REGIO Alphense regels niet besteed aan andere zwembaden Voorschoten pronkt eindelijk met zijn kunstveren R3 De smaak van de streek 'We zullen jullie niet vergeten' Avondvierdaagse in Voorschoten ivraag ge Voort jest - De gemeente Jest schrijft een prijs- it voor de naam van de rondweg ten zuiden ilcelcentrum Lange )ie weg leidt vanaf vol- auto's om het winkel dat alleen voor voetgan- igankelijk is. Hoewel al- geeft de gemeente vast r suggesties. De Lange gt in de Bloemenbuurt, naam kan refereren aan em of plant. Ook de rijke van het gebied - vroe- id er de burcht De Oude f het nieuwe winkelcen- innen aanknopingspun- Wat wel vaststaat, is persoon naar wie de ordt vernoemd niet leven mag zijn en van roken gedrag moet zijn. ngen moeten voor 11 nen zijn bij ioegstgeest.nl of post ij, 2340 BG Oegstgeest, itie van de heer Bruins, ïaar krijgt een biblio- s en een boekje over estse straatnamen. irdorp draagt nolen over t )rp/koudekerk - voor •ente Leiderdorp heet "iflltijd de Bosmolen. De en die tot voor twee jaar older sierde is inmid- jlaatst naar de hoek luigekade en Ofwegen 0 lder tussen Koudekerk ;made. En Leiderdorp zeggen, want de molen 1 tijd eigendom van de c te. Zaterdag 15 mei om jir wordt de molen over- jn aan de Rijnlandse jflchting. Vanaf dat mo- ijhet officieel de Lage- e molen, genoemd naar b ir waar de molen in li ler vorig jaar aan zijn even begon. cns raadslid eden ian den run - Het Al- aadslid Hans Huigsloot nagochtend aan een :o and overleden. De in eboren Huigsloot as fractievoorzitter en raadslid van de Al- Dolitieke partij De Vrije h 1002 kwam hij in de ge- ij aad van Alphen aan t samen met Donna de n )rheen Vrij geheten), n stapte na negen maan- I e partij. Huigsloot tob- te ;er met zijn gezond- 1 ter Corver volgt Huig- mei mogelijk op. yaart 'Ka J! )e Delftse studenten- ïiging Laga houdt g 12 mei voor de 29ste lingvaart Regatta. Deze trijd van 100 kilome- aan 500 roeiers mee- gint op de Kaag. De )pt over de Ringvaart ^Haarlemmermeerpol- e Kaag naar het club- Laga in Delft. De start en geknipt, omdat alle mogelijk tegelijkertijd Jvertrekken. De Ocean- in van de deelnemende SOp 15 juni 2005 wil dit Jew York beginnen "ivertocht over de At- Oceaan. maandag 10 mei 2004 liummarkt orschoten Ioten - Groei en Bloei lloudt op zaterdag 15 i i de dertigste keer een uimarkt in de Voor- s jVoorschoten. Een des jury bewaakt de kwali- le planten, zodat de ;een kat in de zak ko- bloembollenkweek- van der Zalm is van de j verkoopt bijzondere ri knolgewassen. Verder a i tuinontwerper advie- U in het publiek mee- ;nh een cursus bloem- dvierdaagse 'rdorp h rp - De Leiderdorpse irdaagse wordt dit jaar 'c )t en met 27 mei ge il Inschrijven kan tot en e rdag 22 mei bij Bakker d' de Winkelhof, Gerbera 'ti i aan de Hoofdstraat, h kker Hendriks aan de leningenlaan, Crazy an de Splinterlaan en v' lagochtenden in de fl'^an korfbalvereniging >41, de organisator van de ii irdaagse. Er zijn routes oi 10 kilometer. De wan- beginnen bij Velocitas 'ark De Bloemerd. door Janneke Dijke leiden/regio - De zwembaden in de Leidse regio zijn niet onder de indruk van de maatregelen die de Alphense zwembaden nemen om de veiligheid te vergroten. Zij vin den het vanzelfsprekend dat ouders worden aangesproken op hun verantwoordelijkheid om op hun eigen kinderen te letten. In alle baden moeten kinderen zonder diploma wor den vergezeld door hun ouders, en jonge kinderen met di