Ajax viert titel van de jeugd Noordwijk houdt zijn historie overeind Ronald Koeman of Waterreus? De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Wekelijks blikken Henk Angenent, Jan Siemerink, Ruud Bröring en een gastcolumnist terug op het sportweekeinde. Deze week zet Henk Angenent het begin van de Giro d'ltalia in de herhaling. n champagne ir kampioen 1 Hooijdonk cpd - Corry van onk had geen mooier dagscadeau kunnen en: zoon Pierre werd n met Fenerbahce )en van Turkije. Het >or het eerst in zijn rière. „En dan drin- hier alleen maar wa- sapjes", grapte de t Breda gisteravond, ahce won, onder an- oor een goal van Van onk, met 0-4 bij De- or. Omdat directe rent Trabzonspor met rloor van Galatasaray i Van Hooijdonk en npioen. Eerder deze iet de lange spits we- 5 niet zo te geloven in mpioenschap. „Trab- 't blijft maar winnen ons loopt het moei- let was dit weekeinde d ver ver. „Een grote 'or me. Ik weet niet Wat ik moet zeggen, mijn eerste titel en dat nooi." maandag 10 mei 2004 SPORT door André Hoogeboom Amsterdam - De vreugde in de ArenA was oprecht en aansteke lijk. Ajax had na de 2-o-overwin- ning op NAC de 29ste landstitel in de geschiedenis behaald. Weer een nieuwe schaal in de trotse en volle prijzenkast. Het kampioenschap werd na de nietszeggende zege op spar ringpartner NAC uitbundig ge vierd, zoals hoort bij een jeug dig elftal dat de rest van Neder land heeft afgetroefd. Ajax is de beste en wilde dat gisteren na drukkelijk weten. Het was de eerste titel die de Amsterdam mers in de ArenA én op het Leidseplein konden vieren. Twee jaar geleden gebeurde dat bij NEC in Nijmegen en de hul diging op parkeerterrein P2. Het was Ronalds Koemans eer ste kampioenschap als trainer en de jeugd diende zich toen voorzichtig aan. Nu is het Koemans eerste échte titel, omdat hij er bij was vanaf het prille begin van het seizoen. Dé jeugd is nu zijn jeugd ge worden. Met z'n natuurlijke overwicht en internatonale er varing als voetballer heeft hij vertrouwen geschonken aan jonge spelers. Een vertrouwen dat zij soms - in de Champions League - hebben beschaamd, maar meestal - in Nederland - niet. Inmiddels is Ajax een voorna me leverancier van Oranje ge worden en ligt de toekomst van het Nederlandse voetbal voor een groot deel in Amsterdamse handen. Gisteren speelden ze weer alle maal, de jonkies, op één na: doelman Maarten Stekelen burg. Rafael van der Vaart, John Heitinga, Nigel de Jong, Wesley Sneijder en ook Daniël de Rid der kregen speelminuten. Vijf jonge spelers die Ajax en het Nederlandse voetbal moeten dragen de komende jaren. Dat is aan de ene kant een compli ment voor de Toekomst, waar de opleiding blijkbaar goed functioneert. Aan de andere kant geeft het ook te denken over de andere topclubs. Welke talenten hebben PSV en Feyen- oord voortgebracht? Bij alle feestvreugde paste nau welijks relativering. De buit is binnen, de eerste prijs voor de jonkies van Koeman een feit. De weg naar grote glorie ligt open. „Als we bij elkaar blijven wel", constateerde Daniël de Ridder gisteren na het feestje op de grasmat van de ArenA Hij, de rechtsbuiten die dit sei zoen pas sinds de winterstop bij de A-selectie zit, analyseerde nuchter de potentie van de club. Bij elkaar blijven en wat routine erbij, dat was in feite zijn boodschap. De Ridder ziet liever een type Litmanen of Blind bij de selectie van morgen dan een rechtsbuiten. Zelfver zekerd: „Die hebben we toch." Ronald Koeman wil echter lie ver een echte rechtsbuiten. An dy van der Meyde terug, om precies te zijn. „Ik begrijp die commotie allemaal niet zo goed", zegt De Ridder zelfbe wust. „Ik denk dat ik heel goed in staat ben om die plek te be mannen. Ik zie liever een speler die een groep bij de hand kan nemen, inspireert en overwicht heeft." Een speler kortom waar aan