Tweede vluchtroute wordt de redding voor SS LEIDEN REGIO Dove voetballers willen naar Deaflympi Corine Co houden niet van glas buiten de glasbak Noordwijk is verloedering van Vuurtorenplein zat Gebouw aan Hogewoerd in najaar weer brandveilig 'Afgelegen' verenigi blijft aan Hogewoer HDC 972 dinsdag 11 mei 2oo4 door Wilfred Simons leiden - Studentenvereniging SSR aan de Leidse Hogewoerd 106-108 is na een verbouwing komend najaar weer brandveilig. Het verenigingsbestuur heeft een akkoord gesloten met de brandweer en de gemeente Lei den over de aanleg van een tweede vluchtroute. Alleen de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg moet nog met de aan passing instemmen, omdat hier voor een verbouwing in het mo numentale pand nodig is. De Leidse brandweer en de ge meente verklaarden de sociëteit van studentenvereniging SSR in april vorig jaar onveilig, omdat bezoekers niet goed weg kun nen in geval van brand. De brandweer wilde SSR zelfs slui ten omdat zij horeca in het pand als 'levensbedreigend' be schouwde. Na overleg kwam er een gedoogbeschikldng voor vijftig man. Nadat in de hoofd ingang 'sluizen' waren aange bracht, in feite deuren die naar buiten openslaan, mochten er maximaal 130 mensen tegelijk in het pand verblijven. Dat is nu nog steeds zo. Bij gro te feesten telt de deurwacht het aantal mensen dat naar binnen gaat en als het maximum be reikt is, is het 'één eruit, één er in', aldus voorzitter Simone de Geus (22). „De leden accepte ren dat ook", zegt ze. „Al begin nen ze nu wel wat ongeduldig te worden." Voorzitter Sophie de Geus (links) en 'pandbaas' Dorieke Schipper van SSR-Leiden. „De leden accepteren de gebruiksbeperkingen." Foto: Mark Lamers Bestuurslid Dorieke Schipper (21) vindt ook dat het pand van SSR niet honderd procent brandveilig is. Tijdens een ver bouwing in 1997 was een brandtrap tegen de achtergevel geplaatst, die uitkwam op een plat dak vanwaar vluchtenden niet verder konden. Bovendien was dat platte dak niet, zoals de voorschriften luiden, meer dan vijftien meter van de achterge vel van het pand verwijderd. Na overleg met de brandweer is nu een nieuwe oplossing ge vonden. SSR bestaat uit twee panden. Gekozen is nu voor een vluchtweg waarbij de be zoekers van nummer 108 kun nen vluchten via nummer 106. Daartoe moet 106 intern wor den verbouwd. De brandweer heeft het plan goedgekeurd. Het SSR-bestuur wacht nu op een gemeentelijke bouwver gunning, maar uit contacten met ambtenaren heeft De Geus de indruk gekregen dat het plan daar goed is aangekomen. Het bestuur wacht alleen nog op toestemming van de Monu- mentenwacht. Die moet ak koord gaan met een verbou wing van een monumentale spiltrap in nummer 106. De doorgang moet hoger worden om de capaciteit van de trap te verbeteren. SSR had afgelopen studiejaar ongeveer 460 leden. De vereni ging mag zich verheugen in een groeiende populariteit onder studenten, vooral doordat zij, meer dan andere verenigingen, een afspiegeling is van de stu dentenpopulatie. Alle studies zijn op SSR vertegenwoordigd, in tegenstelling tot Catena (dat veel letteren- en psychologie studenten telt) of Minerva (rechten en geneeskunde). „De afgelopen drie jaar ontvingen wij steeds meer dan honderd eerstejaars", aldus De Geus. „Wij hopen dit jaar ook op zo veel nieuwelingen." Op het dieptepunt van de on derhandelingen met de brandweer en de gemeente Leiden heeft het bestuur van SSR wel verhuizing uit de Ho gewoerd overwogen. Onder houd van de twee oude