ederlandse ;ak gedood IETS Ti iaconessenhuis naar rechter voor goedkeuring renovatie verkopen? Musical Awards voor Mamma Mia! en The Lion King Flat Stationsplein wijkt voor huizen en winkels Overlevenden bergdrama naar huis haataanval in As Samawah ERA dinsdag 11 MEI 20O4 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Jongensdromen komen misschien toch niet uit... Enorm aanbod aan goedkope kleding: tweedehands is in Zilveren plak voor estafetteploeg op EK-zwemmen 19/20° Eerste Forum van Culturen begonnen in Barcelona Volop lente Rotterdam - Mamma Mia! en The Lion King zijn de grote winnaars geworden van het Musical Awards Gala in Rotterdam. Beide kregen drie John Kraaijkamp Musical Awards. De ANWB Publieksprijs voor Beste Grote Musical ging eveneens naar Mamma Mia!. Het prijzenfestival voor de Nederlandse musicals werd gehouden in het Luxor Theater in Rotterdam. Sir Andrew Lloyd Webber, op de foto tussen Simone Kleinsma en Joop van den Ende, nam de Cubus Oeuvre Award in ontvangst. Pagina R5: Kleinsma topper op Musicalgala. Foto ANP/Robert Vos leiden - De flat op de hoek van het Leidse Stationsplein en de Stationsweg, tegenover de Ka mer van Koophandel, moet plaatsmaken voor zo'n honderd woningen en winkels. De ge meente en de eigenaar van het gebouw, Philips Pensioenfonds, zijn het daarover eens. Onenig heid is er alleen nog over de uitvoering van het project. De gemeente en het vastgoed fonds vinden dat sloop de beste manier is om de hoek van het Stationsplein verder te ontwik kelen. Het nieuwe gebouw krijgt zes, en een deel ervan zelfs twaalf verdiepingen. In de plannen blijft op de begane grond plaats voor winkels als Super De Boer. Ook is er ruimte voor nieuwe detailhandel. In het complex komen zo'n 100 tot 120 woningen. Sloop en (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! nieuwbouw zouden over an derhalfjaar kunnen beginnen. Het project houdt tevens in dat het achtergelegen parkeerter rein onder handen wordt geno men. Dat wordt overdekt, ter wijl de supermarkt aan de ach terzijde uitbreidt. Daardoor komt aan de voorkant ruimte voor winkels. Leiden en het Philips Pensioenfonds overleg gen nog over de uitvoering van de plannen. Daaraan heeft de gemeente voorwaarden gesteld. Leiden wil voorkomen dat het pas bestrate plein voor het sta tion 'vol komt te staan met bouwketen'. Philips wil juist niet beperkt worden in zijn mo gelijkheden. Pagina Ri: Weerzin tegen hoogbouw bij station beverwuk/anp-gpd - Super marktconcern Laurus schrapt in totaal circa 1290 banen bij de winkelketens Edah, Super De Boer en Konmar. Het su permarktbedrijf maakte giste ren bekend dat de ingrepen nodig zijn om de concurren tiepositie te verbeteren. De voortdurende prijzenslag en de economische teruggang nopen Laurus tot de groot scheepse reorganisatie. Ook bij het concern DeWitKomart verdwijnen banen. Het con cern, met 35 winkels in Noord- Holland en Utrecht, schrapt honderd banen. Volgens een woordvoerder van Laurus gaan er geen winkels dicht: „Wij zijn een fusiebe- drijf en daardoor waren er te veel afdelingschefs en ver schillende lagen boven de winkelvloer ontstaan", aldus de zegsman. Volgens het moe derbedrijf moeten bij Edah 750 van de 3483 arbeidsplaat sen in de winkels komen te verdwijnen. Dat komt neer op ruim eenvijfde van het aantal banen bij deze keten en moet een besparing opleveren van 14 miljoen euro op jaarbasis. Bij Super De Boer verdwijnen ten minste driehonderd, ofwel 15 procent, van 1969 voltijds- banen en dat moet 7 miljoen euro per jaar opleveren. Bij Konmar vervallen 240 van de 3525 banen ten bate van 6 mil joen euro. Het bedrijf wil over een aantal weken beginnen met de reor ganisatie bij de Edah-winkels. Rond de zomer is Super De Boer aan de beurt en na de zo mer Konmar. De onderne mingsraad is inmiddels om advies gevraagd en met de vakbonden moet nog overleg plaatshebben over het sociaal plan. FNV Bondgenoten heeft geen goed woord over voor Laurus. De bond noemt het onaan vaardbaar dat nu juist het middenkader wordt getroffen, mensen die vaak al vele jaren bij het concern werken, en worden vervangen door goed kope jonge krachten. Bij De WitKomart werken 1300 men sen. De keten heeft 35 winkels vooral in Noord-Holland en Utrecht. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad den haag/orgiva/gpd - De acht overlevenden van de wandeltocht door de Sierra Nevada in Zuid-Spanje keren vandaag samen met hun gids terug naar Nederland. Daar heeft een Spaanse rechter gisteravond toestemming voor gegeven. De onderzoeksrechter in de plaats Orgiva, in de buurt van Granada, heeft gisteren de hele mid dag en een deel van de avond besteed om alle overlevende Nederlanders te horen. De Spaanse justitie wil weten of er voldoende grond is voor een rechtszaak tegen de 39-jarige gids Sonja van Z. Drie wandelaars, een man een twee vrouwen, kwamen tijdens de bergtocht om door onderkoe ling. De reisleidster, in het dagelijks leven biolo- gielerares op het Hervormd Lyceum in Amster dam, zou onzorgvuldig hebben gehandeld omdat ze ondanks eerdere waarschuwingen van de lo kale autoriteiten toch in slecht weer was begon nen aan de beklimming van de Mulhacén. De onderzoeksrechter besloot gisteren dat de vrouw 'onder voorwaarden' mag terugkeren naar Nederland. Zolang het onderzoek loopt, moet ze zich elke maand op het Spaanse consulaat in Ne derland melden. De Spaanse rechter sprak eerst met de overleven den van de tocht die door reddingswerkers van de bergflank zijn gehaald. Daarna hoorde de rechter het relaas van een van de twee vrouwen die halverwege de wandeling waren teruggekeerd omdat ze het weerbeeld niet vertrouwden. Ver volgens werden de reisleidster en de andere vrouw die eerder terugkeerde ondervraagd. De formele verdenking van justitie tegen de gids luidt 'dood door onvoorzichtigheid'. Daar staat een gevangenisstraf van één tot vier jaar op. Jus titie in Spanje wil nog onderzoeken in hoeverre het organiserende Haagse reisbureau Intertrek verantwoordelijk kan worden gesteld voor het drama op de Mulhacén. Volgens Spaanse regels moet een reisorganisatie een gediplomeerde gids laten meegaan met een groep. Van Z. is volgens Intertrek zeer ervaren, maar niet gediplomeerd. Binnen de groep wandelaars is de afgelopen da gen een splitsing ontstaan. De zes overlevenden staan tegenover de twee vrouwen die twee uur na begin van de bergtocht terugkeerden naar het hotel. De zes staan nog steeds achter de reisleid ster, maar het tweetal vindt dat zij onnodige risi co's heeft genomen. De zes komen vanmiddag aan op Rotterdam Air- port. Het tweetal landt vanmiddag op de lucht haven Zaventem in Brussel. De lichamen van de dodelijke slachtoffers worden vandaag ook terug gevlogen naar Nederland. ia Straatsma Het Diaconessenhuis gaat donderdag I rechter om toestemming te krijgen novatie van de polikliniek. Gaat het rie van volksgezondheid, welzijn en WS) niet snel akkoord, dan schopt dat fvan een nieuwe ziekenhuisvleugel in In de zomer wil het Diaconessenhuis te paal slaan voor een grootschalige ing van de polikliniek. Die krijgt er 3.000 vierkante meter bij. De nieuwe zieken huisvleugel, aan de kant van de Kagerstraat, is naar verwachting begin 2006 klaar. Het is de bedoeling om direct daarna de bestaande po likliniek te vernieuwen. Met de uitbreiding heeft VWS ingestemd, maar tegen de renovatie is nog geen definitief 'ja' gezegd. Het ziekenhuis ontving september vorig jaar wel een voorlopige goedkeuring. Een bouwvergunning wil VWS pas afgeven als het ministerie klaar is met haar eigen bouw- prioriteitenlijst. Het