'Marokkanen komen van eigen Veluwe af MEDIA Straffeloos shockeren via het internet Lobbyistencircuit donker woud Dekmantels gebruikt voor uitzenden film onthoofding Bonden staken overleg nieuwe omroep-CAO Maker van Biostabil daagt Radar voor rechter Rol Idol Eric in soap Myrna en klusser Nico uit Eigen Huis Tui Lezers Troi maken zelf een pagina donderdag IB MEI 2OO4 groningen/anp - De maker van de vermeende wonderhanger Biostabil daagt het TROS-con- sumentenprogramma Radar voor de rechter. Dat heeft de advocaat van Bru no Santanera, de ondernemer uit het Groningse Godlinze die de magnetische hanger op de markt brengt, gisteren aange kondigd. Het TROS-programma twijfelde in een uitzending eerder dit jaar aan de helende werking van het sieraad, waarvan de makers van Biostabil in reclamespots getui gen. De negatieve conclusie van Ra dar was onder meer gebaseerd op onderzoek van de TU Delft. De verkopers van de Biostabil blijven echter rotsvast over tuigd van de geneeskrachtige werking van het kleinood. De bodemprocedure tegen Ra dar begint binnenkort voor de rechtbank in Amsterdam. Daar mee is een hausse aan zaken over het wonderhangertje ont staan. Voor de rechtbank in Gronin gen dient volgende week dins dag een kort geding van Santa nera tegen de maker van een kritische website. Op 1 juni dient een soortgelijke kwestie in kort geding voor de rechtbank in Rotterdam. De redactie van het TROS-pro- gramma stelde in een reactie dat ze een procedure met ver trouwen tegemoet ziet. „We staan in ons recht en wachten af', aldus een woordvoerster. „Uit ons onderzoek bleek dat de hanger geen bijzondere magneet is en dat het speciale zand dat erin zou zitten, er niet in voorkomt. Laat die zaak dus maar komen." door Maurits Schmidt Amsterdam - Arthur van Ame- rongen (44) en Robbie Muntz (40) maken voor Radio 747 De In burger King (RVU). Vorige week wonnen ze de Zilveren Reissmi- crofoon. Wat vindt u van de prijs? In duet: „Volkomen terecht!" Van Amerongen: „Zaterdags tussen drie en vier is het weer veilig op straat, dan zitten alle Marokkaantjes aan de radio ge kluisterd. Tot nu toe zaten ze alleen in 'Opsporing Verzocht'." Vorig jaar kreeg u al de Grenze loos Geluidprijs voor 'Jagertje, waar ben je'. Muntz: „Dat was voor de beste aflevering, dit is voor het beste programma. We dragen de prijs op aan collega Michiel van Erp, volkomen ten onrechte door de VARA aan de kant gezet." Twee ADHD-mannetjes leveren ontregelende radio op. Muntz: „U had pech. Toen u luisterde was ik ziek. Het is ADHD-radio, dat klopt, maar normaal hebben we vaste ru brieken, zoals foute Nederland se liedjes en de bijdragen van de huis-Turk en Arthur, onze huis-Arabist." Muntz, waarom heeft u deze neuroot erbij genomen? Muntz: „Hij is me toegewezen! Eindredacteur Vincent van Merwijk wilde een serie over normen en waarden. Van Ame rongen kwam voor het creatie ve deel." Van Amerongen: „Van Merwijk wilde mij omdat ik zo'n voortreffelijke radioserie had gemaakt over de nieuwe EU-lidstaten, in de voetsporen van Egon Erwin Kisch, het ar chetype van de razende repor ter naar wie Kuifje nog is gemo delleerd. Dus hoeren en snoe ren. Het gaat wel ergens over." En daarin hebt u elkaar inmid dels gevonden? Muntz: „In humor en snelheid wel, ja." Van Amerongen: „We komen allebei van de Veluwe. Hij uit Nunspeet, ik uit Ede, beiden import. 