Meevaller van 254 miljoen voor Zalm BINNENLAND 2 Vier nieuwe partijen dagen Stemwijzer voor de rechter 'Niemand mort nog over nevenfuncties rechter' Uitkeringstrekker met 627.000 euro Bijna 40 verdachten omvangrijke fraude Zwolse woningcorporatie Auto op waterstof blijft toekomstmuziek Recessie zorgt voor hoge werklast rechter Aandeel in overschot Europese Unie Zandsculpturen Rijkswaterstaat begint herstel dijk in Stein Douane pakt grote partij sigaretten Op zoek naar bronwater lerpere regels itandsuitkering erdam - Amsterdamse ilverlaters die nog geen hebben krijgen een lagere hog. Daklozen moeten hun bijstand aantonen dat jiuik maken van nachtop- Sancties op fraude en na- eid worden meer dan ver- eld. De Amsterdamse - -wethouder Ahmed Abou- van Sociale Zaken heeft 'in een nota. donderdag 13 mei 2004 jaar voor lordpoging idam - Een 66-jarige man eren veroordeeld tot zes ■vangenisstraf wegens het eken van zijn 39-jarige endin in haar kantoortje basisschool waar zij ad- -directeur was. De recht- achtte het verzwarend dat irlingen en leerkrachten e Rotterdamse Goede irschool getuige waren |e moordpoging. De vrouw fde de aanslag temau- ood. estaties ir overval erdam - De politie in Am- am heeft twee mannen ■houden die worden ver ts;, (van betrokkenheid bij de ia, verper-overval op een isc vagen vorig jaar. Enige tijd la; len werden op verzoek van ten ie in Amsterdam ook al «{verdachten in Griekenland houden. De overvallers renen met een onbekend edrag in een gereedstaan- 9 fto. tie schiet ifief i - Politieagenten in rdam hebben gistermor- iricht geschoten op een ige Rotterdammer die na chtervolging op hen in to De man liep knieletsel op nde een aantal geparkeer- :pi to's. Hij is na behandeling ian i ziekenhuis ingerekend, tterdammer had in de ochtend in de Grondhe- aat een 20-jarige man en l-jarige vrouw onder be- ,i Dg van een vuurwapen J ifd. Hij maakte beiden enkele tientallen euro's (bolletjes cocaïne afhan- irtblessure pt jarenlang ngen - Sportblessures zaken bij veel mensen renlang klachten. Vooral en die geblesseerd raken etballen, skiën en paard- kunnen lange tijd niet n. Dat blijkt uit een on- ek waarop R. Dekker 24 romoveert aan de Rijks- rsiteit Groningen. Dekker zocht de mensen die met lortblessure binnenkwa- op de spoedopvang van ademisch ziekenhuis in ngen. Tweederde van de Krs die werden opgeno- [|kon na de opname gerui- lldniet werken. Dat liep op Dn jaar. dachte overval iwWorld vast MG - De politie in Den heeft maandag een man etermeer aangehouden ordt verdacht van betrok- :id bij de overval op het ïtrum SnowWorld in Zoe ter. Gewapende overval- rongen SnowWorld in de van donderdag 19 op g20 februari binnen. Zes lemers van het skicen- hebben na de overval in hun bedrijfspand tzeten. De overvallers gin- rvandoor met een aan- ik geldbedrag. d-wethouder egde fraude Justitie verdenkt oud- luder J. Oldenbroek van ïbantse gemeente Son en fil van uitkeringsfraude, ibroek zou tijdens zijn luderschap ook een uitke- lebben ontvangen. Daar- zou hij zich vandaag moe- trantwoorden voor de po- chter in Breda. Maar de s wegens ziekte van de chte opgeschort tot 2 sep- tie Limburg slaat agenten ftiCHT - Bij de politiekorp- Limburg zijn vorig jaar agenten ontslagen we- ?lichtsverzuim, van wie oorwaardelijk. In Zuid- atgzijn tien agenten, on- aezes onvoorwaardelijk, to uitgestuurd, in Midden- Wd-Limburg twee. In Jtnburg ging het onder buitenproportioneel van geweld, het schen- het ambtsgeheim en le intimidatie. In Lim- 'oord ging het om ver lig en ernstig plichtsver- amsterdam/anp - De Koninklij ke Marechaussee op Schiphol heeft een 35-jarige man uit Rot terdam aangehouden die met 627.000 euro aan contant geld op weg was naar de Kaapverdi- sche Eilanden. Zij heeft hem opgepakt op verdenking van het witwassen van crimineel geld. De marechaussee hield de man vorige week aan, maar heeft dat gisteren pas gemeld. De financiële recherche onder zoekt waar het geld vandaan komt. De man verklaarde direc teur te zijn van een exportbe drijf en in onroerend goed te handelen. Hij heeft