LEIDEN REGIO Een partner zoeken voor het goede doel Katwijk maakt afspraken over toeloop van 'bezwaarden' 'Beetje een kneusje, dat brilletje, dat haar' Ouderen Leiden-Noord straks massaal aan de rijst met rotzooiy Leiden krijgt eigep j eugdpreventieteaij Noordwijks Bollenba blijft nog een jaar op Afscheid na 34 jaar bij de brandweer vrijdag 14 MEI 2004 door Jan Preenen vervolg van voorpagina noordwijk - Tekening 61 laat in het Northgo College in Noordwijk een gangster zien met zonnebril, die op Curasao cokebolletjes aanbiedt aan pre mier Balkenende. „Hier, een paar kauwgomballen. Niet op kauwen, maar doorslikken", luidt de tekst erbij. Balkenende lijkt het advies keurig op te vol gen. „Ja, dat is goed." Irene van den Bosch weet ech ter dat Balkenende bij terugkeer op Schiphol niet kan worden betrapt. „Iemand bood hem die bolletjes aan om mee te smok kelen. Balkenende kwam er echter al snel achter dat het geen kauwgom was." De 14-ja- rige Noordwijkerhoutse is op deze donderdag nauw betrok ken bij dit onderdeel van de langste cartoonstrip ter wereld. Daaraan werken 210 leerlingen mee. Centraal staat Balkenen de. In totaal worden ruim drie honderd tekeningen gemaakt. Het idee voor het maken van de megastrip ontstond zo'n week of tien geleden. Anneke Wurth, leraar Nederlands en een van de initiatiefnemers: „Elk jaar hebben we een culturele dag voor tweedeklassers. Sommigen zijn bezig met een Afrikaanse dans, anderen met exotische hapjes. Nu hadden we zoiets van, laten we wat gezamenlijk doen. Dat is goed voor de team geest. Zo kwamen we op de re cordpoging." Op internet stuitten de docen ten op het record van de Ameri kaan Robert Dixon. Wurth: „We dachten meteen van: dat kun nen wij ook. Het thema werd multicultureel en de hoofdper soon was ook snel gevonden. Vaak is het van: wat een rotzooi is het in de wereld. Zo kwamen we uit op normen en waarden en daar past alleen Balkenende bij." Die kom je overal in de school dan ook tegen. In de aula, op de gangen. Overal zit hij midden in een avontuur. Ontvoerd in Zuid-Amerika, een plasje ple gend bij zijn Duitse collega Schroder. En op tekening 264 van onder anderen Sophie Brouwer (ook 14, ook Noord- wijkerhout) in een kleedkamer in Athene tijdens de Olympi sche Spelen tegenover iemand die doping gebruikt. Balkenen de: „Wat zijn dit nou voor nor men en waarden. Tsjonge- jonge." De landen zijn bedacht door de leerlingen. „Omdat het record in één dag moet worden verwe zenlijkt, zijn vanmorgen de schetsen gemaakt en worden die nu ingekleurd." Tussen de middag komt burgemeester Groen van Noordwijk langs. „Normen en waarden moetje zien als de spelregels in de om gang met elkaar. Ik nodig jullie hierbij uit voor een normen en waardendebat in de raadzaal van Noorwijk." Balkenende is ook uitgenodigd door het Northgo College, maar ont breekt wegens vakantie. Sophie Brouwer: „Ik ken hem alleen van de televisie. Hij is altijd se rieus." Ja, valt Irene van den Bosch haar bij: „Maar geen hu mor. Ik vind hem ook een beet je een kneusje. Dat brilletje, dat haar. Een beetje stijf. Wouter Bos is veel leuker." Toch is ook Van den Bosch blij dat ze zich op Balkenende heeft mogen storten: „Hij is herken baar. Als je hem een toverstaf in de hand geeft, is hij Harry Pot ter. Met een koffertje is hij onze minister-president." Brouwer: „Dat klopt. Ik vond het ook wel leuk om te doen. Ten minste de eerste twee tekeningen. Later werd het saai." Als