SCHRIJVENDE LEZERS Hondenbelasting voor de hondeneigenaren en parkeergeld voor de autobezitt* Ozb, dat is pas ei onterechte heffn Wie heeft dit bedacht? Een Schrappen hondenbelasting in Leiden volkomen terecht ambtenaar met een hond? De fout ligt bij het bestuur van de Hartstichting Ook op Noordwijks strand ma anti-kitesurfvlag worden gehese Nieuwe naam voor Laan van Ouderzorg: Struisvogelboulevard Pechtold blijft dure kl Kat vervuilt nog meer dan hond Hondenbelasting schitterende actie Voorhout, wordt wakker! Aanpak hondenprobleem Leiden: onbehoorlijk besti LD had 1 mei bij vrijplaats Koppenhinksteeg moeten zijn WOENSDAG 12 MEI 2OO4 E Is er een overeenkomst tussen hon den en auto's? In Leiden zou die er best kunnen zijn. Het college van burgemeester en wethouders stelt voor om de hondenbelasting af te' schaffen en te vervangen door een verhoging van de gemeentelijke be lastingen. Volstrekt idioot, want ook nu, terwijl er hondenbelasting wordt geheven, loop je dagelijks de kans in de hondenpoep te trappen. Vooral als je op de fiets bent en ergens naast de stoep afstapt. Het doel van de belasting, het oprui men van hondenpoep, wordt van geen kanten gehaald. Toch is het ar gument dat de hondenbezitters meer zouden betalen dan nodig is voor het opruimen van honden poep. Kan ik graag geloven, als er geen hondenpoep wordt opgeruimd. Maar waarom dan een verhoging van de gemeentelijke belastingen? Beter zou zijn de hondenbelasting te verhogen tot een reëel peil, en de hondenpoep werkelijk op te ruimen. Dat betekent: dagelijks met een veegmachine alle trottoirs en goten vegen. Of, ook een idee van de ge meente, alle hondenuitlaters die hun hond laten poepen, bekeuren. Wat nog meer kost, en dus niet zal ge beuren. Politieagenten zijn niet gra tis en ik schat dat minstens een ver dubbeling van het aantal agenten op straat nodig is. Nu de auto's. Behalve binnen de sin gels en in, ik dacht, één wijk erbui ten, kan men gratis zijn auto neer zetten. Met het gevolg dat velen die geen zin hebben om parkeergeld te betalen hun auto neerzetten in die wijken waar dat nog gratis kan. Ik heb vernomen dat de gemeente niet van zins is om in delen van wijken direct buiten de singels parkeergeld te gaan heffen. Dat heeft onmiddel lijk tot gevolg dat in die straten een grote parkeeroverlast is, en de bewo ners zelf hun auto vaak niet kwijt kunnen. Vooral voor ouderen (waar ik mij, geboren in 1934, toe reken) een groot probleem. Waarom kan de gemeente niet con sequent zijn, en parallel aan het voorstel voor de hondenbelasting, middels de gemeentebelasting een heffing instellen waar ieder gezin aan meebetaalt? En aan niet-inwo- ners parkeergeld vragen via meters? Het is wel net zo oneerlijk als met die hondenbelasting. Ik zou er de voorkeur aan geven alle Leidenaars met een auto parkeergeld te laten betalen, ongeacht waar ze wonen. En wel per auto (of zelfs meer voor tweede en derde auto's, het kt j voor dat er vijf auto's per gezii Dan zijn de straten die met ov zitten van die overlast af en de meente krijgt het geld dat nod voor de controle. Want dat isl gument voor het heffen van p geld. Hans Noofa Ik ben het er helemaal mee eens dat de hondenbezitters niet meer hoeven te betalen. Ei genaars van katten betalen im mers ook niet mee en van die loslopende beesten heb je nog meer last. Een hond geeft, nor maal gesproken, geen overlast in de tuin van de buren, een kat wel degelijk. Zij doen hun be hoefte in je tuin en wie ruimt het op? Voorts doen die beesten ook hun behoefte buiten de tuinen en dat mag kennelijk wel zon der dat daar