sinds drie jaar een uitkering. De marechaussee hield in 2003 op Schiphol in totaal 116 ver dachten aan wegens het smok kelen van geld. Die vervoerden bedragen tussen de 20.000 en de 1,3 miljoen euro. Het afgelo pen jaar is er ongeveer net zo veel geld in beslag genomen als in de vijfjaar daarvoor in totaal. Het geld is vaak verstopt in kof fers, speelgoeddozen of in do zen waar normaal waspoeder in zit. Uit onderzoek naar de her komst van de geldbedragen blijkt dat het overgrote deel van het onderschepte geld afkom stig is uit het dnigsmilieu. brussel/anp - Minister Zalm van financiën kan rekenen op een meevaller van 254 miljoen euro. Hij kan dat bedrag dit jaar kor ten op de afdracht aan de Euro pese Unie. Het bedrag is het Ne- derlanse aandeel in een over schot van 5,47 miljard euro op de Europese begroting van vorig jaar. De meevaller had nog hoger kunnen uitpakken, als ook de tién nieuwe EU-lidstaten niet zouden meeprofiteren van het overschot. Europees commissa ris Schreyer (begroting) vindt het echter 'gerechtvaardigd' ook de nieuwe EU-leden be scheiden te laten meedelen. „Zij moeten de komende jaren ook meer bijdragen aan de steunfondsen voor achtergeble ven regio's. Bovendien zijn we sinds 1 mei een unie van 25 landen en de afspraak is dat we meevallers delen onder alle le den in de vorm van een korting op de bijdrage voor het daarop volgende jaar", aldus de Duitse eurocommissaris gisteren tij dens een toelichting. De lagere afdracht voor dit jaar is volgens Schreyer ook geba seerd op nieuwe ramingen over de economische groei. De nieu we lidstaten profiteren geza menlijk voor 2,9 procent mee van de meevaller. Polen mag voor dit jaar rekenen op een da- rijswuk/anp - Vier nieuwe poli tieke partijen die meedoen aan de Europese verkiezingen van 10 juni dagen de Stemwijzer voor de rechter. De partijen, waaronder Respect, nu, eisen dat hun partij in het stemadvies wordt opgenomen. „Hoe kan de kiezer zich anders een eerlijk stemadvies aanmeten", aldus Ton Wurtz van Respect.nu. Het Instituut voor Publiek en Politiek (IPP) is niet van plan de partijen op te nemen in de Stemwijzer (www.stemwij- zer.nl). Het neemt die partijen op die zitting hebben in de Tweede Kamer of het Europees Parlement. Verder neemt het instituut partijen op die tot de verkiezingsdatum tenminste gedurende drie aaneengesloten weken in twee gezaghebbende opiniepeilingen op een of meer zetels in het Europees Parle ment kunnen rekenen. Wurtz van Respect.nu is niet te vreden met de verwijzing van IPP naar de criteria. „Je zegt toch ook niet tegen de PTT: schrap maar de helft van de te lefoonnummers, want die wor- amsterdam - Bij het Mirandabad in Amsterdam wordt een boorinstallatie opgebouwd. Een proef boring moet uitwijzen of bronwater in de omge ving geschikt is om het Amsterdamse zwembad mee te vullen. Na een boring in 1997 werd de bron afgesloten. Foto: ANP/Evert Elzinga - ling van de Europese contribu tie van 67 miljoen euro. Duitsland krijgt als grootste fi nancier van de EU bijna 1,2 miljard euro terug. Verder mag Groot-Brittannië rekenen op een meevaller van 927 miljoen euro. Nederland krijgt procen tueel 4,6 procent van het over schot van vorig jaar toebedeeld. Volgens Schreyer is de meeval ler van 5,47 miljard euro het ge volg van besparingen op de uit gaven voor nieuwe beleidsont wikkeling en lagere landbouw uitgaven. Verder zijn ook de in komsten voor de unie vorig jaar veel hoger uitgepakt door een stijging van douanerechten en accijnzen. den toch niet gedraaid. Ik haal waarschijnlijk ook geen zetel, omdat ik de kans er niet voor krijg." Hij maakt zich met de Partij voor het Noorden, Leef baar Europa en Nieuw Rechts op voor een kort geding om ge leden schade te verhalen. Een woordvoerder van het IPP zegt vast te houden aan de cri teria en het beleid te volgen. „Ach, het is niet de eerste keer dat partijen ontevreden zijn. en in de Stemwijzer opgenomen willen worden. Maar dit is wel een erg venijnig staartje." scheveningen - Op het strand van Scheveningen worden voorbereidingen getroffen