'Bidden is geen eenrichtingsverkee REGIO Toch topdrukte op natte Voorjaarsbeurs 'Individuele emotie is Sen aan zijn Amster- mooier dan zo'n feest' Boris en Borsje NAVRAAG Ooit maakte ALFONS GROENENDIJK deel uit van Ajax, dat gisteren voor de 29ste keer de Nederlandse titel veroverde. De Leiderdorper draagt de herinnerin- damse voetbaljaren nog steeds met zich mee, ook al behoort hij nu tot de trainersstaf van het Rotterdamse Sparta. Navraag bij een gelouterde oud-prof over kampioensfeesten in de sport. Waar was u gistermiddag om kwart over vier, toen Ajax zeker was van het kampioenschap? „Die dag stond bij mij in het teken van moederdag. Een bezoekje aan mijn moeder, een bezoekje aan mijn schoonmoeder, je kent dat wel. Maar eerlijk is eerlijk, 's middags heb ik toch wel even ge luisterd naar de radio. Iedereen zat heerlijk buiten en ik liep af en toe even naar binnen. Niet alleen voor Ajax trouwens, want mijn club Sparta doet in de eerste divisie ook nog steeds mee in de strijd om de promotieplaatsen." Als u een Ajax-bril opzet, wat was dat het hoogtepunt van deze competitie? „Het doelpunt van Wesley Sneijder te gen PSV schiet me ogenblikkelijk te bin nen. Het was niet alleen een prachtig schot, maar ook een bepalend moment in de competitie. Ajax maakte een ach terstand op PSV goed en won van de concurrent." Wat heeft de kampioen van Nederland volgend seizoen in de Champions Lea gue te zoeken? „Ajax mag blij zijn als het dit keer wel de eerste ronde overleeft. De groep heeft in mijn ogen niet zoveel progres sie geboekt." Is zo'n groots kampioensfeest dan overdreven? „Nee hoor, bij zulke ogenblikken mag je best stilstaan. Als het maar niet weer uit de klauwen loopt, want in dat geval mogen ze van mij het kampioensfeest afgelasten. Dan moet je maar eens een daad stellen, ook al lijden ook de goeden daaronder. Nog mooier dan een massaal feest vind ik de individu ele emotie, zoals gisteren te zien was bij mijn oude voetbalmaatje Petrovic. Hij besloot zijn lange voetballoopbaan bij RKC met een doelpunt. Ik kan me zijn emoties voorstellen en ben er trots op dat ik mag meevoetballen tijdens zijn afscheidswedstrijd." Tot slot: heeft u nog steeds een rood-wit hart? „Ja, maar dat heeft niet alleen met Ajax te maken. Toevallig zijn rood en wit ook de clubkleuren van Sparta en FC Utrecht, waar voor ik uitkwam. En RCL, waar mijn zoontje voetbalt, speelt even eens in rood en wit. Alleen valt daar nu weinig te vieren, want het eerste elftal is tot mijn verdriet gedegradeerd naar de derde klas tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Maandag 10 Mei KATWIJK - Vanmorgen om vijf over zes werd in Katwijk aan Zee een meisje geboren, dat ditmaal niet alleen door de ouders, familieleden en allen die ervan hoorden met vreugde verwelkomd werd, maar door de gehele Katwijkse gemeenschap. Arendje Hasenoot, het kleine bore- lingske, is namelijk de lang verwachte 25.000ste ingezetene van Kat wijk. De gelukkige ouders zijn schipper Arend Hasenoot, de man die op de KW 125 'Petronella' de scepter zwaait, en die zelf vanmorgen aangifte kwam doen bij de Burgerlijke Stand, en Petronella Kuyt, zijn gelukkige echtgenote, Wilhelminastraat 7c. Het kindje is een eerste- linge, en dat maakt voor de familie Hasenoot de vreugde natuurlijk nog groter. Bij de aangifte werd, tot schipper Hasenoot's verwondering, door een ambtenaar een foto geknipt, en toen hij vroeg of dit bij alle geboorten de gewoonte was, kreeg hij eerst