LEIDE MIEUW Verkoop huizen aan Vliet weer uitgesteld O Besmet met het varenvirus REGIO Vernieuwd dienstencentrum Merenwijk open )UWStOp nnenstad voorbij FNV eert Leidse togamaker rt> Bezwaarmakers zorgen voor nieuwe vertraging j(S Uitgekeken opi/w collega's Nieuw! re directeur 'intzschool j - Renate de Vries wordt ngang van augustus dit e nieuwe directeur van de itzschool in Leiden. Zij daarmee interim-direc- lob van Haren op. De iheeft na het afronden van lidie Nederlands diverse ggevende functies be- .Met zo'n negenhonderd jgen is de Lorentzschool an de grootste basisscho- m Nederland. Deze week bekend dat de school een /gebouw krijgt aan de öllenhovenkade, op de an het huidige hoofdge- i Tijdens de gefaseerde nijgen de leerlingen on- ;in noodlokalen op het jvan Sporting Trigon aan iterwoudsesingel. vrijdag 14 MEI 2004 R1 n - Geen gebouw in de Ie binnenstad gaat nog lan- ebukt onder de bouwstop. :!het vaststellen van een intvverp-bestemmingsplan de laatste 'ongedekte' de- <an het centrum kunnen meester en wethouders bouwaanvraag weer op re wijze beoordelen, ir een rechter afgekon- ouwstop zorgde een half deden nog voor grote itie. De gemeente bleek laaide bestemmings- ||n te hebben voor de bin- id. Met een inhaalslag en sstuurlijk-juridische novi- jet zogeheten vooruitak- hoopte Leiden schade te |men. enkel deel van de bin- id zou nog last moeten Jnvan de bouwstop", ver- I wethouder Ron Hille- l „We gaan nu weer iergunningen afgeven. Er ook een einde aan de takkoorden. We zijn tot iclusie gekomen dat door inpak geen echte schade len. Tenzij tal van men- Qwege dreigend onheil in afgezien van hun ver- RRECTIES het artikel over de Open ïdag werd maandag Philip iken opgevoerd als 'enige Daar' in Leiden. Dat is niet ir zijn nog zes andere vrij- |e molenaars in Leiden ac- ledemorgen! at een krant. nu Leidscli Dagblad de ochtend en ontvang' eerste 2 weken gratis! '<l) ik neem een vast taaiabonnement en ontvang »3te 2 weken gratis I Qdien spaar ik als vaste nee makkelijk (en snel) voor 'korting op een origineel son Bros. ontbijtservies! omat itisch 56,20) acceptgiro 56,70) ulU-nd bij automatische incasso. bon op in eon ongefrankeerde n naar Leidsch Dagblad, "deling lezersservice. Antwoord- en rjl 127, 1800 VB Alkmaar, liften ook: 080O-1711 (gratis) of surf "fw.loidschdagblad.nl. (Deze aan- la geldig tot 31 december 2004) i Dagblad gaat zorgvuldig om met "gegevens In het colofon van do ''al u nadere informatie aan. n wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad Calyé C3pfI3I0 Pas-fa »ief spinazievulling/ V Calvé opent BBQ-seizoen! i-omeri Zeemacht' leiden - Wie in het gemeentehuis van Leiden is getrouwd, is ongetwijfeld in de echt ver bonden door een ambtenaar van de burger lijke stand, die een toga van Jacobus Sieval droeg. Sieval (89), Koos voor bekenden, werkte vanaf zijn 13de als kleermaker en maakte vooral toga's. De geboren en geto gen Leidenaar werd gisteren gehuldigd door vakbond FNV, omdat hij 70 jaar lid is. In het bijzijn van burgemeester Lenferink kreeg hij een gouden medaille opgespeld. Sieval ver diende ruim vijftig jaar zijn brood als kleer maker. „Ik leerde het vak van mijn zwager Daan", vertelt de jubilaris. „Ik kreeg naald en draad in mijn handen en moest aan de slag. Daar ben ik nooit meer mee gestopt." Ook na zijn pensioen bleef Sieval op verzoek toga's maken. „Er zijn er maar weinig die dat kunnen in Nederland, dus werd ik telkens weer benaderd. Door professoren, doktoren, ambtenaren en dominees. Ik ben er pas een paar jaar geleden echt mee gestopt." Toch is zijn werkkamer nog klaar voor gebruik, met vooroorlogse naaimachine en al. Ondanks zijn lange lidmaatschap heeft Sieval