Lorentzschool niet naar Roomburgerpark REGIO Onrust over oplevering atletiekbaan Alphen wil met Leidse regio op zoek naar bouwlocaties Hippe hap voor snelle binnenstadbewoner 3Leiden kennisstacT veruit favoriet op eerste stadsgesprek itale sborden dwijnen lie zingt voor ild McDonald REGIO Goedemorgen Wat een krant. LEIDEN door Robbert Minkhorst leiden - De Lorentzschool ver huist niet naar het Roomburger park. B en W van Leiden kiezen voor nieuwbouw op de huidige plek. Dat betekent dat de school met ruim 900 leerlingen tijdelij ke huisvesting - meer dan twin tig noodlokalen - krijgt op een deel van het terrein van Sporting Trigon. Bouwen in Park Roomburgh is te omstreden en het park zelf te waardevol, heeft het college be paald. Loco-burgemeester Ron Hillebrand maakte het besluit gistermiddag bekend. Het park kwam in beeld toen bezwaren rezen tegen de noodlocatie op het sportpark van de korfbal club. „Het groen in de stad heeft de doorslag gegeven", al dus Hillebrand. De openbare basisschool is nu verdeeld over verschillende lo caties in de kinderrijke Profes soren- en Burgemeesterswijk. Nieuwbouw op de plek van de huidige hoofdvestiging brengt alle klassen bij elkaar. Het hoofdgebouw is behalve te klein ook verouderd. De Lo rentzschool is de enige openba re basisschool in de wijk en trekt bovendien veel leerlingen aan van buiten de wijk, omdat het een witte school is. De school wil doorgroeien naar maximaal 920 tot 940 leerlin gen. Onder druk van de politiek be loofden B en W te onderzoeken of nieuwbouw in het park mo gelijk was, na bezwaren van de buurt en de school zelf. Ge vreesd werd voor geluidsover last en verkeersproblemen. De schoolleiding voorspelde pro blemen met de veiligheid en het welzijn van leerlingen en personeel, en waarschuwde voor een chaos op een school met drie verdiepingen en twee ingangen. Het college beaamt dat aan huisvesting in het Roomburger park veel voordelen kleven. Het zou fors goedkoper en prakti scher zijn. En er is tijdens de bouw geen noodlocatie nodig. Hillebrand zei gisteren dat het college heeft overwogen om de besparing van 'enkele miljoe nen' te investeren in het arche ologisch (groene) monument in de nieuwbouwwijk Roomburg, aan de andere kant van het Rijn-Schiekanaal. „Het belang rijkste argument is dat het in een al volle stad een extra ver dichting zou zijn." Omwonen den verzamelden 2.000 handte keningen tegen de komst van de school. Aan de bezwaren over het Trig- on-terrein komt het college te gemoet. De gemeente bouwt eerst de helft van het nieuwe schoolgebouw, waardoor leer lingen en personeel in twee etappes in een noodbehuizing op het korfbalterrein worden ondergebracht. door Wilfred Simons leiden - Leiden moet in 2030 een kennisstad zijn. De Univer siteit Leiden en andere onder wijsinstellingen als ROC en Ho geschool Leiden leveren inno vatieve kennis aan nieuwe Leid- se bedrijven, die mee concurre ren op wereldniveau. Kunst en cultuur krijgen een grote im puls. Dat was de overtuigende uitkomst van het eerste 'Stads gesprek' met Leidse burgers, gisteravond in de Stadsgehoor zaal. Zij mochten zich op uitno diging van de gemeente uit spreken over hun toekomstvisie op Leiden. Leidenaars mogen zich in twee Stadsgesprekken buigen over vier toekomstscenario's voor de stad. Volgens de gemeenteraad en B en W kan Leiden de weg inslaan naar een 'kennisstad', kiezen voor een historische stad met rust, leefmilieu en hoge