'Britten schoten meisje (8) dood' BIJ IT EN IJl ND WHO ziet lichtpuntjes in de strijd tegen aids Washington krioelt volgende week van de cicades Saddam vóór 1 juli in handen justitie Irak Soldaten hadden geen orders voor mishandelen George Bush treft Syrië met handelssancties Colin Powell wil een Schots familiewapen Palestijnen Gaza aan de haal met resten soldaten Uitspraak verwacht in drugsproces in Turkije IRA en UDA baas in bendes aak kinderen or Australië' ierra - „Ga heen en doe iacht uw vadèrlands- ,1." Met deze woorden riep ustralische minister van fi- :iën Costello zijn landgeno- [isteren op meer kinderen e wereld te zetten. Hij heeft jremie van omgerekend euro ter beschikking ge- voor ieder kind dat na juni |t geboren. Volgens Costel- het zaak dat de vergrijzing ;t 20 miljoen zielen tellende wordt bestreden. gers doden uthakkers rta - Op Sumatra hebben [s de afgelopen dagen drie nen gedood die illegaal aan het kappen waren, at steeds meer bossen ver- jen door illegale houtkap, 'm aanvallen door wilde n de laatste jaren steeds rvoor. Volgens het Wereld br Fonds zijn er nog maar ot 500 tijgers op Sumatra, alinese tijger en de Javaan- ger zijn er al uitgestorven. ima dreigt westen Sudan ve - De Unhcr, de VN- itelingenorganisatie, is bezorgd" over het lot van snduizenden vluchtelingen i regio Darfur in het wes- an Sudan. Het gebied is irlijk, het vervoer moeilijk dreigt een tekort aan wa- tandstof en brandhout. In febied vechten Sudanese len en Arabische milities al in maanden tegen rebel- ïe strijd heeft al zeker B slachtoffers geëist. oyo wint op Filipijnen ha - Het zittende staats- ivan de Filipijnen, Gloria heeft volgens een pei- procent van de stem- jehaald bij de presidents- izingen van maandag, lolitiek onervaren rivaal ido Poe blijft steken op icent, waardoor de 57-ja- oyo vrijwel zeker kan zitten. lm vast frankrijk j - In Frankrijk is een I gearresteerd omdat hij jiet aan de regels van zijn rest heeft gehouden. De s, Yashar Ali, wordt ervan :ht een leider te zijn van ifistische beweging, die ikte naleving van de is- istreeft. Frankrijk heeft de pen weken al twee andere s het land uitgezet. flsen snel vrij Guantanamo ngton - De VS laten bin- ïkele weken de zeven :n vrij uit die zonder pro- itzitten in het gevange- mp op de Amerikaanse ebasis aan de Baai van énamo, op Cuba. De minister van Justitie, ïique Perben, heeft dit n in Washington ver- In Guantanamo zitten ;enen die in Afghanistan n hebben gevochten te- Amerikanen of ver- Ie terroristen. nse vissers gen duikboot hagen - Een Deense vis- ;ft maandag een Duitse eeër die deelnam aan oefeningen in de netten en. De Marie Hélène e vangst op zo'n veertig iter ten noorden van het iiland Jutland. De duik- ivam meteen boven wa- visueel contact te maken vissers. Het duurde en en voordat de boot uit de bevrijd kon worden. De i bleef beperkt tot een ka- epnet. oren mini-sub t weer op Op de Noorse kust heb- andwandelaars gisteren ni-onderzeeboot gevon- b de Amerikaanse marine week kwijt was. De 3,5 lange onderzeeër, die ge- lfstandig mijnen kan op en vernietigen, ver tijdens een test in de sVan de Zuid-Noorse ha- k 1 Kristiansand. Een wan- merkte in de buurt van it-Noorse stad Stavanger, H 0 kilometer noordelijker, erzeeërop. «se vrouw II erfrecht 1 - Het demissionaire, ningsgezinde parlement n heeft een wetsvoorstel i keurd dat vrouwen de- z irfrechten als mannen u Ie ontwerpwet moet wel Orden goedgekeurd door ,e 'g-conservatie Raad van woensdag 12 mei 2oo4 koeweit-stad/ap - De Verenig de Staten hebben toegezegd Saddam Hussein voor 1 juli voor berechting over te dragen aan de Irakezen. Ook ongeveer honderd andere gevangenge nomen topfiguren van het vroegere regime van Saddam komen voor de machtsover dracht op 30 juni in handen van de Irakezen. Dit heeft Sa lem Chalabi, de voorzitter van het Irak-oorlogsmisdadentribu- naal, gisteren in Koeweit ge zegd. De processen tegen de voorma lige machthebbers in Irak gaan begin volgend jaar van start. Onder de andere kopstukken uit het voormalige regime zijn onder anderen Tariq Aziz, lange tijd vice-premier en minister van buitenlandse zaken, en 'Ali Chemicali', die verantwoorde lijk wordt gehouden voor de in zet van chemische wapens te gen de Koerdische bevolking in Noord-Irak. Volgens de Ver enigde Staten zijn tijdens Sad dams bewind minstens 