Knevel stopt als directeur van EO A/1 E 01 jAk Van Gogh moderniseert Medea Waar blijft de M van MTV? 'Ik ben zelf nooit in de puberteit geweest' Omroep krimpt eigen directie in van 3 tot 1 Hoge Bomei over treurig kant Wim Document over Grand National Hilversum - De tweede afleve ring van NOS Studio sport do cument (Ned. 2, 21.23 uur) gaat vanavond over The Grand Na tional. De levensgevaarlijke hindemisrace voor paarden in het Engelse Aintree wordt al sinds 1839 verreden, en trekt zo'n 70.000 bezoekers en 600 miljoen tv-kijkers. Studio sport document legt aan de hand van trainer Ginger McCain en diens legendarische paard Red Rum uit wat de race zo bijzonder maakt. Red Rum won drie keer. Buitenhof vanuit Beurs van Berlage Amsterdam - Het discussiepro gramma Buitenhof komt op 23 mei voor één keer uit de Beurs van Berlage in Amsterdam, en staat dan in het teken van het lijsttrekkersdebat voor de Euro pese verkiezingen. Paul Witte- man leidt het gesprek tussen Camil Eurlings (CDA), Jules Maaten (WD), Max van den Berg (PvdA) en Kathalijne Bui tenweg (Groenlinks). Op de Beurs hangt tot en met 10 juni ook een groot spandoek, met een oproep te gaan stemmen. Reality-tv in VS over hoogtepunt new vork - De Amerikaanse tv- kijker krijgt genoeg van het fe nomeen reality-tv. De program ma's worden nog wel goed be keken, maai' de kijkcijfers dalen sneller dan die van andere pro gramma's. Dat meldt het on derzoeksbureau Mediaedgexia. De reality-shows zagen 15 pro cent van de kijkers afhaken, de andere programma's 9 procent. Vooral onder jongere kijkers is de terugval groot. Volgens Me- diaedgexia zijn er te veel gelijk soortige programma's. dinsdag 11 mei 2004 door Jan van Mullem Apeldoorn - De AVRO zendt volgend jaar de serie Medea uit. Het zesdelige drama wordt ge produceerd door Column Pro ducties in Amsterdam. Theo van Gogh neemt de regie voor zijn rekening. Katja Schuurman (Medea) en Thijs Römer (Jason) spelen de hoofdrollen. In het kort komt het verhaal er op neer dat Medea en Jason ge liefden zijn. Aan de relatie komt een einde als Jason haar on trouw is. Medea ontsteekt daar op in woede. Ze besluit rigou reuze stappen te ondernemen. „Wij geven de eeuwenoude Griekse tragedie een eigentijds jasje", aldus Mardou Jacobs, uitvoerend producente. „Onze Medea is de dochter van een politicus. Ze wordt verliefd op Jason, een vastgoedmakelaar die een politieke bliksemcarriè re maakt. Zoiets als met Silvio Berlusconi is gebeurd." Op de achtergrond speelt een fraude-affaire. Tegelijkertijd met de entree van Jason in de politiek, komt een journalist van het dagblad De Tijden die grootschalige oplichting op het spoor. Via Jason hoort hij het een en ander, maar zijn hoofd redacteur - die schijnbaar an dere belangen heeft - verbiedt hem erover te schrijven. Jacobs: „Die scènes waarin de journalist steeds handenwrij vend op zijn redactie komt - hij heeft groot nieuws - worden bij de Stentor in Apeldoorn op de werkvloer gefilmd." Het dag blad stelt zijn redactieruimte in het opnameweekeinde ter be- schikldng aan de filmploeg. Ook Theo van Gogh (midden) regisseert Medea in een verlaten Apeldoornse kerk. Foto: GPD/Yvonne Pieters wordt de fictieve krant die in de serie in beeld komt, in Apel doorn gemaakt en gedrukt. De stad en directe omgeving worden door Jacobs al enthou siast omschreven als 'het Holly wood van Nederland'. „Het is een uiterst prettige werkomge ving voor filmmakers. Eerder hebben we daar in de buurt de film Cool geschoten, ook met Katja Schuurman in