ploma eveneens. De zwembaden in Alphen aan den Rijn, verenigd in de stichting Sportspectrum, eisen voortaan dat ouders zwemkleding aantrekken als ze met hun kroost naar het zwembad gaan. In Alphen blijven sommige moeders, zo wel allochtone als Nederlandse, liever in hun dagelijkse kleding aan de kant van het bad zitten. Voortaan is dat verboden. Verder zijn kinderen zonder diploma verplicht zwemvleugeltjes om de bovenarmen te dragen, en mogen zij het bad niet betreden als er geen volwassen begeleider mee het water ingaat. „Jonge kinderen tot en met 4 jaar moeten sowieso verge zeld worden door een ouder in zwemkleding", zegt Ge rard van Hal, manager van zwembad Het Wedde in Voor schoten. „Als het om die kinderen gaat, kan er absoluut niet gezwommen worden zonder ouders." Voor de zwem baden in Leiden, de Bollenstreek en de openluchtbaden in de Rijn- en Veenstreek geldt dat eveneens. Vaak komt het in andere plaatsen niet voor dat ouders hun kinderen 'dumpen'. Van Hal: „In de vijf jaar dat ik hier werk is het één keer gebeurd dat ouders een kind van 3 met een broertje van 6 jaar brachten en weggingen. Ik heb de kin deren naar de buren gebracht, want de ouders waren niet thuis. Later belden de ouders me op en gaven ze me ge lijk. Een zwembad is geen opvangplek." Het Alphense probleem van ouders die gekleed aan de rand van het bad blijven zitten, speelt nauwelijks in de andere baden in de regio. Henri de Boer, manager van de Leidse sportaccommodaties, begrijpt niets van dit Al phense probleem. „Laten zij mensen dan in hun gewone kleding op de terrassen zitten?" Als het soms wel gebeurt, zoals in Leiderdorp, dan vraagt het zwembadpersoneel zich af of de Alphense regel zoden aan de dijk zet. „We zijn daar wel over aan het dubben", zegt manager Remco Pielstroom van De Does in Leiderdorp. „Maar maakt het wat uit of een allochtone vrouw in kleding aan de kant zit, of dat een Nederlandse moeder in badpak met de buur vrouw zit te kletsen en niet oplet? Als je het safe wilt, moet je verplichten dat ouders erbij zijn in het water." Hij be twijfelt of dat controleerbaar is. „Je kunt ouders en kinde ren toch niet aan elkaar vastklikken met handboeien? Het blijft altijd hun eigen verantwoordelijkheid. Bovendien, in je lange broek kun je ook het water in springen." Dat het de eigen verantwoordelijkheid is van de ouders vinden ze in Alphen ook. Juist dat willen ze met extra re gels onderstrepen. Volgens de managers van de andere zwembaden is het prima dat de Alphense baden deze maatregelen nemen, maar zijn ze niet één-op-één te kopi ëren naar de andere zwemparadijzen. In Alphen zetten ze de wildwaterbaan uit als het druk is en tijdens het gezins- zwemmen. Van Hal van Het Wedde: „Wij hebben geen glijbaan, dus die hoeven we ook niet uit te zetten." Piel stroom van De Does: „Zij kunnen zeggen dat hun kreek gevaarlijk is voor kleine kinderen, bij ons is dat misschien niet zo." De zwembaden in de kleinere dorpen hebben sowieso geen behoefte om de reglementen verder uit te breiden. „Ons kent ons hier", zegt Aad Kreuger, bedrijfsleider van het PWA-bad in Koudekerk aan den Rijn. Hij ziet zo of een kind zonder diploma in het diepe bad ligt, en of de ouders in de buurt zijn. Regels zijn er om in geval van nood naar te grijpen, maar vaak hoeft dat niet. Proeven op Vanade-streekmarkt stompwuk - Er heerst een indrukwekkende stilte op de begraafplaats bij de Laurentiuskerk in