Bezuiniging dreigt voor Binnenvest Toespraken, muziek en vliegende hoedjes 'Een huis met wieken boven je hoofd, dat is het mooiste wat er is' 'Hotel bij station' REGIO door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet een nieuwe poging wagen om bij het station een tweede hotel te laten bouwen, nu de flat met Super De Boer mogelijk te koop komt. D66 wil het hotel opnemen in het nieuwe bestemmingsplan voor de stadszijde van station Leiden Centraal. Eigenaar Philips Pensioen fonds overweegt het gebouw, waar eerder het universiteits bureau was ondergebracht, te verkopen. Raadslid Sabine Verschoor maakt daar mel ding van in de schriftelijke vragen die ze over de hotel bestemming aan het college stelt. Een ambtenaar heeft 'zich versproken' toen ze na vraag naar het pand deed, al dus Verschoor zelf. Bij Phi lips Pensioenfonds was nie mand beschikbaar voor een reactie. Eind jaren negentig heeft de gemeente verwoede pogin gen gedaan om extra hotel kamers in de stad te krijgen, zoals in de omgeving van het station. Daarover is druk on derhandeld met Philips Pen sioenfonds. Dat zag er echter geen brood in. Kantoorruim te levert meer op, vond het fonds destijds. Leiden heeft daarop nog geprobeerd het complex in bezit te krijgen. Het gebouw grenst aan een binnenterrein dat wordt overdekt om het aantal par keerplaatsen uit te breiden. Daarvoor is een verbouwing aan de achterzijde nodig. Kantoorruimtes in het ge bouw staan leeg. Op de bega ne grond huizen onder ande re supermarkt Super De Boer, een kapperszaak, chi nees-restaurant Azië en een muziekwinkel. D66 is 'zeer teleurgesteld' dat het college in het voorlopige bestemmingsplan geen ruimte heeft opgenomen voor een hotel of congres ruimte. De kleinste coalitie partij verwijst daarbij naar 2006, het Rembrandtjaar. De aangekondigde ambitie van het college om in dat jaar meer hotelkamers in de stad te hebben, heeft bij D66 'ho ge verwachtingen gewekt'. ,,Een gemiste kans", vindt Verschoor de tekortkoming in het bestemmingsplan. ,,Dit laat je zomaar lopen. Ik ben benieuwd of er nog wat rek in het plan zit." D66 vraagt of burgemeester en wethouders bereid zijn het bestemmingsplan nog te veranderen. Daarbij wil de partij dat B en W nieuwe in vesteerders in het stationsge bied 'nadrukkelijk selecteert' op hun bereidheid er een ho tel of congrescentrum te ves tigen. En anders kan de ge meente de Philipsflat zelf al tijd nog kopen. D66 vraagt ook of B en W daartoe bereid zijn. Dat eerdere pogingen van de gemeente zijn ge strand, wist Verschoor overi gens niet. Maandag houdt de gemeente een inspraakavond over de plannen in het sta tionsgebied. Goedemorgen Wat een krant. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang' de eerste 2 weken gratis! J Ja, ik neem een vast I kwartaalabonnement en ontvang I de eerste 2 weken gratis! I Bovendien spaar ik als vaste I abonnee makkelijk (en snel) voor I superkorting op een origineel I Johnson Bros. ontbijt Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) M/V I Naam: Postcode I Geboortedatum: J e-mail: I Bank/giro* I Handtekening: I Uitalultend bij Stuur deze bon op tn con ang^ frank eerde c I on volop, naar Loldsch Dagblad. Ta v Afdeling lov racrvtoo. Antwoord- a I nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook OSOO-1711 (gratlal of «urf naar www.leldachdagblad.nl iDezeamn- I bieding la geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met I peraoongegevena In hel colofon van do krant treft u nadere Informatie aan J Mijn wereld, mijn krant. i Leidsch Dagblad HIDE N Het geloof n Albert-Jaap jipuijvenbode Voorschoten ankt met zijn mstveren iw plan voor rewachtlaan - De Universiteit Leiden ian een nieuw inrichting- jor de Sterrewachtlaan. huizing van de opleiding Ie naar de Gorlaeus La- ria in De Leeuwenhoek, idaar gebouwen leeg te Onder de noemer 'Belvé- ril de universiteit het ge- ;hter de Hortus opnieuw len. Ter plaatse van het |r Klaauw Laboratorium, laan de Kaiserstraat ligt, ikelt de universiteit een gbouwproject. Van de igsten moet de Sterre- worden omgebouwd tot ty Club' voor de universi- jtot internationaal studie- m, met verblijfsruimte litenlandse gasten. rmatieavond tvoeding De Leidse afdeling van niging Borstvoeding Na houdt dinsdag 18 mei rmatieavond over de atie van borstvoeding jaan. Aanstaande of de moeders kunnen dan ;en stellen over proble- ar ze tegenaan lopen, den kan telefonisch, 23906, of per e-mail: a@zonnet.nl. De kosten n 3,50 euro. 1 wereld, mijn krant. I -eidschÜ^ Dagblad Nzaagmolen de Heesterboom aan de Haagweg was zaterdag geopend voor het p- Foto: Henk Bouwman