Onthoofding schokt VS BUITENLAND Suriname opgelucht na dood crimineel Sampie Opnieuw doden door geweld in Gazastrook Blair: Foto's van Britse marteling vals EU steekt energie en geld in 'nette' buren Nederlandse vliegers in actie tijdens Spelen Zeven doden bij ontploffing kunststoffabriek Hoge rechter: Doodstraf VS is 'ongelukkig5 Porno-acteurs weer aan de slag in Californië keidievegge 98 gesnapt wz - De politie van de irijkse plaats Dornbim een 98-jarige vrouw aan- den die was betrapt op ikeldiefstal. Dat gebeur- |at de bejaarde dame had jeerd te vluchten, deelde tie mee. In een waren- Dornbirn had de vrouw middelen ter waarde van 0 gestolen. Toen een ver ter dat ontdekte en de alarmeerde, gaf de de spullen terug en pro- er vandoor te gaan. Ge- hoge leeftijd van de ver- heeft de politie de zaak uideld met een 'verhelde- sprek'. je effectiever sloot koffie 1 - Het nuttigen van een loeveelheid koffie in- oorveel mensen een vast dritueel, is helemaal niet iede methode om een g wakker te blijven, zoals ordt verondersteld. Dat >ken uit een onderzoek Amerikaanse universiteit d. Volgens de onderzoe- hetveel effectiever om :re keren per dag een inere dosis cafeïne te ne- ok concludeerden zij de vermoeidheid toe- en dutje van twintig mi- Iriemaal zo veel effect js drie stevige koppen lYork paft ken minder j rk - Het aantal rokers in 1 irk is in een jaar tijd met dduizend afgenomen. ift de New York Times i 1 gemeld. Volgens het stuur is de afname het i van de sterk verhoogde irijzen, het rookverbod en hulpprogramma's 1 oppen. Degenen die 1 gestopt, roken gernid- l procent minder. am blijft in 'aenvan VS 5 9 - Saddam Hussein 3 ich niet vóór 1 juli over- 3 n aan de Iraakse autori te oals de voorzitter van 3 -tribunaal in Koeweit, o !halabi, dinsdag meld- 0 labi is teruggefloten Amerikanen en liet gis- 5 iten dat Saddam en le- 6 diens regime worden 0 ragen 'zodra wij in staat 7 gevangen te houden'. 0 waarschijnlijk dat dit 5 machtsoverdracht aan 6 zen, gepland voor 30 t geval is, zei Chalabi. 3 der vrouwen ngen zetten' '5 - Er moeten minder 5 ouwen in de gevange- t worden om te voorko- t hun kinderen schade Dat vindt Cherie Blair, wvan de Britse premier air. Cherie Blair, advo- 1 beroep, wil dat de au- n anders omgaan met ijke misdadigers, van j ederde kinderen heeft. 1 nken moeten meer ge- s aken van taakstraffen. j ste vrouwen worden eeld wegens een be- ntal lichte vergrijpen nkeldiefstal of fraude, n i ten er 1.811 vrouwen in ivangenissen. Dat aan- ;roeid tot 4.634. j erlanders en zandbank d - Een cruiseschip met 3 lelijk Nederlandse toe- 5 n boord is gisteren in 4 nist aan de grond gelo- j bij het centrum van 1 Volgens ooggetuigen 5 Mona Lisa' vast op een 3 ik in de omgeving van 0 Marcoplein omdat zij 5 'erkeerde kant van de 5 igvoer. Niemand raak- 0 ld. 7 >kko: 2000 urverdachten 3 2 Marokko heeft onge- 3 10 mensen opgepakt in 8 met de zelfmoordaan- 1 Casablanca bijna een o iden. Dat zei de minis- 6 ustitie. Bij de aanslagen 3 ei kwamen 45 mensen 7 even. 13 (ter Syrië S 1 jaar weg 10 15 Js - De Syrische minis- lefensie, Mustafa Tlass, i5 eden. Hij heeft de post 10 lezet. De 72-jarige gaat isioen. Tlass was een veling van wijlen presi- fez al-Assad en geldt als egenwoordiger van de örmingsgezinde 'oude Hass kreeg gisteren tij- n speciale ceremonie de onderscheiding van het e veteraan speelde een ol bij de staatsgreep in e Hafez al-Assad aan de •racht. door Daphne Groenendijk paramaribo/gpd - Suriname kan weer rustig slapen, want de zo gevreesde negentienjarige roofmoordenaar Arisin Sampie, alias Cash Money, is dood. Dinsdagochtend overleed hij tijdens een vuurgevecht met de politie. Sam pie werd door veel jongeren gezien als een stoere Robin Hood-figuur, die diverse keren aan de politie wist te ont komen. Maar voor de meeste mensen was hij een gevaarlijke cri mineel. „Je durfde je kinderen niet buiten te laten spelen, en 's avonds keek je meerdere malen of de deur wel goed op slot zat", zegt Rosita, moeder van drie