chool moet angifte van iweld doen' IETS Visser 't Hooft Lyceum sponsor van Docos Arjan Ederveen 18 keer in Leidse Schouwburg Zwijnen zien? Brullende beesten? ERA igheidsplan onderwijsbond Quick Boys krijgt zijn 'interland' De langste roeiboot ter wereld Entertainer verzorgt kerstvoorstelling Re-union naar Songfestival i V Ja, ik ontvang graag donderdag 13 MEI 2004 SPRINTERS 072-5196868 GESPREK Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 15 mei 2004 OPEN HUIZEN ROUTE www.veluwezoom.nl De Veiuwezoom natuurlijk Beleef zelf het ArnhemAvontuur paar met Leidsch Dagblad voor superkorting op én of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! OPGERICHT 1 MAART 1860 (advertenties) Verstandig zonnen met Kidslabel Sun Ingrid van der Plas verbijt pijn aan de zijlijn Mogelijk wat zon geïnvesteerd in allerlei zaken om de naamsbekendheid van de school te be vorderen. Zoals een website, wervings materiaal, dat soort zaken. De sponso ring van een voetbalclub past prima bin nen dat verhaal." Althans, zolang de in vestering tot concrete resultaten leidt, benadrukt Kuurman. „Als over drie jaar blijkt dat deze investering niet tot een grotere instroom van leerlingen heeft geleid, dan zullen we het contract niet verlengen." Behalve dat er veel jonge voetballertjes bij Docos spelen, is er volgens de rector nog een reden om voor samenwerking met deze club te kiezen: de school en de It/anp-gpd - Scholen i verplicht worden (ano- angifte te doen van ge- Jok hoort elke school een lidscoördinator te heb- »t moet makkelijker wor- onhandelbare leerlingen ef van school te verwijde- t zegt de Algemene On- bond (AOb) in een plan olen veiliger te maken. veiligheidsplan van een staat wat de school doet eweld te voorkomen, or moet een school goed welke leerlingen proble- innen veroorzaken. Het ïgrijk dat de regels dui- Üjn, evenals de sancties worden overtreden. Per- moet leren om te gaan teigende conflicten. Ie- binnen de school is ge- incidenten te melden iirectie of een vertrou- rsoon. Nu doet slechts de vijf docenten dat, it eerder onderzoek van den schoolbesturen bij en andere misdrijven op hooi verplicht aangifte doen bij de politie. Bo- i moet het onderwijs- lel de mogelijkheid krij- anoniem aangifte te fan geweld of agressie, e bond. chtige leerlingen defini tief van school sturen is nu in de praktijk nog maar heel be perkt mogelijk, aldus de onder wijsbond. „Een school mag een leerling pas uitschrijven als er een andere instelling is gevon den die hem wil opnemen", zegt Marc Mathies van de bond. Het schoolveiiigheidsplan moet zorgen voor een veiliger omge ving en voor duidelijker afspra ken rond geweld op school. De AOb wil bovendien dat op elke school een 'coördinator veilig heid' wordt aangesteld. Het is aan de scholen zelf daar invul ling aan te geven, aldus Ma thies. „Een grote school in Am sterdam-Noord vereist een an dere aanpak dan een kleine in Appelscha. Misschien heeft de eerste een fulltime coördinator nodig en doet in het tweede ge val de docent Engels het erbij." Het schoolveiiigheidsplan is een gevolg van uitgebreid on derzoek van de AOb naar ge weld op school. De dood van de Haagse rector Hans van Wieren eerder dit jaar maakte het al leen maar dringender, aldus de bond. Eind deze maand komt minis ter Van der Hoeven eveneens met plannen om scholen veili ger te krijgen. Zij wil meer geld beschikbaar stellen voor de be geleiding van leerlingen met ge dragsproblemen. (advertentie) Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad COMMENTAAR KORPSCHEF 19 rnds are equal, but some s are more equal than Dit beroemde citaat uit lek Animal Farm van Onveil heeft in deze tij- n zelfverrijking aan actu- nog niets ingeboet. Het nd de exorbitante belo- d an ING-topman Ewald 'as nog niet Iwarreld of ooi onthulde nieuwe Am- >?jpse korps- Iten (achter- ■ertig) een in- sgarantie tot aan zijn rijgt. Daar bovenop be- e gemeente Amsterdam van zijn hypotheek zo