E-mailcontrole op werk al normaa GESPREK VAN DE DAG LEVEN Eerste muis 'gemaakt' zonder genetische vader Jongensdromen komen misschien toch niet uit... '/WOöRPeNAAR- MENSELIJK Mannen zijn iets overbodiger gewor den in het dierenrijk. Japanse en Ko reaanse wetenschappers hebben ge meld dat er muizen uit twee moe ders geboren zijn, zonder tussen komst van een mannelijk dier. Dat is uniek voor een zoogdier. Toch hoeven mannen niet te wanho pen. Om technische en ethische re denen is deze procedure niet moge lijk bij mensen. Een van de moeder muizen was een gemuteerde, pasge boren muis wiens DNA was aange- Ivern Ball Het verleden moet een springplank zijn, geen hangmat past zodat het leek op de mannelijke bijdrage aan een embryo. Een van de twee geboren muisjes is inmiddels volwassen en heeft zich al succesvol voortgeplant. Het heet Kaguya en lijkt volkomen gezond te zijn. Een aantal hagedissen en veel ande re lagere diersoorten kunnen zich parthenogenetisch, of ongeslachte lijk, voortplanten maar zoogdieren niet. Het onderzoek moet meer licht werpen op de vraag waarom muizen en mensen het DNA van een vader nodig hebben om zich te kunnen voortplanten. Ook kan de techniek van nut zijn bij het gebruik van stamcellen bij de behandeling van ziekten. Eerdere experimenten leverden reeds embryo's en foetussen op maar nog geen geslaagde geboortes. Wetenschappers hopen in de toe komst stamcellen te kunnen oogsten bij ongeslachtelijk bevruchte eitjes zodat er geen embryo's vernietigd moeten worden. Artsen in de Amerikaanse stad San Francisco hebben bij een ZIEKE GORILLA uit de plaatselijke dierentuin met succes een LONG VERWIJDERD. Het was voor het eerst dat een dergelijke operatie bij een gorilla werd uitgevoerd. Artsen zeiden zaterdag gematigd optimistisch te zijn over een volledig herstel. Een team chirurgen en veeartsen van de medische afdeling van de Universiteit van California San Francisco hadden zich vrijwillig opgegeven voor de operatie, die vijf uur duurde. Toen de artsen vrijdag de borst van de 191 kilo zware Kubi openden, bleek dat de rechterlong nauwelijks meer functioneerde. De operatie van de gorilla, die zijn hele leven in de dierentuin heeft doorgebracht, werd ge zien als zeer risicovol. Artsen hadden vooraf gewaarschuwd dat er een kans van 30 procent was dat Kubi het niet zou overleven. In Johannesburg is zondag de Zuid- Afrikaanse POP-DIVA Brenda Fassie OVERLEDEN. De 39-jarige zangeres raakte twee weken geleden al in coma na een ernstige aanval van astma. Fassie stond bekend als de 'Afrikaan se Madonna' die niet alleen opzien baarde door haar stem, maar ook door haarwilde levensstijl. Zij gaf toe drugs te gebruiken en had affaires met zowel mannen als vrouwen. Een AUSTRALISCHE MAN heeft dit weekeinde DRIEMAAL DE LOTTO gewonnen - in één en de zelfde trekking. Het leverde hem in totaal 494.326,44 Australi sche dollar op (293.000 euro). De 60-jarige man kocht uit onze kerheid twee keer een extra lot met dezelfde nummers. In totaal waren er twintig winnende loten verkocht. Les ïndes Galantes Mannen in de overgang gaan enorm van Grote Voet ballers houden. Veel van mijn kunst-kennissen (net als ik rond de veertig) vereren Cruijjfen Van Basten. Op tv, in theaterprogramma's, waar zede kans krij gen aanbidden en vlijen ze hun idolen. Of herden ken ze zichzelf, hun jonge versie, hun ooit zo storm achtige testosteron en dat fijne linkerbeen van toen? Ik droomde niet van voetbal. Liefst was ik een bril jante musicus geworden. Mijn held, al vanaf mijn zesde, speelt nog volop, heet Frans Briiggen en begon zijn carrière als blokfluitist. Terwijl