Mannen Acht heeft toekomst SPORT 2 Poeder stopt met pijn 'Moge Marco Pantani rust en vrede hebben' Roeiers zetten belangrijke stap op weg naar Athene Schumacher: en dat is Petacchi de snelst* Pollack 1< Moya maakt geen fouten Carrière v< zwemtwee is complee Golfer Lane wint Masters Coventry - De Britse golfer Bar ry Lane heeft gisteren in Coven try het Britse Masters gewon nen. In zijn 499ste toernooi kwam Lane uit op een totaal van 272 slagen, zestien onder par. Robert-Jan Derksen eindig de op de gedeelde veertiende plaats (281), terwijl Maarten La- feber gedeeld 34ste werd (286). Wereldrecord Muralitharan harare - Spinbowler Muttiah Muralitharan heeft zaterdag in Harare het wereldrecord Test wickets op zijn naam gebracht. De 32-jarige international van Sri Lanka veroverde op de der de dag van de eerste Testwed strijd tegen Zimbabwe twee wickets. Daarmee kwam hij op een totaal van 521 wickets, twee meer dan de vorige recordhou der Courtney Walsh van West- Indië. i Turnster Linders niet naar Athene den haag - NOC*NSF heeft de olympische voordracht voor turnster Loes Linders afgewe zen. Wel mag de Nederlandse gymnastiekunie (KNGU) een wedstrijd aanwijzen waarin als nog een tweede olympisch startbewijs kan worden ver diend. Mogelijk komen ook an dere turnsters in aanmerking voor die laatste kans. De deel name van een nadere turnster, Verona van de Leur, die herstelt van een enkelblessure, is echter uitgesloten. „Verona zal niet eerder dan september weer in competitie komen en dus te laat zijn om kwalificatie af te dwingen", reageerde haar trai ner Boris Orlov. Badmintonsters kloppen Indonesië jakarta - De Nederlandse bad- mintonvrouwen hebben giste ren de eerste wedstrijd in groep W om de Uber Cup in Jakarta met 3-2 van Indonesië gewon nen. Yao Jie, Karina de Wit en Judith Meulendijks wonnen hun partijen. In de dubbels wisten de gelegenheidskoppels Karina de Wït/Brenda Been hakker en Lotte Bruil/Judith Meulendijks geen enkele set te winnen. Nederland mist in In donesië kopvrouw Mia Audina, die een terugkeer met Oranje in haar geboorteland te gevoelig achtte. Canadezen wereldkampioen praag - Canada is gisteren in Praag wereldkampioen ijshoc key geworden. De Canadezen wonnen met 5-3 van Zweden. Na twee perioden was de stand nog in evenwicht (3-3), waarna de Noord-Amerikanen in de derde periode het verschil maakten. Eerder op de dag wonnen de Verenigde Staten brons door na shoot-outs te winnen van Slowakije (1-0). Ca nada staat sinds gisteren met 23 wereldtitels gelijk met record houder Rusland. maandag lO MEI 2OO4 poznan/anp - De Mannen Acht heeft tijdens wereldbekerwed strijden in Poznan zijn bestaans recht bewezen. Het prestigieuze project, dat pas vorig jaar okto ber gestalte kreeg, werd in de Poolse stad gevierd. In de finale eindigde de Acht slechts 0,03 se conde achter nummer drie Frankrijk. De zege ging verras send naar de Roemenen, die Duitsland voor bleven. „Dit voelt als een bevrijding", sprak slagman Michiel Bartman na afloop. „Het was spannend. Niemand wist wat we hier in dit internationale veld konden la ten zien. Nou, ik denk dat we hier bewezen hebben dat we niet voor Jan Doedel aan het varen zijn." Het keurkorps van bondscoach Mark Emke moet zich in juni nog wel plaatsen voor de Olym pische Spelen. Tijdens het olympisch kwalificatietoernooi in Luzem zijn er twee startbe wijzen te vergeven. Naast Ne derland zijn Roemenië en Kroa tië de voornaamste kandidaten. „Normaal gesproken hebben Roemenië en Nederland de beste kansen zich te kwalifice ren", meende Bartman. De roeier van Nereus, die op 19 mei zijn 37ste verjaardag hoopt te vieren, was opgelucht, maar plaatste ook kritische kantteke ningen bij de eerste internatio nale krachtmeting van de nieu we Mannen Acht. „In de finale zijn we te gretig begonnen, waardoor we niet als collectief roeiden", zei hij. „Toen we na