Diaconessenhuis wil aan de bestuursrechter in Den Haag voorleggen of de weigering om definitief 'ja' te zeggen ge oorloofd is. Directiesecretaris S. Rutten: „Het is een be hoorlijk ingewikkeld verhaal, maar je hebt als ziekenhuis twee keer toestemming nodig voor een verbouwing. Nu VWS niet verder wil gaan, lopen we het risico dat de plannen ver traging oplopen. En dat betekent weer dat een renovatie van de polikliniek niet logisch meer kan aansluiten op de bouw van de nieu we ziekenhuisvleugel. Het zou bovendien kostenverhogend zijn als we alles niet in één bouwstroom kunnen regelen." Uitbreiding van de polikliniek duldt volgens Rutten geen uitstel, omdat het ziekenhuis al jaren te krap is behuisd. Het ziekenhuis krijgt jaarlijks steeds meer patiënten binnen. De polikliniek groeit nog eens extra omdat de trend is om meer behandelingen poliklinisch uit te voeren. Rutten: „Bij het uitbreiden van een aantal specialismen konden we de afgelo pen jaren niets anders doen dan muurtjes neerzetten om extra kamers te krijgen. We zit ten echt veel te krap. Patiënten hebben niet meer voldoende plek in de wachtkamers en moeten op de gangen zitten." Voor uitbrei ding van de polikliniek heeft het Diacones senhuis geen vergunning nodig van VWS. Rutten: „Vanwege de urgentie hoeft dat niet. We hebben alleen een meldingsplicht voor de nieuwbouw." wah/anp-gpd - De oor- Ik heeft het eerste Ne- dodelijke slachtoffer m Nederlandse militair gisteravond aan de ingen die hij opliep bij lataanval in de Zuid- ivinciehoofdstad As Dat meldde het Ja- rsbureau Kyodo op mededelingen van :oriteiten. Een andere Ier raakte lichtge- t Nederlandse ministe- ifensie wilde vannacht nadere mededelingen st moesten de families ngelicht. zou zijn gepleegd tweetal met nog twee iders patrouilleerde irug over de rivier de Een man zou een gra- rhen hebben gegooid, ke autoriteiten zeiden dat vanuit een auto lar het Franse persbu- meldde dat de man ets zat. Of de aanvaller akt is onbekend. Eer- Ie dag pakten Neder- lilitairen in As Sama- Irakezen op die rond- et zeven granaatwer- un auto. or het eerst dat Neder- ilitairen in Irak slacht- geworden van een De militairen zijn wel in hun basis bestookt, iders kropen in april het oog van de naald tploffing van een mor- at op Camp Smitty bij iwah. In de Iraakse al-Muthanna, waar- imawah de hoofdstad iden zich ongeveer erlandse militairen. Juist gisteren meldden de mi nisters Kamp (defensie) en Bot (buitenlandse zaken) nog dat zij rekening houden met meer aanslagen die gericht zijn te gen Nederlandse militairen. In Irak lopen de spanningen vol gens hen op nu de dag dichter bij komt dat de Irakezen zelf de macht in hun land overnemen. Die overdracht staat gepland voor 30 juni. Volgens Kamp is niet iedereen in Irak even blij met die machtswisseling. Zo zouden aanhangers van de voormalige dictator Saddam Hussein er alle belang bij heb ben om het land te destabilise ren. De twee ministers beoordelen recente beschietingen van Ne derlandse bases als 'zorgwek kend'. Maar de ministers zien daar geen nieuwe ontwikkeling in; het kabinet heeft al eerder geconstateerd dat de situatie in het zuiden van Irak gevaarlijk is. Nederlandse militairen hebben sinds de beschietingen van hun bases de veiligheidsmaat regelen aangescherpt. De ge- weldsinstructie voor de Neder landers is volgens het kabinet robuust genoeg, die hoeft niet te worden aangepast.Er komen volgende week radarsystemen om te kunnen vaststellen van waar mortiergranaten worden afgevuurd. Binnenkort besluit het kabinet of het de missie in Irak ver lengt. Deze loopt op 15 juli af- .Kamp heeft eerder aangege ven dat hij de missie wil ver lengen. Pagina Buitenland: 'Bush wil van geen wijken weten' COMMENTAAR EUROCOMMISSARIS vertrek van voormalig er Bolkestein