SERVICE 00 L sprinters JEZUS Zonnevis met asperges IJsheiligen 7 9 7 9 0 ■mms 8 19 24 25 Dé oplossing voor uw zoektocht! Kruiswoordraadsel HDC160 donderdag 13 mei 2oo4 CD VAN DE DAG Genre: klassiek/oude muziek Viola d'Amore met Marianne Rönez/Affetti Musicali/Monika Mauch Winter Winter/Culture De oorsprong van de viola d'amore is niet bekend, noch de precie ze ontwikkelingsgang die dit strijkinstrument heeft doorgemaakt, maar Leopold Mozart roemde al zijn charmante kwaliteiten. De passie waarmee het wordt geassocieerd (Cupido duikt op heel wat instrumenten op) is recht evenredig aan de vereiste technische vaardigheden die het van de violist vraagt. En eigenlijk weten we allemaal dat liefde inspanning vergt. Marianne Rónez kiest voor deze kostelijke uitgave werken die op de Partita van Biber na nooit een opname hebben gehaald. Ze moet zich waanzinnig veel moei te hebben getroost bij haar research naar de geschiedenis van de viola d'amore en muziek die er in Zuid-Duitsland rond 1700 speci aal voor werd geschreven. Met het ensemble Affeti Musicali en de sopraan Monika Mauch diept ze markante composities van Attilio Ariosti en Johann Caspar Ganspeck uit. Sierlijke, krachtdadige, ele gante werkjes die je keer op keer wilt beluisteren. Het mooiste stuk is de partita voor twee violas d'amore en basso continuo van Wil helm Ganspeckh. BOEK VAN DE DAG l:UN P.IOi.kArifc P Onderwerp: Jezus Lambert J. Giebels Jezus. Een biografie Uitg. Bert Bakker Prijs: 16,95 Na zijn levensbeschrijvingen van Beel en Soekamo heeft Giebels zich nu gestort op Jezus. De titel van dit boek is enigszins mislei dend: het is niet zozeer een biografie als wel een onderzoek naar de vraag of over Jezus een wetenschappelijke biografie kan worden geschreven. Dat wil zeggen een levensbeschrijving gebaseerd op controleerbare historische bronnen. Giebels constateert dat over de eerste 33 levensjaren van de historische Jezus maar heel weinig kan worden gereconstrueerd. En over wat we weten over de reste rende tien procent van 's mans leven 'stuiten we voortdurend op onzekerheid of de gebeurtenissen die worden verhaald mythe of werkelijkheid zijn'. Giebels: „De onontkoombare conclusie is dat over Jezus van Nazareth geen wetenschappelijke biografie te schrijven is". Voorts denkt de auteur dat de christelijke kerken niet zullen welvaren bij de voortgaande ontmythologisering van Jezus. Wel acht hij het mogelijk 'de mythologische Godmens' terug te brengen 'tot een menselijke profeet, zoals ook andere wereldher vormers dat waren, en hem daarmee voor niet-christenen accep tabel te maken'. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor 4 personen De zonnevis wordt ook wel Pe trus- of Pietervis genoemd. Die naam dankt de vis aan de met geel omzoomde donkere vlek ken op de flanken. De apostel Petrus zou de vis op die plaat sen hebben vastgehouden om een gouden munt uit de bek van de vis te ne- s men. Het visvlees is vrij stevig en heeft een uitste kende smaak. Ingrediënten 600 gram filets van zonne vis, verdeeld in 8 stukken; 1 tablet voor visbouillon; 2 schijfjes limoen of ci troen; 1 dl droge witte wijn zoals Muscadet (Loire); 2 eetl. slagroom; 200 gram boter, ijskoud, in 6 stukjes; 750 gram ge kookte asperges, warm gehou den in het kookvocht; 11/2 eetl. fijngesneden verse kervel; 2 stevige tomaten; ontveld, vruchtvlees in minuscule blok jes gesneden. Bereiding Spoel de zonnevisfilets onder stromend koud water.Breng 6 deciliter water aan de kook. Laat het bouillontablet er in op lossen. Voeg limoen- of citroen schijfjes toe. Leg de filets in de kokende bouillon. Houd alles 6 - 8 minuten tegen de kook aan. Neem de filets daarna uit de pan en houd ze warm. Breng in een kleine pannetje 2 deciliter gezeefde visbouillon en de wijn aan de kook. Laat alles zo lang koken tot er niet meer dan 3/4 deciliter is overgebleven. Roer de slagroom er dooreen, klop daarna de boter er stukje voor stukje door. Voeg een volgend stuk je pas toe wanneer het voorgaande geheel in de saus is opgenomen. Neem tijdens het klop pen van het laatste stuk je boter het pannetje van de warmtebron. Voeg naar smaak zout en peper toe en roer vlak voor het opdienen de kervel er door. Laat de warme asperges uitlekken op keukenpapier. Snijd ze in stukjes van 4 - 5 centimeter. Presentatie Schik de asperges in het mid den op voorverwarmde borden. Leg de filets op de asperges en schep van de saus er over. Be strooi de gerechten met de to- matenblokjes. Geef (gegrati neerde) aardappelpuree er apart bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A28 