een kilometer veel energie had den verbruikt, gingen we auto matisch niet meer als individu roeien. Er ontstond meer rust in de boot en de halen werden veel effectiever. Je zag meteen dat we als een tierelier de ach terstand op die Fransen goed maakten." Op dat moment waren Roeme nië en Duitsland al buiten het bereik van het oranje-achttal. Bartman en consorten plaats ten nog een ferme eindsprint, maar kwamen uiteindelijk 0,03 seconde te kort voor de bron zen medaille. „Dat is jammer", zei coach Emke. „Maar dit houdt je wel scherp." De prima optredens in de her kansing en finale maakten in elk geval duidelijk dat de Man nen Acht olympische toekomst heeft. Na de matige prestatie in de series (derde, ver achter Duitsland en Frankrijk) was daarover enige twijfel ontstaan. Nederland beschikte ruim twee jaar niet over deelnemers in het koningsnummer. Na de Spelen van Sydney in 2000 meende de roeibond dat er te weinig sterke roeiers beschikbaar waren om een sterke Acht te formeren. Er kwam in 2003 een 'Groninger Acht' op het water die tijdens Wereldbeker-wedstrijden in het Zwitserse Luzem verrassend presteerde met de vierde plaats. De WK liep voor die équipe echter uit op een sof. Omdat ook vele andere ploegen teleur stellend presteerden, werden er bondsprojecten gestart om toch voldoende boten in Athe ne te krijgen. Eén ploeg was de Mannen Acht, die afgelopen winter pas echt begon te trai nen. Aangezien de acht roeiers wei nig tijd hadden om zich voor te bereiden op het eerste serieuze examen, was het te bezien of het klikte in de roeiéquipe. De eerste tekenen zijn niettemin gunstig. „Deze acht roeiers ho ren straks in Athene in de olym pische finale. Al moeten we nog meer als een hecht collectief roeien", aldus Bartman, die be seft dat de sterke wereldkampi oen Canada en de even sterke nummer twee Verenigde Staten niet aanwezig waren bij de we reldbekerwedstrijden in Polen. barcelona/anp - Aan de zege reeks van Michael Schumacher komt maar geen einde. De Duitse autocoureur won zon dag met speels gemak de Grote Prijs van Spanje in de Formule 1. Het was de vijfde GP van dit seizoen en Schumacher won ze alle vijf. Daarmee evenaarde hij het record van de Brit Nigel Mansell, die in 1992 ook de eer ste vijf races van het wereld kampioenschap in de Formule 1 won. Schumachers teamgenoot bij Ferrari, de Braziliaan Rubens Barrichello, werd op het circuit van Catalunya nabij Barcelona tweede. Renault-rijder Jarno Trulli uit Italië finishte als der de. Zesvoudig wereldkampioen Schumacher vierde ook een ju bileum in Barcelona. Het was namelijk zijn 75e grandprix- overwinning. Hij kwam tot dit ongekende resultaat in twee honderd races. In de race om de wereldtitel heeft de onverza- Opnieuw afscheid bokser door Loet van Schellebeek Rotterdam - Hij mag dan van schrijven zijn beroep willen maken, een man van grote woorden is Don Diego Poeder geenszins. Toen hij destijds, vijf jaar geleden, zijn vertrek uit de ring bekendmaakte, hield hij het bij een simpel: „Dat was het dan, met het boksen." Zaterdagavond nam hij op nieuw - en nu voorgoed - af scheid van de sport. De manier waarop hij dat deed, bijna tus sen neus en lippen door, had ongeveer dezelfde verdovende uitwerking op het publiek in het Rotterdamse Topsportcen trum en zijn helpers in de hoek als eerder zijn nog altijd formi dabele linkse op het hoofd van tegenstander Petr Horacek. „Hier laat ik het bij", zei hij met een flauw lachje. „Dit was mijn laatste partij. Ik heb te vaak met pijn in mijn knie en pijn in mijn rug moeten trainen. Dat is het boksen me niet waard." Zelfs zijn moeder keek ervan op. Maar zij was de eerste bij wie de lach weer doorbrak. Óp- gelucht aanvaardde zij het be sluit van haar zoon als een wel kom moederdaggeschenk. „Hij belde vrijdag nog op. 'Ben je al zenuwachtig?', vroeg ik. 'Ik niet', zei hij. 