pan den kost de Leidse studenten vereniging handenvol geld. Het aarileggen van een tweede vluchtweg heeft de leden veel hoofdbrekens gekost, vooral doordat de verenigingsgebou wen geen toegang via de ach tergevel hebben. De gemeente, studentenhuis- vester SLS Wonen en de Uni versiteit Leiden willen een nieuwe campus bouwen in De Leeuwenhoek, aan de Wasse- naarseweg. Het moet een le vendige stadswijk worden, met winkels, cafés, sportvoor- zieningen en bedrijvigheid. Een studentenvereniging past daar naadloos in. Heeft SSR nooit overwogen om met SLS Wonen of de uni versiteit te overleggen over de mogelijkheden? „Jawel, bin nen de vereniging is het be sproken", zegt voorzitter Sop hie de Geus. „Maar het lijkt ons niets. We liggen nu ai af gelegen ten opzichte van de andere vier studentenvei gingen, die aan of om he penburg en de Breestraai gen. We merken het tijde EL CID-week, aan eerstej die ervan balen dat ze he maal naar de Hogewoerc moeten en die om die r« nu soms al niet komen J in De Leeuwenhoek gaan ten, raken we onze leden is het centrum kwijt. Je wet of de 'campusstudenten' >t lid willen worden. De kaï a groot dat zij zich toch op centrum blijven oriënten ai De vereniging heeft voor ei het centrum gezocht naa r ander pand. „Maar je lot gen nogal wat eisen aan' a< De Geus. „Het moet gesc ia zijn voor horeca, het moi groot zijn, er moeten wt omwonenden zijn. Zo'nj is bijna niet te vinden. dien leveren onze huidig panden bij verkoop web Een nieuwe eigenaar ziti met het brandveiligheid! bleem en dus is het niet: schikt voor horeca. Appa menten kun je er ook nit maar in vestigen, elke pi ontwikkelaar staat voor; tische investeringen." College wil Van de Putte aanpakken noordwijk - Noordwijk wil een einde maken aan de verpaupe ring van onder meer het Vuur torenplein. Het college wil de 'meest effectieve wettelijk toe gestane middelen inzetten' om de grondeigenaar, de Munten- damsche Investerings Maat schappij (MIM) van projectont wikkelaar Ronnie van de Putte, daartoe te dwingen. Volgens verantwoordelijk wethouder Barnhoorn wordt onteigening niet uitgesloten. „Maar voor het zover is, is het al wel heel vaak eb en vloed geweest." Van de Putte bezit veel grond in Noordwijk die belangrijk is voor de ontwikkeling van de bad plaats. Zo is de MIM eigenaar van het zogeheten Gat van Pa lace, het daarnaast gelegen Es- planada, het Vuurtorenplein, het terrein van het voormalige Zingerhotel en de dichtgespij kerde villa's aan de Bosweg. Eind maart liepen de onder handelingen met de Munten- damsche voor de tweede keer vast. Daarom wil het Noord - wijkse college het nu over de boeg van 'dwang en druk' gooi en. Ook het Leidse gemeentebe stuur is de handelwijze van Van de Putte zat. De projectontwik kelaar zou op de plek van de gesloopte Stationsflat kantoren, winkels en woningen bouwen, maar het enige wat er ligt sinds 2000 is een naargeestig en groot nat gat. Leiden heeft nu een rechtszaak tegen Van de Putte aangespannen en wil daarna een onteigeningsprocedure be ginnen tegen de eigenaar van de grond. De projectontwikke laar liet onlangs weten dat hij snel in het Leidse stationsge- beid aan de slag wil gaan. Welke middelen Noordwijk gaat gebruiken tegen Van de Putte, wil wethouder Barn hoorn nog niet vertellen. „Er zijn wel honderd verschillende manieren om de eigenaar ertoe te brengen dat het Vuurtoren plein er weer fatsoenlijk uitziet en een toeristische functie heeft. Daar hebben we nog geen keuze uit gemaakt. Het