'Even Apel doorn bellen' heeft zijn vader nog verzonnen." De Wereldomroep heeft uw pro gramma van de zender gehaald. Waarom? Muntz: „Toen Juliana overleed, stond ik aan het paleishek om live de mening van allochtonen te peilen. Maar onze huis-Ma rokkaan, Bilal Soufiani, startte per ongeluk de band van de ge plande uitzending over de lief de. Daar zat een liedje in over een dikke lui, vanwege het ho modebat. Dat kon niet volgens de RVD." Van Amerongen: „Humor was verboden. Maai' wij deden ons best huilende Turken te inter viewen. Dus hebben we het de week erna uitgezonden." Met zo'n huis-Marokkaan hebt u arabist Van Amerongen toch niet nodig? Muntz: „Mijn belevingswereld ligt tussen Nunspeet, Zaandam en Maastricht. Arthur heeft er voor gestudeerd, woonde in het Midden-Oosten, 'n Connie Mus zal 'ie nooit worden. Hij vertaalt salem aleikum voor me." Waarom wilt u eigenlijk met Muntz samenwerken? Muntz: „Hij had gewoon geld nodig." Van Amerongen: „Ik was wel een fan van Muntz." Hoe kun je nou een fan van Muntz zijn? Van Amerongen: „Omdat ik ook wel van wat reuring houd." U wilt geld verdienen aan de Marokkanen? Muntz: „Ja. Voor honderd eu- rootjes zwart geven wij een in- burgeringscursus. Kost zesdui zend euro bij Verdonk." Van Amerongen: „Met onderduik- garantie. En een inburgervig- net. Daarvoor hoef je alleen te weten wie Fred Oster was." Muntz: „En dat weten ze. On derschat ze niet, al spreken ze geen Nederlands." En Van Merwijk vindt dat alle maal maargoed? Muntz: „Nou ja, hij begrijpt on ze humor in elk geval." Dus u mag blijven? Muntz: „De RVU mag blij met ons zijn. Wij knuffelen Marok kanen niet dood." Van Amerongen: „Ik vraag een Marokkaan gewoon of hij z'n mes bij zich heeft. Maar wel vanuit een goed hart. Kut-Ma- rokkaan is een geuzennaam ge worden." Dus u knuffelt ze óók dood. „Welnee. Die Bilal, al heeft hij dan twee keer ten onrechte in de gevangenis gezeten, is een klaploper, een bohémien, hij is sloom, doet geen reet, hij stinkt. Hij is wel de beste rapper van Nederland." Van Amerongen: „Pim zei het toch al: zeg wat je denkt en doe watje zegt." Ha! Uw held? Van Amerongen: „Nee; onze diepe filosofie is de aanklacht tegen Balkenende. Ik heb tegen Van Merwijk gezegd: normen en waarden oké, maar dan bij Marokkanen. Want inburgeren betekent voldoen aan de nor men en waarden van Balkenen de. Centraal staat: waarom moet een Marokkaan zich aan passen aan dit Nederland, waaraan wij allebei zo'n hekel hebben?" Dus die Marokkanen moeten u van uw Veluwse frustratie af helpen? Muntz: „Die Marokkanen ko men van hun eigen Veluwe af. Ik snap ze volledig." Van Amerongen: „Geen frustra tie, maar humor delen we. Wij van het Rif-gebergte en de Ve luwe zijn nu eenmaal schapen- neukers." Al met al wilt u de Nederlanders met de Marokkanen een spiegel voorhouden? Muntz: „Het gaat alleen om een handjevol importbruiden van de Berbers. Dat durven ze niet te benoemen, en dat is het smerige van de hetze van Ver donk." Van Amerongen: „De rest wordt ongemoeid gelaten. Het gaat niet over joden uit Rusland, Armeniërs, Chinezen. Dus wat is de achterliggende gedachte?" Misschien dat Nederland de moslims hier ziet als vijfde co Rob Muntz en Arthur van Amerongen maken voor de RVU het zaterdagse radioprogramma De Inb King. Foto: GPD/Marcovan Hal. lonne van het expanderend isla mitisch fundamentalisme? Van Amerongen: „Toe nou! Zo iets zeiden ze destijds ook van de joden." Muntz: „Als het gaat om het grijpen van wereldmacht is er maar één vijfde colonne: de Bush family. Het gaat in de we reld alleen om geld en olie." Van Amerongen: „Waarbij het westen godsdienstoorlog als kapstok gebruikt." Is Burger King trou wens geluk kig met jullie naam? Muntz: „Wij sponsoren bi met naamsbekendheid.! gen onze Marokkaanse a ban