ECONOMIE Bemiddelingspoging prepensioen mislukt Verpleegkundigen vaak met angst aan het werk Kamermeerderheid: Handen af van aftrek hypotheekrente 'Winkeliers moeten dief financieel uitkleden' Mogelijk spoedoverleg OPEC in Amsterdam Nieuwe regels bezorgen Aegon fors hogere winst Junker op luchtvaartshow Verlies door reorganisatie bij Wessanen 'Unilever spekt kas over ruggen aandeelhouders' donderdag 13 mei 2004 'A/Laurent Gillieron Blue Giant' dt geveild Op een speciale juwe- van veilinghuis Chris - woensdag 19 mei wordt ve 's werelds grootste r-saffier verkocht. De ekig geslepen saffier 86,52 karaat en zal vol- ïatingen voor 840.000 miljoen euro van de tan. De edelsteen staat 'The Blue Giant of int'. rmarkt gaat st bestormen Supermarktketen Jum- eïnspireerd door het an Idols, met een eigen >p, The Jumbo's, de hit- estormen. Daarmee e winkel zich te verze il gratis publiciteit. De zwijgt nog over de lelt u over enkele we- r terug, dan kunnen we meer vertellen", laat rdvoerster weten. Di- Ifan Eerd zei onlangs inderneming 'geen maar fans wil'. Naar [wordt de band via een den haag/gpd - Negen van de tien verpleegkundigen is tijdens het werk geregeld bang of ang stig. Agressieve of intimideren de familie of vrienden van pa tiënten boezemen de meeste angst in. Eén op de vijf manne lijke verpleegkundigen zegt we kelijks of dagelijkse bedreigen de situaties mee te maken. Dat blijkt uit een enquête onder verpleegkundigen in opdracht van het vakblad 'Verpleegkunde Nieuws' met vakbond CNV Pu blieke Zaak. In veel zorginstel lingen waren gisteren speciale activiteiten vanwege de Lande lijke Dag van de Verpleging. CNV Publieke Zaak noemt de uitkomsten van de enquête 'schokkend.' „Het klinkt afge zaagd, maar ook dit heeft met normen en waarden te maken", reageert CNV-bestuurder Wil lem Jelle Berg. „Mensen komen binnen bij eerste hulp en willen meteen geholpen worden. Als ze er achter komen dat andere patiënten, die er ernstiger aan toe zijn, eerder worden gehol pen, wordt dat niet meer ge pikt. Er is sprake van een hulp- eis in plaats van een hulp vraag." Volgens Berg moeten werkge vers, vakbonden en de overheid samen zorgen dat de kwaliteit van de arbeid in de zorg wordt verbeterd. „De uitwerking van een initiatiefwetsvoorstel ligt in de Tweede Kamer nog steeds op de plank. Telkens als een steekpartij op de eerste hulp de krant haalt, krijgt het kort aan dacht en belooft de minister beterschap, maar er gebeurt weinig." Volgens Berg kunnen bedrei gende situaties relatief makke lijk voorkomen worden door EHBO-afdelingen overzichtelij ker in te richten en te zorgen dat niet iedereen overal kan binnenlopen. „In de ziekenhui zen of verpleeginstellingen zelf kun je met deuren alle kamers verbinden." De helft van de ondervraagden van de enquête heeft zelf één of meerdere keren te maken ge had met fysieke of non-verbale agressie en werd daar angstig van. Tien procent zegt nog nooit met enige vorm van agressie te maken te hebben gehad. Een kwart noemt ook de te ho ge werkdruk als angstoorzaak. Verder is 37 procent van de ver pleegkundigen bang om fouten te maken en voelt bijna een op de drie collega's zich niet pret tig in de samenwerking met collega's. Zo'n 12 procent is bang alleen te zijn tijdens de nachtdienst en 8 procent heeft stress bij de gedachte dat een patiënt zelfmoord kan plegen. 