V. Waas, P. Heerschop, E. van Muiswinkel en zelfs de geboren at leet D. van Vleuten droomden van beslissende WK- doelpunten, zag ik mijzelf als Frans Briiggen blok fluit spelen op een mooi podium. Met een clavecim- bel naast me, liefst bespeeld door Gustav Leonhard. Nu kon ik tamelijk goed blokfluit spelen, zeker voor een zevenjarige, en zag in principe geen obstakels voor een luisterrijke toekomst. Zij het dat op korte termijn mijn talentloze moeder en die lelijke doffe piano van haar vervangen dienden te worden door een meer adequaat begeleidingsteam. Wat is dat le lijk, blokfluit en piano, maar ik moest het er mee doen. Trainen op het stoppelveldje, ooit zou ik het stadion bereiken. Dat duurde lang: pas op mijn 27ste was het mij voor het eerst vergund blokfluit te spelen met begeleiding van een barok-orkest. Echte violen, echt clavecimbel, en precies de goede muziek: het Vierde Brandenburgs Concert vanjohann Sebastian Bach. Toen was het volbracht. Nooit meer heb ik nog mijn handgemaakte Coolsma-blokfluit, van diep zwart ebbenhout en echt ivoor, uitzijn doosje ge haald. Gaf niks. Want dat ik niet muzikaal én niet goed genoeg was om de echte top te halen, dat wist ik toen al tien jaar. Maar eerst moest het pianospelende moederspook voorgoed de deur uit, voor ik kon be rusten. Mijn held Frans Briiggen had inmiddels ook het blokfluiten er aan gegeven, maar om een andere re den: hij had alle grenzen van het blokfluit-univer- sum verkend, voor hem was daar niets meer te ha len. Van blokfluitist schoolde hij zich om tot muzi kaal reiziger in de tijd. Hoe klonk de muziek van Bach en Telemann in de tijd van Bach en Telemann zélf?, Briiggen moest en zou het weten. En zo ont stond het Orkest van de Achttiende Eeuw. Musici van nu, intelligent spelend op oude instrumenten. Natuurlijk weet je nooit zeker hoe hetzelfde stuk pakweg drie eeu wen terug klonk. Wel staat vast dat mijn oude blokfluitheid niet alleen mij, maar ook miljoenen anderen heeft leren luisteren met andere oren. Dat soort prestaties wordt, in de media, inmiddels ongeveer even hooggewaardeerd als 15 keer op rij scoren in de Gouden Gids Divisie. Vandaar dat ik i het u nauwelijks kwalijk kan nemen dat de naam Frans Briiggen u niet onmiddelijk aan het neurieën brengt. Daar staat tegenover dat ik, be halve het Orkest van de Achttiende Eeuw, wel degelijk weet dat Hamming ooit een te wei nig scorende spits van Fortuna-Sittard was. Een beetje oplettendheid misstaat nie mand, wil ik maar zeggen. Vorige week zag en hoorde ik voor het eerst Frans Bruggen live dirigeren: Les Indes Galan tes van Jean Philipe Rame- au (nee, niet de linkervleugelver dediger van het derde elftal van Nantes, dat is een andere Rameau). Zijn lange lijfis krom. Geen virtuoos luchtballet van magische dirigentenhan den, maakt niet uit, daar was Briiggen volgens mij al nooit zo goed in. Maar ik heb Cruijff horen voetballen. Live. En beter dan hij het deed toen hij jong was. Hij mag op politiek gebied misschien aan het ploeteren zijn, de Britse premier TONY BLAIR vindt toch nog tijd voor vermaak. Als hij stoom moet afblazen IMITEERT de regeringsleider graag collega-politici, zo meldt de Britse zondags krant Sunday Telegraph. Blair (rechts) heeft imitaties van onder anderen EU- chef Romano Prodi en van zijn Franse collega Jacques Chirac (links) in zijn re pertoire. Sommige van de Europese toppen waren voor Blair ,,een absolute nachtmerrie", zo vertelde de ex-perschef van Blair over zijn voormalige baas. Op de terugweg voerde de premier tot genoegen van zijn medereizigers in het vlieg tuig geregeld imitaties op. Volgens Campbell