'Gedupeerden' Mauritskwartier tevreden REGIO u De moderne leerling heeft iets te vertellen over eigen school Bewoners Poelgeest willen nieuwe wegen 'We zitten met zestig boten per jaar aan onze top' R3 Tekort Poelgeest groeit Maatregelen nodig tegen wateroverlast Zoeterwoude leropnemer acht naar buit hoten - De politie waar in Voorschoten voor m die zich onder valse mdselen bij ouderen het probeert te praten op aar geld of andere buit. a doet zich voor als me- emer of als iemand die is de woningbouwvereni- leidingen komt contro ller blijken zijn slacht- zijn bestolen. Een be- van de Langenhorst- reeg dinsdag op deze bezoek. Hij vertrouwde en belde de politie, de 'meteropnemer' het iad koos. iakgolf in schoten hoten - Inbrekers heb- le nacht van dinsdag op ag ingebroken of gepro- i te breken in zeven hui- 'oorschoten. Bij een wo- n de Abraham van der an en bij drie huizen aan jan Galenlaan namen de Dnder andere autosleu- lewijzen, paspoorten, toestel, een laptop en jorecorder mee. Bij drie ïuizen - aan Ter Wad- Leidseweg en het Oli- ïNoortplantsoen - bleef logingen tot inbraak. ;rden sloten afgebroken inlichten gesloopt maar i de inbrekers niet bin- raging door d in trein aan den rijn - Tussen en Woerden heeft gis- ag een trein in brand Rond half vijf vloog Woerden een vouwbalg rbindingsstuk tussen iinstellen - door onbe- orzaak in brand. De eur probeerde te blus- ueeg al snel bijstand irandweer. Een uur na- rand uitbrak werd de jlar het station in Woer- |a ileept. De treinenloop g enige tijd gestoord, kampten met vertra- hiert dertigste Aardag - De Irol, de Interne Jmroep Leythenrode, s, idaag het 30-jarig be- ,n anmiddag is er voor de e[ rs van het Leiderdorpse e 'huis een muzikaal pro- met optredens van Serge en het King Vanavond is er een >r genodigden. Dan js k de trekking van de ,g erij plaats, waarvan de eind vorig jaar begon, n zijn verkocht. ingen maken lin Warmond fit id - Radiostation War- ie Dkaal zendt zondag 16 >e programma uit dat 11 groep leerlingen van tooi De Alleman wordt t. Tussen tien en twaalf ihtends interviewen de een turnleraar en 'in- te familieleden'. donderdag 13 mei 2004 ts zeilen aagcup is over eland Mi/01 door Janneke Dijke leiderdorp - De verenigingen die moeten wijken voor de Lei derdorpse woonwijk Maurits kwartier zijn enthousiast over hun nieuwe stek. De kanover eniging verhuist naar De Bloe- merd, de scouting en de post duivenverenigingen gaan naar de aangrenzende Munnikenpol- der. Daarheen wordt ook de Kalkpoldermolen verplaatst. Watersportvereniging Doesha ven hoeft het clubhuis niet af te breken, en ook daarover heerst tevredenheid. De woonwijk Mauritskwartier wordt gebouwd tussen de A4, de Mauritssingel, de Does en de jachthaven. Samen met de woonwijk Plantage en de be drijventerreinen Vierzicht en Bospoort maakt het onderdeel uit van W4. Dit plan moet Lei derdorp 18 miljoen euro ople veren, de bijdrage aan de ver diepte aanleg van de verbrede rijksweg A4. De leden van de Doeshaven zijn heel blij dat het zelfge bouwde clubhuis kan blijven staan. Jarenlang was er sprake van dat het pand afgebroken moest worden, omdat de ge meente een clubgebouw aan de andere kant van de haven wilde. Uit de nieuwste plannen voor het Mauritskwartier, de woonwijk die rondom de jacht haven verrijst, blijkt dat dat niet nodig is. De winterstalling voor boten ligt nu nog op afstand van het clubgebouw. Straks komt er een nieuwe winterstal ling pal naast het clubgebouw. „Het is een goed idee om dat terrein in de zomer te