300.000 mensen vermoord. Sommige mensenrechtengroeperingen stellen dat het om ongeveer een miljoen mensen gaat. F De generaal wees de commissie erop dat de bewakers geen spe ciale opleiding of begeleiding kregen en dat het hun aan dis cipline ontbrak. Ook was er nauwelijks toezicht. Taguba rapporteerde begin dit jaar al over talrijke incidenten van sys tematische en illegale „sadisti sche, onbeschaamde en bui tensporige mishandelingen" van Iraakse gevangenen in de Abu Ghraib gevangenis bij Bag dad. Met dat rapport is inder tijd niets gedaan. washington/anp - Amerikaan se militairen in Irak hebben van hogerhand geen orders gekre gen om Iraakse gevangenen te mishandelen. De ontstane situ atie is vooral te wijten aan een gebrek aan leiderschap. Dat stelde de Amerikaanse gene- raal-majoor Antonio Taguba gisteren voor een onderzoeks commissie van de Amerikaanse Senaat. Aanleiding is de publi catie van foto's in de media van militairen die gevangenen ver nederen. Gevangenen zwaaien nadat ze zijn vrijgelaten uit de Abu Ghraib gevangenis bij Bagdad. Volgens het Internationale Rode Kruis (ICRC) is 70 tot 90 procent van de Iraakse gevan genen in Abu Ghraib per abuis opgepakt. Foto: Reuters Amnesty hekelt in rapport optreden Britse soldaten in zuiden Irak londen/anp-afp - Britse militai ren hebben sinds 1 mei vorig jaar zeker 37 ongewapende Irakese burgers doodgeschoten, onder wie een meisje van acht. Dat stelt de mensenrechtenorganisa tie Amnesty International. „In veel gevallen waarbij bur gers werden gedood door Britse troepen heeft het Britse leger niet eens een onderzoek inge steld", zegt de organisatie in een rapport dat gisteren ver scheen. Voor de gevallen die zijn onderzocht heeft Amnesty ook weinig goede woorden over. De onderzoeken van de militaire politie zijn uiterst ge heimzinnig. Zelfs de families van de slachtoffers worden niet op de hoogte gehouden van de vorderingen of conclusies. Amnesty beschuldigt de Britse regering ervan de rechtsstaat te ondermijnen en de wetteloos heid in het zuiden van Irak te laten voortduren. Amnesty International voert in het rapport ook de dood van de 8-jarige Hanan Matrud uit Bas- ra op. Ze is in augustus 2003 in haar buik geschoten en over leed later in het ziekenhuis. In de Britse krant The Indepen dent stelt het Britse leger dat het ging om een waarschu wingsschot, afgevuurd om een stenengooiende menigte uit el kaar te drijven. Onderzoek heeft, volgens het leger, uitge wezen dat de soldaat niets te verwijten valt. Hanans familie spreekt van een „koelbloedige moord". Oogge tuigen zeggen dat de Britse sol daten absoluut geen gevaar lie pen en dat het meisje in een steeg speelde, op 60 tot 70 me ter afstand van de soldaat die gericht zou hebben geschoten. Smartengeld De nabestaanden van der tien Irakezen die door Britse soldaten zijn doodgescho ten, mogen in Groot-Brittan- nië smartengeld eisen van de Britse regering. Dat heeft een rechter van het High Court in Londen bepaald. De Britse regering wilde eerder een dergelijke eis niet in behan deling nemen. washington/ap - De Ameri kaanse president George Bush heeft een verbod ondertekend op de export van goederen naar Syrië. Dat hebben bronnen bij het Congres en de regering gis teren gezegd. De handelssanc ties zijn een reactie van Was hington op de Syrische steun aan Palestijns-islamitische ter reurbewegingen en het niet ne men van maatregelen tegen de instroom van guerrilla-strijders vanuit Syrië naar Irak. Het Witte Huis laakte ook de militaire aanwezigheid van Syrië in Liba non en de pogingen van het re gime in Damascus om massa- vemietigingwapens in handen te krijgen. Volgens een rege- Colin Powell. Foto: Reuters edinburgh/anp - De Ameri kaanse minister van buiten landse zaken Colin Powell wil een officieel familiewapen uit Schotland. Hij heeft zich daar toe gewend tot de autoriteiten in Edinburgh, die over de toe kenning van deze symbolen gaan. Powell kan mogelijk in Schotland een familiewapen krijgen en laten registreren om dat zijn vader in Jamaica werd geboren, een land dat formeel onder de Britse kroon valt. Bo vendien kwam zijn moeder, Maud McMcKoy, uit Schotland. Powell wil via zijn van origine Britse ouders een Schots fami liewapen achterhalen. Voor de eeuwenoude instelling die daarover gaat, de Court of the Lord Lyon, is het een uiterst se