REGIO 'Wij willen het vooral relaxed hebben' arkensrechten zijn nu een zitting rechten van boerenvan te *aad Ik ga jouw billen niet wassen VRIJDAG 14 MEI 2004 NAVRAAG de Partij voor de Dieren maar niet een bekende schrijver op idatenlijst van de Europese verkiezingen in juni te krijgen. De weigerde vorige week Maarten 't Hart op de kandidatenlijst 7 7 te zetten. Op van State >ze week dat Harry Mulisch zijn plaats niet mag overnemen, 't Hart kon op de lijst gezet worden omdat hij geen pas rijbewijs heeft en zich daardoor niet kon legitimeren. Harry wilde graag zijn plaats als lijstduwer overnemen, maar werd ■rd omdat de inschrijvingstermijn verlopen is. Dat is jammer, jen reden om bij de pakken neer te zitten, vindt de in War- oonachtige MAARTEN 'T HART. deze beslissing van de Raad van State verwacht? ider meer. Ze kunnen heel moeilijk afwijken van de regel der is opgesteld, namelijk datje een dentiteitsbewijs nodig heb. Het is uner, heel spijtig. Volgens de grond- het ook niet. Ik heb zonder meer it mee te doen aan de verkiezin- tich bij deze beslissing neer of zoekt igerop? nog naar het Europese Hof. Alleen daar eerst nog maar eens een paar over slapen, ik weet nog niet of ik Ik schat de kans dat ik win niet Bovendien, ook als ik win kan ik tduwer meer zijn voor deze Euro- iezingen." ta rkit iet zo leuk voor de Partij voor de bekende namen en gezichten lij- <ds belangrijker te worden in de 11 stemmen. :hrijvingstermijn voor deze verkiezingen is al verstreken, kan Mulisch nu niet meedoen, maar voor de Tweede Ka- dat wel. En hij doet nu ook mee aan allerlei spptjes. Maar aar, de inhoud wordt steeds minder belangrijk in de poli- draait steeds meer om mensen. Op zich vind ik dat een ;e ontwikkeling." mgrijk is de Partij voor de Dieren? dat het een partij is die hooguit marginale invloed zal uitoefenen. Meer dan één of twee zetels zitten er niet in. ■tkan natuurlijk wel dat onze standpunten worden overge- door andere partijen. Zoals Groenlinks. Die partij zit nu al Linst naar ons te kijken. De Partij voor de Dieren is in elk [dig, want dieren hebben nog steeds geen rechten. Als er de dag in het Europees parlement wordt gesproken over rechten, betekent dat niet dat het gaat over de rechten van en. Nee, het gaat dan om de rechten van de boer om zijn op een bepaalde manier te houden." irman Joustra foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN 31954, Vrijdag 14 Mei '0 -Een vurig optreden van ,,De Vlam." Alle lof voor de Vlams- et toneelgezelschap van de personeelsvereniging van de Leid- Iweer, die gisteravond in het St. Antoniusclubhuis op het jaar- ^jist met de opvoering van de komische thriller „Boeven en Ma- een enorm succes oogsten. Het is een alleraardigst stuk voor eurtoneel. Ondanks dat in het tweede bedrijf de leidster van ial bekend wordt, blijft de spanning tot het einde, spelers hebben het stuk voortreffelijk over het voetlicht ge extra pluim steken we op de hoed van de dames Klaasen lolst voorde vertolking van de moeilijke rollen resp. van mevr. 1 en de schooljuffrouw Fluffie Spriet. Met een bal o.l.v. Jan Al en met medewerking van ,,The O.K. Rythme Stars" werd deze feestavond besloten. 