BINNENLAND1 Wankelend Nederland moet in Irak blijven Franeker in rouw Haalt RSI de beweging uit uw bedrijf? Peijs stuurt geld voor EP-hulp terug Wanneer kunnen we stoppen met werken,? Terug in Nederland Charliecompagnie krijgt rust Basisschool Apeldoorn beschoten met luchtbuks Als u een ander wilt, weet u over een week ineens waarom. Controle op vakantiekracht in landbouw ersnel naar drecht varen dam - In 2008 en moge- jer komt er tussen Rot- ien Dordrecht een snel- ding over het water. Dat 5 de provincie Zuid-Hol- jsteren bekend. Voor as wel dat er een snel iordt ontwikkeld dat woensdag 12 MEI 2004 jussen en snelle veerbo- het traject beperken hun id sinds in 2000 de Mer- ade in Dordrecht bescha- takte door hoge golfslag. Ijverbinding kan volgens gsman van de provincie Jolland tijdens de spits in iUten van Dordrecht naar dam varen, een tocht die minuten duurt. jale' vrouwen er depressief «gen - Vrouwen lopen un sociale instelling ans op een depressie annen. Onderzoeker M. an de Rijksuniversiteit igen (RuG) concludeert iuwen bij stress boven- lenadering tot een groep l. Dat verldaart volgens raarom vrouwen in tijden [ess met vriendinnen eUen. Tops vond bewijs fe sociale gerichtheid van en in situaties van stress, |n experiment waarin tn en vrouwen 'sociaal ige' woorden als 'strelen' usten' moesten onthou- ouwen blijken onder in- an stress meer plezierige >n te onthouden. II jubileert expositie AC-Het is dit jaar 150 eden dat meteoroloog ys Ballot het Koninklijk inds Meteorologisch In- KNMI) oprichtte. Het [eweerinstituut heeft i in het Haagse museum ïhet startschot gegeven verschillende activitei- irmee het KNMI een ubliek kennis wil laten van zijn jubileum. Op tonstelling wordt onder e geschiedenis van het elicht. tjesslikker t op Cyprus - Een 43-jarige Neder- is op Cyprus overleden hoeveelheid cocaïne in ag. De Cypriotische po- dinsdag weten dat de laandagavond op het i in elkaar zakte en op rhet ziekenhuis is len. De man stond op it om naar Nederland te ken. In het ziekenhuis at de man dertien cap- let in totaal 186 gram co- ïzijn maag had. ikt kiezers heuse kluif de stemlokalen van Oss (hondenbezitters don- 10 juni (Europese ver en) een kluif afhalen, ién van de initiatieven ee de SP het opkomst- tage in deze gemeente iuropese Verkiezingen leteren onder het mom: it geen hond'. Er worden itjes vergeven die kans op een weekeindje Lon- Bwijk in Oss die het i opkomstpercentage an een week later op van SP en gemeente de jd Nederland-Duitsland it EK-voetbal op een le- oot scherm volgen. En er lok nog een gratis pop- kstraf voor e 18-jarigen T - Spelen met treintjes, an in het echt. Dat is wat l-jarige Utrechters vorig i een zaterdag in augus- len op een werkplaats sselbouw BV. Ze wisten i radiografisch bedien - aan eerst een wagon van te hijsen. Daarna ging lomotief van 35.000 kilo gte in. Op maandag hing motief er nog. De twee en stonden gisteren voor ichtse politierechter. De van hun 'speelkwartier- Iroeg circa 23.000 euro. ïn schadevergoeding k de rechter hen door. kstraf voor beiden be- 160 uur. vermiste man ra gevonden ien - De sinds februari teleroen Goes uit Alme- aandag dood aangetrof- i de oever van het Mar- er. Daar werd zijn li door wegwerkers ont- Ijn familie heeft dat gis- >ekend gemaakt. Goes !r'iet eind februari zijn 'depressieve toestand. K berichten zou hij nog aleerd zijn in enkele dijke provinces. De poli feit daaraan omdat het 'g in het water heeft gele door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleufjes den haag - Nu vertrekken uit Irak is onmoge lijk. Zeggen militair deskundigen. Hoe verdrie tig de dood van de Nederlandse sergeant ook is. „Maar het moment is niet ver meer dat poli tiek Nederland wankelt", zegt politicoloog Ko Col ij n. De engeltjes zijn van de schouders van de Ne derlandse militairen in Irak gevallen. Voor het eerst is bij een aanslag één militair omgeko men