Stompwijk, hoe wel een grote groep mensen het kerkhof bezoekt. Alleen de vogels houden zich niet aan het protocol. Twee vrou wen halen het witte doek weg. Dan wordt het monu ment voor doodgeboren baby's voor iedereen zichtbaar. De hand van pastoor Van der Plas maakt een kruis in de lucht. „Zegen dit teken", klinkt het ferm uit zijn mond. „We zullen jullie niet vergeten." Met wijwater zegent hij het gedenkteken. Na de zegening laten de kinderen van het koor witte ballonnen los. Sinds gisteren hebben doodgeboren baby's eindelijk een eigen plekje op het Stompwijkse kerkhof. Voorheen wer den deze kinderen achter een heg en zonder enige cere monie begraven, omdat voor de ongedoopte baby's geen plek was in de gewijde grond. Veel verdriet is er bij al die moeders blijven hangen, weet Riet van der Ham, één van de initiatiefnemers van het monument. „Ze von den het moeilijk om over dat verdriet te praten." Pas tij dens het plannen maken voor het monument kwam al dat verdriet los. Het monument is een goede plek voor deze ouders om te herdenken. „Het is een waardig plek je geworden en dat komt de mensen toe", zegt Van der Ham. Ze is er trots op. „Het is precies geworden zoals ik had gehoopt." Het gedenkteken staat in de hoek van het kerkhof, schuin geplaatst ten opzichte van de andere graven. „Het is prachtig geworden", zegt een vrouw tegen ie mand anders. Die knikt instemmend. Na de onthulling en zegening legt een vrouw bloemen neer bij het monu ment. Het kinderkoor zet het lied 'Stil maar, wacht maar, alles wordt nieuw' in. Slechts even zijn alleen de heldere kinderstemmen te horen. Dan vallen langzaam alle aan wezigen in en zingen gezamenlijk het lied, een keur aan verschillende stemsoorten. Foto: Henk Bouwman door Joris Rietbroek rupwetering - Trots zijn ze op levensmiddelen vervaardigd in de eigen streek, de boeren die aangesloten zijn bij Vanade. Za terdag konden de bezoekers van de streekmarkt van de natuur- vereniging in Rijpwetering proe ven hoe de eigen streek smaakt. Want wat maakt bijvoorbeeld een kaassoort tot een streekpro duct? En wat is eigenlijk de ultie me delicatesse uit het gebied? Over die laatste vraag hoeft de gemiddelde kaasmaker op de streekmarkt niet lang na te den ken. Dat is de Boeren-Leidse: de komijnekaas die alleen in de streek rond Leiden onder die naam geproduceerd mag wor den. Het product geniet zelfs Europese bescherming: als ie mand elders in Nederland of zelfs Europa dezelfde kaas maakt, mag deze niet het predi kaat Boeren-Leidse krijgen. Dick Kwakernaak uit Oud Ade is specialist in de productie er van. „Ik produceer de kaas kleinschalig en volledig met de hand", zegt hij. „Dat draagt ze ker bij aan de smaak. Er komen namelijk geen machines aan te pas en ik voeg geen smaak- of kleurstoffen toe." Henny Anne- veld uit Leimuiden is benieuwd naar die aparte smaak van de Boeren-Leidse. Ze is er na ge proefd te hebben echter niet kapot van. „Ik kan het moeilijk uitleggen, ik vind het niet lek ker", zegt ze. „Doe mij maar een lekkere, pittige kaas, extra belegen Goudse bijvoorbeeld. Ik ga snel nog meer kaasjes proeven." Karin Castelij n van de Groene Hart Landwinkel uit Rijpwete ring, ook kaasmaakster, weet al les over de eisen waaraan een goed streekproduct als Boeren- Leidse moet voldoen. „De pro ducent moet milieuvriendelijk te werk gaan en puur natuur produceren", zegt ze. „De in spanning van de maker moet je als het ware terugvinden