BINNEN LAN D PvdA wil proef 'gratis' bus en trein Rellen Staphorst lopen uit de hand Tumultueus slot van avond over Happy Chaos 'Verplichte registratie voor hersteloperaties maagdenvlies' De bajes is beslist geen vijfsterrenhotel 'Gids verantwoordelijk voor dood wandelaars' Uitreiking Franklin D. Roosevelt Four Freedoms Award Opvangboot zinkt in de Rijn ital inbraken >mt flink af idam - Het aantal inbra- Nederland is vorig jaar redaald. De hoeveelheid inbraken nam af met der- rocent, terwijl zes procent er woninginbraken wer- emeld. Dat blijkt uit de ieten Misdaadmeter van gemeen Dagblad. De vergeleek de criminali- jfers van alle 25 Neder- b politiekorpsen over Ten opzichte van 2002 »n dertigduizend minder f opengebroken. Het aan- jninginbraken daalde met itie vindt grote inepkwekerij ishoek - De politie heeft lag in een kassencomplex ;Zuid-Hollandse Putters- ten grote hennepkwekerij har schatting 130.000 tot b hennepplanten aange- d. Met dit aantal behoort ekerij tot de grootste van dekte illegale kwekerijen Ierland, aldus de politie, complex stonden onge- 15.000 stekjes en onge- )00 zogeheten moeder- n. De politie verrichtte anhoudingen. genoot steekt iw dood rdam - Een 32-jarige is zaterdag door haar I Amsterdam-Oost dood- en. Het incident vond in de woning van het lar. De politie werd ge- ierd door omwonenden. ;n troffen de vrouw jewond aan in het huis. in is gearresteerd. Wat er steekpartij vooraf is ge- s nog onbekend. er steekpartij pingbaas zoek gatha - De politie heeft en idee wie de dader is dodelijke steekpartij vo- iek op camping De Mes- er in Sint Agatha (ge- eCuijk). Toen werd de ;e campingeigenaar A. issum neergestoken door ïgdige inbreker. Uit on- k blijkt dat er waar- ijk een tweede persoon nbraken betrokken was. issum en zijn broer be leen van de inbrekers, e door een getuige wa- vaarschuwd. Tijdens een echtpaitij raakte het iffer dodelijk gewond. gedood ins caféruzie isch - Bij een schietpartij café in Den Bosch is in ht van zaterdag op zon- 131-jarige Bosschenaar leven gekomen. De po- at ervan uit dat in de :en vechtpartij is uitge- tussen enkele bezoe- aarbij is enkele keren op :htoffer geschoten. Toen tie arriveerde, waren er ftien bezoekers in het ca- ïog onbekende dader is ichtig. rende eend orzaakt chaos «dam - Een wandelende p de ringweg AIO bij Am- n heeft zaterdagmiddag keersongeval veroor- Een automobilist trapte rem toen hij het dier zag Dat resulteerde in een g waarbij vier auto's wa trokken en chaos over stroken ontstond. Een ance voerde twee gewon- Ook de dierenambulan- m opdagen, maar wat er eend is geworden, kon tie niet zeggen. ht weer zit sdag dwars IK-Ongeveer 195.000 n hebben zaterdag de andelijke Fietsdag verre- at is minder dan het re- ar 2003, toen de zonover- ustrumviering zo'n 0 fietsers trok. Het Ne ds Bureau voor Toerisme gressen wijt de daling t slechte weer. Opmerke- s overigens de deelname litenlanders, vooral Duit- (ers uit tiebureau wen - De politie heeft za- iriddag in het Gelderse 'gen tijdens een ontrui- 'ctie vijftien krakers aan een. De krakers zaten anuari in het voormalige bureau en de naastgele- 'nstwoning in Beunin- 'e politie zette bij de actie politiemensen in, waar een mobiele eenheid. De s hadden een barricade 'orpen met meubilair en Ne caravan. Ook beko- P zij de politie vanaf het n het oude politiebureau eren en verfbommen, al- politie. maandag lo mei 2004 Vlaamse Hasselt geslaagd voorbeeld rotterdam/anp-gpd - De PvdA wil experimenteren met 'gratis' openbaar vervoer in grote ste den, maar de partij vindt dat in gewikkelde overheidsregels die aanpak bijna onmogelijk ma ken. Partijleider Bos heeft dat zaterdag in Rotterdam gezegd tijdens een ontmoeting met zijn Vlaamse collega Steve Ste- vaert. In België zijn verschillende proeven met 'gratis' openbaar vervoer al geslaagd. „Vanzelf sprekend