SCHRIJVENDE LEZERS Zich in schijnzekerheid wentelend land durft Valkenburg wel op te heffe Erkennen dat strijd rond Valkenburg was gestreden vond de WD eerlijker Overlast van De Bakkerij ervaar je vooral op straat Krant lezen met oude ogen gaat in de ochtend veel beter Verdrietig van bericht over predikanten bij rechter Vader Jan Wolkers werkte dus ook tégen Wehrmacht Verdrietig van bericht over predikanten bij rechter (2) Leidse theaters zijn blij met Leidsch Dagblad in ochtend Subsidie voor Paul Ko unieke kans voor Leid Voor zo'n website hoor jel meer dan 5.000 euro te vra Eisen stel] aan immig is niets nie MAANDAG 10 MEI 2OO4 De strategische en tactische argu menten om de Orions te behouden zijn overweldigend. De internationa le verzoeken om inzet van de Orions stapelen zich op, maar blijkbaar is dit niet genoeg om duidelijke be trokkenheid van regering en Tweede Kamer op te wekken. Ze lijken ook niet wakker te liggen over het grotere risico waaraan we onze troepen in Irak blootstellen (want we gaan niet tot het uiterste om hen te bescher men). Ik zie geen schaamrood op de kaken als gevolg van het achterblij ven op de NAVO budgetnorm. Ook niet om de grote gaten die zullen ontstaan in onze koninkrijksgrenzen ten gunste van de almaar toenemen de dmgstransporten. Niemand die de enorme budgetoverschrijdingen van de Joint Strike Fighter in relatie brengt met de huidige drastische de fensiebezuinigingen. Andere ministeries die goedkoop meeprofiteren van de activiteiten van de Orions, kijken de andere kant uit, wetende dat de extra kosten pas ten tijde van de volgende regering komen. Het aantoonbare gemanipu- leer van cijfers en feiten door minis ter Kamp wordt niet aan de kaak ge steld. Het woord kapitaalvernietiging valt niet. Niemand confronteert hem met het niet optimaal beschermen van onze troepen in Irak om louter politiek financiële motieven. Dat Valkenburg de afgelopen maan den door koninklijke gasten en inter nationale instanties intensief is ge bruikt, wordt niet besproken. Laat staan het feit dat minister Kamp zelf een wekelijks terugkerende frequent flyer blijkt te zijn op Valkenburg en zich met name op de Antillen graag door Orions laat vliegen. Ik merk ook weinig opmerkzaam heid en bevlogenheid van de zijde van de pers. Die kijkt goed naar wat het volk beweegt. Daar berichten ze over, dat scoort. Ik begin een cirkel te zien. Doen politici dit ook niet? Zou het Nederlandse volk dan eigen lijk zelf wel belang hechten aan een gedegen veiligheidsbeleid? Mis schien wel niet en dan is dit direct ook het antwoord. Het volk krijgt im mers de regering die men verdient. Toch blijft er iets in mij knagen. Re gering en politici hebben de verant woordelijkheid om belangrijke staatszaken met een bepaalde visie en kunde te behartigen. Naar eer en geweten. Zij moeten boven het volk uit kunnen stijgen om zo het lands belang voor ons en toekomstige ge neraties te beschermen. Helaas. Nederland kabbelt rustig verder op de wereldgolven. Wij heb ben sterke bondgenoten die ons ze ker komen helpen. We verkopen de Orions aan Duitsland, maar we kun nen ze vast vragen om bijstand in dien nodig. En de drugsbestrijding en kustwacht besteden we uit aan commerciële bedrijven. Een calculerend klein land, met op geheven vinger, zich wentelend in de schijnzekerheid dat wij in de glo bale arena buiten schot zullenl ven. We hebben het immers hf maal begrepen? We zijn welis^ bondgenoot van Bush en Israël maar we bouwen ook havens \j de Palestijnen