niet veel gebruikgemaakt van de vakbond. „Ik heb gelukkig nooit problemen gehad met mijn werkgevers. Maar ik blijf gewoon lid, hoor. We gaan voor de tachtig jaar!" Foto: Mark Lamers Beeldhouwen, bingoën, kaarten en de krant lezen aan de Rosmolen door Robert Toret leiden - Ouderen en gehandi capten in de wijk de hulp bie den die ze nodig hebben om zelfstandig te wonen en te le ven. Dat is de doelstelling van de Stichting Dienstverlening Leiden (SDL). De stichting heeft zes centra in de stad. Eén daar van is het Dienstencentrum Merenwijk aan de Rosmolen, dat afgelopen maanden flink is uitgebreid. De bestaande ruim te is doorgetrokken naar het voormalige pand van witgoed leverancier Van Seggelen en biedt nu ook dagverzorging en pedicure. Burgemeester Lenfe rink opende het vernieuwde centrum gisteren feestelijk. SDL richt zich op 55-plussers en mensen met een functiebe perking. Mede met hulp van de stichting zijn zij in staat hun zelfstandige leefwijze te behou den. „Veel mensen uit onze doelgroep zijn niet goed op de hoogte van de mogelijkheden om zelfstandig te blijven wo nen", aldus adviseur Fransje Hardeman. „Er is een breed scala aan tussenmogelijkheden, waarvan ze niet op de hoogte zijn. Met wat hulp kunnen ze prima zelfstandig wonen." Het assortiment varieert van een maaltijdservice (Tafeltje Dek Je) en boodschappenbege- leiding tot een klus-aan-huis- dienst en hulp bij administra tie. Tegen een vergoeding wel te verstaan. „We proberen de ei gen bijdrage zo laag mogelijk te houden", aldus Hardeman. „Bovendien helpen we mensen bij het aanvragen van een tege moetkoming in de kosten, bij voorbeeld via de bijzondere bij stand." Hardeman (48) vormt samen met collega's Marijke Bakker en Sandra Fleur het team van be taalde krachten binnen Dien stencentrum Merenwijk. Bak ker (45): „Tachtig procent van onze activiteiten leunt op de schouders van vrijwilligers. Er werken er 46 bij ons. Zonder hun inzet kon het dienstencen trum niet bestaan. Daarnaast beheren wehet Meldpunt Vrij willige Hulpverlening. Dat is opgezet omdat er bij veel men sen behoefte bleek aan één op één contact. Zo komen er aan vragen binnen van mensen die iemand zoeken om mee te win kelen of te wandelen of gewoon voor een praatje. Wij zorgen voor een vrijwilliger met wie het klikt." In het vernieuwde centrum is een plek voor de dagverzorging opgenomen. De gang hangt vol met kunstwerken. „Door de mensen zelf gemaakt", zegt de trotse Fleur (35). „Ze doen van alles hier. Beeldhouwen, bin goën, kaarten, de krant lezen, noem maar op. Op vrijdagoch tend is er gymnastiek. Onlangs hebben ze nog een uitstapje naar de Lakenhal gemaakt." Fleur onderhoudt vooral de contacten met de Surinaamse ouderen uit de Merenwijk. „Van hen wonen er namelijk heel veel hier. Daarom houden we elke donderdagmiddag acti viteiten met een Surinaams tintje. We hebben eens in de twee weken een Surinaamse eettafel. Eten en drinken is in hun cultuur veel belangrijker dan in de onze." Druk in de weer? Toe aan een time-out? Zin in een lekker wam hartig tussendoortje? Ze kunnen zó in de magnetron: de Mora Kroketburger met een milde mosterdsaus en de Mora Carrero*-burger met een licht pikante saus. Twee bekende topsnacks van Mora nu ook op een broodje. Vliegensvlug te bereiden en onweerstaandbaar lekker. Gangmaker sinds I960 in de Hortus door. Hij speurt nog altijd zaadlijsten af van an dere botanische tuinen naar nieuwe soorten, die hij bestelt en daarna opkweekt in een hoekje achter de Clusiustuin. Bijna het enige dat varens ge meen hebben, is het feit dat ze sporen vormen, microscopisch kleine 'zaden' die zich ophopen in 'sori', een soort blaasjes die aan de onderkant van de bla