9, maandag 14 mei BEEST - Als een kilometers lang lint slingerden zich zaterdag door Oegstgeest de vijfduizend padvinders die deelnamen faditionele St. Jorismars. De leden van Scouting Holland wa- f het merendeel uit Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht [tig. Foto: archief Leidsch Dagblad deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na 2,50 (voor een-exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op nmer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA em, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van tsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Sltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. ei e. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg v? mail: directiehdcuz@hdc.nl Irï' dredacteur: Jan Geert Majoor Ze mail: redactie.ld@hdc.nl h.i utl'JTOOR 1 haat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 E.C ostbus 54,2300 AB Leiden. °7i-5 356 415 fax 071-5 356 325 chten fax 023-5150 567 4, everkoop ^m.b.t: 6813661 023-5150543 0 175-681 3677 j,i ailhandel: 071-5 356 300 aus kunnen contact opnemen 3636 et' "EE (gratis) 5196800 nten faling (acceptgiro) (alleen aut. ine.) p/j €216,90 7 j: ie ons een machtiging verstrekken natisch afschrijven van het hgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel- 072-5196800. ma t/m vr 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar In 2002 gaven de toeristen in deze regio ruim 140 miljoen euro uit. Gemiddeld, zo blijkt uit een onlangs verschenen onderzoek van de VW Hol- De gezinnen Hannenberg en Van Kooten logeren in twee caravans op camping Koningshof in Rijnsburg. Ze zijn een weekje op vakantie en zijn dit keer dicht bij huis gebleven. De Hannenbergen wonen in Haarlem, de Van Kootens in Nieuw-Vennep. Het bevalt ze goed. Vakantie staat bij deze twee gezinnen vooral in het teken van ontspanning. Dini: „Ik hoef geen spannende dingen te doen of bijzondere excursies te maken om een fijne vakantie te hebben. Wij willen het vooral relaxed hebben. Lekker met zijn al len eten, wat wandelen en fietsen, een boek lezen." De vakantiebestemming blijkt een goede keuze. „Het is eigenlijk een heel landelijk gebied. Zo zit je nog op de snelweg en als je dan een afslag neemt sta je midden in de Randstad plots tussen de koeien. Dat verwacht je niet." Tegelijkertijd, vervolgt Marja, heb je alles binnen handbereik. Behalve dan goede uitgaansgelegenheden voor Nienke en haar vriend Patrick. In Rijns burg zelf heb je niet veel, vinden de twee, en in Leiden eigenlijk ook niet. „De paar disco's die er zijn werken met pasjes en voor de rest heb je alleen maai- kroegen en dat vinden wij niks. De bioscoop blijft dan over. Dat is op zich ook wel leuk." De groep vermaakt zich overdag met uitstapjes naar het strand zoals op deze dag. Met zwemmen in het bad op de camping. Winkelen in Leiden, of als ze geen zin hebben in een grote stad, in een van de dorpen in de omgeving. Het is al met al een heel aantrekkelijke regio vindt Dini. Het enige nadeel is dat het allemaal wel prijzig is. „Dan komen we toch weer uit op dat gezeur over die euro, maar het is nu eenmaal een feit. Het is gewoon allemaal een stuk duurder geworden en daar pas je je uitgaven wel op aan. Als je met zo'n hele groep een ijsje wilt nemen, wat toch bij een vakantie hoort, ben je gelijk een fortuin kwijt. En neerploffen op een terrasje doe je ook niet zomaar. Dat kan gewoon niet meer zo vaak." De gezinnen Hannenberg en Van Kooten logeren in twee caravans op camping Koningshof in Rijnsburg. Vanaf links: Patrick, Dini, Marja, Nienke, Wendy, Natasja en Lianne. TUSSEN PEN EN PAN Mijn leven is niet