GESPREK VAN DE DAG Frederik en Mary spiegelbeeld van WA en Maxima Cursus Portugees voor EK-gangers Re-union ontspannen naar halve finale Prepaid woensdag 12 MEI 2OO4 I DAGELIJKS LEVEN DOE. RMI^! PAT IS GEEN SFETTÊFL.. PAT IS M'N Z050Ê MENSELIJK Ruim 100.000 Duitsers hopen een wereldrecord te hebben gevestigd door ge zamenlijk de oude hit LA PALOMA te zingen. Het 'grootste koor ter wereld' kwam zondag in Hamburg bij elkaar en vertolkte het lied samen met de zanger die La Paloma in de Bondsrepubliek tot hit maakte: FREDDY QUINN. Vanuit een politiehelikopter is het megakoor gefotografeerd. De kijkers van de publieke omroep ARD kozen het lied vorig jaar tot grootste hit van de afgelopen eeuw. De Noord-Duitse regionale zender NDR 90,3 ontdektë ruim vijfhonderd versies en laat elke dag kort voor 9.00 en voor 18.00 uur een variant horen. Een gelovige geeft bij het heiligdom Manghopir, vlak buiten de Pakistaanse hoofdstad Karachi, een krokodil te eten. Een culturele minderheid in Pakistan, de sheedi, vieren daar een vierdaags RELIGIEUS FEEST. Ze dansen op Afri kaanse ritmes en voeren de krokodillen, die volgens de overlevering de trouwste DISCIPELEN zijn van een van hun heiligen. Foto: AP/Shakil Adil De Universiteit van het Britse Man chester heeft maandag aangekondigd een eredoctoraat te verlenen aan de Bee Gees ROBIN en BARRY GIBB en postuum aan hun vorig jaar overleden broer MAURICE Gibb. De doctoraten worden vandaag tijdens een speciale ceremonie aan de twee overgebleven broers Gibb uitgereikt door rector magnificus Anna Ford. De broers Gibb beheersten in de jaren '70 de disco- scene met hits als Stayin' Alive en Night Fever. Ze maakten 28 albums en verkochten in totaal zo'n 110 miljoen platen. Maurice Gibb overleed in janu ari 2003 op 53-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Miami aan een hartaan val. Foto: AP/Jack Dempsey Nederlandse voetballiefhebbers hoe ven komende zomer in Portugal niet met de mond vol tanden te staan. Wie tijdens het Europees kampioen schap beslagen ten ijs wil komen kan bij de LOI een gratis beginnerscursus Portugees downloaden. De instelling wil zo een bijdrage leveren aan de Oranjegekte, die op het punt van los barsten staat. Alledaagse voetbaltermen voeren de boventoon. Een mooie bal is een bo- la bonita. Maar de Nederlander in den vreemde kan ook leren hoe Karei Jonckheere Auto: paardenkracht toevertrouwd aan ezels aardappelen in Portugal heten, of al vast oefenen hoe een biertje te be stellen. Voetbal is een 'festa', zo leren we via de beknopte cursus met de titel 'Fora Holanda'. In de 104 pagina's tellende cursus wordt kort uit de doeken ge daan hoezeer de Portugezen van het voetbal houden, hoe de 11 miljoen inwoners leven, hoe een kamer of camping gereserveerd dient te wor den. De lunchcultuur, de jantar (het avondeten), eventuele problemen aangeven bij de politie, aan alles is gedacht. Zelfs de tegenstander kan in het Portugees 'boa sorte' (succes) worden gewenst. Toch is er een kleine 'maar' verbon den aan het boekje. Want de cursus is bedoeld voor de zeer beleefde voetbalsupporter. De betere hooli gan zal de cursus aan de tamme kant vinden. Wie zin heeft om de scheids rechter uit te maken voor hondenlul, of erger, zal in andere boeken op zoek moeten naar de juiste Portuge se vertaling, anp d£ door Hans Walraven Wachten is het devies voor Re union. Het duo, de Nederlandse vertegenwoordiging bij het Euro visie Songfestival in Istanbul, re peteerde afgelopen weekeinde voor de laatste keer het lied 'Wit hout you' op het grote podium in de Abdi Ipekci hal. Vanavond, tij dens de halve finale, is het me nens. Paul de Corte en Fabrizio Pennisi zijn ontspannen, laten zich niet gek maken door de drukte om hen heen. Maar in de polls doet Nederland het