geen antwoord. De eerste die de vader feliciteerde met het extra heugelijke feit, was burgemees ter Woldring van der Hoop, die hem daarbij tevens een spaarbank boekje overhandigde met f. 100,- als beginsom ingeschreven! ANNO 1979, donderdag 10 mei LEIDEN - Veel belangstelling, ondermeer vanuit verzorgingstehuis Groenhoven, voor de eerste paal die de grond ingaat aan de Oranje gracht. Hiermee is een begin gemaakt aan de bouw van 190 wonin gen in het Herengracht/Zijlsingelgebied, de laatste fase van het grootste bouwproject dat ooit in een binnenstad van Nederland tot stand is gekomen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. De Voorjaarsbeurs op land goed De Olmenhorst in Lis- serbroek is goed bezocht. Met dank aan het mooie weer in het weekeinde want vrijdag - de eerste dag van het buiten- evenement - passeerden niet meer dan vierhonderd bezoe kers de poorten. Op zaterdag en zondag is de schade ruim schoots ingehaald. Organisator Florian de Clercq is uiteindelijk een tevreden man. Hij heeft meer zenuwen gehad dan andere jaren. „We hebben het evenement nu voor de tiende keer georgani seerd", zegt hij. „Maar we moesten vrijdag veel improvi seren. Het heeft aan één stuk door geregend. Ik had niet verwacht, dat ik op de ope ningsdag druk bezig zou zijn met het neerleggen van hou ten planken om de bezoekers met droge voeten van stand naar stand te laten lopen." Vijfenzestig bedrijven, uit het hele land, schreven zich in als exposant. Anna Feer uit Lisse heeft een stand met kleurige cadeau-artikelen en staat met een brede glimlach de klanten te woord. Ze heeft genoeg klandizie. „Ik wilde per se een vrolijke kraam waar vooral de niet-doorsnee-artikelen te vinden zijn", zegt ze. Intussen heeft opnieuw een bont kin derkamerschilderijtje een nieuwe eigenaar. „Ik ben te vreden over de verkoop," voegt ze hier nog aan toe. „Mij hoor je niet klagen." Op de volle parkeerplaats voor het landgoed valt zaterdag op hoeveel er gekocht is. Anneké van Rijckevorsel uit Noordwijk heeft vier flessen appelsap in geslagen, Julia de Groot uit Hoofddorp heeft een rugzak voor de vakantie gekocht ter wijl Reinier Bastiaansen uit Lisse overweegt op zondag nog eens terug te komen. „Ik wil de douchecabines nog eens op mijn gemak bekij ken", zegt hij. Zijn vriendin zal in ieder geval op zondag niet terugkeren. Haar laarzen zit ten onder de modder. „Het was leuk om wat te slenteren over het landgoed", meldt ze, "maar je moet letterlijk door de bagger lopen om weer bij je auto te komen. Voor de 2,50 euro parkeergeld had ik betere faciliteiten verwacht. Mijn voeten zijn kletsnat. Maar de stands waren leuk." Jerry Helmers Met de armen vol planten verlaten enkele bezoekers de jaarsbeurs op het Lisserbroekse landgoed De Olmenhors Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer Nflll I E R S BOVE Wat stelt geloof nog voor in de nieuwe eeuw? Voor de een is religie de leidraad in het leven, voor een an der volstaat een geloof aan 'iets'. In 'Hierboven' acht vragen aan een heden daagse gelovige. Deze week aan Albert-Jaap van Duijvenbode (21) uit Kat wijk. Hij studeert wiskunde in Leiden en is lid van de Protestantse Kerk in Ne derland in Katwijk aan den Rijn (voorheen de her vormde gemeente). door Floor Ligtvoet Heb je het geloof van huis uit meege kregen? „Ja, net als de meesten hier in Kat wijk. Mijn moeder bezoekt iedere week trouw de kerk. Vroeger wilde ze graag dat ik met haar meeging, maar ikJiad nooit