lannen klaar voor woonwijk Mauritskwartier REGIO Gesteggel tussen bewoners Vlietwijk en Woonzorg over nieuwbouw ad Leiderdorp schrikt van elpunten tracébesluit A4 Veranderingen puntsgewijs Oegstgeest: broekriem nog verder aanhalen R3 Rit in koets op Meubelplein Speel elke dinsdag mee met de EURO 2004 Advertentieprijsvraag en maak kans op prachtige prijzen! Groenbeleid in Leiderdorp Burgemeester Meerburg blijft nog termijn en illegale legsteigers dorp - Diverse mensen afgelopen tijd illegaal nlegsteiger aan het bou ten langs de Dwarswa- in Leiderdorp, zijn door ieente op de vingers ge- mensen die op dit mo- aog bezig zijn met het in van een steiger, heb- ilgens de gemeente een ining. 5 in handen Leiderdorp dorp - De Leiderdorpse k is ervan overtuigd dat rdracht van de provincia ls van de provincie b gemeente goed gere- Eerder weigerden diver sleden akkoord te gaan, ze vonden dat de pro- .eiderdorp veel te weinig eegaf. Nu begrijpen ze een goede deal is, om- gemeente de aangren- jrond er gratis bij krijgt. woensdag 12 me! 2004 door Nienke Ledegang voorschoten - Al ruim een jaar heerst er onrust onder de bewoners van de Vliet wijk in Voorschoten. Woonzorg Neder land wil nieuwe woningen en een nieuw Hofflanthuys bouwen in het vierkant Kamerlingh Onnesplantsoen, Eijkman- hof, Einthovenlaan en Lorentzlaan. Vol gens bewonerscommissie KEEL gaat Woonzorg daarbij onzorgvuldig te werk. Nieuwste struikelblok: het haalbaar heidsonderzoek van Woonzorg. 'Onvol ledig', vindt KEEL. 'Compleet genoeg', aldus Woonzorg. Secretaris Mirjam van Sint Maartensdijk van KEEL noemt het contact tussen de bewoners en Woonzorg 'allerbelab berdst'. „En dat is het vanaf het begin geweest. Ze willen ons laten geloven dat de bewoners een stem hebben in de toe komst van hun wijk. De praktijk is an ders. Alle plannen zijn van Woonzorg zelf, daar is heel weinig van ons in terug te vinden." Recent kregen de bewoners een versie van het haalbaarheidsonderzoek van Woonzorg met het verzoek daar op te reageren. Volgens KEEL ontbreken stuk ken en zijn de wel aanwezige stukken 'gekleurd'. „Wij hebben meermalen ge waagd om een financiële onderbou wing, maar die krijgen wij niet. Wij ma ken ons grote zorgen. Volgens de teke ningen wordt eerst het zorgcentrum ge bouwd en daarna komen pas onze wo ningen aan de beurt. Wij vrezen dat er geen geld overblijft. En dan? Wij willen zeker weten dat we kunnen terugkeren", aldus Van Sint Maartensdijk. Ook maken de bewoners zich zorgen over het buurthuis en moskee, die vol gens hen in de plannen sneuvelen. Op winding bestaat er bovendien al langer over de enquête die Woonzorg uitvoerde onder bewoners. Van Sint Maartensdijk: „Die was erg subjectief. Een vraag luid de bijvoorbeeld 'Als u wilt verhuizen naar welke wijk wilt u dan?' Er werd niet eens gevraagd óf we wel wilden verhui zen. Bovendien stond Noord-Hofland niet eens tussen de antwoorden, terwijl veel van ons daar waarschijnlijk terecht gaan komen, op de plek van het huidige Hofflanthuys en de Jan Evertsenflat." Hans Peter van Leeuwen, regiomanager van Woonzorg, nuanceert het beeld dat Van Sint Maartensdijk schetst. „De be woners hebben inzage in de ideeën. We hebben altijd gezegd: denk mee, kijk mee. De mening van de bewoners is be langrijk voor ons. Daarom ook betaalt Woonzorg een extern adviseur van de Woonbond die de bewoners bijstaat en adviseert." Van Leeuwen erkent dat bij het onder zoek dat aan de bewoners ter inzage is gegeven, geen financiële onderbouwing zat. „Daar ben ik eerlijk gezegd ook een beetje terughoudend in. Dit is een con cept. We willen voorkomen dat er iets geroepen wordt - al zijn het maar bedra gen - en dat deze een eigen leven gaan leiden. Bovendien gaat Woonzorg dit project betalen, niet de