belasting voor be taald hoeft te worden. Dus als het CDA vindt dat de vervuiler betaalt dan is er nog wel een aantal kattenliefheb bers dat de gemeente nog wat schuldig is. Wat dat betreft wordt de hondeneigenaar be hoorlijk gediscrimineerd, vind ik. R. Neuteboom, Leiden. Leiden schaft de hondenbelas ting voor hondenbezitters af en ^laat voortaan gewoon iedereen hondenbelasting betalen. Schit terend toch, zo'n actie. Kan ie mand mij gelijk even vertellen waar ik dan kinderbijslag kan aanvragen? Ik heb dan wel geen kinderen, maar als ik voor een hond moet betalen die ik niet heb, kan ik ook wel geld krijgen voor een kind dat ik niet heb. Misschien is het ook gelijk een goed idee om de houder schapsbelasting op te heffen omdat ook dat geld voor andere dingen wordt gebruikt. En dan heb ik het niet eens over de benzineaccijns, Koks kwartje en ga zo maar door. Ja, dames en heren politici, dit is weer een goede actie om meer vertrouwen bij de bevol king te kweken. W. Laterveer, Leiden. Op donderdag 13 mei gaat de gemeenteraad van Voorhout de beslissing nemen de door ie dereen als veel te hoog beoor deelde bebouwing van de Ag- neslocatie aan de Herenstraat goed of af te keuren. Bewoners van het nu nog groe ne centrum (er moeten honder den bomen worden gekapt als dit plan doorgaat) voelen zich door de gemeente niet serieus genomen. Zo past het plan niet in de door de gemeente Voor hout ontwikkelde Structuurvi sie Centrum van oktober 2000, die bedoeld is als uitgangspunt voor ontwikkeling en handha ving van bebouwing en groen voorziening. Voor de huidige 60 zorgplaat- sen komen er maar 25 terug. De verder te bouwen appartemen ten, huur en koop, zijn in prin cipe voor 55-plussers uit de he le regio en daar buiten. Het gaat te ver alle onderdelen van het plan te bespreken. Maar in 1999 heeft heel Voorhout kennis kunnen nemen van een plan, waaraan dit plan op geen enke le wijze voldoet. Voorhout, wordt wakker! Roep uw bestuurders ter verantwoor ding! Kom donderdag 13 mei naar het gemeentehuis! Laat het groene hart niet veranderen in steen! Huub Paardekooper, Voorhout. Als argument tegen hondenbe lasting voerde de gemeente Lei den aan dat slechts een kwart van de inkomsten van die be lasting werd gebruikt voor de bestrijding van overlast door hondenpoep. Zonder blikken of blozen was dit impliciet een be kentenis van onbehoorlijk be stuur. Immers, terwijl men er het geld voor had, deed men lang niet genoeg om de overlast die door hondenbezitters werd veroorzaakt effectief te bestrij den. Als de heren en dames bestuur ders eens wat meer door de stad wandelden zouden ze dat wel moeten beamen. Zei het Plantsoen - waar me zakjes voor het opruimei I hondenpoep kan pakken vindt men geregeld achti I ten vuiligheid van asocia I denbezitters. Ik vrees dan de afschaffing van de hoi i belasting de post bestriji overlast door poep nog s moederlijker zal worden handeld. Maar wat kan het de hen dames bestuurders schel Die hebben er geen lasti C. va Het Leidse hondenbelastingbesluit doet nog menig wenkbrauwfronsen. Foto: ANP/Evert Elzinga Op de brief van Wouter Kuyper 'Drie dubbel belazerd door het Leidse hon denbelastingbesluit' wil ik reageren. De argumenten om de hondenbelasting af te schaffen zijn naar mijn mening dus wel terecht. Wij, mijn ouders en ik, heb ben 35 jaar lang hondenbelasting be taald voor de pot algemene middelen waar vele inwoners van Leiden van heb ben geprofiteerd. Over milieuhygiëne gesproken, wat denkt Kuyper van de katten die altijd in andermans tuin poepen? Is hij wel eens in een dierenspeciaalzaak of