rijden bus en tram bij ons niet voor niets, maar iedereen moet er maar één keer, bij de belasting, voor be talen", legde de Vlaamse soci alistenleider Stevaert uit. Het 'gratis' vervoer met bus, ham of metro wordt daar bekostigd door voor alle inwoners van de stad de belastingen te verho gen. En echt gratis is het ook maar op een beperkt aantal plekken, liet Stevaert weten. Veel vaker gaat het om het goedkoper maken van het openbaar vervoer, zeker voor bejaarden en scholieren. Rotterdam bezuinigt de ko mende jaren twintig miljoen euro op het openbaar vervoer en wil een aantal minder be zette lijnen schrappen. Bos noemde dat een conservatieve oplossing. Ook is hij er niet voor de tarie ven te verhogen. Volgens de PvdA-leider moet de Neder landse overheid het mogelijk maken een voorbeeld te ne men aan de Belgische stad Hasselt, waar Stevaert als wet houder 'gratis' openbaar ver voer invoerde. Stevaert was met een aantal partijgenoten per touringcar naar Rotterdam gereisd. Hij ontmoette onder meer werk nemers en bestuurders van het plaatselijke openbaarver voerbedrijf, de RET. Later dis cussieerde hij met Bos in de centrale bibliotheek van de stad over onderwijs. Stevaert ontkende te zijn geko men als „ramptoerist". Aan vankelijk had hij laten weten de tocht naar het noorden te maken om te zien „hoe het le ven is zonder socialisten in de regering". Het bleek hem mee te vallen. „Er is absoluut niets mis met Nederland. Maar sommige maatregelen, zoals de besparingen, zouden nooit door de PvdA zijn genomen. middelburg - Nane Annan, de Zweedse echtgenote van secretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Naties, loopt zaterdag in de Nieuwe Kerk in Middelburg samen met koningin Beatrix en prins Constantijn naar de uitrei king van de Four Freedoms Award. Haar echtgenoot Kofi Annan was een van de gelauwerden. Nane Annan ont ving de prijs uit handen van oud-premier Ruud Lubbers en Anna Eleanor Roosevelt. De kleindochter van de oud president van Amerika was aanwezig namens het Ameri kaanse Franklin en Eleanor Roosevelt Institute. Dit insti tuut reikt al jaren de prijzen uit ter ere van de vier vrijhe den die zijn opgenomen in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens van de Verenigde Naties. Kofi Annan zelfwas verhinderd. De huidige internationale ontwikkelingen vereisten zijn aanwezigheid in New York, zo liet een woordvoerder van de VN eerder weten. Annan ontving de prijs voor zijn toewijding aan de Ver enigde Naties en „zijn inzet voor de verhoging van de le vensstandaard van alle wereldburgers". Andere Four Freedom Awards gingen naar de voormalige president van Estland Lennart Meri, de Palestijn Sari Nusseibeh, de Afrikaanse Marguerite Barankitse en grondlegger van de Europese Unie Max Kohnstamm. Foto: AP/Peter Dejong hilversum/anp - Het College Tarieven Gezondheidszorg (CTG) gaat in een brief aan de Orde van Medisch Specialisten aandringen op registratie van hersteloperaties van het maag denvlies. Dat meldde Henk van Vliet, plaatsvervangend direc teur van het CTG, zaterdag avond in het televisieprogram ma NOVA. Artsen die de her steloperatie in Nederlandse zie kenhuizen uitvoeren, declare ren die onder een andere code, om daarmee patiënten, veelal moslimvrouwen, geheimhou ding te verzekeren. Door het gebruik van de andere code wordt de ingreep tot dusver vergoed. Het CTG, een adviesorgaan van de minister van Volksgezond heid, vindt dit een economisch delict. Het meent bovendien dat een juiste registratie nodig is, zodat de politiek op basis daarvan kan besluiten of de sa menleving de ingreep moet ver goeden. Hersteloperaties wor den uitgevoerd bij moslimvrou wen die geen maagd meer zijn maar toch als maagd het huwe lijk in willen. Vaak wacht hen uitstoting uit de familie als dui delijk wordt dat zij al voor het huwelijk zijn ontmaagd. De