tieners. „Ik ben blij dat hij dood is." Haar vriendin Rachel: „Ik kan het eerlijk gezegd nog niet geloven. Ze hebben wel vaker ge zegd dat ze hem hadden." Raymond, bewaker van beroep, begrijpt niet dat het zo lang geduurd heeft voordat de beruchte crimineel uitge schakeld werd. „Ik hoop dat dit het einde betekent van de gewapende overvallen." Een jaar lang joeg de politie op de staatsgevaarlijke Sampie. Vorig jaar werd hij veroor deeld wegens moord, maar hij wist te ontsnappen. Zijn vingerafdrukken en signalement bleken overeen te komen met tientallen verklaringen en gevonden bewijsmateriaal inzake sinds augustus 2001 gepleegde berovingen die nog altijd niet opgelost zijn. De negentienjarige Sampie werkte samen met andere jeugdige criminelen. Ze beschikten over de meest geavan ceerde vuurwapens en joegen daarmee de bevolking de stuipen op het lijf. Ze schroomden tijdens overvallen niet om op burgers te schieten, en ook tijdens eerdere arresta tie-acties van de politie kwam het tot zware vuurgevech ten. De afgelopen twee weken pakte de politie dertien van zijn kompanen op, terwijl een handlanger tijdens een schiet partij werd doodgeschoten. Sampie's 'misdaad-broeder' Louis Zerfino, die aanwezig was tijdens het vuurgevecht van dinsdag, is nog voortvluchtig. „De gewelddadige misdadigers hebben veel leed veroor zaakt met hun optredens en hun wapens", zei minister Siegfried Gilds van justitie en politie direct na het bekend worden van de dood van Sampie. „We betreuren zijn dood. Het is jammer dat we hem niet voor het gerecht hebben kunnen slepen." Ook de vice-voorzitter van het parlement Ruth Wijden bosch had liever gezien dat de jeugdige misdadiger levend gepakt was. „We hadden van hem graag meer informatie willen hebben over jeugdige criminelen", zei Wijden- bosch voor de radio. „We moeten meer aandacht beste den aan jongeren, om te voorkomen dat ze in de crimina liteit belanden." Wijdenbosch vermoedt dat Sampie ge tipt werd over op handen zijnde politieacties. „Ook daar over hadden we hem willen uithoren." Parlementsvoorzitter Ram Sardjoe vindt dat het recht heeft gezegevierd. „Dit is goed voor de veiligheid, ieder een kan nu wat rustiger ademhalen." Ook binnen politie kringen bestaat grote opluchting. „Sampie was een gevaar voor burgers, maar ook voor de politie. Hij heeft meerdere malen gedreigd agenten neer te schieten. We zijn blij dat het nooit zover is gekomen", aldus een politieman. Israël zoekt naar lijken militairen jeruzalem/gaza-stad/anp - De strijd tussen Israëlische troepen en militante Palestijnen in de Gazastrook heeft gisteren voor de tweede opeenvolgende dag slachtoffers gekost aan beide kanten. Volgens Palestijnse bronnen kwamen vijf tot zes Is raëlische militairen om toen hun pantservoertuig werd op geblazen in de buurt van Rafah. De Israëlische media maakten geen melding van doden, maar repten slechts van enkele ge wonden. Bij andere incidenten kwamen vijf Palestijnen om en raakten er zeventien gewond. De aanslag op de Israëlische pantserwagen, nabij de Egypti sche grens, is opgeëist door de Islamitische Jihad en de al-Aqsa Martelarenbrigades. De Israëlische strijdkrachten reageerden gisteravond met nieuwe operaties in het zuiden van de Gazastrook. Een heli kopter vuurde een raket af op een vluchtelingenkamp bij Ra fah. Zeker zeventien mensen zouden daarbij gewond zijn ge raakt. De vijf Palestijnse doden vielen bij een Israëlische inval in de wijk Zeitoun in Gaza-Stad. Volgens de Israëlische radio openden Palestijnen het vuur op Israëlische soldaten die in de wijk Zeitoun naar lichaams delen van zes gesneuvelde col lega's zochten. De zes militairen kwamen dins dag om bij een aanval in Gaza- Stad. Radicale Palestijnen na men de stoffelijke overschotten mee om ze tegen Palestijnse ge vangenen te ruilen. Volgens de Israëlische krant Haaretz zijn de militante Pales tijnen inmiddels bereid de stof felijke resten over te dragen aan de Israëlische regering. Een zegsman van de radicale orga nisatie Islamitische