KUNST CULTUUR 'Stomp' boeit al meer dan een decennium Gymnasiasten spelen musical R9 Michael Brecker centraal op North Sea Jazz Het 57ste Film Festival van Cannes Pluk centraal in Annie M. G. Schmidt-week Penning voor hoogleraar Ton Koopman ra Glazen Speelgoed achter een glazen wand Indiase remakes Nederlandse films woensdag 12 MEI 2004 iott. /Kevork Djansezian n-festijn ena r„, - Missy Elliott, Sean üs en Talib Kweli ko- 26 juni naar het eerste ■stijn in de Amsterdam Irganisator Mojo gokt 125.000 liefhebbers van |e verzamelnaam van r&b, soul en dance irhet festijn komen. iarles organiseerde af- weekeinde een derge- iement in Groot-Brit- en bate van zijn Prin- stvoor minder bedeel den, en daar kwam ïan op af. Mojo heeft i basis daarvan grote tingen van de belang- i Nederland. dse gitarist n Iterson lomineerd De Leidse gitarist jn van Iterson is ge teerd voor de Bird een van de be- ijkste jazzprijzen van dand. Samen met zijn nog een andere lander een Noor en Amerikaanse muzi- voorgedragen. De scheiding is be- [voor talenten die in irking komen voor ijs in de categorie ring wider recogni- zij die meer aan- trdienen. trson werd in 1970 iiden geboren en lal jong les van on- dere de Leiderdorp- irist Lex Hakker, ien jaar gelden stu- hij af aan het Hil- Conservatorium Overgaauw. Sinds hij docent aan dit- conservatorium ids een fusie in s veranderd in Con- orium van Amster- tnaar wordt bekend kt tijdens het North tzz Festival editie 9-11 juli) en wordt eerd voor de editie De genomineerden rder de Amerikaan list Fred Hersch en indgenoten gitarist losenwinkel, drum- latt Wilson en saxo- Jason Yarde. Zij neren met de e trompettist Bugge Itoft, de Nederland- isist Joris Teepe en t Martijn van Iter- door Kees Groenenboom Amsterdam - Gevoel voor rit me, gevoel voor humor en een paar goeie laarzen. Dat zijn vol gens Steve McNicholas de enige vereisten voor de dansers die het spektakel 'Stomp' dragen. De komende maanden wordt er in acht Nederlandse theaters weer getapdanst door atletisch gebouwde mannen op de op zwepende ritmes die ontlokt worden aan alles wat maar ge luid wil maken, van lucifer doosjes tot bezems. McNicholas is samen met Luke Cresswell de bedenker van de zeer fysieke show, die al tien jaar onafgebroken te zien is in New York en ook in Nederland al vaak heeft getoerd. Blijkbaar den haag - Michael Brecker wordt dit jaar- de 'artist in resi dence' van het North Sea Jazz Festival in Den Haag. Veel de tails van de 29ste editie van 's werelds grootste indoor-mu- ziekfestival (9 t/m 11 juli) waren onlangs al via een intemet- kraakje uitgelekt, maar nog niet dat de Amerikaanse tenorsaxo fonist als centrale artiest dagen lang aan bod komt. Brecker treedt in Den Haag solo, duo (met Stian Carstensen van het Noorse Farmers Market), met zijn Quartet, Quindectet (15-tal) en als gastdocent op. North Sea Jazz, dat in 2006 naar het Ahoy'-complex in Rotter dam verhuist, heeft aan zijn voorlaatste aflevering in het Ne derlands Congres Centrum een welhaast duizelingwekkende keus aan namen verbonden. De 55-jarige Brecker symboliseert daarbij volgens het organise rende Mojo Concerts zowel het heden als het verleden en de toekomst van de jazz. Het evenement vertoont deson danks een paar opvallende hia ten. Zo komen de bestverdie- nende vocalistes dit jaar niet naar Den Haag. Diana Krall, de nieuwe mevrouw Costello, toert in juli in de VS. Festivaldirec teur Theo van den Hoek is wel iswaar blij met de komst van ABN Amro als nieuwe, derde hoofdsponsor, maar hij kent de grenzen: „Diana Krall speelt de ze zomer enkel in Perugia, op het Festival van Umbria. En Norah Jones is voor ons simpel weg onbetaalbaar. Datzelfde geldt ook voor Stevie Wonder die eenmalig in Finland op treedt. En mijn persoonlijke fa voriete, Aretha Franklin, heeft nog altijd vliegangst." North Sea profileert zich dit jaar wel met filmmuziek (Jazz At The Movies), gitaar geweld en speciale aandacht voor de hechte relatie met Zuid-Afrika. is de formule sterk genoeg om meer dan een decennium te blijven boeien. „Er zal in elk ge val nooit een andere show ko men onder de vlag van Stomp", zegt McNicholas daarover. „Al le