zin. Meestal zei ik dat ik te veel huiswerk had. Dan kon ik het kerkbezoek weer twee weken uitstellen. Mijn moeder heeft mij het geloof ook niet willen opdringen. Vanaf mijn vijftiende ging religie mij meer boeien. Ik zat met vragen als 'wie ben ik?' en 'waar kom ik van daan?' Tijdens de catechisaties sprak ik daarover met leeftijdgenootjes. In het geloof heb ik uiteindelijk ook het antwoord gevonden: ik ben een kind van God en daarom ben ik op aarde. Sindsdien probeer ik iedere week naar de kerk te gaan. Ik heb altijd op christelijke scholen gezeten. Luiste ren naar bijbelverhalen vond ik prachtig, het zingen van psalmen lag mij minder. Ik ben nog steeds niet zo'n zingmens." Wat betekent het om christen te zijn? niet dat mensen het bestaan van God kunnen afdoen als iets dat onmogelijk Albert-Jaap van Duijvenbode: „Ik begrijp waar kan zijn." Foto: Hielco Kuipers „Het houdt in dat je God boven alles stelt en de ander net zo liefhebt als jezelf. Dat is gigantisch moeilijk. Als je ruzie hebt, is het erg lastig om van diegene te houden. Ik vraag God in gebed daarom vaak om hulp." Bid je vaak? „Ja, thuis bidden en danken we voor iedere maaltijd. Voor het slapen gaan bid ik meestal langer. Ik heb dan echt het gevoel dat God naar mij luistert. Het klinkt misschien zweve rig maar ik word echt warm van bin nen als ik bid. Bidden is geen een richtingsverkeer. God is een liefde volle vader die luistert en beschermt. Je kunt altijd op Hem terugvallen, wat er ook gebeurt." „Ik begrijp niet dat mensen hf staan van God kunnen afdoen iets dat onmogelijk waar kan; Tijdens mijn studie loop ik da eens tegenaan. Onlangs nog li geoloog tijdens een college di merken dat het ontstaan vani de niet volgens het schepping haal kon hebben plaatsgevoni dacht gelijk: jouw theorie is oi maar een theorie. Ik vind dat j kan uitsluiten." Moet je vrouw later gelovig zij „Ja, anders staat ze toch ande het leven. Ze hoeft van mij ovi niet lid te zijn van dezelfde ge te. Het gaat erom dat ze christ Geloof je in de hemel en de hel „Ja, de hemel is perfect, een si rende wereld zonder pijn en h De hel vind ik een veel moeilij grip. Daar kan ik me helemaal bij voorstellen. Ik heb er moei dat iemand voor eeuwig zou J lijden. Ik kan me eerlijk gezegj niet indenken dat ongelovigen naar de hel worden gestuurd, valt toch niet te rijmen met ee de God?" Ben je een evangeliserend gelol „Ik deel geen folders uit in he maar ik heb in mijn gemeend meegewerkt aan Rock Solid, d gramma vervangt nu de cateci Tijdens Rock Solid leren jongi door sport en spel meer overl loof. Ieder spel heeft een eigei ma en eindigt met een preek i tot tien minuten. Ik heb zelf e groep van 10- tot 14-jarigen b leid. Ik vind het erg belangrijk God en Jezus hebben leren ke Is de bijbel van kaft tot kaft w „Niet zozeer als geschiedenis maar wel als het woord van G boodschap uit de bijbel als gf van belang, niet een klein zin op zich. Dan haal je de tekst i lijk uit zijn verband. Zo staat i homoseksualiteit een zonde i als mens zijn we allemaal zon Waarom zou die specifieke zc erger zijn dan andere zonden Wat vind ie het mooiste bijbei haal? „Het kruisiging- en opstandii haal. Dat is waar het christeli loof om draait. Het is een last tegelijkertijd ook een schitter idee dat God zo veel van de n houdt dat hij Zijn Zoon naar de stuurt om daar voor ons t< Daar spreekt ontzettend veel uit." Moet de kerk meer doen om ji aan te spreken? „Mijn kerk is met Rock Solid bezig om