gebrui ken als parkeerterrein", vindt bestuurslid Robert Schotman. „Het is best spannend hoe de details worden uitgewerkt, maar de basis ziet er goed uit", zegt Schotman. „We moeten nog afspreken hoe de nieuwe steigerindeling wordt, wie ze gaat verplaatsen en welke on dersteuning wij moeten ge ven." De afgelopen jaren zijn alle steigers vervangen door drijvende exemplaren, die makkelijk verplaatsbaar zijn. Verder is het voor de jachtha ven cruciaal dat er rekening wordt gehouden met de seizoe nen: in de zomer mogen de steigers niet worden verplaatst en in de winter kan er niet ge werkt worden aan de winter- berging. Leiderdorp wil de twee post duivenverenigingen en de scouting verplaatsten naar het park dat wordt aangelegd in de Munnikenpolder. De postdui venverenigingen, Leiderdorp en De Rijnklievers, stemmen daarmee in. „We zijn nog wel druk in overleg, onder andere over de financiën", meldt se cretaris Bink van De Rijnklie vers. De clubs krijgen in de Munnikenpolder samen een clubgebouw en overwegen te fuseren. Namens de scouting kon gisteren niemand reage ren. Ook voor de Kalkpoldermolen is een plekje ingeruimd in de Munnikenpolder. Vrijwillig molenaar Hans Lippens ziet die stek wel zitten. „Het be langrijkste is dat hij weg gaat waar hij nu staat. Straks is hij ingebouwd door huizen en vangt hij geen wind meer. Zet hem dan op een plek waar hij nuttig is." De meest geschikte plek in de omgeving is volgens Lippens de Frederikspolder in Hoogmade. „Daar ligt nog een fundering van een afgebrande molen. Die polder is altijd zeik nat." Toch begrijpt hij wel dat Leiderdorp de molen graag binnen de gemeentegrenzen wil houden. „Leiderdorp zit niet meer zo dik in de molens." Het lijkt hem daarom een goed idee om de molen een educa tieve functie te geven in de Munnikenpolder. Met behulp van een sluis zou de molen wa ter heen en weer kunnen ma len. Kanovereniging Rijnland krijgt een nieuw onderkomen in De Bloemerd. Wethouder Molken- boer maakte dat enige tijd gele den al bekend. De kanoërs ko men tussen het verplaatste woonwagenkamp en de Pers ant Snoepweg te zitten. Het aanvankelijke idee van de ge meente om ook de kanoclub naar de Munnikenpolder te verplaatsen, stuitte op weer stand bij de watersporters. De Munnikenpolder is de eerstko mende jaren nog niet op orde, omdat die in gebruik is bij de HSL als gronddepot. oegstgeest - De indeling van de Oegstgeestse nieuwbouwwijk Poelgeest staat nog altijd ter discussie. De bewoners willen een extra weg naar de Heu- kelsbrug en een fietsbrug. En ze kregen daarvoor gisteravond bij de commissie Ruimte en Groen steun van de politiek. Hoewel CDA'er De Blaeij vreest dat de voorgestelde weg langs de Holle Mare een uitnodiging voor Lei den is om de tunnel onder het spoor alsnog te eisen. De weg zou immers een perfecte route van de Merenwijk naar de Lan ge Voort zijn. De Poelgeestbewoners willen, net als de meerderheid van de gemeenteraad, van die tunnel niets weten. Maar een extra weg zou welkom zijn. Die zou de enige hoofdroute in de wijk ontlasten, beter voor het milieu zijn - omdat het verkeer niet meer hoeft om te rijden - en veiliger voor de kinderen van de basisschool - waar niet alle ver keer meer langs hoeft. Boven dien hebben zij het verzoek om een fietsbrug op de plek van de oude bouwbrug niet laten va ren. De harde mededeling van wethouder De Ruijter dat die verbinding er niet komt, heeft daar niets aan veranderd. Ook niet bij de politici van Leefbaar Oegstgeest en het CDA. De Blaeij wil van