even riant kan blijven als in zijn voormalige aats Groningen, riten dergelijke door de ischap te financieren re- voor zichzelf weet te :r», mag een knap staaltje andelingskunst heten. Óf et zijn dat de zich PvdA- tnende korpschef zo bril- dat hij koste wat het kost worden binnengehaald, k vertalen zijn vermeen- tdigheden zich binnen- een daling van de crimi- en niet in weer een reor- ganisatie van de politie. Maar of hij nu in zijn missie slaagt of niet, Weiten hoeft er geen boterham minder om te eten. Waar managers in het be drijfsleven in de regel goede cij fers moeten laten zien om een bonus of aandelenoptie te ver zilveren, weet deze korpschef zich van elke financië le prikkel gespeend. Het vertrouwen van burgemeester Cohen moet onbegrensd zijn. Hoe zwaar de post van korpschef ook mag zijn, een dergelijke luxe wacht geldregeling is absurd. De belas tingbetaler zit in alle scenario's nog voor jaren aan de man vast. Dat topbestuurders van bedrij ven 'de zaak' menen te kunnen tillen, is uiteindelijk een kwestie voor de aandeelhouders. Weiten daarentegen bekleedt een open bare functie. Dat mag best goed, ja soms vorstelijk worden be loond. Van een dienaar van de publieke zaak mag echter tevens enige ideologische bevlogenheid en ingetogenheid worden ver wacht. Als Weiten deze kwalitei ten niet bezit, moet hij maar snel de overstap naar het be drijfsleven maken. Bill Meyer door Rody van der Pols leiden - Het Visser 't Hooft Lyceum wordt hoofdsponsor van de jeugdelftal- len van de Leidse voetbalvereniging Do cos. De naam van de middelbare school krijgt een prominente plek op de sport- kleding van ruim vierhonderd jeugdige spelers. Daarnaast komt er een reclame bord langs het hoofdveld, voor de tribu ne van het kunstgrasveld en wordt er een jeugdvoetbaltoernooi naar de school vernoemd. Het sponsorcontract loopt in ieder geval drie jaar. Rector Joost Kuurman van Visser 't Hooft Lyceum hoopt dat sponsoring van de voetbalclub de naamsbekendheid van zijn school bevordert. Uiteindelijk moet dit resulteren in een toestroom van meer leerlingen. „Bij Docos spelen ontzettend veel kinderen in de basis schoolleeftijd. Die staan op een gegeven moment toch voor de keus naar welke middelbare school ze gaan. Wellicht kie zen ze nu voor Visser 't Hooft." Welk be drag er met het contract gemoeid is, wil Kuurman niet zeggen. De keus om in een tijd waarin het on derwijs met tekorten kampt, toch geld aan sponsoring uit te geven, valt volgens Kuurman goed te verdedigen. „Iedere school heeft een pr-budget. Dat wordt voetbalvereniging hebben een soortge lijke filosofie. „Docos is een club met een sterk sociale inslag. Er wordt veel nadruk gelegd op het ontwikkelen van je eigen talenten om die vervolgens ten dienste van het team te stellen. De leer lingen van Visser 't Hooft brengen we hetzelfde bij." Marcel Verburg, voorzitter van de pr- commissie van Docos, zegt 'erg geluk kig' te zijn met de samenwerking met Visser 't Hooft. Naar zijn weten is de sponsoring van een voetbalclub door een school uniek in Nederland. „Maar het ligt ook wel in de aard van Docos om vernieuwende dingen te doen." door Willem Spierdijk katwijk - Het veld van Quick Boys krijgt waarschijnlijk vol gende week een nieuwe gras mat. Het Nederlands elftal, dat zich op het terrein van de Kat- wijkse hoofdklasser gaat voor bereiden op het EK in Portugal, had zich eerder beklaagd over de kwaliteit van het veld op sportpark Nieuw Zuid. De kos ten van de operatie zijn voor een groot deel voor de Katwijk- se club. Naar verluidt is ook overeengekomen dat Oranje volgend jaar een wedstrijd te gen Quick Boys speelt. De kwaliteit van het veld van Quick Boys baarde bondscoach Dick Advocaat al enige tijd zor gen. Sinds enkele jaren verblijft het Nederlands elftal in de voorbereiding op interlands in het Noordwijkse hotel Huis ter Duin. De trainingen vinden plaats in Katwijk. Voorafgaand aan de laatste interland tegen