gaat er nu eerst om dat we steun krijgen om deze weg in te slaan. We willen nu een einde maken aan de voortdurende spagaat dat we een grondeige naar hebben die het Noordwijk erg lastig maakt om er mooi uit te zien. Maar die grondeigenaar hebben we wel hard nodig om dat voor elkaar te krijgen." Het Noordwijkse college wil ook de zogeheten optieover eenkomst over het Palaceplein niet verlengen. Dat is een negen jaar- geleden afgesloten contract met de MIM waardoor de bouw van een appartementencom plex mogelijk werd gemaakt. Dat complex is nooit gebouwd en inmiddels weigert het Hoog heemraadschap van Rijnland akkoord te gaan met het Sea Palace Residence van de Mun- tendamsche. De MIM beschul digt het college ervan de onder handelingen daarover te frus treren-. De Noordwijkse politiek praat donderdag in een com missievergadering over de voorgestelde aanpak van de Muntendamsche Investerings Maatschappij van Van de Putte. door Annette van der Eist katwijk - Tijdens de wedstrijd is het muisstil. De spelers com municeren onderling voorna melijk met de ogen. En op het fluitje van de scheidsrechter reageren de dove spelers net iets langzamer dan gewone voetballers. „We moeten zien dat er gefloten is zegt Marcel van Duijvenvoorde uit Katwijk - gedeeltelijk in spreektaal en ge deeltelijk in gebarentaal. Van Duijvenvoorde is assistent- bondscoach van het nationaal do venelft al. Na de laatste kwali ficatiewedstrijd tegen Portugal in Oporto - met 11 doelpunten tegen 1 glansrijk gewonnen - heeft het elftal zich geplaatst voor de Deaflympics, de We- reldspelen voor Doven die vol gend jaar januari in Melbourne (Australië) worden gehouden. „De kans op een medaille zit er wel in", denkt Van Duijven voorde. „Maar alles kan nog raar lopen." Vijftien jaar geleden was de as- sistent-bondscoach er als spe ler bij toen Oranje in Christ- church (Nieuw-Zeeland) een bronzen plak veroverde op de Wereldspelen voor Doven. Daarna lukte het het elftal steeds niet om zich te kwalifice ren voor het toernooi, dat sinds 1924 om de vier jaar wordt ge houden en sinds 2001 onder het Internationaal Olympisch Comité (IOC) valt. Maar nu liggen de kansen goed en het voetbalelftal is in vorm. Van Duijvenvoorde: „De laatste twee jaar zijn we intensief bezig met de voorbereidingen voor Melbourne. We trainen iedere week op de velden van de KNVB in Zeist en spelen regel matig oefenwedstrijden tegen horende teams. We nu hebben een hele goede selectie van twintig spelers." 1 Van deze twintig spelers komen er vier uit de Duin- en Bollen streek, die ook nog in het hoog ste elftal van een 'gewone' club spelen (twee bij het Noordwij- kerhoutse WSB, één bij Fore- holte in Voorhout, en één bij het Sassenheimse Ter Leede). „Als je in het nationaal do ven- elftal wilt spelen, moet je ook in de selectie van een horende club staan opgesteld licht Sassenheimer Allan van der Staal toe, vader van Mike (17), één van de jongste spelers - en nieuw talent - van het dovenelf- tal. Met de moeder van de eveneens zeer jonge speler Rolf De vier spelers uit de Duin- en Bollenstreek van het nationaal doven- elftal. Van links naar rechts: Ad van Dongen, Rolf van der Raadt, Marc Stouten, Mike van der Staal. Geheel rechts assistent-bonds- coach Marcel van Duijvenvoorde uit Katwijk. Foto: Mark Lamers van der Raadt (16) uit Noord - wijkerhout vertaalt hij de geba ren van de vier spelers die zich in het clubhuis van het Sassen heimse Ter Leede hebben ver zameld. De zwaar hardhorende