en bruggen in I( Nederland is aardig. Wij doenj en begrijpen iedereen. Óns zal overkomen, wie heeft nou ietsi Nederland? Dit klinkt bekend. M. van di U Naast de vele al eerder ge noemde voordelen van de ochtendverschijning van het Leidsch Dagblad, is er nog een voordeel dat vooral ons oude ren betreft. Het is algemeen bekend dat het lichaam naar mate de dag verstrijkt ver moeid raakt. Ook de zintuigen worden minder scherp, vooral de ogen. Ik merkte al enige tijd geleden dat het lezen - vooral van de kleinere letters - mij 's morgens beter vergaat dan later op de dag. Mijn dag indeling heb ik wat moeten wijzigen, maar ik vind dat ik nu meer tijd en gelegenheid heb om het LD beter te scan nen. Proficiat aan het hele Leidsch Dagblad-team met de geslaagde verandering van middag- naar ochtenduitgave. J.P. Stuart, Leiden. Volgens Annemieke Kelder doen de klanten van De Bakke rij alleen maar goed werk en zou Peter Labrujère stigmatise ren, zo begrijp ik uit haar le- zersbrief die 16 april in de krant stond. Daar ben üc het niet be paald mee eens. Mevrouw Kel der ziet niet goed in hoe de si tuatie werkelijk is. In de jaren dat ik hier woon en werk is de overlast van De Bakkerij alleen maar toegenomen. Enkele voorbeelden die dage lijks onder onze neus gebeuren zijn geluidsoverlast (ge schreeuw, geruzie), dealen, ste len, bedelen, intimideren en zelfs urineren op straat. In De Bakkerij zal zonder twijfel alles keurig er aan toe gaan, maar de echte narigheid, waar de men sen last van hebben, gebeurt buiten De Bakkerij op straat. Je kan dan wel iemand op bezoek vragen, maar de vraag is of dat zin heeft. Het is niet zo dat de klanten van De Bakkerij de schuldigen zijn aan de achteruitgang van Het LD heeft onlangs ontdekt wat in Oegstgeest al zo'n zestig jaar bekend moet zijn: 'Vader Jan Wolkers werkte voor de Wehrmacht'. Niet als handlan ger, zoals de kop suggereert, maar als sjouwer, grondwerker, waker. Louter om zijn gezin te onderhouden, zo blijkt. Het artikel vermeldt verder dat Wolkers' vader wapens stal voor het verzet en dat hij een tijdlang een joodse onderduiker in zijn huis verborg. De kop bo ven liet artikel had dus even goed kunnen luiden: Vader Jan Wolkers werkte tegen de Wehr macht'. En dat is pas opmerke- de Haarlemmerstraat, maar ze fleuren de boel ook niet be paald op. Het schrikt eerder mensen af, dan dat het ze het aanhet winkelen zet. Mijn vraag is dan waarom al deze ellende - die binnenshuis blijkbaar totaal geen problemen veroorzaakt - midden in de stad moet? Kan de opvang (de slaapplekken, parnassia enz.) van deze klanten dan niet beter buiten de stad, zodat niemand er last van heeft? Vervolgens vraag ik mij af waar om deze mensen dan 250 euro extra krijgen, terwijl dit hoogst waarschijnlijk toch niet naar juistheid word gespendeerd. En waarom zouden deze klanten gratis koffie en dergelijk moe ten krijgen? Wie stigmatiseert er nu eigenlijk? Tegenwoordig kan er niets meer gezegd worden of het is stigmatiseren of discrimineren. Ik erger me daar behoorlijk aan. Kea Brinks, Leiden. lijk te noemen aangezien in ons land het verzet tegen de Duit sers vooral na de oorlog goed op gang kwam. Niemand in Oegstgeest zou het in zijn hoofd halen om Jan Wol kers' vader een landverrader te noemen, lijkt me. Niemand heeft ooit geprotesteerd tegen het beeld dat de schrijver in zijn boeken van hem schetst. Niet in de laatste plaats omdat de als feiten gepresenteerde fictie in een roman niet voetstoots voor waar kan worden gehouden. Robert