iloop dreigt voor Groenoordhallen eun voor verlenging lissie in Irak kalft af ERA Rechter stelt Katwijkse bezwaarden in ongelijk rein geschikt voor circa achthonderd huizen Leiden wil bestemming woningbouw vastleggen Video toont onthoofding Amerikaan Doden bij explosie in Glasgow De Boertjes naar Oatar doha - Frank en Ronald de Boer (33) sluiten hun carrière af in Qatar. De tweeling heeft een mondeling akkoord bereikt met de voetbalbond van Qatar over een contract voor één seizoen, met een optie voor nog een sei zoen. Het is nog niet duidelijk bij welke club het duo komt te spelen. „Dat bepalen ze in Qa tar zelf', aldus zaakwaarnemer Rob Jansen, die aangaf nog op een officiële bevestiging te wachten om de transfer defini tief te kunnen afronden. Frank de Boer kon ook bijtekenen bij zijn huidige club Glasgow Ran gers, maar besloot niet in te gaan op de aanbieding. Ronald de Boer gaf al eerder te kennen te vertrekken bij Glasgow. Moslims Nigeria doden christenen kano - Moslims hebben giste ren bij ernstige onlusten in de Noord-Nigeriaanse stad Kano zeker elf christenen gedood. Grote groepen moslims schuimden de straten van de stad af, molesteerden christe nen en vernielden hun eigen dommen. Ook staken zij twee kerken in brand. De geweldda digheden begonnen nadat naar schatting 10.000 mensen isla mitische geestelijken hadden aangehoord. Die eisten harde actie van de Nigeriaanse presi dent Obasanjo tegen christelij ke milities die afgelopen week elders in het land honderden islamieten doodden. (advertenties) a i 1 15 mei 2004 n A MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE ■KTTCHnriliD llAAGhuisllOF fel bij CDA en D66 na dood Nederlandse militair iag/gpd-anp - In de Kamer twijfelèn behal- ipositie nu ook de rege- ijen D66 en CDA of idse troepen na 15 juli [rak moeten blijven. Zij le dood maandagavond !6-jarige sergeant Dave ia uit Franeker bang dat ;heid voor de militairen itert. ig is nóg een Neder - patrouille in Irak be- met klein kaliber wa- antitankwapens. Hier- cte niemand gewond. Kamp van defensie it gisteravond gezegd, de bewindsman ging de eerste aanslag om ilitairen die een brug Eufraat als onderdeel van een belangrijke doorvoer route moesten beveiligen. De handgranaten werden vanaf een motor naar de twee militai ren gegooid. Een tweede mili tair die hierbij gewond raakte is inmiddels uit het veldhospitaal ontslagen. Premier Balkende zei gisteren dat „de krachten van terreur niet mogen winnen." Het kabi net besluit eind deze maand zeer waarschijnlijk dat de Ne derlandse troepen ook na 15 ju li - de datum waarop de huidige Nederlandse missie afloopt - in Irak zullen blijven. Premier Balkenende en minis ter Kamp van defensie onder braken hun vakantie vanwege de aanslag van maandagavond, Balkenende betuigde namens (advertentie) paar met Leidsch Dagblad voor superkorting op én of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! het kabinet zijn medeleven aan de familie van de militairen. Hij wilde niet ingaan op de afkal vende steun in de Tweede Ka mer voor het verlengen van de missie. Kamp heeft eerder laten weten vóór verlenging te zijn. Regeringspartij D66 vergaat langzamerhand de lust een voorstel tot verlenging van de missie te steunen. De twijfel nam al toe vanwege het optre den van de Amerikanen, die in een aantal gevallen krijgsgevan genen hebben mishandeld. „De aanslag van maandag maakt het er niet beter op," aldus D66-kamerlid Bakker. Ook voor regeringspartij CDA is verlenging van de Nederlandse aanwezigheid in Irak zeker geen uitgemaakte zaak. De WD vindt daarentegen Nederland juist nu