'Onveilig werken wordt gedoogd' Gedogen van onveilige werk omstandigheden is de norm. Uitval door ziekte het gevolg. Dat zei directeur Eshuis van het FNV Bureau Beroepsziek ten gisteren op een symposi um in Utrecht. Bij het bureau klopten in vier jaar ruim 2000 mensen aan wegens onveilige arbeidsomstandigheden. In middels heeft het FNV-bureau in 500 dossiers de werkgever aansprakelijk gesteld. In 100 zaken is een claim toegekend, waarbij bijna 3 miljoen euro aan schadevergoedingen is uitgekeerd. Bij veel bedrijfsart sen ontbreekt volgens Eshuis de aandacht voor beroeps ziekten. Arbo-artsen zouden ook onvoldoende onafhanke lijk zijn van de opdrachtgever, de werkgever. „Zieke werkne mers worden zo snel mogelijk aan het werk gestuurd onder het moto: rust roest.' Verder hekelt Eshuis de rol van verze keraars. „Brieven verdwijnen onder in een la of worden niet beantwoord. Vertragen en doorschuiven van dossiers is doorgaans de belangrijkste ac tiviteit van de verzekeraar. Want tijd is geld, dat wil zeg gen: uitkeren kan altijd nog, het liefst zo laat mogelijk." Bovendien moeten arbo-dien- sten onafhankelijk van de werkgever kunnen opereren, zo vindt Eshuis. Strauss zet *ers in etalage IK - De Amerikaanse ibrikant Levi Strauss, ;kend van spijkergoed, roekenmerk Dockers om zijn financiële po- erbeteren. De bank Ci- daarvoor ingehuurd eur. Levi introduceerde in 1986 en had al snel iet het merk. In het af- boekjaar leverde het tït op van 1,4 miljard 2 miljard euro). De to- jtvan Levi Strauss be- miljard dollar. De ver- ïan al jaren omlaag, r het bedrijf in de rode Bik Hyundai en u lerChrysler M Iet Duits-Amerikaanse cern DaimlerChrysler mil tzijn belang van 10,44 in Hyundai, de grootste rtt ikant in Zuid-Korea. stapt ook uit een geza- onderneming voor de e van vrachtwagens en _Ji. Er waren al een eni- (jijvingen over de geza- onderneming en pro- China. De breuk bete- verdere koerswijziging nier in Azië. Vorige esloot het concern I Imeer te steken in de Kaaiende Japanse auto- (Mitsubishi, waarin lelang heeft van 37 in supers vetzucht Supermarkten zin- laatregelen om de vet- klanten tegen te lenkort overleggen zij listerie van volksge- I, samen met de fabri- voedingsmiddelen, ipak. Dat heeft de supermarkten, CBL, [ezegd. „We denken luidingen op etiketten :hting in de magazines plant", zei een woord - hil Steeds meer Neder- «»|ijn te dik. Ook kinde- fen steeds vaker over- 'Ollnmiddels is al afge- ,erJniet langer kinderido- 3|schakelen in reclames kilirP- Mhandel agere omzet De omzet van de 'del is in het eerste iet 3,6 procent ver ten opzichte van de lode in 2003. Daar- omzet voor het vierde op rij afgenomen, zo St et CBS gisteren be- dl idingwinkels, bouw- i elektronica- en wo- j|( ihtingzaken hadden Berlijn - Op de Duitse luchthaven Berlijn-Schönefeld wordt van vrij dag tot en met zondag de grote internationale lucht- en ruimte vaarttentoonstelling ILA gehouden. Een van de historische blikvan gers is een Junker JU-52 die eigendom is van de Parijzenaar Jean Jac ques Soubercase. Het toestel was in de Tweede Wereldoorlog het 'werkpaard' van de Luftwaffe en werd ingezet bij tal van grote transportoperaties. Foto: EPA/Thomas Kumm amstelveen/anp - De gTOOt- scheepse reorganisatie heeft Wessanen in het eerste kwar taal op een nettoverlies gezet van 9,7 miljoen. De omzet kwam uit op 575,9 miljoen eu ro. Het bedrijf schrapt 1300 tot 1400 arbeidsplaatsen, ruim eentiende van het personeels bestand. Het is de bedoeling om jaarlijks 100 tot 115 miljoen euro te besparen en vooral de activiteiten