en een soldaat zwaargewond geraakt. De Nederlandse troepen kwamen sinds vorige maand steeds vaker onder vuur te liggen, zonder dat daarbij gewonden vielen. Maar maandag was het geluk op. De aanslag komt op een cruciaal moment. De regering staat voor het besluit of de missie in Irak verlengd moet worden. Intussen nadert de datum van 30 juni, de dag waarop de Ira kezen de macht overnemen van de Amerika- „De aanslag was te verwachten", zegt politi coloog en militair deskundige Ko Colijn. „De sji'ïtische verzetsleider Muqtada Al-Sadr heeft expliciet opgeroepen om de coalitietroepen aan te vallen. Dat gebeurt niet lukraak. Men denkt na: welke landen aarzelen over blijven of weg gaan uit Irak." En in Nederland heeft die strategie effect. Regeringspartij D66 twij felt inmiddels hardop of de troepen nog wel langer moeten blijven, oppositiepartijen PvdA, Groenlinks en SP waren al langer te gen. Colijn vreest dan ook meer aanslagen. Hij vermoedt een regie. „Iedereen wil op 30 juni een stuk van de koek. De shiiten eisen de ste den Najaf en Kufa, nu de soennieten van de Amerikanen Fallujah hebben gekregen." En wat is er mooier dan verdeeldheid zaaien in de internationale coalitie. „De shiiten vinden het veel leuker als de Amerikanen in hun een tje overblijven." De situatie kan voor de Nederlanders dan ook gevaarlijker worden. Keer op keer hamert de regering erop dat de risico's 'aanvaardbaar' moeten zijn. Maar wat is aanvaardbaar? Het is onmogelijk aan te geven hoeveel Nederlandse doden de wederopbouw van Irak mag kosten, vindt ge neraal b.d. Arie van der Vlis. „Ik heb de in druk dat de krijgsmacht wel tegen een stootje kan", zegt de oud-chef defensiestaf die be trokken was bij het besluit troepen naar Sre brenica (Bosnië) te sturen. „Ik zie nu met ver bazing hoe de politiek op de aanslag reageert. De premier komt terug van vakantie, de mi nister van defensie ook. Ik vraag me af wat we gaan doen als er echt oorlog is." Nederland kan het niet maken om nu al te vertrekken. Dat er bij een aanslag een dode valt is het risico van het vak, zegt Van der Vlis. „Je moet accepteren dat dit de consequenties zijn als je meedoet aan een operatie. Als we nu vertrekken uit Irak, ontstaat daar een bur geroorlog die verstrekkende gevolgen kan hebben voor het hele Midden-Oosten." Ook defensiespecialist Rob de Wijk van het instituut Clingendael zegt: „Als bij een brand een brandweerman omkomt, zegje toch ook niet: nu gaan we maar niet meer blussen. Als we weggaan wordt het daar een nog grotere chaos dan het al is. Nederland heeft zich veel te makkelijk bij de Amerikanen aangesloten, maar kan het niet maken om nu weg te gaan." Ook al is de situ atie er niet makkelijker op geworden door de berichten over de mishandeling van Iraakse gevangenen door Amerikanen. „We plukken in Zuid-Irak de vruchten van de woede over de foto's. Iedereen betaalt de prijs", aldus Co lijn. „De bevolking ziet de Amerikanen en nu ook de Nederlanders als een bezettingsmacht", meent De Wijk. Met alle mogelijke gevolgen vandien. Toch moet Nederland blijven, vindt het drie tal. In elk geval tot volgend jaar, tot er een ge kozen Iraakse regering zit. Nederlanders proberen nu de rust te handha ven en leiden Iraakse agenten en veiligheids troepen op. „Verder doen we mooie dingen als het herstel van de democratie. Vertrekken kan pas als het werk je onmogelijk wordt ge maakt", stelt Colijn. En die kaart zal de Ne derlandse politiek weldra gaan spelen, ver wacht hij. „D66 wankelt al. Binnen het CDA zullen er ook barsten zijn. Dan is er niet veel meer nodig. Het moment is niet ver meer dat Nederland wankelt." De Oranjekazerne in Schaarsbergen. Foto: ANP/Vincent Jannink franeker/anp - De verslagen heid in Franeker is groot na de aanslag in Irak waarbij stadsge noot sergeant Steensma om het leven kwam. Burgemeester Ma rian Haveman heeft haar mede leven met het gezin betuigd en