standvastigheid moet tonen en dient te blijven. De PvdA was eerder al tegen ver lenging als de Verenigde Naties in Irak geen leidende rol gaan spelen. Twee Irakezen zitten sinds gis termiddag vast bij de Britse troepen vanwege hun betrok kenheid bij de granaataanval van maandagavond. De stem ming op de Nederlandse bases is bedrukt, aldus majoor Frans Verburg die zelf op Camp Smit- ty, het grootste kamp, verblijft. De veiligheidsmaatregelen zijn verscherpt. Een bezoek dat Tweede-Kamerleden eind deze week aan de Nederlanders in Irak zouden brengen gaat waar schijnlijk gewoon door. Meer over Irak op pagina's Binnen- en Buitenland www.haaghuishof.nl Lekten, Herenstraat 39, T 5121141. Pi 1/mza. Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Leiden Atletiek ongerust over oplevering baan Frederik en Mary spiegelbeeld van WA en Maxima Dagblad Leerlingen Stedelijk Gymnasium in The Sound of Music Het afscheid van scheidsrechter Dieter van der Beek Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad COMMENTAAR GESNEUVELD tengewoon treurige pri- oor het eerst is een Ne- se militair in Irak ge- De 36-jarige sergeant, in twee kinderen, kwam t'n aanslag. De hoop dat "f in Irak het rela- öge As Samawah onge- x)u laten, lijkt voorgoed m ingeslagen. De schok Hoewel de dood nu tot de risico's van het oort, kwam het nieuws in Nederland, verwachten isteren in alle d de discus barsten of we navolging van jaarden onze moeten pak- fct kabinet staat de ko- weken voor de lastige let mandaat van de mis- ftlengen. De dood van de l hoe tragisch ook, mag i alweging geen rol spe- geen vakantiepara- dat het wel eens mis kon k na de tumultueuze ge- issen van de laatste slechts een kwestie 1 Om nu het hazenpad te P koren op de molen van pisten. Er bestaan voor 9 wel betere argumenten P Irak een punt achter te fJe oorlog tegen Saddam pijk ontegenzeggelijk on der valse voorwendselen ge voerd. Het kabinet-Balkenende handelde indertijd te goeder trouw toen onze belangrijkste bondgenoot om assistentie ver zocht. Achteraf gezien is ons land in het ootje genomen. Dat geeft het kabinet het recht terug te komen op eerdere beloftes. Het zou Nederland echter niet sieren op dit moment de hand doek in de ring te gooien. Hoe wel de Nederlandse bijdrage fei telijk marginaal is, is de symbo lische waarde van onze aanwezigheid voor de Amerikanen uitermate groot. Die troef zou het kabinet moeten uitbui ten om de operaties in Irak onder VN-vlag te brengen, hoewel het de vraag is of de religieuze fanatici VN-troe- pen wel met rust zouden laten. Van doorslaggevend belang is vooralsnog het voortreffelijke werk dat de Nederlandse troe pen bij de wederopbouw van Irak verrichten. Blijven is dus voorlopig het motto. Blijkt ech ter na de machtsoverdracht in juni dat een meerderheid van de bevolking onze aanwezigheid niet langer op prijs stelt en dat de veiligheidssituatie navenant verslechtert, dan is het definitief einde missie. Bill Meyer 'Vergelding mishandeling Iraakse gevangenen' bbert Minkhorst De Leidse Groenoordhal len waarschijnlijk plaats n 500 tot 1000 huizen. ,eente onderhandelt met rLibéma over aankoop van het complex en een ke 'gezamenlijke ontwik- 1 het terrein. ider Ron Hillebrand (ruimtelijke ordening) meldde gistermiddag dat het college 'heel serieus nadenkt' over het afbreken van de Groenoordhal len. Het gaat daarbij niet om Groenoord Plaza, het kantoren en congrescomplex dat een paar jaar geleden tegen de voorste hal is aangebouwd. Nog altijd kan daar een tweede to ren naast worden gezet. Hille brand en collega Alexander Geertsema van economische zaken zien