IA door Robbert Minkhorst leiden - Stichting De Binnenvest in Leiden hangt een forse bezui niging boven het hoofd. De or ganisatie voor maatschappelijke opvang kan niet langer aan spraak maken op twee subsidie regelingen van in totaal 380.000 euro per jaar. Als er geen vervan gende subsidie wordt gevonden, zal de organisatie moeten snij den in haar taken. Onder De Binnenvest vallen crisisopvang en schuldsane ring, hulp aan dak- en thuislo zen zoals bijvoorbeeld het Slaaphuis en projecten voor be geleid wonen. Sinds dit jaar krijgt De Binnenvest al 140.000 euro minder. Met ingang van volgend jaar verdwijnt 'voor 99 procent zeker' ook een tweede regeling, zegt directeur Willard Brandhorst. Die subsidie levert de organisatie nu nog 240.000 euro op. De organisatie werkt met een begroting van twee miljoen euro. Het verdwijnen van de twee subsidies zou daar om een forse aderlating beteke nen. De Binnenvest meent een be roep te mogen doen op de AWBZ, als compensatie. Een woordvoerder van het ministe rie van volksgezondheid, wel zijn en sport denkt daar echter anders over. „Onder maat schappelijke opvang zitten pro blemen die echt tot de verant woordelijkheid van de gemeen te horen", meldt deze. „Ik vind het raar dat een organisatie uit een potje voor ernstig zieken en gehandicapten geld wil hebben. Ik geloof niet dat zij precies be grijpt hoe het zit." De verwachtingen van De Bin nenvest druisen bovendien in tegen aanstaande wetswijzigin gen. De AWBZ is 'onder con structie' en bovendien al over vraagd. In aantocht is de nieu we (omstreden) Wet maat schappelijke ondersteuning, die een deel van de AWBZ-zorg overneemt. „Wat de instelling doet, is heel erg tegen de stroom in roeien", zegt de voorlichter. „Ik denk niet dat de AWBZ hier iets mee te maken heeft." Brandhorst heeft geen tijd om te wachten op de nieuwe wet. .Alleen de naam is de afgelo pen maanden al een aantal ke ren veranderd. Voorlopig pro beren we financiering via de re guliere AWBZ te krijgen, waar mee we alle activiteiten en voorzieningen in de lucht kun nen houden. De komende maand of maanden moet dui delijk worden in hoeverre dat lukt." Het alternatief - bezuinigen - is binnen de organisatie al wel be sproken, maar een sanerings plan is er niet, laat de directeur weten. „En we zijn ook geen or ganisatie die ergens in een ver scholen kastje nog een stapel euro's heeft liggen. Het alterna tieve plan zal inhouden dat, tenzij een andere instelling de subsidie wil overnemen, we hier en daar in de kosten moe ten snijden." Afstudeerceremonie van Webster University in Pieterskerk door Bas Benneker door Timoteus Waarsenburg leiden - Ooit waren ze beeld bepalend voor Nederland. Er stonden er ruim tienduizend door het hele land. Tegen woordig zijn er nog maar zo'n duizend over en worden ze bedreigd door aanhou dende groei van steden en dorpen. We hebben het hier over molens. Zaterdag was de Open Molendag. Een uit gelezen kans voor het pu bliek om eens een kijkje in een molen te nemen. En voor de enige molenaar die Leiden nog telt om nieuwe mole naars te werven. Philip Pijnnaken is mole naar. Gediplomeerd en vrij willig. „Want in het dage lijks leven ben ik bouwkun dig inspecteur. Ik beheer drie molens in Leiden: Mo len de Put, de Kikkermolen bij het Heempark en de Stadsmolen in de Meren- wijk." Maar deze dag is hij alleen bij Molen de Put. Om voorlichting te geven en in formatie te verstrekken over de opleiding tot molenaar. Een man die net via de stei le trap naar het hoogste deel van de molen is geklommen - waar het aandrijfmecha- niek van massief hout zit - kijkt vol ontzag rond. „Wat Molenaar Philip Pijnnaken gooit graan in het maalmechaniek van Korenmolen De Put. Foto: Henk Bouwman zijn dat nou voor een din gen?", vraagt hij, terwijl hij wijst op een paar geelwitte stukken die aan touwtjes aan het plafond hangen. Pijnnaken steekt meteen van wal. Dat is reuzel, var kensvet. „De houten as die de molenstenen aandrijft, draait in een stenen kom. Dat varkensvet werkt als smeermiddel. Maai", gaat hij direct verder, „het heeft ook nog een ander doel. Zo'n stenen kom kan bre ken, waardoor de as warm draait en in brand kan vlie gen. Het voordeel van reu zel is dat het gaat branden als het te warm wordt. Dan gaat het stinken. Als je dat ruikt, weet je dat de as gere pareerd moet worden. Er is nog altijd geen goedje uitge vonden dat net zo goed smeert en bovendien als preventief brandalarm werkt." Terwijl Pijnnaken vertelt, komen er telkens nieuwe bezoekers in de molen. Ze kijken even rond en dalen weer af om aan de voet van de molen een pannenkoek te