Spreekrecht slachtoffers in rechtszaal BINNENLAND 2 Kabinet wil beter onderzoek ongebruikelijke geldstromen 'Kamerleden bepleiten regels dienstreizen Kamer' Riagg mag niet naar cliënten in buitenland 'Vmbo heeft last van bezuinigingen kabinet' Sint-Jan tijdelijk ook van zand Eerste Kamer steunt voorstel Chronisch zieken duurder uit Kringloopbedrijf ontwikkelt opleiding voor eigen branche Bemanning Short Stirling begraven Nieuwe aanpak voor gebroken ruggenwervels f pint 33 mille l gestolen pas erend - Met een pinpas ,rige week tijdens de ilvakantie is gestolen uit asisschool in Purmerend, n 33 mille opgenomen, jchijnlijk is de diefstal ge il met hulp van binnen it de school werden twee p gestolen. In één daar- jt een pinpas, waarmee schillende plaatsen in Holland voor 33.600 euro ijnd. Het is volgens de fidirecteur een mysterie daders geld konden op- want een pincode was ïwezig. rlander in iul beschoten enaar - De Nederlandse jenwerver Antoon Claas- |g) is maandagmiddag bnbekenden beschoten in [Hij bleef ongedeerd. Als [voorlichting en fondsen- lig van de stichting Vluch- maakt Claassen deel uit In missie die op veldbe- B in Afghanistan en Pakis- b zich te informeren over gelijkheden van terug- in Afghaanse vluchtelin- dachten van etpartij metro dam - De politie heeft lagavond in Hoogvliet erdachten aangehouden s betrokkenheid bij een partij in een metrostel op 1 Schiedam - Centrum, en maand geleden. Het neen 21-jarige man en -jarig meisje uit Rotter - lij de schietpartij op 6 lakte een 19-jarige man jkenisse gewond aan n buik. i opgepakt na d echtgenote Justitie verdenkt een ge man uit het Brabantse ervan dat hij zijn 35-jari- tgenote om het leven ebracht. De verdachte is s aangehouden. De imer heeft het voorarrest jd met dertig dagen. De leidde eind april dat hij luw zwaar gewond had taffen in hun huis. Het ffer overleed kort daar- t verhaal van de man was eloofwaardig dat hij later jehouden. iwe verdachte loordzaak iag - De Haagse politie en vierde arrestatie ver- het onderzoek naar de op fietsenhandelaar Jan wee verdachten hebben d bij de moord betrokken geweest. Van de vier ver in zitten er nog drie vast, lagenaars van 56 en 61 een 40-jarige man uit wijk. Een vrouw is vrijge- naar wordt wel verdacht trokkenheid. Jan Orie )p 27 februari door twee in neergeschoten in zijn geopende fietsenwinkel. vliegtuig de lucht in •ven - Het oudste in Ne il gebouwde zweefvlieg- eGrunau Baby PH-58, veer. Na een grondige ratie maakt het houten rsoons vliegtuigje zater- 39 jaar weer een eerste let toestel lag de afgelo- cennia opgeslagen in llende hangars en schu- n woordvoerder van de ivense Aero Club Zweef- heeft dit gisteren be- ïmaakt. lerdam weer |r het strand «dam - Rotterdammers Q vanaf volgende week aar het strand. In het van de stad ligt vanaf 19 oor het tweede opeenvol- ijaar een strook zand, Ie stadsbewoners van Dcktails, muziek en langs- Ie boten kunnen genie- et strand aan de Maas, dit al naast de Erasmusbrug, de opening van een serie lamse zomerfestivals, aar was dit tropische Rotterdam een succes, ize editie kunnen bezoe- eer elke donderdagavond op swingende salsa jarschuwing dslid Leefbaar *ag - Raadslid Dufresne lefbaar Den Haag heeft igemeester Deetman een chuwing gekregen voor chtpartij met collega- id Labuche. Dufresne •ekend als het 'enfant ter van de Haagse gemeente- Hij jaagt zijn collega's en van het college van B en egeld tegen zich in het s door eindeloze reeksen 1 te stellen en zich niet Spreektijden te houden. woensdag 12 me! 2004 den bosch/anp - De Bossche kathedraal Sint-Jan is de ko mende weken in tweevoud te zien. Eenmaal als echt histo risch bouwwerk en een keer als eigentijdse zandsculptuur. De zanderige nieuwbouw verrijst tussen 13 en 23 mei pal naast het bestaande kerkgebouw, in het hartje van Den Bosch. Daar blijft het vier weken staan. De World Sand Sculpting Aca demy in Zoetermeer coördi neert wereldwijd zandsculp tuurevenementen en -wedstrij den. Gespecialiseerde bouwers uit Italië, Japan en Nederland bouwen de Sint-Jan natuurge trouw na. Ze gebruiken daar voor 160.000 kilo zand. den haag/anp - Slachtoffers van ernstige misdrijven of hun nabe staanden krijgen het recht om een verklaring af te leggen in de rechtszaal. De Eerste Kamer heeft gisteren ingestemd met een initiatiefwetsvoorstel van D66 en LPF van deze strekking. Het was tot aan de stemming niet duidelijk of het voorstel het zou halen. Om een meerder heid te krijgen was steun van de PvdA nodig, en die fractie aar zelde. Gisteren ging ze uitein delijk toch akkoord. Ook WD, D66, LPF en SP stemden voor. Het initiatiefwetsvoorstel werd in 2002 ingediend in de Tweede Kamer door D66'er Dittrich en toenmalig LPF'er Schonewille. Zij vonden het niet kunnen dat een verdachte in de rechtszaal wel altijd het woord mag voe ren en het slachtoffer niet. Als een slachtoffer spreekrecht zou krijgen zou dat hem helpen het misdrijf te verwerken. De Tweede Kamer stemde in december 2002 in met het initi atiefvoorstel. Een deel van de Eerste Kamer weigerde dat om dat minister Donner van justitie heeft toegezegd ook met een wetsvoorstel te komen waarin hij de positie van het slachtoffer in het strafproces zal verster ken. CDA, GroenLinks, ChristenUnie en SGP wachten liever de voor stellen van Donner af. utrecht/anp - Driekwart van de chronisch zieken die zieken fondsverzekerd zijn, zal door de bezuinigingsmaatregelen van dit kabinet in 2004 meer geld moeten uittrekken voor hun ge zondheid. Dit heeft onder zoeksinstituut Nivel gisteren geconcludeerd op basis van een telefonische enquête onder 505 chronisch zieken met een zie kenfondsverzekering. Gekeken is naar de wijzigingen in de ziekenfondsvergoedingen voor fysio- en oefentherapie, zelfzorggeneesmiddelen en zit tend ziekenvervoer en naar de verhoging van de eigen bijdrage voor de thuiszorg. Volgens Ni- vel wordt bijna 40 procent van de chronisch zieken (39) getrof fen door twee of meer bezuini gingsmaatregelen tegelijk. Een deel van hun ziektekosten zal een aanvullende verzekering mogelijk vergoeden, maar ook die kost geld. Hoeveel geld de chronisch zieken meer kwijt zijn en in hoeverre deze extra kosten worden gecompenseerd via belastingen en bijzondere bijstand, is nu nog niet bekend. doetinchem/anp - Kringloop- bedrijf Aktief heeft samen met onderwijsinstituut AOC Heli con in Velp een opleiding voor de kringloopbranche opgezet. Het gaat om een tweejarige mbo-opleiding die bij het be drijf zelf wordt gegeven. Leer lingen worden klaargestoomd voor een job als algemeen me dewerker, vakman of leidingge vende. „De werkzaamheden binnen het kringloopbedrijf zijn zeer gevarieerd. Dat geldt dus ook voor het opleidingsni veau", zei directeur Woldring gisteren. Aktief wil voor kringloopbedrij- ven een volwaardige opleiding opzetten. „De tijd van geiten wollen sokken en kleinschalige kringloopwinkels die op vrijwil ligers steunen, is voorbij. De kringloopbedrijven hebben zich ontwikkeld tot professio nele ondernemingen. Daar hoort ook een gedegen bran chegerichte opleiding bij." Het ministerie van