tuincen trum geweest, waar de balen kattengrit de deur uitvliegen? Wie betaalt het op ruimen van deze duizenden kilo's kat tengrit, die afgevoerd moeten worden door de gemeentelijke huisvuilophaal dienst? Wij Leidenaren betalen deze kosten voor de kattenbezitters bovenop de hondenbelasting! Heeft de heer Kuyper wel eens viooltjes geplant in zijn tuin en daarbij in een kat- tendrol gegrepen? Over hygiëne gespro ken. Daphne Rozier, Leiden. In een land als Nederland waar zoge zegd democratie bestaat, kan een ge meente dus zomaar even uitmaken dat elke burger van Leiden meer onroeren de zaakbelasting moet betalen. De hon denbelasting wordt ondertussen afge schaft. Wie heeft dit bedacht? Een hon denbezitter van de gemeente Leiden, soms? Het is toch van de zotte dat ik voor een ander moet gaan betalen, terwijl ik geen hond heb. Als ik tien kinderen wil, dan draag ik daar toch ook zelf de verant woording voor. Zo denk ik ook over de hondenbezitter. En moet ik daar dan voor gaan betalen? Echtten belachelijk idee! Als de gemeente zegt dat maar de helft van de hondenbelasting gebruikt wordt voor verbetering van uitlaatstroken en dergelijke, dan maakt de gemeente de hondenbelasting toch voor elke hond goedkoper. En als er een tekort is, dan zou ik willen zeggen: pak dan de katten ook maar aan. C.A. Nihof, Leiden. Graag wil ik met dit schrijven ingaan op de ingezonden brief van Wouter Kuyper in het Leidsch Dagblad van 3 mei. In principe ben ik het eens met zijn aanval op de ten onrechte ingevoerde medebetaling van hondenbelasting, terwijl hij dus zelfwaarschijnlijk niet over een hond beschikt. Zelf bezit ik al veertig jaar een hond, waarvoor ik ook al de zelfde periode hondenbelasting betaal. En terecht, want dit is mijn hobby en die behoeft wat mij betreft niet door anderen te worden bekostigd. Dat de gemeente deze bijdra gen voor andere doeleinden ge bruikt dan waarvoor ze in prin cipe bestemd zijn - het schoon houden van de hondenuitiaat- stroken en dergelijke - is haar pakje aan en geen verantwoor delijkheid van degenen die hiervoor trouw hun bijdragen leveren. In dit geval geven niet de hondenbezitters ergernis aan anderen maar de gemeen te. Wat mij wel tegen de borst stuit, en waarvoor een ieder diep in de buidel moet tasten, is het feit dat wanneer je een ei gen woning bezit, waarvoor de onderhoudskosten en dergelij ke voor je eigen rekening ko men, je ook nog door de ge meente wordt aangeslag lereerst moet je betaleni eigen woningbezit. Gew omdat je een huis hebt, niet volledig betaald. Tei de moet je ook nog betali dat je er in wóónt. Dit is twee maal ten onrechte] worden. Ben je je hele le zuinig om tijdens je AO\ riode ook nog een beetje zorgd te kunnen verderl strijkt de gemeente de \\j Aan deze twee belasting! neemt blijkbaar nieman stoot. En dat terwijl deze malen hoger uitvallen dj betalen van hondenbelaj waarvoor de gemeente el recht wel werk dient te n verzetten. Al met al zou! schaffing van de ozb dus redelijker zijn dan de afs fing van hondenbelastin de gemeente haar inwor jaarlijkse aanslag stuurt! oolverbruik en het opha' verwerken van huisvuil i recht. Maar onroerende belasting slaat nergens c briefschrijver Wouter Ki daar eens over nadenke plaats van zich druk te n om een paar euro hondl lasting. H.M. Boeff-van dl Met belangstelling heb ik geke ken naar de uitzending van NOVA van 29 april, waarin de heer Jansen Hartstichting-di recteur Manger Cats een kat gaf. Al luisterende kreeg ik een nare smaak in mijn mond door zijn uitspraken. Ik citeer. 