SPORT 8 Trainer tabee? Barcelona 5: HDC 988 maandag 10 mei 2oo4 I- t/i - ui j ui Oi Drie voetbalclubs in de regio hebben hun trai ner tijdens het seizoen de laan uit gestuurd. De resultaten waren slecht bij w Leiden, Leid- sche Boys en RCL. De drie hoopten op een 'schokeffect', of dat de interimtrainer de ploeg wel aan het voetballen zou krijgen. Al ledrie zijn gedegradeerd. Is het wegsturen van een trainer paniekvoetbal? Of is het de enige kans om misschien het noodlot af te wenden? Frans Sjardijn, dit seizoen de laan uitge stuurd bij w Leiden dat degradeerde uit de derde klasse: „Tsja, dat de drie clubs die hun trainer weg sturen vervolgens degraderen geeft aan dat het inderdaad niet werkt. Uit het oogpunt van de club kan ik het me wel voorstellen, tot op zekere hoogte, maar het wegsturen van de trainer gaat wel voorbij aan de wer kelijke problemen. Die beginnen bij een ge brek aan kwaliteit in de spelersgroep. Na tuurlijk heeft een trainer ook invloed op de resultaten, maar dat is beperkt. Als het niet klikt tussen de spelers en de trainer dan kan ik begrijpen dat de trainer eruit moet. Dat LINKS BUITEN Pena heeft record doelpuntloosheid madrid - Juan Manuel Pena heeft sinds zondag een record op zijn naam, waar hij waar schijnlijk niet trots op is. Nog nooit heeft een voetballer in de Spaanse competitie zo lang niet gescoord als de Boliviaanse in ternational. De speler van Val- ladolid, die zondag in de wed strijd tegen Real Sociedad (2-2) met rood van het veld werd ge stuurd, scoorde nu al 248 wed strijden niet. Pena 'verbeterde' hiermee het oude record. Dat stond op naam van de Spaanse oud-international Pedro De Fe lipe, die voor Real Madrid speelde. Pena kwam in 1995 naar Valladolid en scoorde een keer voor het Boliviaanse elftal. Water te koud voor zwemmers madrid - Het is onzeker of deze week bij de Europese kampi oenschappen zwemmen in Ma drid de wedstrijden openwater kunnen doorgaan. Het water is momenteel nog te kopd. De on dergrens is 14 graden Celsius, terwijl de temperatuur van het water bij Pelayos de la Presa zondag nog niet eens 12 graden haalde. Woensdag moeten de zwemmers in de openlucht voor het eerst in actie komen. Twee uur voor de start wordt de watertemperatuur gemeten. Onder de 14 graden mag er niet worden gezwommen, bij om standigheden tussen de 14 en 16 graden mogen de deelne mers gebruikmaken van een 'wetsuit', een isolerend zwem pak. Voor Nederland doen er twee zwemsters mee, Edith van Dijk (alle afstanden: 5, 10 en 25 km) en Etta van der Weijden (10 km). was bij Leiden zeker niet het geval. We pak ten geen punten door pech en door blessu res op het verkeerde moment. Dan krijg je paniekvoetbal. Toen ik er nog was haalden we zes punten, daarna pakte de ploeg er nog zeven. Dus is de club er per saldo niks op vooruit gegaan door mij weg te sturen." Phil Verstraaten, voorzitter van Lugdu- num, waarvan het zondagteam degradeer de maar trainer Ronald Rosdorff op zijn post bleef: ,,Hem wegsturen is niet aan de orde ge weest. Ik vind dat zó'n onzin, echt flauwe kul. Met de groep die de trainer ter beschik king had heeft hij zijn best gedaan. Meer zat er helaas niet in en dat beseft de club ook best. Als je kampioen wilt worden, moet je geluk hebben. Dat hadden we vorig jaar. Nu hadden we een hoop pech en degraderen we. Waarom zou je überhaupt een trainer wegsturen? Dan moet iemand het wel heel bont maken. Maar als hij zijn werk goed doet, dan zie ik er geen enkele reden voor/' Bram