gemeenschap. Dus ja, wat is compleet? Wat ons betreft zijn de stukken die naar buiten konden, naar buiten gegaan." Overigens ontkent Van Leeuwen dat het buurthuis en de moskee sneuvelen bij de nieuwbouw. Zij zouden worden opgenomen in het zorg centrum. Binnenkort wil Van Leeuwen met KEEL en de gemeente rond de tafel om de voortgang van het proces te bespreken, maar ook om naar de op- en aanmer kingen van KEEL te luisteren. „We wil len op heel korte termijn tot iets komen dat de openbaarheid in kan. Ik ben er van overtuigd dat dat gaat lukken." Van Sint Maartensdijk is sceptischer. „Wij zitten wel eens met de handen in het haar. Want: hoe moet het verder? Zoveel mogelijkheden heeft KEEL niet meer. We gaan in elk geval voor het eind van deze maand reageren op het onder zoek, daar zijn we min of meer toe ge dwongen. Dat gebeurt echter onder groot protest. We zijn helemaal niet ge rust op wat er in onze wijk gebeurt." 'We zijn een beetje boos op Woonzorg' Wethouder Peter Verschoor is tamelijk kritisch over de gang van zaken in de Vlietwijk, in het bijzonder de werkwijze van Woonzorg. „We zijn een beetje boos op ze. Nadat er een jaar geleden eerst een tijd alleen maar is geruzied, heb ben wij de boel bij elkaar ge zet, een aantal uitgangspun ten geformuleerd en gevraagd of Woonzorg daarmee wilde werken. Tot op heden willen zij die uitgangspunten niet ac cepteren. Ik heb vanmorgen gebeld en volgens Woonzorg is de ondertekende brief net de deur uit, dus misschien zit er nu schot in de zaak. Maar als ze onze uitgangspunten niet accepteren, is er een pro bleem. Dan houdt het wat ons betreft op. Dan moeten ze maar gaan renoveren in plaats van nieuwbouw neerzetten. Terwijl dat bijna net zo duur is." „Ondertussen vind ik dat de bewoners veel te lang in onze kerheid moeten zitten. Al heb ben ze dat deels ook aan zich zelf te wijten. Een commissie die tegen sloop is, is natuurlijk niet de handigste gespreks partner. Bovendien helpen ze onjuiste informatie de wereld in, zoals het bericht dat de moskee en het buurthuis zou den verdwijnen. Dat versoe pelt het proces bepaald niet." houder Molkenboer ziet veel moois in woonwijk langs A4 skia Stoelinga orp -140 luxe woningen, en appartementen, een n jachthaven en een ten- het zijn de belangrijkste ënten van de nieuwe Lei- ise woonwijk Maurits- r. De wijk ligt ingeklemd nde A4, de Mauritssingel 1 oes en levert geld op s verdiepte aanleg van de 0 voorbereiding van de iqegint nog dit jaar. ii iv een heel ingewikkeld waar we een heel mooi 1 ior hebben ontwikkeld, sq en recreatie gaan hier 0 mtastisch samen. Zeker il ïuidige jachthaven deel in 4 van het plan." De Lei- e ise wethouder Victor b boer presenteerde gis- t lag het definitief steden- c indig ontwerp (DSO) 1 1 nieuwe woonwijk Mau- I tier. Voorheen was de im Kalkhaven. )v Mauritskwartier moet z|en kwart van de 18 mil- iro opbrengen, die Lei- aan rijkswaterstaat jtalen voor de verdiepte van de A4 bij Leider- a|m dat geld bij elkaar te is het W4-plan opge- >e andere drie Leider- gebieden die bijdragen 18 miljoen euro zijn de uïjk Plantage en de be- 1 erreinen Vïerzicht en met directeur Hans r an van het ontwikke- Irijf Bohemen dat door eente in de hand is ge- is Leiderdorp tot dit en waterrijke plan geko- et Mauritskwartier biedt aan 140 luxe woningen ie bouwkavels en 40 tot irappartementen. een aan bebouwing is De wijk wordt letterlijk ie Iden gesneden door lene long: 'De Groene h genaamd. Dit toekom- urtpark met vijver, waar etpad doorheen komt laven, het tennispark, of rotje aan de Does te be- Op de plek waar tot een paar maanden geleden volkstuinders hun groenten verbouwden, verrijst een nieuwe woonwijk. Op de achtergrond de Kalkpoldermolen, die aan de rand van de Doeshaven