burgemeester en, wethouders weten hoe duur een fietsbrug precies is. „Nu er geen station Merenwijk komt, zijn we verplicht de kortste, vei ligste route naar Station Leiden mogelijk te maken." Wethouder Meester wil wel la ten uitrekenen wat de verkeers- voorstellen gaan kosten. „Maar het is nogal ingrijpend, want er zouden bouwafspraken moeten worden opengebroken en dat gaat meestal veel geld kosten. Niet alles wat wenselijk is, kart ook." Nel en Co van de Weteringh leveren binnenkort de 25ste Weco 635 af aan Olympia Charters in Warmond. Foto: Dick Hogewoning Sloepenbouwer merkt niets van recessie oegstgeest - Nieuwe tegenval lers in de begroting van Poel geest zijn er de oorzaak van dat het totale tekort van dit project is opgelopen van 5,5 naar 6 mil joen euro. De helft van het bedrag is een 'vergeten' post van 258.000 eu ro, die als laatste betaling aan jachthaven-eigenaar Juffer mans moest worden gedaan. Met Juffermans was een scha deloosstelling van ruim 2,5 mil joen euro afgesproken voor de grond waar de Heukelsbrug moest komen en voor de nieuwbouw van een boten- loods. De laatste tien procent van dat bedrag zou betaald worden zodra de loods af was, maar die afspraak was in de boeken 'vergeten'. Politici noemden het zoveelsté lijk dat uit de kast komt vallen in het Poelgeest-project 'onge looflijk'. Wethouder Meester: „We doen er echt alles aan om ervoor te zorgen dat het nu een keer ophoudt. We gaan ervan uit dat dit de laatste verrassing was, maar honderd procent ga rantie is niet te geven." door Ma rijn Roos RiiNSATERWouDE - Recessie? In het woor denboek van sloepenbouwer Weco uit Rijnsaterwoude komt dat woord niet voor. „Volgens mij heerst die niet in deze branche", zegt eigenaar Co van de Wete ringh. Zijn in Polen gevestigde fabriek le vert op dit moment zestig boten per jaar af, en in Rijnsaterwoude gaan die als war me broodjes over de toonbank. „We zou den nog veel meer kunnen verkopen, maar dan moeten we een nieuwe fabriek bouwen. Ik vind het goed zo." Olympia Charters uit Warmond neemt in de loop van volgende week^ijn 25ste sloep van Weco uit in gebruik. Van de Weteringh doet graag zaken met deze botenverhuurder. „Onze klanten huren vaak een dag een sloep bij hen, voordat ze er één bij ons kopen." Met zijn vrouw Nel begon Van de Wete ringh dertien jaar geleden met zijn be drijf. „We importeerden daarvoor wind- surfplanken, maar die markt stortte aan het eind van de jaren tachtig volledig in. Ik heb de zaak toen meteen verkocht." Terwijl ze vanaf haar terras over de Braassemermeer kijkt, zegt Nel dat ze in 1988 een sloep kochten. „Die boot be viel ons zo goed, dat we besloten erin te gaan handelen. In 1990, het eerste jaar van Weco, verkochten we acht exempla ren. Na een voorzichtige groei zitten we nu aan ons maximum van zestig stuks per jaar. Meer kan de fabriek niet aan." Volgens Co is de sloep een typisch pro duct van deze tijd. „Begin jaren negentig stond er een nieuwe generatie water sporters op. Steeds meer mensen gingen aan het water wonen en besloten dat voor het huis een boot moest liggen. Ge mak was een belangrijke eis en daarom wilde niet iedereen een zeilboot. Dan kom je vanzelf uit bij een sloep. Je kunt zo vanuit je woonkamer het water op." Het succes van de sloep zit volgens Nel in de openheid van de boot. „Je hebt al tijd de verbinding met het water. Je kunt je niet terugtrekken in het ruim." Co vult aan dat sloepen gezelligheid aantrekken. „Vaak zie je een groep mensen erin va ren. Je maakt natuurlijk zo met