De dans om tien finaletickets GESPREK VAN DE DAG Zonneauto op tournee Nederland sluit de rij in voorronde Songfestival =r De allerliefste maandag 10 mei 2oo4 DAGELIJKS LEVEN •''ik KR£EC3 va/el pe IM PRDK PAT ze. onze vtlpftsrek-em 5êrieuj- fjaaaeaj MENSELIJK The Children of Herakles van Peter Sellars is de openingsvoorstelling van het komende HOLLAND FESTIVAL (4 tot en met 27 juni in Amsterdam). RUUD LUBBERS, Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen voor de Verenigde Naties, zal de avond inleiden. De voorstelling gaat over het vluchtelingenvraagstuk. De opening in de Beurs van Berlage zal plaatshebben in aanwezigheid van leden van het Koninklijk Huis, aldus de organisatie van het Holland Festival. Het ko mende Holland Festival is het laatste van artistiek leider Ivo van Hove. Hij heeft het Holland Festival zeven jaar lang voor zijn rekening genomen. Hij wordt opge volgd door Pierre Audi van De Nederlandse Opera. De grote PLATENMAATSCHAPPIJ EN gaan voor bijna vijftig miljoen dollar aan achterstallige ROYAL TY'S uitbetalen aan Dolly Parton, Gloria Estefan, P. Diddy en duizen den andere, minder bekende muzi kanten.. Uit een onderzoek van de procureur-generaal van de staat New York bleek dat veel artiesten geen royalty's kregen omdat de platenlabels het contact met hen verloren waren of gewoon gestopt waren met de betalingen. Als ge volg van de schikking komen er nieuwe procedures die ervoor moe ten zorgen dat de muzikanten en hun nabestaanden krijgen waar ze recht op hebben. De helft van het verschuldigde geld is al uitbetaald. Foto: AFP Koningin BEATRIX verricht zondag 12 september in Den Haagde officiële her opening van Theater DILIGENTIA. Het theater aan het Lange Voorhout is in an derhalf jaar grondig verbouwd en gerenoveerd. De vorstin zou de heropening al in maart verrichten, maar het evenement werd toen afgelast naar aanleiding van de dood van koningin Juliana. de foto's te publiceren en te schrijven over haar behandeling. Eerder had een lagere rechtbank het fotomodel in het ongelijk gesteld en haar de proceskosten van de krant - zo'n 350.000 Britse pond (516.000 euro) - laten betalen. De Law Lords draaiden dat vonnis terug en wezen Campbell een schadevergoeding toe van 3.500 pond. Foto: AP De Nuna II, de Nederlandse zon neauto die vorig jaar de World So lar Challenge in Australië won, gaat een Europese tour maken. De Nuna zal op 29 mei vanuit Grie kenland vertrekken en op 11 juni Portugal bereiken. Onderweg doet de zonnewagen vijftien landen aan. Doel is onder meer via een Jorine Rommers Velen willen terug naar de natuur, maar het liefst wel met de auto kindertekenwedstrijd aandacht te vragen voor duurzame vormen van energie. Het begeleidende Nuon Solar Team bestaat uit studenten van de TU in Delft. Een deel daarvan be hoort tot het team dat vorig jaar in Australië wereldkampioen werd met de Nuna II. De coureurs die de zonnewagen beurtelings besturen liggen vanwege de gestroomlijnde vorm van de Nuna in de cockpit. Het Nuon Solar Team volgt in drie hybride-auto's, die zowel over een verbrandings- als elektromotor be schikken. Het team bestaat uit on der meer technici, logistieke mede werkers en softwareprogram- meurs. Gedurende de tour legt de zonnewagen 6500 kilometer af zonder een druppel benzine, anp De 49ste editie van het Eurovisie Songfesti val, dat dit jaar in Istanbul wordt gehouden, heeft een andere opzet dan voorgaande edities. Wegens de uitbreiding van de Euro pese Unie zijn er nu zoveel kandidaten dat die niet meer in één uitzending passen. De strijd is