Noordwijkse Bollenbad gaat op 1 januari did LEIDEN REGIO Visueel gehandicapten houden NK in Leiden Veel Nederlandse vrouwen met een hoofddoek Straf voor stekenc Leidenaar een 'moeilijke afwegir Zwemmers en personeel reageren geschokt Leidse Super De Boers zwijgen over reorganise E-mailactie uit onvr< over debat vliegkamj Lezing joodse weeshuis Leiden leiden - In de synagoge aan de Garenmarkt verzorgt L. Kaste- leyn van het genootschap Ne- derland-Israël woensdag 19 mei een dialezing over het joodse weeshuis in Leiden. Dat was tussen 1890 en 1943 een van de acht joodse weeshuizen in Ne derland, en een van de twee met een landelijke functie. Eerst zat het aan de Stille Rijn, vanaf 1929 aan de Roodenbur- gerstraat. Toegang voor de le zing bedraagt 3,50 euro, de bo venzaal van de synagoge gaat open om 19.30 uur. Staatssecretaris spreekt in Leiden leiden - Pieter van Geel, staats secretaris van Vrom namens het CDA, is vanavond te gast bij het politiek café van de WD in Leiden. De bijeenkomst is in De Branderij aan de Middelweg 7. Van Geel begint om 20.30 uur met zijn inleiding over het the ma 'Milieu levert meer op dan het kost'. Volgende week don derdag is er weer een politiek café van de WD in De Brande rij. Dan verzorgt Europarle mentariër Jan Mulder een inlei ding. Mulder is de nummer 2 op de lijst van de WD voor de Europese Parlementsverkiezin gen. De bijeenkomsten begin nen om 20.00 uur. 'Keukenhof' in herdruk lisse - De Stichting Landgoed Keukenhof gaat nog dit jaar het boek Keukenhof van de histori cus/schrijver A. Hulkenberg, in beperkte oplage, in herdruk uit geven. In het boek staat een uit gebreide geschiedenis van het landgoed. Het landgoed Keu kenhof is na het overlijden van de graaf overgedragen aan de stichting Landgoed Keukenhof. Belangstellenden kunnen tot 1 augustus inschrijven op het boek. Meer informatie: vrien- den@kasteelkeukenhof.nl. Het Van der Willigenhof staat niet aan de Oosterkerkstraat 6, zoals gisteren per abuis in de agenda stond, maar aan de Apollolaan 264 in Zuidwest. Het verzorgingscentrum houdt za terdag tussen 9.30 en 15.30 uur een open dag. DUIVEN De duiven vlogen dit weekeinde vanuit Strombeek. De uitslag van de wedvlucht is: P.V. Blauwkras G. v.d. Blom 1, 2; Groenendijk- /Pikaar 3, 8, 9; R. v.d. Geer 4, 7; D. Pardon 5; Straathof/v.d. Berg 6, 10. P.V. Leiderdorp W.M. de Roode 1, 2, 4, 6, 9; W. van Oosten 3, 5, 7, 8; B. van Mil 10. P.V. De Rijnklievers N. de Groot en Zn. 1, 2, 3, 5, 9; Comb. v.d. Poel/v.d. Kooy 4, 7, 8; F. Ladan 6; H. Sladek 10. woensdag 12 mei 2oo4l noordwijk - Personeel, zwem- club en reddingsbrigade reage ren geschokt op het besluit van het Noordwijkse college om het Bollenbad per i januari te slui ten. Op z'n vroegst is er pas over driejaar een eventueel nieuw zwembad. „Dat is natuurlijk le vensgevaarlijk, we hebben de zee naast onze deur", zegt secre taris Thea Peschier van de Noordwijkse Zwem- en Polo Club. Het zwembad gaat dicht omdat het college er niet langer jaar lijks 281.000 euro voor wil uit trekken. Wel willen B en W aan de projectontwikkelaar die het terrein aan de Oude Zeeweg gaat bebouwen de voorwaarde stellen om er een openbaar zwembad neer te zetten. Het is geen optie om het Bollenbad tot die tijd open te houden, omdat er dan ook twee euroton moet worden geïnvesteerd om het zwembad brandveilig te maken. Op het terrein aan de Oude Zeeweg moeten hotelapparte menten komen, ondergrondse parkeergelegenheid, een bow ling, bloembollenteelt, een park met heemtuin en kruidencul tuur, maar ook een zogeheten wellnesscentrum, een zwempa radijs met onder meer sauna's en dompelbaden. In het openbare