een hoofd rol. Zowel de gemeente als de inwoners van Apeldoorn stellen zich coöperatief op. Veel pretti ger dan in de Randstad, waar tegenwoordig snel wordt ge klaagd over 'die karavanen van filmploegen en het inpikken van parkeerruimte'." Naast Apeldoorn wordt overi gens ook gefilmd in Amsterdam en Den Haag. „Amsterdam is voor de meeste acteurs wat dichter bij huis. Den Haag heb ben we als opnamelocatie no dig vanwege het Binnenhof. Po litiek loopt immers als een rode draad door de serie. Eigenlijk hadden we ook graag in het to rentje van Balkenende gefilmd, maar dat bleek onmogelijk. Dus hebben we het torentje nage bouwd in de studio." „Het is nog niet bekend wan neer de AVRO Medea volgend jaar op het scherm brengt. Ja cobs: „Ik hoop dat er een mooi uitzendtijdstip wordt gevon den, liefst prime time natuur lijk." Naast Schuurman en Rö mer zijn er rollen voor onder anderen Georgina Verbaan, haar vriend Jort Kelder en actri ce Monique Hendriks (De Pool se Bruid, Nynke). Het totale budget voor de serie is een mil joen euro, inclusief subsidie van het Stimuleringsfond Ne derlandse Culturele Omroep producties. hilversum/mediaredactie - am- dries Knevel stopt op i april 2006 als directeur van de EO. Hij gaat zich nog meer dan nu toe leggen op het maken van tv-pro- gramma's. De verandering maakt onderdeel uit van een re organisatie bij de EO, waarbij de directie van drie mensen naar één persoon wordt terugge bracht. Het personeel van de EO is gis teren ingelicht over de verande ringen in de top van de om roep. Behalve Knevel stopt ook directeur Ad de Boer begin 2006. Hij gaat met pensioen. Henk Hagoort blijft daardoor als enige directeur over. De in krimping van de directie volgt op een eerdere reorganisatie bij de EO waarbij 95 van de bijna vierhonderd banen verloren gingen. Die banenvermindering was ingegeven door de budget- korting door het rijk en door de wens meer geld vrij te maken voor programma's. De EO is daarmee de eerste publieke omroep die als gevolg van de rijksbezuinigingen ook het mes zet in de top van de organisatie. Ander werk „Bij een kleiner bedrijf hoort ook een kleinere directie", al- Andries Knevel Foto: GPD/EO dus EO-voorzitter Arie van der Veer in een toelichting op het besluit te bezuinigen op het aantal directeuren. Als gevolg van de inkrimpingen verdwijnt ook nog eens twintig procent van de leidinggevenden. Dat zal niet meteen tot extra banenver lies leiden. Wel krijgen mensen ander werk. De directieverandering is mede mogelijk omdat Knevel in de praktijk al weinig directietaken uitvoert, aldus Van de „Hij maakt twee progra in de week en dan heb veel tijd meer over voor zaken." Volgens Hagoo Knevel ook na 2006 door met het Het elfde het programma Knevel terdag blijft bestaan, is r zeker. Mogelijk dat de zaterdagavond een mi vensbeschouwelijk prog gaat uitzenden. Verder met Knevel nog gesprok nieuwe programma's. De EO heeft ook voor ééi teur gekozen om slagva te kunnen werken in he legcircuit van de publiel roep. Hagoort: „Steeds zaken worden door de r; bestuur besloten. Dan handig om hier één pen hebben die daar snel 1 reageren." Volgens Hagoort is de E(j reorganisaties een van dt efficiënt werkende omroi Hilversum. „De komen jaar gaat de discussie oj nut en de noodzaak van blieke omroep weer losb Wij willen dat die discus gaat over de vraag of 11 geld verspillen, maar vraag wat onze taak als| ke omroep moet zijn." Wie 's avonds op MTV afstemt, ziet nauwelijks nog een videoclip voorbijkomen. De zendtijd van de