Veel conflicten in ziekenhuizen Keert uw pensioen ook nachtrust uit? BINNENLAND Bovag registreert benzinedieven en alarmeert deurwaarder *4.[f>ur Bevolking Nederland groeit bijna niet meer 1 Advies Gezondheidsraad: Dwing psychiatrische patiënten tot opname Ruzies tussen managers, medici en patiënten riskant en kostbaar Kamer zet vraagtekens bij topsalaris korpschef Duur spul in nieuwe loods Domeinen De betrouwbare pensioenen van AEGON. Directeur bajes voelt zich gepakt ingenen 'and uit cel MD - Ongeveer zeventig ierden hebben gister- sweigerd terug te gaan i cel in het detentie- i van Roermond, nadat liddags een korte maar rand woedde. De ge- In, voornamelijk drugs aars, stonden uren op plaats. Ze wilden niet nen omdat ze het er jg vonden. Rond mid- t beëindigden zij hun kregen het te koud. dinsdag 11 mei 2004 ;ch wil 't Hart ervangen - De termijn om zich ijven is al voorbij, rry Mulisch gaat het jeren. Als zijn collega 't Hart niet mag mee- h de verkiezing van het Parlement wil Mu- 'artij voor de Dieren 'en. De schrijver belde iet Marianne Thieme, jr Partij voor de Dieren tueel de plaats van 't nemen. Ze gaan van- de Raad van State ichte diefstal Kampf vast De politie heeft giste l-jarige inwoner uit ingehouden. De man rdacht van betrokken- Ie diefstal van een exemplaar van Mein et door Adolf Hitler :n boek werd in janu- inbraak gestolen in en Verzetsmuse- rërloon. Het gaat om luxe in kunstleer in- editie die Hitier hooggeplaatste net welkom grescentrum - Het Nederlands lentrum (NCC) ziet af irhuur van een van aan de Arabische Eu- ;a (AEL). De AEL wil- lei een bijeenkomst iet de Pakistaanse italistische leider Qa- Ahmed. Een woord- het NCC gaf giste- lat de reservering is omdat de AEL niet ld wat het doel en de ie bijeenkomst zou daagse Hogeschool uj eerder om dezelfde jeen ruimte aan de AEL P- paspoort luisdieren i Honden, katten en mee op reis naar het ld gaan, moeten vanaf let bezit zijn van een paspoort voor gezel len. Nederlandse jen zijn deze week als iuropa begonnen met van dit officiële die- )ort. Met het nieuwe krijgen de Europese in voor het eerst één fde reisdocument. denboek Japans af >en - Het eerste Fries- Dordenboek is ver- Na elf jaar werk heeft ie professor emeritus odama het meer dan na's tellende boek heeft het weten- jk instituut de Fryske gisteren bekendge- idama schreef eerder in het Japans met ge- grammatica van het [pries. Het woorden- erkrijgbaar bij een uit- de Japanse hoofdstad schade door rzekerden In Nederland rijden jitting 100.000 auto's ren rond zonder ver- ^A-verzekering. In gden zij voor een scha- jan zeker 8,5 miljoen staat in het jaarver pet Waarborgfonds fkeer dat deze week jrt. Het fonds noemt ptrustend dat het aan- jzekerde automobilis- Ihet eerst sinds jaren hoe te nemen. zaken A'dam Leeuwarden iden - Het gerechtshof den krijgt er een ex- ner bij om de ach- >n van de collega's uit weg te werken. De amer blijft twee jaar In die tijd moeten 750 Amsterdam worden 'd. Er zijn zeven extra aangenomen die na de 'ginnen. „Alleen speci- sterdamse zaken be- 1 we niet in Leeuwar- r de rest doen we al- is een woordvoerder. den haag/gpd - In Nederlandse ziekenhuizen liggen specialis ten, managers en patiënten vaak met elkaar overhoop. De gezondheidszorg spendeert naar schatting 'enkele tientallen miljoen euro's' per jaar aan juri dische procedures, die zijn ver oorzaakt door interne conflic ten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut Beleid en Ma nagement Gezondheidszorg van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Het