Jihad meld de een akkoord dat door Egyp tische interventie is bereikt. In ruil voor de restanten zou den Israëlische militairen de wijk Zeitoun verlaten. Boven dien zouden zij lichamen van Palestijnse 'martelaren' terug geven 'die ze al jaren hebben'. Het is onduidelijk of Israël met de gemelde overeenkomst in stemt of ervan op de hoogte is. Eerder verklaarde Jeruzalem absoluut niets voor onderhan delingen te voelen. den haag-brussel/gpd - De NAVO stuurt Awacs-radarvlieg tuigen naar de Olympische Spelen in Athene. Er vliegen ook Nederlandse bemanningen mee, bevestigt een woordvoer der van het ministerie van de fensie. Griekenland heeft om de Awacs gevraagd om tijdens de Spelen in augustus eventuele terroristische aanslagen te voorkomen. Eén van de taken van de NAVO is het beschermen van de bur gerbevolking tegen het terroris me, schrijft minister Bot van buitenlandse zaken in een brief aan de Tweede Kamer. Het is volgens hem dan ook logisch dat de NAVO in actie komt bij evenementen met een hoog ri sico op haar grondgebied. Maar de NAVO wil met de lan den van het bondgenootschap wel strakkere afspraken maken over het al dan niet verlenen van luchtsteun en andere soor ten van hulp bij grote evene menten. Griekenland heeft voor de Spelen niet alleen om Awacs-vliegtuigen gevraagd, maar ook om transportmidde len en bescherming tegen bio logische, chemische en nucleai re wapens. Het bondgenoot schap beschikt over zeven toe stellen, die gestationeerd zijn op de Duitse basis Geilenkir- chen, net over de grens met Limburg. Nederlandse beman ningen draaien tijdens de Olympische Spelen gewoon mee in het schema, aldus de woordvoerder van defensie. Awacs-vliegtuigen zijn uitgerust met speciale apparatuur om vij andelijke of vreemde bewegin gen in de lucht te signaleren. Ze kunnen bijna vierhonderd kilo meter ver 'kijken'. londen-bagdad/ap - De Britse premier To ny Blair heeft gisteren in het Lagerhuis ge zegd dat de foto's in The Daily Mirror van Britse soldaten die een Irakees mishande len 'welhaast zeker vals' zijn. Blair zei ver der dat alle klachten over Britse troepen netjes worden afgehandeld. In een dinsdag verschenen rapport van Amnesty Interna tional over door Britse soldaten veroor zaakte burgerdoden staat volgens Blair maar één geval waar de regering nog niet van op de hoogte was. The Daily Mirror houdt vol dat de foto's echt zijn. Nog twee Amerikaanse soldaten moeten voor de krijgsraad verschijnen wegens de mishandeling van gevangenen in de Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad, zo heeft het Amerikaanse leger bekendgemaakt. Javal Davis (26) en Ivan Frederick (37) maken deel uit van dezelfde eenheid reservisten van de militaire politie als de andere zeven soldaten die tot nu toe in staat van be schuldiging zijn gesteld. Frederick zou een Irakees hebben gedwon gen met stroomdraden aan zijn lichaam op een kist te gaan staan. De foto van deze man, met een kap over zijn hoofd, is de we reld over gegaan. Frederick zou gevange nen ook hebben gedwongen te masturbe ren, in het bijzijn van medegevangenen en bewakers. Davis heeft gevangenen volgens de aanklacht gedwongen op elkaar te gaan liggen, waarna hij op hen sprong. Frederick heeft aan zijn familie geschreven dat hij in opdracht van inlichtingenofficieren heeft gehandeld. Hij schreef ook dat hij een su perieur heeft aangesproken op de misstan den, maar dat die hem te verstaan gaf ge woon de bevelen op te volgen. Ook andere soldaten zeggen op bevel te hebben gehan deld. De 21-jarige soldate Lynndie England, die op foto's uit de Abu Ghraib-gevangenis lachend naar de geslachtsdelen wijst van een Iraakse gevangene en een andere naak te gevangene aan een lijn houdt, zei in een interview met een tv-station in Denver dat haar precies werd verteld hoe zij voor de foto's moest poseren. smette acteurs, blijven voorlo pig in quarantaine. De paniek in de pomoindustrie sloeg vier weken geleden toe toen bekend werd dat acteur Darren James besmet was met HIV. Later