woonkwaliteit, voor een zorg- stad of voor een werkstad. Van avond om 20.00 uur is de twee de bijeenkomst in het Volkshuis aan de Apothekersdijk. In de Stadsgehoorzaal ging de voorkeur uit naar het vestigen van nieuwe, innovatieve bedrij ven waarmee Leiden allerlei an dere wensen kan betalen. Lei den kan daardoor ook haar mo numenten onderhouden, rust en woonkwaliteit bieden en zorg geven aan haar ouderen. Voor Leiden als werkstad, waar de economie 24 uur per dag draait en waar kantoren, fabrie ken en bedrijfsterreinen vrij spel krijgen, was nauwelijks be langstelling. Ook 'met weten schap valt veel geld voor de stad te verdienen', aldus een in spreker, die zijn mening gaf op verzoek van gespreksvoorzitter Tiny Klever. Eén dame verzette zich tegen meer invloed van de universi teit in de stad. „Er mogen liever minder studenten komen en er zitten er teveel in de gemeente raad. Denk eens aan de eigen stad en aan de eigen inwoners! Waarom moet alles in het En gels? Leiden University, rot op." Het weerwoord dat studenten tegenwoordig óók Leidse bur gers zijn, beantwoordde zij met een schamper en ongelovig 'ja, ja'. we niet wisten wat we zouden tegenkomen en omdat we bij het aanbrengen van de oranje toplaag afhankelijk zijn van het weer. Dan moet het een dag of vijf aaneengesloten niet rege nen. Wij hebben altijd gezegd dat de Gouden Spike doorgaat en dat er geen enkele reden is voor paniek. Aan de andere kant is het van Leiden Atletiek niet zo slim om op 26 mei een instuif te organiseren terwijl de streefdatum voor de oplevering van de nieuwe baan een week eerder is. Dat is wel erg krap ge pland." „Misschien iets te positief', al dus Berend te Kronnie, secreta ris van Leiden Atletiek. „Maar die datum van 26 mei was me de ingegeven door de verwach te opleveringsdatum van 19 mei. Ik denk dat we het wel red den voor de Gouden Spike. Be halve als het nu twee weken Magnetronrestaurants zijn een relatief nieuw verschijnsel in Nederland, zegt Wim Waninge van het Productschap Horeca en Catering. „Het fenomeen van zaken met een wand vol magnetrons komt overwaaien uit Frankrijk. Het is nog ondui delijk of deze sector onder de horeca of onder de detailhandel valt. Of traditionele restaurants en snackbars al last hebben van dit soort zaken, is in de cijfers nog niet terug te zien." Bij traiteur Spiekeria in de Pie- terskerkchoorsteeg zijn Yam bbert Minkhorst jWat de toekomst was in 10 2004 een blok aan |£ti van Leiden: de digitale boven de busperrons centraal station. Vanaf jaar verdwijnt het Dy- Reizigers Informatie- (DRIS). Te duur en stelt het stadsbe- it. Ron Hillebrand jlhet besluit gistermid- ind. De komende jaren ;t systeem vanwege lelijke investeringen de 800.000 tot 900.000 jaar gaan kosten, en zo'n half miljoen. Dat :r niet en Leiden heeft ik niet voor over. „We ibest zonder", zei Hille- iWe gaan gewoon weer lar bussen die bij een Ite staan. Met de huidi- igersaantallen kunnen in." top of the bill", erkent id de superlatieven die gebruikt werden om :em te promoten. „Het vooruitstrevend." Di- isborden waren de toe- n doken her (Eindho- der (Leeuwarden op. heeft het informatiesys- Leiden nooit naar volle ïheid gewerkt, et begin kampte DRIS ingen, kinderziektes die leken te gaan en hoge lussen kwamen aan de irkeerde perrons en de lie erboven hingen, ga- jte vertrektijden of de le buslijn door. De oor- lijke leverancier van de 1ging failliet. Reizigers- ui itie Rover