daarom gesplitst in een finale op zaterdag 15 mei, waarvoor zich al veertien landen hebben geplaatst, en een voorronde op woensdag 12 mei. In die voorronde strij den 22 landen, waaronder Nederland, om tien tickets voor de finale. Hieronder in volgorde van opkomst de deelnemers aan die voorronde. Finland Het liedjesevenement wordt geopend door Finland dat dit jaar Jari Sillanpaa afvaardigt met het liedje 'Takes 2 to tango'. Het is een pakkend nummer met een grappig tango ritme. Volgens kenners moet Jari nog wel aan zijn podiumpresentatie werken. Wit-Rusland De Wit-Russen sturen het duo Aleksandra en Konstantin naar Istanbul met het En gelstalige nummer 'My Galileo'. Zangeres Aleksandra moet nog wel aan de uitspraak van die taal schaven, maar het vrolijke lied je maakt volgens Songfestival-watchers ze ker kans op een finaleplaats. Zwitserland De Zwitsers zijn al tijden niet meer succes vol op het Eurovisie Songfestival. Dit jaar proberen ze het met Piero Esteriore. Samen met zijn MusicStars zingt hij het nummer 'Celebrate'. Letland In de Letse hoofdstad Riga werd verleden jaar het Songfestival gehouden, maar hun afvaardiging eindigde niet hoog genoeg om in één keer door te stoten naar de finale in Istanbul. Via de voorronde proberen ze dat alsnog met Fomins Kleins dat het num mer 'Dziesma par laimi' ten gehore gaat brengen. Israël Israël twijfelt blijkbaar aan de kansen van David D'Or ('Le'ha'amin') in Istanbul, want het ministerie van buitenlandse zaken gaf alle Israëlische ambassadeurs opdracht in hun landen te lobbyen voor deze inzen ding. In het Engels heet het liedje 'To Belie ve' en het bevat een vredesboodschap. Vol gens de Israëli's is de stem van D'Or van 'uitzonderlijke kwaliteit'. Andorra Nieuwkomer Andorra treedt aan met de 24-jarige Marte Roure. Zij zingt het lied 'Ju- garem a estimar-nos'. Portugal Zangeres Sofia mag namens Portugal in het Turkse strijdperk treden. Met het nummer 'Foi Magia' hoopt zij op een magisch mo ment, maar volgens deskundigen is dat ij- dele hoop. Malta Met het nummer 'On again...off again' doet Malta serieus mee in de strijd om de eind overwinning. Het mierzoete liedje wordt gezongen door Julie Ludwig. Zij mogen in de voorronde als achtste van de 22 kan didaten het podium beklimmen. Monaco De Monegasken doen sinds 1980 niet meer mee aan het Songfestival, maar nu komen ze terug met Maryon. Deze zangeres gaat het lied 'Notre Planete' zingen en vormt daarmee een gevaarlijke outsider. Griekenland Een overwinning kunnen de Grieken wel schudden, menen diverse kenners. Toch gaat zanger Sakis Rouvas vol goede moed naar de voorronde met het nummer 'Shake Oekraine Zangeres Ruslana uit Oekraïne mixt in het nummer 'Wild dances' diverse muziekstij len door elkaar. Haar inzending zal daarom zeker opvallen bij het stemmende Europe se tv-publiek. Litouwen De tweede helft van de voorronde begint met het duo Linas Simona uit Litouwen. Hun zomerse liedje 'What happened to your love?' is zeker niet kansloos in de lied jescompetitie. Albanië Met een snel en flitsend liedje ('The image of you') probeert zangeres Anzeja Shahini te scoren namens debutant Albanië. verdedigen en doet dat met het nunui 'Stay forever'. Het is een vrolijk poplie ni dat veel wegheeft van eerdere Zweei' zendingen. Estland Ook vrolijkheid troef bij de afvaardigii) Estland. Neiokoso kan met het nui 'Tii' hoge ogen gaan gooien. Kroatië Kroatië probeert het in de Turkse stad >ei een ballad. Ivan Mikulic is de zanger Kroatische eer verdedigt met het num 10 'You are the only one'. Deskundigen! 