niet geweldig. Vooral de inzendingen met veel spektakel op de bühne - Grieken land, Oekraïne en België - scoren hoog. Desondanks blijft Re-union optimistisch. „Natuurlijk", lacht Fabrizio. „Het is een geweldig lied. En de mensen waar we mee werken, zoals de regisseur en de technici op het podium, vertelden ons dat ze 'Without you' het aller mooiste nummer vinden. Ik voel me dus al een winnaar." Het goede gevoel straalt van de laatste repetitie af. Geduldig wachten ze steeds de instructies van de regie af en doden de tijd met spontane close harmony-ver- sies van 'Purple rain' van Prince en iets van The Beatles. De persconferentie na afloop van de laatste repetitie was al even ge moedelijk. En omvatte zoals ge bruikelijk hier in Istanbul meer zang dan zinnige vragen. Fabrizio barstte op een vraag van een Itali aanse journalist in een hartstoch telijk 'Volare' uit, een van de 'Commentaar wordt vrolijke samenspraak' De tv-uitzendingen van het Eurovisie Songfestival worden dit jaar voor het eerst door twee mensen van commentaar voorzien. Emi nence grise Willem van Beusekom krijgt steun van Songfestival kenner Cornald Maas. Volgens Maas moet hierdoor een informa tieve en vrolijke samenspraak ontstaan. Veel tijd daarvoor hebben ze trouwens niet. De ruimte tussen de optredens is dit jaar beperkt tot dertig seconden. Vorig jaar stond daarvoor nog vijftig seconden. „Dat wordt wel lastig", geeft Maas toe. „We hebben daarom het commentaar over de diverse landen verdeeld. Na afloop van een liedje begint degeen die het meest van het land weet. Daarna kan de ander bijspringen. We hebben het zo afgesproken, omdat het anders te rommelig zou worden." grootste Songfestivalsuccessen ooit. En om de kritiek de wind uit de zeilen te nemen dat 'Without you' wel erg lijkt op 'More than words' van Extreme, zongen de twee dat laatste nummer ook nog maar even a capella. Ze hebl de dagen grotendeels doorgr bracht rond het zwembad va hotel. Bij elke stap daarbuite krijgt de Nederlandse afvaai u gelijk vier man security mee, De bus naar de hal heeft een torescorte. Turkije wil geeni risico nemen. „Ach, veel last heb je er nieti Ik had het de eerste dagen niet in de gaten", zegt De Cc „Soms is het handig. Toenv door de stad liepen hield del veiliging opdringerige straat pers op een afstand." Inmiddels zijn een twintigta vrienden en familieleden va en Fabrizio in Istanbul aang men. Want relaxed of niet, w tra fans kan Re-union vanav wel gebruiken. uii Kopenhagen maakt zich op voor het huwelijk van kroonprins Frederik met Mary Donaldson. Kosten noch moeite worden gespaard om er ondanks scherpe veiligheidsmaatregelen een groot feest van te maken. Koningin Beatrix neemt haar zoons Alexander en Constantijn en hun echtgenotes mee naar de bruiloft. De liefdesgeschiedenis van de Deense kroonprins en de Ta- smaanse Mary Donaldson heeft veel gemeen met die van Willem- Alexander en Maxima. Frederik ontmoette Mary in een bar in Sydney tijdens de Olympische Spelen van 2000. De Australische had geen idee wie de vlotte Deen was. Dat Frederik de vriendschap zou voortzetten, verwachtte ze niet. „De afstand tussen Australië en Denemarken was daarvoor te groot", aldus Mary. Maar net zoals Willem-Alexander dat deed met Mcbdma, bestookte Frederik zijn nieuwe vriendin met e-mails, brieven en telefoontjes. En waar Alexander in het geniep naar New York reisde (waar Méxi- ma toen woonde), vond Frederik steeds uitvluchten om naar Au stralië te vliegen. De afstand had één voordeel: niemand had iets in de gaten. „We hebben het lang geheim kunnen houden en elkaar in alle rust kunnen leren kennen", verklapte Mary. De prins (35) is aantrekkelijk, sportief, zeiler, duiker bij de mari ne en niet bang om een maan denlange sledetocht te maken door Groenland. De Denen kozen hem al een paar keer tot 'man van het jaar'. De 'Turbo prins' - snel met vrouwen, auto's en boten - had al heel wat avontuurtjes ach ter de rug toen hij Mary ontmoet te. Het kostte hem enige moeite zijn moeder ervan te overtuigen dat het dit keer menens was. Na een jaar gaf Mary haar baan op en verkaste naar Engeland. „Het werd serieus en we wilden zien hoe het zou gaan", aldus Mary (32). Op dat moment was ge heim houden er niet meer bij. 