voor de veer tiende editie van het International Sand Sculpture Festival dat vanaf zondag tot en met 6 juni in de badplaats wordt gehouden. Foto: ANP/Robin Utrecht zwolle/anp - Het justitieel on derzoek naar de omvangrijke fraude bij de Zwolse woning corporatie SWZ heeft in totaal 39 verdachten opgeleverd. De fraude bestaat uit omkoping, valsheid in geschrifte en belas tingfraude. Dat heeft het open baar ministerie (OM) in Zwolle gisteren bekendgemaakt. De fraude kwam in april 2002 naar buiten, waarna spoedig een justitieel onderzoek begon. Dat is onlangs is afgerond. Het onderzoek richtte zich in eerste instantie op drie voormalig me dewerkers. Later bleek dat ook diverse uitvoerders van op drachten betrokken waren. Van de 39 verdachten moeten vijftien zich in juni en juli ver antwoorden tijdens een straf zaak bij de rechtbank in Zwolle. Daarnaast hebben 24 verdach ten een schikking geaccepteerd. Zij hebben hierbij bedragen be taald tot 35.000 euro. Vier gedagvaarde oud-werkne mers van SWZ zouden bij het verstrekken van opdrachten aan aannemers giften hebben uitgelokt en aangenomen. Dit betreft geldbedragen, goederen of diensten zoals vakanties en verbouwingen aan de eigen wo ning. Uit eigen onderzoek van SWZ bleek dat aannemers ver der onder meer 'gezelschap van dames' betaalden voor de toen malige SWZ-top. De fraude zou verder bestaan uit het opmaken en bezitten van valse facturen. Ook is on juiste aangifte gedaan voor de inkomstenbelasting, aldus het OM. De vier gedagvaarde oud-werk nemers van SWZ worden in to taal verdacht van 125 strafbare feiten. De gedagvaarde op drachtnemers staan terecht voor zestig feiten. De meeste zouden zijn gepleegd in de pe riode van 1997 tot 2001. In april 2002 waren er huiszoe kingen in vijf woningen in Zwolle, Emmeloord, Dalfsen, Havelte en Hoogeveen. Dat ge beurde ook bij zes bedrijfspan den in Zwolle, Hoogeveen, Ge- nemuiden en Rijssen. Hierbij waren zo'n honderd opspo ringsambtenaren in touw. maastricht-stein/anp - Rijks waterstaat (RWS) begint maan dag met het herstel van de in gezakte dijk aan het Julianaka- naal in Stein. De werkzaamhe den duren tot 4 juni. Vanaf woensdagavond 19 mei tot maandag 24 mei is de scheep vaart op het Julianakanaal tus sen Limmel en Bom door de werkzaamheden volledig ge stremd. De omwonenden in Stein kunnen overlast hebben van het werk, aldus RWS. De daadwerkelijke herstelwerk zaamheden beginnen, zoals eerder aangekondigd, op he melvaartsdag. Die bestaan uit het verwijderen van zeer grote zandzakken, het weggraven van de weggeschoven grond en de opbouw van de dijk zelf. Voor die opbouw wordt laagsgewijs klei aangebracht. heerlen/anp - De douane heeft maandag bij Heerlen in een vrachtwagen 2,4 miljoen illega le sigaretten aangetroffen. Een 'tabakshond' vond de smokkel waar tussen huishoudelijke ar tikelen. Een woordvoerder denkt dat de sigaretten bedoeld waren voor de Engelse markt. Als de partij in Engeland zou zijn verkocht, was ongeveer 735.000 euro aan belasting ont doken. De sigaretten zijn in be slag genomen. De douane heeft het onderzoek overgedragen aan de financiële opsporings dienst FIOD-ECD. Het team mobiel toezicht goe derenvervoer dat dagelijks langs de grenzen controleert, ontdekte de sigaretten bij toe val. De vrachtwagen kwam van uit Duitsland over de A76 bij Heerlen Nederland binnen. Waar de sigaretten precies van daan komen, is onduidelijk. De chauffeur is aangehouden. De marktwaarde van de sigaret ten is in Nederland 468.000 eu ro. In Engeland ligt de waarde van de partij op 864.000 euro. Door de hoge Britse accijnzen is meer dan de helft van de si garetten die in Nederland wor den onderschept op weg naar het Verenigd Koninkrijk, aldus de douane. Op 1 februari is in Nederland de accijns op tabak verhoogd. De douanewoordvoerder wilde woensdag nog niet spreken over een algemene toename in de smokkel van sigaretten. Uit de verzamelde cijfers van de douane blijkt dat vorig jaar in totaal 81 miljoen illegale siga retten en 65.000 kilo illegale ta bak in beslag zijn genomen. