Top leger VS verdeeld over Irak BUITENLAND Achmad Kadyrov: van rebel tot Russisch martelaar Michelle Martin: slaafs slachtoffer Dutroux of doortrapte leugenares? Noorse walvisjagers verrassen actievoerders Zorgen over afloop oorlog Taalstrijd België laait op Sharon komt snel met nieuw plan Gazastrook Zweden dol op legerondergoed Proces Dutroux ablanca heeft gogarts bar ianca - Casablanca heeft lijk zijn eigen Rick's Cafe, merikaanse oud-diplo- tieeft twee jaar werk en iljoen dollar in de nacht roken. Rick's Cafe is irbetoon aan de filmklas- Casablanca (1942). Daar- elt Humphrey Bogart Rick i de eigenaar van een chi- [chtclub in de Marok- kuststad. De nieuwe leeft dezelfde warme sfeer 5 uit de film, met lampen ikleurd glas en palmen [e deur. Het nieuwe Rick's iniet bedoeld als muse- jaast oprichtster Kathy [zich om te zeggen. Je pr ook geen foto's van [of zijn tegenspeelster In- ergman aan de muur. Wel het als in de film - een L Die heet alleen geen naar Issam. >kse kustwacht 124 illegalen - De Griekse kustwacht isteren 124 personen op- die het land illegaal pro- n binnen te komen. De iten waren in een twintig ange boot uit Turkije Griekse zuidkust geva- kustwacht trof ze aan afgelegen stuk strand, ationaliteiten waren niet lekend. arresteert lachten terreur De Italiaanse politie |t weekeinde vijf man- lesiërs en Algerijnen - die lid zouden zijn /erboden islamitische igAnsar al-Islam. Die ig zou banden hebben Maeda. De leider van de ||s de 34-jarige Algerijn Rashid, imam in een in Florence, meldde de |Rashid is volgens de Ita- ledia de opvolger van ikkaanse imam Mo id Rafik, die afgelopen al werd gearresteerd, betrokken zou zijn bij [lagen in Casablanca, ijna een jaar geleden 45 omkwamen. linister kkelde XTC - De voormalige Israëli- inister van energiezaken Segev is aangeklaagd drugssmokkel, aldus Is- e media gisteren. Hij zit begin april vast op ver- [van het smokkelen van [TC-pillen van Amster- ar Israël. Segev probeer- veemaal toe aan boord vliegtuig van Schiphol 1 Aviv te komen, terwijl erde zijn bagage te laten •ren. Hij zei dat hij geen hoefde te ondergaan, 6 hij een diplomatiek pas- ad. Uiteindelijk liet Se- tasmet 25.000 XTC-pil- ter in een kluisje en ver- ar Tel Aviv. De luchtha- tie opende uiteindelijk sje en vond de pillen in ingen van chocolaatjes. maandag 10 mei 2oo4 1 postuum irscheiden washington/anp-afp - Binnen de top van het Amerikaanse le ger begint diepe verdeeldheid te ontstaan over de te volgen stra tegie in Irak. Dit meldde het blad The Washington Post gisteren. Een aantal hooggeplaatste mili tairen begint zich ernstige zor gen te maken over het verloop van de oorlog. De Verenigde Staten hebben militair nog steeds de over hand, maar verliezen de strijd om de harten van de Irakezen, is de opvatting van verschillen de hoge militairen die de Was hington Post citeert. „Net zoals in Vietnam, ben ik bang dat we elke slag zullen winnen, maar de oorlog verliezen", aldus ko lonel Paul Hughes, die eerder verantwoordelijk was voor de strategische planning van de Amerikaanse bezetting van Irak. Een hoge generaal, die ano niem wenste te blijven, noemt in de krant minister van defen sie Rumsfeld en diens plaats vervanger Wolfowitz verant woordelijk voor het dreigende debacle. Volgens de generaal zijn de twee aan de oorlog be gonnen zonder een duidelijke strategie. Rumsfeld „weigert te luisteren naar militair advies of dat op te volgen", aldus de ge neraal. Intussen groeit het schandaal over de gruwelijke behandeling van Iraakse gevangenen in de Abu Ghraib-gevangenis bij Bag dad. Volgens een van de zeven Amerikaanse militairen die te recht moeten staan voor de mishandelingen, was de verne derende behandeling van ge vangenen een bewuste strate gie. Sabrina Harman (26) liet