Quick Boys zet zaken recht tegen DOVO SPORT denker Het is nog veel te vroeg om aan de Spelen te Dieter van der Beek: van een olifant een mug maken Blauw-Zwart gaat 3dubbel' in de fout bij nacompetitie De Jeu nieuwe trainer AZ( Katwijkers winnen dood-of-gladiolenduel met ijzersterke tweede helft HDC 992 woensdag 12 mei 2004 DUIVENTIL Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: sportreda tie.ld@hdc.nl De spelerscarrousel op het hoogste amateurniveau draait volop. De nieuwe hoofd klasser Kozakken Boys heeft doelman Roland Jansen van ADO Den Haag aangetrokken. Remko Pieterse (jong-GA Eag les) speelt volgend seizoen bij IJsselmeervogels en Arjan Hu- man (Hoek) is rond met ASWH. Volgens Human is hij ook be naderd door Quick Boys. Wou ter Verheij (ARC) is rond met Katwijk. Michael Scholten verruilt Noordwijk voor Scheveningen, dat ook doelman Robin Schel- levis van ADO Den Haag (jeugd) heeft aangetrokken. Jo- chem Hendriks (Tonegido) en Emiel de Bruin (HBS) zijn an dere nieuwe spelers van Sche veningen. SHO rekent min of meer op Jean-Paul van Gastel, die eerst naai" Achilles Veen zou gaan. Niels Vonk verruilt Excel sior M. voor Spijkenisse. Bij het zondagvoetbal ziet Westlandia Dennis Kok en Ke vin Braber naar DOTO vertrek ken. Stefan Roodakkers (Voor schoten '97) gaat met Maurice Fransen naar WSB. Rachid Ra- koubi (Alphense Boys) heeft een toezegging gedaan aan Sportlust '46. Trainer Rob Kiebert gaat weg bij SC Feyenoord. De Noordwij- ker tekende een tweejarig con tract als hoofd jeugdopleiding bij eerstedivisieclub Sparta. Zijn collega Aad Andriessen, oud speler van UVS, heeft in Achil les Veen een nieuwe club. An driessen moest weg bij Heer- jansdam. Zaterdag wordt in Drachten het landskampioenschap voor reserve-elftallen gehouden. Ti telhouder Quick Boys moet het opnemen tegen Spakenburg, ASWH, Sparta Nijkerk en Drachtster Boys. Voorschoten '97 heeft in de nacompetitie voor een plaats in de hoofdklasse een lichte ach terstand. Bij een gelijke eind stand, ook met doelsaldo, be slist het puntenaantal in de re guliere competitie. In dat gei heeft JAC de beste kaarten gi volgd door DOTO en Voorst ten '97. UVS Al, twee jaar achtereel kampioen, gaat toch vol g moed over naar de eerste t sie met allemaal profclubs, 8 het team mogen volgend sei zoen liefst acht spelers uit he huidige elftal blijven spelen Yfke van Belkum en Noeki Klein (LZ 1886) zijn opgenon in de waterpolo-selectie die 16 tot en met 21 mei in Rush deelneemt aan het toemooii de Kirishi Cup. Deelnemers Australië, Canada, Grieken]; Kazachstan en de Verenigde Staten. De Noordwijkerhoutse haj !s balier Matthijs Vink is meth tweede team van Barcelona tegorie-kampioen van Span) geworden. Wereldkampioene schaats Renate Groenewold heeft a ingeschreven voor de wielei 1 klassieker Luba Classic. Op] juni geeft Joop Zoetemelk hi f voor het startschot. Tessa KV tekaas (Voorhout) werdvijfi in de Ronde van Zwijn dree! Ton van Eijk (Hillegom) pak1 de derde plaats in Sloten. Er kan nog worden ingesd ven voor de Triatlon van Noordwijkerhout op zondag 1 juli. De voorinschrijving slui op 31 mei. Inlichtingen: Jan l' der Voorn (0252 - 372258). De eerste instuifwedstrijd Leiden Atletiek (26 mei) g niet door. De atletiekbaan wordt gerenoveerd en zal pa begin juni gereed zijn. De Q den Spike (12 juni) loopt vo alsnog geen gevaar. Gerard Nijboer zal zondag 1 mei aan de start staan bij de Nil-loop. De voormalig Ne I lands recordhouder op