'Geen commen taar' werd de meest gebruikte uitspraak van Mary, die net als Maxima opdrin gerige fotografen afpoeierde. Eind 2001 ontmoette ze koningin Margre- the voor het eerst. „Ik stond te trillen op mijn benen", aldus de juriste en makelaar. De ken nismaking verliep echter goed en Mary verhuisde op nieuw, nu naar Ko penhagen. Ze ging aan de slag voor Mi crosoft, begon de taal te leren en in te burge ren. Ze werd nu ook va ker in het gezelschap van de koninklijke familie ge signaleerd. De Denen reageerden posi tief en enthousiast op de Australi sche, maar moesten geduld heb ben. Koningin Margrethe liet vori ge zomer weten dat Mary een goede schoondochter zou zijn en in oktober volgde de verloving. Met een paar welgekozen zinnen in het Deens veroverde Mary alle harten, zoals lotgenote Méxima dat met haar Nederlands deed. „Ik heb gelezen dat ik vloeiend Deens spreek. Het klopt helaas niet. Het is erg moeilijk", aldus Mary Donaldson trouwt vrijdag haar kroonprins Frederik. Foto: ANP Mary, die eerder de voorpagina's haalde toen ze 'goddag' zei. „Inderdaad, ze spreekt goed Deens", spotte prins Henrik (69), die als Fransman de taal niet zon der accent spreekt. Het lot van Margrethe's echtgenoot toont veel overeenkomsten met dat van prins Claus. Beiden waren diplo maat, trouwden met een kroon prinses en moesten daarna zien een zinnig bestaan op te bouwen in de schaduw van de troon. Dat Australië enthousiast ging bij beiden met vallen en op staan. Henrik demonstreerde dat in 2002, toen hij wegbleef bij de bruiloft van Margrethe's petekind prins Willem-Alexander. Hij voel de zich gepasseerd door zoon Fre derik, die als troonopvolger zijn moeder bij de nieuwjaarsreceptie had vervangen. Henrik ging knie zen op zijn landgoed. Halsover kop vertrok het koninklijke gezin naar Zuid-Frankrijk om eenheid en saamhorigheid te tonen. Mary denkt het als partner Frederik wél te zullen reddei wil een loyale en liefhebben! partner zijn." Aan de toekon van de Deense monarchie - oudste van Europa - denkt z al. „Ik hoop dat we net zove. deren krijgen als we willen." zal de kroost zelf opvoeden, daarin is ze een spiegelbeeli Maxima. Hans Jacobs Een bloemiste maakt een gigantisch hart van bloemen. Kopenhagen wordt versierd voor het koninklijke huwelijk. Foto: Reuters/Jerry Lampen Mary Elizabeth Donaldson is op 5 februari 1972 geboren in Hobart, de hoofdstad van het Australi sche eiland Tasmanië. Haar ouders John Donald son, een wiskundeprof, en Henrietta Clark zijn in 1963 uit Schotland naar Australië geëmigreerd. Mary geeft bij haar huwelijk de Britse en Australi sche nationaliteit op en wordt Deense. Mary krijgt geen eigen toelage. Maar echtgenoot kroonprins Frederik, geboren op 26 mei 1968, krijgt na het hu welijk wel meer. Zijn uitkering is verhoogd van 4,2 miljoen kroon naar 14,4 miljoen (1,9 miljoen euro) De huwelijksplechtigheid is vrijdag 14 mei om 16.00 uur in de lutherse Dom van Kopenhagen. Na afloop is er een rijtoer door de stad. Kopenhagen spendeert een miljoen euro aan de festiviteiten, die vorige week al zijn begonnen en deze hek week duren met concerten, festivals en recept De 14.000 scholieren die hun eindexamen dot hoeven vrijdag geen eindexamen wiskunde tel doen. De veiligheidsmaatregelen bij het huv zijn scherp. Het huwelijk wordt