om drie uur bekend wordt dat het record is gebroken, wordt hier en daar gejuicht. Veel leerlingen zijn dan al ver trokken. De vraag is echter of het belangrijkste doel is bereikt. De docenten hoopten de leer lingen op deze dag wat bewus ter te maken. Volgens Irene van van den Bosch is dat niet ge lukt. „Ik zie het nut van zo'n project niet zo. Hier leer je niet zoveel van. Balkenende wordt door iedereen lullig neergezet." Als de net passerende Johan van der Plas, lid van het mana gement van het Northgo Colle ge, dat hoort, mengt hij zich in het gesprek: „Ik denk dat het wel wat met je doet. Je denkt erover na wat je op papier zet." Van den Bosch: „Dat is wel waar. Toch heb ik het idee dat we meer met tekenen dan met normen en waarden bezig wa ren. Misschien was het beter geweest als we bijvoorbeeld naar een gevangenis waren ge gaan. Dan hadden we een ge vangene kunnen vragen naar zijn mening over wat die heeft gedaan." door Floor Ligtvoet leiden - Lekker eten, daar gaat het om bij de zeventien dames uit Leiden-Noord. Of de maal tijd ook nog voldoende vitami nen bevat, is van ondergeschikt belang. Speklapjes, doperwten en room zijn de ingrediënten die menig maaltje voor de 65- plussers uit Leiden-Noord doet smaken. Op verzoek van de GGD Zuid-Holland Noord/Ha- ra schreven de vrouwen hun fa voriete recepten op. De kookge- heimen voor een lekkere ha chee, kapucijnermix of ouder wetse gehaktballen, zijn nu ge bundeld in het boekje 'Rijst met rotzooi', genoemd naar het re cept met de beste Leidse tong val. Het kookboekje dat aan 1500 ouderen uit de wijken Groenoord, Noorderkwartier en de Kooi wordt uitgereikt, moet hen bewust maken van een ge zonder eetpatroon. „We willen absoluut niet preken", zegt An nette Martens, coördinator van GGD/Hara, „maar het zou ge weldig zijn als de ouderen hier mee op een leuke manier hun eetgewoontes leren verbete ren." Omdat de recepten niet alle maal even verantwoord zijn, zijn tips toegevoegd. Zo staat bij 'de lekkerste rijstepap in Lei den Noord', een recept van me vrouw Moerland, geschreven dat de room ook weggelaten De vrouwen die de recepten leverden voor 'Rijst met rotzooi' verzamelden zich gisteren in 't Spoortje waar het kookboekje werd gepresen teerd. Foto: Mark Lamers kan worden of vervangen door een lepeltje roomboter. Zodat de volle smaak behouden blijft. Of deze tip ook in het dagelijks leven wordt overgenomen, is maar de vraag. De 70-jarige Bep de Roo denkt in ieder geval van niet: „Ik ben nu al zo oud, dat door Saskia Buitelaar katwijk - De brandweer, de gemeente Katwijk en de 'bezwaarde' Katwijkse kerkgroeperingen maken binnenkort afspraken over maatregelen bij de twee kerken waar 'bezwaarde' kerk gangers massaal toestromen. Door de rechterlijke uitspraak deze week is duidelijk geworden dat de twee dominees die niet meegaan in de kerkfusie het gebruik van de grote Nieuwe en Oude kerk kan worden ont zegd. Dat betekent dat hun aanhang de komende maanden nog terecht zal moeten in de kleinere Pniëlkerk en Ichtuskerk. Daar kunnen zij tot 1 september dienst houden. Daarna is overleg nodig met de Centrale Kerkenraad van de her vormde gemeente Katwijk aan Zee (die wel is opgegaan in de Protestantse Kerk in Nederland, PKN) over het ge bruik van kerkruimte tegen betaling. De afgelopen zondagen kwamen op de diensten van A. Vlietstra en W. van Vlastuin veel meer mensen af dan de kerken eigenlijk kunnen herbergen. Plaatsvervangend