Brandt, voormalig bestuurslid 'voet balzaken' van RCL, dat eerder dit seizoen trainer Bob van Bohemen ontsloeg maar toch degradeerde: „Ik heb er een tweeslachtig gevoel over. Als trainer heb ik altijd geredeneerd: je begint met 13, 14 man. Daar maak je ook het sei zoen mee af. Bovendien vind ik het mense lijk aspect belangrijk, de trainer wordt be schadigd. Onze trainer Bob van Bohemen zei: ik krijg niet de kans te bewijzen dat we het toch redden. Daar heeft-ie gelijk in. Toch hebben we bij RCL een andere trainer aangesteld. Dat kwam omdat een aantal ou dere spelers aangaf het niet meer in de trai ner te zien zitten. Uiteindelijk heeft het voor de afloop van het seizoen niet uitgemaakt. Al denk ik wel dat we met Bob ook waren gedegradeerd." Jos Pesschier, voorzitter van SJC, dat dit voorjaar in degradatiegevaar geraakte. De ploeg overwoog niet om trainer Roland Ebbeling, die aan zijn laatste seizoen bezig was, eerder weg te sturen: „Als je zoiets doet, moeten de verhoudingen verstoord zijn. Daar was bij SJC geen sprake van. Als de prestaties tegenvallen, kan dat zoveel oorzaken hebben. Het besluit om het contract met de trainer niet te verlengen, hadden wij al genomen voor we aan onze 'slechte periode' begonnen." Peter Huigsloot, ontslagen bij Leidsche Boys dat daarna uit de vierde klasse lazer de: „Nee, ik denk dat het - zeker op dat niveau - niet werkt om een trainer weg te sturen. De ploeg kwam wat kwaliteit tekort, dat is gebleken. Voor de winterstop draaiden we redelijk mee, maar daarna zat het tegen. Blessures, weinig aanvulling uit het tweede. - 'A Het enthousiasme van het begin was weg, het werd echt een ploeg die onderaan staat, met alles wat daarbij hoort. Penalties krijg je tegen en nooit mee, dat soort dingen. Ach teraf denk je: had ik niet wat aanvallender moeten spelen. Maar ik wist ook wel dat ik bij Leidsche Boys aan de slag ging. En toch heb ik het gevoel dat we erin hadden kun nen blijven. Joh, ik zeg nog steeds 'we'. Het klikte ook best goed met de spelers. Natuur lijk zijn er altijd mensen die niet blij zijn als ze niet in de basis staan. Die kleine groep, gesteund door de assistent-trainer, kreeg langzaam de overhand. Ik had toch wat meer eendracht binnen de club verwacht. Ik heb geen gevoel van genoegdoening nu Leidsche Boys is gedegradeerd. Voor mij was het natuurlijk heel zuur geweest als ze na mijn ontslag plotseling met drie of vier nul waren gaan winnen. Maar daar was ik niet zo bang voor. Het is trouwens altijd slecht voor je naam als je ergens eruit wordt gekegeld. Voor die gasten die elke week drie keer kwamen trainen en er helemaal voor gingen, vind ik het heel erg rot dat ze zijn gedegradeerd." UIT GESPROKl SPORT IN BEELD Formule 1, Grand Prix van Spanje. Barcelona, mei 2004. Barcelona is terug aan de top in Spanje en is bezig aan een sensationele inhaalrace. Het succes van de ploeg uit Catalo- nië heeft de discussie op gang gebracht wie hiervoor het meest verantwoordelijk is. Is de wederopstanding van het elftal te danken aan Ronal- dinho of aan Edgar Davids? Ik denk dat ze beiden voor het team belangrijk zijn, maar wie echt belangrijker is, zal wel een persoonlijke keuze blijven. Feit is dat voor de komst van Edgar Davids tiaar Barcelona de ploeg niet goed draaide. Frank Rijkaard wist de balans in zijn team met de komst van Davids te herstellen en dat is voor het team, zo valt nu te constateren, heel belangrijk ge bleken. In het voetbal kan je pas scoren als je in balbezit bent. Hoe