via e-mail aan The Washington Post weten dat er volgens haar geen regels waren en dat zij en haar collega's van de militaire politie nauwelijks werden opge leid voor hun taak. Haar op dracht was echter duidelijk: de gevangenen voor hun onder vraging vermurwen. „Ze brach ten een tot meerdere gevange nen tegelijkertijd naar binnen, altijd met een kap en geboeid. Het Amerikaanse blad The New Yorker heeft gisteren deze foto gepubliceerd van de intimidatie van een Iraakse gevangene. Een anonieme regeringsbron zegt in de krant dat de legerleiding al maanden wist van het bestaan van de foto's en de mishandelingen, maar dat de zaak stil heeft gehouden. Foto: Reuters Het werk van de militaire poli tie was om hen wakker te hou den, het tot een hel te maken zodat ze zouden praten", aldus Harman. Ze zegt dat ze recht streekse instructies kreeg van de inlichtingendienst van het leger en van burgers die in de gevangenis werkten als onder vragers. „De persoon die hen binnenbracht bepaalde of we wel of niet 'vriendelijk' moesten zijn", aldus Harman. Ze werden dan ontkleed, onderzocht en moesten dan uren rechtop- staan of knielen. Harman is aangeklaagd omdat ze gevangenen bewust angst aanjaagde. Zo zou ze op een stapel gevangenen zijn ge sprongen en 'verkrachter' heb ben geschreven op een been van een gedetineerde. Verder bond ze draden aan de handen van een gevangene die geblin- doekt op een doos stond, aldus de aanklacht. Ze vertelde hem erbij dat als hij zou vallen hij geëlektrocuteerd zou worden. Op 19 mei begint de Ameri kaanse krijgsraad in Bagdad met de berechting van de zeven Amerikaanse militairen. olm - De vermoorde e minister van buiten- :aken Anna Lindh is ii onderscheiden als laan van het jaar'. De lie Beweging voor Europa ^heidde haar voor haar letrokkenheid bij de ding van Europa en de :i gerealiseerde uitbrei- n de EU. De Beweging iropa heeft afdelingen in taten van de EU en zet voor de Europese een- en internationale sa- rking. Lindh werd op 10 ber vorig jaar neergesto ken warenhuis in Stock- overleed een dag later ir verwondingen. De haar vermoorde, Mij- ailovic, is tot een levens- ïvangenisstraf veroor- a neemt ng tegen aids De Chinese regering aatregelen aangekon- de verspreiding van halt toe te roepen. Op zal op veel grotere lan nu het geval is infor- 'rspreid worden over m. In de grote steden advertentiecampagnes n op het gevaar van on- eks attenderen. De ziek- afgelopen jaren bezig snelle opmars. Volgens cijfers zijn in China on- - 140.000 mensen besmet h het virus dat aids ver ten hebben 80.000 Chi- dds. Het aantal besmet- neemt jaarlijks met on- 30 procent toe. Als er de le jaren geen maatrege- den genomen zullen in geveer 10 miljoen Chi- eropositief zijn. Peking hulp van de Clinton- ,g ingehuurd om te hel- "het opzetten van cam- om het aantal besmet- etug te dringen. Chaos en paniek op de tribunes in het stadion van Grozny, enkele seconden nadat een landmijn onder de VIP-tribune was ontploft. Foto: AP moskou/ap - Achmad Kadyrov, een mos limgeestelijke die zijn carrière begon als re bel, kwam gisteren als president van Tsje tsjenië om het leven. Opgeblazen met een landmijn tijdens de viering van de overwin ning op nazi-Duitsland. Kadyrov, die gedurende zijn ambtstermijn verscheidene bomaanslagen overleefde, probeerde met steun van het Kremlin Tsje tsjenië binnen de Russische staat tot stabili teit te brengen. Hij werd geboren in Kazach- stan, waar de Tsjetsjenen in 1944 massaal naai- toe waren verbannen door Stalin. In 1954 keerde zijn familie terug naar Tsjetsje nië. Kadyrov studeerde islamitische theolo gie werd in 1986 plaatsvervangend imam van de centrale moskee in Goedermes, de op een na grootste stad van Tsjetsjenië. Na het uiteenvallen van de Sovjetunie