LEIDE Weer ijsbaan op Beestenmarkt Rijk draagt bij aan Nll-West stselschade? ijkshopKnaller Gemopper over drukte in de gratis bus REGIO Gemengde gevoelens over bouwplannen Lorentzschool GroenLinks verzamelt klachten vlieglawaai R1 eren met is mogelijk itrovers ehouden PALS GROEP isteloos juridisch advies (de stelling! donderdag 13 MEI 2OO4 ecessie geen bleem voor penbouwer Ijksweg 11: )i plnd na ire bevalling Sinds gisteren kunnen bilisten in Leiden per telefoon hun parkeer- alen. Om van het sys- bruik te maken, moet 1 abonnement bij het •aik-line (0900- 3) worden afgesloten, (arkeren van de auto per mobiele telefoon worden doorgegeven e parkeerborden staat Per gsm betalen kan len Haag, Rotterdam, Haarlem. De politie heeft een 28- iderdorper en twee Lei van 15 en 16 jaar aan- in, die betrokken zou- bij de roof van twee es. De Leiderdorper et bezit van een gesto- iele telefoon. Die zou en gekregen van de 16- jn broer. De jongen liddels bekend de tele- 6 april aan de Lage ie hebben geroofd van irige plaatsgenoot. De had zelf ook een ont- gsm bij zich die hij op en voorbijganger in de of afhandig had ge- e agenten kwamen de en op het spoor toen de slachtoffers ze on er tegenkwam. door Janet van Dijk leiden - De eerste kunstijsbaan op de Leidse Beestenmarkt was een succes en daarom wil het college van B en W dat er de ko mende jaren weer eentje komt in de periode rond kerst. Burge meester en wethouders staan dit en volgend jaar voor 30.000 eu ro garant, mocht de ijsbaan niet uit de kosten komen. Voorwaar de is wel dat ondernemers er ook geld in steken. Het voorstel aan de gemeente raad is een vervolg op de evalu atie van de ijsbaan, die afgelo pen winter vier weken lang twaalf uur per dag open was. Met ruim 8600 betalende be zoekers en overwegend positie ve reacties concludeert het col lege dat de baan een succes was. Zeshonderd mensen waar deerden de ijsbaan in een en quête gemiddeld met een 7,5. Driekwart van de ondervraag den ging na het schaatsen nog even de stad in. De ijsbaan kostte de gemeente wel geld. Aan de baan, bewa king, promotie en aankleding werd 100.000 euro uitgegeven. De inkomsten bedroegen 80.000 euro. Daar zat al een ge meentelijke bijdrage van 15.000 euro bij. Omdat de gemeente het tekort aanvulde, kostte de baan de gemeenschap 37.000 euro. Vooral de bijdrage van sponsors viel tegen. Het is be langrijk dat de organisatie meer tijd krijgt om sponsors te wer ven, constateert het college. Blijkt in september dat er op nieuw niet voldoende geld bin nenkomt, dan willen B en W het project alsnog afblazen. Naar aanleiding van de ervarin gen van het eerste jaar is de conclusie dat de organisatie professioneler moet worden, omdat er een te groot beroep moest worden gedaan op vrij willigers. De eerste kunstijsbaan op de Beestenmarkt was afgelopen winter een groot succes. Foto: Henk Bouwman De zaken rond het plein trok ken nauwelijks meer bezoekers dan in andere jaren, en de ex ploitant van de koek-en-zopie- tent kwam niet uit de kosten. Dat is volgens de ondernemers te wijten aan het slechte weer, maar ook aan de entourage en het te geringe aantal activiteiten op het plein. „Hiernaast zijn Leidenaars over het algemeen minder bereid een bezoek aan een evenement te combineren met een bezoek aan de hore ca", staat in de evaluatie. Om het plein aantrekkelijker te maken, zijn een sfeervolle ver lichting en versiering nodig en meer attracties, zoals bijvoor beeld een draaimolen. Hore caondernemers op het plein willen dat de ijsbaan niet in de lengte, maar in de breedte wordt aangelegd, omdat dat er gezelliger uitziet. Een aantal nevenactiviteiten viel vorig jaar in het water, me de door storm, hagel en regen in twee weekeinden dat de baan open was. „De arrenslee liep vol met water, de dweilor kesten stonden te verregenen en de marktkramen gingen let terlijk de lucht in", zo staal in de evaluatie. De kerstmarkt werd vanwege het slechte weer afgeblazen. Het collegevoorstel wordt nog behandeld in de gemeenteraad, die vorig jaar al aangaf dat on dernemers zelf moeten meebe talen aan de baan. Winkeliers in de binnenstad zijn daar