wel eens korting op! hamburgers geven Denk serieus over na. Er werki wens bijna alleen allocht bij Burger King." Een computer in Maleisië en een bedrijf in Nieuwegein Medium biedt alle ruimte aan terroristen en hun vreselijke boodschappen hilversum/mediaredactie - Wie zit er achter de sites van extre me moslimorganisaties? Dat is nauwelijks te achterhalen. Dat blijkt uit het volgende voor beeld. Regelmatig valt de naam van het bedrijf 357hosting in Nieuwegein als het gaat om technische ondersteuning aan tientallen extremistische mos limsites. Maar bestaat het be drijf eigenlijk wel? Het bedrijf 357hosting kwam eind vorig jaar in het nieuws, omdat het de site hamasonline- .com technisch ondersteunt. Het Simon Wiesenthal Center in Los Angeles wees het lande lijk parket van het openbaar ministerie in Rotterdam daar op, omdat de site opruiende en discriminerende teksten bevat. Omdat 357hosting de techniek regelt, werd contact opgeno men met Nederland. Volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie wordt nu gekeken of de site discrimi nerende uitlatingen bevat. Op ruiende teksten zijn niet gevon den. Naar 357hosting wordt geen onderzoek gedaan. Het bedrijf heeft niets gedaan wat mogelijk strafbaar is. Mochten er discriminerende teksten op hamasonline staan, dan gaat justitie op zoek naar de auteurs en niet naar het bedrijf dat de techniek verzorgt. Nu zou een onderzoek ook niet eenvoudig zijn geweest. Bij de Kamer van Koophandel staat 357hosting niet ingeschreven. En heeft ook nooit ingeschre ven gestaan. Op de site van het bedrijf, dat zich zelf aanprijst als een bedrijf dat islamitische sites helpt, wordt slechts een e- mail-adres vermeld. In het cen trale, openbare register waarin eigenaren van internetsites staan vermeld, komt 357hos- ting in Nieuwegein wel voor. In het register wordt ook een post busnummer in Nieuwegein ge noemd, maar volgens de Kamer van Koophandel hoort dat postbusnummer niet bij een bedrijf. Het blijkt dus mogelijk met een niet-bestaand bedrijf in het internetregister te staan. Tegelijk is in het internetregis ter te zien dat de computers waarop de site draait, in Malei sië staan. En dat land wordt al tijd genoemd als het gaat om de plek waar de computers staan waarop extreme moslimsites draaien. Ook het filmpje waar op de moord van de Amerikaan Nick Berg staat, komt van een computer uit Maleisië. Het lijkt er dan ook op dat de bedrijfs naam in Nieuwegein gewoon als dekmantel is gebruikt om het bedrijf in Maleisië wat uit de wind te houden. Een andere aanwijzing daarvoor is de plek waar de feitelijke computers van hamasonline altijd hebben gestaan: Maleisië. Nu is het vervalsen van be drijfsgegevens geen zwaar ver grijp. Wel is het de eerste, een voudige bescherming tegen lie den die willen weten wie de ex tremistische sites maken. Van daar dat op internet wel veel aanwijzingen te vinden zijn, maar geen antwoorden. Terroristen hebben geen journa listen meer nodig om hun vrese lijke boodschappen te versprei den. Ze zetten de zelfgemaakte gruwelbeelden gewoon op het internet. Groot voordeel: het plaatsen kan zo goed als ano niem en is niet strafbaar. De FBI en de CIA hebben het nakijken. door Dolf Rogmans Hilversum - De complete beel den van de onthoofding van de Amerikaan Nick Berg in Irak waren in Nederland niet op te levisie te zien. En kranten plaatsten 'onschuldige' foto's van Berg en zijn gemaskerde moordenaars. Maar in veel Ara bische landen waren de media minder terughoudend en lieten alles zien. Dat kon, omdat de daders op de site al-ansar.biz