zinspeelde ti jaar terug al op 'een van het systeem'. Die k leidde toen nog tot :ontwaardiging. «tam er met het oog op luwing van Leiden Cen- 1 de voorspelde extra busreizigers. Een e gaf een stijging van procent aan. In plaats toename van het aantal rs is er na vier jaar een inder andere als gevolg N tinigingen van het rijk. Het Sportbedrijf Leiden wil geen baan opleveren die vervolgens wordt afgekeurd. Foto: Dick Hogewoning door Eric-ian Berendsen leiden - Bij de ruim zevenhon derd leden van Leiden Atletiek is onrust ontstaan over het op tijd gereedkomen van de nieu we baan in de Leidse Hout. De streefdatum van de gemeente, 19 mei, wordt zeker niet ge haald. Daarom heeft de atle tiekvereniging de eerste wed strijd, een instuif op 26 mei, al afgezegd. Voor het doorgaan van de wedstrijden om de Gou den Spike op 12 juni wordt ge vreesd. Maar volgens Henrie de Boer, manager sportaccommo daties van Sportbedrijf Leiden is er geen enkele reden voor pa niek. Tijdens de vernieuwing van de baan zijn wel onverwachte pro blemen opgedoken, erkent De Boer. „We zijn tegen wat dinge tjes aangelopen die we van te voren niet hadden verwacht. Vergeet niet dat het een be staande baan is van meer dan 20 jaar oud. Als je de bovenkant ziet, weet je natuurlijk niet wat je aan de onderkant aantreft. Onder de oranje toplaag ligt een rubberlaag met daaronder asfalt. In die onderlagen troffen we in een bocht een niveauver schil aan. Die verzakking moet er natuurlijk uit, anders worden bijvoorbeeld records niet er kend. De nieuwe baan moet aan de strenge eisen van het NOC*NSF voldoen. We willen geen baan opleveren die vervol gens wordt afgekeurd." De Boer benadrukt dat het Sportbedrijf Leiden voor de op leveringsdatum van 19 mei al tijd een aantal slagen om de arm heeft gehouden. „Omdat I Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad Praat mee over de toekomst van Leiden! Vond: Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a neente organiseert een stadgesprek voor en met iedereen die fcresseerd is in de toekomst van Leiden. Er zijn vier toekomst- jen beschreven, te vinden op www.leiden.nl en in een brochure, trkrijgbaar is bij de gemeentelijke gebouwen, pen is van harte welkom. Het maakt niet uit hoe oud u bent, I u woont, wat u verdient of waar u oorspronkelijk vandaan komt. Het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a neer: woensdag 12 mei 20.00 - 22.00 uur (zaal open: 19.30 uur) (g: gratis gaat regenen, dan hebben we een probleem." Met de aanleg van een nieuwe aanloopbaan krijgt één van de twee lange rechte stukken acht banen, zodat op de kortste loopnummers (100 meter en 110 respectievelijk 100 meter horden) acht in plaats van zes atleten tegelijk in actie kunnen komen. Dat houdt in dat de baan weer aantrekkelijk is voor (inter)nationale wedstrijden en de status van de Gouden Spike verbetert. De kosten van de ver nieuwing van de baan bedra gen ongeveer een half miljoen euro. De leden van Leiden Atletiek trainen tijdelijk op de paden in de Leidse Hout of op de baan bij atletiekvereniging De Spar taan in Lisse. Het krachthonk van Leiden Atletiek is tijdens de opknapbeurt van de baan wel gewoon open. leiden - De Alphense burge meester Schoof wil samen met de Leidse en Haarlemse regio op zoek naar geschikte bouwlo caties. „De Leidse regio komt er alleen niet uit", aldus Schoof gisteravond tijdens een WD- bijeenkomst in Holiday Inn. De Leidse regio heeft volgens