tussen Zwolle en Knooppunt Lankhorst en A50 tussen knooppunt Beekbergen en knooppunt Waterberg. Vandaag wordt ook gecontroleerd op de A2 bij Eindhoven en A28 bij Beilen. Morgen: A2 bij Vught en A16 bij Hendrik-Ido-Ambacht. Zaterdag: A2 bij Boxtel en A29 bij Ba- rendrecht. Zondag: A27: bij Almere en Al bij Bameveld. HET WEER door Jan Visser Uitzonderlijk warm was het een week geleden in het noorden van Europa. In het Finse Pori werden 4 zo merse dagen op rij geregistreerd. Op veel plaatsen is het tijdens de eerste helft van mei nog nooit zo warm geweest. Zo werden onder meer in delen van Noorwegen records uit 1934 overtroffen. Inmiddels is het bijzonder sterk afgekoeld. Gisterochtend werd in het Zweedse Tarfala -9,8 graden geregistreerd. De thermische aderlating valt samen met de IJsheiligen. Deze zijn namelijk niet alleen in het midden en wes ten van Europa berucht, ook in Zweden is er men er bekend mee. Ze worden daar „Eismanner" ge noemd. De vrees voor schadelijke nachtvorsten in onze streken blijkt helemaal niet zo gegrond te zijn. De kans op nachtvorst is het grootst tijdens de eerste 10 dagen (decade) van de maand, daarna neemt het nachtvorstgevaar duidelijk af. Ik denk dat we dit jaar, met het oog op de voor de IJsheiligen typerende luchtdrukverdeling en de vrij lage maxima, wel kunnen spreken van IJsheiligen- koelte. Zo werd het gisteren in polaire luchtmassa's op veel plaatsen niet warmer dan 12-13 graden (Hoofddorp 13,3). Door de wat sterkere noord tot noordwestenwind, uitgelokt door een storing boven Denemarken, deed het vrij koud aan. Voornamelijk in het midden en zuiden van het land was het enige tijd zonnig en aan het einde van de middag ook langs onze westkust. Vandaag opnieuw vrij veel be wolking, tijdens de middaguren evenwel ook ruimte voor zonneschijn. De temperatuur komt uit op circa 15-16 graden, aan zee lager. De noordwestenwind neemt af. Dankzij een uitloper van een ten zuidwes ten van de Bitse eilanden gelegen hogedrukgebied is het morgen rustig weer met een wat grotere kans op zonneschijn en iets hogere temperaturen. Begin vol gende week komt de kem van het hogedrukgebied boven ons land te liggen. Dan knapt het waarschijn lijk verder op. 001} l/o c1 d d ïj> x)- 001} zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm VR ZA zo MA Dl NW2 NW 3 N 2 VAR 2 VAR 2 10% 0 10% 0 10% 0 10% 0 10% Rotterdam Scheveningen Katwijk 01:10 en 13:40 07:07 en 21:55 00:14 en 12:55 07:56 en 20:54 00:34 en 13:15 1:16 en 21:14 00:55 en 13:46 36 en 21:45 Egmond 01:15 en 14:06 08:56 en 22:05 Verwachting voor morgen IJmuiden Haarlem O, S O Purmerend O Zaanstad O'; Amsterdam N O Almere I HOOIKOORTS ongunstig Hooikoorts De hooikoortssituatie is en blijft ongunstig. Neerslag zit er de komende dagen niet in en bij middagtemperaturen rond een graad of 17 wordt veel stuifmeel geproduceerd. Verwachting voor morgen Els Geen Zuring Matig Hazelaar Geen Rogge Sterk Populier Geen grassen Geen Wilg Geen Eik Sterk lep Geen Weegbree Zwak Berk Geen Bijvoet Geen Beuk Matig Brandnetels Zwak Katwijk LeidenO O Wassenaar Hillegom -6 O Sassenheim O O Hoofddorp Alphen a/d Rijn Hilversum O Utrecht, O Amen Bron: www.weerom STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck oe re ouv baJ tb door., eaj daarom worc OB O/JTSUASEM PB SUTERMARKT. <j*£J3Kl/ltC HOOIT EEN tou-t WAAK. EEN 60KPJE ftAftéf met 'wekknemeks pienen vook tu Wt&L AAN NET WEKK 6* AAN 0NTU/ISP TE- WOKPEN*. 1 2 3 4 5 6 7 9 11 12 13 14 15 16 17 18 20 22 23 26 28 29 30 33 34 35 36 37 38 Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 1. Soort fles; 9. houding; 10. slim; 11. voi! woord; 12. tijdperk; 14. muzieknoot; 15. gekroesd weef 17. aansporing; 19. plaaggeest; 21. onheilsgodin; 22. ee van lichtgevoeligheid; 23. droog (van wijn); 25. rivier i Frankrijk; 27. gelukkig; 30. grondtoon; 32. deel van Ind 33. landbouwwerktuig; 34. kinderspeelgoed; 36. hoofds Europa; 38. voor de geboorte. Verticaal: 1Pen waaraan stukjes vis geregen worden; 2. ge-wicht; 3. rund; 4. doctrine; 5. ingeslagen deel v.e. omslag; 6. Frans lidwoord; 7. lof; 8. werpspies; 13. heft! dier; 15. stijl van worstelen; 16. opstel; 18. Zijne Doorl Hoog-heid (Fr.); 20. liefkozing; 23. kleine woning; 24. Min-danao; 26. deel v.d. vinger; 28. wedstrijd; 29. deel; 31. voorzetsel; 33. en meer andere; 35. persoonlijk vnW 37. onder andere. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Portuur; 5. ham; 7. Joost; 9. oprij; 10. mars. Verticaal: 1. Koutje; 2. steno; 3. luchtpost; 6. metro; 8. bad.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 22