Haasnoot, Rijnsburg. Ik wil even reageren op het stukje van Silvan Schoonhoven in de krant van 27 april met als kop 'Katwijkse bezwaarde pre dikanten naar de rechter'. Het doet mij als christen ver driet om dit te lezen. Er is in Katwijk een convenant opge maakt waar ik mij heel goed in kan vinden. Er zijn tijdelijk twee kerken aan hen toegewezen. Zijn de predikanten Vlietstra en Van Vlastuin dan nog niet te vreden? Ik vind dat zij hierin veel te ver gaan. Ik vind het on gepast om dit voor een aardse rechter voor te laten komen. De Het bericht 'Katwijkse bezwaar de predikanten naar de rech ter', stemt mij droef. Ik vind het heel jammer dat deze mensen elkaar gaan bevechten. Heel jammer dat zij samen niet aan tafel gaan zitten om op 'ontdek kingsreis' te gaan en te zien wat buitenkerkelijke mensen zeg gen: kijk eens hoe onchristelijk zij met elkaar omgaan. En de duivel lacht hier het hardst om. Ik hoop dat de bezwaarde pre dikanten dit ook zullen besef fen. Er is hen van alle kanten de hand toegereikt, maar zij heb ben alles afgewezen. Tevens wens ik de voorzitter ds. Weegink en de tweede voorzit ter ds. Blom van harte Gods ze gen en wijsheid toe in deze heel moeilijke periode. N. van der Plas, Katwijk. hen samenbindt. Waarom al dat gekissebis om dat verschil in menselijke inzichten terwijl wij allemaal dezelfde God die nen? Waarom focussen op wat hen scheidt? Als ik een bezwaarde predikant was, dan zou ik op onderzoek Ook de theaters kunnen de verandering van het Leidsch Dagblad van avond- naar och tendblad toejuichen. De eer ste week van uw ochtendedi tie levert direct een prima er varing op. Bert Visscher staat vier dagen in de Leidse Schouwburg. De serie is weliswaar uitverkocht, maar toch is het plezierig te kunnen vaststellen dat het mogelijk is een goed geschre ven recensie van een voorstel ling - die pas 's avonds tegen elf uur is afgelopen - reeds in alle vroegte in uw ochtend blad te kunnen lezen. Zo worden nog meer lezers geprikkeld naar het theater te gaan. Een compliment voor recensenten, drukkers en ver spreiders. Bart van Mossel, Leiden. Een Orion boven de Tjalmaweg. Met ingang van januari volgend jaar is dat beeld voorgoed verleden tijd. Foto: Dick Hogewoning In het Leidsch Dagblad van 29 april werd het CDA-Kamerlid Roland Kortenhorst geciteerd. Hij verklaarde, naar aanleiding van de discussie over Valken burg en de Orions, tegenover uw verslaggever dat 'nu de WD z'n keutel had ingetrokken alles ophield'. Dit citaat is hetzij on juist, hetzij collega Kortenhorst is te creatief met de feiten. De WD-fractie heeft, vanuit het belang van de Orions voor de Nederlandse defensie, het be lang van Valkenburg als rege ringsvliegveld en het belang van het personeel in oktober 2003 een Kamermeerderheid voor heroverweging weten te mobili seren. Had de WD dat niet ge daan, dan was het doek zonder politiek debat gevallen. De WD was door de rapporta ges van Defensie niet overtuigd, heeft een extra vragenronde en een hoorzitting weten te orga niseren en een Kamerdebat be legd. Een en ander met CDA, D66, ChristenUnie, SGP en LPF aan haar zijde. Tijdens het Kamerdebat stelde de minister dat hij geen enkele mogelijkheid zag voor een mul tinationale Orion-groep en geen enkele basis voor een pu bliek-privaat Valkenburg en dat hij zelfs bij kostenreductie de onderzeedienst, twee fregatten en een squadron F16's zou moeten verkopen en het perso neel zou moeten ontslaan in dien hij drie Orions, in samen werking met Duitsland, zou