nieuwe dingen die we heb ben bedacht, hebben we er door de jaren heen al in ge stopt. Dus we gaan gewoon door zolang het leuk blijft. Bo vendien verandert de voorstel ling ook met elke nieuwe cast. Iedereen maakt toch weer iets anders van zijn rol." McNicholas moet een beetje la chen om de opmerking dat het kijken naar een groep mooie mannen een leuk extraatje is voor de vrouwelijke toeschou wers. „Als ze het treffen met de cast wel. Want we selecteren echt niet op uiterlijk. We zijn geen dansgezelschap, waar ie dereen er perfect hoort uit te zien. Het is natuurlijk wel zo dat meedoen aan Stomp een goede training is. Zes maanden geleden hebben we iemand aangenomen voor de show die nu in Londen staat. Die was aan de dikke kant toen hij be gon. Hij zou nu kans maken op een prijs voor de meeste kwijt geraakte kilo's. Dus ja, na ver loop van tijd ziet iedereen die meedoet er vaak goed uit. Maar het is geen voorwaarde." McNicholas, muzikant en ac teur van huis uit, had er al heel wat theaterprojecten opzitten toen hij begin jaren negentig op de proppen kwam met Stomp. Dat de show zo'n hoge vlucht zou nemen had niemand voor zien. „Je moet ook een beetje geluk hebben. We kwamen op het juiste moment. Maar ik ben er ook van overtuigd dat we het op dezelfde manier en met evenveel plezier hadden gedaan als we niet zoveel succes had den gehad." In het Haagse Omniversum is nu ook de Imaxfilm 'Pulse: a Stomp odyssey' te zien. Het is een beeldverslag van een reis rond de wereld, op zoek naar het wezen van het ritme. Waar schijnlijk l'evert het hem finan cieel weinig of niets op, maar hij zou het niet graag gemist hebben. „Alleen al het feit dat we hebben kunnen werken met de geweldige Japanse slagwer kers van Kodo was het waard. Als er een groep is die ons heeft geïnspireerd, is die het wel." Toch was de grootste ontdek king tijdens hun wereldreis dat muziek en vooral ritme univer seel zijn. „De film heeft op veel mensen een emotioneel effect, zelfs zo dat ze in tranen de bio scoop uitkomen. Dat hadden we nooit verwacht. Maar het toont voor mij aan dat we on derhuids allemaal gevoel heb ben voor muziek en voor ritme. En zolang we daarmee bezig zijn, worden we niet meer ge scheiden door politieke, econo mische of religieuze verschillen. Het is een manier om alle vol ken ter wereld te verenigen. Het komt misschien over als een oude hippiegedachte, maar dat maakt het niet minder waar." Kilo's afvallen met dansen op het ritme van lucifersdoosjes. Publiciteitsfoto: GPD Stomp o.a. t/m 16/5 in de Schouwburg Amstelveen; 25 t/m 30 mei in Nieuwe Luxor, Rotterdam. 'Pulse, a Stomp odyssey is nog t/m vrijdag 15 oktober te zien in het Omniversum in Den Cannes - Juryvoorzitter Ouentin Tarantino hield gisteren, bij zijn aankomst op het vliegveld van Nice, een take-board omhoog om te attenderen op het 57ste Film Festival van Cannes dat vandaag officieel begint. Boze Franse artiesten zijn overigens ook van plan van zich te laten horen tijden het festival. Zij willen protesteren tegen plannen van de regering om te korten op hun kunstenaarsuitkering. Vorig jaar, toen de plannen net bekend waren gemaakt, gooiden protesterende artiesten het Franse festivalsei zoen flink overhoop. Het theaterfestival van Avignon moest worden geannuleerd, evenals een aantal kleinere festivals. De organisatie van het filmfestival in Cannes overlegt met de artiesten om te kijken hoe zij hun onvrede kunnen uiten zonder het festival te verstoren. Foto: Reuters/Eric Gaillard amsterdam/anp - Pluk van de Petteflet staat centraal tijdens de Annie M.G. Schmidt-week van 17 tot en met 23 mei. Als het goed is staan de boekhan dels die week vol met Plukmo- bielen, voertuigjes die school kinderen hebben geknutseld voor Pluk. In elke deelnemende boekhandel is een heuse Pluk- bokaal te winnen door de deel nemende scholieren. Pluk is het middelpunt van de Schmidt- week omdat uitgeverij Querido een nieuw album, 'Pluk redt de dieren', uitbrengt met verhalen die niet eerder in boekvorm verschenen. amsterdam/leiden/anp - Musi cus Ton Koopman heeft de Akademiepenning van de Ko ninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen gekre