ibulance ij baan op Leiwegen IETS a FEI3D Tsjetsjeense president gedood bij bomaanslag üiL^ CDA'ers betalen zelf Taiwan-reis partner ERA ACTIEWEEK 50 €urocent dvüMwftér..! h aan veiliger dan vluchtstrook Kijk nu op onze website en maak kans op 2 kaarten voor de wedstrijd Nederland - Tsjechië op tg juni in Portugal. Leidsch Dagblad Moederdag Lenferink dirigeert Jong K G SPRINTERS /REGIO Speeches, muziek en e>' vliegende hoedjes op ceremonie Webster Noordwijk stett hoofdklasseschap veilig met zege (advertentie) baar met Leidsch Dagblad voor superkorting op ién of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad COMMENTAAR Buitenlanders gestenigd in Kabul kabul - In de Afghaanse hoofd stad Kabul zijn gisteren de lij ken van twee buitenlanders ge vonden. Ze waren gestenigd. Volgens de politie was het tweetal het land elf dagen gele den vanuit Pakistan binnenge komen en had een van hen een Zwitsers paspoort bij zich. De nationaliteit van het tweede slachtoffer is nog onbekend. De doden, die door joggers werden gevonden in een park, zijn blanke mannen van ongeveer 30 jaar. Gereformeerden richten VGKN op garderen - Acht behoudende gereformeerde kerken die tegen de kerkfusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen zijn, hebben zaterdag in Garde ren de Voortgezette Gerefor meerde Kerken in Nederland (VGKN) opgericht. In het 'noodverband' willen zij de Ge reformeerde Kerken in Neder land voortzetten. De kerken die los van de PKN verder gaan, zijn de gereformeerde kerken van Garderen, Den Bommel, Zandvoort, Haarlem-Centrum, en de Friese plaatsen Harkema, Noordwolde, Boornbergum en Frieschepalen. Blair: Excuses voor mishandeling londen - De Britse premier To ny Blair heeft zich gisteren ver ontschuldigd voor de mishan deling van Iraakse gevangenen door Britse soldaten in Zuid- Irak. „Wij bieden onze diepste verontschuldigingen aan eenie der die is mishandeld door een van onze soldaten", zei Blair bij zijn bezoek aan de Franse pre sident Jacques Chirac in Parijs. „Dit is absoluut en totaal onac ceptabel. Zij die hier verant woordelijk voor zijn, als ze zich op deze verachtelijke manier gedragen hebben, zullen wor den gestraft volgens de discipli ne en regels van het leger." Leger VS weer slaags met sji'iten najaf - Amerikaanse eenheden hebben gisteren in de stad Kufa en in een buitenwijk van Bag dad slag geleverd met aanhan gers van de radicale sji'itische leider Muqtada Al Sadr. In Bag dad kwamen achttien militiele den om het leven; in Kufa enke le burgers. Afgelopen weekein de kwamen in Irak twee Ameri kaanse militairen om het leven. In totaal zijn nu 765 Amerika nen gesneuveld sinds het begin van de oorlog om Saddam ten val te brengen. Pagina Buitenland Goedemorgen Wat een krant. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 V] Ja, ik ontvang graag I 4 weken lang Leidsch Dagblad I voor maar 9,75. Dat is nog geen I 0,41 per dag! I M/V I Naam. Adres: i I Postcode 15 mei 2004 OPEN HUIZEN ROUTE KALFSVLEESKROKET gebakken of ongebakken Geldig van ma 10 t/m zon 16 mei maandag 10 MEI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 SNOEPREISJE dnjnu toe vrij onbekende g^nerleden Den Haan, °%n Haverkamp zijn dit n 4de op slag beroemd ge it ■jdoordat ze een uitnodi- vaardden om op kosten r tegering van Taiwan naar aftische eiland te komen. Vc%n de parlementariërs ok hun vrouw gratis la- reizen, maar daar heeft bbctievoorzitter Verhagen netje voor ge- zejTerecht: het w' eel naar fê- blaar het is "en om de Nreis als een Jor het aan- 0. de politiek te omschrij- nerleden mag verwacht dat ze zich overal laten at ren. Of het nu door een lajreniging of een buiten- >at egering is, wanneer par ut riërs zich niet eens kun- 't«n uitnodigen om langs n voor een gesprek, blij- d an veel informatie ver- Een reis naar Taiwan je nel exotisch. Maar nu kouid binnenkort een half v rzitter is van de Europe- 2 en zo betrokken raakt bij een conferentie van de EU en China, is het helemaal niet gek om eens in Taipeh te gaan horen hoe daar tegen de wereld wordt