je gezin of visite een tochtje. Of je gaat bood schappen doen op de markt in Leiden." Het bedrijf heeft geen hinder van de toe treding van Polen tot de EU. Volgens Nel is die juist beter voor de zaak. „De pa pierhandel aan de Pools-Duitse grens is verdwenen. Dat scheelt een hoop romp slomp, tijd en gezeur. Ze zijn daar zo corrupt als de pieten. In hun surfplankenperiode namen De Van de Weteringhs een Pool in dienst die de surfvinnen voor de planken ont wierp. Co van de Weteringh: „Nu werkt hij nog steeds voor ons. Die man is zo supertechnisch, een pure vakman. Hij ontwerpt alle modellen. Onze nieuwste troef is een sloep van 8,25 meter met ka juit." Het echtpaar beweert niet in het voor malige Oostblokland te zitten vanwege de goedkope arbeidskrachten. „Puur door onze ontwerper hebben we daar onze fabriek. Ik kan niets, hij wel", zo roemt Co van de Weteringh hem.Ach, jij kunt goed verkopen", zegt zijn vrouw lachend, terwijl ze vanaf haar terras nog eens over het water tuurt. zoeterwoude - Zoeterwoude gaat de grondwateroverlast aanpakken in de Korte Mie- ning, de Zwetkade en de straten daartussen. Veel bewoners daar hebben klachten over vocht in kelders en natte tuinen. Dat is naar voren gekomen in een en quête onder de bewoners. De maatregelen tegen de water overlast kosten de gemeente 65.000 euro. De problemen in het buurtje zijn begonnen na vervanging van de riolering in 1994. Het idee is om extra drainage aan te leggen tussen de woningen aan de Schenkelweg en de Zwetka de en rond het Muziekcentrum aan de Schenkelweg. Ook wil de gemeente de 'hoofddrain' ver vangen door een exemplaar met een grotere diameter. Hier voor moet de weg worden opengebroken. De gemeente verwacht na de zomer met de werkzaamheden te beginnen. De 29ste Kaagcup wordt .1 en zaterdag 22 mei 3rJen op de Kagerplassen. 0 waterscouts zeilen in til ende wedstrijden om I :up Wisselbeker. Na de ikantie mogen de beste leedoen aan de lande- mi Uting zeilwedstrijden in efj rijk. De zeeverkenners lelievletten, een speci- scouting ontworpen lei armee zowel gezeild, als gewrikt kan worden. Project onderwijsinspectie levert schat aan informatie op 'Ude - Wie meer wil ver het land van Wijk en - het platteland tussen ilphen aan de Rijn, eer en Leidschendam - if volgende maand een Ta akingscursus volgen. >taat uit vier onderde- jaargetijde één. Deel- ;ni binnen zich per onder koelden. Een (roofjvo- in weidevogelgebeid sti in Hazerswoude staat ini juni als eerste op het i(l( ma. Wie mee wil, moet ster 18 mei opgeven bij Ja der Geest 071-580 elname is gratis voor 1~dfndeVANLWijk& Niet-leden betalen door Eric de Jager den haag/oegstgeest - De leer ling krijgt steeds meer te vertel len op school, maar niet altijd wordt er goed geluisterd. Bij twaalf scholen die meededen aan het project 'Vraag het de leerling' van de Inspectie voor het onderwijs, kregen de scho lieren de afgelopen vijf maan den alle aandacht en ruimte. De leerlingen namen hun school, lesmateriaal én leraren onder de loep en vertelden hoe het beter kan. En dat leverde een schat aan informatie op over de beoordeling van lera ren, lesmethodes en schoolge bouwen. Gistermiddag was in Den Haag de slotmanifestatie van het project, waar ook het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest deelnam. De Oegstgeestse scholieren wa ren dik tevreden met de moge lijkheid die werd geboden om het Rijnlands langs de lat te leg gen. „Het was geen bezigheids therapie, er is echt naar ons ge luisterd", zegt leerlinge Pauline