'Wij waren ons niet bewust van het feit dat zijn salaris véél hoger was dan dat van anderen in vergelijkbare functies'. Welke functies? Het bedrijfsleven soms? Daar worden producten in welke vorm dan ook ge maakt. Die producten worden verkocht en daar worden de di recteuren van betaald. Voor de salarissen van de heren en da mes van de Hartstichting moe ten 80.000 mensen door weer en wind collecteren. Waarom katten op de heer Manger Cats? Het bestuur heeft deze man toch aangetrokken voor dat salaris? Wat zou u doen bij een dergelijk aantrek kelijk bod? De fout ligt niet bij Manger Cats omdat hij geen sa larisvermindering wil en - om Jansen te citeren - 'zijn eigen belang laat prevaleren boven het belang van de Hartstich ting'. Dit klinkt vals en volgens mij om het eigen beleid in deze vanaf 1997 te verdoezelen. Geen enkel excuus naar de te leurgestelde vrijwilligers die zich vele jaren hebben ingezet voor de Hartstichting. Is het niet zo dat het bestuur, op zijn zachtst gezegd, in zijn doelstel lingen aan de collectanten had moeten laten weten waar zij mede voor collecteerden gedu rende de afgelopen zeven jaar? Grof uitgerekend gaat het wel om 7 x 172.000 x 2,20 =2,6 mil joen oude guldens. En hoe lang moeten de collectanten in de toekomst gaan collecteren om die afkoopsom, die niet mis zal zijn, te verzamelen? Bovenstaande zijn zo'n beetje de gevoelens en gedachten van de man die 21 jaar geleden het Collecte Comité Leiden op po ten zette uit dankbaarheid dat hij, mede door het werk van de Hartstichting, het leven kon voortzetten. Sam van Wezel, Leiden. Verslaggever Bas Benneker schreef in het Leidsch Dagblad van maandag 3 mei over de 1- mei viering van de PvdA. Het werd een artikel van een kaliber dat we jaar in jaar uit in dagbla den zoals het Leidsch Dagblad tegenkomen: 1 mei is iets voor bejaarden en zegt jongeren niets. Honderd meter verderop, in vrijplaats Koppenhinksteeg, vond ook een 1 mei-viering plaats. Eurodusnie greep deze historische dag aan om haar nieuwe, landelijk gedistribueer de glossy magazine 'geen pa niek!' te presenteren. De dag was bewust gekozen. In het Eu rodusnie persbericht werd ge sproken over de historische achtergrond van 1 mei en de (in haar ogen provocatieve) uit breiding van de EU. Op de bijeenkomst waren hoofdzakelijk jongeren aanwe zig. Er werd gefilosofeerd over de veranderende tijden, terro risme, onveiligheid, commerci alisering en het belang van een politiek culturele opstand tegen de kapitalistische moraal. Het Leidsch Dagblad was uitge nodigd, maar schitterde door afwezigheid. In plaats van actief op het nieuws (in dit geval een lokaal radertje in de moderne sociale beweging) te zitten, koos ze voor de bijeenkomst van een stel hotemetoten wier partij al lang en breed onder deel van de macht is en in die hoedanigheid medeverant woordelijk voor de afbraak van zo'n beetje alles waar de sociale beweging de vorige eeuw voor heeft geknokt. De keuze is tekenend voor een krant die zich meer opstelt als een doorgeefluik van de heer sende macht dan dat ze deze - vanuit de samenleving - kri tisch volgt. Marco van Duijn, Leiden. In het Leidsch Dagblad van 8 mei lees ik dat Katwijk op het strand een zwarte vlag zal hij sen als kitesurfers niet mogen uitvaren. Dit zal gebeuren als het strand druk bezet is met badgasten. Tot mijn verbazing volgt Noordwijk dit goede voorbeeld niet. De secretaris van de plaatselijke reddingsbrigade, de heer Ooms, stelt namelijk: 'Wij hebben maar één plek waar ze (de kitesurfers) de zee in mogen en die is afgezet'. Dit is een flutargument. De ki- tesurfstartbaan aan de Konin gin Astridboulevard is niet