blijven exploiteren en Valken burg open zou houden. D66, afwezig tijdens het debat, had al eerder verklaard daar niet voor te voelen. De LPF had Valkenburg al laten vallen voor een nationale Orion-optie, die de WD al in oktober onhaal baar achtte. De PvdA, SGP en ChristenUnie waren in het de bat door de minister overtuigd. De WD wilde de bewindslie den op Defensie, die feitelijk de vertrouwensvraag hadden ge steld, met het oog op Irak en de defensiereorganisatie niet naar huis sturen of beschadigen. De WD was tevens niet bereid de genoemde extra bezuinigingen en ontslagen voor haar reke ning te nemen. Bovendien ver trouwt de WD-fractie minister van Defensie Henk Kamp (WD) en staatssecretaris Cees van der Knaap (CDA) op hun woord. De WD heeft er niet voor gekozen poppenkast te spelen door een motie in te die nen, die het niet zou halen en daarmee 'schone handen' te houden. Het CDA stelde in het Leidsch Dagblad dat zij nog langer had willen doorgaan maar dat de WD dat onmogelijk had ge maakt. Dat is onjuist, er was geen Kamermeerderheid voor en geen basis in het kabinet. Dan maar door het vuur gaan en openlijk aangeven dat de strijd - helaas - was gestreden. Open brief aan de Leidse ge meenteraad. Wat een geweldige kans voor Leiden, nu het Rijk Paul Koek 600.000 euro subsidie geeft. De geschiedenis herhaalt zich op miraculeuze wijze. Op 10 de cember 1704 richtte Jacob van Rijndorp, toen de toonaange vende theatermaker van Hol land, zich tot de Leidse magi straat om op het lege erf aan de Oude Vest een Schouwburg te mogen 'optimmeren'. Hij bracht zelf een Groote Com pagnie van gerenommeerde ac teurs mee die tot in Rusland voorstellingen hadden gegeven als reizend gezelschap. En een behoorlijk kapitaal, mede door zijn huwelijk met de adellijke Anna Catharina de Quintana uit Brussel. De Leidse magistraat was vanaf 1703 aan het bezuinigen (geen vrolijke maaltijden voor sche penen meer bijvoorbeeld) en toch stelden zij het terrein kos teloos ter beschikking en gaven hem een subsidie van 500, 'sodra ende wanneer de tim- merluyden en metselaers daer- van een aanfang souden heb ben gemaect' (Stichtingsakte). Natuurlijk ook met in het ach terhoofd wat zo'n Schouwburg zou opleveren: prestige voor Leiden en machtsvertoon van de magistraat (in alle andere steden behalve Amsterdam in die tijd was de kerkenraad machtiger dan het stedelijk ge zag, de dominees hielden toneel tegen en zeker het wen van een vaste schout aan de openbare weg), m ook inkomsten voor hetv huis. Beste leden van de Leidsi gistraat anno 2004, facilit komst van de nieuwe Jac Rijndorp (veel spektakel i ziek ook in zijn voorstelli in de persoon van Paul K door aan hem tegenover Schouwburg van Jacob v Rijndorp het Scheltema t plex beschikbaar te stelle daar met zijn gerenomm gezelschap professioneel ziektheater te gaan make nieuw veel uitstraling voi den en veel bezoek uit hi derland zal het gevolg zij Misschien lukt het ook n Paul Koek de optocht-m' theaterversie van het opi stuk van de Schouwburg tober 1705 te laten make waarin hij zegt geïnteresi te zijn: het beroemde Bé Ontzet van Leiden van B uit 1645 en daarna talloz len in heel Nederland tol Hamburg toe opgevoerd feestelijke opening in ok 2005 van het 301ste seizi de vierde eeuw van de oi Schouwburg van ons lan ook internationaal 'verm Leidse Schouwburg! Cobi Bo We werden enige tijd geleden al met onze neus op de feiten ge drukt over het wansmakelijke financiële beleid van de Leidse gemeente: bakken met geld