beelden van de complete exe cutie hebben geplaatst. Wie in Nederland ook alles wil zien, kan eveneens op het inter net terecht. Via al-ansar wordt Zembla belicht de wereld van de 'duistere afspraakjes' Hilversum - Op 10 juni vinden in Nederland de verkiezingen plaats voor Europees Parle ment; de wetgevende macht over de Europese Unie die on langs groeide met tien nieuwe lidstaten. Meer dan driekwart van de wetten en regels in die lidstaten is rechtstreeks afkom stig van dat parlement. Maar hoe komen die wetten tot stand, en hoe beïnvloedbaar zijn democratisch gekozen par lementsleden? In Brussel en Straatsburg zijn dagelijks 3000 geaccrediteerde lobbyisten aan het werk. Ze hebben vrij toegang tot politici, ambtenaren en andere mede werkers. Ze verdedigen de be langen van het bedrijfsleven, milieuorganisaties, consumen tenverenigingen en andere par tijen die baat hebben bij de tot standkoming van nieuwe regel geving, of het uitblijven daar van. Hun invloed is daarbij soms groter dan in een demo cratie wenselijk geacht moet worden. Een goed voorbeeld is het Co ca-Coladossier. Dat betreft Eu ropese wetgeving die broeikas gassen moet uitbannen. Uit spuitbussen zijn ze verdwenen, maar ze komen nog wel dege lijk voor in allerlei apparaten, met name koelinstallaties en airconditioners. Een strengere wet zou de fris drankenindustrie honderden Op de achtergrond zijn de wandelgangen te zien, waar heel wat wordt geregeld. Foto: GPD miljoenen euro's kosten omdat ze alle blikjesautomaten moe ten vervangen. De lobbyisten van Coca-Cola hebben daarom zelf een wettekst geschreven, waarin het verbod op het ge bruik van broeikasgas wordt omgezet in een stimuleringsre geling. Bedrijven die maatrege len nemen tegen het gebruik van de bewuste gassen kunnen subsidie in de vorm van fiscale voordelen tegemoet zien. Deze wet is via een Britse parlemen tariër ter stemming gebracht en aangenomen. Niet de vervuiler betaalt maar de belastingbeta ler. En niettemin weet de auto industrie de invoering van de wet nog uit te stellen: de nieu we airconditioners zijn er nog niet. Dit incident wordt ook aange haald door Vincent Verweij, maker van de Zembla-docu mentaire Het Lobbycircuit, die vanavond op Nederland 3 te zien is. Hoe ondoorzichtig dat circuit is, blijkt wel uit de moei te die Verweij heeft gehad zijn documentaire enige vorm te ge ven. „Lobbyisten zijn nauwe lijks bereid iets voor de camera vertellen. Ze hebben geen be- dat lastig, omdat de site overbe last is. Maar tientallen internet ters hebben het filmpje overge nomen, waardoor massa's mensen de gruwelbeelden in middels toch gevonden hebben én gezien. Door de komst van het internet hebben terroristi sche organisaties niet langer de massamedia nodig om hun gruwelijke boodschappen te verspreiden. Ze bepalen zo zelf wel wat wan neer in het nieuws komt. Vol gens de Israëlische terrorisme deskundige Reuven Paz is het internet inmiddels het belang rijkste communicatiemiddel voor de terroristische organisa tie al-Qaïda. Paz constateert dat het internet door al-Qaïda breed wordt ingezet. Niet alleen worden beelden van aanslagen verspreid, maar via de verschil lende sites worden nieuwe mensen geworven. Internet blijkt ook ideaal om de denkbeelden van al-Qaïda uit gebreid toe te lichten. Verder is het kinderlijk eenvoudig be paalde boodschappen op de si tes te verstoppen. Zo is geble lang bij openbaarheid. Ze doen hun werk in de vertrouwelijk heid van de wandelgangen. Peter van Keulen herkent dat wel. Hij is lobbyconsulent, voorheen lobbyist in Amerika en Europa. Hij