zal vandaag met de nabestaan den praten. Het lichaam van de omgekomen sergeant wordt zo spoedig mogelijk naar Neder land overgebracht. Wanneer dat het geval zal zijn, is nog niet bekend. Steensma zal met militaire eer worden begraven. Een aantal kameraden uit Irak begeleidt zijn lichaam naar Nederland. De Charlie-compagnie van de luchtmobiele brigade, waar hij onderdeel van uitmaakte, mag het even rustiger aandoen om de dood van Dave te kunnen verwerken. Steensma, die aanvankelijk bij het Korps Mariniers diende, was een militair in hart en nie ren, zo blijkt uit reacties in Fra neker. Zijn vrouw en zoons - van acht en zes waren ook een echte 'soldatenvrouw' en 'sol- datenzoons'. De jongens waren doordrongen van het gevaar dat hun vader in Irak liep. Defensie probeert de nabestaanden af te schermen voor de grootscheep se media-aandacht die voor het overlijden van de eerste Neder landse militair in Irak is ont staan. Rotterdam - Zes wandelaars en de reisleidster die betrokken waren bij de dramatische wandeltocht vorige week in Zuid-Spanje zijn gistermiddag even na 13.30 uur aangeko men op Rotterdam Airport. Bij de tocht in de Sierra Nevada kwamen drie wandelaars om het leven, toen de groep door een sneeuwstorm in het nauw was gebracht. Een Spaanse onderzoeksrechter stelde maandag reisleidster Sonja van Z. in staat van be schuldiging wegens ernstige nalatigheid bij het begeleiden van de wandelaars. Ze mocht terugkeren naar Nederland, maar moet zich hier gedurende het onderzoek elke maand melden bij de Spaanse autoriteiten. In Rotterdam kwamen zes wandelaars aan. De twee vrouwen die tijdens de wandeltocht afhaakten, vlogen naar Brussel. Foto: GP- D/Phil Nijhuis toe heel veel engeltjes op hun schouders gehad. In Bosnië zijn tijdens gevechtshandelingen slechts twee soldaten omgeko men. In Afghanistan, Cambodja en Kosovo niemand. Laten we alsjeblieft hopen dat de meeste engeltjes blijven zitten". Beide bonden benadrukten dat het een verkeerd signaal is om te praten over terugtrekken. Van den Burg zei grote waardering te hebben voor de snelle terug keer van minister Kamp en pre mier Balkenende. Maar hij kon zich ook niet aan de indruk onttrekken dat de eerste Neder landse dode in Irak als een ver rassing kwam. „Het lijkt wel of de politiek verrast was. En dat vind ik vreemd want iedereen wist dat het kon gebeuren." den haag/anp - De Charlie- compagnie, de eenheid die maandag een 36-jarige sergeant verloor bij een aanslag in Irak, krijgt even rust. De militairen krijgen de gelegenheid om het verlies te verwerken. Dat kregen de militaire bonden gisteren te horen van de chef defensiestaf admiraal Kroon. Tijdens een speciale briefing werd de bonden verteld dat de stemming onder de manschap pen bedrukt was, maar dat nie mand uit het veld is geslagen. „Het behoort tot het risico van het vak," zeiden AMFP-voorzit- ter Van den Burg en secretaris Van der Valk van VBN/NOV na afloop van het gesprek. Volgens Van der Valk hebben Nederlandse militairen „tot nu apeldoorn/gpd - Basisschool 't Schrijvertje in Apeldoorn is gis teren tegen het middaguur be schoten met een luchtbuks. De kogels gingen door een ruit waar leerlingen van groep 7 een toets zaten te maken. Niemand raakte gewond. De Apeldoomse politie neemt de zaak hoog op. De schoten vielen op het mo ment dat de laagste groepen buiten aan het spelen waren. Het was niet de eerste keer dat de school in de wijk Zevenhui zen doelwit was van beschietin gen en ander vandalisme. Het was echter wel voor het eerst dat dit gebeurde terwijl er kin deren in en om de school wa ren. In de ruiten zijn sterretjes en gaatjes te zien veroorzaakt door de kogeltjes. Niet alleen bij groep 7, maar ook bij de kleuterklassen werden in de ra men kogelgaten aangetroffen. In de ramen van het lokaal van groep 1 zaten na het afgelopen weekend ook al in totaal acht kogelgaten in de ramen. Das Vuijk, één van