het dit seizoen heeft ont broken. Van der Vaart is - in po tentie - de beste voetballer, Ga- lések de oudste. Maar beiden zijn geen natuurlijke leiders. Nu de titel een feit is, gaat het er echt om spannen bij Ajax. De vraag is vooral welke jonge spe lers vertrekken dan wel blijven. Met het EK voor de boeg, staat niets vast. Als de sterren van de ArenA schitteren op het inter nationale podium, kan dezelfde situatie ontstaan als aan het be gin van vorig seizoen, toen Chi- vu en Van der Meyde nog vro lijk meededen aan de eerste training, maar geen wedstrijd meer in Amsterdamse dienst speelden. Vier spelers staan op de lijstjes van de vöetbalmakelaars. Van der Vaart, Maxwell, Ibrahimo- vic en Pienaar. Nigel de Jong zei gisteren dat er onderling niet over wordt gesproken. Gesprek ken over een mooi collectief doel worden niet gevoerd in de kleedkamer of tijdens de lunch. In het moderne voetbal gaat ie der zijns weegs, is teamgeest iets van vroeger. Als de bubbels van de champagne nog maar net zijn verdwenen gaan de mobiele telefoons weer aan en dan niet om elkaar te bellen. In 1995 deden Jari Litmanen en Danny Blind nog een wanhopi ge oproep aan de jonkies van toen om maar vooral bij Ajax te blijven. Dan was de kans op nog meer sportieve successen groot. De oproep was aan dove mansoren besteed. Het grote geld en de grote clubs lonkten en de Cup van 1995 bleef een eenmalig succes. Nu gloort een nieuwe bloeipe riode in Amsterdam, een bloei periode, waarbij de naam van Ajax ook internationaal weer moet gaan klinken als een klok. Maar niets is zeker. De zaak waarnemers hebben het eerste slachtoffer in Amsterdam al ge maakt. Hatem Trabelsi keert niet terug. De rechtervleugel- verdediger, die in de Cham pions League furore maakt en met Tunesië de Africa Cup won, heeft een ernstig conflict met de clubleiding, meldde zich ziek en geblesseerd af. Vrijwel niemand miste hem. Koeman verzuchtte dat het een zo'n aardige jongen was, wiens hoofd door managers op hol gebracht is. Hij wilde er maar mee zeggen dat het sterke be nen zijn, die de roem kunnen dragen. Dat gaat zeker ook op voor de jonge lichting Ajacie- den, die nu hun eerste prijs binnen hebben. Of het de eer ste of de laatste is, zal nog moe ten blijken. AJAX: Lobont; Grygera (58. Yakubu), De Jong, Heitinga en Maxwell; Sneij der, Obodai en Van der Vaart; Pienaar, Ibrahimovic (71. Sonck) en Soetaers (55. De Ridder). NAC BREDA: Babos; Stam, Penders (64. Kerstens), Engelaar en Collen; Fe- her, Slot en Seedorf (46. Barakat); Di- ba, Boussaboun en Boukhari (68. El- mander). Sport 3: Van der Vaart en Sneij der vieren kampioenschap eerst samen „Ik ben er gistermiddag echt even voor gaan zitten, bij de eerste etappe. Het was indruk wekkend en fascinerend wat de ploeg van Petacchi liet zien. Al die renners zijn perfect op elkaar ingespeeld, met maar, één doel: Petacchi op het aller laatste mo mentaan kop bren gen. Veel mensen vinden het maar niks, zo'n massa sprint. Die zien liever een koers met veel de marrages of een rit door de bergen. Maar ik kan genieten van dat ploegenspel. Het doet voor mij ook niets af aan de overwinning, of die nou solo of in een massasprint wordt behaald. Als je iemand in je ploeg hebt waarvan je weet dat hij kan winnen, moet je dat ook proberen uit te spe len. Zo werkt het gewoon, de enige plek die telt is de eerste. Tweede, derde, vierde, dat doet er allemaal niet toe. In het marathonschaatser1 werkt het netzo. Zelfben ik vaak genoeg teruggepakt door de jagende ploeggenoten van een sprinter. Daar heb ik geen problemen mee, dat hoort bij de sport. Het is iets anders als je wordt ingehaald door jon gens die even later toch geen kans hebben op de zege. Dat idona in :kkliniek aires - Diego Maradona ziekenhuis ontslagen ebracht naar een af- ek. Dat meldden medi- m