In de etalage zit alweer een pianiste KUNST CULTUUR Gevecht om drie stemmen aaneen te smeden Britney wil vooral sexy zijn ien op hol geslagen kudde gillende meiden Imperium aarzelt bij sfeerbepaling ,|iek stapel Kleinsma erdam - Als het aan 'het publiek' ligt, zou de [van 'Mamma Mia!' van- li zes John Kraaijkamp cal Awards krijgen. Ürolspeelster Simone sma kreeg in de categorie [vrouwelijke Hoofdrol in irote Musical' zelfs 77 »nt van alle stemmen, die [n uitgebracht op de Itevan de Stichting Musi- ivards. Verder zou 'Mam- lia!' bekroond worden in [tegorieën Beste Grote pal, Beste Vrouwelijke Bij- leste Mannelijke Bijrol, ormend Talent en Beste idelijke Creatie. „De uit- an deze publiekstem- heeft echter geen invloed uiteindelijke winnaars e John Kraaijkamp Musi- yards. Die keuze wordt ild door een onafhanke- akjury", aldus de organi- maandag 10 mei 2004 R5 programma nstacademie L - De Nieuwe Kunst- l gevestigd in Oegstgeest nsburg krijgt een nieuwe onder de naam Kunst- mie Leiden. De acade- eeft een nieuw lespro- na uitgebracht en richt p de regio's Den Haag, n en Bollenstreek. Leer- kunnen kiezen voor zo- isse cursussen als voor de leidingen schilderkunst, ïouwkunst of grafische De lessen zijn bedoeld olwassenen en worden ag en 's avonds gegeven, ssen zijn gericht op he- agse kunst. ney Kessel rieden ego - De Amerikaanse arist Barney Kessel, die lmet sterren als Billie ly, Charlie Parker en Art i, is in zijn woonplaats ego overleden aan de en van kanker. Hij is 80 worden. Kessel speelde jonge jaren in de big- van Artie Shaw, Charlie en Benny Goodman. In film Jammin' the Blues 4 is hij de enige blanke ant. In de jaren '50 legde zich toe op studiowerk, iteenlopende artiesten d Astaire en de Beach n 1972 richtte hij samen irb Ellis en Charlie Byrd ip Great Guitars op. jfToscanini honden - Onbekenden hebben oken in het familiegraf Italiaanse dirigent Ar- iscanini in Milaan en et graf geschonden van chter Wanda Toscanini ritz, de echtgenote van nist Vladimir Horowitz, irmeren steen van haar is kapotgeslagen en de geopend. Volgens de lijkt het erop dat de da- p zoek waren naar juwe- zouden echter niets n buitgemaakt. Toscani- 67-1957) was chef-diri- de Scala van Milaan en Metropolitan Opera in ork. Zijn dochter Wanda edin 1998. Behalve nini en zijn kinderen is adimir Horowitz in het :graf bijgezet. muziek recensie Louis du Moulin 'Britney Spears in Ahoy* in kader van 'The Onyx Hotel Tour'. Voorprogramma: Skye Sweetnam. Gezien Ahoy 07/05 Waar moet dat heen met het meisje Spears? Pas 22 lentes en nu misschien al over haar top. Die indruk wekt Britney althans geregeld tijdens haar lopende Europese tournee, die haar in een afge laden Ahoy" bracht. Weliswaar bedient de Ameri kaanse popheldin haar fans op maat met een overweldigende show, maar alle schone schijn kan toch niet verhullen dat ze met haar rondlei ding in haar Onyx Hotel een wel erg krampachti ge krachttoer uithaalt. Haar eerste concertvisite sinds 'Gelredome, no vember 2000' werd de afgelopen dagen voorafge gaan door het ontnuchterende nieuwsbericht over haar toevlucht tot playbacken bij vele prijs- nummers. Reden: het dansen is dermate ver moeiend dat Britney's zang eronder zou lijden. Het spektakel staat dus duidelijk voorop en ge zien de kaartverkopen hebben de fans daar geen enkele moeite mee. Spears wil zich 'live' meer dan ooit profileren als een vrijgevochten sekspoes, in wie het ideale buurmeisje dat ooit via de Mickey Mouse Club bij haar televisie kijkende landgenoten haar eer ste bekendheid verwierf, absoluut onherkenbaar blijft. Daarbij heeft ze Madonna tot haar grote voorbeeld gekozen, iets waar ze ook maar al te graag voor uitkomt. La Ciccone steunt haar op gezette tijden - denk aan de