Twaalf jaar voor moord Maja .<r expert BINNENLAND SPECTACULAIRE INTERNATIONALE U PRIJSSTUNT! WD en CDA ergeren zich aan 'wegkruipen' van D66 Brugman Met vlindermes naar de rechtbank Nederlandse vrouwen zes jaar Turkse cel in Chaos op snelweg bij Breda Keukenhof ALLE BADKAMEMABJ]®* Goran M. en Ferdi beraamden plan volgens OM samen Vrouwen ontvoerd voor gedwongen seks met dieren 'Overheid laks met veiligheid' Helft lever zus voor zieke broer 1 KORTINGEN TOT 70/o. O PC hoort op de stoep yiG - De Haagse burge er Deetman heeft het col- m procureurs-generaal indhun limousines niet op de stoep en op een lenparkeerplaats voor het e parket te parkeren. nan heeft Justitie per brief en op het stelselmatig eden van de parkeerre- jde gemeenteraad be- e gemeentelijke parkeer en te laten ingrijpen. De .gemeenteraad had vra- steld naar aanleiding van tzending van het televi- rramma van Peter R. de vervolging goedbaas kdam - Het openbaar mi- e in Amsterdam wil vast- andelaar Willem E. ver- ivoor heling en valsheid hrifte. De vastgoedhan- heeft bezwaar gemaakt le zogeheten kennisge in verdere vervolging. E. erder met de onderwe- verband gebracht. Hij ld van criminelen wit- i. De vastgoedhandelaar leerde meerdere malen leze beschuldigingen in lia. imiddel ALS t vaak te laat - Lijders aan de onge- ke spierziekte ALS krijgen vf ias hulpmiddelen als ze z leden zijn. ALS-patiënten ïvaak veel te lang wach- id rolstoelen, verstelbare tn i en communicatieappa- v Dat komt door traag- d n leveranciers en de be ien instanties en het snelle - ivan de ziekte. De Ver- Spierziekten Nederland ïsên het ALS Centrum Ne- io 1 hebben de problemen verstrekking van hulp- in onderzocht door 26 aliseerde ergotherapeu- ndervragen. d woedt optrein - In een stoptrein tus- erden en Bodegraven stermiddag korte tijd ewoed. Een conducteur vuur grotendeels met 2 iderblusser te doven. De m s van de uit drie trein- ïliipestaande trein, konden tstappen. De conduc- deleft volgens Prorail een ei [ieder uit de brandblus- ge ademd en ging daarom ge derzoek naar het zie- donderdag 13 MEI 2004 arnhem/gpd -Tegen de 18-jarige Goran M. is gisteren voor de rechtbank in Arn hem twaalf jaar cel plus tbs met dwang verpleging geëist wegens de moord op de 16-jarige scholiere Maja Braderie. Goran P., die vandaag 17 wordt, hoorde zes jaar cel eisen. De zaak tegen de derde ver dachte, Ferdi gaat maandag verder. Aan het leven van de Nijmeegse scholie re Maja Braderie kwam op 17 november vorig jaar een einde na een doodsstrijd van een half uur tijdens een autorit door Nijmegen. Maja werd met veel moeite gewurgd, aanvankelijk door Goran M. met zijn blote handen, later ook met be hulp van een speciaal meegenomen touw, waaraan ook Ferdi trok. Het dode lichaam werd in de uiterwaar den van Bemmel in brand gestoken om sporen uit te wissen. Voor de officier van justitie staat vast dat Goran M. en Ferdi ongeveer even schuldig zijn aan de dood van Maja: ze beraamden het plan samen en namen om beurten initiatie ven die tot Maja's dood leidden. Ook de jongere Goran P. is er volgens de officier actief bij betrokken geweest. Het motief voor hun daad blijft echter een raadsel. Volgens Goran M. zou Ferdi op 1 no vember voor het eerst gezegd hebben 'ik kan haar wel doodmaken'. Die losse op merking groeide in de weken ema uit tot een concreet plan.Goran M. lijdt, mede als gevolg van het oorlogsgeweld in Bos nië, volgens het Pieter Baan Centrum aan een ernstige persoonlijkheidsstoor nis. Deskundigen noemen hem 'schaamteloos egocentrisch, normloos en verhard'. Hij zou gefascineerd zijn door de dood en terugkomen op een eenmaal genomen besluit, gezichtsver lies vinden. 