Voor- houter Marc Stouten is de enige van de vier die de sprekende taal wel volledig machtig is en met behulp van een gehoorap paraat kan horen. „Doof zijn is wel degelijk een handicap bij het voetbal", zegt hij. Je kan el kaar niet met woorden coachen en je weet niet wat er achter je gebeurt. De stappen achter je kun je ook niet voelen. Je moet daarom veel oogcontact maken met je medespelers, op dode momenten naar de coad ken en je aan de afsprala den die we voor de weds met elkaar maken. Heti wel een automatisme on om je heen te kijken, ma vergt veel concentratie." Toen de voetballers nad ste gewonnen kwalificati strijd uit Portugal in Ned terugkwamen, wachtte h teleurstelling. „Wekrege horen dat er niet genoeg om de kosten voor Meltü te financieren. De subsii de dovensport voor hetl nooi krijgt is veel minde: viqr jaar geleden. En mis had de organisatie er ooi op gerekend dat we ons kwalificeren", zegt keep van Dongen uit Noordvv hout. Het team is nu nat op zoek naar geld: in tol na 63.000 euro, waarvan grootste deel voor de tid het verblijf. Ze zoeken s[ sors, maar hopen ook m eventuele acties geld int melen. Welke acties ze o korte termijn zullen gaai niseren is nog niet duidi Van Dongen: „Misschiet we wel op kruispuntend men van stilstaande auti sen." AGENDA Corine Knoester woont in de Merenwijk en is blind. Geluk kig heeft zij Co, haar trouwe blindengeleidehond die haar overal vergezelt. Op hun toch ten door de Merenwijk en daarbuiten ondervinden Cori ne en Co echter regelmatig problemen. En daar wil Corine graag aandacht voor vragen bij haar medebewoners in deze regio. „Ik doel hierbij op het glas dat helaas ontzettend vaak behalve in, ook rond de glasbakken te vinden is en dat veel gevaar op levert voor mijn maatje en goe de ogen Co. Er bestaat zelfs een kans dat Co dermate gewond raakt door glasscherven, dat hij door bijvoorbeeld het doorsnij den van pezen in zijn poten, niet meer in staat is zijn werk te doen. Maar ook wanneer hij slechts door een minder ernsti ge verwonding tijdelijk niet zou kunnen werken, ben ik mijn onafhankelijkheid kwijt, waar door ik niet meer de deur uit kan om bijvoorbeeld naar mijn De Blauwe Steen, dfe af 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tlmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 -53 56 424 werk te gaan of boodschappen te doen." „Ik zal een paar voorbeelden geven van nijpende situaties", vervolgt Corine. „Op de terug weg van de bushalte aan de Zwartemeerlaan naar de Klap roos waar ik woon, moet ik om de bijna altijd aanwezige glas scherven op het voetpad te ver mijden, uitwijken naar het vrij drukke fietspad dat langs de bushalte loopt. Dit is natuurlijk niet de bedoeling, maar ik heb geen keus." „Nog groter is het glaspro bleem in de Van der Marck- straat te Leiderdorp. Vanwege mijn toekomstige werk, ik be gin daar volgende week, zal ik regelmatig gebruikmaken van het trottoir langs deze straat Op die stoep staan echter op twee verschillende plekken glasbakken met daar omheen glas. Verder bevindt zich daar ook nog een vuilcontainer waar ook regelmatig glas omheen ligt" „Uiteraard leer ik mijn hond voor deze bakken uit te wijken, maar dit is niet zonder risico's omdat we daarvoor over de drukke weg moeten lopen. Bo vendien zal ik er, doordat ik het glas niet zie, niet altijd aan denken Co te laten uitwijken. Co zelf is niet in staat om op straat liggende glasscherven te vermijden. Hij moet immers, tijdens het geleidewerk in het