'Schermen in Zoeterwoude voldoen niet' •ien echohuisje, een voelhek en een watergordijn om te prikkelen REGIO R3 De grote puzzel Apollolaan in Oegstgeest nadert voltooiing 'Rijnakkoord is en blijft een kloppend hart' aat Zoeterwoudse tennisclub uitwijken naar handbalveld' VERTEWTIEPRIJ SVRAAG Streekmuziekschool in Leiderdorp gaat gewoon door met open dag l peel elke dinsdag mee met de RO 2004 Advertentieprijsvraag I naak kans op prachtige prijzen! OOFDPRIJS EK arrangement naar idorlnnd-Tsjcchiö in Portugal! Omwonenden A4 willen metingen Brandstichter Zoeterwoude komt in juli voor de rechter Leiderdorpse woongemeenschap Nieuw Buitenzorg bouwt de zintuigentuin weer op orp - De commissie fiderdorp' keurt in juni, us en september alle n hoektuinen in het lit is een initiatief van ieuplatform Leiderdorp, doel de eigenaars van ere tuinen in het zonne tten. Ook worden er wa rn en natuurtuinen be- d. Deze tuinen zijn vaak ïtbaar vanaf de straat, roept de commissie op deze tuinen aan te Dat kan tot 1 juni via 3 en via j.h.m.van- ccnet.nl. De prijzen i in november uitgereikt. >mhof open bezichtiging orp - Het tuinpark van nvereniging De Bloem- eiderdorp is weer ge hoor publiek. Elke zater- sen 13.00 en 16.00 uur geïnteresseerden een e brengen aan het park loemerd, waar onder 1 van wilde planten, een tuin en een paddenpoel htigen zijn. Groepen een rondleiding krij- brmatie daarover is ver- ir bij Joop van Huut 2) en in het clubgebouw rereniging. door Saskia Stoelinga leiderdorp - De streekmuziek- school Rijnakkoord draait rustig nog een jaar op dezelfde wijze door. Nu de gemeenteraad van Leiderdorp nog steeds geen be slissing heeft genomen over het voortbestaan van de school - of beter gezegd: over de samen werking met Leidse muziek school - is er zaterdagmorgen weer een ouderwetse open dag. „In en rond de Muzenhof in Leiderdorp is van alles te horen en te zien." Tijdelijk directeur Bert Huis man is blij dat het zo loopt. „De politiek is hiermee akkoord ge gaan. Dat geldt ook voor Al kemade, dat nog steeds aan sluiting vindt bij Leiderdorp. En natuurlijk het belangrijkste is dat de docenten er op dezelfde gedegen wijze staan als altijd. Zij hebben gestreden voor een zelfstandige muziekschool maar niet verloren. Hun school is en blijft een kloppend hart, waar veel mogelijk is. Ze waken over de kwaliteit en de leerlin- (advertentie) nl ui j 'Jmuider Couiapj gj yidsch gen. Juist dat wordt weer volop getoond. Iedereen kan dat mor gen met eigen ogen aanschou wen. Het wordt een mooie och tend." De docenten geven niet alleen informatie over hun vakgebied en instrumenten, maar ook over de kosten en inschrijvings mogelijkheden, de verschillen de ensembles, bands en het jeugdorkest. Huisman is trots op de muziekdocenten, die naast het lesgeven overal in den lande wel eens individueel of in bands of ensembles te horen zijn. „Niet voor niets moeten we met wachtlijsten werken. Ze zijn populair." De muziekschool die wordt ge subsidieerd door de gemeenten Leiderdorp en Alkemade kan volgens die regelingen maar 600 leerlingen aannemen. „Dit betekent dat nieuwe leerlingen er snel bij moeten zijn", zegt hij. „Jaarlijks verlaten zo'n vijf tig leerlingen de school. Die plaatsen kunnen dus weer wor den opgevuld. Nieuw dit jaar is de mogelijkheid om voor de zo mervakantie nog drie proefles sen te volgen. Dan weet de toe komstige leerling misschien be ter waaraan hij of zij begint en of het instrument wel bij hem of haar past, want er moet wel goed worden geoefend." Verder zijn er lessen muzikale basisvorming als start voor het bespelen van een instrument en een aantal kindercursussen voor leerlingen van de basis school. Ook voor volwassenen is een aantal korte cursussen zoals arrangeren en compone ren of een speciale cursus luis teren naar muziek/muziekge schiedenis gericht op ouderen in de aanbieding, evenals een achttien weken durende blok fluitcursus. „Voor iedereen wat wils", zegt de directeur gepast. Hoe het al lemaal precies gaat aflopen met de muziekschool is voor hem ook nog een vraag. „Ik blijf voorlopig voor twaalf uur per week directeur. Op het moment dat er een goede juridische constructie is gevonden voor het samengaan met Leiden, ben ik weg. Maar eerst zal de