symbolische tong zoen tijdens de Amerikaanse MTV Awards. Desondanks overtuigt Britney in levende lijve niet in haar rol als geile meid. Zoals bij Beyoncé kan ze maar niet het vermoeden wegnemen dat alle pikanteria braaf is ingestudeerd, al dan niet op aangeven van allen die baat hebben bij het verder uitmelken van haar sterstatus. Britney mag zich uit de naad springen, flirten en provo ceren, ze mist toch het raffinement, het hoerige dat Madonna en haar voornaamste 'conculega' Christina Aguilera wel uitstralen. Spears kan zich daarom beter niet meer in de meest uitdagende bochten wringen, maar liever gaan werken aan een origineler repertoire en imago. Afstappen van haar huidige geforceerde koers zal haar niet alleen geestelijk goed doen, ook muzi kaal wordt ze er ongetwijfeld weer beter van. Want dat haar stem van de muziekband moet ko men is al bedenkelijk, maar dat die 'vluchtweg' ook nog een door basdreunen gedomineerde ge luidsbrij tot gevolg heeft, is eigenlijk dieptriest. Britney Spears in Ahoy. Het wordt tijd voor een nieuw repertoire. Foto: ANP Veel belangstelling voor eerste aflevering van Muziek in de Wijk door Theo de With leiden - Je zou bijna denken dat het de nieuwste trend is: een piano in de etalage. Bij Moda Li sa in de Breestraat staat er één. Ook bij de modewinkels WéPé en House of Albion staat dit in strument achter de winkelruit. Die piano's staan er niet alleen ter decoratie. Er wordt op ge speeld. Want deze winkels de den afgelopen zaterdag mee aan de eerste editie van Muziek in de Wijk. Muziek in de Wijk is de opvol ger van Kunst in de Wijk, het evenement dat vorig jaar werd gehouden in de Pieterswijk. Luidde vorig jaar de vraag van organisator Ton van Noort of winkels in dit deel van Leiden een of meer schilderijen wilden ophangen, nu was de kwestie of ze op twee zaterdagen live-mu- ziek wilden toelaten in hun ne ring. Het is daarom niet ver wonderlijk dat het aantal deel nemers lager is dan vorig jaar. Een schilderijtje of beeldje is immer gemakkelijker in de eta lage te plaatsen dan een vleu- gel. „Van bijna 100 deelnemers zijn we terug naar 37", rekent Ton van Noort voor. „Ik heb daar ook alle begrip voor. Niet ieder een wil zijn zaak twee zaterda gen helemaal overhoop gooien om Leiden op de kaart te zetten als winkel- en cultuurstad." Moda Lisa doet dat wel. In de etalage zit een pianiste in een zwarte cocktailjurk onverstoor baar te spelen. De klanken waaien naar buiten om elke twee minuten overstemd te worden door het geronk van een lijnbus die door de Bree straat dendert. Bij boekhandel Kooyker wisse len twee ensembles elkaar af. Naast een tafel met muziekboe ken stellen twee fluitisten en een toetsenist zich op. Of het ligt aan Sting, Johnny Hoes en Ray Charles, die de musici van af de cover toegrijnzen, is niet Muziek in de Wijk. In dit geval in de winkel van Bentveld met het Trio Miranda. Foto: Henk Bouwman duidelijk, maar het klinkt alle maal wat onzeker. Terwijl hier toch de hele entourage mee werkt: een beschaafd publiek en vaste vloerbedekking. Het wat populairdere genre wordt ten gehore gebracht bij Licht Interieur, iets verderop in de straat. Het duo Akif en Marco zingt covers van beken de nummers. „De zanger is een beetje zenuwachtig", merkt verkoopster Loes Tolhuis op. „Daarom hebben ze eerst een paar instrumentale nummers gespeeld." Ze merkt op dat veel mensen speciaal voor de optre dens komen. Inderdaad, veel mensen die met de gids van Muziek in de Wijk hun weg door het Leidse centrum zoe ken. Zij kan ondertussen gewoon haar werk doen. Haar collega's van Audio Video Botermarkt hebben het moeilijker. Het ge zelschap Mixifixi slaat in de winkel driftig op Afrikaanse trommels. Het leidt tot een op stopping voor de deur. Men verdringt elkaar om een glimp van de trommelaars op te van gen. Eenmaal binnen in de win kel is het onmogelijk je ver staanbaar te maken, laat staan om een vraag aan een verkoper te stellen. De muzikanten dwin gen tot zwijgen. Bij Simon Lévelt staan de leden van 't Valies op straat. De win kel is te klein om de muzikan ten, die vorig jaar de tweede prijs wonnen bij straatmuzi kantenconcours De Gouden Pet, te bergen. Ook even verder, op het Stadhuisplein, wordt buiten gemusiceerd. 