bestellen. Gemaakt van echt 'molenmeeT. „De Put is een korenmolen. Bij een juiste windrichting en wind kracht, kun je wel zo'n 100 kilo in 20 minuten malen." Hoewel het malen van graan tegenwoordig vooral bedoeld is om de molen in beweging te houden - een molen die niet of te weinig draait is ten dode opge schreven - wordt het bijpro duct, meel, onder aan de molen verkocht. „Er is te genwoordig veel vraag naar dit meel. Dat heeft denk ik te maken met de populari teit van de broodbakmachi ne. Ik verkoop wel zo'n vijf tig kilo per week." Behalve tekst en uitleg over de werking van de molen, geeft Pijnnaken ook graag inlichtingen over het mole naarsvak. Want een hulpje kan hij wel gebruiken. „Lei den heeft negen molens en slechts één molenaar. In heel Nederland zijn maar zeshonderd molenaars voor duizend molens. Er is dus echt behoefte aan verster king. Maar ja, het blijft vrij willigerswerk en levert dus niets op. Je moet dus ie mand vinden die iets heeft met molens." Zoals hij zelf. „Ik ben gebo ren in Molen de Valk, mijn ouders waren de beheer ders van het museum daar. Wij waren de laatste bewo ners van De Valk. Vanaf mijn derde hielp ik de mole naar al. Een huis met wie ken boven je hoofd, dat is toch echt het mooiste wat er is." leiden - Een korte, persoonlijke plechtigheid in een van de klei ne zaaltjes van het Academiege bouw. Dat is voor de meeste Leidse studenten de afstudeer ceremonie - eindpunt van een jarenlange studie. Amerikaanse universiteiten maken er ge woonlijk meer werk van. Voor het Leidse filiaal van de Web ster University is de afstudeer- plechtigheid, de graduation, een gebeurtenis die het niet on gemerkt voorbij laat gaan. Afge lopen zaterdag had de ceremo nie plaats in een afgeladen Pie terskerk. Er waren toespraken, een multiculturele drumband, een kraam met Webster-waren, een borrel en natuurlijk, aan het einde, de hoeden die onder luid gejuich traditiegetrouw in de lucht werden gegooid. Al vroeg in de middag maken de ruim honderd kandidaten zich op voor de plechtigheid. In het koor van de kerk bewonde ren ze om beurten hun spiegel beeld - een lange zwarte toga en daarboven een vierkante muts met een kwast aan een van de hoeken. Wanneer de ce remonie begint, lopen de afge studeerden, graduates, lang zaam de kerk binnen, onder de plechtige tonen van het kerkor gel, als filmsterren verwelkomd door tientallen fotocamera's. Ze nemen plaats op een podium voor een woud van vlaggen, de Nederlandse en Amerikaanse gebroederlijk gekruist in het midden. Vanaf de kansel filmen grote televisiecamera's iedere beweging. Honderden vrienden en familieleden volgen de cere monie op de televisieschermen die aan weerszijden staan opge steld. De hele middag luisteren de studenten naar toespraken waarin woorden als succes, car rière, prestatie en uitdaging voortdurend terugkeren. Na tuurlijk krijgen de afgestudeer den allerlei adviezen mee. „Ver mijd geen redelijke risico's", Als de afstudeerplechtigheid erop zit, gooien de Webster-studenten traditiegetrouw hun hoedjes de lucht in. Foto: Mark Lamers raadt Len Even, directeur van Webster University zijn studen ten aan. En: „Geloof in de kracht van passie, voorberei ding en doorzettingsvermo gen." Austen Davis, directeur van Artsen Zonder Grenzen, legt de afgestudeerden nog even kort de wereldproblema tiek voor: oorlog, geweld, vluch telingen, aids en natuurlijk ter rorisme. „Er liggen grote uitda gingen in het verschiet voor de mensheid", aldus Davis, die de graduates op het hart drukt zo wel te denken als te doen. „Ik adviseer jullie hard te werken, niet voor de waardering van an deren maar alleen voor jezelf." Het is een boodschap die voor de meeste kersverse bachelors en masters van Webster waar schijnlijk overbodig is. Ze zijn vaak van ver gekomen om in Leiden hun diploma te halen en velen combineren hun studie met een baan. Een van de Web ster graduates, Frits Dousma, heeft naast zijn studie een vol ledige baan bij het Leidse NEM. „Dat was vaak heel zwaar", geeft Dousma toe, „maar mo menten zoals dit maken alles goed." Aan het einde van de lange plechtigheid werpen de afge studeerden massaal de hoeden in de lucht: de traditionele hat toss. Dan is het 'allemaal voor bij. Eindelijk, zouden sommi gen zeggen, na drie uur stilzit ten op een klein krukje. „Inder daad een hele zit", zegt Master of Business Administration Olaf Distelvelt. „Die toga is heel warm en die stoeltjes zitten ook niet echt lekker. Maar het was in ieder geval wel veel leuker dan de laatste keer, toen ik van de heao afkwam."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9