in de VS uit het slop te halen. Inmiddels is 40 pro cent van de besparingen gerea liseerd, aldus topman Veenhof. Hij gaat ervan uit dat de kosten voor de hele reorganisatie uit eindelijk 45 miljoen belopen. Het kwartaalresultaat is voorlo pig. Er is nog geen accoun tantscontrole toegepast omdat de jaarrekening over 2003 nog niet is goedgekeurd. Bij de dochter Tree of Life vond Wes sanen vorig jaar namelijk fou ten in de boekhouding. Veen- hof constateerde dat de be- drijfstop die eerder had moeten ontdekken. Die opmerking was voor financieel bestuurder Kra mer reden om op te stappen. amsterdam/den haag/gpd - Een Kamermeerderheid voelt er niets voor om te morrelen aan de aftrek van de hypotheekren te. De Nederlandse Vereniging van Banken heeft hom of kuit gevraagd van de politiek: of de aftrek blijft voor jaren onge moeid, of er komt een soepele overgangsregeling. Het kabinet-Balkenende-2 be sloot dat de winst bij de ver koop van een huis verplicht in de koopsom van een nieuw huis moet worden gestoken. Eerder kon een nieuw huis nog voor 100 procent worden gefi nancierd. De overwaarde werd vaak belegd of gebruikt voor een nieuwe auto of boot. De regeringspartijen CDA, WD en D66 hebben geen enkele be hoefte de aftrek van de hypo theekrente verder te beperken. „Er is geen enkele reden om de discussie te openen. De aftrek staat niet onder druk", aldus Kamerlid De Nerée tot Babbe- rich. Dat geldt ook voor de WD. „Het denken hoeft na tuurlijk niet stil te staan, maar in deze regeerperiode wordt er niet meer aan gemorreld", al dus Kamerlid Blok. D66-woord- voerder Bakker: „Ik begrijp de banken niet. We zitten er niet op te wachten. Er is een solide meerderheid in de Kamer voor behoud van de huidige aftrek mogelijkheden." De banken gaan er van uit dat discussie over de aftrek hoe dan ook terugkeert in de aanloop naar de volgende Kamerverkie zingen, ook al gezien de bijzon dere positie die Nederland op dit punt inneemt in het steeds meer vervlochten Europa. „Daarom willen we er graag voor zorgen dat de discussie in de politieke arena en daarbui ten wordt gevoerd op basis van de juiste uitgangspunten", stelt directeur Blocks van de Neder landse Vereniging van Banken (NVB). De banken stellen wel voor waarden aan de renteaftrek. Zo moet er sprake zijn van een evenwichtige prijsontwikkeling op de woningmarkt en moet de afbouw van de renteaftrek op het juiste moment worden in gezet. De NVB heeft zes scena rio's om de aftrek af te bouwen. Eén daarvan is om de renteaf trek elk jaar met één procent te verminderen. De banken vrezen voor toene mende woningnood als de poli tiek niet ingrijpt. Volgens de NVB moet de doorstroming van huur- naar koopwoningen be vorderd worden en moeten er meer duurdere huurwoningen en seniorenwoningen worden gebouwd. De huidige situatie is niet houdbaar, concludeert de NVB in een rapport dat gisteren op de ledenvergadering werd gepresenteerd. Het tekort aan woningen bedraagt al zo'n 166.000 woningen. De banken zetten vraagtekens bij de bouw van eengezinswo ningen in Vinex-wijken. De sa menstelling van de bevolking is veranderd - steeds meer eenou- der- of eenpersoons-huishou dens - en dus verandert ook de vraag. Woningbouw is ook een belangrijke stimulans voor de economie. Zo levert de bouw van 100.000 nieuwe woningen 90.000 nieuwe banen op, aldus de NVB. den haag/anp - De nettowinst van Aegon is het eerste kwartaal verdubbeld tot 354 miljoen eu ro. Althans volgens