1, len de ballade als oersaai. Denemarken 'Shame on you' is het Deense liedje tii ci het Songfestival 2004. Dat schamen ra 25 de zanger Tomas Thordarson volgens )0 ners zeker op zichzelf betrekken. Servië- Montenegro Na twaalf jaar afwezigheid is Servië-M|| tenegro weer van de partij en ze komi I sterk terug met de ballad 'Lane moje' ger Zeljko Joksimoviae wordt door de digen in de favorietenrol geduwd. Lisa Andreas (Cyprus) Foto: EPA Cyprus 'Stronger every minute' van Lisa Andreas lijkt ook echt een sterke inzending te zijn. Het ingetogen liedje wordt door kenners als een echte kanshebber op de eindtitel be schouwd. Macedonië Zanger Tose Proeski treedt namens Mace donië in het strijdperk met het nummer 'Life'. Slovenië Het duo Platin gaat de eer namens Slovenië Bosnië- Herzegovina De jonge zangeres Deen zal zeker op\ ei in Istanbul. Haar erotische act bij het ii 'In the disco' is een zeer bijzondere ii ia ding. Deen kan wellicht voor een ven ie zorgen. Nederland Als laatste van de 22 landen in de voo s de mag Nederland de bühne op. Het is Re-union zingt het intieme liedje 'Wil you' en hoopt dat dat nummer vers ii geheugen blijft zitten bij het tv-publit na dit liedje mag gaan stemmen. De ningen zijn verdeeld over de kansen deze ballad. De kwaliteit van het liedj ia wordt breeduit onderschreven, maar vreesd wordt dat het eenvoudige 'Wit you' kan ondersneeuwen in het overi se Songfestival-geweld, anp 49ste Eurovisie Songfestival Kwalificatieronde, woensdag 12 mei Door de uitbreiding van de EU zijn er zoveel kandidaten dat een voorselectie noodzakelijk is. Landen die vorig jaar niet bij de eerste 10 waren en niet bij de grote vier horen strijden in een kwalificatieronde om een finaleplaats. Land Artiest Liedje 1 Finland Jari Sillanpaa Takes 2 to tango 2 Wit-Rusland Aleksandra Konstantin My galileo 3 Zwitserland Piero Esteriore MusicStars Celebrate 4 Letland Fomins Kleins Dziesma par laimi 5 Israël David D'Or Leha'amin 6 Andorra Lisa Andreas Stronger every minute 7 Portugal Marta Roure Jugarem a estimar-nos 8 Malta Sofia Foi Magia 9 Monaco Julie Ludwig On again...off again 10 Griekenland Maryon Notre planète 11 Oekraïne Sakis Rouvas Shake it 12 Litouwen Ruslana Lyzhichko Wild dances 13 Albanië Linas ir Simona What happened to your love 14 Cyprus Anjeza Shahini Imazhi yt 15 Macedonië Tose Proeski Lite is a book 16 17 Slovenië Estland Platin Neiokösö Stay forever j" Til 18 Kroatië Ivan Mikulic' Dajes mi krila 19 Denemarken Tomas Thordarson Sigdef iogn 20 Servië-Montenegro Zeljiko Joksimovi Lane moje 21 Bosnië-Hercegovina Deen In the disco 22 Nederland Re-union Without you 12 en 15 mei 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Land Artiest Spanje Ramón Oostenrijk Tie Break Noorwegen Knut Anders Serum Frankrijk Jonatan Cerrada Liedje Para llenarme de ti Du bist High A chaque pas Finale, zaterdag 15 mei Uitslag Duitsland Max (Maximilian Mutzke) Can't wait until tonight T" FIT i t_ België 1 Life T~ 1 Land Rusland (xx kwalificatieplaatsen) Artiest Julia Savicheva Uitslag Believe me IJsland Ierland Polen Ver. Koninkrijk Turkije Roemenië Zweden Jón Jósep Snjaebjörnsson Chris Doran Blue Cafe James Fox Athena Sanda Ladosi Lena Philipsson Heaven If the World Love song Hold on to our love For real I admit Detgöront turning anp bron: Eurovision Song ConteS Het cadeau draagt alle sporen van de haast waarmee het in elkaar is gezet. Achter het doorzichtige plastic met de kleurige linten gaat een grijs object schuil, dat nog het meest wegheeft van een plakkaat kots dat in klei is vereeuwigd. Op strategische