Griekenland trainde Oranje vanwege de slechte staat van het Katwijkse veld in de Am sterdam Arena. De KNVB vindt dat echter niet ideaal vanwege de reistijd. Afgelopen dagen hebben de KNVB en Quick Boys intensief onderhandeld. Op tafel lag ook nog een oude toezegging van de voetbalbond om een wed strijd tegen de Katwijkers te spelen. De KNVB wilde de zekerheid tot het WK van 2006 in Duitsland bij Quick Boys op een goed veld terecht te kunnen. Beide zaken zouden nu zijn geregeld. Over de kosten van het aanbrengen van nieuw gras is niets bekend. Met vergelijkbare operaties in de Amsterdam Arena was circa 120.000 euro gemoeid. Mogelijk volgende week gaat het bedrijf dat ook in de Am sterdam Arena actief is, aan de slag op sportpark Nieuw Zuid. Het verwijderen van het oude gras en het aanbrengen van nieuw gras kan in enkele dagen klaar zijn. Het veld is dan direct speelklaar. Quick Boys wil het doorgaan van deze operatie niet bevestigen. Bestuurslid Dirk van Duijn verwijst voor nadere informatie naar de KNVB. leiden - De langste roeiboot ter wereld was gisteren in de wateren in en rond Leiden te bewonderen. Het 32 meter lange vaartuig met daarin 16 roeiers deed mee aan de Ringvaart Regatta, een roeimara- thon voor 100 ploegen over 100 kilometer met start op de Kaag en fi nish in Delft. De gemengde bemanning bestond uit leden van de 130- jarige roeivereniging De Amstel uit Amsterdam. Eigenlijk biedt de boot plaats aan 24 personen, maar hij werd voor de regatta opge bouwd voor zestien man. Het vaartuig is in de oorspronkelijke staat 42 meter lang en had dan niet alle bochten van het parcours kunnen nemen. In Leidschendam moesten alle boten het water uit en over de sluis worden getild. De boot van De Amstel was daar echter te groot voor en daarom werd de sluis speciaal geschut. Na 7 uur, 48 minuten en 2 seconden kwamen de roeiers bij de organiserende ver eniging laga in Delft aan. De Ringvaart Regatta, met ploegen uit Ne derland en de rest van Europa, werd voor de 29ste keer gehouden. De route volgt vanaf de Kaag de Ringvaart rond de Haarlemmer meerpolder, langs Amsterdam, Haarlem en weer terug naar de Kaag. Daarvandaan gingen de roeiers via Leiden en Leidschendam naar Delft. Foto: Henk Bouwman Lichaam Steensma in Nederland Leeuwarden - Het lichaam van de Nederlandse militair Dave Steensma die is omgekomen in Irak, is vannacht op de vliegba sis Leeuwarden aangekomen. Dat gebeurde na een tussenlan ding in Eindhoven. Kort na de landing ging de familie van Steensma het vliegtuig in. Zes collega's hebben de kist daarna uit de Fokker-60 van de Ko ninklijke Luchtmacht gedragen. Dertien andere militairen, die zijn meegevlogen vanuit Irak, vormden een erehaag. Steensma's commandant, luite nant-kolonel P. Wilming heeft vervolgens het lichaam overge dragen aan de familie. Congres schrikt van nieuwe foto's Washington - Amerikaanse Congresleden hebben geschokt gereageerd op nieuw beeldma teriaal van martelingen en ver nederingen van gevangenen door Amerikaanse soldaten in Irak. Op sommige foto's was te zien hoe Amerikaanse soldaten, ogenschijnlijk met wederzijds goedvinden, seks hadden met gevangenen, aldus de senato ren. Daarnaast zouden er beel den te zien zijn geweest van Iraakse vrouwen die op bevel van de soldaten hun borsten lieten zien. Pagina Buitenland Pagina Media Rabo tegen plan hypotheekrente Amsterdam - Rabobank, de grootste hypotheekverstrekker van Nederland, distantieert zich van voorstellen om de hy potheekrenteaftrek af te bou wen. De Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) is be reid te praten over het afbou wen van de renteaftrek. De Ra bobank zegt zeer gehecht te zijn aan het behoud van de fis cale regeling. Pagina Economie Senaat bezorgt BNN doodsangst Hilversum - Staatssecretaris Van der Laan (media) zou het zeer betreuren als de omroep BNN uit het bestel verdwijnt, omdat deze zendgemachtigde naar haar smaak belangrijk aan de