aangekeken. Per slot van reke ning liggen de Volksrepubliek en Taiwan al decennialang over hoop. Kamerleden leven in een glazen huis en zijn onderworpen aan een streng reglement voor het aannemen van giften, bijbanen en reizen. Wanneer er meer dan 50 euro mee gemoeid is, moeten ze de Kamervoorzitter informeren. Terecht. Dat voorkomt uitwas sen. Dat twee parle mentariërs hun vrouw ook gra tis naar Taiwan wilden laten meereizen, is onnozel. Het is lastig dat soort uitnodigingen af te slaan, omdat dat in het bui tenland snel als onbeleefd wordt opgevat. Maar de schijn van een snoepreisje is zo te snel gewekt. Op de leden van de Tweede Ka mer is vaak veel kritiek. Nie mand kan echter met droge ogen beweren dat de 150 volks vertegenwoordigers zakkenvul lers en profiteurs zijn. Peter de Vries g/anp - Hulpdiensten ailicht en sirene aan, a! rij baan op de snelwe- oeven niet langer de ook te nemen. Minister verkeer en waterstaat n plan van die strekking I Utie gaat ervan uit dat de voor de hulpdiensten zijn dan de vlucht- Daar loop je het risico en pechgeval staat, ter- vaak ook rommel ligt 'aar op lekrijden of er- htte een woordvoerder Raad van Hoofdcom- sen zaterdag toe. „Als I rijbaan tussen het ver loor kunt, is dat veiliger hulpdienst. Bestuur- oeten dan natuurlijk rijstrook gaan wisse- ra het verkeer in een fi- htkomt, zou je zo'n in het midden al vormen." pand worden al sinds I dag goede resultaten aanpak geboekt. Auto- en moeten bij nadering bulance, brandweer of iet noodsignalen naar b echts uitwijken om de II ist de kortste weg naar ;val te bieden. eel is in Nederland de vluchtstrook voor dergelijke manoeuvres gereserveerd. Die zal echter in de toekomst ook als filestrook worden benut. Het is nog onduidelijk wan neer het plan van de minister klaar is en wanneer het wordt ingevoerd. De Nederlandse Vereniging voor Brandweerzorg en Ram penbestrijding (NVBR) heeft het ministerie geadviseerd een eventueel besluit voor alle Ne derlandse wegen te laten gel den. „Je moet het bijvoorbeeld niet alleen voor snelwegen la ten gelden, dat brengt de auto mobilist in verwarring", aldus de woordvoerder. Ambulancezorg Nederland is verbaasd. „Het plan is voor mij nieuw. De vluchtstrook is vooral bedoeld voor mensen met pech en voor hulpdien sten", zei directeur N. Reuver van de koepel van werkgevers gisteren. De ANWB wil zo lang mogelijk vasthouden aan de vlucht strook. Op de spitsstroken zou den verkeerslichten kunnen komen die dit stuk van de weg blokkeren als de hulpdiensten eraan komen. De bond vindt wel dat een eventueel nieuw systeem landelijk moet gelden om misverstanden te voorko men. vlieland/anp - Kinderen van de openbare basisschool De Zeester op Vlieland hebben dit jaar geen tekeningen of knut selwerk voor moeder gemaakt. De school besteedde geen aan dacht aan moederdag wegens het grote aantal kinderen van gescheiden ouders. Ook vader dag is in de ban gedaan. „Nor maal gesproken worden er voor moederdag en vaderdag teke ningen en werkjes gemaakt. Maar beide dagen blijken voor te veel kinderen pijnlijke situa ties op te rakelen", zegt direc teur Jannie de Nooijer. „Moederdag is toch een dag voor het hele gezin en dat zit er vaak niet meer in." Volgens de directeur hebben nogal wat ou ders uit de lagere klassen te leurgesteld gereageerd. Amsterdam - Ongeveer vijftienduizend mensen hebben gisteravond op het Leidseplein in Amsterdam het lands kampioenschap van Ajax gevierd. Eerder die dag had de ploeg NAC met 2-0 verslagen. Na de huldiging, toen de meeste mensen al naar huis waren, werd het even on rustig. De politie verrichtte enkele arrestaties wegens openbare dronkenschap en het gooien van vuurwerk. De festiviteiten in de stad waren beladen na de molestatie van enkele spelers van Feyenoord 2 door Ajax-supporters op jeugdcomplex De Toekomst. Burgemeester Cohen weigerde na die incidenten toestemming te geven voor huldiging op het Leidseplein. Later stond hij een feest op deze plek toch toe. Tijdens de huldiging zei trainer Ro nald Koeman dat hij Andy van der