gemeenteraad van Leiderdorp een besluit moeten nemen. En eerst zal de ondernemingsraad van de muziekschool naar de nieuwe plannen moeten kijken voor we definitief naar een an dere structuur overgaan." Rijnakkoord-directeur Bert Huisman: „Niet voor niets moeten we met wachtlijsten werken. Onze docen ten zijn populair." Foto: Hielco Kuipers ^schept vrijdag 14 mei 2oo4 mfietser koten - Pijn aan nek en 'hield een 16-jarige etser uit Voorschoten liddag over aan een aan- met een auto op de krui- jjngaardenlaan Juliana berglaan Stationsplein schoten. Het ongeluk de rond het middaguur L automobilist, een 45-ja- orschotenaar, rechtsaf laan om te gaan tanken, j zag hij het meisje op spad over het hoofd. Ze onderzoek naar het d Ziekenhuis gebracht. keuringen liderdorp door Eric de Jager oegstgeest - Oegstgeest is er in geslaagd alle puzzelstukjes voor het gebied rond de Apollolaan op de juiste plek te leggen. Eer der was er al overeenstemming over de nieuwbouw bij zorg centrum Rustenborgh en het Rijnlands Lyceum. Nu zijn ook de plannen voor partycentrum La France en de nieuwe sport hal gereed. De sporthal kan worden betaald uit de op brengst van nieuwe woningen bij de Mariaschool en op een deel van het sportpark De Vo- scuyl aan de Van Houdringe- laan. Er is voldoende animo bij de Oegstgeestse sportverenigin gen om de nieuwe sporthal te vullen. Het Rijnlands Lyceum breidt uit op eigen terrein, Rusten- borch heeft daar ook de grond van de oude gemeentelijke gymzaal voor nodig en La Fran ce groeit in noordelijke en wes telijke richting. Op het terrein van de Mariaschool komen starterswoningen. Met name WD-raadslid Hui zing brak gisteren tijdens een commissievergadering een lans voor La France. De prijs die de gemeente vraagt voor de grond die het partycentrum nodig heeft, is volgens hem aan de hoge kant. We hebben ere schuld aan die ondernemer, want we hebben hem acht jaar aan het lijntje gehouden en hem daarna afgeserveerd." Vo rig jaar keurde de gemeente raad verrassend een groter uit breidingsplan van La France af. Maar aan de grondprijs voor het feestpaleis verandert niets. Volgens wethouder Eegdeman, die bij experts in Den Haag op bezoek is geweest, kan de ge meente voor het - nog geheime - bedrag dat de woningbouw moet opleveren een 'goede middenklasse sporthal voor de breedtesport' neerzetten. Egde man rekent er op dat ook clubs die nu noodgedwongen uitwij ken naar Leiden voor hun sportbeoefening zullen terugke ren naar Oegstgeest. Over de verkeerssituatie in het verbouwde Apollogebied zijn nog twijfels. Sommige raadsle den vrezen drukte en hoge snelheden. Maar wethouder Meester maakt zich geen zor gen: „Procentueel neemt het verkeer misschien fors toe, maar absoluut valt het wel mee. Het blijven rustige straten." Over drempels en eenrichtings verkeer wil ze pas praten als er echt gebouwd wordt. Alleen te gen het massaal negeren van het eenrichtingsverkeer voor het Rijnlands Lyceum wil ze nu al in actie komen. Als eind mei de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen, gaat Oegstgeest op zoek naar partijen die de sporthal en de kavels aan de Van Houdringe- laan kunnen bouwen. ïl c{ oude - De Zoeterwoudse ten- ZTC moet onderzoeken of ten- ip het veld van de handbalver- P' mogelijk is. Ook moet de club ü1, ien die op de wachtlijst staan, in en om de overstap te maken w nnisvereniging Meerburg in 'SC oude-Rijndijk. Die suggesties 'P,1 rC-voorzitter Pleij gisteravond houder Ates mee tijdens een iievergadering. De Zoeter woudse politiek boog zich daarin over het verzoek van de populaire tennis club voor de aanleg van twee extra ba nen. ZTC kan alleen uitbreiden op het naastgelegen terrein van zwembad Haasbroek. Daarvoor voelen de wet houders Ates en Van der Kooi om een aantal redenen weinig. Zo gaat de uit breiding ten koste van een stuk van de ligweide, enkele bomen en een 'bos- plantsoenstrook'. CDA-raadslid Klein en PZ-raadslid fractievoorzitter Stuijt vonden dat ar gument niet sterk. „De gemeente moet met één maat meten. Langs het Mo lenpad heeft de gemeente zelf ook tientallen dikke bomen gekapt." Ver plaatsen van de bomen is mogelijk, maar is volgens de gemeente zeer kostbaar. Ook moet het peuterbadje weg en elders op het terrein