'Nou, ik wel hoor', zei ik. Ik ben blij dat het afgelo pen is. Elke keer die spanning. Nee echt, ik wist van niks. Hij vertelt nooit wat. Ik had wel een idee. Hij houdt zo van lekker eten, Don, maar de laatste maanden kwam hij nooit. Mijn zus zei: 'Het gaat niet goed met die jongen'. En ze heeft gelijk gekregen." Het ging inderdaad niet goed met Don Diego Rivelino Alfredo Poeder. De buitenwereld merk te daar weinig van. Die verbaas de zich over zijn comeback en verheugde zich op de welkome injectie voor de zieltogende bokssport in Nederland. Maar op het moment dat het nieuws officieel naar buiten werd ge bracht (begin maart), was de hoofdpersoon al danig aan het twijfelen geslagen. „De eerste maanden liep het al lemaal naar wens", vertelde hij zaterdagavond, terug in de kleedkamer na zijn bliksemco- meback die volgens de speaker zegge en schrijve 1 minuut en 35 seconden had geduurd. „Ik trainde, ik liep, de kilo's vlogen eraf. Er was nog niets aan de hand, toen." Dat veranderde op het moment dat de intensiteit van de trai ning werd opgevoerd. Poeder (32) kreeg weer last van zijn rechterknie. Ook een rugkwaal uit zijn vorige leven als boks- prof stak de kop weer op. De Rotterdammer nam noodge dwongen zijn toevlucht tot pijnstillers, maar dat kon niet voorkomen dat hij tijdens spar ringsessies volgens eigen zeg gen 'soms over de grond lag te rollen van de pijn'. Poeder: „Als ik 28 was geweest, dan was ik de strijd wel aangegaan. Ik heb vroeger ook wel met pijn ge traind. Maar op m'n 32ste zie ik dat niet meer zitten." Don Diego Poeder (links) was binnen twee minuten klaar met de Tsjech Horacek. Foto: ANP/Ed Oudenaarden Zo opgelucht als zijn moeder reageerde, zo bevrijd oogde ook Poeder zelf. „Hè hè, eindelijk is de spanning eraf', verzuchtte hij. „Weg druk!" Poeder verheelde niet dat de aanblik van tegenstander Petr Horacek, vrijdagmiddag bij de weging, zijn gemoedsrust niet ten goede was gekomen. „Ze hadden wel gezegd dat hij iets zwaarder was dan ik, maar toen bleek hij opeens 118 kilo te we gen, een kilo of vijftien meer dan ik. En daarbij was hij ook nog eens twee koppen groter. Daar schrok ik wel van, ik was gewoon bang. Niet bang in de zin dat ik het in mijn broek deed voor hem. Dan moet je de ring niet in gaan. Maar je zal zo'n knal krijgen!" In de korte tijd dat het gevecht duurde, was heel goed te zien dat de bokssport in Nederland in Don Diego Poeder een bo vengemiddeld talent heeft ver loren. Nadat hij de reusachtige Tsjech met een flitsende linkse directe aan het wankelen had gebracht, deed de aankomend schrijver in feite alles goed. De linkse hoek naar het lichaam, gevolgd door de rechtse op stoot die voor scheidsrechter Ooyen voor het eerst aanleiding was tot acht te tellen, de linkse op de lever daarna (weer acht tellen rust) en de combinatie naar hoofd en lichaam tot slot. Drie knock-downs in één ronde betekent reglementair het einde van de partij. „Dit is inderdaad het slot dat ik voor ogen had", beaamde Poe der met een lach van oor tot oor. „Dit voelt heel wat beter dan een afscheid met een de monstratiepartij." Hij zette een' krabbel op zijn laatste bandage, liet het jongetje ophalen aan wie hij zijn handschoenen had beloofd en herhaalde nog maar eens: „Elke dag die pijn, dat heeft de doorslag gegeven. Dat is het me niet meer waard." digbare Duitser het m ïz aantal van 50 punten mee al een straatlengt sprong op stalgenoot B; lo (32 punten). De eers concurrent van Schu Jenson Button uit het r van BAR Honda, werd ijk achtste. Hij heeft voor pas 24 punten verzamel Trulli had op het circuit talunya een sensationeCl Hij rukte binnen enkelf den op van plaats vier 11 Tien ronden mocht de in zijn Renault op kop pak rijden. Toen nam pitstop en kwam Schi aan de leiding. Enkele later ging de Duitser straat in om bij te tan het uitrijden schoof cher zijn bolide precies van Trulli. Vanaf