den ontstaan. Er zijn minuscule varentjes naast immense ko ningsvarens. Sommige zijn bij na wit, andere paars. De tong varen heeft een ongedeeld blad, maar er zijn er ook die zo vaak delen dat de bladeren wel veren lijken. Sommige soorten ver dwijnen bij vorst onder de grond, maar er bestaan ook wintergroene. Er zijn bodembe- dekkende soorten en zelfs va rens die wel bomen lijken, zoals de Nieuw-Zeelandse boomva ren. Deze in Nederland nog zeldza me boomvaren is sinds enkele jaren ook in de Hortus te zien, want Roskam 'probeert hem uit'. „In de Hortus Botanicus ervaar je de opwarming van de aarde van jaar tot jaar. Mijn doel is om alle winterharde va rens van de hele wereld in de Hortus te krijgen, maar dat cri terium kan ik jaarlijks aanpas sen. Door de klimaatsverandert komen er voortdurend soorten bij." De Nieuw-Zeelandse boomvaren is een voorbeeld: hij kan niet tegen strenge vorst en dus kwam hij niet voor op name in de collectie in aanmer king. „Nu we in Nederland de afgelopen vijf jaar amper stren ge winters hebben gehad, kon den we een aardige collectie kweken." Wilfred Simons door Janet van Dijk leiden - De verkoop van wonin gen en appartementen van het project Vlietpoort aan de Vliet in Leiden is nog altijd niet begon nen. Projectontwikkelaar Hop man Interheem hoopt dat het eind juni zo ver is. De reden voor de nieuwe vertraging zijn de be zwaren die omwonenden heb ben ingediend tegen de bouw vergunning. Het project in Leiden-Zuidwest, ook wel bekend onder de naam Snoekerhaven, omvat een acht tien verdiepingen hoge woon toren met 35 appartementen, zeven dijkwoningen met be drijfsruimte en 28 woningen aan een binnenhaven. De plan nen werden vier jaar geleden al gepresenteerd door projectont wikkelaar Hopman Interheem uit Gouda. Twee keer werden de verkoop contracten ontbonden omdat de verklaring van geen bezwaar van de provincie op zich liet wachten. Grootste obstakel was de provinciale loswal, die te veel lawaai maakte. Toen afge sproken werd om de loswal te vervangen door een hijskraan, was dat probleem uit de wereld. Begin februari sprak project ontwikkelaar Hopman Inter heem de hoop uit de huizen zes weken later opnieuw te koop te kunnen zetten. De nieuwe vertraging is ont staan door de drie bezwaren die zijn ingediend tegen de bouwvergunning van de ge meente. Het gaat om twee be woners van de Vlietweg, en om een bezwaarmaker die wat ver der af woont van de locatie. Zij protesteren vooral tegen de vijf tig meter hoge woontoren, die het uitzicht wegneemt, de zon tegenhoudt, de wind aanwak kert en de horizon vervuilt. Een van de bezwaarmakers vroeg bij de rechter een voorlopige voor ziening aan om alle bouwactivi teiten tegen te houden. Vorige week heeft de rechtbank dat verzoek afgewezen. Nu moet de gemeentelijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften de zaak nog beoordelen. De uitspraak van de rechtbank stemt de projectontwikkelaar optimistisch. De rechter oor deelde dat de gemeente en de provincie de juiste procedures hebben gevolgd. „Maar dat wil niet zeggen dat de bouwver gunning onherroepelijk is. Maar gezien de uitspraak van de rechter is de kans wel groot dat de bouwvergunning onher roepelijk wordt", zegt project manager Van Baarsen van Hop man Interheem. Die is in februari wel begonnen met het bouwrijp maken van het terrein, waarop voorheen kassen stonden. De drainage is aangelegd en er is zand gestort, om ervoor te zorgen dat de grond niet verzakt als er straten en gebouwen op komen. Waar schijnlijk duurt het drie tot vier maanden voordat de grond goed is voorbereid op de nieu we bestemming. Daarna wordt er verder gewerkt. Dat betekent niet dat de vertra ging de