niet erg toe bereid, zo bleek uit een en quête die werd ingevuld door 31 ondernemers. Bijna iedereen (97 procent) hoopt dat er ko mende winter weer een ijsbaan ligt op de Beestenmarkt, maar slechts zestien procent wil er geld in steken. Negentig pro cent denkt dat de baan het cen trum aantrekkelijker maakt voor bezoekers. Een derde is van mening dat een dergelijke attractie de omzet verhoogt. door Robbert Minkhorst den haag - Het rijk betaalt mee aan de aanleg van de Nll-West tussen de A4 en de A44. Hoe hoog de bijdrage wordt, staat nog niet vast. De provincie Zuid-Holland, de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek willen graag met een nieuwe verbinding tussen de twee snelwegen de bereik baarheid in de streek verbete ren. Verkeer loopt nu dagelijks vast in Leiden. Tot dusver was onduidelijk welk belang de rijksoverheid aan de verbinding toekent en of ze wilde meebetalen. Het rijk verwacht dat de provincie het initiatief neemt voor de aanleg van de weg, waarvoor nog twee tracés in beeld zijn: één door Leiden en één om de stad heen. Een hoge bron bij het ministe rie van verkeer en waterstaat verklaart dat het rijk een subsi dieverzoek van de provincie zal honoreren. Zekerheid krijgt de regio pas op zijn vroegst met de komst van de Nota Mobiliteit, komend na jaar. Dat het rijk de noodzaak van de verbinding erkent, blijkt ook uit een kaart in de onlangs gepresenteerde Nota Ruimte. Daarop prijkt een All, zij het zonder verdere toelichting. Het houdt in dat het rijk 'een ruim telijke reservering' maakt voor deze All. Volgens ingewijden dient deze reservering als een uitnodiging aan de provincie om een plan met subsidiever zoek in te dienen. De provincie studeert al op het toekomstige tracé van de Nll- West. Voor deze provinciale weg komen nog twee varianten in aanmerking: een weg dóór Leiden, en één om de stad, door Voorschoten en langs de Stevenshof. In het eerste geval wordt de huidige Churchilllaan ondertunneld of verdiept. Daarboven ontstaat ruimte voor groen, bedrijven en kanto ren. De verbindingsweg is be doeld om Leiden-Zuidwest te ontlasten. Vooral een tracé door Voor schoten is omstreden. De weg snijdt het dorp in tweeën. Her inneringen aan het verzet van jaren terug - toen aanleg in beeld was, maar het geld ont brak - zijn twee grote borden op de Leidseweg en bij sport complex Adegeest. De provin cie zoekt uit of het Voorscho- tense tracé in een tunnelbak of verdiept kan worden aangelegd. De kosten komen vermoedelijk uit boven de 225 miljoen euro. Het is onwaarschijnlijk dat de provincie en de regio dat be drag kunnen opbrengen. Grote infrastructurele projecten die duurder zijn dan de genoemde 225 miljoen, komen voor een derde voor rekening van lagere overheden. De rest van de fi nanciering komt in aanmerking voor rijkssubsidie, mits het pro ject ook wordt erkend. De Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek hebben zich allang uitgesproken vóór de aanleg van de Nll-West, ook als die door Voorschoten gaat. De ge meente heeft zich bij dat stand punt neergelegd. door Rody van der Pols leiden - Blij dat de kogel einde lijk door de kerk is, maar met toch nog wel een aantal prakti sche hindernissen in het voor uitzicht. Zo kijkt Q. Doeswijk, directeur van het bureau open baar onderwijs in Leiden, aan (advertenties) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl tegen het besluit van het colle ge van B en W om de nieuw bouw van de Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade neer te zetten. Daarmee is bebou wing van het Roomburgerpark definitief uitgesloten. Het besluit houdt eveneens in dat de leerlingen tijdens de bouw van de nieuwe school on derdak krijgen in een noodge bouw op het terrein van Spor ting Trigon aan de Zoeter- woudsesingel. Omdat de ge meente voor gefaseerde bouw kiest, hoeven niet alle negen honderd leerlingen in één keer op deze plek ondergebracht te worden. In plaats van 38 loka len in drie lagen worden het er nu maximaal 26 in twee lagen. Daarmee is het bezwaar van ge luidsoverlast in het noodge bouw grotendeels ondervan gen, denkt Doeswijk. Toch brengt het