nieuwe boekhoudregels. Vergeleken met hetzelfde kwartaal in 2003 verdiende de verzekeraar juist 39 miljoen minder. In de nieu we berekening neemt de verze keraar winsten en verliezen op beleggingen direct mee in de cijfers. Voorheen werden de re sultaten op eigen beleggingen via een reserverpotje over de winst uitgesmeerd. Het concern verdiende afgelo pen kwartaal 89 miljoen euro met zijn beleggingen in aande len en vastgoed. Een jaar eerder leverden de beleggingen een min op van 124 miljoen euro. Om tot een eerlijke vergelijking te komen, heeft Aegon de winst van vorig jaar opnieuw bere kend en alsnog dat beleggings- verlies genomen. Dat verklaart een groot deel van de winst- sprong. De verzekeraar waarschuwt wel dat de nieuwe regels voor grilli ger winstcijfers zorgen. Top man Shepard wees op de groei in de verkoop bij het Britse on derdeel en de gestegen afeet van traditionele levensverzeke ringen in de Verenigde Staten. Over de hele linie moest terrein worden ingeleverd met de le vensverzekeringen. De premie- omzet liep er 6 procent terug. Door hogere de beleggingsop brengsten bleef de totale om zetdaling beperkt bleef tot 2 procent op 7,42 miljard euro. Van de winst werd 287 miljoen euro in de Verenigde Staten verdiend en 102 miljoen in Ne derland. den haag/anp - Het is gisteren niet gelukt om het vastgelopen overleg over prepensioen en ver lofsparen vlot te trekken. Werk geversorganisatie MKB Neder land, die het initiatief tot de be middelingspoging had genomen, kreeg de twee andere onderne mersorganisaties, VNO-NCW en LTO Nederland, op een lijn. Maar de vakbonden vinden het voor stel veel te mager, bleek na overleg tussen werkgevers en werknemers. Door het mislukken van de be middeling vallen vakcentrales FNV, CNV en MHP en MKB en LTO terug op hun oude voor stel. Zij willen dat werknemers met 62 jaar met prepensioen kunnen. Mensen moeten daar bovenop ongeveer een jaar eer der kunnen stoppen met wer- Schade door gestolen spullen gestegen tot boven half miljard nkomsten. Daarente- treerden de winkels in lelijke artikelen en 'jen stevige toenames ievelijk7,5 en 3,7 •upermarkten ver- .6 procent meer, maar isten stegen slechts |nt. Speciaalzaken als en groentewinkels etdiiui inkomsten met bijna n.Jt teruglopen. den haag/gpd - Winkeliers moe ten winkeldieven bestoken met schadeclaims, oplopend tot 1000 euro per geval. Vasthoudende ondernemers zouden zo de kos ten die ze noodgedwongen ma ken om hun uitgestalde goede ren te beveiligen tegen diefstal (deels) terug kunnen krijgen. Het Platform Detailhandel deed gisteren in Den Haag deze drin gende oproep aan zijn achter ban. Maar het advies moet vooral worden gelezen als een waarschuwing aan alle winkel dieven in Nederland: de detail handel gaat u pakken waar het pijn doet: in de portemonnee. Investeringen om winkelcrimi- naliteit te voorkomen vormen voor de detailhandel een groei ende kostenpost van inmiddels 290 miljoen euro per jaar. Met zulke hoge uitgaven volstaat al leen strafrechtelijke afhande ling van winkeldieven niet lan ger, vindt het Platform Detail handel. Daarbij komt dat winkelcrimi- naliteit vooral het werk is van veelplegers. Dit zijn lieden die keer op keer tegen de lamp lo pen, maar toch telkens weer toeslaan. Volgens voorzitter Van der Geest is deze groep da ders - het betreft veelal drugs- en alcoholverslaafden - verant woordelijk voor circa 60 pro cent van alle winkeldiefstallen. Ook neemt het geweld