ECONOMIE Doorrijden na schade neemt toe w OESO voorspelt kleinere groei van 12 eurolanden 'Alle supermarkten beetje aan het infuv Aantal claims bij waarborgfonds stijgt tot boven de 58.000 Midden- en kleinbedrijf wil 'uitgeklede' Arbowet IsoTis van Bilthoven naar VS Kenteken voor Nuna 2 Beursbaas Möller woi nieuwe topman Rob< Veel meer dvd's verkoc KLM steekt Air France loef af met vervoerscijft Concurrentie en dollar drukken Ahold-omzet Benzine opnieuw flink stuk duurder den haag - Shell heeft gisteren de benzineprijs weer fors ver hoogd. Het olieconcern schroefde het tarief met 1,6 eu rocent op. Een liter euro onge lood kost nu 1,299 euro en die sel 0,875 euro. De prijsverho ging volgt nog geen week na het bereiken van de hoogste prijs ooit. Woensdag overtrof Shell de hoogste prijs van 1,275 euro uit mei 2001. Diesel kwam een stap dichterbij de hoogste prijs. Deze brandstof bereikte in maart 2003 een piek van 88,5 eurocent. De prijs van ruwe olie steeg afgelopen week naar het hoogste niveau in 13 jaar. Oplage dagbladen is weer gedaald Amsterdam - De oplage van bij na alle Nederlandse dagbladen is vorig jaar gedaald. Dat meldt HOI, het instituut dat oplagecij fers van kranten en tijdschriften meet. De kranten hebben al langer last van een afkalvend abonneebestand. Het Finan- cieele Dagblad is de grootste daler. De oplage nam vorig jaar af met ruim 7,5 procent tot 56.819. Ook Trouw (bijna 6 pro cent verlies), NRC Handelsblad (min 2,6 procent), de Volks krant (3 procent minder) en het Algemeen Dagblad (bijna 5,7 procent verlies) moesten dalin gen incasseren. De Telegraaf blijft ondanks een daling van ruim 2,6 procent met 771:296 exemplaren de grootste krant van Nederland. Heineken praat met Australiërs Amsterdam - Bierbrouwer Hei neken is in gesprek met zijn Au stralische branchegenoot Lion Nathan over het oprichten van een gezamenlijke onderneming voor het brouwen en verkopen van 'premium' bieren. Dat heeft Lion Nathan gisteren be kendgemaakt. Heineken beves tigde de gesprekken, maar wil de verder geen nadere details verstrekken. Heineken is al ac tief in Australië. Het concern verkocht er vorig jaar 124.000 hectoliter, goed voor een marktaandeel van 0,7 procent. In het premium-segment had den Heineken en Amstel een aandeel van 7,5 procent. Lion Nathan is na Foster's Group de grootste bierbrouwer van Au stralië met merken als Lion Red, Hanh en Steinlager. Nieuwe hoop voor modeketen Steps soesterberg - Het overleg met de schuldeisers van de in surse ance verkerende kledingwinkel keten Steps is twee weken uit gesteld. Het vaststellen van de schulden neemt meer tijd in beslag, zo liet curator Dulack gisteren weten. Hij verwacht dat de surseance na dit overleg kan worden opgeheven. Het merendeel van de schuldeisers staat volgens de bewindvoerder positief tegenover een reorgani satie die het afstoten van 20 van de 98 eigen filialen en het ont slag van 42 medewerkers op het hoofdkantoor omvat. Bobbejaanland in Spaanse handen brussel - Het Belgische pret park Bobbejaanland is overge nomen door de Spaanse groep Parques Reunidos. Het pretpark ligt 30 kilometer ten oosten van Antwerpen. Het zou geen ge volgen hebben voor het perso neel. In het hoogseizoen wer ken er 400 mensen. Het park is opgericht door volkszanger Bobbejaan Schoepen om zich zelf een podium te verschaffen. Hij lag overhoop met zijn zoon Jacky die al jaren de leiding van het park in handen had. Ikea gaat ook 'postorderen' Groningen - Ikea gaat meer doen aan postorder-winkelen zoals Wehkamp en Necker- mann. Hoe precies, is nog on derwerp van studie. Thuisbasis van de thuiswinkeltak wordt