af gezet of gescheiden van de badgasten. Zover ik weet, is het invoeren van een kitesurf- verbod op drukke dagen niet een bevoegdheid van de red dingsbrigade maar van het ge- meentebestuurin samenwer king met de strandmeester. Het zou goed zijn indien alle Nederlandse badplaatsen een zwarte vlag zouden gebruiken om de kitesurfers te weren op dagen dat het niet-kitesurfen- de publiek (zoals kinderen) Badgasten en kitesurfers: een niet zo gelukkige combinatie Foto: Dick Hogewoning tracht te genieten van het zwemmen en pootjebaden. Want dit is onmogelijk als deze vliegende waaghalzen in het ondiepe water voorbij i D.O.E. G Oe§ De gemeente Leiderdorp heeft afgelo pen week een oproep gedaan. Men wil de Laan van Ouderzorg, tussen de Van Diepeningenlaan en de Engelendaal, een nieuwe naam geven. Naar aanlei ding van deze oproep ben ik gaan brainstormen over de naam die de nieuwe straat moet krijgen. Allereerst kwamen namen in mij op bij het beeld dat ik van de nieuwe straat heb: 'Betonweg' of'Betonstraat'. Daar na kwam een naam bij mij op die ver wijst naar de meeste nieuwe bewo ners, met een knipoog naar de huidige naam: 'Laan van Bejaardenzorg' of, voor degenen die het woord 'bejaar den' te negatief vinden klinken: 'Laan van Seniorenzorg'. Denk ik aan de flats, dan denk ik aan wethouder Mol- kenboer. Dan borrelt de naam 'Mol- kenboerboulevard omhoog, maar dat zou te veel eer zijn. Alhoewel de naam 'Molkenboerweg' wel door de meeste bewoners van de Vogelwijk (en de rest van Leiderdorp) gesteund zou worden. Even doorbrainstormen op dit idee le vert de volgende namen op: 'Groen weg' (voor al hét groen dat gesneuveld is) of 'Kastanjelaan' (ter herinnering aan de prachtige kastanjes die het veld moesten ruimen. Of, om alles wat ver loren ging - en zal gaan - te verwoor den, kort en krachtig: 'Weg'. Maar de straat maakt deel uit van, de Vogelwijk, dus een vogelnaam zou het meest gepast zijn. Hiervoor komen in principe alle vogels waarnaar in Lei derdorp nog geen straat is vernoemd in aanmerking. In dat geval zou de naam 'Pechvogelpad' ook weer heel treffend zijn. De huidige bewoners van de Kievit-, Koolmees-, Roodborst- en Merelstraat zullen zich zeker in deze naam herkennen. Maar omdat dit geen officiële vogel is, valt deze naam af. De naam 'Papegaaienlaan' zou ook kunnen, als verwijzing naar alle men sen (in de gemeenteraad) die elkaar de afgelopen jaren hebben nagepraat over de Laan van Ouderzorg die zo le lijk zou zijn (kopgevels), terwijl de nieuwe flats van dertien etages het mooie groene karakter van de wijk nu voorgoed gaan verknallen. Na deze uitgebreide brainstorm heb ik besloten de volgende naam voor te dragen. Het is de naam van een vogel, zodat de straat goed past in de wijk. Daarnaast staat de naam symbool voor de houding van de gemeente bij de procedures die nodig waren voor de bouw van de vier flats: 'Struisvogel boulevard'. E.A. Eising, Leiderdorp. Ex-wethouder Pechtold is een dure klant voor de Leidse be volking. Allereerst kost hij 125 euro per maand als aanvulling van zijn huidige burgemees terssalaris in Wageningen. Hij schijnt daar 125 euro minder te verdienen dan in Leiden, dus stopt Leiden hem die 125 euro per maand toe. Maar hij laat ons ook de erfenis van de Rijn Gouwe Lijn na, want door hem moest en zou die lijn - waar nieman wacht - er komen. Maar goed. D66 koos rechts in het huidige k ondertussen moeten d tjes het ophoesten. Da ook voor Leiden. De gi heeft immers geld zat tekortkomen, halen ze bevolking weg. Makke niet. H. Uljee-F

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14