de directeu ren van basisschool 't Schrijver tje, denkt dat de beschietingen van gisteren en de keren daar voor op zijn school een uiting zijn van baldadigheid of verve ling. Naast de beschietingen is er ook vaak sprake van vernie lingen rond de school. Vuijk: „Je raakt er murw van, maar je moet aangifte blijven doen. An ders is de financiële last niet te dragen." „Elke maandag op school ver wacht je een nieuwe vernie ling", vervolgt Vuijk. Vooral in de vakanties is het raak. Elke maand breekt er volgens de di recteur wel een ruit door van dalisme. Vaak zitten er 's nachts mensen op het dak van de school. Er is ook een paar keer brand gesticht, er zijn compu ters uit de school gejat en speeltoestellen zijn vernield. (advertenties) Vanaf 1 juli bent u helemaal vrij in de keuze van uw energieleverancier. Waarom dat zo is, hoe het allemaal precies werkt en waar u op moet letten ziet u allemaal in de KiesEnergie krant die binnenkort bij u in de bus valt. Heeft u die eenmaal gelezen, dan weet u alles wat er te weten valt. De KiesEnergie krant Binnenkort in uw brievenbus. lijnt Ministerie van Economische Zaken Vrije Energiekeus. Vanaf 1 ji juli den haag/anp - De Arbeidsin spectie gaat deze zomer vakan tiewerk controleren in de land bouw en in de gezondheids zorg. De dienst van het ministe rie van sociale zaken en werk gelegenheid heeft gekozen voor deze twee sectoren, omdat daar doorgaans veel vakantiekrach ten onder de 18 jaar werken „en wegens de aanwezige risi co's". Inspecteurs zullen in juli en au gustus ruim driehonderd instel lingen en bedrijven bezoeken, zo heeft het ministerie maan dag aangekondigd. Bij agrari sche ondernemingen letten zij vooral op lichamelijke belasting en of de vakantiehulpen blootstaan aan bestrijdingsmid delen. In de gezondheidszorg draait het erom of werkgevers genoeg voorlichting geven en voldoende letten op de uitvoe ring van het werk. Voor jongeren die tijdens hun vakantie een zakcentje willen verdienen, gelden diverse be perkingen. Zij mogen bijvoor beeld alleen onder toezicht werken; 's nachts werken is uit den boze. Kinderen van 13, 14 en 15 jaar mogen ook niet in de buurt van machines werken en alleen lichte arbeid verrichten. Vorig jaar waren bij 73 procent van de bezochte landbouwbe drijven en bij 80 procent van de zorginstellingen vakantiewer kers werkzaam. In totaal controleerde de Ar beidsinspectie in 2003 1288 werkgevers op personeel onder de 18 jaar. De dienst heeft 568 waarschuwingen gegeven, 67 boetes uitgedeeld en tien keer proces-verbaal opgemaakt. Kinderen werkten onder meer op zondag, te veel uren of te dicht in de buurt van machines. Er gebeurde een dodelijk onge val met een kind dat op een tractor reed. De inspectie noemt het rapport over 2003 niet representatief voor de hele arbeidsmarkt, omdat zij vooral bedrijven heeft bezocht waar vakantiekrachten werkten. (advertentie) De kosten van arbeidsongeschiktheid kunnen hoger zijn dan u denkt. Bereken zelf de financiële risico's voor uw bedrijf op www.uwv.nl. En overleg met uw arbodienst en met uw werknemers wat u aan preventie kunt doen. Voorkomen is besparen. Voorkom arbeidsongeschiktheid. Als uitvoerder van sociale verzekeringen als de WW. WAO en de Ziektewet streeft UWV ernaar dat zo min mogelijk mensen van een uitkering afhankelijk zijn. 6* ■fuwv tOOf «wte6r»! den haag/anp - De PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft schriftelijke vragen gesteld aan Minister Peijs (Verkeer en Wa terstaat) over gebruik van een privérekening voor zakelijke vergoedingen. De partij wil op heldering over een betaling van 11.000 euro die Peijs heeft ge daan aan het Europees Parle ment. De transactie van Peijs en haar bekendmaking ervan volgen op een bericht in NRC Handelsblad van gisteren, waarin wordt beweerd dat Peijs een privérekening gebruikte om zich te laten vergoeden voor het uitlenen van personeel aan CDA