gefaseerde bouwen ook een aantal prakti sche problemen met zich mee, zegt de directeur. In het huidige scenario worden drie depen dances aan de Asserstraat ge sloopt, waarna de bouw van het eerste deel van de nieuwbouw aanvangt. Pal daarnaast wordt in het hoofdgebouw aan de Van Vollenhovenkade nog lesgege ven. „Dat leidt tot twee vragen: hoe zit het met de veiligheid en de geluidsoverlast", zegt Does wijk. „De veiligheid is makkelijk te garanderen door bijvoor beeld te zorgen dat er geen kra nen boven het schoolgebouw draaien. De geluidsoverlast daarentegen is een stuk lastiger aan te pakken." In de buurt heersen ambivalen te gevoelens over de beslissing om de school toch aan de Van Vollenhovenkade neer te zet ten. „Enerzijds ben ik heel op gelucht dat het Roomburger park wordt ontzien", zegt Tho mas van Duin, voorzitter van de vereniging Professoren- en Bur- gemeesterswijk. Omwonenden hadden zo'n tweeduizend handtekeningen verzameld te gen bebouwing van het park. „Ook ben ik blij dat de gemeen te in ieder geval ten dele tege moet is gekomen aan de be zwaren van omwonenden te gen de huisvesting van negen honderd leerlingen op het Trig- on-terrein. Dat zijn er nu een stuk minder geworden." Anderzijds constateert de voor zitter dat ook het huidige plan een aantal knelpunten bevat waarover goed overleg met de buurt noodzakelijk is. „Zoals de massaliteit van de nieuwbouw waar veel verzet tegen is. Meer dan negenhonderd leerlingen in één gebouw is wel heel erg veel. Dat is een stevige belas ting van de buurt." Ook zijn omwonenden nog steeds tegen de komst van appartementen boven op het schoolgebouw. Volgens een gemeentewoord voerder is het niet waarschijn lijk dat de nieuwbouw nog dit jaar van start gaat. „Voor het zover is, moeten er eerst gede tailleerde bouwplannen wor den uitgewerkt. Dat kost tijd." den haag - GroenLinks wil we ten in hoeverre het vliegtuigla waai rondom Schiphol is toege nomen. De partij houdt daar om een onderzoek onder om wonenden, ook in deze regio. GroenLinks weet dat voor over last van Schiphol al een klach tenbureau beschikbaar is (CROS), maar volgens de partij levert dat bureau geen getrouw beeld. „Men moet specifiek aangeven welk vliegtuig hoe laat overlast gaf. Deze meldin gen zeggen niets over hoe men sen de overlast structureel erva ren", stelt de politieke partij in een verklaring. GroenLinks heeft een vragen formulier opgesteld waaruit dat laatste wel zou moeten blijken. Het formulier kan via de websi te (www.groenlinks.nl/schip hol) worden ingevuld. Binnen- Bel vrijblijvend voor meer informatie Micro/ooit, ook hét adres voor salarisverwerking I 541 59 95, Leiderdorp, E-mail info@microloon.nl, www microloon.nl door Rody van der Pols leiden - Degenen die er dagelijks gebruik van maken, zijn er on derhand wel aan gewend: dat ze het ritje naar Den Haag met in- terliner 88 of 95 kosteloos kun nen maken. Maar voor de inci dentele reiziger voelt het nog wel wat onwennig om zonder kaartje op de bus te stappen. Leuk, zo'n gratis tochtje. Maar of de verkeerssituatie op de A44 er door is verbeterd - het oorspron kelijke doel van het experiment - blijft de vraag. De provincie krijgt begin juni de nieuwe cij fers. Ruim vier maanden rijdt de gratis bus inmiddels. Voor een oudere dame is het duidelijk haar eerste ritje met de lijn. Met licht ongeloof in haar stem doet ze navraag bij de vriendin met wie zij op stap is. „Dus die bus rijdt de hele ochtend gratis naar Den Haag", vraagt ze. „Nee, de hele dag zelfs", antwoordt haar reisgenote. „In de ochtendspits om de zes, zeven minuten. De rest van de dag om het half uur. En in de avondspits ook weer iets vaker." Voor het overgrote deel van de reizigers op deze doordeweekse ochtend is het bekende kost. Dagelijks stappen ze in Noord- wijk, Katwijk, Oegstgeest of bij het Transferium op de kruising van de A44 en de Plesmanlaan in Leiden op voor het tochtje naar werk of school. De Spits of Metro, die klaarligt op het dashboard naast de bestuurder, houdt de forenzen gezelschap tijdens het ritje van ongeveer Of de gratis bus vanaf het Transferium naar Den Haag zoveel voormalige