dat was de race gelopen; di reed al maar verder tweede Ferrari, die va chello, kwam even lae nog voorbij Trulli. alba/anp - Alessandro heeft gisteren de eerstf van de Ronde van Italië nen. De Italiaan uit Bortolo-ploeg won na van 143 kilometer tus nua en Alba de massasj Duitser Olaf Pollack (G ner) finishte als tweede de roze leiderstrui ove Australiër Bradley Mcl zaterdag de proloog wo De 30-jarige Petacchi met de winst in Alba zi aantal etappezeges in alweer op zeven. Hij 1 wel hard voor werken, dat zijn ploeg Fassa hem in een zetel naar had gebracht. De Australiër Robbie leek echter te profiterei harde werk van de van Petacchi. Met een de demarrage nam enkele tientallen meten finishlijn de leiding, m acchi kon met een krachtsinspanning nog komen. Pollack wurmde zich sen de Italiaan en de A in en werd tweede. Hij de 12 bonificatiesecon noeg om het roze trico podium te mogen aai De Duitser was zaterda geworden in de proloi seconden van de A Bradley McGee. De Italiaanse sprintkoi rio Cipollini, die het rei 42 dagzeges in de Ro Italië achter zijn naa staan, faalde. Gilberto Simoni (9.05) no Garzelli (9.16), eind respectievelijk vijftiei 57ste. rome/anp/rtr - De Spanjaard Carlos Moya schreef gisteren het masters-tennistoemooi van Rome op zijn naam. De als zes de geplaatste gravelspecialist speelde een foutloze finale te gen de Argentijn David Nal- bandian en won in drie sets: 6-3 6-3 en 6-1. Het was Moya's zes tiende toernooizege als prof tennisser. In Berlijn kreeg Amelie Maures- mo uit Frankrijk de zege in de schoot gewoipen. Haar oppo- nente Venus Williams meldde zich af voor de finale van het tennistoernooi in de Duitse hoofdstad. De 23-jarige Ameri kaanse ondervond te veel last van een enkelblessure, die ze zaterdag had opgelopen in de laatste game van haar partij in de halve eindstrijd tegen de Kroatische Karolina Sprem (2-6 6-3 6-4). Moya had tot gisteren bepaald geen geweldigde staat van dienst in Rome. Hoewel hij het fijngemalen klei als ondergrond liefkoost, kwam hij in de Itali aanse hoofdstad nooit verder dan de kwartfinales. „Na negen jaar is het me dan eindelijk ge lukt", glunderde de Spanjaard na zijn sprankelende optreden in de finale. Moya is meteen kandidaat voor de eindzege in de Franse Open op Roland Gar ros, het tweede grandslamtoer- nooi van dit jaar dat op 24 mei in Parijs begint. Moya won dat toernooi al eens in 1998. Nalbandian had de halve finale van een dag eerder nog in de benen. Toen had hij tweeënhalf uur nodig om de stugge Span jaard Albert Costa te verslaan (6-7 6-1 6-4). Tegen Moya kwam de Argentijn geen mo ment in zijn ritme. De als vijfde geplaatste tennisser sloeg veel onnodige fouten. Eredienst voor overleden wielrenner in het nietige Zandberg door Harm Vonk zandberg - Dat Marco Pantani ooit door Zandberg fietste, zal hem zelf volledig zijn ontgaan, maar de stip op de landkaart is de in februari overleden Itali aanse wielrenner niet vergeten. Zaterdag hield de kleinste ka tholieke parochie van Neder land in de St. Josephkerk een herdenkingsdienst. „Moge Marco Pantani rust en vrede bij U hebben in plaats van een rus teloos en opgejaagd leven." Op de dag dat de Ronde van Italië startte in Genua stond Zandberg stil bij Marco Panta ni. Het geografisch wonder Zandberg - de parochie strekt zich uit over twee provincies en drie gemeenten - bracht een eerbetoon aan 'de Piraat', die op 14 februari in een hotel in Rimini door een hartstilstand om het leven kwam. Zijn gele trui uit de gewonnen Tour de France van 1998 lag als eerbe toon op het altaar. Zandberg: het gehucht op de grens van Groningen en Dren the stelt maar weinig voor. Wel geteld 49 inwoners telt het dorpje tussen Musselkanaal en Ter Apel. Door de start van de Ronde van Italië in Groningen stond Zandberg twee jaar gele den op uit de anonimiteit; de eerste etappe van Groningen naar Münster