bleken ook drie ac trices die met hem hadden ge werkt, het virus onder de leden te hebben. De overheid in Californië heeft de zaak aangegrepen om weer eens te proberen het gebruik van condooms in de seksindu strie verplicht te stellen. De in dustrie ziet hier om markttech nische redenen echter niets in en heeft zelfs gedreigd te ver huizen naar een andere staat als de Califomische autoriteiten hun plannen doorzetten. door Hetty van Rooij Vader Michael Berg wordt getroost door zijn zoon David, nadat hij vernomen heeft dat een video-opname van de onthoofding van Nick op een website van militante moslims is te zien. Foto: AP 'Missie Irak zal worden volbracht' bagdad-washington/anp - In de Verenigde Staten en elders in de wereld is geschokt gerea geerd op de onthoofding van een Amerikaanse burger in Irak. De beelden van de executie wa ren op een website van radicale islamieten wereldkundig ge maakt. Verbolgen Amerikanen maak ten een vergelijking met de spraakmakende foto's van Amerikaanse militairen die Iraakse gevangenen vernede ren. Zij bestempelden de ont hoofding als een 'werkelijk' misdrijf. De Amerikaanse autoriteiten in Irak kondigden gisteren een 'zeer diepgaand en robuust' on derzoek aan naar de ontvoering en onthoofding van de 26-jarige Nick Berg. Het Witte Huis ver klaarde op zijn beurt dat de missie in Irak volbracht zal worden, ongeacht de gruwelijke dood van de Amerikaanse bur ger. De daders zullen worden vervolgd en bestraft, aldus de Amerikaanse regering. De Britse premier Blair veroor deelde de onthoofding als een 'waarachtig barbaarse daad'. De internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Inter national sprak over een ernstige misdaad tegen het volkenrecht. Ook Arabische kranten publi ceerden foto's van de onthoof ding van de gijzelaar, een jood die uit idealisme wilde meehel pen aan de opbouw van Irak. De foto's zijn genomen van de videobeelden die de islamiti sche internetsite Muntada al- Ansar dinsdagavond toonde. De website schreef de onthoof ding toe aan de belangrijkste bondgenoot van al-Qaeda-top- man Osama Bin Laden in Irak, Abu Musab al-Zarqawi. In het communiqué dat de ge maskerde beul van Berg voor las, stond dat de onthoofding een wraakactie was voor de 'duivelse degradatie' van Iraak se gevangenen door de Ameri kaanse bezettingsmacht. De da ders zwoeren nog meer moor den te begaan. Zij beweerden de man te heb ben willen ruilen tegen Iraakse gedetineerden in de in op spraak geraakte Abu Ghraib-ge- vangenis, maar Amerikaanse functionarissen zouden dat voorstel hebben afgewezen. Een hooggeplaatste Amerikaan se functionaris zei gisteren te gen de Amerikaanse nieuws zender CNN dat hij niet gelooft dat die bewering klopt. Het Amerikaanse leger heeft gisteren ontkend dat Berg ooit door het leger is vastgehouden, zoals Bergs vader beweert. Vol gens hem heeft het leger zijn zoon zonder reden vastgehou den, waardoor deze eind maart een vlucht terug naar de VS zou hebben gemist. Volgens een legerwoordvoerder klopt dat niet. Berg zou door de Iraakse politie zijn vastgehou den. Klokkenluider Darby nieuwe held in VS Temidden van het groeiende schandaal over mishandelingen van Iraakse gevangenen zijn de Amerikaanse strijdkrachten opeens een held rijker; de 24-jarige Joseph Darby. Het lid van de militaire politie in Irak geldt als de 'klokkenluider' die het schandaal wereldkundig maakte. Hij stapte op 13 januari naar zijn commandanten met digitale foto's die zijn collega's had den gemaakt in de Abu Ghraib-gevangenis. De daad van Darby, een reservist die eerder diende in Bosnië, is volgens Amerikaanse media niet overal goed gevallen bin nen de strijdkrachten. Maar voor zijn familie en de bewoners in zijn 'hometown' Jenners (Pennsylvania) is hij een held. Vol gens minister Rumsfeld van Defensie heeft Darby 'professio neel en verantwoordelijk' opgetreden. Glasgow /anp-afp - Het doden tal als gevolg van een ontplof fing in een fabriek voor kunst stoffen in Glasgow is opgelopen tot zeven. De