sloot hij zich aan bij de onafhankelijkheidsbeweging en werd in 1993 plaatsvervangend 'moefti' (hoogste geestelijke) van de deelrepubliek. In december 1994 vielen Russische militai ren Tsjetsjenië binnen in een poging de re bellie te onderdrukken en de deelrepubliek in het gareel te brengen. Kadyrov leidde een eenheid van de rebellen in de twintig maan den durende oorlog, die uitmondde in het vertrek van de Russische strijdkrachten. Hij raakte echter in 1999 gebrouilleerd met re bellenleiders Asian Maschadov en Sjamil Basajev, die hij verweet dat ze in zee waren gegaan met radicale moslims. Basajev ver weet hij bovendien dat hij de aangrenzende republiek Dagestan was binnengevallen, een stap die mede leidde tot de tweede Tsjetsjeense oorlog in september dat jaar. Maschadov, inmiddels president van Tsje tsjenië, ontsloeg Kadyrov wegens een ont moeting met Vladimir Poetin, de toenmali ge premier van Rusland. Het Kremlin be noemde hem vervolgens in 2000 tot hoofd van een burgerbestuur in Tsjetsjenië. Hoewel Kadyrov nauwe banden met het Kremlin onderhield, kwamen er geregeld ir ritaties tussen zijn bewind en Moskou naar buiten. Kadyrov verweet Russische militai ren herhaaldelijk een te hard optreden te genover de burgerbevolking. Ook nam hij afstand van Russische vooroordelen jegens Tsjetsjenen en noemde hij het misdadig om een geheel volk als crimineel te bestempe len. De Russische rekenkamer verweet hem fondsen te verduisteren die waren bedoeld voor de wederopbouw. Ondanks de spanningen schoof het Kremlin de gedrongen imam met het zware, hese stemgeluid naar voren als zijn kandidaat voor het presidentschap bij de verkiezingen van oktober 2003. Kadyrov's populariteit had ernstig te lijden onder beschuldigingen dat zijn veiligheidsdienst, die onder leiding stond van zijn zoon Ramzan, verantwoorde lijk was voor een golf ontvoeringen, moor den en ander geweld. Maar Poetin, Kady- rovs beschermheer in Moskou, bleef hem tot zijn dood toe steunen. Poetin noemde hem gisteren „een waarlijk heroïsch mens, die met al zijn activiteiten overtuigend be wees dat een heel volk niet over één kam kan worden geschoren met bandieten en terroristen." brussel/anp - Ruim tiendui zend Vlamingen hebben giste ren in het stadje Halle, iets ten zuiden van Brussel, gedemon streerd omdat ze vinden dat de Franstalige Belgen worden voorgetrokken bij de indeling van de kiesregio's. Ze eisten dat nog voor de Europese ver kiezingen in juni de indeling wordt veranderd. België is ver deeld in kiesdistricten, door gaans puur Vlaams of puur Waals. Alleen in het tweetalige Brussel kunnen de kiezers op kandidaten uit beide taalgroe pen kiezen. Maar door de hui dige indeling van de districten valt ook een groot gebied rondom Brussel, dat officieel Vlaams is, onder de tweetalige regelingen. De vele Franstali- gen die er wonen, en door gaans nauwelijks bereid zijn te integreren, kunnen dus op Waalse politici stemmen. Noren: Meer walvisvlees op menu Kustpartij wordt kribbig van de ophef die Whalewatch maakt over de walvisjacht. „Er zit veel geld in beelden van zielige zee hondjes in een plas bloed op witte sneeuw. En hetzelfde geldt voor de 'arme walvissen', zoals de protestindustrie het schildert. Men vergeet dat er miljoenen walvissen in zee zwemmen, die allemaal een goed leven hebben gehad." Dit willen de deelnemers aan de protestactie van vandaag ook helemaal niet betwisten, meent Remmerswaal. „Ons voornaamste bezwaar is de wreedheid ervan. Het is ge woon niet mogelijk om op een humane manier een walvis te vangen. Het duurt lang voor dat het beest echt dood is. Omdat een walvis de hartslag kan ver lagen en zijn adem wel een uur kan inhouden is het ook moei lijk om te controleren of het echt dood is voor de slacht be