordt en voornamelijk gezwegen. Waar het denken van de mens ondergeschikt is aan het woord van de dominee. Het land kortom, waar aan creativi teit en kunst net zo veel aandacht wordt geschonken als aan het geblaf van een ketting hond in de verte. Dat je je daarin zo kunt vergissen. Neem Toon van Wendel. De Willie Wortel van Zuurbeek noemen ze hem in de Zwolse Courant, het dagblad waarin dit curieuze be richt opdook. De 69-jarige klus ser komt met een noviteit in de uitvaartbranche: de kunststof grafzerk. Hij heeft vijf jaar ge werkt aan het prototype, dat hij op zijn zolder vast apart heeft gelegd. Voor zichzelf. Zijn crea ties 'zijn inmiddels op de lokale braderie getoond. Straks wel licht verkrijgbaar in heel Neder land. Wandelend over de historische begraafplaats aan de Groene- steeg en stilhoudend voor het graf van de moeder van Van Gogh vraag ik me af hoe het zo ver kon komen. Ach, de voorma lige begoniakweker maakt ook wel eens wat mee in zijn fami lie, zo gaat het verhaal uit Zwolle verder. Sterfgevallen. Hij zag niet alleen het verdriet, maar ook de financiële sores van de nabestaanden. Want 'marmer is duur. Je hebt al zo veel aan je hoofd als een dierba re komt te overlijden, moet je nog je portemonnee omkeren op de koop toe. Kunststof is de helft goedkoper dan steen. Is regen en windbestendig en gaat net zo lang mee. Hal Wat een mooi verkoop-» praatje. Ordinair geld verdienen is de drijfveer achter deze vin ding. Een letterlijke variant op het gezegde: de één ziji de ander zijn brood. Van Wendel heeft hogi ven in gedachten dan ruil voor het eigentijds van de medemens. Kui weert hij, telt zwaar modellen zijn op ma baar. In elke gewenste op verzoek voorzien fraaie afbeelding off heeft per slot van rel. een grijs verleden wel aan kunstschilderen Dat je het weet. Onwillekeurig dwalen dachten af naar Bhij Joodse begraafplaats in Duinhof in Lisse, naai poort o en vei .l denakl tuum F daarna fraaie, derhou ken ii f1 'edu. vreei heerst je groen, en hei ren va 2? in I AD VAN KAAM kunt over di het be is nie bers mooie plaats, ervan Zitten bankje de ogen. Deze overp maken plaats voor beelden van het ku kerkhof van de toekoi me zie ik een zee van bizarre kleuren. De waanzinniger beschik de ander. Geplastifia numenten in alle sa maten; van poezen to en van racewagens tol jachten - al naar resse van de overleden siet materiaal is nan alleen goedkoop, het dig te gieten in wat va ge vorm dan ook. UÏ uw man een wenteltral hemel in Ferrari-rood\ mevrouw. Voor weinig zoek plaatsen we halve gevaarte nog een pai engeltjes. Om het helei maken. Ik schrik wakker op h van begraafplaats de steeg en kijk om me marmer en groen gri daarop Leidse namei trouwd klinken als je voor je uit spreekt, maar! Want plastic, daar moei je aan denken. Dat die gen nooit verder mog dan Zuurbeek, Moesf genbeet en Zalk. trouwens. Die komen leen voor in stripverha Originele Nijntje-tekeningen op veiling 'Gezocht naar artiesten die hier succes hebben gehad' haarlem - Een tot nog toe on bekende particulier biedt via het Haarlemse veilinghuis Bubb Kuyper, de allereerste Nijntje-tekeningen van Dick Bruna te koop aan. Erg verve lend, vindt de Utrechtse kun stenaar, die nog nooit origineel werk van zichzelf verkocht en er alles aan doet om het werk weer in bezit te krijgen. Het gaat om de originele typoscrip ten en gouaches van de twee eerste Nijntje-boeken, die in 1955 en 1957 