uit de Eu- lommissie, staat Den r de vraag wie er straks ;evaardigd in het Brus- jelijks bestuur van de en WD bekvechten er s vertrouwde partijpo nen: elke partij meent hebben op een eigen e' in Brussel. Het is ou- iek van de bovenste lidstaten Jnie 'krij- eurocom- al is dat verrader- mulering. :us wordt namelijk niet i nationale vlag te ver- iï in het huisparlement lording af te leggen, nduidelijk wie in Brus- I portefeuille krijgt. Bol- ieheerde de belangrijke .belastingen en interne Vg maar het wegnemen Tnale handelsbelemme- Jlaar het is zeer de vraag I opvolger weer zo'n ■Dsitie krijgt of zich inledig moet houden nternationale aspecten "elzijnswerk in het alge- 1 het timmeronderwijs aan minderheden in het bijzon der. Voor 25 'ministers' is er nu eenmaal bij lange na niet ge noeg werk in Brussel. CDA en WD hebben elk een be gerig oqg laten vallen op de prestigieuze en goedbetaalde Brusselse baan. De christen-de mocraten hebben met de pre mier, de minister van buiten landse zaken en de secretaris generaal van de NAVO al heel veel partijgenoten die actief zijn in de Europese diploma tie. Dus vindt de WD dat zij aan de beurt is. Oud-mi- nister Neelie Kroes is er de kandidaat. Het CDA denkt aan oud-minister en ban kier Ruding of landbouwminis ter Veerman. De PvdA wil de keus aan het parlement laten. Dat laatste is natuurlijk enigs zins opportunistische oppositie praat, maar daarom nog niet onverstandig. Een kandidaat die niet uit de achterkamertjes komt, maar wordt gesteund door een voltallig parlement, kan wellicht gemakkelijker een zwaardere post voor ons land bedingen. Peter de Vries Nieuw hotel bij Leids station leiden - Tegenover het station Leiden Centraal komt een nieuw hotel. Het huidige vier stenen Golden Tulip Hotel wil het belendende kantoorpand aan de Schipholweg 5 verbou wen tot Tulip Inn Center met drie stenen. De gemeente Lei den staat positief tegenover het initiatief omdat het past in de plannen om meer toeristen naar Leiden te halen en ze lan ger in de stad te laten verblij ven, vooral met het oog op de activiteiten rond het Rem- brandtjaar in 2006. Pagina R1 D66 stopt verzet tegen gaswinning Hilversum - D66 geeft zijn ver zet tegen gaswinning in de Waddenzee op. Fractieleider Dittrich heeft dat gisteren ge zegd in het actualiteitenpro gramma Twee Vandaag. D66 was tot dusver fel tegen gaswin ning in de Waddenzee, maar de fractie is na bezoeken aan het gebied en gesprekken met des kundigen en de Waddenvereni ging tot de conclusie gekomen dat gasboringen wel verant woord zijn. Door de opstelling van D66 zijn alle regeringsfrac ties voor gaswinning in de Waddenzee. Pagina Binnenland 2 Murat D. gaat in hoger beroep den haag - De 17-jarige Murat D. gaat in hoger beroep tegen zijn veroordeling door de recht bank in Den Haag. Dat hebben zijn advocaten gisteren laten weten. De jeugdstrafkamer van de rechtbank veroordeelde de leerling van het Terra College op 29 april tot vijf jaar celstraf en tbs met dwangverpleging voor de moord op docent Hans van Wieren van het Haagse Ter ra College. Ondanks zijn leeftijd werd Murat volgens het volwas- senenrecht veroordeeld. (advertentie) i 1 15 mei 2004 i 6 6 1 JWaiMk. MAKELAAR OPEN HUIZEN ROUTE WÊMwmm I /.Ja ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! I M/V I Naam: J Adres: I Poetcode J Plaats: I Ttelefoon: I Geboortedatum Stuur deze bon op In een ongc frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad, T.av. Afdeling lezersservice, Antwoord- nummer 127. 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad.nl (Deze aan- I bieding la geldig tol 31 december 2O04) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens In het colofon van I de krant treft u nadere Informatie aan i Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1