zwembad op het terrein moeten Noordwijkse verenigingen zoals de Noord wijkse Reddings Brigade, de zwem- en poloclub, maar ook de duikers terechtkunnen. De gemeente Noordwijk onder zoekt ook nog of er een andere plek is voor een nieuw zwem bad, maar gesprekken met de wethouders van Noordwijker- hout en Voorhout hebben nog niets opgeleverd. Het personeel van het Bollen bad - 26 fulltimers en twee parttimers - is overvallen door het besluit om het zwembad per 1 januari 2005 te sluiten. De personeelsleden gaan zich be raden op eventuele stappen. Jaarlijks maken 145.000 zwem mers gebruik van het bad. On geveer 250 kinderen vanaf vier jaar krijgen er zwemles. De Noordwijkse Zwem en Polo Club (NZPC) vindt het besluit van het college 'de doodsteek' voor de vereniging. Secretaris Thea Peschier: „Als het zwem bad dichtgaat, kunnen we wel stoppen. Waai- moeten we met onze driehonderd leden heen? Naar een ander zwembad? Daar is toch geen ruimte." Peschier vindt het sluiten van het Bol lenbad een bewijs van slecht beleid van de gemeente. „Na tuurlijk weet ik wel dat er veel geld mee gemoeid is om het bad open te houden. Maar ze hadden dat geld per jaar moe ten reserveren. Dat doen we als club ook." De Noordwijkse Reddings Bri gade (NRB) spreekt van 'een groot probleem' als het zwem- Nieuw VrouwKindCentrum aan Langegracht feestelijk geopend door Erna Straatsma leiden - Veel vrouwen in het nieuwe VrouwKindCentrum aan de Langegracht zijn tot de islam bekeerde, Nederlandse vrouwen. Ze dragen een hoofd doek en prediken tegelijkertijd 'emancipatie'. Ze praten er tegenover de krant liever niet over, omdat het on derwerp nogal gevoelig ligt. Of ficieel zijn ze gesluierd omdat een bedekt hoofd bij hun religie hoort. „Dat werd ons verteld toen we ons tot de islam be keerden." Op verzoek van hun omgeving zijn ze de sluier gaan dragen. „Als je het niet doet ben je een slechte vrouw." In middels zijn enkelen tot een ander inzicht gekomen. „Het is gewoon een bedenksel van mannen." Maar voorlopig blij ven sommigen de hoofddoek toch dragen. „Toen ik een half jaar geleden aankondigde dat ik mijn hoofddoek af wilde doen ben ik met de dood bedreigd. Maar er komt een moment dat ik 'm afdoe." Het VrouwKindCentrum, 'De Spiegeling1, is bedoeld voor 'empowerment' van vrouwen in een achterstandssituatie. „Emancipatie van onderop", zegt voorzitter Tania de Keijser. Ook zij behoort tot de groep Nederlandse vr ouwen die tot de islam is bekeerd. Ze draagt geen hoofddoek meer. „Wij willen dat vrouwen hun eigen kracht ontdekken. Zowel autochtone als allochtone vrouwen. We werken niet vanuit de slachtof ferpositie. Tegen vrouwen die hier komen, zeggen we: 'je weet heel goed wat je niet wilt, maar probeer nu ook eens te formu leren watje wel wilt'." Net als in de voormalige 'vrou wenhuizen' - feministische bol werken van de jaren zeventig - zijn mannen niet welkom in het VrouwKindCentrum. Voor de feestelijke opening, gisteroch tend, is een uitzondering ge- In het gisteren geopende nieuwe VrouwKindCentrum aan de Langegracht lopen opvallend veel Nederlandse vrouwen met een hoofddoek. Het is de bedoeling dat vrouwen in het centrum 'hun eigen kracht' ontdekken. Foto: Henk Bouwman maakt. „De wethouder kon vanochtend niet, dus hij is er om half vijf', zegt de ceremo niemeesteres. „Mannen willen het altijd anders." De Keijser: „De doelgroep die wij beogen, is niet gewend om met mannen samen te werken. En sommige vrouwen komen uit een crisissituatie hier te recht: mishandeling, schulden. Ze moeten zich hier veilig voe len. Mannen houden van actie, als je ze binnenhaalt trekken ze van alles naai- zich