commandant H. van Wijk maakt zich daar uit oogpunt van brandveiligheid een beetje zorgen om, zegt hij. Volgende week heeft hij een gesprek met burgemeester Wienen waarin het kerkbezoek aan de orde komt. Wienen verwacht weinig problemen. Hij rekent erop dat hij met de kerken afspraken kan maken, zoals hij ook de afgelopen twee weken deed. Toen werd er extra zitruimte gecreëerd door ook een bijzaal open te stellen voor. toehoorders. „Dat is niet echt ideaal, als je de dominee niet ziet. Dat zal geen standaardoplossing worden." Wienen verwacht dat de bezwaarde groepen zelf ook zullen uitkijken naar passende ruimte voor in de toekomst. „We voeren goed overleg om ervoor te zorgen dat we hier op een verantwoor de manier mee omgaan. We willen voorkomen dat we achteraf moeten zeggen: dat had zo niet mogen gebeu ren." In de gebruiksvergunning die aan de Pniëlkerk is verleend, staat dat in die kerk maximaal zevenhonderd perso nen aanwezig mogen zijn. Aan de ver gunning van de Ichtuskerk wordt nog gewerkt, laat Van Wijk weten. Hoeveel persónen daar naar binnen mogen is dus niet vastgelegd, maar volgens de brandweerman is het wel duidelijk wanneer de kerk vol is. „Je weet na tuurlijk dat je niet goed bezig bent wanneer je stoelen in de gangpaden gaat zetten omdat de banken vol zijn. Dan heb je een probleem wanneer er iets gebeurt en de mensen moeten vluchten." Hoewel de brandweer de taak heeft om te controleren of gebruikers de voorschriften uit de gebruikersvergun- ning naleven, ligt de verantwoordelijk heid in de eerste plaats bij de gebrui ker zelf. „Wie toestaat dat er meer dan het maximaal genoemde aantal men- Met het groeiend aantal singles dat op zoek is naar een partner, is de dating site in de toekomst een niet meer weg te denken medium om een partner te vin den. Dat is de heilige overtui ging van Job van Splunter uit Leiden, die eerder deze week zijn internetsite souldate.nl lanceerde. De site bestaat uit een digitale kaartenbak van partnerzoeken den die men kan raadplegen. Vervolgens kan een deelnemer een contactverzoek richten aan iemand die mogelijk zijn of haar levensgezel zou kunnen worden. De privacy van de deelnemers wordt gewaar borgd door de mail gedurende deze fase van aftasten te laten verlopen via de dating site. De makers van de site hebben nagedacht over het fundament van een goede match. Daarbij gaan zij uit van drie invloeden die bepalend zijn voor een re latie; de sociale achtergrond, de invloed vanuit de omgeving en de aard van de ziel, de psy che. Deze drie 'ingrediënten' vormen dan ook de basis voor de test van Souldate. Er bestaat het hardnekkige ro mantische beeld dat liefde in staat is alle verschillen te over bruggen. Misschien is dat zo, maar Van Splunter denkt toch dat een duurzame relatie vaak is gestoeld op een zekere gelijk- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van TImoteus Waarscnburg en Erlc-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 heid in achtergrond. Volgens Van Splunter bestaan er veel theorieën en speculaties over de mysterieuze aantrek kingskracht tussen man en vrouw. „Het lijkt wel een beetje op een gordiaanse knoop en de makers van Souldate hebben gedaan wat ooit Alexander de Grote al met de knoop deed, namelijk doorhakken." Het onderzoek naar bruikbare systemen om de psyche te rangschikken bracht Van Splunter op een zevenvoudige onderverdeling, gestoeld op een oud metafysisch idee dat alle aardse