geen heil in een ver dere ontwikkeling van de Groenoordhallen als complex voor 'leisure en family enter tainment'. „Het boeken van evenementen is lastig", zegt Hillebrand, en sloop 'biedt nieuwe kansen'. De directie van Libéma was gisteravond niet bereikbaar voor commentaar. De gemeente is al enige tijd in gesprek met Libéma. Aankoop van (gedeelten van) het com plex is een mogelijkheid, zei Hillebrand. Leiden had de hal len in de jaren '90 juist aan het bedrijf verkocht. Een andere optie is dat woningbouw 'met het complex wordt geïnte greerd'. Mogelijk ook blijft één van de twee hallen staan. Onge acht de keuze passen op het terrein 'al gauw meer dan 500 woningen', aldus Hillebrand. Hij noemt een aantal van 800 'zeer reëel'. Leiden wil de be stemming voor woningbouw eind dit jaar vastleggen. De ge meente komt daarmee tege moet aan het tekort aan bouw locaties in de stad. De nieuwe directie van de Groenoordhallen kondigde nog geen jaar geleden aan grote am bities te hebben. Ze wilde tuin-, familie- en babybeurzen pro grammeren, meer dansfeesten a la de Dance Classic Party's binnenhalen en Davis-Cup- wedstrijden (tennis) organise ren. Plek voor marginale 'snuf- felmarkten' zou er straks niet meer zijn. De voorgenomen komst van megasupermarkt XL als onder steuning van de nieuwe formu le van de Groenoordhallen is om die redenen ook geschrapt. Dat geldt ook voor de vestiging van een bioscoop. De gemeente geeft de voorkeur aan een film theater bij het station. De nieu we megasupermarkt komt bij het winkelcentrum Kooiplein, ook in Leiden-Noord. Voor de ze winkel met 30.000 artikelen heeft Leiden de Digros op het oog, die dan vertrekt van de Langegracht. Glasgow - Brandweerlieden zoeken naar gewonden tussen de puinhopen van wat tot gistermorgen een plastics-fabriek was in Glasgow in Schotland. Bij een explosie - door een gaslek - kwamen gistermiddag zeker vier mensen om het leven. Zes overlevenden zijn uit de enorme puinberg gered. Vijf mensen werden gisteravond nog vermist en zitten vermoedelijk nog vast in het puin. De reddingswerkers hebben met overlevenden onder het puin contact gehad via hun mobiele telefoons. Door de ontploffing en de instorting van het pand zijn 31 gewonden gevallen. Foto: AP bagdad/ap - Op een website van een moslimgroepering is gisteren een video verschenen waarop te zien is hoe een 26-ja- rige Amerikaan wordt ont hoofd. De daders zeggen de man, wiens lijk zaterdag in Bag dad is gevonden, te straffen voor de mishandeling van Iraakse gevangenen door Ame rikaanse militairen. De in een oranje overall geklede man zegt wie hij is. „Mijn naam is Nick Berg, mijn vaders naam is Michael, mijn moeders naam is Suzanne. Ik woon in Phila delphia." Achter hem staan vijf gemaskerde mannen met hoofddoeken op. Een van hen leest een verklaring voor, waar na zij de man op zijn zij rollen en hem het hoofd afsnijden. .Allahu akbar", schreeuwen de daders - Allah is groot. „Aan de moeders en de vrouwen van Amerikaanse soldaten", leest een van de mannen voor. „Wij vertellen jullie dat vrij de Ameri kaanse regering hebben aange boden deze gijzelaar te ruilen voor enkele van de gevangenen in Abu Ghraib. Dat is gewei gerd. Wij vertellen jullie dat de waardigheid van de moslim mannen en -vrouwen in Abu Ghraib en elders alleen terug te krijgen is met bloed en zielen. Jullie krijgen niets van ons be halve doodskist na doodskist." Het slachtoffer is een ondeme- Het begin van de executie van de 26-jarige Nick Berg, zoals werd ge toond op een video. Achter hem vijf gemaskerde mannen. Foto: Reuters TV mer die in communicatie-ap- paratuur