hersteloperatie komt in veel gevallen op het declaratiefor mulier als een chirurgische in greep na een bevalling. Daar voor vergoedt de verzekering 1200 euro. M. Schutte, voorzitter van de Vereniging van Gynaecologen, is het niet met het CTG eens. „Wij hebben de patiënten ge heimhouding beloofd. Dan kan je het niet open en bloot regi streren en declareren. En dat de verzekering ervoor betaalt, moet je maar op de koop toe nemen." Omdat de hersteloperaties niet worden geregistreerd, is onbe kend hoeveel operaties er in Nederland worden uitgevoerd. NOVA deed een steekproef on der twintig ziekenhuizen, 18 procent van het totale aantal. Vijf ziekenhuizen weigerden medewerking. De andere gaven schattingen: samen voeren zij minstens 120 operaties uit per jaar. Dat zou betekenen dat het landelijk om vele honderden operaties gaat. granada/gpd/anp - De Spaanse politie ver denkt de 39-jarige gids van de Nederlandse wandelgroep die vorige week woensdag in de Sierra Nevada in de problemen kwam, van onzorgvuldig handelen. Hierdoor zou zij verantwoordelijk zijn voor de dood van drie Nederlanders tijdens een sneeuw storm op de berg Mulhacén in Zuid-Span- je. Dat hebben de Spaanse persbureaus EFE en Europapress gisteren gemeld op basis van politiebronnen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zegt niets te weten van de be schuldiging tegen de gids, Sonja van Z. „Ze heeft bij de politie een verklaring afgelegd, net als alle anderen van de groep." Een woordvoerster van het ministerie bena drukt dat het departement nog geen signa len heeft ontvangen dat van een officiële verdenking sprake is of dat de gids officieel verantwoordelijk wordt gehouden voor het wandeldrama. In de huidige situatie heeft zij dezelfde status als de andere Nederland se betrokkenen, aldus de woordvoerster. Artikel 142 van het Spaanse Wetboek van Strafrecht vermeldt dat op dood door „em- stige onvoorzichtigheid" een straf van een tot vier jaar staat. Volgens de Spaanse berichten onderzoekt de politie ook wat de verantwoordelijkheid is van het Haagse reisbureau Intertrek in het drama. Tegen de adviezen van de lokale autoritei ten in, nam Van Z. de groep van twaalf wandelaars afgelopen woensdagochtend toch mee op pad naar een berghut op 2500 meter hoogte. Twee vrouwen gingen na enige tijd terug naar het hotel, omdat ze het weer niet vertrouwden. De overige tien Nederlanders volgden de gids en verdwaal den in een sneeuwstorm, die drie van hen fataal werd. In een gesprek met EFE zeiden de twee vrouwen onder meer dat de gids als kaart alleen over een fotokopie beschik te. De lichamen van de twee vrouwen (56 en 69 jaar) en de man (53) die bij de bergtocht door onderkoeling om het leven kwamen, komen morgen of woensdag terug naar Ne derland, ongeacht het verdere verloop van het politieonderzoek. De 69-jarige vrouw die na de reddingsoperatie in het zieken huis moest blijven, is zaterdagmiddag ont slagen. De groep restte afgelopen weekein de niets anders dan wachten. Zaterdag hebben ze de beroemde Moorse citadel Al- hambra bezocht, volgens het oorspronke lijke programma van de vakantie. Gister ochtend zijn ze gezamenlijk naar een Spaanse mis gegaan. arnhem - Bergers hebben gisteren een begin gemaakt met de berging van de zogeheten 'drugsboot'. Het schip, dat bestemd is voor de opvang van zeventig verslaafden, zonk in de nacht van vrijdag op za terdag. De drugsboot ligt recht en stabiel op de rivierbodem. Het grootste deel van het schip steekt ech ter boven water uit omdat de rivier ter plaatse een diepte heeft van vier meter. Kranen zullen de 8o me ter lange en 12 meter brede boot van de bodem tillen. Daarna wordt het vaartuig leeggepompt. Foto: ANP/Marcel Antonisse staphorst/gpd - In Staphorst is het in de nacht van zaterdag op zondag tot flinke botsingen gekomen tussen grote groepen jongeren