systemen zich ver delen in zeven gradaties. Uit werken, testen, uitproberen op vrienden en kennissen en een generale repetitie via het inter net, leidde uiteindelijk tot een bruikbaar vragensysteem om te matchen. De gedachte achter de site is het op een praktische manier vergroten van liefde in de we reld. En liefde laat zich makke lijk vertalen in zorg. Om dit verder te brengen dan alleen zorg voor de persoonlijke be hoefte aan liefdevol gezelschap is heel praktisch de zorg voor enkele maatschappelijke doe len geïntegreerd in de site. De deelnemer doet hier aan mee door bij aanmelding aan te klikken welk goed doel wordt gesteund. Souldate doneert dan een vast percentage van de opbrengst aan een viertal goe de doelen naar verhouding van het aantal uitgebrachte stem- Hij kwam als brandwacht en vertrok 34 jaar later als brandmeester en ploegchef. Voor Jan de Jong uit Voorschoten was het gisteren een emotionele dag, omdat hij afscheid nam van de brandweer in Leiden wegens functioneel leeftijdsontslag. Zijn afscheidsreceptie in de kazerne aan de Rooseveltstraat was druk bezocht. En omdat hij gek is op paarden werd hij in een koets naar de kazerne gebracht. Foto: Taco van der Eb Voetbal voor de horeca Een heel andere manier om mensen te ontmoeten, is sport. Zondag vanaf 11.00 uur is er op de velden van GHC aan de Voorschoterweg een voetbal toernooi voor de horeca, klan ten zowel als personeel. Het festijn, dat voor de zevende keer wordt georganiseerd, staat onder leiding van Jean Mandas van Trend amusement en Ben Luykx, eigenaar van diverse horecazaken. Er doen niet al leen ploegen uit Leiden maar ook uit Noordwijk en Den Haag aan mee. Het toernooi wordt om 16.00 uur afgesloten met een optreden van nie mand minder dan The Shoes. Eric-Jan Berendsen leiden - Leiden krijgt provinci ale subsidie voor het oprich ten van een 'jeugdpreventie- team'. Dat team zal speciale aandacht besteden aan de be geleiding van ontspoorde jon geren tot 12 jaar. De meerjari ge aanpak van deze categorie jongeren gebeurt in de wijken. In welke Leidse wijk het team actief wordt, is nog niet be kend. In Zuid-Holland zuid zijn al langer jeugdpreventieteams actief. Ze geven hulp aan jon geren tot achttien jaar die 'sig naalgedrag' vertonen, of na het plegen van een licht delict met de politie in aanraking komen. Bedoeling is te voor komen dat deze jongeren af glijden naar ernstige crimina liteit. De teams werken sa met politie, gemeente reau Jeugdzorg. Speciale aandacht gaat ot naar de problematiek van geheten loverboys. Dit 0, jongens die meisjes mis) ken in de prostitutie. De vincie wil voor de zome r omvang van dit probleei kaart brengen. Behalve Leiden ontvai ook Maassluis en Dordi 0| een provinciale bijdrage e het oprichten van jeugi 1S ventieteams. In totaal bedrag van 2,3 miljoen beschikbaar voor de peiC tot 2007. Alphen aan den Rijn waarschijnlijk vanaf 2005 mee aan het project. het mij niet kan schelen of het eten nu gezond is of niet." Voor ouderen is het erg belang rijk dat ze naast gezond eten ook meer drinken, legt project medewerker Joke Verberg van 'Leiden-Noord, Gezond en Wel' uit. De nieren werken minder hard en het vocht is nodig om afvalstoffen uit te scheiden. „Velen weten dat niet. Ze drin ken juist minder omdat ze min der dorst hebben." Achter in het receptenboekje heeft de GGD daarom adviezen opgeno men. De meeste dames vinden het vooral gezellig om samen eens over eten te