deed en in Irak werk zocht op dat gebied. Volgens zijn ouders werd hij sinds 9 april vermist. Bergs vader zei dat hij van het ministerie van buitenlandse zaken had verno men dat zijn zoon was ont hoofd, maar dat hij niet wist dat daar videobeelden van beston den. De video is getiteld „Abu Musab al-Zarqawi slacht een Amerikaan af'. Het is onduide lijk of Al-Zarqawi - een terrorist die banden heeft met Osama bin Laden - zelf in de video te zien is, of dat hij de verant woordelijkheid opeist. De video is verschenen op het Islamitisch Ansar Forum, een website waarop vaker verklarin gen en opnames van extremis tische organisaties zoals al- Qaeda worden gepubliceerd. Vorige week verscheen op de zelfde website een geluidsop name die van Bin Laden zou zijn. door Saskia Buitelaar katwijk - De Katwijkse 'be zwaarden' moeten op zoek naar een ander onderkomen. De do minees Van Vlastuin en Vlietstra en hun wijkgemeenten zijn gisteren door de rechter in het ongelijk gesteld. De predi kanten, die niet meegaan in de fusiekerk PKN (Protestantse Kerk in Nederland) moeten hun ambtswoning en salaris bin nenkort inleveren en hebben geen recht op een eigen kerkge bouw van de Hervormde ge meente. Wel is de Centrale Kerkenraad (CK) door de rechter in kort ge ding verplicht om de twee do minees tot 1 augustus hun trak tement (salaris) te betalen. Het dienstverband tussen kerk en predikant is vergelijkbaar met een arbeidsovereenkomst en in de kerk is het gebruikelijk om een minimumtermijn van drie maanden in acht te nemen bij ontheffing uit het ambt. De uitspraak is een tegenslag voor de predikanten en enkele duizenden bezwaarde volgelin gen. De dominees eisten bij de rechter dat zij voorlopig woon ruimte, traktement en kerk ruimte mochten behouden, in elk geval totdat de rechtbank in Utrecht uitspraak heeft gedaan over de grote vraag die ruim vijftig bezwaarde hervormde gemeenten uit heel Nederland aan de landelijke kerk hebben voorgelegd: hebben de leden die zich afscheiden van de PKN recht op een evenredig deel van het geld en de kerkelijke goede-, ren en gebouwen? Die uit spraak kan nog zeker een jaar op zich laten wachten. Vooruit lopend daarop kaartten de Kat wijkse dominees de situatie in hun verdeelde dorp aan bij de Haagse rechtbank. Rechter Hol- trop haakt in zijn oordeel aan bij de uitgangspunten van de PKN, die zowel landelijk als in Katwijk in meerderheid zijn ge accepteerd: wie niet meegaat in de fusiekerk, moet zich volledig afscheiden. Kerkgebouwen, pastorieën en geld behoren de PKN toe. De dominees moeten zich daarom neerleggen bij het voorstel van de CK om tot 1 september gebruik te maken van twee kerken aan de rand van het dorp, de Ichthuskerk en de Pniëlkerk. Daarna moeten ze opnieuw met de CK overleggen over kerkruimte. Rechter Hol- trop ziet geen reden om de eis van de twee bezwaarde predi kanten in te willigen om de Ou de en Nieuwe kerk te gebrui ken. De CK heeft de predikan ten de toezegging gedaan dat zij tot 1 november in hun ambts woning mogen blijven. Ook dat noemt de rechter 'redelijk'. Bj Ja, ik ontvang graag 4 weken lang Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! M/V Naam: Adres: Postcode Plaats: ttelefoon: Geboortedatum l e-mail I Stuur deze bon op in con on ge frankeerde Bellen kan ook OSOO-1711 igTalis) of surf naar www. leidschdagblad nl (Deze aan bieding is geldig tol 31 december aoo-lt Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van do krant treft u nadere Informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad woensdag 12 MEI 2004

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1