de burgemeester te weinig bouw mogelijkheden om te voldoen aan de woningbehoefte na 2010. Het bebouwen van vliegkamp Valkenburg en het herstructu reren van binnensteden bieden volgens Schoof geen soelaas. „Schiphol wordt uitgebreid, maar waar moeten die mensen wonen?" De Alphense burge meester vindt dat daarvoor een 'uitgebreid zoekgebied' moet worden onderzocht. Schoof was een van de sprekers tijdens een bijeenkomst waar de Nota Ruimte ter discussie Gedeputeerde bezorgd over wateroverlast De Zuid-Hollandse gedeputeerde Dwarshuis maakt zich zorgen over nieuwe woningbouwplannen in laag gelegen poldergebie den. Die brengen volgens haar veel risico's van wateroverlast met zich mee. Dwarshuis' uitspraak staat haaks op de voorkeur van de rest van gedeputeerde staten. Zij hebben de minister duidelijk ge maakt de bouw van een 'bollenstad' niet te zien zitten. In ruil daarvoor is Zuid-Holland bereid elders in de provincie groot schalige woningbouwlocaties te zoeken. Die moeten voor een belangrijk deel in poldergebieden worden gevonden. Volgens minister Dekker moet elke gemeente en provincie zelf de balans opmaken of het verantwoord is om ergens te bou wen. „Onderzoek van tevoren of het mogelijk is om duurzaam te bouwen. Als een project niet op te brengen is, moet je het niet doen." 'Mensen zijn de hamburgers en patat zat' Leiden door Silvan Schoonhoven leiden - In de regel zijn het strakke, witbetegelde en steriele ruimtes. De muren worden niet gesierd door gezellige jachttafe- reeltjes, opgezette fazanten of koperen potten, maar door sta len magnetrondeuren. Eten is er mogelijk, maar moet staand. De hap is bedoeld om thuis op te warmen. Met een bord op schoot kijkt de eter snel nog even RTL Boulevard voor hij zich weer naar een avondafspraak spoedt. Het Fastfood restaurant nieuwe stijl is in opkomst; de Maarsmansteeg lijkt er in Leiden het centrum van te worden, nu Yam Yam To Co daar de deuren heeft geopend. Een keuken is thuis niet meer nodig. In New York heeft een groot deel van de jonge bewoners nog nooit zelf een maaltijd ge kookt. Jelmer (28) uit Leiden, die net een bakje noodles met gele curry heeft gehaald bij de Yam Yam, begrijpt dat wel. „Ik heb wel een keukentje, maar dat begint steeds meer een boe- kenopslag te worden. Ik moet ook nog ergens een nieuwe pannenset hebben, maar die is helemaal aangekoekt en afwas- Yam Yam To Go is de tweede hippe afhaler in de steeg naast V&D. Foto: Hielco Kuipers sen geeft zoveel gedoe. Alleen de magnetron, die gebruik ik bijna elke dag. Dan hoefje na het eten alleen je bestek even af te spoelen onder de kraan. De plastic bakjes pleur je weg." Yam Yam To Go is de tweede hippe afhaler in de steeg naast V&D, waar behalve FoodXL ook al het hippe restaurant Noodl zat gevestigd. In de tegenover liggende Pieterskerkchoorsteeg kun je naast de gewone restau rants dan nog terecht bij een 'ouderwetse' Chinees en een traiteur. Yam en FoodXL wel onderwerp van gesprek. Spiekeria heeft geen trendy vormgegeven logo of strak-ruim interieur. Op een gaspit staat in het krappe zaakje een ouderwetse pan met in houd te pruttelen. „Misschien gaan we eraan kapot, maar ik denk het niet", relativeert An drew Spieker zijn hippe con currenten. „Het is wel irritant dat Yam Yam net als wij ook Italiaans verkoopt. En ze zijn wel goedkoop hoor. Maar de sfeer bij ons is veel persoonlij ker. Als je hier binnenkomt en stond. Minister Dekker was aanwezig om