Groningen. Om alle opdrachten te verwerken die klanten thuis telefonisch of via internet plaat sen, moet het callcenter van Ikea er fors worden uitgebreid. De nieuwbouw begint in sep tember. Het grote Ikea-callcen- ter in Sliedrecht kan niet meer uitbreiden. Nieuwe CAO voor taxichauffeurs utrecht - FNV Bondgenoten en het CNV hebben gisterochtend in alle vroegte na 15 uur verga deren een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor 2004 voor de taxibranche met werkgevers organisatie KNV Taxi. In de CAO is onder meer afgesproken dat de 40.000 werknemers in de taxibranche een eenmalige uit kering van 250 euro krijgen. Bo vendien wordt het tweede ziek tejaar zodanig aangevuld dat het inkomen niet onder het mi nimumloon zakt. Verder gaat de branche werken aan kwali- teits- en imagoverbetering. woensdag 12 MEI 2OO4 den haag/anp - Het aantal weg gebruikers dat doorrijdt na scha de te hebben veroorzaakt, is vol gens gegevens van het Waar borgfonds Motorverkeer vorig jaar gestegen. Het fonds kreeg 58.125 schadeclaims binnen waarbij de dader was doorgere den. In 2002 waren dat er nog 56.818. Dat blijkt uit het jaarverslag 2003 van het fonds. Bij het fonds kunnen personen, bedrij ven en instanties aankloppen die voor een schadevergoeding niet bij een verzekeringsmaat schappij terechtkunnen, omdat de dader is doorgereden, maar bijvoorbeeld ook omdat de da der onverzekerd is. Doorgereden daders vormen al sinds jaar en dag de hoofdmoot achter alle claims die het fonds binnenkrijgt. Daarna komen de claims waarbij de dader onver zekerd is. Ook die stegen, met ruim 300 naar 3387. Het fonds kreeg in totaal 62.200 claims binnen, een stijging met 2,4 procent. Die groei komt overeen met de groei van het verzekerde wagenpark in Ne derland. Aan schadevergoedin gen keerde het fonds in totaal 67,4 miljoen euro uit tegen 63,8 miljoen euro in 2002. Het merendeel van de claims betreft parkeerschade. Vorig jaar ging het om 35.736 verzoe ken, evenveel als in 2002. Daar na volgt schade aan wegmeubi- lair, zoals vangrail, verkeersbor den en lichtmasten. Op dit ter rein is al enige jaren sprake van een sterke groei. Vorig jaar steeg het aantal wegmeubilair- claims met 10 procent naar 17.235. De grootste claimer op dit ge bied is Rijkswaterstaat. Het fonds overlegt met deze dienst van het ministerie van verkeer en waterstaat over een jaarlijkse afkoopsom. Daarmee kan vol gens het fonds aan beide kan ten kosten worden bespaard, omdat de administratieve las ten afnemen. Uit de cijfers blijkt verder dat het aantal claims in verband met persoon lijke schade voor het derde ach tereenvolgende jaar is gedaald. Het waren er 1617, honderd minder dan in 2002. Het Waarborgfonds Motorver keer wordt gefinancierd door de verzekeringsmaatschappijen en indirect door weggebruikers met een verzekering. delft/anp - Werkgeversorgani satie MKB-Nederland wil een nieuwe Arbowet met minder regels. Daarin moet een onder scheid worden gemaakt tussen grote en kleine risico's voor de veiligheid op het werk. Het be perken van grote risico's moet bij wet worden geregeld en voor kleine gevaren kunnen be drijven of bedrijfstakken zelf maatregelen nemen. Dat staat in een nota die MKB- Nederland gisteren heeft gepre senteerd. Er zijn nu veel en complexe regels, vindt de orga nisatie voor het midden- en kleinbedrijf. Er is niet alleen de Arbowet en de Arboregeling, maar nog een heleboel infor mele wetgeving. „Er zijn 3800 pagina's aan nor men en uitvoeringsregels, 1600 pagina's aan arbo-informatie- bladen", zei MKB-voorzitter Hermans bij de presentatie van de nota. Van de administratieve lasten die bedrijven