kletsen. Als Joke Verberg zegt dat ze heeft ge hoord dat rauwe gehaktbal letjes eerst even in de koelkast moeten staan, wordt er gela chen. Truus Ringelberg (63): „Een uurtje in de koelkast? Daar heb ik geen tijd voor, hoor. Die van mij gaan gewoon direct de pan in." Leny Grobbee, huismeester van buurthuis 't Spoortje, is blij dat de recepten in het boekje voor al smakelijk zijn. Zij heeft de dames van de sjoel- en creaclub in het buurthuis aangespoord een recept in te leveren. „Als het heel belerend werd opge schreven, had ik nooit aan het project meegeholpen. Van pre ken gaan mijn haren namelijk overeind staan." Nee, gezond eten moet volgens haar vooral leuk en lekker blijven. Politiek veegt plan B en W van tafe sen in de kerk komt, is primair verant woordelijk voor de gevolgen die dat kan hebben." De brandweer kan bovendien niet elke zondag aanwezig zijn om te controle ren bij elke kerk, zegt Van Wijk. De brandweer bekijkt daarom of het mo gelijk is om een controleprogramma op te zetten, waarmee gebouwen zoals kerken en cafés steekproefsgewijs wor den bezocht. De Katwijkse brandweer wil wel met aanvullend onderzoek bekijken of het bezoekersaantal van de Nieuwe Kerk omhoog kan. Volgens brandweernor men mogen daar hooguit 900 perso nen binnen zijn, terwijl het gebruike lijke bezoekersaantal momenteel bijna twee keer zo hoog is. door Jan Preenen noordwijk - Het Bollenbad in Noordwijk blijft ten minste nog een jaar langer open. Alle poli tieke partijen in Noordwijk hebben het voorstel van B en W om het bad aan de Nieuwe Zee weg op 1 januari al te sluiten, van tafel geveegd. Waar het geld vandaan moet komen, is nog niet bekend. Nadat eerder al het personeel, de Noordwijkse zwem- en polo club en de reddingsbrigade ge schokt hadden gereageerd op het plan van het college, vindt nu ook de politiek dat Noord wijk niet zonder zwembad kan. „Als het bad dicht gaat, gaan de verenigingen ter ziele en kun nen 145.000 bezoekers per jaar er niet meer terecht", aldus Noordwijk Totaal. Het CDA wijst erop dat alle vrijwilligers bij sluiting een dreun krijgen en volgens de WD moet maar worden afgezien 'van andere nieuwe dingen in Noordwijk'. De Progressieve Combinatie en de ChristenUnie hadden er in een persbericht al eerder op ge wezen dat het Bollenbad en de Noordwijkse zwemmers 'slachtoffer zijn geworden van gemeentelijk wanbeleid'. Ook zij pleiten voor het openhou den van de accommodatie. B en W voelden er tot de raads vergadering van dinsdagavond niets voor om nog langer 281.000 euro per jaar uit te trek ken om het zwembad open te houden. Eenmalig zou daar vanwege de vereiste brai ligheidseisen nog eens tw 0 bovenop komen. Nieui n van een instructiebad wedstrijdbad op kosten m gemeente is volgens het 1 sf al helemaal niet haaibaaij zou een investering vergt je 4,5 miljoen euro, wat op j Ic sis neerkomt op vier toil bedrag loopt op tot 760.(1 tu ro als er ook een recrea h bijkomt. Het college wil daarom jectontwikkelaar die het Noordwijk Centraal (w 2 het Bollenbad deel uitm gaat ontwikkelen, verpl een nieuw zwembad zetten. Volgens wi Duijndam hebben zich toe zeven marktpartij meld. „Inmiddels hebbe vijf geselecteerd. In alle len wordt gedacht aai zwembad. In juni beslisi met welke ontwikkelaar 1 der gaan." In elk geval mag dat volg le fracties niet leiden tl zwembadloze periode. H lege dacht daaraan, omi nog zeker drie jaar duuii dat er een nieuw bad geld om het Bollenbad open