rieuze aangelegenheid. Mocht Powell op eigen houtje een ver zonnen Schots familiewapen ten toon spreiden, dan krijgt hij vermoedelijk te maken met de 'Procurator Fiscal'. Dat is de speciale aanklager van de Lord Lyon. Die vervolgt op grond van een wet uit 1592 mensen die ten onrechte beweren dat hun wapen uit Schotland komt. door onze correspondent Bob Kroon genève - Voor de wereldwijde strijd tegen aids is meer geld en politieke wil beschikbaar dan ooit tevoren. Miljarden zijn toe gezegd voor aidsremmende medicamenten voor de zwaarst getroffen landen in Afrika, waar de ziekte de nationale econo mie volledig dreigt te ontwrich ten. Directeur Lee Jong-wook van de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) en het hoofd van het UNAIDS-programma, de Vlaamse epidemioloog Peter Piot, maakten dat gisteren in Genève bekend. Aan de vooravond van haar jaarvergadering maakte de WHO bekend dat nu 20 miljard dollar is toegezegd door donor landen en de privé-sector voor de aankoop van medicijnen. Die hebben er in rijke landen voor gezorgd dat het sterftecij fer met 80 procent is afgeno men, maar zij kosten 150 dollar per patiënt per jaar en zijn daardoor voor de meeste aids- patiënten in ontwikkelingslan den onbetaalbaar. „Maar het ziet er nu naar uit dat volgend jaar drie miljoen seropositieven en aidslijders van deze therapie kunnen pro fiteren", aldus Piot. Een keer punt misschien, maar het zal volgens hem nog jaren duren voordat de zich nog steeds uit breidende pandemie tot staan kan worden gebracht. India dreigt de grootste HlV/aids- haard ter wereld te worden. WHO-baas Lee zegt dat geld al leen niet de oplossing is. Het knelpunt is een doelmatige or ganisatie van de verstrekking en nazorg in landen met gebrekki ge gezondheidsdiensten. De WHO kreeg gisteren van Cana da een welkome injectie van 100 miljoen dollar voor de op bouw en coördinatie van de in frastructuur in de getroffen lan den. In totaal hebben 48 van de zwaarst getroffen landen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika zich aangemeld voor de nieuwe anti-aidscampagne. De ervaring heeft geleerd, dat een doeltreffende medische aanpak de bevolking ook moti veert om zich te laten testen en voorlichten. „Met de verstrek king van aidsremmers wordt ook de voorlichtingscampagne geïntensiveerd", zei Piot. „De heilzame werking van de medi camenten en beter functione rende gezondheidsdiensten doen de mensen inzien dat voorkomen beter is dan gene zen." Piot hekelde de bewering van 'sommige kardinalen' dat con dooms het aidsvirus niet tegen houden. „Onzin, natuurlijk. Condoomgebruik redt miljoe nen levens, maar in het Vati- caan heeft men weinig verstand van latex. Desondanks vormt dit nog steeds een onderwerp van discussie in kerkelijke krin gen." Een vaccin tegen de ziekte, die 25 jaar geleden nog volslagen onbekend was, is echter nog steeds niet gevonden. „Er wordt hard naar gezocht", zegt Lee, „maar op een doeltreffend vaccin mogen we de eerste tien jaar niet rekenen." door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - In Gaza-Stad is giste ren de hele dag zwaar gevoch ten, nadat 's morgens een Isra ëlische legertruck was opgebla zen en Palestijnen aan de haal gingen met lichaamsdelen van zes omgekomen soldaten. In de' pantserwagen lag meer dan honderd kilo springstof, bedoeld om Palestijnse wapen fabriekjes op te blazen. Door de aanslag ontplofte ook de springstof. Een Israëlische le- gerwoordvoerder zei dat in een straal van driehonderd meter rond de plek van de explosie, in een woonwijk, lichaamsdelen lagen. Israël heeft gezworen niet uit Gaza te vertrekken voordat alle lichaamsresten zijn teruggegeven en kunnen wor den begraven. De islamitische verzetsbeweging Hamas, die de aanslag heeft opgeëist, en Yas ser Arafats Fatah zeggen de stoffelijke resten te willen ruilen tegen Palestijnse gevangenen, maar Israël wil daar niet van horen. De Israëlische premier Ariel Sharon kondigde in het parlement aan dat Israël hard zal terugslaan. De Arabische nieuwszender Al- Jazeera toonde een video waar op twee gemaskerde leden van de Islamitische Jihad na de aan slag het hoofd laten zien van wat volgens hen een Israëlische soldaat was. Hamas-leden heb ben ook lichaamsdelen van sol daten als trofee laten zien. Bij de gevechten in Gaza-stad kwamen in de loop van de dag naast