werden (en worden nog steeds) gestort op de bankrekeningen van ex-gemeentefunctionaris- sen, waarvan er velen wegens wanprestatie moesten vertrek ken! In de real world betekent 'niet goed functioneren' meestal dat je kunt vertrekken zonder ook maar een eurocent (we laten top-bestuurders natuurlijk bui ten beschouwing). Maar nu wordt het nog zotter: de matig ontworpen en weinig boeiende website van Leiden heeft de belastingbetaler maar liefst 170.000 euro gekost. Als auteur van vele ICT-publicaties waaronder over Webdesign, kan ik met recht zeggen: wat een zonde van het geld. Ieder een die een van mijn werken heeft aangeschaft, is in staat een interessanter product te realiseren dan wat ons nu is voorgeschoteld. En elk zichzelf respecterend webontwe reau zou voor een derge te niet meer dan vijfduiz euro durven vragen. De verantwoordelijke wi der-A. Geertsema (WI vindt het niet teveel bet< voor zo'n goed product, zeri we op de voorpagin het Leidsch Dagblad vai woensdag 28 april. Ik ke man nog uit een ver ver! en was toen al niet onde druk van zijn geestelijke petenties. Maar nu begii nog ernstig te twijfelen i functioneren als publiel naar. Hij bleek destijds i lectisch' voor het Russis dat?), maar zo te merkei hij met cijfers ook een p bleem. Voor mij als ondememe deze website-affaire abs aanleiding zijn de betrol en verantwoordelijken wanprestatie te ontslaai der wachtgeldregeling. Dr. Peter J. Zoete „Als ik een bezwaarde predikant was, dan zou ik op onderzoek uit gaan naar wat de bijbel op dit gebied zegt." Foto: Dick Hogewoning uit gaan naar wat de bijbel op dit gebied zegt en zou ik daar mijn energie aan geven. Aan wat ons samenbindt. Ik zou het evangelie brengen over alle scheidsmuren heen, want straks is er maar één kerk en daar moeten we nu al naar toe werken. Houdt niet vast aan je eigen hokje, dat verdeelt, maar start een actie om samen sterk te worden, door samen de krach ten te bundelen voor de waar heid van het evangelie en te la ten zien welke krachtige bood schap daarachter ligt voor de gehele mensheid. Jan Ligtenberg, Leiden. Een reactie op het artike net komt met Uitzondei probleemwijken'. Waar de afgelopen tijd al mee malen hogelijk over heb baasd, is het volgende. I heeft het nu over een in menseis voor gezinsheri plus adequate huisvesti Maar waren deze regels niet? Toen ik, vijftien ja< den, mijn huidige man i donesië wilde laten kon moest ik een bewijs van men en een vaste aansti van minimaal één jaar J plus een bewijs van ond En met het bewijs van o dak bedoelde men niet i tonnen doos maar een f woning. Zou ik deze twf niet hebben kunnen ovi dan was het 'helaas pini Nu heb ik dus al enige t' vermoeden dat er met t zeer grote maten werd ten. En nog steeds. Als mand uit Indonesië dez geldt, waarom dan niet andere nationaliteiten? E.' Mr. drs. J.C. van Baaien, WD-Tweede-Kamerfractie, Den Haag. Dat is eerlijker, vind ik. Ik heb gedurende het afgelopen jaar per week vele uren aan de MARPAT en Valkenburg be steed, uit overtuiging en uit res pect voor het personeel. Ik wist dat indien het in de lucht hou den van een multinationale MARPAT en het openhouden van een publiek-privaat Valken burg niet zou lukken, ik daar voor veel kritiek zou krijgen. Ik ben desondanks steeds bereid geweest mij voor defensie in te zetten en zal dat ook steeds doen. Voor mij is het een bittere pil, maar ik weet dat het voor het personeel en hun gezinnen nog veel pijnlijker is.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12