en agressie door veelplegers tegen personeel en klanten toe, con stateert Van der Geest. „Van daar dat deze groep hard moe ten worden aangepakt." Het Platform, een samenwer kingsverband van de Raad voor de Nederlandse Detailhandel (koepel voor winkelketens en warenhuizen) en de Nationale Winkelraad (middelgrote win kels en kleine zelfstandigen), wil met het ministerie van justi tie een standaardprocedure op stellen voor de civiele aanpak van winkeldieven. Winkelcriminaliteit kostte de detailhandel in 2003 meer dan één miljard euro, blijkt uit de jaarcijfers die het platform gis teren presenteerde. De schade door winkeldiefstal bedroeg vo rig jaar 520 miljoen euro, 4 pro cent meer dan het jaar daar voor. In 2003 jaar werden 944 overvallen op winkels gepleegd. Gemiddeld waren dat er bijna drie per dag. Toch daalde het aantal overvallen met 15 pro cent ten opzichte van 2002. Vooral in de tweede helft van 2003 vlakte het aantal overval len af, waarschijnlijk door een succesvolle aanpak van veelple gers in de grote steden. Dit ef fect werd deels tenietgedaan door een toename van georga niseerde winkeldiefstal door Oost-Europese criminelen. Het Platform Detailhandel wil nog dit jaar beginnen met het ken door het spaartegoed uit hun verlofregeling in te zetten. VNO-NCW houdt vast als enige aan een prepensioenleeftijd van 63 jaar. Desondanks zegt voor zitter J. Schraven van de werk geversorganisatie dat „twee klassieke kampen" van werkge vers en werknemers zijn ont staan. Minister De Geus van sociale zaken reageerde gisteravond te leurgesteld op het mislukken van de besprekingen. „Het lijkt nu onmogelijk met de partijen nog een vruchtbaar overleg te voeren", aldus de minister, doelend op het Voorjaarsover leg van volgende week dinsdag tussen kabinet en sociale part ners. De Geus is wel nog steeds bereid altijd met iedereen te praten. In de bemiddelingspoging van MKB-Nederland waren de drie werkgeversorganisaties het in principe eens geworden over een leeftijd voor prepensioen van 62,5 jaar. Door het geld uit de verlofregeling in te zetten, zouden mensen dan met onge veer 61,5 jaar kunnen stoppen met werken. FNV-voorzitter L. de Waal kwa lificeert het voorstel van de werkgevers als „een schijnbe weging die niets voorstelt". Toch betekent het inmiddels achterhaalde plan voor zowel VNO-NCW als MKB een con cessie van een halfjaar. Voor de organisatie voor het midden en kleinbedrijf is een prepensioen leeftijd van 62,5 jaar de absolu te minimumgrens, aldus voor zitter L. Hermans. VNO-NCW ziet liever dat werknemers lan ger doorwerken. rotterdam/anp - Unilever blijft bij zijn besluit om de in 1999 uitgegeven preferente aandelen om te zetten in gewone. Hier mee riskeert het concern juridi sche stappen van aandeelhou ders. Bestuursvoorzitter A. Burgmans heeft gisteren in Rot terdam op de aandeelhouders vergadering laten niet op het plan terug te komen. Het con cern liet al in maart weten dit voornemen te hebben. Dat stuitte op verzet van houders van deze voorketirsstukken, die er vanuit waren gegaan dat Unilever de stukken zou inko pen tegen 6,58 euro per aan deel. Zij stappen mogelijk naar de rechter nu Unilever doorzet. Burgmans hield de vergadering onder meer voor dat conversie van de voorkeursstukken in ge wone aandelen recht doet aan de belangen van alle aandeel houders. Directeur P. de Vries van de Vereniging van Effecten bezitters (VEB) zei in een reac tie echter erg teleurgesteld