pluriformiteit bijdraagt. De CDA- en PvdA-fracties uit de Eerste Kamer zijn niet gelukkig met het verlagen van de grens van 300.000 naar 150.000 leden voor een omroep die onderdeel wil zijn van het publieke bestel. BNN heeft meer dan 150.000, maar minder dan 300.000 le den. Mocht de Eerste Kamer dinsdag tegenstemmen, dan betekent dat flinke problemen voor BNN. Istanbul - Nederland heeft zich gisteravond geplaatst voor de fi nale van het Eurovisie Songfesti val. In Istanbul streden de zan gers van het duo Re-union met het nummer 'Without You' in een voorronde, samen met 21 an dere landen, om tien finaleplaat sen. Nederland treedt zaterdag als zevende van de 24 finalisten op. Behalve Nederland bereikten ook Servië en Montenegro, Mal ta, Albanië, Oekraïne, Kroatië, Bosnië-Herzegovina, Macedonië, Griekenland en Cyprus de finale. De veertien landen die al eerder zeker waren van een plaats in de finale zijn Spanje, Oostenrijk, Noorwegen, Frankrijk, Duitsland, België, Rusland, IJsland, Ierland, Polen, Groot-Brittannië, Turkije, Roemenië en Zweden. Het is voor het eerst dat het Songfesti val op een dergelijke manier is georganiseerd. Een andere opzet was noodzakelijk omdat door de uitbreiding van de Europese Unie meer landen meedoen dan voorheen. Foto: ANP/Juan Vrijdag door Theo de With leiden - De Leidse Schouwburg is aan het einde van het jaar bij na een maand lang exclusief voor Arjan Ederveen. Hij speelt achttien keer de familievoor stelling 'De Wensput' en wil daarbij veel Leidenaars betrek ken. De schouwburg zet hier mee de twee jaar geleden be gonnen traditie voort van een eigen kerstvoorstelling. Herman van Veen was destijds de eerste. Door dit initiatief staan de Leid se theaters rond de kerstdagen niet langer leeg. Het LAKtheater heeft al sinds jaar en dag een feestelijke serie voorstellingen aan het einde van het jaar. Zan geres Fréderique Spigt is dit jaar door directeur Roland Hel- mer gestrikt om samen met muzikale gasten vijf concerten te verzorgen tussen 26 en 30 december. Dit blijkt uit het nieuwe seizoensprogramma dat vanmiddag wordt gepresen teerd. Collega Bait van Mossel van de Leidse Schouwburg liet zijn oog vallen op entertainer Arjan Ederveen, die Nederland ooit leerde kennen als mannelijke helft van het illustere duo Theo Thea. „Ik was erg onder de indruk van zijn voorstelling 'De Grote Verdwijntruc' en heb ge vraagd of hij in Leiden iets voor kinderen wil maken", aldus Van Mossel. Hij ziet 'De Wen sput' ook als eerste project rond de driehonderdste ver jaardag van de schouwburg vol gend jaar. De titel verwijst naar de zoet waterbron die zich onder het toneel van de Leidse Schouw burg bevindt. Toen Ederveen dat verhaal hoorde van de thea terdirecteur prikkelde dat zijn fantasie. Hij gaat het gegeven dan ook gebruiken in zijn voor stelling. Hij transformeert de schouwburg tot het huis van een rijk echtpaar. Als zij de wensput ontdekken, wordt hun hebzucht nog verder aange wakkerd, terwijl ze eigenlijk niets meer te wensen hebben. „Die hebzucht verwijst natuur lijk naar het kerstverhaal over de vrek Scrooge", zegt Bart van Mossel. Arjan Ederveen is de voorstelling nu aan het schrij ven. „Hij wil de hele stad laten meedoen: koortjes, balletgroe pen, bloemen, bakkers." I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dagl I M/V I Naam J Adres: I Postcode J Plaats: I Telefoon: Geboortedatum: I Stuur deze bon op in een ongcfrankcvrde envelop, naar Leidsch Dagblad. T.ft.v. Afdeling lezersservice, Anlwoord- I nummer 127, 1800 VB Alkmnar Bellen kan ook: OSOO-1711 (gTulis) of surf I nnarwww.leldschdagblad.nl (Deze oan- I bieding is geldig lot 31 december 2OOI) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om de krant trcfl u nadere Informatie aan I i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Gemopper over de drukte in de gratis bus Opera aan Zee opening van festivalseizoen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1