de nota, over ruimtelijke ordening na 2010, toe te lichten. Ze benadrukte dat de régie bij lagere overhe den komt te liggen. „Ik ver trouw erop dat u met zinnige plannen komt", zei ze tegen de aanwezige wethouders uit de regio en gedeputeerde Dwars huis. „Eigenlijk is het heel raar dat er aan uw kunnen wordt ge twijfeld." Dat sommige gemeente- en provinciebestuurders niet blij zijn met het geschrapte bouw- verbod in grote delen van het Groene Hart, vindt Dekker vreemd. „Het getuigt van een merkwaardig conservatisme." Bebouwing van vliegveld Val kenburg is volgens Dekker 'niet zomaar mogelijk'. „Het moet gaan om groen wonen in lage dichtheden." De Leidse WD-fractieleider L. de Lange toonde bezorgdheid over de forse opdracht om bin nen bestaande gemeentegren zen nieuwbouw te plegen. De helft van de woningbehoefte in de Randstad moet volgens Dek ker worden opgevangen binnen de bestaande stadsgrenzen. „Hoe leg ik een Leidenaar uit dat de dichtstbevolkte stad van Nederland verder moet ver dichten? roept: doe er maar eentje, dan weten wij meteen dat je die ene pizza bedoelt. Hier kennen we de klant bij naam." Yam Yam To Go en FoodXL ademen een andere sfeer dan Spiekeria. Onder glas tonen kartonnen bakjes zakelijk hun koude inhoud: nasi, bami, noodles, pasta. Daarnaast staan rode en snertgroene sauzen in ronde bakken. Noodl oogt meer als een traditioneel restaurant. Toch laat de mededeling dat het etablissement 'u in een ei gentijdse sfeer een andere di mensie van eten laat ervaren' weinig twijfel bestaan dat Noodl niet zomaar een ordinair eetcafé wil zijn, maar dat er een concept achter steekt. Gericht op de jonge, snelle binnenstad bewoner. Ook al spreekt de be drijfsleider dat tegen omdat 'ie dereen er komt'. „Mensen zijn de hamburgers en patat zat", zegt bedrijfsleider Isak Kalmijn (32) van Yam Yam. Als je hier voor 3 of 4 euro ge zond kunt eten, waarom zou je dan nog voor 12 euro naar de McDonald's gaan?" „Bij de snackbar een patatje ha len, daar voelde ik me altijd schuldig over", bekent Hendrik Jansen (Tagliatelle met Arrabia- tasaus). „Vanwege het vet. Bo vendien: als je haast hebt is dit nog sneller. Bij de frietboer sta je zo vijf minuten te wachten voor de patat klaar is." 1 Ja, ik neem een vast J kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros. ontbijtservies! I De betaal: automatisch 56,3^R per acceptgiro 56.70) I Postcode I I Plaats: Ttelefoon: Geboortedatum J e-mail: I Bank/giro* Handtekening. I Uitsluitend bij slop, naar Leidsch Dagblad, v Afdeling lezersservice. Antwoord- a iimer 127. 1800 VB Alkmaar J Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdogblad.nl Deze aan- I bieding is geldig tot 31 december 2004) I Leidsch Dagblad gn«t zorgvuldig om met I persoongegevens. In hot colofon van de I krant treft u nadere Informatie aan. I J Mijn wereld, mijn krant. J i Leidsch &i Dagblad i lick Wansink is éér bezig met iweek 2005 ederiandse uwen met hoofddoek 'leiden - Het Katwijkse igkoor verzorgt van- om half drie een speci men in de Kindertuin LUMC. Voor het optre de zesde verdieping kaartjes verkocht k 2,50 opbrengst is geheel Ronald McDonald- 't zangkoor bestaat uit lintig politiemannen en ;n. Tot nu toe traden ze bij politiefeesten van die afzwaaiden of jubi- dit wordt hun eerste :e uitvoering. Op het ia staan kinderliedjes, jk werk van Elvis Pres- Denver en Creedence Iter Revival.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11