instituut concludeert dat in 2002 in de helft van de zie kenhuizen medisch specialis ten onderling in de clinch la gen. In bijna 40 procent van de ziekenhuizen hadden de me disch specialisten conflicten met de directies, de Raden van Bestuur. In één op de drie in stellingen was sprake van zo geheten teamconflicten, tussen bijvoorbeeld artsen en ver pleegkundigen. In bijna twee derde van de ziekenhuizen kwamen er ruzies tussen art sen en patiënten voor. Universitair docent gezond heidsrecht L. Arends verwacht dat het aantal conflicten door reorganisaties in de gezond heidszorg en nieuwe regelge ving alleen nog maar zal toene men. Ziekenhuizen moeten anders en vaker gaan samen werken, waardoor meer onder linge wrijvingen ontstaan die vaker resulteren in een gang naar de rechter. „Om geld te besparen moeten ziekenhui zen interne geschillen op een andere manier oplossen", stelt Arends. In het onderzoek, waarbij Arends is betrokken, wordt mediation als alternatief voor de rechter genoemd. Bij me diation gaan de partijen geza menlijk, onder leiding van een bemiddelaar, op zoek naar een wederzijdse oplossing. De on derzoekers denken dat daar door de werkrelatie blijft be houden, wat name in de ge zondheidszorg van groot be lang is. Arends: „Er is toch al een gebrek aan goed geschoold medisch personeel. En media tion is snel en goedkoop." Ook blijft de afhandeling van con flicten dan binnenskamers. Of de vele interne conflicten in ziekenhuizen momenteel lei den tot verslechtering van kwaliteit in de zorg, durft Arends niet te zeggen. „Maar ruzie bevordert een goede werksfeer uiteraard niet. Er zijn voorbeelden van ziekenhuizen bekend waar conflicten heb ben geleid tot fouten en min der aandacht voor de patiënt." De Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZJ zegt geen 'redenen te hebben om aan de cijfers te twijfelen'. Wel stelt de vereniging dat het nog maar de vraag is in hoeverre de cijfers afwijken van het aantal conflicten in andere bedrijfs takken. den haag - De Tweede Kamer plaatst grote vraagtekens bij het salaris van de nieuwe hoofd commissaris van politie in Am sterdam, B. Weiten. Kamerle den van alle grote partijen plus Groenlinks willen van minister Remkes (Binnenlandse Zaken) alles weten over het resultaat van de salarisonderhandelin gen tussen Weiten en de Am sterdamse burgemeester Co- hen. Groenlinks noemt de salaris- voorwaarden „onacceptabel in deze moeilijke economische tij den" en vindt dat ze moeten worden teruggedraaid. Het CDA vindt dat de onderhande lingen „enigszins zijn doorge schoten" en heeft Remkes Ka mervragen gesteld. Ook de PvdA vraagt zich af of de ge meente Amsterdam niet buiten haar boekje is gegaan. Weiten zou een bruto maand salaris van 9000 euro krijgen. Daarnaast blijft de 48-jarige korpschef tot zijn pensioen recht houden op zijn salaris, ook als hij eerder wordt ge dwongen te vertrekken. Weiten mag in Amsterdam een huis uitzoeken dat vergelijkbaar is met zijn huidige woning in Groningen. Het politiekorps be taalt de helft van de kosten. Volgens de woordvoerster van Cohen vindt de burgemeester de regeling nog altijd verdedigbaar. „Het is nu eenmaal een hele zware positie, misschien wel de lastigste plek om als korpschef te werken," aldus de woord voerster. In de Tweede Kamer stelt PvdA- woordvoerder Wolfsen dat de extraatjes voor Weiten moeten voldoen aan landelijke spelre gels. Remkes moet volgens hem controleren of de gemeente zich aan de landelijke afspraken heeft gehouden of een nieuw precedent heeft