in de smaak. Bij de Boeren-Leidse is dat zeker het geval. De smaak ervan wijkt duidelijk af van wat je in de supermarkt tegenkomt en is veel lekkerder." Gijsbert van Leeuwen uit Hoog- made maakt volvette pondkaas jes met diverse kruiden, zoals brandnetel, knoflook, ui en Franse provinciale kruiden. Hij heeft weer een andere uitleg waarom de kaas uit de regio zo bijzonder is. „Gras op veen grond is slapper en sappiger. Dat sap wordt via de koe door gegeven in de melk en dus ook in de kaas. Daardoor zijn onze boerenkazen voller van smaak dan bijvoorbeeld de kaas uit Groningen met zijn kleigron den." Op de streekmarkt is meer te proeven dan kaas. Marieke Kempenaar uit Leimuiden ver bouwt met haar man biologi sche groente als spruiten, uien, diverse koolsoorten en wortel- peterselie, dat voor haar het ul tieme streekproduct is. Het lijkt qua uiterlijk een beetje op knol selderij, de zoetige smaak zit tussen knolselderij en wortel in. „Tot voor kort waren wij de eni gen in Nederland die wortelpe- terselie biologisch kweekten. Het vergt een hoop inspanning, maar het is het waard." Intussen doet Marga Mooren uit Rijpwetering goede zaken met haar zuiveldrank Weisneus, gemaakt op basis van wei en verkrijgbaar in de smaken aard bei, framboos en sinaasappel. Binnen vier uur is ze door haar eerste voorraad van 120 liter heen. Wat Mooren betreft heeft de Leidse regio er naast de Boe ren-Leidse een nieuw, authen tiek streekproduct bij. „Bijna ie dereen die proefde vond het lekker", zegt Mooren glunde rend. „Laten we hopen dat mensen spontaan aan het fris se, gezonde Groene Hart den ken als ze Weisneus drinken." Op 26 juni en 28 augustus gaat de streekmarkt op herhaling op het Hertogspark in Rijpwete ring. door Jeroen Overduin voorschoten - Het barst van de kunst in Voorschoten, alleen niemand weet het. Dus beslo ten gemeente en de Vereniging tot behoud van Oud, Groen en Leefbaar Voorschoten het pu bliek met de neus op de plaat selijke rijkdom te duwen. Zater dagochtend gaf burgemeester Verver de aftrap van het project Beeldig Voorschoten. Onder haar aanvoering fietste een se lect groepje inwoners langs een deel van de maar liefst 26 bron zen vogels, keramische muurre liëfs, stenen poorten, totems, kinderen en andere sculpturen die het dorp rijk is. Tenslotte was het Landelijke Fietsdag, met als thema Architectuur en Design. Dat kwam dus mooi uit. Voorschoten kent sinds de ja ren zeventig een kunsttraditie, vertelt gids Otto Schrage. Bij elk beeld stopt hij om uitleg te ge ven en hij raakt nauwelijks uit gepraat. Zoals bij Tuinvaas van Willem Brouwer. De Jugendstil plantenbak uit 1933 staat op de begraafplaats en is het oudste plastiek in het dorp. In de aarde gioeien vrolijke viooltjes. Voor schotenaar Franken kan het waarderen. Gewapend met fo totoestel en sigaartje laat hij zich, net zo min als zijn vrouw, niet afschrikken door kou of zwangere wolken. „Dingen als dit moet je steunen. Druk heb ben we het allemaal, dat vind ik zo'n smoes." Voorschoten waardeert kunste naars van eigen bodem. In het centrum staat de sculptuur Ge sprek van Anne Hulleman: drie bronzen vogels die reiken naar de hemel. Verspreid over het dorp, onder meer bij de Hum melhof en het politiebureau, staan maar liefst tien ronde ste nen beelden van Willie Dohm, die een tijdje in Voorschoten woonde. Ook Jan Snoeck, ma ker van Robot aan de Einstein- laan, woonde in het dorp. Aan kunst