Schotse reddings diensten zeiden gisteravond dat er waarschijnlijk nog twee men sen onder het puin liggen. Een vier verdiepingen tellend fa brieksgebouw is vrijwel geheel met de grond gelijkgemaakt. Uit de enorme puinberg zijn tot dusver zeven personen levend geborgen, meldde de BBC. Door de ontploffing en de in storting van het pand vielen veertig gewonden. Van hen zijn 21 er ernstig aan toe. De getroffen fabriek Stock- line Plastics in het noordwesten van Glasgow heeft ongeveer honderd werknemers. De oor zaak van de explosie is nog niet bekend. Mogelijk heeft een industriële gasoven het begeven. washington/ap - De doodstraf is in de Verenigde Staten welis waar grondwettelijk vastgelegd, maar de afschaffing van de straf zou geen verkeerde stap zijn voor het land. Dat heeft rechter John Paul Stevens van het Ame rikaanse Hooggerechtshof gis teren gezegd op een bijeen komst met advocaten. De 84-jarige Stevens zei dat hij het een goede ontwikkeling zou vinden als meer staten zouden overwegen of ze de voordelen van de doodstraf wel vinden opwegen tegen het catastrofale nadeel als een geëxecuteerde gedetineerde later toch on schuldig blijkt te zijn geweest. „Ik denk dat dit land veel beter af zou zijn zonder de dood straf', zei hij en hij voegde er aan toe dat hij de straf een on gelukkig onderdeel van het Amerikaanse rechtssysteem vindt. Stevens' verklaring is de duide lijkste uitspraak tegen de dood straf van een rechter van het Amerikaanse Hooggerechtshof sinds jaren. Het Hooggerechts hof bepaalde in 1972 dat de doodstraf ongrondwettelijk was, maar herriep die uitspraak in 1976. Stevens trad in 1975 toe tot het hoogste rechtscolle ge van de VS. los angeles/anp/afp - De por- no-industrie in de Amerikaanse staat Californië draait sinds gis teren weer op volle toeren, een maand eerder dan voorzien. De productie heeft enkele weken stilgelegen nadat bekend was geworden dat enkele acteurs besmet waren geraakt met HIV, het virus dat aids kan veroorza ken. Volgens de AIM, een instantie die zich inzet voor de gezond heid van spelers in de pomobu- siness, is de afgelopen vier we ken een reeks tests uitaevoerd en kunnen de meeste acteurs weer veilig aan de slag. Alleen degenen cfie seks hebben gehad met een of meer van de be- brussel/gpd - Landen die na de uitbreiding van de Europese Unie aan de EU grenzen kun nen rekenen op geld, steun, hulp en aandacht uit Brussel. De Europese Unie wil de ban den met haar nieuwe buren aanhalen op voorwaarde dat het 'nette' buren zijn. Wit-Rus- land, dat grenst aan Polen, komt voor een speciale relatie niet in aanmerking omdat het land dictatoriaal geregeerd wordt. „Na de uitbreiding moeten we voorkomen dat er nieuwe scheidslijnen in Europa ont staan", zo motiveerde Europees Commissaris Verheugen het besluit. Hij maakte duidelijk dat het aangaan van nauwere ban den niets te maken heeft met een nieuwe uitbreiding van de EU. Het gaat om landen die geen zicht hebben op toetre ding zoals Oekraïne, Moldavië, Georgië, Azerbeidzjan en lan den aan de oost- en zuidkust van de Middellandse Zee, van Libanon tot Marokko. Rusland is de grootste buur van de EU, maar valt buiten de plannen omdat de EU al speci ale banden met dat land heeft. „Zoals met Rusland willen we het ook met de andere buurlan den", aldus Verheugen. Wat Wit-Rusland betreft, onder de knoet van de dictator Loekas- jenko, wil de EU zich richten op steun aan particuliere hulpor ganisaties en de democratische Verheugen Foto: AP oppositie. „Het is een illusie te denken dat daar snel iets veran dert", meende Verheugen. Voor het nieuwe beleid is de komende drie jaar 255 miljoen euro uitgetrokken. Dat bedrag moet na 2007 flink omhoog, vindt het EU-bestuur. Grensoverschrijdende en regio nale samenwerking inzake eco nomie, handel, toerisme, ver keer, milieu, politie en onder zoek kan volgens Verheugen er toe bijdragen dat de buurlan den politieke en economische stabiliteit bereiken, net als de EU.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7