staat. Foto: Mark Lamers reiken, moet de bewoners van de Oranjewijk verbinding geven met de nog te verrijzen woon wijk. In tegenstelling tot eerder voornemens, wordt de jachtha ven niet verplaatst. Het Mauritskwartier heeft, vol gens Molkenboer, alle elemen ten in zich van een poldercul- tuur. „Slingerende waterpartij en, smalle weggetje en sloten, singels, grastaluds en knotwil gen." De toegankelijkheid van de locatie is daardoor beperkt. Via inritten aan de Mauritssin gel of de nieuwe Boomgaard laan, die parallel ligt aan de A4, kunnen de auto's in de wijk ko men. Verder zorgt het water bij de woningen voor de nodige recre atie. En in de Munnikenpolder wordt de plas die ontstaat na grondwinning een prachtig ka- nogebied met eilandjes, waar ook de waterscouts met hun bootjes terecht kunnen. Molkenboer meldt dat er in het Mauritskwartier bewust niet is gekozen voor sociale woning bouw. „Deze polder moet geld in laatje brengen om de kosten voor de A4 te kunnen betalen." Hoewel de prijzen van de hui zen en de grond nog openbaar moeten worden, meent Mol kenboer dat er genoeg gegadig den voor dit plan zullen zijn.' „We hebben het afgelopen jaar goed geluisterd naai* de woon wensen van de inwoners van Leiderdorp. Verder garandeer ik dat de gemeente Leiderdorp de financiën voor het Maurits kwartier volledig terugverdient uit de grondexploitatie. Niets wordt afgewenteld op de porte monnee van de burgers. Inte gendeel, in dit bedrag zit behal ve de A4-bijdrage, ook de aan leg van een verlengde geluids wal, de sanering van de vervuil de grond van de Kleine Zand- put en de verplaatsing van clubs, verenigingen en aankoop van bedrijfspanden." Molkenboer is heel optimis tisch. Hij denkt dat geen van de clubs die een andere locatie krijgt, bezwaar heeft tegen de nieuwe plek. „En over de finan ciën zullen we het eens wor den." De wethouder weet zich bij al zijn ideeën overigens ge steund door de provincie en een speciale raad van advies. leiderdorp - Het Meubelplein Leiderdorp vermaakt de bezoekers op Hemelvaartsdag met een rondritje in een koets. Twee 'konink lijke lakeien' rijden de kooplustigen rond. Ook is er muziek. De winkels zijn op donderdag 20 mei open van 11.00 tot 17.00 uur. tenboer maakt zich geen zorgen (advertentie) neke Dijke - De Leiderdorpse eraad is geschrokken er allemaal moet ver in het ontwerp-tracé- f 0TB) voor de verbrede A4. Leiderdorp vraagt listerie van verkeer en at om flink wat aanpas- In tegenstelling tot de akt wethouder Molken- t( h geen zorgen. Zonder en voegde hij gister- je log een wens aan het schrift toe: dat er een msnelheid van tachtig Br per uur wordt inge- he P de A4 langs Leider- I «fracties uitten hun zor- oi sravond tijdens de ver- ;van de raadscommis- itelijke ordening. „Wij ons verbaasd over de ep aarover nog steeds geen jo stemming is", aldus 0 a GroenLinks. „Moeten 1 rust zijn?" PvdA'er Mc- eii neldde dat hij 'onaan- verrast' is. „Er liggen wat hardere onderhan- bJunten dan de indruk n college de laatste tijd wekte." Eén van de kritische noten die het Leiderdorpse college op merkt in een brief aan het mi nisterie, is dat de rijksoverheid te zuinig is met geluidswering. Zo moet er op diverse plekken langs de verbrede en verdiepte snelweg meer geluidswering komen dan in het OTB staat vermeld, vindt Leiderdorp. De gemeente maakt daarom be zwaar bij verkeer en waterstaat. Ook wil de gemeente ontheffing om bedrijventerrein Vierzicht tijdelijk dichter op de snelweg te bouwen dan is toegestaan. Omdat de snelweg na de ver breding verder van de kantoor panden af komt te liggen dan nu het geval is, wil de gemeente dat stukje alvast meepikken. Als de snelweg eenmaal verbreed is, kun je de kantoorpanden immers niet een stukje optillen en dichter op de