toe. Terwijl wij juist willen dat vrouwen zich ontwikkelen, ook in lei dinggevende functies capacitei ten ontwikkelen. Dat gaat heel goed. Je ziet dat vrouwen na een tijdje opbloeien." Het VrouwKindCentrum ont stond vijf jaar geleden in een ruimte van pastoraal buurtwerk aan de Oosterkerkstraat. Een groep van acht vrouwen ver huisde vervolgens naar een on derkomen in de Bernhard- straat. Die krappe ruimte is in middels ingeruild voor een groot pand aan de Langegracht. Dat is onder meer mogelijk dankzij een structurele subsidie van de gemeente. Ook veel allochtone vrouwen vinden de weg naar het Vrouw- bad de deuren sluit. Secretaris Jan Ooms: „De fundering onder de reddingsbrigade valt dan weg. We leiden er onze mensen op, die 's zomers het strand moeten bewaken. Dan krijg je dus geen aanwas en op lange termijn is dat funest voor de vereniging. Een andere ruimte zoeken is geen optie, de Noord- wijkers hebben echt geen zin om bijvoorbeeld naar- Katwijk te reizen." Het sportfondsenbad, exploi tant van het Bollenbad, gaat er nog niet van uit dat sluiting al een feit is. R. Hooghiemstra, manager bij Sportfi heeft zijn hoop gevestig gemeenteraad, die vana kwestie bespreekt, en v dat ook de Noordwijksi king nog een flinke dui zakje zal doen voor d besloten wordt dat het bad dicht moet: „Ik he dere plaatsen in Nederl vaker dit soort discussii gemaakt. En in de mei vallen haalde zo'n co sluit geen meerderheii gemeenteraad of kreeg sluit geen kans van slag grote publieksacties." 1 t KindCentrum. Zij kunnen hier terecht voor Nederlandse les sen, fitness, yoga, en computer gebruik. De Keijser: „Dit is voor sommige vrouwen de enige plek waar ze ongestoord op in ternet kunnen surfen, op zoek naar informatie over onderwer pen waar een taboe op rust. Zonder de invloed van hun echtgenoot, imam of andere baard." den haag/rijnsburg - Officier van justitie R. Steen blijft bij zijn eis van drie jaar cel en tbs met dwangverpleging tegen de 22-jarige Leidenaar die op 6 de cember 2002 Henny Hogervorst uit Rijnsburg neerstak. Dat zei Steen tijdens een rechtszitting naar aanleiding van een rap port van de reclassering. Daarin wordt geadviseerd de Leidenaar tbs met voorwaarden te geven, waarbij de veroordeelde niet in een gesloten kliniek wordt op genomen voordat de behande ling succesvol is afgerond. Aanleiding voor de steekpartij in Rijnsburg was de diefstal van een beeld uit een tuin aan de Langevaart. Hogervorst was daar getuige van en sommeerde de vier dieven het tuinbeeld te rug te brengen. Daarna ont stond een schermutseling, waarbij de 22-jarige Leidenaar Hogervorst ernstig verwondde. „Ik vind het een heel moeilijke afweging", reageerde de officier op het advies van de reclasse ring. „Het gaat om een jong ie mand van wie de deskundigen zeggen: we kunnen nog wel wat met hem. Aan de andere kant kijk ik naar de kans op recidive en het gevaar voor de maat schappij. Door het rapport ben ik niet veel optimistischer ge worden." In het rapport wordt het ver moeden uitgesproken dat de verdachte de test heeft gemani puleerd. Ook het feit dat hij niet bij de zitting aanwezig was, vond de officier niet voor hem pleiten. „Ik heb niet zo'n hoge pet op van de motivatie van meneer. Ik kan me vot dat er gezegd wordt: g< nog een kans. Maar schermer van de nraati durf ik dit niet aan." Advocaat M. van Olffi beerde het negatieve bi de Leidenaar wat te nui „Ik ken meneer al een en denk niet dat hij zc{ dat hij een heel arseii psychologen om de ti leiden. Hij heeft aan vandaag te willen konn door alle schorsingen is niet bijster duidelijk. Bo heeft hij niet alle vrijhti pleitte ervoor zijn