verschenen. Nijn- tje zag er toen nog pluizeriger uit dan nu. Beide manuscripten bestaan uit 17 pagina's. Bruna hoorde zelf een paar we ken geleden via-via dat er origi nele tekeningen van Nijntje te koop werden aangeboden. Een kennis had het werk op de in ternetsite van het Haarlemse veilinghuis ontdekt. „Het was een hele vervelende verrassing voor hem", zegt Marja Kerkhof, directeur van Mercis bv, dat alle zakelijke belangen van Bruna behartigt. „Dick zou zelf nooit wat verkopen. Dat deed hij niet toen hij weinig geld had en nu nog steeds niet." Het veilinghuis kreeg de origi nelen van eerste twee Nijntje- boeken ('Nijntje' en 'Nijntje In De Dierentuin', voor het eerst gepubliceerd in 1955 en 1957) een paar maanden geleden al aangeboden, zegt directeur Jef frey Bosch. „Dat zijn natuurlijk héle leuke dingen voor een vei linghuis. Vooral toen na enig onderzoek van onze kant bleek dat er eigenlijk nooit origineel werk van Bruna op de markt komt." Uit datzelfde onderzoek bleek volgens Bosch ook dat de aanbieder de stukken niet on rechtmatig had verkregen. „En dan is er voor ons geen reden meer om het niet in de catalo gus te zetten. Het is niet gebrui kelijk om naar de kunstenaar te gaan om te informeren of hij ervan afweet." Wie de aanbieder is wil nie mand zeggen, maar waar schijnlijk is er in het traject tus sen Bruna en de drukker ooit iets 'mis gegaan', zegt het vei linghuis. Het gaat om de origi nele gouaches en tekstpagina's die samen de twee eerste Nijn- tje-boekjes vormen. De tekst is met schaar en plakband op de pagina's geplakt. De tekeningen verkeren nog in uitstekende staat, maar het plakband en het papier zijn wat vergeeld. Het veilinghuis zette de boekjes met de toevoeging 'uitzonder lijk zeldzaam en origineel werk' voor 1500-2000 euro per stuk aan geschatte opbrengst in de catalogus. „Er zijn geen prece denten omdat er nooit iets van Bruna is verkocht. Bij een ma nuscript van W.F Hermans hebben we wel enig idee, maar hier is helemaal geen handel in." Mercis is inmiddels namens Dick Bruna in gesprek met de gene die de originelen bij het veilinghuis heeft aangeboden, zegt Marja Kerkhof. Ze wil niets loslaten over de voortgang van die gesprekken, die via het vei linghuis verlopen. „Ze krijgen die originelen uiteindelijk na tuurlijk wel in bezit", denkt di recteur Bosch van Bubb Kuy per. Als ze er met de aanbieder nu niet uitkomen, kunnen ze in het ergste geval natuurlijk op de veiling gaan zitten en het hoog ste bieden." door Theo de With alphen aan den rijn - Het Park theater in Alphen aan den Rijn begint in september aan zijn al lerlaatste seizoen. Na vijftien jaar sluit het intieme theater in Park Rijnstroom zijn deuren om plaats te maken voor een nieuw theater-bioscoopcomplex, dat volgend jaar aan de oever van de Oude Rijn zijn deuren opent. „Het houdt ons allemaal be zig", zegt directeur Guido Creu- wels, terwijl hij door de gids van het nieuwe en dus laatste seizoen bladert. „In de pro grammering heb ik er ook reke ning mee gehouden. Ik heb ge probeerd artiesten terug te ha len die hier succes hebben ge had." Seth Gaaikema keert terug, Paul Haenen en Purper betreden voor het laatst het toneel, Vin cent Bijlo neemt afscheid van de zaal en ook de Bloeiende Maagden gaan een laatste po ging doen het publiek van het Parktheater te shockeren. „Het zijn natuurlijk niet alleen maar oudjes", stelt Creuwels vast. „Ik heb ook