automobilisten trekt, is de vraag. Foto: Dick Hogewoning een half uur. De passagiers die geen zitplaats hebben kunnen bemachtigen, staren naar de auto's die over de andere weg helft kruipen. Het drukke verkeer elke och tend op de A44 is de voornaam ste reden voor het experiment met gratis busvervoer van de provincie Zuid-Holland. Gede puteerde Marnix Norder (PvdA) hoopt dat automobilisten mas saal de bus verkiezen boven hun eigen auto. Als aan het ein de van het jaar blijkt dat dage lijks driehonderd forenzen tus sen Leiden en Den Haag hun auto laten staan, is het experi ment - dat één miljoen euro kost - geslaagd, vindt de gede puteerde. Dat komt neer op vijf procent minder auto's op de A44. Maar of de gratis bus nu zoveel voormalige automobilisten trekt, is de vraag. Tijdens een steekproef op een doordeweek se ochtend vormen ze de abso lute minderheid. Rob Zonne veld uit Nieuw-Vennep is een van de weinige passagiers die bewust de auto laat staan om het traject Leiden-Den Haag met de bus af te leggen. Zijn au to heeft hij bij het Transferium neergezet. Het feit dat het bus ritje niets kost, trekt hem over de streep. „Als ik het buskaartje wel had moeten betalen, had ik dat geld ook in de parkeerauto maat kunnen gooien. In dat ge val had ik de auto genomen. Dus ja, bij mij werkt het, zo'n gratis bus." Een andere forens uit Nieuw- Vennep heeft eveneens zijn au to bij het Transferium gepar keerd. Maar dat doet hij al twee jaar lang. „File-omzeiling, daar gaat het mij om. Dat het gratis is, daar ben ik helemaal niet zo gelukkig mee", moppert hij. „Het is nu veel drukker dan voorheen." De buslijn heeft volgens hem de laatste maan den flink aan populariteit ge wonnen. En dat is meer passa giers opgevallen. „Je vindt te genwoordig nooit een zitplaats meer", bromt een man. Het 'gratis' aspect heeft dus wel degelijk aantrekkingskracht. Tijdens een eerste evaluatie een kleine drie maanden geleden bleek het aantal passagiers ver dubbeld. Maar de steekproef wijst uit dat een groot aantal passagiers de bus niet als alter natief gebruikt voor de auto. Het zijn reizigers die voorheen met de trein gingen, een andere buslijn namen of die anders misschien niet eens naar Den Haag waren afgereisd. Zoals de drie Leidse schoolmeisjes die 's middags gewapend met een grote zak snoep bij de bushalte klaarstaan. „Voorheen ging ik alleen met de bus naar mijn werk", zegt Marion Klaui uit Oegstgeest. „Nu pak ik ook op andere momenten de bus. Je spaart er toch veertien strippen mee uit." Een Leidse die voorheen met de trein naar Den Haag reisde, geeft tegenwoordig de voorkeur aan de bus. „Dit spaart toch weer geld uit, hè", zegt ze. „Hoewel ik erbij moet zeggen dat ik weer met de trein ga, als ik moet betalen voor de bus. Nu moet ik een stuk verder fietsen naar het Transferium. Boven dien doet de trein er een stuk korter over." (advertentie) kort maakt de partij bekend waar de formulieren verder ver krijgbaar zijn. Met de ingebruikname van een vijfde start- en landingsbaan op Schiphol had de geluidsoverlast moeten afnemen. GroenLinks twijfelt er 'sterk aan' of dat ook zo is. Gemeenten in de Leidse regio klagen over een toename van het vliegtuiglawaai. Leiden heeft aangedrongen op een ei gen meetpunt. Sinds de vijfde baan wordt gebruikt is het aan tal klachten in Noord-Holland, en dan vooral in Castricum, ge ëxplodeerd. De ophef over de foto's van Iraakse gevangenen is overdreven. Geef uw mening iblad.n Goedemorgen! Wat een krant. VS J3,, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een original Johnson Bros. ontbijtserviV Ik betaal: automatisch 56.20) per aoceptgiro 56.70) MA/ Naam: Adres: Postcode: Plaats: Itelefoon: Geboortedatum: e-mail: Bank/giro* Handtekening: Uitsluitend by automatische incasso I Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad nummer 127, 1800 VB Alkmaar Bollen kan ook OSOO-1711 (gratia) of surf naar www.loldachdagblAd.nl. (Deen aan bieding ia geldig tot 31 december 20O4) Leideoh Dagblad gaat jorgvuldig om met persoongegevens ln het colofon van de krant tref! u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13