de Argentijnse oud- ir gisteren. Maradona ;t Suizo-Argentina zie- gisteren. Hij was er ig opgenomen omdat ns zijn arts kortademig leid was. In april lag de voetballegende ook al ïkenhuis. Toen had hij hartklachten en een teking. stroffen beroerte De eigenaar van voet- Itletico Madrid heeft een beroerte gehad. De Gil is in een zieken- e Spaanse stad Talave- lomen. ooijers Dordrecht :ht - Dennis en Gérard er worden met elkaar 1. De tweeling (35) komend seizoen bij visieclub FC Dor- leiden bereikten gister- in akkoord over een i verbintenis. Gérard de ;omt nu nog uit voor ird, maar bij de Rotter- lub kwam hij niet in ing voor een niepw Dennis de Nooijer 1 bij Sparta. FC Dor- ok eerder al doelman in der Werff, Remco s, Rui Monteiro en Er- lya aan. eindhoven - De speaker-van - dienst bij PSV maalde gisteren na afloop van de thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag (3-2) een pijnlijke vergissing. „Ronald Koeman, bedankt voor tien jaar PSV", zei de man. De woorden waren gericht aan het adres van Ronald Waterreus, de doelman die als een van de velen af scheid nam van de Eindhoven- se club. Vóór hem was Erwin Koeman, broer van de trainer van landskampioen Ajax, uitge zwaaid, vandaar waarschijnlijk de verspreking. ,^Als ze na tien jaar mijn naam nog niet eens kennen, wat dan?", reageerde Waterreus. Sport 3: Zelfs ijskonijn Faber heeft het even moeilijk Henk Angenent uit Woubrugge is marathon- en langebaan schaatsen Hij won de Elfste dentocht in 1997. Hoofdklasseschap veiliggesteld door 2-0 zege op Excelsior Maassluis door Loman Leefmans hoort niet, je moet rijden om te winnen. Juist dat spreekt me ook zo aan in de wielersport: er wordt gekoerst voor de over winning en de rest is bijzaak. Het ploegenspel dat voorafgaat aan een massasprint is extra knap, als je beseft hoe zwaar de sport is. Die gasten hebben al heel veel ki lometers in de benen, als ze hun kopman nog even per fect in positie moeten ma noeuvreren De weten schap dat ze daar ontzet tend veel trai- ningsarèeid voor moeten leveren, maakt het voor mij extra mooi. Dat komt natuur lijk ook omdat ik het bij me zelf herken. Ik fiets veel in de zomer, als voorbereiding op het schaatsseizoen. Dat soort raakvlakken maakt het vaak interessant om sport te volgen op televisie. De komende drie weken zit ik rond vijf uur steevast voorde buis, bij de finish van de Giro- etappes. Dat er slechts twee Nederlanders meedoen, maakt daarbij niet eens zo veel uit. Het blijft fascinerend en leer zaam om naar te kijken. laat zien je met sen omspringt kk Boys jetroefd |e lucht inen in Lisse iken aan ïene voorburg - Noordwijk behoort tot een illuster gezelschap van vijf clubs dat altijd op het hoog ste zaterdagamateurniveau uit kwam. Quick Boys, DOVO, Spa kenburg en IJsselmeervogels zijn de andere vier. Dat aantal blijft volgend seizoen intact. Door op neutraal terrein met 2- 0 van Excelsior Maassluis te winnen, hoeft Noordwijk geen promotie/degradatiewedstrijd te spelen. De zege zorgde voor opluchting, maar ook zaterdag kwamen de diverse oorzaken van het teleurstellende jaar weer duidelijk aan het licht. Duocoach Geert-Jan Bakker liet na afloop het seizoen nog maar eens de revue passeren. Hij noemde de een na de andere wedstrijd op waarin zijn ploeg de tegenstander 'van de mat' speelde, maar daar geen drie punten aan overhield. Hoe het zelfvertrouwen daardoor knak te, de tactiek zonder resultaat werd aangepast en weer gewij zigd en hoe Noordwijk uitein delijk lager eindigde dan Sche- veningen, Katwijk en ARC, clubs die op papier zwakker werden geacht. „Ongelooflijk hoe wisselvallig we hebben ge presteerd. We hebben heel goe de en heel slechte wedstrijden laten zien. Snel vergeten dit sei zoen? Helemaal niet. We moe ten hier juist van leren voor vol gend jaar." Uitgerekend