nieuwe namen ge boekt, zoals Joep Onderdefin- den, Rob Urgert en Hakim die een cabaretprogramma voor Troupe Saaba is één van de bands uit de categorie wereldmuziek, waarmee het Parktheater het Alphense publiek kennis laat maken. Foto: Karla Hoffman volwassenen maakt. Wel heb ik geprobeerd al te grote risico's te mijden, want ik wil de deur van het theater straks zonder finan ciële verliezen achter me dicht trekken." Creuwels verhuist niet mee naar het nieuwe complex. Mare van Kaam, nu nog leiding ge vend aan theater De Naald in Naaldwijk, is als nieuwe direc teur aangetrokken. Vooruitlo pend op een breder theateraan bod in Alphen heeft Creuwels de afgelopen twee jaar geëxpe rimenteerd met de programme- Theatermarkt in Alphen Het Parktheater vestigt op vrijdag 28 en zaterdag 29 mei de aandacht op de nieuwe programme ring met een theatermarkt in het centrum van Alphen aan den Rijn. In de Oude Rijn ligt, ter hoogte van het theater in aanbouw, een dek schuit waarop diverse artiesten optreden. Vrij dagavond zijn dat zanger Jeroen Zijlstra en de Zuid-Amerikaanse muziekgroep van Beatriz Ag- uiar. Op zaterdag staan optredens gepland van Duo Hofinger (klassiek), The Young Sinatra's (jazz), Mylène d'Anjou (cabaret), Escher Ensem ble (klassiek), Carmen Gomes (soul), Maarten van Roozendaal (muzikaal cabaret) en Yama Ya- ma (percussie). Op vrijdag duurt de theater markt van 19.30 tot 21.30 uur en op zaterdag van 11.00 tot 18.00 uur. ring. Zo had hij subsidie om Al phen kennis te laten maken met wereldmuziek. Die subsi die is inmiddels vervallen, maar het Parktheater gaat door met het genre. In samenwerking met Festival Mundial zijn muzi kanten uit Kenia, Indonesië en Burkina Fasso geboekt. Voor de koffieconcerten op zondagochtend wordt samen gewerkt met het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. „Het niveau van de musici is hoog. Maar omdat ze nog niet de honoraria van beroepsmusi ci vragen, is het voor ons be taalbaar. Je weet van tevoren dat je met zo'n klassiek concert toch geen volle zaal trekt." Traditiegetrouw zijn veel van de 120 voorstellingen in het sei zoen 2004-2005 gewiji ziek of muziektheate men onder anderen Jt man en Huub van d optreden met band. I bi Soerjadi komt weei Parktheater. Verder zi certen te verwachten derique Spigt, Jeroer Lenny Kuhr, Stef Young Sinatra's, Amii va, Carmen Gomes ei Jarmo Hoogendijk Varekamp dat een o( aan Miles Davis. The Stroopwafels doen Al in het kader van hun tournee ter gelegenhe 25-jarig bestaan. Verder heeft directeur het Nederlands Mu semble teruggevraagd trad het ook op in het ter dat daarmee voor een musicalgezelscha kest in huis had. I moesten wegens pla plaatsnemen in de ffl musical 'Vincent', ven van schilder Vu Gogh, staan de zestiei den ook via een vil ding in contact met het in aanbouw zijn Castellum behoren z makken straks tot het Vlak voor kerstmis, cember, heeft het P de familievoorstellin Wonderland in huis. neelvlak vermeldt verder onder meer SI Peter Tuinman en W lingen, Mozart van gaauw, Max Havelaai van der Vlugt en man en 'Het kan we gaan' van Hugo ty Pleuni Touw. „Wat dj ste voorstelling in hel ter wordt? Dat weet i) Die staat in elk geval gids. De slotvoorstej heel bijzonder wordej Fréderique Spigt gaf gistermiddag in het LAKtheater alvast een voorproefje van haar eindejaarsvoorstelling. Foto: Taco van der Eb

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18