clii komstperspectief te ge\ i het advies te volgen. De Leidenaar verblijft i forensisch psychiatrist niek in Assen en had vo j officier van justitie wel aanwezig moeten zijn verschijnen was al ee waarde van de rechtbi kiest ervoor dat niet t kunnen we dan verwac hij zich straks wel aan i waarden zal houden? I het niet." De rechtbank komt o\ weken 'na heel veel zi na heel veel praten' n eindvonnis, ook over h schot op de vergoedj materiële schade dat ha offer vraagt. Desgevral Hogervorst de rechtbaij dat het goed met hem dat hij van plan is op 21 de uitspraak aanwezig „Ik kom wel even lan een keer extra maakt I meer uit." nadrukt dat de gehandicapten sport in Nederland nog steeds in een achterstandssituatie ver keert. „Het is nog lang niet zo gewoon en bereikbaar. Voor een belangrijk deel is dit het gevolg van het feit dat het spor ten voor een gehandicapte vrij wel altijd kostbaarder is dan voor validen. Aangepaste sportuitrusting, bijzondere voorzieningen'voor het ver voer, deskundige leiding en het geschikt maken van sportac commodaties voor gehandi captensport zijn een paar oor zaken waardoor het duurder is. Naast deze materiële kant is er ook nog een sociale kant. Want ook de vervoersvoorzieningen of eigen vervoersmiddelen worden door de Wet Voorzie ningen Gehandicapten dras tisch teruggeschroefd." Daarom luidt Van Nimwegen de noodklok. „Want voor het noodzakelijke geld voor gehan dicaptensport kan niet langer als vanzelfsprekend een beroep worden gedaan op de landelij ke, provinciale of gemeentelij ke overheden. Zeker niet nu de subsidiekranen steeds nreer worden dichtgedraaid. We zijn in de toekomst dan ook steeds meer afhankelijk van sponsors, donaties en giften, zodat de contributie laag kan blijven." Van Nimwegen benadrukt het belang van gehandicapten sport, „Er zijn nog veel mensen met een handicap die over de drempel moeten worden ge holpen, want isolement hoeft niet. Daarom blijft het bestuur van De Sleutels bezig het sport- aanbod te verruimen. Zo is er ook al zwemmen, aquajoggen, bowlen en schieten met lucht- gaat het uitstekend, dan ook geen filiaal van maar een van de vier zei ge Konmar-winkels in land. Dat maakt het H schil." Ook Super De Boer aan straat in Katwijk is zei en dus hoeft J. Schiebrc van zijn werknemers sturen. „Ik zie er voorli nog geen enkele redt Volgens Schiebroek z Super De Boer-vestigi de regio zelfstandig. Zo per De Boer Weeland aan de Vivaldistraat. I A. Weeland geeft aan ook nog niet hoeft ovei tot het ontslaan van mers, maar dat het we om op te passen. „We nog geen omzet hoever veren, maar wij voelen van de prijzenslag wel ti De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 leiden - De bedrijfsleiders van de twee Super De Boer-winkels in de Leidse binnenstad willen geen mededelingen doen over de gevolgen van de bezuinigin gen voor hun winkels. De ma nagers van de vestigingen aan de Stationsweg en de Lange Mare verwijzen beiden naar het hoofdkantoor van het conpem Laurus, dat gisteren bekend maakte dat er 1300 banen ver dwijnen bij de winkelketens Edah, Super De Boer en Kon- mar. De voortdurende prijzen slag en de economische terug gang dwingen Laurus tot de grootscheepse reorganisatie. Er worden geen winkels gesloten. In Katwijk aan Zee, waar Kon- mar een vestiging heeft aan de Zeilmakerstraat, vallen geen ge dwongen ontslagen. „Integen deel", zo beweert eigenaar C. Bouwman, „met ons bedrijf Showdown is een van de weinige sporten die visueel gehandicapten individueel kunnen beoefenen. Archieffoto: Henk Bouwman geweer of pistool. Daarnaast zijn er ook activiteiten op ge- zelligheidsgebied zoals kaart en