muziekzender wordt gevuld met Amerikaanse reality-soaps, datingprogramma's, soloseries van de mannen van Jackass en li- festyle-shows rond (pop)sterren. Waar is de M van Music Televi sion gebleven? door Berrit de Lange bussum - „Met 24 uur per dag clips red je het tegenwoordig niet meer", zegt Dan Ligtvoet (40), directeur van MTV Net works Benelux, waar MTV, TMF en kinderzender Nickelodeon ondervallen. „Zeventienjaar nadat MTV in Nederland werd geïntroduceerd, is de nieuwig heid er een beetje af." Als trendsettend tv-station speelt MTV in op de veranderde behoefte van de kijker. Maar minder uren clips betekent ze ker niet dat de M van muziek langzaam maar zeker wordt losgelaten, verzekert Ligtvoet. „Veel van de programma's die er voor in de plaats zijn geko men, hebben raakvlakken met muziek." Cribs bijvoorbeeld, waarin de camera's een kijkje gunnen in de riante optrekjes van sterren, of de real-life soaps Newly weds, over het dagelijks leven van het pasgetrouwde popstel Jessica Simpson en Nick Lachey, en The Osbournes over het knotsgekke gezin van rocker Ozzy. Ligtvoet: „Er wordt nog steeds heel veel rond het thema mu ziek uitgezonden, maar niet meer alleen in de vorm van vi deoclips. De trend is dat kijkers meer geïnteresseerd zijn in de ster zelf, dan in het liedje of het album. Mensen zoeken iconen en daar kun je als zender niet blind voor blijven." Twee jaar geleden nam MTV Networks muziekzender TMF over. De veejays en een deel van de programmering werden van het puur Nederlandse TMF overgeheveld naar MTV. De nieuwe aanwinst zou voortaan door het leven gaan als clipsta tion en interactief platform. De 'boedel' van TMF heeft op MTV inmiddels plaatsgemaakt voor de Amerikaanse en Engelse reeksen, aangevuld met eigen producties als The Trip. „Gebleken is datje twee zen ders niet zomaar met elkaar kunt kruisen. Dus hebben we een deel van de ommezwaai weer teruggedraaid. De kijkers zien toch liever het Amerikaan se MTV: een etalage op de we reld van muziek, mode, kunst en lifestyle. Het heeft even ge duurd voordat we de juiste mix van internationale program ma's en specifiek op Nederland gerichte eigen producties had den gevonden." De kijker waardeert de resty ling. Volgens Ligtvoet is MTV het afgelopen jaar vijftig pro cent gestegen in kijktijdaan- deel. MTV Networks meldde over april zelfs een record marktaandeel van 9,5 procent in de doelgroep 13 tot 19 jaar voor TMF en MTV gezamenlijk. Erg populair zijn de datingshow Dismissed, Cribs, Punk'd met Ashton Kutcher, Bananasplit op z'n MTV's, en The Trip. MTV peilt voortdurend de smaak van een kijkerspanel en stemt de programmering daar met bijna wetenschappelijke precisie op af. Na afloop van een reality-show volgt niet zo maar een videoclip, maar een tje die precies in de smaak valt bij het publiek dat op dat mo ment voor de televisie zit. Ondertussen klaagt de muziek industrie dat er op de clipzen ders te weinig aandacht is voor nieuwe artiesten en dat vooral alternatieve muziek niet meer aan bod komt. Het aantal uren clips op MTV is inderdaad ge daald. Ligtvoet: „Maar als je kijkt naar het totale aanbod op TMF, MTV en Nickelodeon, in kijkcijfers bijna twee keer zo groot als de muziekzenders, zenden we zeker niet minder muziekvideo's uit dan twee jaar geleden. We houden wel dege lijk in de gaten dat de muziek industrie de kans krijgt zijn wa ren bij op onze zenders tentoon te stellen." Een muziekstation is nichetele visie, bestemd voor een klein publiek. De veel grotere jonge renzenders Yorin