A4 zetten, re deneert Leiderdorp in de brief aan het ministerie. Daarnaast vindt de gemeente dat het mi nisterie te ruime marges han teert. De snelweg zou maximaal een halve meter hoger of lager, en maximaal twee meter meer naar links of rechts mogen wor den aangelegd in vergelijking met de officiële bouwtekenin gen. De gemeente is daar tegen. De vereniging Weg van de Snel weg schaart zich vierkant ach ter de bedenkingen van de ge meente. Namens de vereniging liet bestuurslid Karin Laurens dat weten. Meer geluidsscher men bij de Ericalaan is een van hun wensen. De vereniging is tegen de bouw van een Brede School aan de Ericalaan, omdat de leden vinden dat er schone re en rustigere plekken in het dorp zijn om zo'n school te bouwen. Wethouder Molkenboer is er helemaal niet bang voor dat het ministerie de wensen van de gemeente niet inwilligt. Volgens hem heeft de gemeente 'bui tengewoon goed contact met rijkswaterstaat', de instantie waarmee de afspraken gemaakt moeten worden. „Op sommige punten is er al overeenstem ming, op andere fronten zit het eraan te komen." Toch moeten de geschilpunten officieel als bezwaar worden opgeschreven. „We laten het ministerie zien dat wij hierover met rijkswater staat in gesprek zijn." DeGooi-enj Ie prijs: dvd speler Nu bekend als de Kalkpolder, de Kleine Zandput, landje van Spek en de Doeshaven, heet het ge bied ten oosten van A4 in Leider dorp in de toekomst Maurits kwartier. Als alles volgens plan verloopt gaat er in het Maurits kwartier snel worden gebouwd. Wat staat er in dit gebied van Leiderdorp, zeven hectare groot, de komende tijd allemaal gebeu ren? Kalkpolder: 50 tot 70 vrij staande en halfvrij staande woningen op kavels van zo'n 500 vierkante meter komen te staan in een groen- en water rijk poldermilieu. De wijk wordt van de A4 afgesloten door een natuurlijke wal, dus geen geluidsscherm. Daarvoor moeten wijken: De volkstuinen in de Kalkpolder, inmiddels al ondergebracht in de Bloemerd. De landijs- baan van de Leiderdorpse ijs- vereniging. Deze 400 meter baan wordt verplaatst naar de naastgelegen Munnikenpol der bij het zogenoemde ma nifestatieterrein. De Kalkpol dermolen gaat ook richting Munnikenpolder om daar in een nieuw ontstaan waterge bied, naast de Doeshaven, echt te gaan malen. De watersportvereniging de Does en de daarbij behoren de jachthaven worden niet verplaatst. Wel zal het par keerterrein, tevens winterstal ling, worden verlegd. Deze komt te liggen bij de Kleine Zandput aan het water naast het daar te verrijzen tennis- complex. Met deze verschui ving wordt na de zomer 2004 al begonnen. Aan de rand van de Doeshaven komen 'vrien delijke polderappartementen' of andere woningen. Tussen de Kalkpolder en de Kleine Zandput komt een groene strook, het park De Groene Scheg geheten. De Kleine Zandput, nu nog een vervuild gebied, herbergt straks een tenniscomplex met 19 buitenbanen, drie binnen banen, kantines, beheerders woningen en 57 parkeer plaatsen. Voor dit project is 23.000 vierkante meter uitge trokken. Daarvoor moeten wijken: De scoutingvereniging en de ka noclub Rijnland. Zij krijgen aan de andere zijde van het manifestatieterrein in de Munnikenpolder een nieuw clubhuis en een klein haven tje. Ook de twee duivenver- enigingen, die daar zitten, krijgen een nieuwe locatie in de Munnikenpolder. De be staande loods is opgekocht door de gemeente en ver dwijnt. Landje van Spek: 30 tot 40 ge schakelde en vrijstaande stadswoningen, die worden neergezet langs nieuwe wa terlopen. Onder Spek en het tenniscomplex, aan de rand van de Does, komen zes tot negen bungalows. Aan de zij kant van de winterstalling ko men zo'n 40 appartementen met zicht op het water. „In die adviesraad zitten drie wijze mensen, een econoom, een