kende een pre miesprint in het dorpje. De doorkomst duurde niet meer dan tien seconden, maar Zand berg wist dat het bestond. „En nu zijn er mensen in Genua die aan Zandberg denken", wist Wim Mensen, de initiator van de 'Omaggio a Pantani'. En on Op een scherm verschijnt tijdens de dienst de beeltenis van de overleden Marco Pantani.Foto: GPD/Dennis F.Beek der het motto 'Roomse Blijheid is ook gastvrijheid' stond voor de kerkgangers na afloop de deur van de nabijgelegen kroeg open. Zo'n vijftig belangstellenden woonden de dienst zaterdag bij. Door de komst van twee wiel renners van de Groningse stu dentenwielerclub Tandje Hoger had Zandberg in de verste verte zelfs iets van een bedevaarts oord. In wielertenue en met wielerschoentjes luisterde het duo aandachtig naar de woor den van pastor Jaring de Wolff. „Marco Pantani is niet meer in ons midden, maar wel in ons hart." Naar katholiek gebruik beval De Wolff de Italiaanse winnaar van onder meer Giro en Tour bij God aan. „En met Pantani alle sporters die te ver zijn gegaan, verongelukt zijn of gehandicapt zijn geraakt. Mogen zij U allen ervaren als een Goede Vader die bezorgd is over al zijn kin deren." Met het licht van de paaskaars ontstak hij een kleine kaars met Pantani's naam erop. „Dat Marco Pantani nu in Gods licht mag zijn. Laat hem een lichtend voorbeeld zijn in het positieve voor wat hij heeft la ten zien, maar ook in het nega tieve aan waar hij slachtoffer is geworden." KNWU-voorzitter Joop Atsma, tevens tweede kamerlid voor het CDA en oud-amateurwiel renner, brak met de Nederland se traditie en cultuur en eerde de grote sportman met een toe spraak zoals men dat in landen als Italië gewend is. „Wij ken nen niet de cultuur van Zuid- Europa, maar het is goed om niet alleen stil te staan bij grote overwinningen, maar ook bij overleden wielerhelden." „Door het drama van Pantani hebben we geleerd dat we de strijd tegen doping nooit mo gen opgeven: het hoeft niet, het mag niet en het kan niet. Bo vendien moeten we hieruit le ren dat we sporters die tegen slagen te verwerken krijgen, moeten opvangen. Toppers mogen geen tobbers worden", aldus de wielerenthousiaste- ling. Door middel van twee bijbel teksten (een brief van de apos tel Paulus aan de Korintiërs en een deel uit het evangelie van Mattheüs) was er volgens pas tor De Wolff een les te leren uit het leven en lijden van Marco Pantani. „Door sport zit je lekker in je vel, maai' topsport vergt meer. Topsport kan op veel manieren dramatisch zijn. Het begint met een energiedrankje en vitami nes. En het eindigt... Tja, waar is het einde? Topsport is dra matisch en fantastisch; Marco Pantani heeft beide meege maakt. Moge Marco Pantani rust en vrede bij U hebben in plaats van een rusteloos en op gejaagd leven." jvjadrid/anp De can Sönja en Bianca van d( is eindelijk compleet, mislukte pogingen in 2000 bemachtigde de bij het EK synchroona in Madrid het feil olympische ticket. In van de duetten voldeei met een achtste plaats punten) precies aan dt catie-eis van de sp( NOC*NSF. Direct na hun uitvoeri de zusjes in de armen Amerikaanse coach Bartleson en staken tril lijk hun vuist in de lu tranen liepen over de van Nathalie", straald van der Velden, die vl finale telefonisch kreeg van NOC*NSF-b Alberda. „We hebben nooit aan het huilen dus toen wisten we goed was. Op het ju ment hebben we onze laten zien. Na twaalf nog naar de Spelen. E geweldige opluchting.' De tweeling heeft lang dacht dat de olympiscl een utopie zou blijvert derland stonden ze al j de top, maai- inteij bleef een doorbraak u mislukte missie voor 2000 dachten ze zelfs pen. Ondanks vijf WK loze EK's kwam echter dat zonder een 01) Spelen hun loopbaan was. In een ultieme po doel te verwezenlijken ken ze op eigen initia de Verenigde Staten, mat van het synchro) men.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18