saai. Vijf kinderen (Fré, Marc, Sam, Fleur, Olivier) in de leeftijd van 12 tot 22 jaar en mijn man (Theo) zorgen voor veel leven in de brouwerij. Vier dagen in de week ga ik naar de redactie van deze krant. Of ik trek op zoek naar nieuws en achtergrond verhalen de regio in. Een ingewikkeld bestaan? In 'Tus sen pen en pan' bericht ik er wekelijks over. „Het is heel bijzonder. Ik heb gewandeld met een mevrouw, geholpen met wassen en aankleden. Eén mevrouw zegt dat ze steeds moet plassen, dat kan natuurlijk niet. In het begin dacht ik dat het echt zo was. En weet je wat grappig was: dat een meneer van zijn boeren kool een bunker op zijn bord maakte. Dat kan Sam zelfs niet zo mooi. Sam eet het daarna ook op, maar dat wilde hij niet. Hij keek alleen maar naai' zijn kunstwerk. Ik heb toen maar gevraagd wat ik moest doen." Fleur ratelt maar door, terwijl ik met een be hoorlijk ingewikkeld ver haal bezig ben. Ik besluit even pauze te nemen en achter de theepot met koekjes verder te praten. Kom ik toch nog als moeder tot mijn recht. Al jaren probeer ik na school zo'n tafereel in het leven te roepen, wat niet lukt omdat geen van de kinderen behoefte heeft tijd in mij te inves teren. Een stage veran dert dat beeld. Fleur kijkt een week rond op de psychiatrische af deling voor oudere men sen bij het verpleeghuis Zuydtwijck in Leiden. Niet voor haar beroeps opleiding. Nee, de Vrije School heeft een stage voor het vmbo, havo en vwo structureel in het lesrooster opgenomen. Vorig jaar moest ze een week in een winkel staan, nu valt haar de verzor gende sector ten deel. Het zijn goede ervarin gen, waardoor ze net iets voor hebben op hun leef- tijdgènoten die daar niet mee worden geconfron teerd. Ze moet om zeven uur de deur uit en komt anders terug dan van een doorsnee schooldag. „Ze noemen me allemaal zuster of juffrouw. Het is best zwaar werk en je moet ook niemand ver geten. Ik zou niet zo oud willen worden. Nou ja, misschien weet je dan niets meer", verzucht ze. We drinken thee. „Kun jij ook dement worden?" Poeeeh, wat een vraag. Ik hoop van niet, maar ik kan je geen garanties ge ven. Ik vergeet nu al zo veel. Ze beaamt dat on middellijk. „Ja, je laat de laatste tijd wel veel de sleutel in het slot zitten." Die zit. Hoe moet dat dan met ons? „Ik ga jouw billen niet wassen", zegt ze achteloos. „En Theo zegt altijd dat als hij een lastige oude man wordt, we hem met een geruit dekentje over zijn benen ergens kunnen dumpen. Natuurlijk doen we dat niet, maar toch." Ze pakt nog een koekje en denkt aan ander lek kers. „Gisteren hadden we appelgebak, want het was de dag van de ver pleging. Er werd aan de mensen die er werken de vraag gesteld wat ze zou den willen verbeteren als hun ouders in Zuydtwijck zouden moe ten verblijven." En? „Al lemaal hadden ze zoiets van meer persoonlijke aandacht. De verpleeg hulpen zijn eigenlijk de hele dag bezig met de verzorging. Het is hart stikke druk. Als ik niet met die mevrouw ga wandelen, komt ze die dag niet buiten. Én dat is erg, de hele dag binnen op die afdeling zitten. Ik zou dat niet volhouden." Kwam er ook een oplos sing voor dit probleem? „Ja, ze wilden dat ze meer vrijwilligers had den. Ik ben nu eigenlijk ook vrijwilliger. Dan kun je iets extra's doen." Marc, die jarig is, vangt het laatste gedeelte van het verhaal van Fleur op. Hij heeft toevallig appel taart meegenomen en vertelt hoe de moeder van