gen. Die onderscheiding is be doeld voor iemand die zich, naast zijn gewone werk, heeft ingezet voor de bloei van de wetenschap in Nederland. Vol gens de Akademie doet Koop man 'gedegen muziekhistorisch onderzoek naar de manier waarop muziekwerken oor spronkelijk werden uitgevoerd en zorgt er ook voor dat die au thentieke uitvoering er komt.' Veelbesproken is zijn Bachcan- tateproject: in tien jaar tijd voerde Koopman met zijn Am sterdam Baroque Orchestra de meer dan tweehonderd canta tes van Bach uit, een project dat ook in zijn geheel op cd ver schijnt. Koopman is sinds 1 mei hoogleraar Kunsten aan de Universiteit Leiden. VUURPROEF on :e upar en regio bestaat grote belangstelling voor professionele Puristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en igenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, ren of op andere wijze actief zijn. Vandaag: leerlingen van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. het lokaal zijn al de elijke liedjes van musi- Sound of Music te ho nen is een groepje leer- inki lard aan het oefenen. nasiasten hebben nog paai' dagen om het Ier de knie te krijgen, zaterdag en zondag met de musical op de in de aula van het Ste- ymnasium. e eerste keer dat de >are school een musical leren. Regisseuse Ma ine is de enige volwas- i zich met het stuk heeft d. In november begon de audities. „Er kwa- geveer 120 leerlingen •te tot de vijfde klas op des af. Helaas had ik er ertig nodig." Het meest e indruk is zij van •speelster Emma Le- rtia mag in de rol krui- non Maria, die gou- e van de familie Von ®rdt. „Bij haar auditie neteen dat zij Maria 'orden. Ze heeft een hoge aaibaarheidsfactor en spettert van het toneel af', legt Couprie haar keuze uit. 'Maria' Emma Lesuis (16) is duidelijk onder de indruk van de complimenten van Couprie. Voor haar rol heeft ze speciaal zanglessen genomen. Toch weet ze niet of ze actrice wil worden. „Ik wil niet naar een acteeropleiding waar ik een boom moet spelen. Ik heb al eerder in een schoolproductie gespeeld. Ik vind acteren ge woon heel leuk." Tijdens de repetitie is het ook meteen te zien dat Emma hele maal in haar element is op to neel. Ze danst en zingt alsof ze al jaren een musicalster is. On dertussen komt de 18-jarige Tomas Blansjaar het lokaal binnenlopen in een strak pak met zonnebril. Hij is kapitein Georg von Trapp. De regisseu se keurt zijn toneelkleding goed. Tomas is blij met zijn rol, maar hij vindt zichzelf geen ta lent. „Ik kan helemaal niet goed zingen. Ik heb er veel ple zier in, maar ik ga later gewoon De leerlingen van het Stedelijk Gymnasium spelen een eigen versie van de musical 'The Sound of Music'. rechten studeren." Hij is één van de weinige jon gens die meespeelt. Bij de dan sers zijn de mannen beter ver tegenwoordigd. „Ik denk dat meiden meer met musicals hebben dan jongens", geeft Tomas als verklaring. Anna-Ve- ra van Tubergen (17) denkt daar anders over. „Jongens duiven niet zo goed. Ik denk dat ze bang zijn dat ze door vrienden worden uitgelachen." De musical is vooral door leer lingen op poten gèzet, zegt An- na-Vera trots. Zij is verant woordelijk voor de choreogra fie. Videoclips en elf jaar dans les hebben haar geïnspireerd. „In totaal hebben we twintig dansers. Ze doen allemaal hun best en hebben ook goed mee geholpen." De mierzoete lied jes van The Sound of Music wisselen de dansers af met mo derne dansen op hiphopmu- ziek. Met felgekleurde paraplus oefenen de dansers voor één van de laatste keren in de gym zaal. Maria Couprie heeft de musi cal voor een gedeelte aange past. Het nazi-regime komt meer naar voren dan in de offi ciële versie. „Het is toch een gymnasium. Daarom wil ik de musical een dubbele bodem meegeven." Het is niet de eerste keer dat Couprie een stuk regisseert voor het Stedelijk Gymnasium. „Ik heb een paai- toneelstukken met ze gedaan. Maar een musi cal is toch iets heel anders. De combinatie van dans, zang en acteren is heel moeilijk." In het dagelijks leven werkt zij met echte acteurs. Met leerlingen werken is een wereld van verschil. „Om de musical geloofwaardig te hou den, spelen ze juist niet seri eus. Ik wil dat ze overdrijven