deo rathon loopt de tien kilome Aan de loop van de nieuwe vinciale weg van Alphen aai den Rijn naar Bodegraven e terug doet ook schaatser Bo de Jong en oud-schaatser H Vergeer mee. alphen aan den rijn - André de Jeu wordt de nieuwe trai ner van hoofdklasser AZC. Hij neemt het stokje over van Eric Noordergraaf die drie jaar als trainer/coach fungeerde. Met de aanstelling van De Jeu, sinds 1988 teammanager van de Alphense waterpoloërs, heeft AZC gekozen voor ie mand die club van haver tot gort kent. „De overstap van manager naar trainer is min der groot dan hij lijkt. Het team dat nu vijf keer achter el kaar landskampioen is gewor den, gaat veranderen. Er moet jeugd worden ingepast en voor die overgang hebben we twee jaar uitgetrokken. Dat zou langer hebben geduurd als er iemand uit Verweggis tan' was aangetrokken", aldus De Jeu. De aanstelling van de 40-j ge Alphenaar werd giste bekend gemaakt tijdens huldiging van de 1 andskan oen op het plaatselijke Sta kantoor. Op de vraag of Jeu over voldoende ervai en benodigde diploma's schikt voor zijn nieuwe fu tie, heeft hij zijn antwo klaar. „Het zou beter zijn gediplomeerde trainers bij jeugd en de aspiranten te bruiken in plaats van goed doelende vaders. En dat niet alleen voor waterp Een ploeg die net vijf 1 kampioen is geworden, heus wel met wie ze het rooien. Ik heb in mijn acti periode nog de Europa meegemaakt bij AZC dus denk dat ik wel weet waaro ik praat." Twee elftallen de dupe door Loman Leefmans wassenaar - Twee vooraan staande elftallen van Blauw- Zwart plaatsten zich voor de nacompetitie. Tot deelname kwam het niet. Het zaterdag elftal kreeg niet genoeg spe lers op de been en de reser ves van het zondagteam kre gen op de valreep drie pun ten in mindering. „Daar zijn wij allemaal niet blij mee", aldus voorzitter Rick Wag ner. Vierdeklasser Blauw-Zwart 1 had afgelopen zaterdag moeten beginnen met een duel tegen Woubrugge, maar er rolde geen bal. „Ons eer ste zaterdagelftal is een re creatieteam én het was va- kantietijd. Dat, plus nog een paar blessures, zorgde er voor dat ze geen elftal op de been konden brengen. Bizar en vervelend, want ook met A-junioren of spelers uit het tweede elftal, die tegelijker tijd moesten aantreden, luk te het niet om voor aanvul ling te zorgen. We hebben dat ook aan de KNVB en aan Woubrugge gemeld. Het is onduidelijk was de regle menten voorschrijven, maar wij vinden dat we geen aan spraak meer kunnen maken op een vervolg en dat Wou brugge een ronde verder moet", aldus Wagner. Een beslissing van de voetbal bond hierover is nog niet ge vallen. Blauw-Zwart 2 (zondag) dacht zich ook geplaatst te hebben voor de nacompeti tie. Het beslissende treffen met Voorschoten '97 2 werd immers gewonnen. Daar stak de KNVB een stokje voor. Het duel was een week eerder afgelast doordat Blauw-Zwart geen arbiter kon vinden. „De scheids rechter kwam niet opdagen en voor zo'n belangrijke wedstrijd wilden we niet zo maar iemand laten fluiten. Dat hadden we achteraf be ter wel kunnen doen", aldus Wagner. Zijn tweede elftal kreeg drie punten in minde ring en Voorschoten '97 nam de plaats van het Wassenaar- se elftal in. „Puur formeel heeft de KNVB gelijk en wij betreuren de gang van zaken in beide gevallen. Het is zo zonde van de inspanningen over het hele seizoen." len gaat. Het zou natuurlij pergaaf zijn om daaraan m doen. Maar roeiers die na Spelen gaan, zijn do org achter in de twintig. Je daar gewoon heel veel en