gint." Of Whalewatch iets bereikt bij de Noorse politiek, is maar de vraag. Sterker nog, de Noren willen uitbreiding van het quo tum. De Storting, het Noorse parlement, discussieert volgen de week over een nota, waaruit blijkt dat de regering de jacht graag wil uitbreiden. Hier aan gekoppeld wil het Bu reau voor Rauwe Vis geld uit trekken voor marketing en het walvisvlees wegtrekken uit de sfeer van exclusieve restau rants. De argumenten 'lekker en gezond' moeten walvis te rugbrengen op de eettafel van de doorsnee Noor, die ook wordt voorgelicht over de ver schillende bereidingswijzen. Remmerswaal is absoluut niet gelukkig met dit offensief. „Maar dit betekent dat er alles aan zullen doen om het Noorse publiek wakker te schudden en te laten weten dat dit toch echt niet kan." door onze correspondent Windy Kester osio - „Hier begrijpen we niets van". Marja Remmerswaal rea geert verrast als zij hoort dat voor het officiële begin van de Noorse walvisjacht - vandaag - al zeven walvissen zijn gescho ten door vier vissers die al een week geleden zijn uitgevaren. De Nederlandse is betrokken bij de campagne Whalewatch - een internationaal protest te gen de commerciële walvisjacht dat vandaag wereldwijd moet klinken als zo'n 25 walvisvaar ders de Noorse havens verlaten om tot eind augustus hun quo tum van 670 dwergvinvissen buit te maken. Remmerswaal was niet op de hoogte dat de Noorse walvisja gers vorige week al een 'valse start' maakten. "Vreemd', zegt ze, maar echt verbazen doet het haar ook weer niet. Een land dat zich niet houdt aan het we reldwijde verbod op de walvis vangst, neemt het misschien ook niet zo nauw met het begin van het seizoen, veronderstelt ze. Noorwegen is het enige land dat commerciële walvisvangst toelaat in haar territoriale wate ren. Met als argument dat het natuurlijke evenwicht op peil moet worden gehouden, steh de regering elk jaar een quotum vast van het aantal dieren waar op mag worden gejaagd. Dit jaar zijn het er dus 670, per stuk goed voor 700 kilo biefstuk. Dit komt in de Noorse supermark ten terecht, de rest van het 1500 kilo zware beest wordt geëxpor teerd naar Japan en IJsland. Of verwerkt tot worst en dieren- voer. Door de vervroegde jacht ligt het eerste verse walvisvlees al over twee weken in de win kel, meldt het Noorse Bureau voor Rauwe Vis verheugd. Politicus en oud-walvisjager Steinar Bastesen van de Noorse Terugtrekking blijft kern voorstel door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Ariel Sharon wil bin nen drie weken een nieuw plan presenteren, als alternatief voor het vorige week door zijn Li- kud-partij verworpen Losma- kingsplan, met een terugtrek king uit de Gazastrook als kem. De Israëlische premier heeft dat gisteren aangekondigd in de wekelijkse bijeenkomst van de ministerraad. Het nieuwe plan zal minder vergaand zijn dan het originele. Maar het staat al vast dat het binnen het kabinet op weer stand zal stuiten, hoe het ook uitvalt. De rechts-radikale partijen wil len niets van ontmanteling van nederzettingen weten, terwijl de gematigde centrum-partijen in de regering daar juist op hame ren. Intussen is het duidelijk ge worden dat Sharons (verwor pen) Losmakingsplan de eerste fase had moeten zijn van een breder opgezet initiatief voor een regeling van het Israëlisch- Palestijnse conflict. Volgens het Israëlische dagblad Yediot Acha- ronot had dit nieuwe diploma tieke initiatief moeten worden gepresenteerd als een Europees diplomatiek plan, waarna het onmiddellijk de steun zou heb ben gekregen van Israël. Maar het lijkt erop dat de verwerping van het Losmakingsplan een spaak in het wiel heeft gestoken. Achmad Kadyrov. Foto: AP stockholm/ap - Zweedse solda ten zijn gek op hun groene ca mouflage-ondergoed. Vorig jaar werden