Koningsveld. Het Rijnlands Ly ceum beoordeelde onder meer de docenten in een enquête. De angst van onderwijzers voor al te mondige leerlingen - die ook tijdens de manifestatie regel matig werd aangehaald - was volgens Koningsveld niet te recht. „Het gaat niet om per soonlijke dingen, dat weten wij ook wel. Maar als uit de enquê te blijkt dat negentig procent van de leerlingen vindt dat een leraar iets op een andere ma nier moet uitleggen, dan kan hij daar z'n voordeel mee doen." Jort Statema voegt daaraan toe: „Over het algemeen zetten leer lingen ook niet zomaar neer dat ze een leraar niet mogen, viel ons op. Er wordt echt goed uit gelegd waarom ze een leraar goed of wat minder vinden." Het was de onderwijsinspectie in Zoetermeer ook opgevallen dat de scholieren het project 'Vraag het de leerling' serieus en gedegen hadden aangepakt. En daarom krijgt het een ver volg. Het is overgedragen aan Kennisnet.nl, dat de instrumen ten voortaan permanent aan biedt op de website. Over een halfjaar controleert de Inspectie of de scholen wer kelijk iets hebben gedaan met de suggesties van de leerlingen. In Oegstgeest is dat al gebeurd, vertelt rector Eikerbout. „We kennen de enquête al voor nieuwe docenten. Nieuw is dat de leerlingen nu criteria aan dragen. Onze docenten voelen zich niet aangevallen door de suggesties van leerlingen, ze staan stevig genoeg in hun schoenen, hoor. Sterker nog, ze maken gebruik van de mening van de leerlingen. Iedereen heeft goede en minder goede kanten, dat is geen geheim." Liesbeth Van Welie, hoofdin specteur voor het voortgezet onderwijs, vond het vooral inte ressant dat de Oegstgeestse le- rarenevaluatie was verdeeld in de mening van meisjes en jon gens. De meisjes bleken dol op afwisseling in de les, de jongens stelden duidelijke uitleg in de klas op prijs. Gezamenlijk zijn zij overigens best tevreden over de leraren op hun school. Andere suggesties, over bijvoor beeld de indeling van het schoolplein, neemt de leiding van het Rijnlands Lyceum ter harte als straks de grote ver- De enquête van het project 'Vraag het de leerling' wordt door leerlingen, leraren en onderwijsinspectie zeer serieus genomen. Archieffoto: Henk Bouwman bouwing van start gaat. Aan de bekendheid en de activiteiten van de leerlingenraad, die op bijna elke school een kwijnend bestaan leidt, wordt ook ge werkt. Docent Michel van der Zeeuw begeleidde de leerlingen van het Rijnlands bij het maken van de website, videofilms, de en quête en bij het gesprek met de conrector. „Luisteren naar de leerlingen is heel belangrijk voor een school. Hoewel wij uiteindelijk bepalen wat we met die informatie doen. Ik merk dat de leerlingen graag iets zeg gen over de kwaliteit van de le raren en de sfeer op school. Ook bij andere scholeMie je dat de klachten voorafgaan over de kleuren in het gebouw, de vuile toiletten en de manier waarop leraren en leerlingen communiceren. De grootste winst van dit project vond ik het gesprek met de conrector; daar merkten de leerlingen dat er écht naar ze wordt geluis terd." Dat presentator Jack Spijker man de Oegstgeestse scholieren niet kon verblijden met een prijs (het Rijnlands was wel ge nomineerd voor de lerarenen- quête, maar het Zemike College uit Haren scoorde met de handleiding 'How to be a tea cher' iets beter) mocht de pret niet drukken in Den Haag. Meer informatie over het pro ject is te vinden op: www.vraaghetdeleerling.nl, www.vraaghetros.nl, en www.kennisnet.nl.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15