te zijn. De VEB-directeur verwijt Unilever dat het 330 miljoen euro probeert te verdienen over de ruggen van de aandeelhou ders door ongeveer een kwart minder te betalen voor de stuk ken. „Unilever moet ijsjes en verzorgingsproducten verkopen om geld te verdienen." De Vries denkt aan juridische stappen. De VEB vertegenwoor digt volgens hem een groep met 36 miljoen van de in totaal 210 miljoen preferente stukken. Vandaag overlegt de VEB met andere aandeelhouders over de te nemen stappen. Olie-minister van Koeweit sjeik Fahd al-Sabah bezocht gisteren de Ahmadi-olieraffinaderij en zei dat zijn land de eventuele productie verhoging van OPEC zal steunen. Foto: EPA Olieprijs in New York boven 40 dollar uitwisselen van informatie met politie en justitie over veelple gers. In combinatie met een winkelverbod - een instrument dat vorig jaar werd ontwikkeld - zal het voor deze notoire dieven moeilijker worden toe te slaan, is de hoop. Het parlement zou de wetge ving over privacy moeten ver soepelen, zodat kan worden be gonnen met de aanleg van een landelijke databank met foto's van veelplegers, stelt het plat form. Die databank zou dan eenvoudig door winkeliers en particuliere beveiligers kunnen worden geraadpleegd. Het plat form bepleit verder een jaarlijks Europees onderzoek naar win keldiefstal. wenen/anp - De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) houdt mogelijk eind volgende week een informele ministersbijeenkomst in Am sterdam over productieverho ging om de sterke stijging van de olieprijzen tegen te gaan. Dat heeft voorzitter Yusgian- toro gisteren meegedeeld. In Amsterdam wordt van zater dag 22 mei tot en met maandag 24 mei het 9de International Energy Forum gehouden onder voorzitterschap van minister Brinkhorst (economische za ken). Daar zijn ook alle oliemi nisters van de OPEC aanwezig. Volgens Yusgiantoro zullen ze van de gelegenheid gebruikma ken om de situatie op de we- reldoliemarkt te bekijken. De OPEC houdt op 3 juni een reguliere ministersvergadering in de Libanese hoofdstad Bei roet voor een periodieke beoor deling van de marktsituatie en eventuele aanpassing van het productieplafond van het kar tel. Dat maximum werd 1 april verlaagd van 24,5 tot 23,5 mil joen vaten (van 159 liter) per dag. Sindsdien zijn de prijzen van ruwe olie, en daarmee die van autobrandstof, scherp ge stegen. De prijs van Amerikaanse ruwe olie steeg dinsdag op de olie- markt in New York tot boven de 40 dollar per vat en bereikte het hoogste peil sinds oktober 1990. Brent-olie uit de Noord zee noteerde gisteren bijna 37 dollar. Door de OPEC geprodu ceerde olie is nog wat goedko per, maar de prijzen liggen wel ruim boven de kartelmanje van 22 a 28 dollar. Saudi-Arabië, verreweg de grootste olieproducent binnen de OPEC, riep maandag op tot een verhoging van het plafond met 1,5 miljoen vaten. Koeweit liet gisteren weten een produc tieverruiming te steunen. Bin nen het kartel gaan echter ook stemmen op voor een verho ging van de prijsmarge. De OPEC vergadert doorgaans in Wenen, waar het hoofdkan toor is gevestigd. In Amsterdam heeft wel eens eerder belangrijk overleg over de oliemarkt plaatsgehad. Begin 2000 was er een verrassende ontmoeting van de ministers van de toon aangevende OPEC-landen Sau di-Arabië en Venezuela. In 1998 besloten de twee landen daar samen met het niet-OPEC-lid Mexico tot een beperking van de olieproductie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9