'Hij is zeer agressief en gaat tot de aanval over als hij zich gekrenkt voelt', aldus het Pieter Baan Centrum. M. zegt zich daar in te herkennen. Zijn advocaat Stassen bepleitte een zo kort mogelijke celstraf om zo snel te kunnen beginnen aan de tbs-behandeling met dwangverpleging die het PBC adviseert. De zaak tegen Goran P. werd behandeld achter gesloten deuren, omdat hij nog geen 18 jaar is. De officier van justitie eiste zes jaar cel. Zijn advocaat bepleitte vrijspraak omdat er geen harde bewijzen tegen zijn cliënt zouden zijn. Advocaat Boone van Ferdi wraakte de rechtbank. Hij verweet de rechters voor ingenomenheid, omdat ze het belang van de samenleving en de nabestaanden van Maja op een snelle berechting van de daders, zouden laten voorgaan op het recht van Ferdi op een eerlijk proces. De wrakingskamer oordeelde gister avond dat Boone's kritiek niet terecht was. De rechters worden niet vervangen. De zaak tegen Ferdi wordt maandag voortgezet. izmir/anp - De rechtbank in de Turkse stad Izmir heeft twee Nederlandse vrouwen uit Rot terdam gisteren veroordeeld tot zes jaar en drie maanden ge vangenisstraf. Ze krijgen die straf voor hun medewerking aan heroïnehandel en deelna me aan een criminele organisa tie. Een motivering voor deze straf gaven de rechters niet De Turkse autoriteiten be schouwen een 47-jarige Schie dammer als hoofdverdachte. Zijn bende heeft al eerder vrou wen als drugskoerier ingescha keld, stelt het Turkse openbaar ministerie. Hij kreeg dezelfde straf als de vrouwen. Dat geldt ook voor een tweede verdachte uit Schiedam, die net als de hoofdverdachte zowel de Ne derlandse als de Turkse natio naliteit heeft. De veroordeelde vrouwen heb ben altijd ontkend dat ze iets te maken hadden met het in de kiem gesmoorde drugstrans port. Ze benadrukten kort voor de uitspraak tijdens hun laatste woord nog geëmotioneerd dat ze onschuldig zijn en niets met drugssmokkel te maken hebben gehad. J we woningen studenten li 11 dam - De gemeente Am- ije igaat 2400 nieuwe stu- n, woningen bouwen. On- b 1650 daarvan zijn per- alt e woningen, het overige n ijdelijke huisvesting. jermanente woningen d er zevenhonderd op het Park in stadsdeel Oost- bitaafsmeer te staan. De »4a deels worden gebouwd irdam Zuid-Oost. De mefroningen zullen nog dit 00 den opgeleverd. breda - Een ongeval met caravans, vrachtwagens en personenauto's zorgde gistermiddag voor een grote chaos op de snelweg A58 net onder Breda. Door het ongeluk ontstond een file van dertien kilometer. Foto: WFA er vast in Van Aartsen c - De 41-jarige vrouw april met opzet op het rij: oorhout in Den Haag -fractievoorzitter Van zou zijn ingereden, iaakomende dertig dagen ts zitten. De raadkamer ka echtbank in Den Haag lei it gisteren bepaald, een woordvoerder van ïbaar ministerie. De aaliporzitter in de Tweede bleef bij het incident on- keurmerk ;>rgingshuis en fai N - Het COC in Nijme- verzorgings- en ver- izen op homovriende- keuren. Doorstaan de jen de test, krijgen ze keurmerk, aldus een oerder van de senioren- I -1 ep van het COC Nijme- li msdag. Het COC zal on- kijken of partners van ksuele bewoners het- orden behandeld als 1 van hetero's. 'i' straf na 7 welding 10i ujc - De politierechter ie 1 elburg heeft gisteren jarige man uit Vlissin- 'c lordeeld tot honderd straf wegens het be- van de ouders van pre stenende met de dood. had op 15 april van dit oudere echtpaar in Ka- 'ebeld met de medede- ligt een bom in uw et motief was niet dui- el stond het voor de chter vast dat de 19-ja- tken was toen hij de fa- kenende belde. Reis naar Irak Tweede-Kamerleden gaat door (advertenties) goes/anp-gpd - CDA-fractielei- der Verhagen en WD-voorman Van Aartsen hebben gisteren fel uitgehaald naar coalitiepartner D66. Verwijzend naar de scep sis die D66 al heeft geuit over een eventuele verlenging van de Nederlandse militaire missie in Irak, toonden ze hun erger nis over het 'wegkruipen' van D66. Als je met elkaar in een coalitie zit moet je niet alleen akkoord gaan met de makkelijke beslui ten, maar ook de moeilijke voor je rekening willen nemen. Er kan geen sprake zijn van selec tief shoppen", zei Verhagen gis teravond op een CDA-bijeen- komst in Goes. De CDA'er noemde het uitzen den van militairen naar gebie den zoals Irak een 'belangrijk onderdeel' van het regeringsbe leid. Daarover is zorgvuldige besluitvorming nodig, aldus Verhagen. Het past volgens hem dan ook niet om vooraf gaande aan het kabinetsbesluit over de verlenging van de mis sie nu al 'lijnen in het zand' te trekken. „Dat is niet verant woord." Het CDA wacht