geschapen. Ook het WD-Kamerlid Cornielje heeft zich verbaasd over de rian te salarisafspraken van Weiten. Hoewel hij vindt dat het geen zaak is van de Kamer, maar in eerste instantie van „PvdA-bur gemeester Cohen", lijken de af spraken hem overdreven, zo niet volledig uit de tijd. „Als het waar is dat Weiten tot aan zijn pensioen een salarisga rantie heeft gekregen, is dat vol strekt uit de tijd. Ook Kamerle den moeten weer solliciteren als zij niet worden herbenoemd. Ik zie geen reden waarom een korpschef dat niet zou hoeven te doen," aldus Cornielje. Hp-- IA hoogeveen - Het Agentschap Domeinen Roerende Zaken heeft gisteren een nieuwe opslagruimte in gebruik genomen. In de hal staan onder meer in beslaggenomen au to's, maar ook gebruikte overheidscomputers die weer worden doorverkocht. Foto: ANP/Vincent Jannink voorburg/anp - Het aantal in woners in Nederland is in het eerste kwartaal van 2004 met 10.000 personen gegroeid tot bijna 16,3 miljoen mensen. Dat is de laagste bevolkingsgroei in een kwartaal sinds twintig jaar. Dit blijkt uit cijfers die het CBS gisteren bekend heeft gemaakt. De lage groei is veroorzaakt door de daling van het aantal geboorten en door de verdere daling van de immigratie. In het eerste kwartaal was het aantal immigranten lager dan het aantal emigranten. Naar verwachting zal de bevolking in Nederland in 2004 toene men met 61.500 inwoners. Dat zou net iets minder zijn dan in 2003, toen groeide de bevol king met 62.400 inwoners. In het laatste kwartaal van 2003 was de daling van het aantal geboorten ten opzichte van het jaar daarvoor de groot ste in dertig jaar. Deze daling heeft zich voortgezet in het eerste kwartaal van 2004. Het CBS verwacht dat het totale aantal geboorten dit jaar voor het eerst sinds 1998 onder de 200.000 zal liggen. Volgens het CBS heeft de da ling van het aantal geboorten te maken met een verminderd vertrouwen in de economie. Slechte economische verwach tingen leiden anderhalf tot twee jaar later meestal tot een daling van de geboortecijfers. Ook zijn er minder vrouwen van rond de dertig jaar. Dit is de leeftijd waarop de meeste vrouwen moeder worden. In het eerste kwartaal van 2004 zijn 22.000 immigranten gere gistreerd. Dit zijn er bijna 5000 minder dan in dezelfde perio de een jaar eerder. De daling die sinds 2001 is ingezet, zet hiermee door. Volgens het CBS is vooral de daling van de im migratie uit Turkije opvallend. In tegenstelling tot de immi gratie van andere groepen liet de immigratie van Turken de laatste jaren een stijging zien. Daaraan is een einde geko men. Ook in het eerste kwar taal van 2004 vertoont de im migratie van Turken een da ling. De groei van de bevolking was voor het laatst zo laag in het eerste kwartaal van 1983. bunnik/anp - Tankstations die zijn aangesloten bij de Bovag, kunnen van af deze week kentekens van niet-beta- lers via een speciale website doorge ven aan de deurwaarder. De Bovag wil zo alvast een lijst van wanbetalers aan leggen in afwachting van een aanpas sing van de privacyregeling voor het kentekenregister. Dat heeft een woordvoerder van de Bovag gisteren gezegd. Erkende deurwaarders kunnen na de wijziging van de regeling beschikken over de naam- en adresgegevens van benzinedieven en de niet-betaalde re kening voor de tankstationhouders in nen. Bij de Bovag zijn een kleine 2000 van de 4236 tankstations in Neder land aangesloten. Via een link op de Bovag-site komen leden terecht bij de deurwaarder met wie de brancheorganisatie zaken doet. Pomphouders kunnen met een wachtwoord