met het acteren." tekst: Alette Snijders foto: Henk Bouwman Not an ordinary night Je hebt van die zangers bij wie je bij het horen van de eerste toon al denkt: 'Da's prettig, da's lekker'. Jim Wa ke is zo'n zanger. De Ameri kaan die, vanwege de liefde, ruim tien jaar geleden naar Leiden trok heeft een typisch ruige stem. Een tikkeltje hees, een tikkeltje schor. Met scherpe randjes. En als extra bonus nog lui swingend ook. Die stem is op zijn tweede in eigen beheer ppgenomen cd, 'Not an ordinary night' met zijn band Sleepwalker heel bepalend. Dat begint al bij het openingsnummer 'Dark cafe', waai- Wake heerlijk jazzy croonend een ontspan nen melodietje breit. Om meteen in het daarop vol gende 'Take me for a ride' flink te vlammen. Die varia tie is ook kenmerkend voor de rest van de cd, die een mengelmoes laat horen van blues, jazz, country wes tern, rock and roll en rhythm and blues. Sterkste nummers zijn het broeierige, traag slepende 'Woozy', met behalve de kreunende zang van Wake broeierig Hammond-spel van Amoud van Buuren en een schurende saxsolo van Gerard van Andel, en het af sluitende 'The greatest show on earth'. De hele cd lang maakt de band duidelijk over de broodnodige discipline en vaardigheid te beschikken. Nergens vliegen de heren uit de bocht, alle degelijk ge speelde partijen staan in dienst van de nummers zelf. Een uitstekende schijf, kort om. (HJ) theater recensie Susanne Lammers Voorstelling: Glazen Speelgoed van Tenessee Williams. Regie: Mark Rietman. Spel: Anne-Wil Blankers, Astrid van Eek, Victor Löw en Marcel Hensema. Gezien: 11/5, Schouwburg, Leiden. De sterkste scènes zijn die waarin het leven van alledag in het gezin Wingfield gedemon streerd wordt. Victor Löw, als de volwassen zoon op wie het gezin draait, die als een onver sneden zenuwenlijder zijn eten naar binnen propt onder het opvoedende commentaar van zijn moeder. Astrid van Eek, als de kreupele en totaal wereld vreemde dochter, die alleen aan haar broer zichzelf durft te la ten zien. En Anne-Wil Blankers die tegen de klippen op naar normaliteit streeft in een volko men verwoest leven. Glazen Speelgoed is een korte episode uit het leven van een gezin waarvan de vader ge vlucht is, de zoon goed op weg te mislukken, de dochter alleen maar doende met glazen beest jes en de moeder haar best doet om iedereen 'voorspoed en ge luk' te bezorgen. Ze belooft de zoon zijn vrijheid, als hij een vrijer voor haar dochter regelt - en natuurlijk loopt dat niet goed af. Meteen bij het begin al van de voorstelling overvalt je de gela ten sfeer. Het is maar een klein verhaaltje dat Williams vertelt, en dat wordt eigenlijk overvleu geld door het decor, een hoog en onherbergzaam apparte ment. Die omgeving drukt zwaar op de personages die eenzelfde illusieloosheid uit stralen, bij tijd en wijle zelfs uit schreeuwen. Victor Löw scha kelt tussen wanhopig boos en wanhopig onderdanig, Astrid van Eek (die de zwangere Ange la Schijf vervangt) verbeeldt het afwezige en bange meisje als geestelijk onvolwaardig. De meeste'kern hebben Anne-Wil Blankers, die een ouderwetse, gietijzeren moeder neerzet, en Marcel Hensema als de jongen die zichzelf wijsmaakt dat zijn leven ooit nog een vlucht zal nemen. De twee dus, die nog een beetje hoop koesteren. Maar volwaardige karakters worden ook zij niet. Het drama zit van binne#maar die spanning is niet voelbaar. De somberheid is te overheer send, de personages staan ook te ver van elkaar, de vergeefs heid ligt er als een te zware de ken overheen. Het kabbelt. Je mag geen moment geloven, meegaan in hun illusies. Glazen Speelgoed trekt dus aan je voorbij als achter een glazen wand. Amsterdam - De Indiase prins Upindra Singh, een afstammeling van een rijk en adellijk Indiaas geslacht, gaat in India remakes ma ken van recente Nederlandse bioscoopfilms. Regisseur Theo van Gogh vliegt in oktober naar India om een Indiase versie van zijn film 'Interview' te maken. Verder is de prins met producent Johan Nijenhuis in onderhandeling over een Indiase 'Costa!' en met schrijver Ronald Giphart over een Indiase 'Phileine zegt sorry'.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19