hebben, vloeit 10 procent voort uit de arboregels. „De kosten bedroegen in 2002 1 miljard euro", aldus Hermans. Staatssecretaris Rutte (sociale zaken) heeft al aangekondigd dat hij de regels wil vereenvou digen en daar is Hermans blij mee. Wat MKB betreft moeten de Europese regels op arbo-ter- rein de norm zijn. „Die voldoen aan de gezondheidsvoorschrif ten." Maar Nederland heeft daarbo venop nog allerlei regels en gaat vaak verder dan de Europese norm. Alles wat Nederland ex tra heeft moet kritisch worden bekeken, stelt Hermans. „Wil je extra regels, dan moet je de vraag stellen waarom die nodig zijn." De MKB-voorzitter kan zich voorstellen dat er soms speci fieke situaties zijn die om eigen regels vragen. „Gezien de bo demsituatie kunnen bij de bouw van een tunnel in Neder land andere veiligheidsnormen gelden dan bijvoorbeeld in Oostenrijk." Het is aan de politiek te bepa len of Nederland in bepaalde gevallen extra veiligheidsnor men moet stellen. „Extra regels zadelen het bedrijfsleven wel op met extra kosten", waar schuwt Hermans. Dat verslech tert de concurrentiepositie van het Nederlandse bedrijfsleven. lausanne-bilthoven/anp - Iso Tis wil de productie nog dit jaar verplaatsen van Bilthoven naar het Amerikaanse Irvine. Dat maakte het biotechnologiebe drijf gisteren bekend bij de pu blicatie van zijn kwartaalcijfers. Voor de 45 werknemers is col lectief ontslag aangevraagd. Ge poogd wordt een deel te her plaatsen bij de onderzoeksafde ling in Twente, die wordt ver sterkt. De onderzoekstak is een samenwerking met de Universi teit Twente. IsoTis verkeert al enige tijd in zwaar weer, maar slaagde er in het eerste kwartaal in zijn rode cijfers te halveren tot 3,2 mil joen dollar (circa 2,7 miljoen euro). IsoTis behaalde een kwartaalomzet van 6,6 miljoen dollar (ruim 5,5 miljoen euro) tegen 0,8 miljoen dollar een jaar eerder. De beursgenoteerde onderne ming maakt zogeheten botvul- lers waarmee menselijk bot be ter hecht aan protheses in het lichaam. Deze techniek wordt onder andere veel gebruikt bij gebroken heupen. IsoTis fuseerde eind 2002 met de Zwitserse branchegenoot Modex. De twee bedrijven had den toen samen 175 mensen in dienst. In oktober ging het sa men met het noodlijdende Ca nadese GenSci met 90 werkne mers. Na het vertrek uit Neder land zal IsoTis nog ongeveer 105 werknemers tellen, waar van het leeuwendeel in de VS. IsoTis wil dit jaar een omzet ha len van zeker 30 miljoen dollar. Volgend jaar moet dit groeien naar 50 miljoen. Het bedrijf denkt bij deze omzet winst te maken. Door 'aanzienlijke een malige kosten' door het vertrek denkt het bedrijf dit jaar diep in de rode cijfers te komen. IsoTis heeft nog ongeveer 50 miljoen dollar in kas. den haag - Op het Binnenhof in Den Haag werd gisterochtend het startsein gegeven voor de Tour de Adiante van het door zonne-energie aangedreven voertuig de Nuna 2. De Tour de Adiante volgt een route dwars door Europa. Het Nuon Solar Team, dat vorig jaar het WK in Australië voor energiezuinige voertuigen won zorgt beurte lings voor de besturing. Staats secretaris Van Ceel (VROM) reik te voor de start van de 6500 ki lometer lange tocht een kente kenplaat uit zodat de Nuna 2 op de openbare weg mag rijden. Bij het vertrek was onder andere ruimtevaarder Wubbo Ockels (links met hoed) aanwezig. Foto: GPD/Phil Nijhuis parijs/anp - De economische groei in de twaalf landen die de euro als munt hebben, valt dit jaar wat kleiner uit dan eerder werd gedacht. De Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) verwacht dat de groei dit jaar 1,6 procent zal bedragen en volgend jaar 2,4 procent. Tot voor