'Ik ben ge red, ay ay ay, ik ben gered, om dat ik christen ben' klinkt van onder een groene partytent. Het is duidelijk: geen deelne mer van Muziek in de Wijk, maar een evangeliserende eend in de bijt. „Daar had eigenlijk de Riveimenband moeten staan", meldt Ton van Noort enigszins geïrriteerd. „Maar de gemeente heeft twee vergun ningen verstrekt." De River- menband is uitgeweken naar het trappenhuis van Vroom Dreesmann. 'Ik heb stiekem met je gedanst, ik hoop dat je het leuk vond', imiteren ze de jaren-80-pop van Toontje La ger. De trap lijkt niet de meest ideale plek om op te treden, maar hun muziek is wel op alle verdiepingen te horen. Bezoe kers kijken nieuwsgierig over de leuning. Alleen verpest die ver velende stem het bij voortdu ring: 'Mevrouw Schimmel, voor toestel 216. Mevrouw Schim mel, voor toestel 216.' In de openbare bibliotheek spelen de Kitchen Bitches al twee uur achtereen. De ingetogen liedjes met een folky karakter passen in de serene sfeer van de biblio theek. Zangeres Saskia Heerink is het daar niet mee eens. „Het is wel erg rustig hier", beklaagt ze zich. „Dat zijn we niet zo ge wend. Meestal staan we in een rumoerige kroeg." Collega Jac queline Simon vult haar aan: „Ik had ook wat meer leven in de brouwerij verwacht. Het is net of we repeteren. Volgende week treden we in een winkel op. Daar verwacht ik meer van." Bij een aantal andere winkels aan de Nieuwe Rijn staan de musici al dan niet noodgedwongen buiten te spe len. Voor de deur van Zout Peper probeert een band een nummer van Willy Deville te coveren. Het publiek houdt halt. Vooral voor de stroopwa- felkraam slipt het dicht. Het leidt bij een ouder echtpaar tot ruzie. „Ga niet voor die kraam staan. Dat is die man z'n brood", bromt een vrouw tegen haar man. Haar echtgenoot: „Maak je niet zo druk." De ver koopster achter de kraam knikt. „Ze heeft wel gelijk." Ook ver derop op de markt leidt een op treden tot een conflict. De twee middeleeuwse muzikanten die voor de deur van juwelierszaak Borg Daphne erbij stonden alsof ze zo uit archeologisch themapark Archeon waren weggeplukt, heeft organisator Ton van Noort elders moeten plaatsen. „Ik kreeg de markt koopman op mijn nek", zegt hij. „Die muzikanten zijn nogal gewend het publiek te bespe len. Volgende week staat op die plek een fluitspeler en daar ver wacht ik minder problemen mee." theater recensie Wijnand Zeilstra Voorstelling: 'Edwaarthe King en Risjaar Modderfokker den Derde' in de bewerking van Tom Lanoye naar twee koningsdrama's van Shakespeare door theatergroep Imperium. Regie: Stephan W. Zeedijk. Gezien:8/5, Imperiumtheater, Oude Vest, Leiden. Daar nog te zien: 13,14,15/5 en 20,21, 22/5. Eigenlijk is het één grote scheldpartij bij de nieuwe productie van Imperium. Al leen zijn de meeste krachtter men verpakt in vervlaamst Engels: zoals het 'Modderfok ker' in de titel dat talrijke ma len tijdens de voorstelling wordt gebezigd. Voortdurend is er die tweetaligheid: 'I fear, you see the case verkeerd, man'. Dit taalgebruik refe reert tegelijk aan eigentijdse rappers, muziekzenders, computerspelletjes en ge weldfilms. Toen dan ook deze opzienbarende bewerking van Shakespeare's konings drama's door de Vlaming Tom Lanoye enkele jaren ge