de zes Israëlische solda ten zevèn Palestijnen om het le ven, volgens Israël allen mili tanten. Tien Palestijnen raakten ernstig gewond, onder wie een jongen van elf jaar. Een Palestijnse jongen probeert dekking te zoeken tijdens een Israëlische aanval in Gaza-stad. Foto: AP ringsbron zullen de sancties de komende dagen bekend wor den gemaakt. Voedsel en medi cijnen zullen niet onder het ex portverbod vallen. Directe vluchten tussen de Verenigde Staten en Syrië worden wel ver boden. De tegoeden van be paalde Syrische personen en instellingen in de VS worden bevroren. Ook de samenwer king tussen Amerikaanse en Sy rische banken wordt aan ban den gelegd. Het Congres nam eind vorig jaar een wet aan die Bush het recht geeft sancties te nemen tegen Syrië als het niet meewerkt aan de 'strijd tegen het terrorisme'. Bush maakt nu van dat recht gebruik. istanbul/gpd - De twee Neder landse vrouwen die in Turkije terecht staan voor de voorgeno men smokkel van zes kilo hero ine, krijgen vandaag waar schijnlijk de uitspraak te horen. De officier van justitie eiste vo rige maand gevangenisstraf te gen de twee in verband met medewerking aan heroïne smokkel in organisatieverband. Een concrete gevangenisstraf is niet genoemd. Volgens de ad vocaat riskeren de vrouwen 12 jaar gevangenis. De vrouwen werden in juni vorig jaar opge pakt in Antalya. Op hun hotelk- kamer trof de politie 22 pakket jes heroïne aan, verstopt in spijkerbroeken in twee koffers. De zaak van de smokkel wordt behandeld door de rechtbank voor staatsveiligheid in de Westturkse stad Izmir. Sinds dien zitten Linda F. en Anne- maria S. daar vast in een vrou wencel met 30 andere vrouwe lijke gedetineerden. De eis van de Turkse aanklager kwam on verwachts omdat de mannelijke verdachten, die met de vrou wen waren gearresteerd, heb ben verklaard dat de twee niets van de smokkel afwisten. Wan neer de rechter de vrouwen vandaag schuldig verklaart, hebben Linda en Annemaria nog de mogelijkheid om in ho ger beroep te gaan. Als de ge vangenisstraf daarna toch ge hanteerd blijft en onherroepe lijk wordt, kan Ne«rland (op verzoek van de verdachten) Turkije om uitlevering van de vrouwen vragen. De viouwen kunnen een eventuele straf dan uitzitten in een Nederlandse gevangenis. washington/anp - De Amerikaanse hoofdstad Washington en omliggende staten hebben de afgelopen dagen de eerste honderden cicades gezien van wat een ware plaag gaat worden. De bijzondere sprinkhaansoort komt slechts eens in de zeventien jaar te voorschijn. Dan kruipen ze uit de grond om te paren, waarna de larven weer on der de grond kruipen en de cicades sterven. De hoofdstedelingen verwach ten dat de insecten binnen een week op volle sterkte zijn. Dat zal naast gekrioel ook een oorverdovend getsjirp veroor zaken. De zwarte beestjes met hun rode ogen zijn nu alleen nog op geïsoleerde plaatsen in Washington gezien. „Het is begonnen. De komende dagen zullen ze vrijwel overal zijn", zei een entomo loog van de universiteit van Maryland gisteren in The Washington Post. Hij bracht zijn zondagavond op 30 meter hoogte in een boom door om het begin van de cicade-invasie te bestuderen. De cicades verschijnen in enorme aan tallen om zo htm belagers te slim af te zijn. Zelfs als veel van de beestjes ten prooi vallen aan vogels, blijven er nog genoeg over óm zich voort te planten. De meeste bewoners van Washington verheugen zich niet érg op de cicades. „Ze krioelen over mijn planten en de stenen van mijn huis, helemaal rondom de deur. Dat is een beetje beangstigend, maar ook fascinerend", schreef een wouw op een Cicade-internetpagina. belfast/ap - De katholieke en protestantese paramilitaire or ganisaties in Noord-Ierland zijn de baas in de meeste van de cir ca 235 misdaadbendes die in dat gebied opereren. Dat con cludeert een door de regering benoemde commissie voor de georganiseerde misdaad in een rapport. Het Ierse Republikein se Leger (IRA) is vooral actief in roofovervallen en ontvoerin gen, en bij grootschalige smok- keloperaties, valsemunterij en witwassen. De protestantse Ul ster Defense Association (UDA) specialiseert zich in drugshan del, het namaken van goederen en geld, afpersing en prostitu tie. De internationale contacten strekken zich uit tot in Europa en Azië, aldus het rapport.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7