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn al 45 miljoen sigaretten en 40.000 kilo tabak ingeno men. ,Als deze tendens doorzet komt het eindtotaal hoger uit", aldus de douane. delft/anp - Een auto die rijdt op waterstof zit er voorlopig niet in. Ondanks de miljar den euro's die de industrie al heeft gesto ken in deze milieuvriendelijke variant op de verbrandingsmotor, staan fabrikanten niet te trappelen waterstofauto's ook echt te gaan produceren. Dat concludeert onderzoeker R. van den Hoed na een studie van innovatieproces sen in de autobranche. De investeringen in onderzoek naar milieuvriendelijke auto's doet de bedrijfstak vooral onder druk van overheden, die strenge milieu-eisen stellen. „Het is niet iets wat de geplaagde industrie van nature zelf doet, maar zij laten zich hiermee van hun beste kant zien", denkt Van den Hoed. Daarom blijft het voorals nog bij onderzoek, maar zit een commerci ële toepassing er nog niet in. Dat betekent niet dat de industrie helemaal niets ziet in de nieuwe technologie, omdat die haar beter voorbereid op onvoorziene ontwikkelingen zoals schommelingen in de olieprijs. Maar als het op productie aankomt, kun nen fabrikanten terugschrikken voor de kosten. „Het gevaar bestaat dat de brand stofcelauto dan een stille dood sterft", vreest Van den Hoed. „Dat is tien jaar gele den ook met de elektrische auto gebeurd." De brandstofcel op waterstof doet als eer ste zijn intrede in de elektronica-industrie, verwacht de onderzoeker. Daar is de brandstofcel niet zo'n ingrijpende vernieu wing en levert die al snel iets op, bijvoor beeld een veel langer gebruik van een tele foon. Van den Hoed promoveert 17 mei op zijn onderzoek aan de TU Delft. door Tanja Kits utrecht - De rechterlijke macht heeft het vertrouwen van de bevolking terug ge wonnen door openheid te geven over ne venfuncties, meent Gert Vrieze, recht bankpresident in Zutphen en vurig pleit bezorger van nevenfuncties voor rechters. Je hoort niemand nog morren over ne venfuncties en mogelijke belangenver strengeling." Uit het gisteren verschenen jaarverslag van de Rechtspraak blijkt dat het ver trouwen in de rechtspraak is toegeno men. Nederland behoort tot de landen in Europa waar de meerderheid veel vertrouwen heeft in de rechtspraak, in tegenstelling tot België waar slechts 35 procent van de bevolking vertrouwen in de rechtspraak heeft. Steeds minder komen rechters in op spraak vanwege belangenverstrengeling, zegt Vrieze. Volgens hem is de discussie 'verstomd' door de publicatie van alle nevenfuncties op internet. Zelf zit de rechtbankpresident onder meer in de kerkenraad van de Neder lands Hervormde kerk in zijn woon plaats. Mocht die kerk voor een geschil ooit bij de rechtbank terecht komen, dan zal Vrieze nooit zelf die zaak doen. „Je moet als rechter alle schijn van par tijdigheid vermijden. Ik heb hiervoor in Groningen in een klein dorp gewoond. Om te voorkomen dat ik bij de plaatse lijke voetbalvereniging of school erop aangesproken werd, heb ik geen enkele zaak uit dat dorp behandeld." Het hebben van nevenfuncties is be langrijk, zo niet een noodzaak voor rechters, vindt Vrieze. Zo weten rechters niet alleen wat er in de samenleving speelt, maar maken ze er ook zelf deel van uit. De tijd dat rechters in een ivo ren toren zaten, moet nu echt voorbij zijn. Vrieze zit in de landelijke commis sie die rechters benoemt. Een belangrijk gespreksonderwerp bij de selectieprocedure is het hebben van een nevenactiviteit. „Het maakt niet zoveel uit wat het is. Het gaat erom dat iemand maatschappelijk betrokken is. En ook sociaal vaardig. Iemand die graag moei lijke juridische puzzels wil oplossen moet naar de universiteit gaan. Die moet zich afvragen of hij wel rechter wil worden." Afgestudeerde juristen die als student een bijbaantje hadden als vakkenvuller in een supermarkt, hebben bij Vrieze dan ook de voorkeur boven studenten die niets hebben gedaan naast hun stu die. „Je ziet ze nog wel eens, juristen die in een academisch milieu zijn grootge bracht, zelf hebben gestudeerd, vrien