en trainings jaren voor nod zijn wel uitzonderingen, 1 die zijn schaars." Eerst komen er andere be vingen op haar weg. Binne begint Marije van Amen aan haar vwo-examens, aa Da Vinei College in de gerstraat. Daarnaast zal zi keuze moeten maken voo vervolgopleiding, maar ze nog geen idee welke dal worden. „Ik wil in elk gev de Randstad blijven. An dam, Rotterdam of Utrecht van die drie steden zal he worden. Leiden ken ik nu ik woon hier al mijn hele I Ik wil eens ergens andei ken." Het vertrek uit haar gebo stad zal ook een afscheid b Leythe betekenen, de cluj haar trainers Bas Labordij Antje Florijn en waai" ze al samen trainde met 'groh men' als Eeke van Nes en ke Dekker. „Ik ga oversta naar een studentenverenl Dat lijkt me wel mooi: jl met mensen die een beetj! zelfde leven leiden als jijzél Maarten Dekker 'Sportkids' is een serie overjj sporttalent uit Leiden en omj Heeft u tips of suggesties vod rubriek, mail dan naar sport tie.ld@hdc.nl door Gertjan van Geen katwijk - Waar een beetje geluk en toeval niet toe kunnen leiden. Quick Boys dreigde gisteravond kansloos te worden voor de za- terdagfrtel. DOVO heerste op Nieuw-Zuid veertig minuten lang. Twee onoplettendheden la ter ging de thuisploeg met een 2-1 voorsprong de rust in. Met een enorm brok zelfvertrouwen werden de Veenendalers vervol gens naar een kansloze neder laag gespeeld: 4-1. Quick Boys leeft weer in de na competitie, nadat het zaterdag door SC Genemuiden pijnlijk een hak was gezet. Daar voltrok zich ongeveer hetzelfde scena rio als gisteren, maar dan in het nadeel van de Katwijkers. Twee tegendoelpunten kort voor rust en eentje vlak erna maakten van Quick Boys een hulpeloze ploeg. In de tussenliggende twee dagen werd de druk alleen maar groter. Tegen DOVO mocht blauwwit geen punten laten liggen. „Op zaterdag ga je meteen verder kijken", zei trai ner Gert Aandewiel na afloop. „Je weet dat je er drie dagen la ter weer moet staan. Als je ver liest, is het na twee duels al ge lopen." Quick Boys stond er gisteren wel, maar dat was in eerste in stantie niet voldoende om ook tot een goed resultaat te ko men. In een gedurfde opstel ling, met drie echte verdedigers en een inschuivende libero, trachtte het een overwicht op het middenveld te creëren. Het trainersduo Aandewiel/Van der Werf had ten opzichte van za terdag Eef Schoneveld en Derek van der Plas gepasseerd. Scho neveld had zich niet van zijn beste kant laten zien door bij het eerste tegendoelpunt in de fout te gaan en vervolgens een rode kaart te krijgen. Aande wiel: „En hij is te onervaren om de spits van DOVO (Richard Beekink, red.) uit te schakelen." De verre van ervaren spits Ben nie van Fruchten nam de plaats in van Van der Plas, waardoor Hendrik van Beelen achter de spitsen kwam te spelen. Martin Bekx was rechts voorin te vin den. Van een gewenst overwicht kwam niets terecht. DOVO zette vakkundig druk, Brian Mussche kreeg geen tijd om aanvallend te denken en achterin hadden de bezoekers hun zaakjes op orde. Jermaine Holwijn neutra liseerde de offensieve impul sen, aanvoerder Marco Holster stofeuigde op het middenveld en met Ervin Lee als opkomen de back stichtte DOVO op zijn beurt wel gevaar. Mussche, hij maaide al na twee seconden over een bal heen, en Raymond Flaton bleken te onrustig. „Mis schien waren we te scherp en te overgeconcentreerd'meende Flaton, die in de tweede helft vanwege een liesblessure ver vangen werd. Hij ging in de ne gende minuut reeds