adviseert bedrij ven hoe en waar hun invloed aan te wenden. De vraag aan hem of het lobbycircuit de de mocratie bedreigt, begrijpt hij wel, maar het antwoord is wat hem betreft ontkennend. Dat dat informeren soms ge beurt in de businessclub van Ajax, de VIP-room bij een con cert van The Rolling Stones of in een helikopter op weg naar een andere evenement, weet Van Keulen en dat keurt hij niet goed. Hij zou er geen tegenstander van zijn als er meer regelgeving komt, zoals in Amerika al het geval is. „Daar was overigens ook veel meer aanleiding toe. Misschien dat dat in Brussel ook wenselijk is; in Den Haag is het nog allemaal heel transpa rant." Of Van Keulen met die laatste opmerking gelijk heeft, is de vraag. Alle 3000 Brusselse lob byisten staan keurig met naam en toenaam vermeld op de Eu ropese website. Jan Rensen Zembla, Het Lobbycircuit, van avond, Nederland 3,21.10 uur. Eric Bouwman. Foto: GPD/HMG Hilversum - Eric Bouwman, een van de tien finalisten van Idols, krijgt een 'langdurige gastrol' in de soapserie Onderweg naar Morgen. De 21-jarige Voorbur ger zong niet bijster goed maar werd door de jury alom gepre zen om zijn uitstraling. Eric zal in het nieuwe seizoen te zien zijn als Tonnie de Vries, een ex- bajesklant die zijn leven weer op orde probeert te krijgen. Eerder werd al bekend dat On derweg naar Morgen, uitgezon den door Yorin, een ingrijpende vernieuwing ondergaat. Onge veer een kwart van de cast, waaronder Dominique van Vliet ((Ellen Evenhuis), Dennis Overeem (Bram de Boei) en Hidde Maas (Arthur van Wal- sum) worden vervangen door nieuwe gezichten. De makers willen hiermee jongere kijkers aan zich binden. ken dat voor de goede lezers al langere tijd op de site van al- Qaïda werd gemeld dat er een aanslag in Madrid zou worden gepleegd. Nick Berg Dat het internet effectief is bij het snel verspreiden van een boodschap, tonen de gruwelij ke beelden van het vermoorden van Nick Berg aan. Alle media namen het filmpje gedeeltelijk over en sites waarop de beelden te zien zijn, raakten overbelast. In Nederland besloot ogrish- .com het filmpje aan te bieden. „Net als bij alle andere onge censureerde video's en beelden die we eerder hebben gepubli ceerd, hebben we het idee dat het belangrijk is om te laten zien waartoe het menselijk ras in staat is. Wij dwingen u niet om de beelden te bekijken, we geven u alleen de mogelijk heid", aldus Mike Janssen, de beheerder van de site in een verklaring. Hij schat dat alleen gisteren al een half miljoen mensen het filmpje via zijn site hebben bekeken. Voor zowel de terroristen als voor Janssen, die de beelden overneemt, is het verspreiden van informatie via internet vol strekt zonder gevaar. De kans dat de moordenaars van Nick Berg gepakt worden omdat ze internet hebben gebruikt, is ni hil. En, aldus mediahoogleraar Jo Groebel, het verspreiden van de meeste informatiè via inter net is niet strafbaar. Een woordvoerder van het openbaar ministerie bevestigt dat. „Wat op het filmpje'te zien is, is strafbaar. Maar niet in Ne derland. De Nederlandse justi tie vervolgt alleen misdaden be gaan in Nederland of begaan door Nederlanders in het bui tenland. Het verspreiden van dit filmpje valt onder het recht op vrijheid van meningsuiting." En justitie komt ook in actie als op websites informatie staat die bijvoorbeeld racistisch van aard is of aanzet tot haat, als de in formatie wordt aangeboden door een Nederlander of via een Nederlands internetbedrijf. Dat is in het verleden gebeurd met kinderporno en nazi-pro- paganda. In die gevallen Nederlandse