en Veronica hoeven de concurrentie van MTV voorlopig niet te vrezen, aldus Ligtvoet. Belangrijk is dat de muzikale jongerenzender voortdurend alert is op nieuwe trends. „De jongere van nu is snel verveeld. Wat gisteren nog bijzonder was, is vandaag ge woon." De vernieuwing van het station is dan ook nog lang niet vol tooid. „Ideaal is de helft Ameri kaanse en Engelse series, de helft Nederlandse producties. Maar als we zelf programma's maken, moeten die wel passen bij de snelheid en de toon van het internationale MTV. Ik wil geen half werk. Waarom zou je het wiel uitvinden in Neder land? Onze kracht is juist dat we onderdeel zijn van een net werk dat wereldwijd twee keer zo groot is als CNN. MTV is ooit begonnen met The Osbournes. Daar zijn series als Patty's Pos- se, de Bauers, Puur Froger en Only Joling allemaal van afge leid. Net zoals The Real World de voorloper is geweest van Big Brother." The real world, volgens MTV de voorganger van Big Brother. Foto: MTV/PR hilversum/anp - Will heeft beweerd dat hij zi logsmedailles in de Wesl plassen had gegooid ui heid over de komst var panse keizer Hirohito n derland, begin jaren 2 Oorlogsslachtoffer Kan fervent actie tegen de ke redactie van het tv-pröf Hoge Bomen vond de m echter volgens eigen ze{ rug in een doosje in het' Instituut Nederland in dam. De aflevering over Kat vanavond uitgezonden, baretier Kan niet de geli man op aarde was, overduidelijk uit de l dagboeken die halved jaren tachtig na zijn doi den gepubliceerd. Uit een niet gepubliceen die zich in datzelfde The stituut bevindt, valt op ken dat Kan aan het be de Japanse bezetting v derlands-Indië (waar Ki op tournee was, stran door de Japanners op tr werd gezet naar het spoor) zelfmoord heeft gen. De AVRO zendt Hoge I gepresenteerd door Pil Hagens, vanavond on uur uit op Nederland 1. Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport, zo 19 uur NOS 2. Kopspijkers VARA 3. Spoorloos KRO 4. Journaal 20 uur, zo NOS 5. Vermist TROS 6. Goede tijden slechte tijden RTL 4 7. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 8. Chelsea-AS Monaco NOS 9. Grijpstra De Gier RTL 4 10. Dit was het nieuws TROS Top 10 meest bekeken kinderprogramm 1. Totally Spies! Fox Kids 2. Braceface Fox Kids 3. Yu-gi-oh Fox Kids 4. Jeugdjournaal NOS 5. Klokhuis NPS 6. Avonturen van Tijn VPRO 7. Minidetectives KRO 8. Spongebob squarepants Nickelodeon 9. Film van ome Willem VARA 10. Arendsnest KRO Marktaandelen in Nederland 1 11,8 (11,7) Nederland 2 17,4 (14,0) Nederland 3 7,4 (6,7) RTL 4 17,9 (20,8) - RTL 5 5,3 (4,7) Yorin 5,8 (5,7) SBS 6 9,6 (13,2) - NET 5 5,8 (5,0) Veronica 4,4 (4,3) De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en teronderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijk 1000. De lijst met meest bekeken kinderprogramma's be uit kijkers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes stal marktaandelen van vorige week. Theo Maassen speelt schilder Jeff in nieuwe reeks Dunya en Desie Hilversum - Best gevaarlijk zo'n slijp tol, ontdekte Theo Maassen tijdens de opnamen van Dunya en Desie. Als de handige Jeff, de nieuwe vriend van De- sies moeder, moest hij dit gereedschap soepel in de hand nemen. „Link, joh! Zo'n apparaat glijdt net zo makkelijk door je vingers als een mes door war me boter! Echt eng. En dan te beden ken dat ik zo'n beetje de meest a-tech- nische man van Nederland ben." Maassen is vanaf vanavond bij de NPS te zien in de derde reeks over de harts vriendinnen Dunya en Desie uit Am sterdam-Noord. In