ontbreekt het niet, wel aan waardering, vindt de gemeente. „De kunst wordt ge makkelijk vergeten", zegt be leidsmedewerker beeldende kunst Ageeth Rentrop. „Ik loop dagelijks zonder na te denken langs het beeld voor het ge meentehuis." Dat is de bronzen fontein Zwanen van Evert den Hartog. Rentrop wil kunst dit jaar onder ieders aandacht brengen. In de zomer zijn er al lerlei festiviteiten, in september komt er een kunstwandeltocht en volgens plan adopteert een aantal scholen de beeldjes die op hun pleinen staan. In juni komt het boek Beeldig Voor schoten uit, met informatie over de beelden, een beschrij ving van de fietsroute en uiter aard fraaie illustraties. En vol gend jaar? „Misschien dat we andere randgemeenten en thousiast krijgen om meerdere kunstroutes aan elkaar te kop pelen." Voorschoten gaat met zijn kunstveren pronken. „De Voor schotenaar is bescheiden," zegt kunstambtenaar Rentrop. Daar is de burgemeester het hele maal mee eens: „We zijn niet goed geweest in de presentatie van onze mooie kanten. En dat terwijl in alle wijken wel sculp turen staan." De komende an derhalf jaar komen daar nog eens drie kunstwerken bij: voor Hoewel de deelnemers aan de fietskunstroute niet meer de jongsten zijn, haalt het kunstwerk De Graszode aan de Schimmelpenninck van den Oyelaan het kind in hen naar boven. Foto: Mark Lamers station De Vink de Griekse go din Sybille van Hans van Ben- them; bij station Voorschoten de boog 'Van hier naar daar' van Nout Visser en in Starren- burg de Diagonaal van Leonti- ne Lieffering. Ook nieuw is het structurele onderhoudsplan dat de gemeente liet ontwerpen. Enige minpunt aan de fiets tocht zijn de slechte weersvoor spellingen. Waren alle folders binnen twee dagen op - het aantal deelnemers is op de vin gers van drie handen te tellen. Voordeel van dat kleine aantal is dat de sfeer intiem wordt. Verver besluit de tocht met een gezamenlijk kopje koffie. En zo komt het dat zo'n vijftien uit verkorenen met hun burge meester bij Van der Valk aan het appelgebak zitten. Het echt paar Franken vindt het allemaal prachtig. „Mevrouw", buigt Franken zich naar de serveer ster, „kunt u een foto maken van de hele groep?" leiderdorp - De gemeente Lei derdorp is vanochtend begon nen met de kap van enkele bo men in de wijk Schansen en Dreven. Zaterdag maakte de ge meente dit de bewoners be kend. De bomen staan in de weg omdat binnenkort woning stichting AWL begint met de sloop van de garages onder de flats, het begin van de renovatie van een deel van de flats. Bewoonster Lidy Huizenga vindt het te zot voor woorden dat de bomen worden gekapt tijdens het broedseizoen. „Waarom hebben ze dat niet al vast in januari gedaan? Toen wisten ze ook van de renova tie." De gemeente heeft toege zegd dat er tijdens het kappen wordt opgelet of er geen dieren in de bomen zitten. Is dat wel het geval, dan blijft de boom staan. voorschoten - De Voorscho- tense avondvierdaagse wordt dit jaar van 8 tot en met 11 juni gehouden. Deelnemers kunnen kiezen tussen etappes van 5, 10 of 15 kilometer lang. De voorin schrijving is op 2, 3 en 4 juni tussen 19.00 en 21.00 uur in het clubhuis van voetbalvereniging Voorschoten '97 aan de Wedde- loop. Het clubhuis is tevens het startpunt van de wandelingen. Belangstellenden kunnen zich ook voor de start op 8 juni in schrijven. Meer informatie: 071-5765566 of 071-5618982.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11