internetbel de informatie snel weg u voor vervolging. Rookgordijn Maar daar is met opruiei formatie die uit het buitc komt geen beginnen aan ook geen rechtsgrond vol Vandaar' dat de Amerika inlichtingendiensten dei netactiviteiten van extrei sche organisaties met lej aanziet. Er is geen effect) strijdingsmiddel. Veelal! de inlichtingendiensten! eens achter wie de infoii op het internet plaatst. B technisch vrij eenvoudig goed rookgordijn te legg nu toe hebben Amerikaa Israëlische inlichtingend maar één tegengif, en da 'terroristje pesten'. Als 2 verdachte site ontdekkei beren ze die op allerlei 11 ren te ontregelen, zodat formatie voor niemand 1 kelijk is. Echt effectief is niet, want een nieuw we is zo gemaakt. hilversum/anp - Myrna Goos- sen stopt na zes jaar als pre sentatrice van het populaire programma Eigen Huis Tuin bij RTL 4. Ze is erop uitgekeken en wil bovendien al haar aandacht steken in haar programma Aperitivo, een middagmagazi ne. „Dat is ook meer haar type programma", aldus een woordvoerder van RTL. Klusjesman Nico Zwinkels houdt er ook mee op. Hi gramma kost hem zever gen per week en dat vim te veel. Er wordt nog naf volgers gezocht. Nico er na zijn deze maand nog door Patrick van den Hurk Hilversum - De vakbonden hebben het overleg over een nieuwe CAO voor de Publieke Omroep al na één overlegronde opgeschort. Volgens de bonden moeten de werkgevers hun 'on bespreekbare' voorstellen van tafel halen voordat er verder kan worden gepraat. De plannen van de werkgevers zouden voor sommige mensen betekenen dat ze er in twee jaar 10 procent op achteruit gaan, aldus de bonden. Gisteren wer den de leden geraadpleegd. De werkgevers willen onder meer alle onregelmatigheids toeslagen afschaffen, hogere pensioenpremies verhalen op de werknemers, de sociale voorzieningen versoberen, de jaarlijkse periodieken verlagen en meer medewerkers op tijde lijke contracten houden in plaats van hen een vaste aan stelling te geven. Op die manier zou 6 procent op de loonkosten worden bespaard. „De mensen voelen zich echt beledigd", zegt Thomas Bur ning, secretaris omroepzaken van de journalistenvakbond NVJ. „Wij gingen deze onder handelingen in met het idee dat we over betere contracten gin gen praten, en dan krijg je dit. We stellen nog geen ultimatum, maar we sturen de werkgevers wel een stevige brief met een laatste oproep om dit voorstel van tafel te halen." Volgens Bruning wentelen de werkgevers een onevenredig groot deel van de rijksbezuini gingen op de Publieke Omroep af op de werknemers. „Die be zuinigingen hebben al veel ba nen gekost. En nergens staat dat de CAO moet worden afge broken. Dat is makkelijk, maar oneigenlijk en onterecht. Er worden nu weer zaken aan de orde gesteld die we de afgelo pen jaren net met moeite had den afgedwongen." Bij de Publieke Omroep was gisteren niemand voor com mentaar bereikbaar. amsterdam/anp Trouw zal volgend woensdag voorzien zijr pagina die door lezers i mengesteld. Tien bezoekers van 1 dag van de media, I dinsdag, mogen hui voorpagina maken, door de redactie kieze belangrijkste nieuws u: ze zich af wat de best is, verzinnen ze de kc beoordelen ze foto's mentaren. Ook berm zich met de opmaak. De pagina wordt de dag niet de echte vo> maar de achterkant vai ste katern, zodat beidi gina's toch naast elkaa worden uitgespreid. De samenstellers zijn koren. Ze konden zich den per brief. Er is ee gemaakt die in een gi houding tussen mai vrouwen en leeftijden De belangstellenden ook met ideeën komer

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10