deze afleveringen heeft het tweetal de mavo afgerond. De oer-Hollandse Desie gaat naar de kappersschool, de Marokkaanse Dunya stroomt door naar de havo. Hun vriendschap wordt daardoor be hoorlijk op de proef gesteld. Dunya's ouders Nabil en Kenza krijgen het be hoorlijk zwaar met hun opgroeiende kinderen. En Monique, Desie's alleen staande moeder in legging, wordt ver liefd op een buurman die een ex-ba jesklant blijkt te zijn. Tijd voor een ontmoeting om te praten over deze rol heeft Theo Maassen niet. De cabaretier uit Eindhoven werkt aan een nieuw theaterprogramma, en weet dat één enkele afspraak zijn hele dag overhoop kan gooien. Maar uiteinde lijk blijkt het wel mee te vallen met zijn zelfdiscipline. „Ik heb echt de hele dag nog niets gedaan. Nog niets!", roept hij quasi-bezorgd door de telefoon. „Het schrijven van zo'n programma gaat met veel vallen en opstaan. Een monoloog komt niet zomaar, ik moet me er echt toe zetten. Maar na dit tele foontje heb ik nog een afspraak en daarna moet ik alweer tennissen." Ge lukkig voor hem, is er voor de opvolger zonder moeite de knop om te kunnen zetten. „Ik bèn ook een hele lieve jon gen, hoor. Net als Jeff, die heeft ook een hart van goud. Ze noemen hem een ex-bajesldant, maar dat is overdre ven. Hij was betrokken bij een vecht partijtje, maai' dat stelde verder niets voor", verdedigt hij zijn alter ego. Dunya en Desie worstelen in de eerste aflevering om zich een houding te ge ven op hun nieuwe school. Ze kennen alle onuitgesproken codes daar nog niet. Maassen was anders op die leef tijd. „Ik ben eigenlijk nooit in de pu berteit geweest. Misschien had ik wel puistjes, maar dat hele gedoe van on zekerheid, erbij willen horen, gepest worden, heb ik nooit gekend. Daar voor was ik te groot. Als brugklasser zag ik er al uit als een derde- of vierde klasser. Ik was meer het type dat met een truc via de retourknop geld van anderen uit de automaat voor de cho colademelk wist te krijgen. En nee, ik ken die angst niet om op te vallen. Dat heb ik juist altijd graag gewild." De serie Dunya en Desie krijgt na deze zes afleveringen geen veivolg meer. Wel zijn er serieuze plannen voor een speelfilm, waarin het verhaal de draad oppakt na Dunya's 18de verjaardag. Desie gaat op zoek naar haar vader, een trucker die in het buitenland woont. Maassen kan gebeld worden voor een rol. „Zeker omdat ik heb ge hoord dat de film zich in Marokko af speelt. En dat staat nog op mijn lijst." Bernice Breure Dunya Desie, van vanavond tot en met20 mei, op dinsdag, woensdagen donderdag, om 19.05 uur bij de NPS op Nederland 3 Theo Maassen In Dunya en Desie. „Deze serie is een van de leukste dingen die ik ooit heb gedaan." Foto: GPD/Judith Dekker van Functioneel Naakt geen onverbid delijke deadline gesteld. Maassen hoeft pas het theater weer in als het programma af is. Interview, Amnesia, Kees de Jongen en straks Amazones; Maassen timmert ondertussen behoorlijk aan de weg als acteur. „Acteren is voor mij een ideale afwisseling naast het solistische schrij ven. Even weer in groepsverband er gens aan werken. Dunya en Desie was een van de leukste dingen die ik ooit heb gedaan. Leuke meiden ook, Eva (van de Wijdeven, red.) en Maryam (Hassouni, red.). Verder heb ik met de crew eindeloos gevoetbald tussen de opnamen door", vertelt hij. Is woede vaak zijn drijfveer op het po dium, Dunya en Desie is een lieflijke productie. Maassen wordt sowieso vaak als zachte jongen gecast. Hij zegt

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10