VROM draagt 80 procent bij in de 220.000 euro ontwikkelingskos ten van de opleiding. Aktief heeft in de Achterhoek vijf ves tigingen met 220 medewerkers. Het kringloopbedrijf biedt ook plaats aan mensen die ver van de arbeidsmarkt staan, zoals langdurig werklozen en voor malig psychiatrische patiënten. „Met de opleiding versterken we niet alleen de bedrijfstak, het is ook een uitstekend in strument voor reïntegratie op de arbeidsmarkt." Aktief wil haar expertise niet alleen in Ne derland aanbieden, maar ook in het buitenland. Volgende maand is er in Brussel een bij eenkomst met een aantal kring loopbedrijven uit verschillende Europese landen. Bovendien is Aktief in gesprek over eigen vestigingen in het Duitse grens gebied. bergen - Ongeveer tweehonderd mensen hebben gisteren in Bergen de bemanningsleden van een op i mei 1941 neergeschoten Britse Short Stirling naar hun laatste rustplaats gebracht. De begrafe nis ging met groot ceremonieel gepaard en vond plaats op de Algemene Begraafplaats in Bergen, die tevens dienst doet als geallieerdenbegraaf plaats. De stoffelijke overschotten zijn in één kist begraven, hoewel voor elk bemanningslid een aparte grafsteen is geplaatst. Voorafgaand was in de Petrus en Pauluskerk een herdenkingsdienst. Foto: GPD/Harmen de Jong den haag/anp - Het is niet de bedoeling dat instellingen hun patiënten op vakantie nareizen om daar zorg te verlenen op kosten van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ). Dat heeft minister Hoogervorst (volksgezondheid) aan de Tweede Kamer geschre ven. Hij wil een streep halen door het project van de Riagg in Rot terdam die patiënten nareist naar Marokko, maar ook door plannen van verzorgingshuizen die dependances in het buiten land willen opzetten. Hooger vorst vreest dat dit te duur wordt. De minister reageert daarmee op vragen van de Tweede Ka mer over hulpverlening van therapeuten van de Riagg in Rotterdam. Die stuurde vorig jaar zomer twee medewerkers naar Marokko om patiënten tij dens hun vakanties te begelei den. In totaal hielpen zij 145 personen, begeleidden ze vijf tien crisisgevallen zonder dat dit tot opname leidde en gaven ze driehonderd keer telefonisch consult. Het project kostte 20.000 euro. De Riagg in Rotter dam was van plan om het ook komende zomer voort te zetten. AWBZ-zorg in het buitenland door Nederlandse hulpverle ners is momenteel wettelijk mogelijk. Hoogervorst vindt echter dat de Rotterdamse Ria gg zich op een hellend vlak be geeft. Als het Rotterdamse voor beeld navolging krijgt, kan het bieden van AWBZ-zorg op va kantie tot hoge kosten leiden en bovendien de behandelcapaci- teit in Nederland uithollen. De minister zoekt naar een moge lijkheid om het leveren van AWBZ-zorg in bepaalde geval len te beperken tot Nederland. J. Lame, directeur Riagg Rijn mond noordwest, stelt dat de argumenten van de minister niets te maken hebben met de kwaliteit van de zorg en vreest dat de klok wordt teruggezet naar 1950. „Mensen blijven te genwoordig niet altijd op de zelfde plaats, ook autochtone Nederlanders zitten veel in het buitenland. Als ambulante in stelling moeten wij daar op in- spelen." Flet zogeheten Rif-project krijgt komende zomer een vervolg. „Het zorgkantoor heeft ons ge vraagd ermee door te gaan. Bo vendien was het een succes. Er is deze zomer niemand opge nomen, alleen dat is al een be sparing." Kritiek Eerste Kamerlid CDA op eigen minister den haag/anp - Politie en openbaar ministerie (OM) moeten meldingen van ver dachte ongebruikelijke financi ële transacties