leden onder de titel 'Ten Oor log' in première ging, baarde dat heel veel opzien. Twee stukken van deze succesvolle theatermarathon neemt Im perium op het repertoire. En daarmee heeft de groep ter afsluiting van dit seizoen een groté kluif ter hand genomen. De voornamelijk jonge garde van het Leidse toneelgezel schap slaat zich soepel door de tekst heen, wat op zich al geen kleinigheid is. Boven dien zijn er een paar opmer kelijke vondsten in de vorm geving die het geheel de moeite waard maken. Zo symboliseert een ouderwetse wasteil een gevangenis en is het speelvlak met aan weers zijden het publiek effectvol ingericht. Dat neemt echter niet weg dat de voorstelling als geheel niet volledig over tuigt. Imperium aarzelt na melijk bij de sfeerbepaling. Het eerste deel (grofweg: 'Ed ward IV) is karikaturaler van opzet dan het tweede ('Ri chard III') dat grimmiger van toonzetting is. Wat is nu pre cies de bedoeling? Natuurlijk is het rondrennen van enkele spelers van de ene kant van het theater via de binnenplaats naar de andere kant spectaculair. Maar het werkt nogal komisch uit, wat bijvoorbeeld ook geldt voor het macho-gedrag voor de broers Edwaar, Sjors en Ris jaar. De manier waarop Ed waar zich tot koning laat kro nen, is buitengewoon geestig. Het contrasteert echter nogal sterk met de dramatische toonzetting daarna die - me de dankzij het opvallende ac teerwerk - veel aangrijpender is. Het thema van de machts wellust en de wreedheid in beide delen rechtvaardigt de ze wijziging in aanpak niet. Ook de regie presenteert im mers beide stukken als een heid door het slotbeeld naar de eerste scène te laten ver wijzen. Een prachtige vondst overigens! Zachtjes zingt men: één, twee, drie, vier - hoedje van papier. De felbe geerde kroon blijkt niet meer waard. de - Als je een 30-jarig ju- viert, moet je dat goed dachten de bestuursle- 'an jongerensoos Meddle id Ade. Daarom boekten jonge, Haagse rockgroep it om de aftrap te verzor- an het feestweekeinde. En daad: succes verzekerd, opulairste band van dit ent zorgde voor hysteri- taferelen, die Meddle en rpen Rijpwetering en Oud et licht zullen vergeten, ■reet-aanhang, vooral tie- eisjes van 11 tot 15 jaar, is lijk razend fanatiek. Daar ien de vrijwilligers van Ie 's ochtends vroeg al Het eerste groepje jon nes, uit Katwijk, stond om al in de stromende regen de feesttent bij Meddle: 15 voor aanvang. Diverse linnenclubjes uit het hele arriveerden 's middags in Ade en hielden vanaf de ng van de zaal de ruimte het podium bezet. Om lelden van zo dichtbij mo le aanschouwen en het ;e beweging van de heren n oorverdovend gillen te reet eindelijk aantreedt spandoeken de lucht in en temt het gekrijs soms zelfs Gekkenhuis in Oud Ade met Di-rect. Gillende meiden en goede muziek. Foto: Mark Lamers de loeiharde drums en gitaren. Tientallen ouders kijken achter in de tent bezorgd toe. Nee, zo iets heeft Meddle in het 30-jarig bestaan nog nooit meegemaakt. De vaste bezoekers blijven er nuchter onder en kijken rusti ger toe. Allemaal leuk en aardig, die ta ferelen, maar kunnen die knap pe, populaire jongens live ook nog goed spelen? Jazeker. Drummer Jamie Westland mept genadeloos hard en strak op zijn drumkit. Bassist Bas van Waningen, met onafscheidelijk petje, speelt rustig en gecon centreerd zijn baslijnen. Gita rist Frans 'Spike' van Zoest is zijn tegenpool en raast heen en weer over het podium. Tim Ak kerman zingt tegenwoordig een stuk zuiverder dan in de begin tijd van de groep en zweept hier de massa lekker op. Het viertal is door heel veel te spelen duidelijk gegroeid en werkt zich in sneltreinvaart door nummers van de twee al bums Discover en Over the Moon. De hits ontbreken uiter aard niet. Adrenaline, Roller coaster en