kort hield de organisatie het op respectievelijk 1,8 en 2,5 procent. OESO-econoom Cotis verklaar de gisteren bij de presentatie van de halfjaarlijkse vooruit zichten dat de wereldeconomie een sterke groei doormaakt. „Maar het herstel gaat nog al tijd voor een groot deel voorbij aan het Europese vasteland", aldus Cotis. Frankrijk is een uit zondering. Voor dat land voor ziet de OESO wat meer groei dan voorheen werd gedacht. Nederland moet het met een kleinere groei doen: 0,9 procent groei in 2004. Dat was in de ra mingen van november 1 pro cent. Volgend jaar zal het beter gaan met een verwachte toename van 2,1 procent. De OESO heeft de percentages voor de VS en Japan verhoogd. Vooral Japan zal het duidelijk beter doen, met in 2004 en 2005 percenta ges van 3 en 2,8. De OESO hield het eerder op 1,8 procent voor elk van beide jaren. De raming voor de VS voor dit jaar is ver hoogd van 4,2 naar 4,7 procent. Voor volgend jaar is het percen tage wel iets verlaagd, van 3,8 naar 3,7. Voor de hele OESO-regio komt de in Parijs gevestigde instelling op een groeipercentage van 3,4 dit jaar en 3,3 procent volgend jaar. De vorige raming, uit no vember, bedroeg 3 en 3,1 pro cent. De grote verschillen in de groei tussen de eurolanden enerzijds en de VS en Japan an derzijds, zijn reden voor be zorgdheid. „Het grootste risico is dat de wereld meer gepolari seerd raakt dan verwacht", al dus econoom Cotis. Hij acht een renteverhoging in de VS en een kortstondig lagere rente in de eurolanden een goede zaak. De OESO ziet niets in maatregelen die het verplaat sen van werk moet tegengaan. ..Werk laten doen door goedko pere landen is goed voor de consument gezien de lagere prijs die daarvan het gevolg is. Op de lange duur zal de levens standaard er in alle landen door omhoog gaan. Beperkende maatregelen bergen het gevaar in zich dat er handelsconflicten ontstaan." rotterdam/anp - De voormalig directeur van de Amsterdamse beurs Möller wordt de hoogste baas bij Robeco. Hij volgt daar de Belg Daeninck op, die per 1 juli vertrekt bij de beleggings- groep. Möller (56) stapte eind maart op bij de beurs nadat hij een machtsstrijd met de Franse topman van Euronext Théodo- re had verloren. De Nederland se bestuurder zou volgens eer dere afspraken Theodore op volgen als bestuursvoorzitter van de fusiebeurs. De Frans man wist die toezegging in de cember echter terug te draaien en blijft nu zelf aan als topman. Möller kwam in 1991 kwam bij de Britse derivatenbeurs Liffe terecht, nadat hij eerder voor onder andere ABN Amro en MeesPierson had gewerkt. Daar werkte hij tot 1996, toen hij de overstap naar de beurs in Am sterdam maakte. Omstanders hebben er steeds op gewezen dat daardoor de overname in 2001 van Liffe door Euronext soepel is verlopen. Robeco benadrukte gisteren dat Möller lid was van de commis- sie-Tabaksblat die vorig jaar re gels voor goed ondememings- bestuur opstelde. In deze code zijn onder meer afspraken ge maakt over institutionele beleg gers zoals Robeco die meer van zich moeten laten horen op aandeelhoudersvergaderingen. Met de code in zijn achterhoofd maakte Möller ook een opmer kelijke afspraak met zijn oude werkgever. Bij zijn vertrek bij de beurs kreeg Möller een gouden handdruk van 1,5 miljoen euro mee, circa 2,5 keer zijn jaarsala ris plus bonussen. Möller be loofde dat hij een deel van deze Beursbaas Möller. Foto: ANP/Hans Steinmei^ vertrekpremie teruj^ dra hij een nieuwe heeft gevonden. Als hij met zijn nieuwe Robeco meer verdient 600.000 euro aan salaris nussen die hij bij de be t ving, betaalt hij een h\^n het verschil terug. Hij tot eind 2009 en met eeLf