in de fout door een kopduel te verliezen van Beekink, die vervolgens de bal binnenvolleerde: 1-0. Flaton: „Gelukkig viel dat doel punt vroeg. Er was tijd genoeg om te herstellen." Het herstel kwam pas laat. Bal verlies van Flaton, Van Fruch ten en Bak liep met een sisser af, nadat DOVO had aange toond razendsnel te kunnen omschakelen. Quick Boys moest zich behelpen met lange ballen. Individuele klasse en wat geluk bepaalden het ver volg. Maarten Bak bereidde de 1-1 van Van Beelen voor, maai er moest een kluts aan te pas komen voordat de beste man van het veld hoog kon inschie ten. Op slag van rust kopte Van Beelen terug op Bak, die onbe grijpelijkerwijze helemaal vrij stond. De volley was hard en droog: 2-1. Het was het zetje dat Quick Boys nodig had om in de twee de helft tot grote hoogte te stij gen. De excellerende Van Bee len rondde een wonderschone aanval knap af voor 3-1, waarna Bekx zijn prima wedstrijd be kroonde door hard en hoog de 4-1 binnen te schieten. „Het was de dood of de gladiolen", aldus Aandewiel. „Dit was geen misselijke tegenstander en het niveau dat we haalden was een kampioenscompetitie waar- dig." En nu maar hopen dat DOVO zaterdag wat recht wil zetten te gen Genemuiden. Quick Boys - DOVO 4-1 (2-1). 9. Beekink 0-1, 42. Van Beelen 1-1, 45. Bak 2-1, 61. Van Beelen 3-1, 68. Bekx 4-1. DOVO wint strafschoppenreeks met 4-3. Scheidsrechter. Makkelie. Toeschouwers: 4500. Quick Boys: Kromhout; Van Dam, Flaton (58. Hoek), Mussche, Guijt; Timmermans, Den Turk (70. Schone veld), Van Beelen; Bekx (87. Van der Plas), Van Fruchten, Bak. Stand: Genemuiden 1-3 (3-1) Quick Boys 2-3 (5-4) DOVO 1-0(1-4) Scheidsrechter neemt na 25 jaar afscheid van de voetbalvelden leiden - Zenuwen vlak voor de start van een belangrijke race, de intense pijn die naar boven komt bij de allerzwaarste in spanningen, de adrenalinestoot als de boot eenmaal op top snelheid over het water scheert. Dat soort gevoelens maakt de roeisport tot hadr sport, tot de sport die alle trainingsarbeid meer dan waard is. „Soms ben ik voor een wedstrijd zo ner veus, dan denk ik: morgen stop ik ermee. Maar als het eenmaal voorbij is, beleef je elke keer weer die kick. Dan weet je weer waar je het voor doet", zegt Marije van Amersfoort. De 17-jarige Leidse werd twee weken geleden op twee onder delen Nederlands junioren kampioene, op de Bosbaan in Amsterdam. Ze finishte samen met Katie Steenman als eerste in de dubbeltwee en als skiffeu- se was ze haar roeimaatje te snel af. „Dat was wel even lek ker", glimlacht ze. „Vorige keer kwam zij in het laatste stuk nog over mij heen. Nu was het ge lukkig omgekeerd. Dat zal ze nog wel even moeten horen." De ereplaatsen bij de nationale titelstrijd vormden voor Van Amersfoort een eerste bevesti ging dat ze op koers ligt voor deelname aan het wereldkam pioenschap voor junioren, eind juli in het Spaanse Banyoles. Maar misschien was de buiten landse wedstrijd van afgelopen weekeinde een nog betere indi catie. In München bewezen Van Amersfoort en Steenman dat ze ook in een sterk interna tionaal veld mee kunnen ko men. Ze eindigden als vijfde, achter vier verschillende Duitse combinaties. „In zulke wed strijden kun je zien wat je nog moet leren, omdat je merkt wat er gebeurt als je op volle snel heid vaart. Van deze races heb ben we opgestoken dat we aan het einde meer moeten doorha len. Op dat moment heb je juist de neiging om korte slagen te maken." Van Amersfoort begon zo'n vijf