den en kennissen in die kring hebben, maar ondertussen nog nooit met men sen met een lagere opleiding zijn omge gaan. Vroeger was dat bijna standaard. Gelukkig is dat veranderd sinds iedereen toegang heeft tot de universiteit. Om als rechter goed te functioneren vind ik dat je moet weten hoe andere mensen leven en denken. Daarom zijn nevenfuncties ook zo belangrijk." De tijd dat rechters elkaar benoemen is voorbij. De sollicitatiecommissie bestaat inmiddels voor de helft uit niet-rechters: advocaten, hoogleraren, mensen uit het bedrijfsleven en ook journalisten. „Daarmee voorkom je een gesloten cir cuit zoals vroeger. Er zijn nu ook strak omlijnde eisen waaraan je moet voldoen om rechter te worden. Je moet sociaal vaardig zijn, onafhankelijk, evenwichtig. Maar je moet ook overtuigingskracht hebben en inlevingsvermogen." Onpartijdigheid staat bovenaan. Toch kan een rechter in conflict komen met zijn eigen ideeën en levensovertuiging, geeft Vrieze toe.Als je je daar maar van bewust bent. Je kunt je van een zaak te rugtrekken als je dat wilt en als je denkt dat je geen onpartijdig oordeel kunt ge ven. Maar in de meeste gevallen ben je professioneel genoeg om je eigen opvat tingen opzij te zetten. Je bekijkt de zaken toch door éen juridische bril en daar door ben je getraind om zaken van meer kanten te bekijken." De publicatie op internet van alle ne venfuncties die rechters vervullen (via www.rechtspraak.nl) draagt er volgens Vrieze toe bij dat partijdigheid geen hot item meer is. De Nederlandse Vereni ging voor de Rechtspraak heeft onlangs een leidraad vastgesteld, waarin aanbe velingen staan voor het begrip onpartij digheid. De leidraad is vooral bedoeld voor rechters zelf om hun eigen partij digheid vast te stellen. Zo kunnen ze zich op tijd terugtrekken van een zaak, om te voorkomen dat een partij hen gaat wraken. „Zo moest onlangs een rechter oordelen over een kerksplitsing in Katwijk: welke van de twee partijen had recht op het kerkgebouw? Zelf was de rechter ook lid van hetzelfde kerkgenootschap, maar dan in een andere plaats. Hij heeft het de partijen voorgelegd en gezegd dat hij er zelf geen moeite mee had. Maar zou een van de partijen er wel problemen mee hebben, dan zou hij zich terugtrek ken. Zover is het niet gekomen." utrecht/anp - De economische recessie en het veiligheidsbe leid van het kabinet hebben de werklast van de rechter in 2003 aanzienlijk verhoogd. De stag natie van de economie leidde tot een fikse stijging van het aantal incasso- en ontslagza ken. Hetzelfde geldt voor het aantal door de rechter uitge sproken faillissementen en sur seances. Dat blijkt uit het gisteren in Utrecht gepresenteerde jaarver slag van de rechtspraak 2003. De rechters hebben hard ge werkt en zorgden daarmee voor een recordproductie. Zij han delden 14 procent meer zaken af dan in 2002, waardoor de voorraden niet zijn opgelopen en zelfs een deel van de oude achterstanden is weggewerkt. Vooral de gerechtshoven en de vreemdelingenkamers hebben oudere zaken kunnen wegwer ken. De aanscherping van het op- sporings- en vervolgingsbeleid door het kabinet-Balkenende leidde tot een toegenomen aan tal strafzaken, vooral op het ge bied van de openbare orde en het verkeer. Het restrictieve vreemdelingenbeleid heeft een daling van het aantiP nieuwe vreemdelingenzaken (30 pro cent) tot gevolg gehad. In 2003 was er sprake van een opval lend hoge instroom van strafza ken bij de gerechtshoven. In 2003 is de veiligheidsdiscussie binnen de rechterlijke macht in een stroomversnelling geraakt. In januari vonden op één dag twee incidenten plaats, in de gerechtsgebouwen in Arnhem en in Assen. In Arnhem gijzelde een gedetineerde een officier van justitie. De politie maakte daar gewapenderhand een ein de aan en doodde de gijzelne mer. In Assen sneed een ver dachte ten overstaan van zijn rechters zijn keel door. Hij overleefde dat ternauwernood. De incidenten hebben tot ver hoogde veiligheidsmaatregelen geleid. Die zijn niet overbodig gebleken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5