te houden, moet uit de te verwachten op! van Noordwijk Centraal, bezuinigingen elders, der Duijndam zegde to vóór de zomer met eei kingsvoorstel te kome sluiting in elk geval in voorkomen. AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdc Vocaal Sjabloon luistert de ontspanningsmiddag voor 55-plussers op die zondag 16 mei wordt gehouden in verzor gingscentrum Rijn en Vliet aan de Aaltje Noorderwierlaan. De bijeenkomst begint om 14.45 uur, entree kost 1,50 euro. Line dancen kan zaterdag avond in buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valkenpad 5. Aanvang 20.30 uur. De SP en de daaraan gelieerde jongerenorganisatie ROOD or ganiseren weer een straatvoet baltoernooi voor jongeren. Vo rig jaar waren er bijna 250 deel nemers. Het toernooi wordt ge houden op zondag 30 mei op de Beestenmarkt. Teams kun nen zich vandaag nog inschrij ven via Louk Rademaker, 06- 25563389 of via roodlei- den@sp.nl. De Leidse Welzijns Organisa tie (LWO) zoekt vrijwilligers voor het Jeugddorp 2004, een activiteit voor kinderen in de zomervakantie, van 19 juli tot en met 30 juli. Aanmelden kan bij Vera van der Gullik, tel 071- 5160477. De Vrije School Mareland houdt morgen haar jaarlijkse bazar. De Vrije School is geves tigd aan de Maresingel 19. Leerlingen van de Muziek school Leiden en omstreken verzorgen morgen in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg een symfonieorkest in het kader van 'Muziek in de Wijk'. Tussen 12.00 en 16.30 uur is er een ge varieerd muziekprogramma te beluisteren. Het operettegezelschap Moza- iek verzorgt een optreden tij dens de ontspanningsmiddag voor 55-plussers, zondag 16 mei in zorgcentrum Haagwijk aan de Beethovenlaan. Die duurt van 14.30 uur tot 16.30 uur. Het is de laatste ontspan ningsmiddag van het seizoen. De Turks Islamitische Stich ting in Leiden houdt zondag 16 mei een open dag. Tussen 10.00 en 15.00 zullen de deuren van de Turkse moskee aan de Cura- caostraat 3 openstaan vo ieder die informatie wen de islam of de Turkse cul In Woon- en Zorgcentn Huis op de Waard is moi een vooijaarsmarkt van 1 uur tot 15.00 uur. Over erfelijke huidkank dinsdag 18 mei een infor avond bij het Integraal K centrum West aan de Scl weg 5a. De bijeenkomst! om 19.30 uur, duurt tot 2 uur en is bedoeld voor pi ten en hun familieleden. De Stichting voor Surin Genealogie (SSG) start w met een kennismakingsc 'Stamboom op de compi In twee avonden wordt d sist vertrouwd gemaakt n stamboom-programma: De cursus is op 18 en 25 van 19.00 tot 21.00 uur ei 10 euro voor donateurs en 15 euro voor niet-don De cursus wordt gegeven Vakbondscentrum van d Televisiestraat 2Y in Den Vanuit buurthuis 't Spo start woensdag 19 mei 01 uur een fietstocht. Deeln worden verzocht een hal voor vertrek aanwezig te Deelname kost 2,50 euro inclusief verzekering, roi schrijving en koffie of thf De afdeling Rijnland va Nederlandse Vereniging) Belangstellenden in het 5 en tramwegwezen (NVBj toont woensdagavond 1!) een aantal historische fill onder meer van de tram| bij de viering van 100 jaai in Amsterdam en beeldei Den Haag in de jaren vijl bijeenkomst begint om 2 uur in de zaal van Connl aan de Rijnsburgerweg 1 entree bedraagt 2 euro v NVBS-leden, overige bez betalen een euro meer. Woensdag 19 mei is in' huis de Pancrat weer eei bingomiddag voor vijftij sers. De middag begint 0 13.30 uur, de zaal gaat ei eerder al open.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12