mum van 750.000 euro. Robeco kon nog niet wat Möller precies gaat rj nen. „Het zal in lijn z wat gebruikelijk is voor nagement van Robeco' een woordvoerder. In 21 )e gen de drie bestuurders q 2,6 miljoen euro aan sï opties plus een bonus miljoen euro. Daeninck bij Robeco omdat hij ger de steun van de coi rissen van de Raboban^ ter had. F hilversum/anp - De omzet van audio- en videoproducten, zo als cd's en dvd's, is in het eerste kwartaal uitgekomen op 186 miljoen euro. Dat is 4 procent meer dan in dezelfde periode van 2003. Dat maakte de Ne derlandse Vereniging van Grammofoonplaten Detailhan delaren (NVGD) gisteren be kend. Muziek-dvd's konden zich ver heugen in een grote belangstel ling. De omzet steeg met 73 procent tot 24 miljoen euro. Su per-audio-cd's zaten helemaal in de lift met een toename van 117.000 euro tot 1,1 miljoen eu ro. Deze schijfjes kunnen tot zes keer meer informatie bevat ten dan gewone cd's. Boan dien hebben ze een betepi luidskwaliteit. De consument gaf mindjn uit aan cd-albums en -s" De albumomzet daalde procent tot 65 miljoen e singleverkoop bleef evei achter. De bestedingen: met 35 procent af tot 3 euro. In de videomarkt i gewone vhs-band nog n i< procent van de totale on r van 93 miljoen voor zijn s ning. Film-dvd's lieten e:l een groei van 31 procen a De gemiddelde prijs vanri dvd's daalde gestaag, va u euro in het eerste kwart, p 2003 tot 15,32 euro nu. amstelveen/anp - De nieuwe luchtvaartcombinatie Air Fran- ce-KLM heeft in april aanzien lijk meer passagiers vervoerd. Het aantal reizigers steeg 19,5 procent, bij een toegenomen aanbod aan stoelen van 10,7 procent. De bezettingsgraad kwam daardoor uit op 79,5 pro cent, 5,8 punten meer dan een jaar geleden. Het Frans-Nederlandse lucht vaartconcern presenteerde gis teren voor het eerst gecombi neerde vervoerscijfers. De cij fers van KLM lieten daarbij een sterkere stijging zien dan die van de Franse collega's. De be zettingsgraad van KLM-toestel- len nam 8,9 procent toe tot 82,9. Hetzelfde cijfer bij Air France steeg met 4,1 procent tot 77,7. Air Frant schrijft de betere vervoe e voor een belangrijk deel 3 betere omstandighedei luchtvaartsector. Zo om de luchtvaart een jaar nog sterke hinder van ziekte SARS. Het vrachg deed het in april min(r gecombineerde vervol 10,8 procent, bij een cent toename van de bare vervoersruimte. I dingsgraad kwam uit procent, een daling van centpunt. Ook hier liet KLM Air 'achter zich. De Nede zaten in april op een be graad van 73,5 procei, 2,6), de Fransen bleveir, op 63,4 procent (min 4, UWV ontdekt valse identiteitsbewi amsterdam/anp - De uitke- 300 gevallen troffen de ringsinstantie UWV heeft bij bij leurs bij de werkgevers een gerichte controle 160 geval- ke kopieën aan van idi len van fraude met identiteits- bewijzen. Hiervan blek bewijzen ontdekt. De uitke- 160 niet in orde: 128 wa, ringsinstantie controleerde in valst en 34 stonden totaal 500 dienstverbanden. In streerd als vermist. den haag/gpd - In de eerste drie maanden van dit jaar daal de de netto-omzet bij super marktconcern Ahold met 11,3 procent in vergelijking met het eerste kwartaal van 2003. Het concern heeft last van de zwak ke dollar en van hevige concur rentie. De totale omzet bedroeg 15,4 miljard euro. In de Albert Heijn-winkels werd 0,1 procent minder omgezet. Ze trokken weliswaar meer klan ten, maar de gemiddelde beste ding per klant liepen terug. Ahold had last van moeilijke marktomstandigheden in de VS, waar het grootste deel van de omzet wordt gemaakt. Het zag de omzet in de supermark ten met 14,6 procent terugval len. Dat kwam overigens vooral doordat de dollar