er 3.199 als 'vermist' opgegeven, blijkt uit een inven tarislijst van het Zweedse leger. De legeronderbroeken, in ver schillende groentinten, kostten het leger twee euro per stuk. De 15.500 nieuwe dienstplichtigen die zich jaarlijks melden krijgen er een paar als ze zich bij de ka zerne meldden. Ook de olijf groene handdoek is een geliefd item. Jaarlijks verdwijnen er 2.400 uit de kazerne. door onze correspondent Pascale Thewissen aarlen - Wie is Michelle Mar tin? De rol die de ex-echtgenote van Mare Dutroux speelde bij de kinderontvoeringen en - moorden blijft onduidelijk. Vandaag proberen de gerechts psychiaters voor de rechtbank in Aarlen antwoord te geven op de vraag hoe een moeder van drie kinderen zo diep kon zin ken. Onderdanig en slaafs. Zo profi leert Michelle Martin, de ex- echtgenote van Mare Dutroux zich graag. Hij sloeg haar, gooi de haar van de trap, ging vreemd bij het leven, verneder de haar. Ze pikte het; was volle dig in zijn ban. Zegt ze zelf. Maar volgens procureur Michel Bourlet was Martin helemaal niet niet zo willoos; integen deel, in zijn ogen is ze net zo schuldig als Dutroux aan de dood van An, Eefje, Julie en Mélissa. In de rechtszaal in Aarlen, waar het ex-echtpaar samen met twee andere verdachten terecht staat voor kinderontvoering en -moord schuift ze altijd ver weg van Mare Dutroux. Martin eist dat er een lege stoel tussen hen instaat omdat ze nog steeds, zegt ze, doodsbang is voor hem. Dat Dutroux vorige week door de gerechtspsychiaters werd omschreven als de perfecte psychopaat, is weinig verras send. Dat hij tot levenslang wordt veroordeeld, staat eigen lijk ook al vast. Vandaag zal dui delijk worden wat de psychia ters van Martin vinden. Is ze slachtoffer van Dutroux of een doortrapte leugenares? Hoe kon deze kleuterjuffrouw uit gegoed milieu zo diep weg zinken in de marginale wereld van Mare Dutroux? Hoe kon deze 44-jarige moeder van drie kinderen de Luikse meisjes Ju lie en Mélissa gewoon laten cre peren? Ze voerde wel de hon den eind 1995, toen Dutroux enkele maanden in de gevange nis zat voor een ander vergrijp. Maai- de kinderen in het hol in de kelder kregen niets. Martin ontmoette Dutroux op de schaatsbaan, diens favoriete jachtterrein. Zij is dan 21, hij 25, getrouwd en vader van twee kinderen. De wereldvreemde Martin is in een klap smoorver liefd. Dutroux, verklaart ze la ter, is haar god, haar goeroe. Martin doet alles wat hij wil. Ze helpt hem medio jaren tachtig zelfs bij het ontvoeren van jon ge meisjes en filmt hoe hij die verkracht. In 1989 krijgt ze daarvoor vijf jaar cel. Het paar trouwt in de gevangenis. Ze krijgen samen drie kinderen. Maitin voedt die alleen op. Dutroux is met andere dingen bezig. Hij wordt ook steeds ge welddadiger. „Flij beet me, kneep me, stak met een vork in mijn hand. Hij heeft twee keer mijn neus gebroken. Hij verne derde me, beledigde me waar vreemden bij waren. Hij noem de me hersendood of rattenge zicht. Soms dacht ik dat de dui vel in hoogsteigen persoon voor me stond", verklaarde ze tegen haar ondervragers. Van de ontvoeringen van Julie en Mélissa, de Hasseltse tieners An en Eefje en Sabine en Laeti- tia weet ze af. De laatste twee overleven de hel, de eerste vier niet. Het is Martin die de kin- derkooi onder Dutroux' huis in Marcinelle knalgeel verfde, kort voor Julie en Mélissa erin wor den opgesloten. Omdat ze dat een vrolijke kleur vond. Geen haar op haar hoofd die eraan dacht naar de politie te stap pen. „Ik was veel te bang", ver klaart ze voor de rechtbank van Aarlen. Onzin, zegt Bourlet. Volgens hem had Martin de kans om de kinderen te redden, maar heeft ze die niet gegrepen. Had ze dat wel gedaan, dan hadden de meisjes nog geleefd.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5