Tweede-Kamerlid Gerda Verburg. Peijs zei afstand te nemen van het bericht in NRC Handels blad, waarin staat dat zij een deel van het geld voor perso neel op een privé-rekening liet overmaken. Peijs maakte be kend dat ze de reguliere vergoe ding voor assistentie als lid van het Europees Parlement sinds 1989 op de rekening van de stichting Beheer Secretariaats vergoeding IJsselstein liet over maken. Een van haar medewer kers werkte tussen september 2001 en januari 2003 ook voor het Tweede-Kamerlid Verburg (CDA), die daarvoor een ver goeding stortte op een rekening 'Peijs Personeel'. Dat geld werd verrekend met het budget van de stichting, aldus de minister. Zij verklaarde dat de rekening van de stichting, waarop het geld binnenkwam, drie maan den na haar aantreden als mi nister is opgeheven. NRC be weert dat de stichting wel is op geheven maar de bankrekening niet. Ook zegt de krant dat Peijs het geld aan het Europees Par lement pas heeft teruggestort nadat ze vragen kreeg van de krant. Kamerlid Dijksma wil een reactie van Peijs op de be schuldiging in de NRC dat zij de 11.000 euro pas na vragen van de krant heeft teruggestort.Ver- der vraagt zij of Peijs bereid is inzage te geven in een accoun tantsoverzicht. den haag/anp-gpd - Op welke leeftijd moe ten werknemers kunnen stoppen met wer ken? Kabinet, de vakbeweging en werkge vers vinden dat mensen langer aan de slag moeten blijven, omdat door de vergrijzing een tekort aan werknemers dreigt te ont staan. De waag hoe lang zorgt echter voor diepe verdeeldheid tussen de drie partijen. De werkgevers en de vakbeweging probe ren vandaag op één lijn te komen. Werkne mers kunnen nu nog belastingvrij geld op zij zetten om voor hun 65ste te stoppen met werken. Het kabinet dreigt die maatre gel af te schaffen. Werknemers verbieden om eerder te stoppen, kan het kabinet niet. Het wordt zonder de huidige fiscaal gunsti ge regelingen wel ongeveer een kwart duur der om prepensioen op te bouwen. In de discussie over woegpensioen en le vensloop staan kabinet en werkgeversorga nisatie VNO/NCW tegenover de vakcentra les FNV, CNV en UnieMHP, alsmede tegen over de werkgeversorganisaties MKB/Ne derland en LTO. De bonden willen, net als MKB en LTO, een collectieve regeling vanaf 62 jaar. Werknemers die voldoende hebben gespaard in de levensloopregeling zouden dan op zijn woegst op hun 60ste kunnen stoppen met werken. VNO/NCW en het ka binet vinden dat te woeg en kiezen voor een collectieve regeling vanaf 63,5 jaar. Met voldoende sparen is uittreden dan op zijn woegst mogelijk op de leeftijd van 61,4 jaar. Het kabinet wil pas verder onderhandelen met de vakbeweging en werkgevers als zij het onderling eens worden. Komen zij er vandaag uit, dan is het kabinet alsnog be reid te overleggen over het prepensioen en de verlofregeling. Hiervoor is alvast ruimte ingepland tijdens het Voorjaarsoverleg vol gende week dinsdag. Het kabinet heeft gis teren de deur voor de sociale partners toch weer op een kiertje gezet. Eind april liet mi nister De Geus van sociale zaken nog in scherpe bewoordingen weten dat er met het kabinet niet meer te praten viel over al ternatieve regelingen voor verwoegd uittre den indien werknemers en werkgevers op 1 mei nog immer onderling verdeeld zouden zijn over dit belangrijke onderwerp. Mocht er geen overeenstemming komen, dan is het Najaarsakkoord van de baan. De bonden zijn dan formeel niet langer gehou den aan de cruciale afspraak uit dit alt- koord dat de lonen worden beworen. Die loonmatiging geldt als een noodzakelijke voorwaarde voor herstel van de kwakkelen de Nederlandse economie. Overigens hoeven werknemers die al een aanzienlijk spaarpotje aan prepensioen hebben opgebouwd, zich geen zorgen te maken dat zij dit kwijt raken. Ook zonder akkoord mogen zij dit gebrui ken om voor hun 65ste met pensioen te gaan.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3