worden vervangen door een nieuw badje als ZTC extra banen gaat aanleggen. PZ-raadslid Stuijt stelde voor om ZTC zijn plan verder te laten uitwerken op voorwaarde dat deze zelf opdraait voor de kosten van een nieuw peuterbadje en verplaatsing van bomen. Wethou der Van der Kooi stemde daarmee in, maar vervolgens hield wethouder Ates de boot af. Ambtenaren zouden al te veel op hun bordje hebben om zo'n uitgewerkt plan in behandeling te ne men. Volgens Ates zijn er bovendien alternatieven genoeg voor ZTC. ZTC-voorzitter Pleij toonde zich na af loop van de vergadering niet erg en thousiast over een alternatief als ten nissen op een handbalveld. „Het handbalveld is toch weer wat verder weg en je moet zo'n veld geschikt ma ken om op te tennissen. We moeten ons nog maar eens beraden." door Judy Nihof zoeterwoude - Zoeterwoude- dorp komt er bekaaid af met ge luidsschermen van vier meter hoog langs de A4. Dat vinden enkele Zoeterwoudenaren die dicht bij de rijksweg wonen. De schermen worden volgens het 'Ontwerp Tracébesluit A4' ter hoogte van het dorp maar een stukje hoger dan de huidige schermen. En dat is volstrekt on voldoende als de weg straks wordt verbreed, vrezen de be woners. De huidige geluidsschermen voldoen volgens hen al jaren niet. Ze zouden veel te laag zijn en veel te kort. „Het geluid komt er aan alle kanten om heen en overheen", zegt Chris- ta van Doom die aan de Mie- ning woont. „Ik denk niet dat het toereikend is als ze straks maar één of anderhalve meter hoger worden. Wij denken aan schermen van een meter of zes hoog, die bovendien worden doorgetrokken tot de Nil." Dat hoeft wat haar betreft geen lan ge stenen muur te zijn. „Je zou ook met doorschijnende scher men kunnen werken." De bewoners willen ook graag bomen en struiken tegen de schermen aan. „Zo'n groenwal is ons al door Rijkswaterstaat beloofd bij de aanleg van de huidige schermen", aldus Van Doom ,Als die belofte was na gekomen, hadden er nu al hoge bomen gestaan." De bewoners betreuren het dat Rijkswaterstaat niet 'op locatie' geluidsmetingen heeft gedaan om de hoogte van de toekom stige geluidsschermen te bepa len. Ze vinden dat er nieuwe metingen moeten komen. „Het is allemaal rekenwerk op af stand geweest", zegt een be woonster die niet met haar naam in de krant wil. „Ze zou den eens met westenwind moe ten komen meten. Dan kun je elkaar buiten niet verstaan." Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude delen de be zwaren tegen schermen van vier meter ter hoogte van Zoe terwoude-dorp niet, blijkt uit hun reactie op het Ontwerp Tracébesluit A4. Wel hebben ze een aantal suggesties voor Rijkswaterstaat, zoals het neer zetten van doorzichtige geluids schermen op plaatsen waar geen bebouwing is. De Zoeterwoudse politiek buigt zich maandagavond in een commissievergadering over het Ontwerp Tracébesluit A4 en de reactie van burgemeester en wethouders erop. door Judy Nihof den haag/zoeterwoude - De 20-jarige Zoeterwoudenaar die wordt verdacht van brand stichting bij paardenpension De Nieuwe Uithof en bij Lan delijke Rijvereniging Jeanne d'Arc in december vorig jaar, moet 29 juli voor de rechter verschijnen. De Zoeterwoudenaar wordt ook verdacht van een reeks andere vergrijpen. Zo zou hij op 17 augustus 2002 een auto in brand hebben gestoken in Zoeterwoude en op 10 okto ber vorig jaar eentje in Leiden. Ook moet hij zich verantwoor den voor het op zak hebben van speed en de verkoop van amfetamine en cocaïne. Gisteren verscheen de Zoeter woudenaar voor de Haagse rechtbank in een slechts twee minuten durende pro-forma zitting. Toen de rechter hem de kans gaf om nog iets te zeg gen, greep de verdachte die onmiddellijk aan. „Ik heb spijt dat ik hier zit", liet hij de le den van de rechtbank weten. Bij gebrek aan de rapportages van een psychiater en een psycholoog die de Zoeterwou denaar hebben onderzocht, besloot de rechter de inhou delijke behandeling van de zaak uit te stellen tot 29 juli. Tegen die tijd moeten de rap porten binnen zijn. Zoeterwoude werd in de nacht van 19 december opge schrikt door twee branden aan dezelfde weg: het Molen pad. Bij Landelijke Rijvereni ging Jeanne d'Arc bleef de schade beperkt, omdat het vuur in het vochtige houten gebouwtje op een bepaald