op het kabinet. Verhagen benadrukte wel dat behalve de stabiliteit in Irak ook de wederopbouw van het land van het grootste be lang is. WD-fractievoorzitter Van Aartsen noemde het gisteren tijdens een werkbezoek aan Po len „niet de juiste insteek" om te gaan twijfelen aan de verlen ging van de missie als het moei lijk wordt, zoals na de dood van de Nederlandse militair. D66- leider Boris Dittrich wilde niet reageren op de forse kritiek van zijn coalitiegenoten. De reis van zes Tweede-Kamer leden deze week naar Irak gaat door. Dat heeft voorzitter Al- bayrak (PvdA) van de vaste Tweede-Kamercommissie van defensie gisteren gezegd. De Kamerleden bezoeken vandaag, morgen en zaterdag de 1270 Nederlandse militairen in Irak. De Nederlandse commandant in Irak vindt het bezoek van de Kamerleden geen te grote be lasting voor het werk van de militairen. Ook de veiligheidsri sico's zijn aanvaardbaar. Albayrak noemt de aanslag op Nederlandse militairen een ex tra reden om de reis door te la ten gaan. Zij en de andere Ka merleden willen juist nu de mi litairen in Irak een hart onder de riem steken en hun belang stelling tonen. Keukenhof presenteert de nieuwste trends. Topstyllsten arrangeren dé kleuren en bloemen van dit jaar. Inspiratie voor huis en tuin. Open tot en met 20 mei. www.keukenhof.nl Laat je verrassen (advertentie) rotterdam/anp - Het Rotter damse Erasmus Medisch Cen trum (EMC) heeft voor het eerst in Nederland een succesvolle levertransplantatie met volwas senen uitgevoerd waarbij de donor nog leefde. Een 53-jarige vrouw stond de helft van haar gezonde lever af aan haar broer. H.Tilanus, hoogleraar en trans plantatiechirurg in het EMC, zei gisteren dat de transplantatie goed is gegaan. „In wezen is het een combinatie van twee ope raties die we veel doen. Alleen was het wel bijzonder dat we bij De twee mannen hebben hun aandeel in de smokkel als leve rancier wel bekend. Ze ver klaarden eerder ook dat de vrouwen niets van de drugs wisten. De rechter is uiteinde lijk toch tot een ander oordeel gekomen. De veroordeelde Nederlanders zitten sinds 10 juni vorig jaar in een Turkse cel. De Turkse poli tie hield toen in totaal zeven Nederlandse toeristen aan voor betrokkenheid bij het voorge nomen drugstransport. Dat ge beurde in de Zuid-Turkse stad Antalya. Tijdens de inval in het hotel waar de twee vrouwen verble ven, vond de politie de drugs in koffers op hun kamer. In de af gelopen periode zijn er drie Ne derlanders wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De vrouwen overwegen in ho ger beroep te gaan bij het hoger gerechtshof in Ankara. Als dat eventuele hoger beroep hun celstraf niet vernietigt, kunnen de veroordeelde Nederlanders de Turkse overheid verzoeken om hun straf in Nederland uit te zitten. Nederland heeft daar voor een verdrag met Turkije. kraggenbug/gpd - Een Neder- lands-Belgische bende heeft in België ten minste drie vrouwen ontvoerd om ze in Nederland seksueel te misbruiken. Een van de slachtoffers wist onlangs te ontsnappen uit een loods in Kraggenburg in de Noordoost polder, waar ze tot seks werd gedwongen met mannen en dieren. De vrouw, een 22-jarige Belgi sche, was in Brussel onder valse voorwendselen in een auto ge lokt en naar Nederland ont voerd. In de loods in Kraggen burg, waar ze was opgesloten, werd ze geschopt, geslagen en 'ernstig bedreigd', aldus een politiewoordvoerder. Ook moest ze seksuele handelingen verrichten met mannen en die ren. Naar verluidt ging het om honden. Hiervan werden foto's gemaakt die volgens de politie bestemd waren voor de ver koop. Enkele weken geleden wist ze te ontsnappen. Naakt belde ze na enige omzwervin gen aan bij een huis, waarvan de bewoners haar opvingen en de politie belden. De afgelopen weken zijn zes mannen en drie vrouwen aan gehouden in de leeftijd van 20 tot 45 jaar. Uit onderzoek is gebleken dat de 22-jarige Belgische vrouw niet het enige slachtoffer van de bende was. Zo zijn begin april twee andere Belgische vrouwen na een ontvoering ontsnapt in Den Haag. Zij hadden enige tijd vastgezeten in een woning in Almere, waar ze eveneens wer den bedreigd