en de politie. Er wer den elf arrestaties verricht. Vijftig personen veroorzaakten volgens de politie vernielingen aan de Oude Rijksweg. Toen de jongeren lantaarnpa len over de weg legden, greep de politie in. Kort na enen werden de eerste klappen uit gedeeld. Even daarna werd een café met geweld ontruimd en zocht de politie met zoeklichten on der het viaduct naai- verdwaal de relschoppers. Een aantal omstanders was zo bang voor de gummiknuppels dat ze over de snelweg renden. De politie had de ongeregeld heden verwacht na een inci dent vorig weekeinde, toen er rellen waren rond een huis aan de OudeRijksweg. Toen werden vier personen aange houden, onder meer voor mis handeling. Drie van hen zitten nog in voorarrest. Over de kern van het conflict tussen de politie en de jonge ren in Staphorst, dat nu al meer dan een week duurt, lo pen de lezingen uiteen. Jonge ren zouden een week geleden getracht hebben het recht in eigen hand te nemen. De Staphorster R- zou het le ven van zijn buren structureel verzieken. De jongeren wilden de man een lesje leren, maar de politie stak er een stokje voor. Het verhaal dat jongeren het huis van de man in brand wilden steken, zou volgens de Staphorsters onzin zijn. Ook wordt de illegale brom merrace in Staphorst, op de ochtend van Koninginnedag, aangevoerd als bron van het conflict. De politie verbood de traditionele race en nam een aantal voertuigen in beslag. Aanvankelijk dachten de jon geren dat hun plannen waren verklikt door diezelfde R., maar dat blijkt op een misver stand te berusten. Het weekend aansluitend op Koninginnedag hadden er op zaterdagavond rellen plaats. Jongeren uit Rouveen, die huiswaarts keerden na disco- bezoek en niets met het con flict te maken hadden, moch ten van de politie niet via de Oude Rijksweg. Sommigen werden onterecht opgepakt, anderen moesten uren wachten. Er ontstond frustratie. Een gevoel dat werd versterkt toen de volgende ochtend in de krant stond dat Rouveense jongeren, en niet Staphorsters, de hoofdrol speelden in het conflict. den haag/anp - De landelijke open dag van het gevangenis wezen moet bij burgers het valse beeld wegnemen dat ge detineerden een luxe leventje leiden binnen de gevangenis muren. „Het grootste misver stand is wel dat gedetineerden allerlei luxe voorzieningen tot hun beschikking hebben en dat hun cel een hotelkamer zou zijn", zei minister Donner van Justitie zaterdag tijdens zijn rondleiding in het gevan geniscomplex Scheveningen. Criminelen die vanuit de bajes gewoon hun duistere zaken voortzetten, hun cel inrichten alsof het een kamer in een vijfsterrenhotel is, en daar ook nog eens prostituées ontvan gen. Het zijn onzinverhalen, volgens Donner en zijn amb tenaren, maar ze blijven gere geld de kop opsteken. De open dag moet dat beeld rechtzetten. De bezoekers kunnen het za terdag met eigen ogen zien: een cel is echt maar 2 bij 5 meter, en daar moeten gedeti neerden straks ook nog eens met zijn tweeën in. De gevan genen betalen zelf voor de in richting. Alleen tafel, stoel en bed worden van gevangenis- wege verstrekt. Het is sober, maar ook weer niet onmense lijk, vindt Donner. Als het een hotelkamer was, zou hij zo boeken. „Maar dan hoef je er alleen te slapen en weet je dat je er na een paar dagen weer weg kan." Een uur per dag mogen de ge detineerden naar buiten, 10 minuten bellen, en 1 uur per week bezoek ontvangen. Daar moeten ze dan wel een visita tie voor op de koop toe ne men. „In de blote kont. Geen excuus", zegt de gids. De doosjes met rubber hand schoenen die op een bankje in het onderzoekskamertje lig gen, laten zien dat het menens is. Als de gedetineerden zich niet aan de regels houden, komen ze in de strafcel terecht, een kale cel met alleen een matras op de grond. En als ze daar niet te handhaven zijn, dan is er nog de cel met dwangmid delen. Daar