dichter bij het doel van de tegenstander je de bal verovert, hoe sneller je als ploeg kunt scoren. De balafpakker moet pressing kunnen spelen en is bepalend waar en wanneer de aanval van zijn eigen team begint. Waterdrager, balafpakker, hoe je hem noemt is eigenlijk niet zo belangrijk, wat hij doet des te meer. Het veroveren van de bal is een van zijn belangrijkste taken. Meestal moet hij de bal zelf veroveren, maar hij kan ook door de juiste positie - vooral gevoel voor positie is belangrijk - in te nemen het spel ophou den of de tegenstander verkeerd laten pas sen. Alles wat hij doet moet functioneel zijn. Positioneel kunnen spelen is een eer ste vereiste voor zo'n type speler. Hij moet de balans in het team houden en zowel aanvallend als verdedigend kunnen denken, handelen en spelen. Hij moet als een bokser altijd in beweging zijn en op de voorvoeten kunnen anticiperen op de vol gende bal of actie. Hij moet zichzelf volle dig kunnen wegcijferen en in dienst van de vedette (indien aanwezig) en het team spe len. Bij de laatste klassieker Feyenoord-Ajax speelde de Tsjech Tomas Galüsek weereen belangrijke rol voor zijn team. Hij was overal op tijd om de gaatjes te dichten en hij was zeer nadrukkelijk aanwezig. Vaak begint de aanval van Ajax bij hem, zijn spel is zeer functioneel. De combinatie van de sterspeler en de waterdrager is be kend. Ik noem een paar voorbeelden: Cocu/Rivaldo bij Bar celona, Davids/Zidane bij Inventus en nu weer Davids/Ro- naldhiriho bij Barcelona. Samen zijn zij perfect. De combi natie van de twee spelers is absoluut beter dan de som der delen. Zij completeren elkaar. In deze combinaties is het uiterst belangrijk dat de water drager zo simpel mogelijk speelt. Hoe voorspelbaarder hij speelt, hoe genialer en creatiever de stervoetballer kan spe len. De waterdrager moet hem zoveel mogelijk tijd en ruim te geven voor zijn acties en dus zal hij de bal vaak maar een of twee maal moeten raken. Als ik vroeger lang wachtte met de bal, kreeg Coen Moulijn geen tijd voor zijn actie en kreeg hij van de verdediger een doodschop. Dus zorgde ik er altijd voor dat hij heel snel werd ingespeeld. Juiste balsnelheid en juiste speelbeen. Het lijkt een beetje overdreven dcit één dergelijke speler het elftal weer in evenwicht kan brengen. Maarzo zit het in een team soms in elkaar. Real Madrid is dit seizoen exact de te genovergestelde weg op gegaan. Bij de 'Koninklijke' hebben ze de 'balansman' van hun team, de Franse middenvelder Claude Makalele, afgelopen zomer aan Chelsea verkocht. Het is inmiddels wel duidelijk dat ze op het middenveld daardoor vaak in de problemen komen ondanks de aanwe zigheid van vele grote vedetten. Beckham en Guti zijn niet bepaald balafpakkers, waardoor de balans in het team zoek is. Edgar Davids blijkt bij Barcelona niet alleen de balans in het team te hebben hersteld. Hij is de bindende factor ge worden, ook omdat hij ontzettend motiverend naar zijn medespelers is. Als dan de kwaliteiten en het vertrouwen in de ploeg samenkomen, kan een elftal naar grote hoogte stijgen. De goede waterdragers kunnen dit hun hele carrière vasthouden omdat zij weten wat hun kwaliteiten en hun zwaktes zijn. Ze concentreren en focussen zich op de wedstrijd. In de ogen van anderen vaak tot in het extreme, maar niemand realiseert zich dat hun rol van eminent belang is en dat het werk dat ze op het veld doen geestelijk en fysiek slopend is. Ze hebben alle krach ten nodig voor hun wedstrijden. In de kleedkamer