door de NO! rechtstreelcs uitgezonden. Er bestaat in Australië meer belangstelling thousiasme voor Mary's huwelijk dan de eige monarchie - de Britse koningin Elizabeth is st hoofd - in jaren heeft losgemaakt. Dat Mary si 8 de eerste en enige échte 'Australische koninj wordt - al is het in Denemarken - zit Buckini Palace niet lekker. De 'Aussies' hebben in Ko[ hagen bijna evenveel verslaggevers, fotograi televisieploegen als de Denen zelf. Met een nieuw mobieltje kopen wacht je nooit tot het oude op is. Niks ervan. Je gaat voor een leuk nieuw design, de allernieuwste grappen. Steeds meer kunstjes in je handpalm in één steeds kleiner dingetje. Het is nu ook al fotocamera en het resul taat mag er wezen. Mijn vrouw stond er digitaal' onlangs prachtig op mét een dienblad vol eten in de keuken. Een mobiel louter gebruiken om te te lefoneren is van heel lang geleden. Dan loop je achter. Nu internet ik met het kleinood, verzend er e-mail mee, luister naar muziek, load down, speel spelletjes, stem op Boris, fotografeer. Alleen in de trein fungeert de mobiel nog als telefoon, maar dat is dan ook heel gezellig. Ik krijg nooit genoeg van Eine kleine Nachtmusik, Für Elise bij wijze van 'beltoon'. Het lijkt in de spoorcoupé soms net Classic FM. Het kekke apparaat vervult de rol van vroeger de blitse auto. Sinds je die niet meer kwijt kunt voor de deur van het café, heeft hij veel impo neerpotentie ingeleverd. Een Porsche gedijt niet als je hem twee straten verder moet parkeren. Als alternatief viel het mobieltje uit de hemel. Ik de monstreer dat ik de snelle hartslag van de grens verleggende technologie herken als ik mijn aller nieuwste mobieltje op de toog leg. Er zijn mensen die over een hele collectie beschikken en hun keu ze hangt af van de stemming van de dag. Het is net als met een stropdas. Het mobieltje is toegetreden tot het geheime genootschap van vulpen en horlo ge waar je er ook nooit genoeg van hebt. Zo be schik ik over een favoriete vulpen voor elke dag van de week. Die van woensdag heeft een vulling van bruine inkt. Verleden week incasseerde Nokia een dreun in zijn omzet. De Finnen zijn de grootste producent van de mobiel en moesten in marktaandeel terug van 40 naar 29 procent. Oorzaak heette dat Nokia te veel had gegokt op het maken goedkope spullen. Een dramatische blunder. Hebbedingen moeten duur zijn. Het hoge Noorden had even niet opge let, de lokroep van de tijd niet gehoord. Gelukkig maar voor ze blijft er hoop. Er gaan wereldwijd jaarlijks sowieso een half miljard telefoontjes over de toonbank, zijn er in totaal anderhalf miljard in gebruik en in China en India beginnen ze nog maar net van Für Elise te genieten. Lang verbeeldde ik me dat ik gélukkig was met een mobieltje dat alleen maar kon bellen of gebeld wórden en dat het niet uitmaakte dat het apparaat lomp was en voorzien van een raar uitstulpsel alias antenne. Valse ingetogenheid was het, meer niet, want diep van binnen wenste ik een ding dat alles kon, dat zo klein was dat het aan pleinvrees zou lijden in mijn handpalm en dat het goed met mijn compagnie vulpennen en peloton horloges kon vinden. Ik begrijp dat je voor het allermooiste en slim ste in de branche tegenwoordig in Tai wan moet wezen. De grote spelers van de toekomst hebben namen als BenQ, Arima of Compal. Maar helaas, ik kom nooit in Taiwan en ken ook geen Tweede-Kamerlid van het CDA daar lekker uitwaaiend op vakantie die er eentje voor me kan meebrengen. En burgemeester Cohen van Amsterdam wil me ook niet hebben als zijn nieuwe hoofdcommissaris, want hij heeft Ber nard Weiten al. Anders had ik wel via Job het allernieuwste model geritseld, prepaid tot aan mijn pensioen. Is dat jaloezie? Waarschijnlijk wel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2