moment vanzelf doofde. Bij paardenpension De Nieuwe Uithof liet de brand wel een enorme ravage achter. Een tractor en een hooiberg brandden uit. De 26 paarden van Jeanne d'Arc bleven onge deerd. po 01 >ln ïal neke Dijke te iro RR - Als een Marswa- -01 at zojuist geland is op thfstaat het echohuisje va n van Nieuw Buiten ig de Merelstraat: curi- ït e nieuwsgierigheid IK nd. Het witte hokje met 11! Ie ruitjes staat nu nog fil 1 tussen de planten, m| 1 blijft niet het enige at- jaa De komende tijd wor de il van kunstwerken en vijl pen neergezet in de tui- n2 Nieuw Buitenzorg aan mi ireef en de Merelstraat, g 1 'uten zijn afkomstig uit i vi zintuigentuin aan de iez 'bof. De Leiderdorpse r. meenschap voor men- in een ernstig meervoudi- eei cap verhuisde eind vo ltij an de Elisabethhof it( derne onderkomens t ei ferelstraat en de Wild- e voorwerpen uit de zintuigentuin werden tijdelijk opgeslagen. Sommige planten werden meegenomen. Nu het personeel en de bewoners hun draai hebben gevonden in de woningen, is het tijd om aan dacht aan de buitenkant te be steden en de tuinen verder in te richten. Zo groot en mooi als de zintui gentuin op de oude plek was, zo wordt hij niet meer. Daar voor ontbreekt de ruimte. „We willen het hier een beetje in het klein proberen", zegt Petra Beek, teamcoördinator van de dagbesteding. „Je kunt niet met de bewoners praten en veel van hen zien slecht. Daarom is het belangrijk om ze op andere ma nieren te prikkelen. Als een be woner zichzelf hoort, of iets proeft, merkt hij: hé, ik kan zelf ergens invloed op uitoefenen." In de tuinen rond Nieuw Bui tenzorg staan daarom planten die sterk geuren en die eetbaar zijn, zoals fruitbomen en krui- denplanten. Ook staan er veel planten die vogels aantrekken, want sommige bewoners reage ren op het vrolijke gefluit. „Vlinders zijn minder belang rijk, want die zijn alweer te klein om te zien voor de bewo ners." Nieuw Buitenzorg is nog op zoek naar vrijwilligers die zin hebben om de tuin te on derhouden. „Misschien zijn er mensen die tuinieren leuk vin den en hier in de omgeving in een flat wonen", zegt Beek. Het echohuisje is het eerste kunstobject dat is terugge plaatst aan de Merelstraat. In het hokje zit een microfoon waarmee je' jezelf terughoort. Ook zit er een bewegingssensor aan de buitenkant, waardoor er een cd gaat spelen als er ie mand langsloopt. Verschillende omwonenden hebben geklaagd over het huisje, omdat het vol gens hen lawaai maakt. Volgens Beek kan dat niet. „Het is nog niet aangesloten op de elektri citeit. We hebben dat nog niet gedaan, omdat we nog een ver gunning nodig hebben." Nieuw Buitenzorg overlegt met de ge meente wat voor vergunning nodig is. Beek benadrukt dat ze niet wil dat het huisje voor overlast zorgt.Als het nodig is, zetten we het volume lager. Dat kunnen we regelen." Binnenkort komt er in de tuin aan de Merelstraat ook een tuinhek met rubberen voelob- jecten. Om de spijlen zitten on der andere een rubberen laars je, een lampenkap en een kruik geschoven. De overige kunst werken komen op het pleintje aan de Wilddreef te staan: een watergordijn, een voelvarken, een vogelnestschommel en ver schillende voelborden. Beek: „Dat plein is eigenlijk van kin deropvang SKL. Het is leuk dat we elkaar daar ongedwongen kunnen ontmoeten. Voor onze cliënten is het leuk om kinde ren te horen en voor kinderen is het goed om mensen in een rolstoel te zien die rare geluiden maken." De kunst en de planten konden meeverhuizen, maar voor één onderdeel uit de zintuigentuin is geen plek op de nieuwe loca tie. Het zijn de dieren, zoals het hangbuikzwijn en de konijnen. Om de bewoners toch in con tact te brengen met snuivende varkens en de zachte vacht van een cavia, krijgt Nieuw Buiten zorg een eigen ruimte in het nieuwe natuurcentrum in park De Houtkamp. Daar vandaan is het maar een klein eindje naar de kinderboerderij. „Dat is ook goed voor de ontmoeting met de gewone Leiderdorper", zegt Beek. „Eigenlijk krijgen we ver snipperd terug wat we op de oude plek allemaal bij elkaar hadden." Het echohuisje aan de Merelstraat is nu nog niet aangesloten, maar als het straks werkt, hoort de bezoe ker zichzelf in een echo. Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13