Meyde (Inter Milaan) terug naar Ajax wil halen. Pagina Sport: Ajax viert titel van de jeugd. Foto: GPD/Phil Nijhuis grozny/ap - De Tsjetsjeense president Achmad Kadyrov is gisteren om het leven gekomen bij een bomaanslag in een sta dion in Grozny tijdens de herdenking van de capitulatie van de nazi's in mei 1945. Bij de aanslag kwamen zeker 24 mensen om het leven, onder wie een fo tograaf van het persbureau Reuters. De bevelhebber van het Russische leger in de noordelijke Kaukasus, Valeri Baranov, was een van de ruim veertig gewonden. Baranov is met zware verwondingen op genomen in het ziekenhuis. Tijdens de herdenking van de capitulatie van de nazi's in 1945 in het stadion van Grozny, ontplofte onder de vip-tribune een landmijn. De 52-jarige Kadyrov over leed een half uur na de aanslag. Het sta dion werd direct na de explosie geëvacu eerd. De Russische radio meldde dat er een groot aantal arrestaties is verricht. De verantwoordelijkheid werd niet direct opgeëist, maar het is aannemelijk dat de aanslag het werk i/3 van Tsjetsjeense re bellen, die het gezag van Kadyrov niet er kenden. Kadyrov werd in oktober vorig jaar tot president gekozen, na eerder door Rusland te zijn aangesteld als inte rim-president van de opstandige deelre publiek Tsjetsjenië. De verkiezingen in Tsjetsjenië werden door de internationa le gemeenschap niet als geloofwaardig beschouwd. De Russische president Vla dimir Poetin zei in reactie op de aanslag dat vergelding zal volgen. Het Kremlin benoemde de Tsjetsjeense premier Ser- gej Abramov tot waarnemend president. Pagina Buitenland: Portret Kadyrov (advertenties) Surf voor 12 mei naar www.leidschdagblad.nl klik op de EK-button en beantwoord de vragen. Geboortedatum I e-mail: I Stuur deze bon op tn een ongofnmkeordc envelop, naar Leidsch Dagblad. Tm Afdeling lezersservice. Antwoord- nummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook OSOO-1711 (gratia) of surf naar www leidschdagblad.nl (Doze aan- I bieding 18 geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaal .zorgvuldig om met persoongegevens In hel colofon van de krant Irefl u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad Haalt Re-union de finale van het Songfestival? Di-rect verdient meer dan kudde gillende meiden Fractieleider Verhagen grijpt in den haag/gpd - De partners van de CDA-Kamerleden Ormel en De Haan gaan niet gratis mee op een werkbezoek aan Taiwan, dat vandaag begint. Dat hebben de twee Kamerle den bekendgemaakt na een ge sprek met CDA-fractievoorzitter Verhagen. De Haan en Ormel zullen zelf de kosten betalen voor de reis en het verblijf van hun partner. De Kamerleden zijn, met hun echtgenotes, uitgenodigd door de Taiwanese regering. Behalve Ormel en De Haan gaat ook het CDA-Kamerlid Haverkamp mee, maar zonder partner. Een half jaar geleden reisde De Haan in gezelschap van de (advertentie) WD-Kamerleden Wilders en Weekers ook al met echtgeno tes af naar Taiwan. Ook die reis werd betaald door de Taiwane- leiden - Burgemeester Henry Lenferink gaf zater dag op originele wijze het startschot voor de eer ste aflevering van Muziek in de Wijk. Als volleerd dirigent zette hij Jong K G in de grote zaal van het stadhuis direct in het juiste muzikale spoor. Het festival, gehouden in het centrum van de stad in winkels en op straat, trok heel wat bekijks. In totaal 37 ensembles en bandjes traden gratis op voor het winkelende publiek. Zaterdag is het ver volg. Pagina Kunst en Cultuur: In de etalage zit al weer een pianiste. Foto: Henk Bouwman se regering. De Haan en Ormel hebben er nog wel over gesproken of het niet beter zou zijn de kosten voor de partners zelf te betalen. „Dat heb ik bij de vorige reis ook aangeboden aan de Taiwa nese zaakgelastigde. Die zei mij dat de Taiwanese regering dat als een zware belediging op zou vatten. Toen heb ik er maar vanaf gezien", aldus De Haan. Het gratis meereizen van echt genotes zou volgens fractie voorzitter Verhagen echter te veel op een snoepreisje lijken.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1