plekken zijn, schots en scheef (er zit er zelfs eentje op z'n kop), drie waxi nelichtjes geplaatst. Het ene uiteinde van - ja, van wat eigenlijk? - is afgebroken. Tijdens het transport van school naar huis, zegt mijn zoon (7) die er zelden in slaagt die vijftig meter zonder ongelukken af te leg gen. Hij zet het pakje, waarop een hart is geplakt dat door hem angstaanjagend zwart is geschilderd, op de eettafel neer. En - als ik het zelf niet had verstopt - zou het daar nog hebben gelegen als zijn moeder later die dag was thuisgekomen. In een uitsparing op het zwarte hart staat: 'Lieve mama, vandaag wordt u ver wend omdat u de ALLERLIEFSTE bent. Belast met die ervaring - en die van voorgaande moe derdagen - kijk ik een paar dagen later met verbazing naar een foto van een jongetje in de grootste ochtend krant van Nederland. Jasper van den Aakster, heet het ventje, en hij komt uit Hoorn. Hij zit op de foto met zijn hand onderzijn kin en een smartelijke uitdruk king op het gelaat. Hij is ten einde raad, staat er ten overvloede nog bij. Jasper is gefotografeerd op de plek waar hij op Koninginnedag per ongeluk het cadeau dat hij voor zijn moeder maakte, heeft verkocht. Het ging om een vilten tasje voor haar mobieltje, dat hij in een blauwe schoudertas had verstopt. Die schou dertas werd op de vrijmarkt per ongeluk verkocht. Aan twee vrouwen, meldt het bericht, maar dat lijkt me geen signalement waar ze bij Opsporing Verzocht wat mee kunnen. Natuurlijk is het goed dat ook de grootste krant de ogen niet sluit voor het kleinste leed. Maar toch roept het bericht vragen bij me op. De foto stond er vijf da gen na Koninginnedag in. Had Jasper pas na enige tijd in de gaten dat hij het vilten hoèsje kwijt was? Of kostte het hem vijf dagen om de redactie van dit be langwekkende nieuwsfeit te overtuigen? En dan nog wat: wat denkt hij met deze actie te winnen? In het gunstigste geval krijgt hij zijn vilten prul terug, over handigt het op moederdag aan de vrouw die hem ver wekt heeft, die hem dan pruilend zal laten weten: Ja, ik las al in de krant wat je voor me had gemaakt'. Het belang van het moederdagcadeau zit namelijk niet in het cadeau zelf. Het zit in het feit dat je iets ge maakt hebt. Wat je hebt gemaakt, doet er niet toe. Er zullen best wel moeders zijn die het eerste cadeautje van hun kroost nog koesteren, maar het aanbod aan grof huisvuil is bij ons in de wijk op de maandag na moederdag altijd veel groter dan normaal. Het tweede belangrijke aspect van het moederdagcadeau zit in de geheimhouding. Het cadeau dient te worden verstopt, je mag niet verklappen wat het is, maar je moet er wel dagenlang toespelingen op maken. Daar heeft Jasper allemaal niks van begrepen. Vijf minuten na mijn zoon komt mijn dochter thuis. In - alweer - doorzichtig plastic met kleurige linten eraan zit een gefiguurzaagde bloempot, met op de zijkant een stuk gaas waarachter mos is gestopt. Boven de pot uit steken hoekig gezaagde tulpenkoppen die op gekleurde knijpers zijn geplakt. „Hier, m'n moederdagcadeau", zegt ze achteloos, voordat ze wegrent naar een vriendin. De lijm achter één van de knijpers heeft losgela ten en de kop van een gele fulp ligt onderin het plastic. Een oranje tulp gaat het ook niet lang meer maken, schat ik in. Ik overweeg nog heel even een ingrijpen met houtlijm en montagekit, maar besluit dan dat ik de authenticiteit van het werk geen geweld aan wil doen. Ik loop de trap op om twee kapotte cadeaus te verstoppen. Mijn moederdag kan niet meer stuk. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2