waren die ,,erg grappig". De La- bour-leider gebruikte zijn tot nog toe verborgen talent ook om Michael Howard, leider van de Conservatieve Partij, na te doen. Verder zou Blair een zwak hebben voor Schotse accenten. Foto: AP l De advocaat heeft hem op het hart gedrukt toch vooral geen olie op het vuur te gooien. Maar fotograaf Jaap Vliegenthart wil toch wel even verklaren dat wat hem betreft het boek Jongensdromen beslist moet verschijnen. Dat de spelers van het Nederlands elftal, die hij eerder 'dromend' tussen de lakens fotogra feerde, publicatie willen tegenhouden, vindt Vliegenthart onbegrijpelijk. De afgelopen dagen sijpelden in de media berichten door dat een publicatieverbod voor Jongensdromen dreigt. Daarmee zou de Stichting Spieren voor Spieren vele tien duizenden euro's mislopen. De internatio nals werkten eerder belangeloos mee aan tal van projecten vari Spieren voor Spieren, maar zeggen zich in dit geval 'misbruikt' te voelen. De prachtige foto's in het boek, ver gezeld van korte teksten van bekende Ne derlanders, zouden helemaal niet voor een boek zijn geweest, maar voor een fototen toonstelling in Portugal, tijdens het EK. .Ab soluut onzin", zegt Vüegenthait. „Er is wel degelijk over een boek gesproken." Dat KNVB-voorman Henk Kesler spreekt van 'valse gronden' vindt de fotograaf „onbe grijpelijk". Het spijt hem dat de affaire de publiciteit heeft gehaald. „We hadden de pus liever binnen gehouden. Maar de bui tenwacht moet niet denken dat de spelers van Oranje bij het maken van de foto's een pistool tegen het hoofd is gehouden." Gisteren verdedigde de fotograaf zich in het programma Holland Sport van de VPRO. Nadien zijn er, volgens hem, „openingen in het geschil" gekomen. Of de internationals hem gebeld hebben dat het boek toch mag verschijnen? „Nee dat niet. Het contact tus sen de KNVB en ons (de fotograaf en het re clamebureau Being There, red.) verloopt via advocaten. Helaas wel." Vliegenthart houdt hoop. „Bestel maar vast een boek via www- .jongensdromen.com. De drukker is al klaar met drukken. Als het boek niet mag ver schijnen zitten we met een financiële strop. Daar zijn kinderen met een spierziekte niet bij gebaat. Echt, het hoek is een juweeltje. Dat moet in de winkel komen." gpd door Jan Ruesink Twee op de drie werkgevers zou den de e-mails van hun personeel controleren, zo bleek kort geleden uit Europees onderzoek. Het CNV stond direct op zijn achterste be nen, maar hoe terecht is die ver ontwaardiging? Mag uw baas we ten wat u in werktijd even mailt naar uw huisarts of makelaar? Big Brother kijkt mee op het werk. Bijna zeven op de tien Nederland se werkgevers controleren het e- mail verkeer van hun werkne mers, onderzocht Hitachi on langs. Van alle Europese bedrijven snuffelt 56 procent door de elek tronische post van hun mensen. De vakcentrale CNV toonde zich onthutst. „Als dit met de post of telefoon zou gebeuren zou ieder een er schande van spreken." Daar denken bedrijven en sys teembeheerders heel anders over. Controle over het e-mailverkeer is inmiddels net zo gewoon als de elektronische poortjes die tegen woordig bij de bedrijfsingang staan. Want misbruik van e-mail kost tijd, vergroot het gevaar van virussen en kan bedrijfsschade opleveren, zeker als gevoelige in formatie bewust of per ongeluk bij de concurrent terechtkomt. En om te goed controleren hoefje echt geen elektronische brieven te openen. Want controle betekent niet dat directeuren of systeembeheerders de hele dag in- en uitgaande mail- tjes zitten te bekijken of daar aan het eind van elk werkdag tien mi nuten voor uittrekken. Dat is sim pelweg onhaalbaar, te duur en bovendien niet toegestaan. Via de Wet Bescherming Persoonsgege vens is de controle terwille van de privacy-bescherming aan banden gelegd. De dagelijkse controle is geauto matiseerd en gebeurt door allerlei filters en scanners. Binnenko mende post wordt doorgaans ge checkt op virussen en spam (on gewenste reclame) en verdachte uitgaande post kan herkend wor den aan bijvoorbeeld de geadres seerde (een concurrent), opmaak- codes, attachments, bepaalde woorden en andere kenmerken (tekeningen, pomofoto's). 