inloggen op een speciaal meldingsformulier, dat de Bovag in samenwerking met de politie heeft ontwikkeld. In de toekomst kan de deurwaarder via het kenteken van de benzinedief diens gegevens achterha len en een incassoprocedure op gang brengen. Gaat het om een veelpleger, dan komt de politie er aan te pas en dient het meldingsformulier tevens als officiële aangifte. Erkende deurwaarders zullen nog de ze maand toegang krijgen tot het ken tekenregister. Volgens een woord voerster van het ministerie van Ver keer en Waterstaat zal eind deze week of begin volgende week daarover een mededeling staan in de Staatscourant. Daarna treedt de regeling zo snel mo gelijk in werking. Dat is ruim vier maanden later dan voorzien, maar onder druk van het College Bescher ming Persoonsgegevens is de regeling aangepast. Tanken zonder te betalen is nog steeds de grootste vorm van criminali teit waarmee pompstationhouders te maken krijgen. Uit onderzoek onder 425 pompstations die bij de Bovag zijn aangesloten, blijkt dat in 2003 71 pro cent van de tankstations bezoek heeft gehad van bestuurders die wegreden zonder te betalen. Gemiddeld kregen ze daar zeventien keer per jaar mee te maken. Diefstal van artikelen uit de winkel kwam bij 34 procent van de on dervraagden voor, met een gemiddel de van achttien keer per jaar. Volgens een voorzichtige eerste schat ting leed de tankstationbranche onge veer 18 miljoen euro schade door dief stal, vernielingen en overvallen. Daar bij komt ook nog de niet te meten emotionele schade. De Bovag is bezorgd over een nieuw fenomeen waar pompstations mee te maken krijgen: overvallertje spelen. Zes procent van de ondervraagde pomphouders kreeg vorig jaar met een overval te maken. Een groot deel daar van werd gepleegd door jonge crimi nelen, die als een soort ontgroenings ritueel de opdracht krijgen een tank station te beroven. De buit is vaak mi nimaal, maar de emotionele schade des te groter, aldus de Bovag-woord- voerder. (advertentie) door Marloes de Koning den haag/gpd - Zo'n achtduizend ernstig psychi atrische patiënten blijven verstoken van zorg, omdat ze die zelf niet willen en niemand ze kan dwingen. Hun problemen stapelen zich op en in de buurt waar ze wonen zorgen ze voor overlast. De Gezondheidsraad adviseert meer dwang te gebruiken. Stemmen in zijn hoofd vertellen Remco dat hij dood moet. Om ze niet te horen zet hij zijn radio flink hard. Dat het vier uur 's nachts is en zijn bu ren proberen te slapen, vergeet hij. Als het echt niet meer gaat dreigt de schizofrene Remco van de dichtstbijzijnde flat te springen. Pas op dat moment mag zijn omgeving ingrijpen en hem tegen zijn zin laten opnemen in een ge sloten psychiatrische inrichting, schetst Bert Sta- venuiter. Hij is directeur van Ypsilon, vereniging van familieleden van mensen met schizofrenie of een psychose. „De wet gaat uit van 'gevaar'. Ie mand die dagelijks op een flat gaat staan, wordt opgenomen zodat hij niet meer bij de flat kan ko men. Maar daarmee is het probleem van de stemmen in zijn hoofd natuurlijk niet opgelost. Als hij kalm is mag hij weer weg." Stavenuiter is blij met het advies dat de Gezond heidsraad gisteren aan de regering heeft uitge bracht. De raad schrijft dat meer moet gebeuren om een groep van achtduizend psychiatrische patiënten hulp te bieden, ook als ze die hulp zelf niet willen. De psychiatrische patiënten vereen zamen en vervuilen, raken soms verslaafd, zijn een ramp voor hun omgeving en raken steeds er ger met zichzelf in de knel. Sommigen hebben geen dak boven hun