zijn vriend een ver geetachtige mevrouw verzorgt. Hilarische ver halen over wat ze dan al lemaal vergeet, volgen. Fleur herkent het al een beetje. Samen voeren ze een leuk toneelstukje op. Mare voert Fleur zijn ver jaardagstaart. Zouden Theo en ik nu zo idioot gaan doen? Nou, zo'n vraag hoef je in ons gezin niet voor je te houden. Natuurlijk worden wij ge persifleerd. Na een eenvoudig doch voortreffelijk maal wat la ter op de avond meldt Fleur dat ze naar bed gaat. Ze moet niet alleen vroeg op, maar morgen wacht haar ook een drukke dag. „Dat heb ik nog vergeten te vertellen. Zuydtwijck heeft een boot. En met die boot en alle mensen gaan we va ren op de Kagerpjassen. Dat is een uitje."'^Vat leuk, roepen wij in koor. Fleur legt uit dat dit ook werken is. Aan een bikini op een voorplecht moe ten we niet denken. Mare weet er alles van. Bij de Haagsche Schouw waar hij werkt, leggen regel matig boten aan. „Denk je aan het af- en opstapje bij de boot met al die ou de mensen en vooral met rolstoelers." Nieuwe grappige verhalen vol gen. Het is duidelijk: Theo en ik gaan een ver zorgde toekomst tege moet. Saskia Stoelinga Reageren? s.c.m.stoelinga@hdc.nl land Rijnland, kost een dagje vakantie in deze streek 71 euro per dag per persoon uit. Maar wat doen deze toeristen eigenlijk met dat geld en wat zijn de aangename en minder aangename kanten van een verblijf in deze regio? tekst: Marijn Kramp en Timoteus Waarsenburg foto's: Mark Lamers Jaren geleden waren ze 'V' fl ooit in Leiden, „Toen we nog jong waren." De laat- 'V3F - ste keer dat ze Nederland bezochten, was 1998. f „Toen zijn we in Delft ge- yg& y jgcH weest. Maar Leiden is ook IKy J. een prachtige stad. Van- yg|H|| daar dat we weer eens te- JÉ. y :,y rug wilden", zegt Frau Eh- E&WÈ Ier uit Hamburg. „We zijn nu al een week in Neder land en volgens planning hadden we al weer op de terugweg moeten zijn. ffl Maar we hebben er nog iPI maar een weekje aan vast geplakt. Holland is fantas- r&j tisch, zeker dit kustge- t bied wmR :m M Als Gustav en Jutta Ehlers f hB de trap van de Burcht be- yaBJjl klimmen zijn ze net twee l| ,'s Jf* jif jgMKj uur in Leiden. „We blijven Jy 'JmbSë hier maar één dag, morgen j iiy j reizen we vanuit Katwijk m 4 door naar Delft. In Katwijk staan we op de camping met onze camperbus. yj Daarvoor zijn we in Am- Hbv y a sterdam geweest en van- i I daar door gereden naar de tulpenvelden. We zijn ei- 1 genüjk te is niet veel j fWWBBfcj' meer te zien. Maar de Keu- I kenhof maakt alles goed. Daar hebben we een hele dag rondgelopen. Schitte- P rend, werkelijk schitterend. IpBlÜ l i Via de Keukenhof zijn we naar Katwijk afgezakt." Hoewel ze zelf uit Ham- wend\0i^™n"wönegn aan Cus'3v en Jutta uit Hamburg bezoeken Leiden vooral vanwe- zee', is de Hollandse kust de moole g'achten. volgens hen veel prettiger. Iets wat vooral ook aan de mensen hier ligt. „Iedereen lijkt hier rustiger, minder gestrest. Het le ven in Duitsland is veel hectischer. Hier rijden veel mensen op de fiets naar hun werk. Hollan ders nemen iets meer dé tijd voor alles." De bollenvelden en de kust, het zijn de toeristentrekkers bij uitstek voor dit deel van Nederland. Maar als je de Ehlers vraagt wat ze in Nederland nou het allermooiste vinden, roepen ze meteen in koor: de grachten. „Niet alleen in Amsterdam, maar ook in Leiden. En in Delft. Grachten zijn zo mooi, het maakt niet uit in welke stad", zegt