staat een tafel waar de gevangene op vastge bonden kan worden, en er hangen complete ME-tenues voor de bewakers, inclusief schild en wapenstok. „Niet om mee te slaan, maar om agressieve gedetineerden mee op afstand te houden ver duidelijkt lokatiedirecteur V. Hosek, voordat er nieuwe misverstanden ontstaan. Een stel dat de rondleiding ook heeft gedaan, geeft zich ge wonnen. „We dachten eerst: het lijkt wel een hotel, maar ik zou er toch niet graag ritten." Donner knikt tevreden. door Remko Tanis amsterdam/gpd - Chaos is te plannen. Dat bleek zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar een debat over nieu we idealen ontaardde in ruzie en scheldpar tijen. Gespreksleider Theo van Gogh schold Dyab Abou Jahjah, leider van de Arabisch- Europese Liga (AEL), uit voor 'pooier van de profeet' en ontlokte daarmee complete chaos en annulering van het slotdebat. Onder de noemer Happy Chaos gingen bijna duizend twintigers en dertigers op zoek naar hun idealen. „De babyboomers noemen ons de patat generatie, zonder mening", klinkt het pretentieus vanaf het podium tijdens de ope ning van de avond. „Maar wij kunnen de vol gende idealisten rijn!" De patatgeneratie zal wel eens even laten zien dat ze idealen heeft. Hoopvol gestemd na zo'n opzwepend begin zwermden de hip geklede jonge mensen door de verhitte schouwburg. Op weg naar debat ten over democratie en de vraag of je dat moet exporteren naar, zeg, Irak. Of naar een tafelgesprek over waar het om zou moeten draaien in de economie: geld of toch ook mens en milieu? „Ik weet hoe het gaat, want ik zit in al die clubs waar jij ook in zitj Met die opmerking naar partijgenoot André Gerrits in het debat over democratie sloeg PvdA-Twee- de-Kamerlid Bert Koenders, onbedoeld, de spijker op zijn kop. Happy Chaos was vooral preken voor eigen parochie. De zieltjes voor de nieuwe idealen waren al gewonnen voor de avond begon. Door de wandelgangen van de schouwburg - op het rode tapijt liggen flyers van 'Adopteer een kip' - naar de rookfoyer annex bar, waar actrice Georgina Verbaan en Quote-hoofdre dacteur Jort Kelder hun idealen over bont proberen te verkondigen. Ze worden hope loos overstemd door de gesprekken van an deren in de foyer. Af en toe klinkt er nog een flard Georgina bovenuit, „...mensen en die ren... respect hebben... vlees eten..." Enkele jongens zijn meer bezig met de vraag hoe het Leidseplein er zondag uit zal zien, als Ajax wordt gehuldigd. Het publiek dat door de schouwburg van de bat naar bar struint, is geëngageerder dan de gemiddelde Nederlander. Maar nieuwe idea len? Discussies over hoe de patatgeneratie het heft in handen kan nemen in de maat- schappij? Nee. En de echte chaos kwam pas aan het eind van de avond, toen filmregisseur en colum nist Van Gogh besloot als aftrap van het slot debat Abu Jahjah, die op de eerste rij zat, te schofferen. De leider van de Arabisch-Euro- pese Liga had aangegeven niet te willen de batteren onder leiding van Van Gogh, die in rijn columns vrijwel continu de islam hard aanvalt.Allah weet het altijd beter!", schreeuwt Van Gogh Abu Jahjah na, als die na de eerste belediging de zaal uit loopt. D66- leider Boris Dittrich besluit daarop ook op te stappen, maar niet voordat hij Van Gogh in de microfoon 'een ongelooflijk onbeschofte lui' noemt. Waarop Van Gogh Dittrich weer uitscheldt en de halve zaal opstapt, uit pro test tegen Van Gogh. Waarna ook Van Gogh besluit maar op te stappen. Georgina Verbaan probeert nog te redden wat er te redden valt. Niets dus. De zaal is om, deels al dronken. Sommigen kwamen toch alleen maar voor het feest, want waar in Amsterdam kom je nog voor tien euro een club in? Het slotdebat wordt geschrapt, de chaos vloeit over in een feest dat ook niets meer wordt. De schouwburg stroomt leeg.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3