en tot seks ge dwongen. Ook hiervan zijn fo to's gemaakt. maarssen/gpd - De Nederland se overheid gaat hypocriet en schizofreen om met het veilig heids- en rampenbeleid. Zij verklaart na elke ramp, zoals in Enschede of Volendam, dat zo iets nooit meer mag gebeuren, maar doet vervolgens niets om een nieuwe ramp te voorko men. Dat zegt Ben Ale, hoogle raar veiligheid en rampenbe strijding aan de Technische Universiteit Delft. Ale sprak gisteren in Maarssen op een congres over crisisbe heersing en rampenbestrijding. Zo beloofde de regering na de vuurwerkramp in Enschede en de brand in café 't Hemeltje in Volendam dat het aantal mi lieu-inspecteurs zou worden uitgebreid met ongeveer 150 mensen, maar door de bezuini gingen van het kabinet-Balken ende moeten er nu weer zestig inspecteurs verdwijnen. Het ministerie van VROM heeft dit bevestigd. (advertenties) een gezond iemand een deel van de lever weghaalden." Het ziekenhuis verwacht dat op deze manier een deel van de wachtlijst kan worden wegge werkt. In heel Nederland wach ten ongeveer 120 mensen op een levertransplantatie, in Rot terdam staan vijftig personen op de wachtlijst. „Een kwart van hen overlijdt voor een do nor is gevonden. Er zijn te wei nig donoren." Tilanus hoopt in juni de volgende levertrans plantatie uit te kunnen voeren, waarbij een levende donor de helft van de lever afstaat. SHOWROOMUITVERKOOP KEUKENS a BADKAMERS ALLES KAN MET BRUGMA Amsterdam Villa ArenA, Arena Boulevard 106, Telefoon 020-5673000 Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 voor meer informatie bel gratis: 0800-0234560, of kijk op www. brugman nl Beveiliging onderschept dankzij detectiepoortjes talloze 'steekwapens' Portable DVD speler met groot 18 cm breedbeeld LCD scherm Bel 020 - 35 55 355 voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. door Edward de Vries Lentsch amsterdam, utrecht - In de twee maanden dat de Amster damse rechtbank is beveiligd met detectiepoortjes en scan apparatuur zijn bijna duizend 'steekwapens' onderschept. Het gaat vooral om zakmessen, scharen en nagelvijlen. Vier keer werd iemand aangehou den met een vlindermes of traangas op zak. Bij de rechtbank Utrecht wor den maandelijks honderdvijftig voorwerpen tijdelijk in beslag genomen. Tien keer is vorig jaar verboden wapenbezit vastge steld, van pepperspray tot een stiletto. De rechtbank ontvangt dage lijks honderden bezoekers. Maar wat heeft iemand met vijf scharen op zak in een recht bank te zoeken? Hetzelfde geldt voor een man die drie messen bij zich blijkt te hebben. Zo maar twee voorbeelden van de lange lijst met onderschepte voorwerpen die op 20 april bij de ingang van de Amsterdamse rechtbank werden ontdekt. „Wat deze mensen van plan waren, weten we niet", vertelt woordvoerster Mercedes Groot- scholten van de rechtbank Am sterdam. Het personeel van de rechtbank voelt zich volgens Grootschol- ten wel veilig. „Ik denk dat de beveiliging ook afschrikwek kend werkt. Iemand die met een pistool op zak het gebouw binnenstapt, en de detectie poortjes ziet, zal omdraaien." De invoering van detectiepoort jes bij de Utrechtse rechtbank, in februari 2003, hield verband met een kogel die een recht bankverslaggever in een toilet bij een van de zittingzalen vond. „De beveiliging bij de in gang van het gebouw treft per maand tussen de 100 en de 150 voorwerpen aan die niet mogen worden meegenomen. In een aantal gevallen werden bezoe kers aangehouden wegens ver boden wapenbezit. Het ging om een stiletto, een katapult en een vlindermes", vertelt woord voerster Ingeborg van Egmond van de rechtbank Utrecht. Ver der werden vijf busjes pepper spray in beslag genomen. „We zijn wel geschrokken van de hoeveelheid", aldus Van Eg- mond. „Maar het is ook niet de bedoeling om de rechtbank in een vesting te veranderen." Sinds kort wordt bij de toe gangscontrole gebruik gemaakt van scanapparatuur die bekend is van Schiphol. „Dat heeft niet meer wapens opgeleverd. Het onderzoek gaat alleen sneller omdat niet iedere tas meer met de hand hoeft te worden onder zocht."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3