in het beslissings duel tegen Excelsior Maassluis lachte het geluk Noordwijk toe. De ambiance rond het veld van Wilhelmus deed sterk aan een kampioenswedstrijd denken. Uitgelaten supporters, een gi gantische hoeveelheid vuur werk en toiletpapier en verte genwoordigers en spelers van vrijwel alle andere regionale hoofd- en eersteklassers op de tribune. In dat decor verraste Excelsior met een gedurfde op stelling - drie spitsen - en ver wierf het na een rommelige openingsfase een bescheiden overwicht. Noordwijk kwam goed weg bij drie scherpe voor zetten die voor het doel langs zeilden. En spits Fabian Keer- veld werd, toen hij alleen op keeper Sander van het Veldt af liep, de bal door de doelman Wouter vari der Kolk bedankt de Noordwijk-aanhang. De club blijft behouden voor de hoofdklasse. Foto: Cees van Hoogdalem van zijn voeten gegleden. Noordwijk stelde daar alleen een paar lange halen richting voorhoede tegenover, die nau welijks voor gevaar zorgden. Het leek de omgekeerde wereld; de doorgaans zeer verdedigend ingestelde club uit Maassluis versus de frivool aanvallende Noordwijkers. Toch leverde de ze tegenstrijdigheid succes voor de rood-witten op. Na een half uur kopte een Excelsior-verde diger de bal precies voor de voeten van spits Jeroen van Wetten, die simpel een bewaker uitkapte en van vijftien meter raak schoot. Ook na rust bleef Excelsior aan dringen. Patrick van Dam, Mi chael van der Laan en Bram Meurs, spelers waarvan de voetbalkwaliteiten buiten kijf staan, werden gedegradeerd tot zwoegers rond de middenlinie. Ook Van Wetten werkte hard, maar na zijn goal werd zelden meer iets van hem vernomen. En vleugelspits Rocky Pitti, na rust ingevallen voor Leonard van Utrecht, stond in drie kwar tier symbool voor de terugval van zijn elftal dit seizoen. De man die met flitsende en onna volgbare acties de hele verdedi ging van de tegenstander kan ontregelen, wekte een gevoel van medelijden op. Zonder snelheid, kracht of ingevingen werd al snel duidelijk dat een bal op Pitti eigenlijk een verlo ren bal was; stuitend. Eén keer brak hij door, maar zijn misluk te lobje dat over het doel ver dween, was veelzeggend. Waarom Excelsior net als Noordwijk laag eindigde in de hoofdklasse, werd gaandeweg de tweede helft duidelijk. Kan sen zat, maar doelpunten? Ho maar. Daarbij hielden de verde digers Jelle Korbee, Peter Bos, Michael Scholten en keeper Sander van der Veldt hun ploeg op de been. Niet de beste voet ballers van Noordwijk, maar za terdag zeker de meest waarde volle linie. In een hectische slotfase waarin Excelsior met veel man aanviel, kreeg Noord wijk een paar counterkansen. Bij een daarvan liet Van der Laan zich gewillig vallen over het uitgestoken been van een tegenstander. Invaller Marco Kleijn nekte Excelsior definitief, door met een gewaagd rollertje vanaf elf meter te scoren. Een juichende aanhang, spelers op de schouders en bier dat rij kelijk vloeide. De opluchting was begrijpelijk, maar het feest je dat na afloop ontstond rond de spelers en begeleiders deed toch een beetje onwerkelijk aan. Een elfde positie is en blijft dit Noordwijk onwaardig. Bak ker hoopt met zijn collega An- dries Wendt de ploeg in de aan loop op het nieuwe seizoen minder wisselvallig te maken. Het is geen gemakkelijke opga ve die het tweemanschap zich heeft gesteld. Excelsior Maassluis - Noordwijk 0-2 (0-1). 32. Van Wetten 0-1, 88. Kleijn 0- 2. Toeschouwers: 1700. Scheidsrech ten Stofkooper. Noordwijk: Van der Veldt; Scholten, Korbee, Bos, Van der Niet (69. Smit); Van der Laan, Meurs (75. Kleijn), Van der Kolk; Van Wetten, Van Dam, Van Utrecht (46. Pitti). Haan: cheid met i lintje Het kampioensfeest in de ArenA barst los na de 2-0 overwinning van Ajax op NAC. Foto: Hans van Weel

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17