architect en een ontwikke lingsadviseur, die al onze plan nen en projecten toetsen. We worden door dit drietal regel matig op de vingers getikt. Daarom is de jachthaven niet verplaatst, wordt de vervuilde grond van de Zandput goed af gewerkt en zal er geen verstede lijking komen in dit gebied. Ik weet zeker dat we in 2010 kun nen spreken van een prachtig nieuw woon- en leefmilieu in Leiderdorp." Op 27 mei is er om 19.00 uur een informatieavond voor be woners en belanghebbenden in het clubgebouw van de jachtha- Het Leiderdorpse W4-project in vogelvlucht. Links voor het Mauritskwartier met in het midden het buurtpark. Rechts daarvan het Munnikenpark. Voorbij de A4, links achter, de woonwijk Plantage. Rechts achter, pal aan de snelweg, bedrijventerrein Vierzicht. Illustratie: Ontwikkelingsbedrijf W4 oegstgeest - Ondanks eerdere bezuinigingen hangen Oegst geest nog steeds flinke tekorten boven het hoofd. Burgemeester en wethouders moeten daarom deze zomer nogmaals flink snij den in de plannen voor de ko mende jaren. De tegenvallers worden vooral veroorzaakt door lagere rijksuitkeringen en de vertragingen in Poelgeest. 'Zorgelijk', noemden de Oegst- geestse politici de oplopende kosten en afnemende inkom sten gisteravond tijdens een commissievergadering. „Wij hebben al eerder aangedrongen op meer bezuinigingen, maar die zijn helaas niet doorgegaan. En nu moeten we forse maatre gelen nemen", zei CDA'er De Blaeij. Burgemeester Timmers beloofde die maatregelen de komende weken uit te werken. Waar zij precies in denkt te gaan snijden, is nog niet be kend, maar raadslid Van Gelder heeft er vertrouwen in dat Oegstgeest het huishoudboekje alsnog op orde krijgt. „Het is hier geen zooitje met voortdu rend grote tekorten. Die drei gen alleen als we nu niets doen." WD'er Klaver is iets minder optimistisch: „We zullen zien of dat lukt." Oegstgeest krijgt minder geld van het rijk, omdat het inwo neraantal achterblijft bij de planning. Dat komt weer door dat de laatste woningen in Poelgeest pas in 2007 worden opgeleverd, terwijl de wijk oor spronkelijk dit jaar al klaar had moeten zijn. leiderdorp - Leiderdorpers gaan op 17 mei met elkaar in discussie over het groenbeleid in hun dorp. Na de ledenvergadering van GroenLinks begint er om 20.45 uur een discussie over hoe de ge meente het groen beheert en hoe het zou moeten. W. Anker, lid van GroenLinks en lid van het Leiderdorps Milieuplatform, houdt een inleiding. GroenLinks wil de uitkomst van de discussie betrek ken bij de evaluatie van het groenbeleid door de gemeenteraad in juni. De bijeenkomst heeft plaats in de Muzenhof. alkemade - Als er geen hele gekke dingen gebeuren, kan burgemeester Meerburg in sep tember aan zijn vierde termijn als eerste burger van Alkemade beginnen. De gemeenteraad heeft hem unaniem aan de commissaris van de koningin voorgedragen voor een nieuwe periode van zes jaar. Meerburg (58) is sinds 1986 burgemeester van Alkemade. De herbenoeming van de bur gemeester was dit keer geen au tomatisme. Op initiatief van Mooi Alkemade ging de ge meenteraad dit maal aan de slag alsof er een echte vacature was. Een vertrouwenscommis sie ging aan de slag voor het opstellen van een profielschets die vervolgens op de zittende burgemeester werd losgelaten. Daarbij stak Mooi Alkemade niet onder stoelen of banken dat de eisen die aan een burge meester worden gesteld de af gelopen achttien jaar behoorlijk zijn veranderd. Nu de gemeenteraad unaniem achter een herbenoeming van Meerburg staat, kan hem een vierde termijn bijna niet meer ontgaan. Wanneer hij die perio de vol maakt, is Meerburg 64. In theorie zou hij hierna dus zelfs nog even aan een vijfde termijn kunnen beginnen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13