projectontwikkelaar goed uitkomt. „We hadden vooral eerder willen beginnen met de verkoop", aldus Van Baarsen. Maar zorgvuldigheid is nu erg belangrijk, beseft het bedrijf. „Een aantal kopers is al twee keer teleurgesteld en heeft nog steeds interesse. Je kunt het (advertentie) t 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in Mora Kroketburger en Mora Carrero®-burger Hebt u een tuin en woont u in Leiden, Leiderdorp, Zoeter- woude, Oegstgeest, War mond of Voorschoten? Dan kunt u zich opgeven voor de tweede Leidsch Dagblad Tuin dag op zaterdag 12 juni. Ach tertuinen, geveltuinen, terras- tuinen, als u het gevoel hebt dat uw tuin de moeite waard Is om aan nieuwsgierige blik ken prijs te geven, dan bent u welkom. Belangstellenden kunnen zich opgeven tot za terdag 29 mei via tel. 071- 5356362 of per e-mafl: t.col- lee-bark@hdc.nl. Het Leidsch Dagblad publiceert van tevo ren namen en adressen van de deelnemers op www.leid- schdagblad.nl en in de Uit- krant. Ook komt er een kaart die kopers niet aandoen om te zeggen: helaas, het is nog niet definitief." Van Baarsen gaat ervan uit dat de daadwerkelijke bouw eind september begint en dat de eerr ste huizen, die langs het water staan, na anderhalf jaar worden opgeleverd. De verwachting is dat een jaar later het hele wijkje klaar is. Ondanks alle tegenslagen heeft Hopman Interheem nooit over wogen om het project af te Bla zen. De grond is eigendom het bedrijf en het is niet aantrekkelijk om de ge bestemming glastuinbouw handhaven. „Het is wel lend dat je het steeds met hoop weer oppakt en het toch weer in de koelkast zetten. Maar het project is ons nog steeds haalbaar", aldus Van Baarsen. S Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch (^Dagblad (advertentie) waarop de tuinen staan aan gegeven. Bezoekers kunnen bovendien meedoen aan een De Hortus Botanicus ontfermde zich over Harry Roskams uit de hand gelopen hobby. Rondom De Holle Weg staan honderden soorten bijeen. Foto: Hielco Kuipers denk dat ik met het varenvirus ben besmet na lezing van het boek Verrassende Varens van Wim Oudshoorn. Ik had al snel zo'n grote verzameling dat ik bij een bevriende boer een stuk land van twintig bij veertig me ter huurde om ze in onder te brengen." In die tijd was hij VAN NlEUWLAND TUINCENTRUM ook medeoprichter van de Ne derlandse Varenvereniging (www.nederlandse-varenver- eniging.nl). Roskams hobby liep uiteinde lijk ernstig uit de hand. Na en kele verhuizingen wist hij niet meer wat hij met zijn planten aanmoest. De Leidse Hortus Botanicus redde hem in 1991 door zijn als waardevol bekend staande plantenverzameling asiel aan te bieden. Vooral de hoek rondom een tuinpad dat als 'De Holle Weg' bekend staat, is een feest voor het oog. Dat betekent niet dat Roskam zich er niet meer bemoeit. Inte gendeel, elke vrijdag brengt hij Fraaie planten, daar niet van, maar er zijn er zoveel méér. In totaal bestaan er zeker vierhon derd soorten, om van de varia ties daarbinnen nog maar te zwijgen. Utrechtenaar Harry Roskam heeft in de Leidse Hortus Botani cus een hoek waarin hij werkt aan iets dat verdacht veel op een nationale varenverza meling begint te lij ken. Hoe het precies begon, kan hij zich nauwelijks herinneren. „Ik woonde destijds in Drenthe, waar ik een aardige tuin had. Ik prijsvraag. Elke tuin heeft wel een donker hoekje, waar bijna niets wil groeien. Wat doe je ermee? Dé op lossing is heel vaak: een varen. Ze bloeien niet, maar hun blad- vorm maakt veel goed en boven dien hebben ze vaak een mooie vorm. De meeste varens die de tuincentra te koop aanbieden, zijn 'bekervarens', vanwege die kenmerkende vorm natuurlijk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11