algemeen, ervoor zorgen dat zijn baas geen last heeft van Corine Knoester en haar blindengeleidehond Co hebben geregeld last van glas naast de glasbak, bijvoor beeld aan de Zwartemeerlaan. Foto: Hielco Kuipers obstakels, takken, stoepen, of andere oneffenheden. Hierbij kan hij niet ook nog eens op zichzelf gaan letten. Ook ligt het glas niet altijd exact op de zelfde plaats, dus dat is niet overzichtelijk voor hem. Te vens kan een hond niet beden ken dat als hij in glas trapt, hij zijn poten zal verwonden. „Kortom het is een vervelend en zeer gevaarlijk probleem voor ons", zo besluit Corine Knoester. „Ik zou daarom de mensen hierop willen attende ren en ik hoop dat ze stilstaan bij dit probleem en wat netter en minder nonchalant met hun glas omgaan. Die glasbakken staan er immers niet voor niets. Natuurlijk is het glas be halve voor mij en Co ook een probleem voor andere honden, rolstoelers, fietsers en spelende kinderen." Eric-Jan Berendsen Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 ei uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: redactie.ld@hdi De Werkgroep Agrarisch Na tuurbeheer IVN Leiden houdt op zondag 16 mei een wandeling in het Ommedijkse bosje. Deelnemers worden om 14.00 uur verwacht bij boerderij Nellesteijn, Maaldrift 6, op de grens van Leiden en Wasse naar. De excursie duurt onge veer anderhalf uur en is gratis. De joodse schrijfster Etty Hil- lesum staat centraal op een bij eenkomst, woensdagavond in De Regenboog aan de Water molen 1 in de Merenwijk. Pas toraal werker Marianne Hoo- gervorst bespreekt haar leven en 'spiritualiteit'. Aanvang 20.00 uur. In buurthuis De Pancrat aan de Middelstegracht kunnen 50- plussers woensdag 12 mei bin go spelen. Aanvang 13.30 uur. Op zondag 16 mei wordt er vanaf 13.30 uur geklaverjast. Cursisten van de schilder- groep in wijkcentrum Vogel vlucht exposeren woensdag hun werken in het buurthuis aan de Boshuizerlaan 5, tussen 10.00 en 16.00 uur. Een presentatie over weidevo gels wordt vrijdagavond ver zorgd door het Wandelcafé Lei den. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in buurthuis De Pan crat aan de Middelstegracht 85. Zondag wordt er 'gevogeld'. De wandeling onder leiding van een vogelaar duurt van 6.00 tot 9.30 uur en kost tien euro. Aan melden via tel. 5227079 of as- mits.2@hccnet.nl. Een Mexicaanse braderie is er zaterdag 15 mei in winkelcen trum De Kopermolen in renwijk. Het Duo Allegri dansgroep Fiësta Mexiu den op. De activiteiten d van 11.00 tot 17.00 uur. Vrije School Mareland zaterdag van 11.00 tot 1! een bazar. Daarnaast zij alle lokalen activiteiten! het thema Bewegen ent gen worden. Tweede-Kamerlid Han Stuurman van de PvdA! morgen de officiële opei van het nieuwe VrouwB tram aan de Langegradi Dat gebeurt om 11.00 ui hele dag zijn er feestelijk viteiten. In het centrum gen vrijwilligers onder n cursussen waarmee vroi met kinderen zich kun» wikkelen'. De Stichting Stedenbai den-Toran houdt samei de vereniging van vrije! laars Nemo zaterdag eei avond, naar aanleiding! toetreding van Polen tol De avond omvat optred (dia-)presentaties overt in Polen en een expositi vang 20.00 urn' in kerke! tram De Regenboog, Wi len 1. De entree is gratis Het Van der Willigenhi de Oosterkerkstraat 6 hc terdag een open dag. 1 kunnen tussen 9.30 en 1 uur meer informatie krij over het zorgsteunpunl, zorg aan huis wordt g zoals huishoudelijke hul soonlijke verzorging, vei en begeleiding.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14