Just the way I do worden met zichtbaar plezier gespeeld en meegebruld door het publiek, evenals de wat kleffe ballades Inside my Head en She. „Laat jullie horen!" schreeuwt Akkerman het publiek toe. „Al lemaal klappen en springen!" De vier heren weten donders goed hoe ze hun doelgroep moeten bespelen. De doelgroep die zo gretig uit hun handen eet. Maar waarom houdt de band het na een luttel uurtje spelen dan al voor gezien? Om di-rect weer in de patserige li mousine - opzichtig voor Med dle geparkeerd - naar Den Haag terug te keren? Met twee cd's op zak en alweer wat nieuw re pertoire moet de band haar fans toch kunnen trakteren op meer? Jammer, want de show van de muzikaal nog steeds groeiende band is verder prima. Di-rect verdient inmiddels een bredere, fanatieke aanhang. Niet enkel de interesse van een op hol geslagen kudde gillende meiden. muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Trio Major: Radka Dohnalova (viool), Lex Luijnenburg (altviool) en Lucas Bunge (cello). Gehoord: 8/5, 't Huys Dever, Lisse Huys Dever heeft zaterdag zijn concertserie afgesloten met een optreden van 'Trio Major', dat wellicht drie generaties omvat. Het lijkt erop dat kleur en timbre zijn afgesteld op de leeftijd van dit strijkerstrio. De zwaarste, donkere, soms op- ruierige klank produceert de cello van de nestor Lucas Bun- ge. De warme, soms wat té voorzichtig genomen midden klank neemt de altist Lex Luij nenburg voor z'n rekening en de jeugdige Radka Dohnalova ontlokt aan haar viool een energieke, wat té scherpe hoogste klanklijn. Die drie stemmen sporen niet vanzelf sprekend met elkaar, daar moet harder aan gewerkt wor den dan in een strijkkwartet, waarin de lijnen natuurlijker een sluitend geheel vormen. De altist Lex Luijnenburg pro fileert zich de ene keer als zan ger, de andere keer werkt hij mee met de cello aan de bas- lijn. Ook de cello pakt geregeld de melodie op en fungeert dan bepaald niet als ondersteuner. Wat Bunge meer dan heerlijk vindt getuige zijn gretige, he laas geoverdoseerde inzet. Het gevecht om die drie stem men fraai aaneen te smeden lukt aanvankelijk dan ook moeizaam bij Trio Major. Nog al eens spelen de viool en de cello te pregnant om de alt ruimte te geven. Daarbij wordt er in het heetst van de strijd niet altijd even haarzuiver ge- intoneerd. Eigenlijk wordt het samenspel pas hecht in Witold Lutoslavski's vijf korte dansen 'Bucolics for viola and cello' en in de Serenade vöor Strijktrio van de Hongaar Ernö Dohnónyi (1877-1960). Dat Lu- toslavski ook pianist was, is goed te horen in deze twee stemmige miniaturen zonder vast metrum. Ze drammen, jengelen, wiegen, dansen op dezelfde manier als de schatti ge volksliedjes van Bartók 'Gy- ermekeknek' (voorkinderen). Bunge'en Luijnenburg geven deze pastorale kinderlijke sfeer uitstekend weer. Dohnanyi's Serenade is ge schreven in een strenge vorm gevoel geënt op de Klassieken, gecombineerd met de Roman tische geest van Brahms die grenzen wilde overschrijden. Met een mooie volle klank wordt de bekende stevte deun van de Marcia ingezet, me in het (laatste) Rondo weer ver dekt opduikt. Een fraaie altmelodie speelt zich los in de Romanza, pittig ondervangen door pizzicati van viool en cello. Het licht ca- nonische Scherzo wordt strijd lustig, scherp ten tonele ge voerd met jagende passages die elkaar op de voet volgen. Werkelijk prachtig gloeien de harmonieën in het donkere Thema, gevolgd door enkele variaties. De uitgerekte frasen worden door de strijkers hel der uitgelicht. Het Rondo danst welhaast schaterlachend uitbundig, ook hier weer met een vitaal gespeelde 'inhaal slag', die tenslotte eindigt in een aanstekelijke dronken- mansdans.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13