'Ook mails met de extensies exe. of bat. kunnen worden tegengehou den worden, want die bevatten vaak virussen. Bepaalde mails of attachments komen er dus een voudigweg niet door en ook ander elektronisch verkeer, zoals surfen op internet, het downloaden van mp3-bestandjes en chatten, kan eenvoudig afgegrendeld worden. Want misbruik voorkomen is be ter dan aanpakken. „Wij zijn als werkgever zelfs wet telijk verplicht zulke beveiligingen in te bouwen," zegt IT-architect Kees Hof van Thales in Heagelo. Bij dit defensiebedrijf gaan dage lijks vele duizenden e-mailtjes_het bedrijf in en uit. Omdat daar be drijfsgevoelige en militair gehei me informatie bij kan zitten, is het verkeer aan allerlei voorschriften gebonden. Maar dat is voor Tha les niet het enige argument om controle over de elektronische snelweg uit te oefenen. „We wil len ook niet dat ons imago be schadigd wordt door werknemers die bijvoorbeeld gaan hacken of op een andere manier misbruik maken van het systeem." Thales stelde in 2001 een eigen re glement op voor het gebruik van en controle op e-mail en internet. Wie wil internetten kan dat op pc's in een publieke ruimte doen, op een systeem dat niet aan gesloten is op het interne net- werk. Beperkt privé-internet- p|§ ten mag, maar volgens voorlichter Lars Wormgoor van Thales ge beurt dat maar sporadisch. Bij een steekproef bleek minder dan een promille van de opgevraagde internetpagina's niet-werkgerela- teerd. Van de tweeduizend werk nemers van Thales hebben er zo'n 1400 zelf toegang tot e-mail en de rest (onder meer productie) via een toegangscode op een pc van de afdeling. Elke werknemer die in dienst treedt, tekent een verkla ring waarin hij belooft zich (ook in het e-mailverkeer) als goed werknemer te gedragen. Privé- mailen mag, maar beperkt (zoals een mailtje naar je bank of make laar). Volgens Hof is het heel normaal dat de privacy op het werk minder is dan thuis. „Want alles watje hier doet, doe je in principe voor het bedrijf." Het echt inkijken van e-mails mag alleen maar als er een gerichte verdenking tegen iemand bestaat. Blijkt dar controle en spitten in de archieven inderdaad spra misbruik (zoals onetisch j racisme, sexisme e.d.), da het bedrijf daar een sanct verbinden, variërend van risping tot ontslag. De Thales-systeembeveili looft niet dat het bewuste bruik van e-mail op het vi vaart loopt. Hof: „De mer hier werken weten allema goed hoe zulke systemen en iedereen heeft thuis ot mail. In het begin is zoiet! een nieuwigheidje, net al; mobiele telefoons en inte maar de lol gaat er meest af. En ach, er zit ook wel deel aan. Want veel werk] hebben spelenderwijs hu internet gevonden en dat het werk ook efficiënter." De dagelijkse controle is geautomatiseerd en gebeurt ongemerkt door allerlei filters en scanners. Foto: Archief Bekende voetballers als Roy Makaay (boven) en Frank de Boer (links) werk ten belangeloos mee aan de 'slaap-ses- sie' maar zeggen niette hebben gewe ten dat er een boek van gemaakt zou worden. Foto's: GPD/Jaap Vliegenthart

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2