Gustav. Jutta: „En het is zo leuk om aan die grachten een kopje koffie te kunnen drinken. Buiten zitten is sowieso iets typisch Nederlands. Je kunt hier overal buiten zitten. Heerlijk." En de prijzen? Dat brengt de Ehlers bij het enige minpuntje van Nederland. „We reizen met onze camperbus heel Europa door. Maar nergens is het stageld op campings zo hoog als in Holland. Zelfs Scandinavië is goedkoper. Maai- het gewone leven, uit eten gaan bijvoorbeeld, is hier niet duurder dan in Duitsland. Goedkoper trouwens ook niet. Wat vroeger in Duitsland 1 mark kost te, kost tegenwoordig 1 euro. Ik geloof dat de prijzen in Nederland net zo omgerekend zijn", lacht Gustav. „Twee euro voor een kopje koffie. Dat was vroeger twee mark." Het is Frau Kinkgarts eerste keer in Noord- wijk maar de rest van het gezelschap is er al voor de tiende maal. De vier vrien dinnen uit Mönchenglad- bach vieren een weekje va kantie in het Strandhotel. Ze genieten yolop maar ge vraagd naar de mooiste en lelijkste dingen in de om geving beginnen ze toch maar met het lelijkste. Want aan al die honden poep op het strand ergeren ze zich mateloos. „Dat kan toch niet", fulmineert Frau Kamphausen. „Al die schij tende honden op dat prachtige strand, want dat is het als er geen stront ligt, zouden ze moeten verbie den. Zo vies. Ik begrijp dat niet." Het past ook niet in het plaatje, vinden de da mes, want voor de rest is Noordwijk en omgeving heel net. De boulevard bijvoorbeeld is erop vooruitgegaan, vindt Frau Kemps. Dat is ook Frau Kamphausen niet ontgaan. Noordwijk heeft eindelijk geïnvesteerd, stelt ze tevreden vast. En dat werd volgens de Duitse hoog tijd. Niet omdat het zo'n lelijke badplaats was geworden. „Ach nee. Noordwijk behoudt altijd een zekere charme." Maar omdat ze het anders op ze ker verliezen van goedko pere badplaatsen. „Zoveel mensen gaan tegenwoor dig naar de Baltische staten en de overige landen rondom de Oostzee. En dat zal nu met de uitbreiding van de Europese Unie alleen maar toenemen." De dames geven de Oostzee-gangers geen ongelijk. Het is net zo dichtbij voor veel Duitsers, ook heel mooi en veel goedkoper dan in Nederland en in Duitsland of Oostenrijk en Zwitserland. Dat laatste is voor veel mensen, nu de economie niet zo geweldig draait, een stuk belangrijker geworden. Toch komen ze zelf nog altijd graag naar Noordwijk. Het is de charme van Noordwijk, de schoonheid van de omliggende streek, de dorpjes en de oude steden, dat het gebied tot een heerlijke vakantiebestemming maakt. Dagelijks wandelen de vriendinnen de boulevard op en neer. Het strand is vanwege de hondenpoep wat minder in trek. Soms slaan ze bij het Gat van Palace af de Hoofdstraat in en snuffelen ze wat in de winkels. Ook ondernemen ze bijna elke dag een uitstapje naar één van de bezienswaardigheden in de omgeving. Zoals de Keukenhof en de oude Leidse binnenstad. Er is zoveel te beleven in dit deel van Holland, vinden de dames. Slechts één ding missen ze - op een hondenpoepverbod op het strand na dan - en dat is levende muziek. „Het zou mooi zijn", fantaseert Frau Kemps, „als er elke week een concert werd gege ven op dat alleraardigste plein aan het begin van de boulevard." Frau Kinkgarts, Frau Kemps, Frau Kamphausen en Frau Roelants (vanaf links) uit Mönchengladbach vieren een weekje vakantie in het Strandhotel in Noordwijk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15