van Barcelona schijnt Davids na een wedstrijd 'total-loss' te zijn. Dat verbaast mij niets. Ik kon voor de wedstrijd, in de rust en direct na afloop nog geen slok water door mijn keel krij gen omdat ik dan moest overgeven. Dat had allemaal te maken met concentratie, spanning, inzet en tot het uiterste gaan. Pas uren na de wedstrijd was ik een beetje hersteld. Daardoor is er soms weinig behoefte om aandacht te beste den aan randzaken en ben je eigenzinnig en onbenader baar. Davids wil eigenlijk gewoon lekker voetballen, zijn taak uitvoeren en alle krach ten in de wedstrijd geven. Daar heeft hij veel plezier in, zonder gezeur er omheen. Schnab bels en tv-werk laat hij langs zich heen gaan. Want hij wil alleen rust. Een man als Davids wil buiten het veld mis schien wel netzo zijn als binnen de lijnen. Zonder franje, maar kwalitatief toch op een hoog niveau. Waterdragers kunnen eigenlijk maar één fout maken. Als ze gaan denken en spelen als een vedette. Dan gaan ze aan hun eigen kwaliteiten voorbij en vergeten ze te doen waar ze goed in zijn. Dan zijn ze aan vervanging toe. Maar als ze niet spelen, worden ze pas echt gemist. Wim Jansen Wim Jansen vervangt op deze plaats enkele keren de zieke Frank Snoeks UIT HET OOG Rick van Dijk voetbalde voor Fore- holte, UVS, Noordwijk en weer Fo- reholte. De 36-jarige inwoner van Voorhout moest relatief vroeg stoppen met voetbal op het'hoog ste niveau. Een rugblessure weer hield de technisch tekenaar ervan zijn voetbaltalenten volledig te ont plooien. „In de jeugd heb ik altijd bij Fore- holte gespeeld. Ik deed ook aan zaalvoetbal bij Bax zeefdrukkerij en daar zat ik in een team met Mario Faber en Hans van Leeu wen. Zij haalden mij over om naar UVS te komen. Ik wilde hogerop dus dat leek me wel wat. Ik ging altijd bij Noordwijk kijken omdat een goede vriend, Rob van Dijk, er keepte. Hij is later naar het be taald voetbal gegaan. John Eelman vroeg me om naai- Noordwijk te komen. Maar UVS was net gede gradeerd en die club wilde ik niet in de steek laten. Toen we het jaar erop promoveerden naar de hoofdklasse, ben ik wel wegge gaan. Bij UVS had ik altijd al het idee dat de zaterdagse hoofdklas se mooier was om in te voetbal len. De entourage op zaterdag is veel mooier. Ik ging ervan uit nog een paar jaar bij Noordwijk te spelen en dan nog twee seizoenen af te bouwen bij Foreholte. Maar op mijn 27ste was het al gebeurd. Het lichaam wilde niet meer. Ik kon het niet opbrengen om drie keer te trai nen. Ik had veel last van mijn rug en daar kwamen allerlei andere blessures uit voort, kwetsuren aan hamstrings en bovenbeen. Het heeft altijd verkeerd gezeten. Tus sen een paar wervels zit geen 'glij middel', dus die schuren tegen el kaar aan. Onder Mart de Groot hoefde ik bij Foreholte maar een keer per week te trainen. Het was toch nog een aardig niveau, eerste en tweede klasse. Maar op mijn dertigste was het echt voorbij. In 2002 ben ik door Ton Arroyo nog wel even te ruggehaald voor de promotiewed strijden naar de derde klasse. Ik heb het voetbal vaarwel gezegd. Rick van Dijk. Foto: Archief Leidsch Dagblad Ik sta nog wel op de lijst bij het derde, een vriendenteam, maar de laatste jaren ben ik veel gaan ten nissen bij SW. Ik speel met een mooi koppeltje competitie op za terdag in de tweede klasse en ben niveau 7. Ik wil dat stapje wel ma ken naar 6. Ik wil wel winnen met tennissen, maar het heilige vuur is weg. Met 'zalen' heb ik dat win- naarsgevoel veel meer. het uit gangspunt is nu