fors aan waarde verloor in vergelijking met dezelfde periode in 2003. Alleen de ketens Stop Shop en Giant zagen een 'robuuste' omzetstijging. Ahold verliest ook omzet door het verkopen van bedrijfson derdelen. Het concern zette vo rig jaar een omvangrijk ver koopprogramma in. Met de op brengsten wil topman Moberg de schuldenberg van het con cern verkleinen. Afgelopen kwartaal werd dochter Bompre- co in Brazilië van de hand ge daan, evenals de benzine pompketen Golden Gallon. In Azië werd de omzet ruim gehal veerd, onder meer door be- drijfsverkopen in Maleisië en Indonesië. De omzetcijfers vie len analisten tegen. Dat Albert Heijn de afgelopen maanden Omzet Ahold Omzet per kwartaal in miljarden euro Resultaten beïnvloed door lagere dollarkoers 15,4 13,0 13,0 12,7 n IV I II III IV I Omzet 1e kwartaal 2004 naar sector In miljoenen euro 2003 2004 in Detailhandel VS 7.718 6.589 -14,6 Foodservice 5.191 4.701 -9,4 Albert Heijn 1.748 1.747 -0,1 Overig Europa 1.970 1.936 -1,7 Zuid-Amerika 581 336 -42,4 Azië 109 51 -53,2 Overiae 14 16 4-14,3 Totaal 17.331 15.376 -11,3 anp - bron: Ahold Rutte verwacht binnen enkele maanden faillissementen geen verdere omzetdaling te verwerken kreeg, is volgens analisten een lichtpuntje. den haag/anp - „Binnen nu en enkele maanden gaan voor su permarkten de genadeklappen vallen. Ze liggen allemaal een beetje aan het infuus. Straks vol gen de faillissementen." Dat ver moedt supermarktdeskundige Gerard Rutte. De door Laurus aangekondigde ontslagen en de omzetcijfers over het eerste kwartaal van Albert Heijn ster ken Rutte in zijn mening. „De prijzenoorlog begint steeds meer bedrijven uit te roken. Mogelijk heeft Albert Heijn er voordeel van op de lange ter mijn. Maar alleen als ze het vol houden. De omzetcijfers over het eerste kwartaal zijn natuur lijk dramatisch. Ze zijn onge veer gelijk aan die over de eer ste drie maanden van vorig jaar. En toen zat Ahold nog middenin het dure imago en hadden ze al dat gedoe rond de bestuurstop. Ze hebben voor die gelijkblijvende omzet wel een prijzenslag moeten leveren die honderden miljoenen kost. En wat ze wilden is niet gelukt: een duidelijk groter marktaan deel." Ook de ingrepen bij Laurus stemmen Rutte somber. „Na zes maanden prijzenslag zie je dat de veranderingen zich voor al aan de onderkant afspelen. Laurus gaat het met minder mensen doen, niet met minder winkels. Dat betekent verschra ling in de service. Ook in het as sortiment wordt gesneden." De Supers De Boer, Konmars en Edahs voegen zich daardoor volgens Rutte bij het grauwe segment. Ook Cl000 (van Schuitema) gaat die richting uit. „Het wordt allemaal een beetje armetierig. De beweging is overal hetzelfde. Er wordt niet naar de consument geke ken maar alleen naar de kos ten." „Er is paniek in de tent, zeker bij Laurus. Dat snijden in personeel is zeer drastisch. Let terlijk betekent zoiets dat bij voorbeeld van de drie chefs vers er eentje overblijft die de versafdelingen beheert. En juist bij vers zijn de marges te beha len, niet bij de kruidenierswa ren." Rutte verwacht dat Lau rus-winkels straks failliet gaan, worden opgekoch het concern en franchi! ders gewoon weer werk worden. Voor de toekomst verwi Rutte dat Albert Heijn v boeken op voorwaarde dezelfde service blijft ge evenveel personeel. „Ze wanneer de economies aantrekt, komt Albert H vendrijven", meent hij. kels van Laurus krijgen! moeilijker. Zij schuiven ting Dirk van den Broek torama maar moeten di nog maken. Terwijl dez kope winkels die formu hebben ontwikkeld en vooral bezighouden me versterken daarvan/'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6