beter onderzoe ken. Dat heeft het kabinet giste ren geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Uit onderzoek blijkt dat er te weinig gebeurt met meldingen die door het Meldpunt Onge bruikelijke Transacties (MOT) worden aangeleverd bij politie en OM. Het kabinet wil dat bij grote criminele zaken altijd ge keken wordt naar de geldstro men die er achter schuilgaan. Financiële dienstverleners zijn verplicht ongebruikelijke trans acties boven de 15.000 euro te melden bij het MOT. Als dat meldpunt vermoedt dat er sprake is van het witwassen van geld, worden politie en justitie ingeschakeld. Een strafrechte lijk onderzoek is dan het moge lijke gevolg. Onderzoekers stelden echter eerder vast dat een strafrechte lijk onderzoek naar witwassen op lokaal niveau lage prioriteit heeft. Het kabinet is daar te leurgesteld over omdat het de bestrijding van witwassen van STEVENHAGEN groot belang vindt. Om de aandacht voor de ver volging van witwassen te ver groten, komt het openbaar mi nisterie met regels, waarin on der meer beschreven staat hoe er met MOT-informatie moet worden omgegaan. Verder komt er nauwere samenwer king tussen de nationale re cherche en de opsporingsdienst FIOD-ECD. Het kabinet wil bo vendien van de Raad van Hoofdcommissarissen horen hoe er binnen de politie meer aandacht kan komen voor wit- wasbestrijding. den haag/anp - Het vmbo heeft last van achterstanden die leer lingen al in het basisonderwijs oplopen. Daarom is de CDA- fractie in de Eerste Kamer niet te spreken over de bezuinigin gen op het onderwijsachter standenbeleid. Dat zei Eerste-Kamerlid Klink gisteren tijdens een debat over het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs naar aanlei ding van de begroting van het ministerie van onderwijs. „Het primair onderwijs moet de mouwen opstropen om het vmbo te ontlasten", stelde Klink. Het kabinet zal op het geld voor achterstanden dat scholen rechtstreeks krijgen, niet korten. Het zijn in de eerste plaats de gemeentes die geld moeten inleveren. Het CDA in de Eerste Kamer vreest dat dat afbreuk zal doen aan de stimu lerende rol van gemeentes. Het risico is dat verbeteringen in het onderwijs aan leerlingen met een achterstand stagneren. In de Tweede Kamer stelde het CDA zich juist achter de kabi netsplannen om 100 miljoen euro te bezuinigen op het on derwijs aan leerlingen met een achterstand. Evenals minister Van der Hoeven (CDA) vond de fractie dat het onderwijs aan achterstandsleerlingen gehand haafd kan worden door effici ënter te gaan werken. Minister Van den Hoeven. Foto: ANP/Ed Oudenaarden den haag/gpd - Tweede-Ka merleden moeten in de toe komst zelf betalen voor part ners die meegaan op een dienstreis. Beter is het om hele maal geen partners meer mee te nemen. CDA en WD willen die regels vastleggen in een richtlijn waaraan Kamerleden moeten voldoen. Ook moet voortaan elke reis worden ge meld, inclusief door wie de reis betaald wordt. Bij de meeste andere partijen was het meenemen van part ners al taboe. Het CDA en de WD hebben afgelopen week end ook duidelijk gemaakt dat studiereizen niet vermengd mogen worden met privé-aan- gelegenheden. WD kamerlid Jan Rijpstra wil dat er duidelijke regels komen. „Ik zal dat voor stellen in het presidium, het da gelijks bestuur van de Tweede Kamer. Op die manier weet ie dereen voortaan waar hij of zij aan toe is." Kamerleden van PvdA, CDA en D66 pleiten voor een groter reisbudget voor leden van de vaste kamercommissie buiten landse zaken. Zo kan de afhan kelijkheid van aangeboden