jaar geleden met roeien, ge woon omdat ze 'iets aan sport wilde doen'. Ze probeerde eerst of kanoën iets voor haar was, maar al snel daarna stapte ze over op roeien. „Het was geen bewuste keuze, al had ik wel een voorkeur voor watersport. Ik ben gewoon niet goed in bal sporten, dus die vielen al met een af." Ze deed mee aan een kennismakingscursus, om ver volgens jeugdlid te worden bij Die Leythe. Toen ze een jaar later overstap- kidssportkids Marije van Amersfoort: „Ik ben gewoon niet goed in balsporten." Foto: Henk Bouwman te naar de junioren, moest ze de keuze maken tussen recrea tief roeien of een serieuzere aanpak. Mede onder invloed van een van de trainers koos Van Amersfoort voor het laatste en al snel bleek ze over een meer dan gemiddeld potentieel te beschikken. In haar tweede jaar als wedstrijdroeister werd ze uitgezonden naar Coupe de la Jeunesse, in Portugal. Vorig jaar deed de Leidse voor het eerst mee aan het junioren-WK, in de dubbelvier. „Dat was in Athene. Die wedstrijden dien den eigenlijk als een soort try- out voor de Olympische Spelen, maar daar kwam weinig van te recht. Het heeft die week alleen maar gestormd, dus van nor maal racen kwam bijna niets te recht. Maar het was toch een prachtige ervaring." Of ze zelf ooit zal schitteren tij dens het grootste sportevene ment ter wereld? Die vraag is nog lang niet actueel, zegt Van Amersfoort met grote stellig heid. „Ik heb nog geen echt doel gesteld als roeister. Daar is het nog te vroeg voor en zeker als het om de Olympische Spe- door Gertjan van Geen alphen aan den rijn - Zijn af- scheid is geenszins gedwongen en hij loopt ook niet weg voor verbaal of fysiek geweld. Scheidsrechter Dieter van der Beek heeft een modelcarrière gehad op de amateurvelden. Na 25 jaar alles te hebben meege maakt, vindt de Alphenaar het mooi geweest. Quick Boys - Noordwijk was zijn laatste competitiewedstrijd, morgen avond fluit hij bij ARC - Sparta zijn afscheidsduel. „Ik heb maar één keer een wedstrijd moeten staken. En dat was van wege hevige sneeuwval", zegt de 50-jarige Van der Beek. Hij rekent er niet meer op dat hij in de kampioenscompetitie van de hoofdklasse nog een wedstrijdje krijgt toebedeeld. Cijfermatig was zijn laatste sei zoen niet zijn beste, immers. Van der Beek vindt het best zo. „Ik heb altijd gezegd, dat ik zelf bepaal wanneer ik stop. Het is een heerlijk spelletje, maar het is wel wat overdone geworden. Ik verwonder me er steeds meer over dat mensen het zo belang rijk vinden. De commercie er omheen in de hoofdklasse is ook overdreven. Dat werd ik soms een beetje zat. Ik ben nooit met chagrijn in mijn lijf naar een wedstrijd vertrokken, maar de verliefdheid is over. Ik heb een goede functie en een schitterend gezin. Ik heb vijf dochters, van wie er vier thuis wonen. Die willen me ook wat vaker zien", aldus de account manager bij een bedrijf in far maceutische verpakkingen. Van der Beek was een getalen teerd voetballer. Op zijn zeven tiende overleefde hij de open dagen bij Ajax. Hij koos ervoor om de overstap naar - toen - de beste club van de wereld niet te maken. „Van de tachtig spelers mochten er twee lid worden. Maar mijn vader was net over leden en de voorzitter van de club waar ik in het eerste speel- Dieter van der Beek: „Er lopen scheidsrechters rond, die je zou moeten verbieden te fluiten." Foto: Henk Bouwman de, was een vaderfiguur voor me geworden. Die zei: 'Wat moet jij vier keer per week in Amsterdam'. Mensen