spelavonden en een barbe cue. Ook blijven we gespreks partnervan zowel gemeente als andere belangenorganisa ties als het gaat om subsidies, aanpassingen, de uitbreiding van sporten of integratie in clubs van validen." Het NK showdown wordt za terdag 12 juni om 10.00 uur door burgemeester Lenferink geopend. De wedstrijden du ren die dag tot 16.00 uur. Zon dag de 14de zijn er wedstrijden van 10.00 tot 17.00 uur. Nog een NK Op sportpark Strandvliet in Amsterdam strijden zaterdag twintig teams tijdens de Admi rals Bowl om het Nederlands kampioenschap flag football voor schoolteams. Flag football is anierican football zonder tackle. De ploegen spelen niet alleen om de Nederlandse titel, 's Lands beste ploeg gaat na melijk naar het EK in Duitsland op 12 juni in Gelsenkirchen. De spelers zijn allemaal tussen de 12 en 14 jaar. De winnaar wordt 's avonds gehuldigd in de Amsterdam Arena. Voor Lei den doen twee teams van het Da Vinei College mee: Light ning Leonardo van de vestiging Leonardo aan de Noachstraat en een ploeg van de school aan het Lammenschanspatk. Uit Alphen aan den Rijn doen de Scala Argonauts van het Scala College mee. Eric-Jan Berendsen valkenburg - De regeringspar tijen CDA, WD en D66 kunnen de komende tijd e-mails ver wachten over de sluiting van Valkenburg. De Stichting Vrien den Marinevliegkamp Valken burg (SVMV) heeft een stan daardbrief opgesteld waarmee tegenstanders hun ongenoegen kenbaar kunnen maken. „De regeringspartijen zeggen het herstel van vertrouwen in de burger hoog in het vaandel te hebben. Nu is gebleken dat argumenten niet tellen, onjuist heden en verdraaiingen van een minister worden getole reerd en dat slechts uitgegaan wordt van korte termijn bezui- nigingspolitiek", staat in de brief, die verstuurders naar ei gen inzicht kunnen veranderen. Maar ze kunnen de t ongewijzigd verzenden bijgevoegde e-mailadrc de drie Kamerfracties, pelijk was het gedrag nister Kamp", eindigt dan, „die de dag na h( gebruik wilde maken v kamp Valkenburg. Zo mand met mensen o niet een politicus ra beeldfunctie. Ik vind als stemmend burger rend en absoluut ongej De e-mailactie zal de van Valkenburg niet c maken, schrijven de nemers in een begelei richt, „maar op deze n ten wij hen weten da niet eens zijn met het 1 de vreemde gang van z Leiden is weer een Nederlands Kampioenschap rijker. Het NK showdown wordt 12 en 13 juni in gebouw 4 van het ROC Lei den aan het Lammenschans- park gehouden. De beste 36 spelers en speelsters doen er aan mee. Burgemeester Henri Lenferink opent zaterdag de 12de om 10.00 uur het evene ment dat door de sportvereni ging voor lichamelijk gehandi capten G.S.V. De Sleutels Lei den e.o. wordt georganiseerd. Showdown is een van de wei nige sporten die visueel gehan dicapten individueel kunnen beoefenen. De sport wordt na melijk geheel op gehoor en ge voel gespeeld. Alle spelers dra gen een geblindeerde skibril, zodat iedereen even weinig ziet Hierdoor is de sport ook geschikt voor 'ziende' sporters. Met een langwerpig batje moe ten de spelers een rinkelende bal overspelen. Er wordt ge speeld op een tafel van 3.65 bij 1.22 meter met opstaande ran den van 14 centimeter waar door de bal niet van tafel rolt. Aan de twee korte kanten van de tafel is een doel. De bedoe ling is de bal in het doel van de tegenstander te slaan. Een goal wordt beloond met 2 punten. Wordt de bal van tafel geslagen of als er andere fouten worden gemaakt dan krijgt die speler een punt tegen. Volgens insi ders is showdown een snelle en flitsende sport. Govert van Nimwegen, be stuurslid van De Sleutels, be-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12