rei zen worden verminderd. Het reisbudget voor de leden van de vaste kamercommissie buitenlandse zaken is even groot als dat van andere com missies. „In de praktijk bete kent het dat jaarlijks één reis naar het buitenland gemaakt kan worden", aldus commissie voorzitter Henk de Haan. „Dat is natuurlijk een absurde situa tie", meent D66 buitenland woordvoerder Bert Bakker. „Reizen naar het buitenland zijn belangrijk en nuttig." Bert Koenders, de buitenland- deskundige van de PvdA, vindt ook dat de commissie buiten landse zaken karig bedeeld is qua reisbudget. Een hoger bud get ligt echter moeilijk omdat het betekent dat andere com missies zouden moeten inleve ren of de begroting van de Ka mer omhoog moet. Een verho ging van de eigen uitgaven ligt moeilijk op een moment dat de Kamer het land opzadelt met bezuinigingen. De huidige praktijk leidt er toe dat kamerleden voor een deel afhankelijk zijn van de reizen die ze krijgen aangeboden. Zo betalen organisaties als het IMF, de Wereldbank of de VN reizen. Maar ook de staat Israël, de Verenigde Staten en de NAVO hebben in het verleden reizen aangeboden aan kamer leden. Ook ontwikkelingsorga nisaties, de zogenoemde NGO's, laten kamerleden op hun kosten de praktijk in ont wikkelingslanden zien. Bert Bakker was enige tijd terug nog op kosten van een NGO in de bezette Palestijnse gebieden. „Dan krijg je toch een veel be ter beeld van de situatie dan je uit de rapporten van de ambas sade of van de Israëlische rege ring haalt." Bakker heeft geen bezwaar tegen betaalde reizen, al onderkent hij de mogelijk heid dat de betaler een bepaald beeld wil neerzetten. Het afgelopen weekend was er deining over een reisje naar Taiwan van drie CDA'ers: De Haan, Ormel en Haverkamp. De eerste twee lieten het gast land aanvankelijk ook betalen voor hun meereizende partner. Na de opwinding betalen ze die kosten voor de partner nu zelf. De Eerste Kamer deelde de al vaker geuite zorgen over het slechte imago van het vmbo, de hoge uitval en de agressie, vooral op scholen in de Rand stad. Scholen zouden pro bleemleerlingen gemakkelijker weg moeten kunnen sturen, er moet meer ruimte komen op scholen voor moeilijke leerlin gen en leerlingen die veel zorg nodig hebben, moeten weer apart onderwijs krijgen, waren enkele van de geopperde oplos singen. Het CDA bepleitte eigen namen voor bepaalde opleidin gen, bijvoorbeeld voorberei dend economisch administra tief college. utrecht/anp - In het Universi tair Medisch Centrum (UMC) in Utrecht is een nieuwe be handeling van gebroken rug genwervels ontwikkeld. Een pa tiënt ondergaat niet langer een operatie waarbij de wervel lang durig inwendig wordt gespalkt met vastgeschroefde staven in de boven- en onderliggende wervels. De ingreep^s kleiner. Daarbij wordt de wereel 'uitge- deukt' met een ballonnetje en gestabiliseerd met 'botcement'. De tot nu toe gebruikelijke be handeling leidt volgens het UMC tot goede resultaten, maar kent ook nadelen, zoals fors bloedverlies, een aanzien lijke ligduur in het ziekenhuis en complicaties tijdens en na de operatie. Die nadelen brach ten arts-onderzoeker Verlaan van de afdeling Orthopedie op het idee om op zoek te gaan naar andere methoden. Hij on derzocht of een verbrijzeld wer vellichaam van binnenuit veilig is 'uit te deuken" met ballon nen en dat bleek goed mogelijk. De zo 'opgeblazen' breuk wordt vervolgens opgevuld met een li- chaamsvriendelijk botcement, dat langzaam door eigen bot kan worden vervangen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5