veel meer dat ik het naar mijn zin wil hebben. De sfeer eromheen is het belangrijkst. Atleet Arn Okken wa trainingsl Kenia, vei in de Voli Zag je ha Ik kom af en toe nog wel bij Noordwijk en ga af en toe met wat kameraden bij Ter Leede kijken. Bij Foreholte ben ik elke zondag. Het voetbal laat je nooit helemaal los. Er is me een paar keer ge vraagd om iets in de begeleiding te gaan doen, maar ik heb nog niet de behoefte gehad om daar op in te gaan. Ik moet me een keer gaan opgeven voor de trainerscur sus. Ik sluit zeker niet uit dat het er ooit een keer van komt. Wie weet wat de toekomst brengt." koe ontiveék?" PSVer Ernest Faber in International: „De NOS pretendeert toi partijdig te zijn, maar ook niet altijd mee. Ik d voorbeeld te kunnen zie neer we verloren haddei zaten ze voor mijn gevoi maal te lachen in de stu Judoka Dennis van der in Sportweek: „Ik zeg wel eens: Weetjt jammer is? Dat je oud k worden zonder te sporti genlijkzou het zo moeti dat dit echt niet gaat. H goed zijn als mensen vei werden eens iets aan zii doen." Wielrenner Jan van Vel (Chocolade Jacques) in „Maar ik geniet van het je. Dat mannen-onder-i sfeertje, dat macho-gedi wijl iedereen zo ontzetU zeker is. Het is allemaal bla. Opnieuw Jan van Velzc „Ik zei wel eens voor de gen een collega dat hij 5 zijn zadel zat. Een week vertelde hij mij dat hij l chiropractor was gewet chen, toch?" Oud-international Rei de Kerkhof blikt in PSl terug op het EK van 19 „GerBlok vond het prat hij werd gebombardeert hoofdcoach. Zijn hotelk hing volA4-tjes met aai gen. 'Gaan jullie maar l lig bij het zwembad', ze Keeper Hans van Breu ging, net als andere to bailers, te rade bij hap Ted Troost. In ELF: „Hij liet me voelen hoe paalde dingen reageerd muur waartegen een sti van kritiek wordt gegoO muur moest een matras den, zei hij. Na zes beha gen, elke week één, was geheel ander mens.1 Turncoach Vincent W< over zijn pupillen in H Tijd: „Ze zijn met topsport bi topsport is hard. Dat ze jong zijn, is iets om reh mee te houden, maar zi leren dat er aan de top, het meisjesturnen, geen voor al te veel mededog s Feyenoord-middenvel fred Schreuder, die zij plek verloor aan Hossi ly, in Sportweek: „Hij doet het goed, dus dat de trainer hem. han Ik gun het die jongen 01 ik ben hier natuurlijk 1 begeleider. Ik wil zelf si Patrick Zwaanswijk (F Utrecht) in Voetbal In nal: „Als ik in de gemeentel Utrecht had gezeten, zc club helpen, maar niet van alles. Zorg en veilig een stad zijn nog belan, zaken, die mogen nooil ,worden van het wanbe een voetbalclub. Dean Gorré, speler va ley, over zijn negenjai Kenji, die speelt bij M ter United. In Sportwi Laatst kwam hij naai zegt-ie: 'Papa, een level voetbal is niets aan'. St tranen in mijn ogen. B genieter, net als ik." Willem IFer Raymond klapt uit de school in „In de kranten verschij berichten over de salar Ruud van Nistelrooij e Beckham. Nou, zoveel ik dus absoluut niet. Oud-voetballer Miche bach - hij verloor vori zijn zoontjes Lesley ei een auto-ongeluk - in ma: „Ik heb de eerste maar het ongeluk slecht gele veel gezopen. Wat mat lemaal nog uit. Het is 1 één groot gevecht tegel dat is mijn grootste vij Opnieuw Michel Boei „Veel mensen weten tr niet hoe ze met zo'n sii moeten gaan. Ze reage eens. Dat heeft me wel steld." Deens international 1 Perez, spits van AZ, a in Sportweek op de vi Nederland Euro pees kampioen t wordt: I „Nee, daar heb- ben jullie de kwa liteit niet voor.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26