hoofd. Vaak vinden ze zichzelf helemaal niet ziek of hebben ze slechte ervaringen met de psychiatrie. Het is door beperkingen in de wet moeilijk ze hulp op te dringen. De Gezondheidsraad vindt dat er meer mogelijkheden moeten komen om deze mensen in het uiterste geval wél tot een be handeling te dwingen. Het kabinet zal het advies gebruiken voor een nieuwe wet om dwangopna- me, dan wel behandeling makkelijker te maken. Het advies van de Gezondheidsraad laat volgens JA. Jenner, psychiater aan het Academisch Zie kenhuis Groningen de volgende fase in een golf beweging zien: iets minder zelfbeschikkingsrecht voor de patiënt en wat meer mogelijkheden voor de psychiater om een behandeling op te leggen. Dat die tegenbeweging nodig is hangt samen met een tweede trend van de afgelopen decennia. Psychiatrisch patiënten zijn zoveel mogelijk in de maatschappij opgevangen. Voor een groot deel van de patiënten heeft dat volgens de Gezond heidsraad goed uitgepakt. Voor een minderheid, zo'n 8000 patiënten, niet. Berthold Gersons, hoogleraar psychiatrie en voorzitter van de commissie die het advies van de Gezondheidsraad schreef, was in de jaren tachtig in Amsterdam betrokken bij deze 'ver maatschappelijking' van de zorg. Achteraf gezien is daarbij te weinig onderscheid gemaakt tussen verschillende groepen patiënten, zegt hij. „We wisten dat er nieuwe problemen zouden komen, we wisten alleen nog niet welke. Dat is tegenge vallen." Gersons noemt met name het gebrek aan onderdak en werk voor mensen met psychia trische problemen en de groeiende verslavings problematiek. Volgens Stavenuiter hebben veel mensen er baat bij dat ze tussen 'normale' men sen wonen en niet in een inrichting. „Maar er is een groep bij wie dat niet kan, en dan moet je dat dus ook niet doen. Probeer voor hen dan dingen binnen het ziekenhuis te veranderen." leiden/anp - Vanaf eind juni cirkelt een apparaat van Neder lands-Finse makelij rond de aarde dat de ozonlaag en lucht vervuiling gedetailleerder dan ooit kan meten. Het Ozon Mo nitoring Instrument (OMI) is het eerste instrument dat bin nen een dag de hele atmosfeer in kaart kan brengen met me tingen over een gebied van twintig bij twintig kilometer. Dat zeggen de Nederlandse in stanties die bij de ontwikkeling van de OMI zijn betrokken, waaronder het Leidse bedrijf Dutch Space. Op 19 juni lan ceert de NASA de Amerikaanse EOS-AURA-satelliet, met daarin de OMI. Met het apparaat ho pen onderzoekers meer te we ten te komen over aantasting en herstel van de ozonlaag en klimaatveranderingen. De gegevens die de OMI levert kunnen helpen om de weers verwachtingen en de voorspel lingen voor smog te verbeteren. Ook kan de informatie gebruikt worden voor het onderzoek naar huidkanker. haarlem/anp - Gevai^enisdi- recteur J. van Huet van de peni tentiaire inrichting Noord-Hol land Noord voelt zich „aange schoten wild" na uitlatingen van minister Donner van Justitie over hem. Dat zei Van Huets ad vocaat G. Weesing gisteren bij de bestuursrechter in Haarlem. Er ontstond in maart rumoer rond Van Huet omdat hij te kri tisch zou zijn over het beleid van de minister. Donner zei toen dat ambtenaren loyaal het beleid moeten uitvoeren of an ders een andere functie moeten zoeken. De gevangenisdirecteur eist dat de minister die uitspraak terugneemt. Advocate M. de Witte van Don ner vond dat de gevangenisdi recteur bij de bestuursrechter aan het verkeerde adres is om dat zijn positie als ambtenaar helemaal niet in het geding is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3