om me heen moedigden me ook aan om mijn school af te maken. Achteraf heb ik spijt dat ik het niet gedaan heb." Een zware knieblessure maakte een vroegtijdig einde aan zijn actieve loopbaan, die hem langs Blauw-Zwart, RKAW, VCS en VIOS voerde. „Ik dubde erover om trainer te worden of scheidsrechter." Het werd dat laatste, zeker ook omdat hij zich zelf vaak ergerde aan de» mannen in het zwart. Van der Beek: „Er lopen scheidsrechters rond, die je zou moeten verbie den te fluiten. Als je gebrek aan natuurlijk gezag compenseert met machtsmiddelen, ben je helemaal verkeerd bezig. Ik maak eerder van een olifant een mug dan omgekeerd. Ik heb al tijd empathie voor voetballers gehad. Soms misschien iets te veel. Ik geef complimenten als een speler een mooi doelpunt heeft gemaakt, maar ik pak de voetballers ook aan. Het draait om communicatie. In het veld is de scheidsrechter vaak een klootzak en dat moet ook, maar je moet vermijden dat je op meerdere fronten een klootzak bent." Hij floot meer dan 200 wedstrij den in de hoofdklasse, twee keer een wedstrijd om het Ne derlands kampioenschap, een amateurinterland en een oefen wedstrijd van Glasgow Rangers. Niet verkeerd voor een 'ama- teurscheidsrechter'. De stap naar het profvoetbal is er nóóit van gekomen. „In het begin had ik de ambitie niet, later wel. Vroeger moest je als jonkie op boksen tegen de ouderen, die het voordeel van de twijfel had den. Nu is dat juist omgekeerd. Daarnaast ben ik een paar keer verhuisd en kwam ik in een an der district terecht. Dan moet je weer bijna van vooraf aan be ginnen, want de oude rappor ten tellen niet meer. Daardoor is me een paar jaar ontnomen. Ik heb één keer de kans gehad op betaald voetbal, maar in dat jaar was ik niet goed genoeg." Van molestaties en andersoor tig geweld is hij altijd ver schoond gebleven. Nooit heeft hij een briefje naar de KNVB hoeven sturen met het verzoek ergens niet heen gestuurd te worden. „Sommige collega's willen niet naar DeltaSport in Vlaardingen, maar ik heb er nooit problemen gehad. Ik heb ook een keer FC Vinkenslag (de beruchte club op het woonwa genkamp in Maastricht red.) gefloten. Ik verstond de helft niet wat ze zeiden, maar voet ballers blijven voetballers. Als scheidsrechter mag je nooit twijfel of onzekerheid uitstra len. En je kan respect afdwin gen, terwijl je spelregeltech- nisch niet altijd de juiste beslis sing neemt. Spelers en trainers weten binnen vijf minuten tot hoe ver ze kunnen gaan. En als scheidsrechter heb je binnen een kwartiertje wel door hoe de hiërarchische verhoudingen binnen een team zijn. De leider in het team, en dat is meestal niet de aanvoerder, mag bij mij iets meer. Maar dan moet hij ook bereid zijn om mij te hel pen als er drie anderen komen zeuren. Dan is een kort oog contact met de leider voldoen de." Hij gaat de discussies en de on deronsjes met de voetballers en trainers missen, net als de gast vrouwen en terreinknechten. Als rapporteur, opleider en be geleider blijft hij zijdelings nog betrokken bij het scheidsrech teren. Voor zijn protégés zal hij soms strenger moeten zijn dan hij voor voetballers was. „Vorig jaar heb ik twee keer een gele kaart gegeven waar rood op zijn plaats was, omdat ik wist dat die speler nog een belangrijke wedstrijd had. Die wilde ik hem niet ontnemen. Dat was niet goed en toen heb ik mezelf een spiegel voorgehouden. Het was tijd om te stoppen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16