jongeren te bereike zjpt nu wel dat er steeds mee kerken bijkomen waar veel n en filmpjes wordt gedaan. Ik tijd het idee dat de vorm daa langrijker wordt gevonden d; boodschap. Dat vind ik een g Persoonlijk heb ik liever een preek waar alles inzit." COLOFON AANGENAAM Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredacteur: Jan Geert Majoor E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 '5° 543 Personeel: 075-6813677 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen mèt: 075-6813636 LEZERSSERVICE 0800 -1711 (gratis) Mobiel: 072 - 5196800 ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/hi €20,20 (alleen aut ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. Voor zaterdagabonnementen geldt €0,60 per zaterdag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 0800-1711 (gratis). Mobiel: 072 - 5196800. ma t/m vr: 07.30-17.00 uur; za: 08.00-13.00 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbieding en te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 2,1800 AA Alkmaar. We kenden natuurlijk al een poosje Boris Boef uit de Donald Duck, Boris Dittrich van D'66 en Bo ris Becker uit de tennis wereld, maar Boris is bij ons toch pas echt een be kende naam geworden sinds de laatste Idols-se- rie. Weliswaar blijkt uit de gegevens van de bur gerlijke stand nog niet dat de naam van de win naar van dit programma al zo populair is dat hij voor een opvallende toe name van het aantal pas geboren Borisjes heeft gezorgd, maar wie weet gaat dat nog komen. Voor de herkomst van de voornaam Boris zijn twee mogelijkheden. Ten eer ste kan het een verkor ting zijn van een Slavi sche naam als Borislaw die uit twee woorden be staat, boru- 'strijd' en sla- wa- 'roem'. Samen bete kenen deze woorden dus zoiets als 'beroemd door de strijd'. Over toepasse lijke namen gesproken! Boris kan echter ook een verkorting zijn van de La tijnse heiligennaam Libo- rius. De Latijnse uitgang ius is in Nederlandse na men vaak tot is gewor den, waardoor Liborius in Liboris veranderde. Vervolgens kon uit dit Li boris de eerste letter greep gemakkelijk weg vallen omdat daar geen nadruk op lag en zo ont stond dus de naam Boris. De heilige Liborius was in de tweede helft van de vierde eeuw bisschop van Le Mans in Frankrijk. Hij stierf tegen het eind van deze eeuw, maar werd pas echt beroemd toen zijn relikwieën in de negende eeuw naar het Duitse Paderborn wer den overgebracht en hij daar tot patroonheilige van het gelijknamige bis dom werd aangesteld. Vanuit Duitsland kwam zijn naam vervolgens ook in onze streken terecht. Er zijn al voorbeelden van de naam Boris uit de dertiende en veertiende eeuw, toen het gebruik van Slavische namen hier nog niet echt was door gedrongen. Dat de verspreiding en de populariteit van Boris en Liborius toch maar betrekkelijk gering zijn geweest, blijkt uit het feit dat er nauwelijks achter namen zijn overgeleverd die van deze naam zijn afgeleid. Namen als Bo- rissen, Borijs of Liboris komen in Nederland niet of nauwelijks voor. Er zijn wel een paar andere namen die in verband worden gebracht met de ze namen, bijvoorbeeld de achternamen Bors en Borsje en de Limburgse naam Beurskens. Men beschouwt Bors dan als een verkorting van Boris, met wegval van de in het Nederlands minst be klemtoonde klinker. Borsje zou daarvan een verkleinvorm zijn, net als Jantje bij Jan. De eu in Beurskens is een variant van de o en ook deze naam kan dus eventueel een verkleinvorm bij Bors zijn. Voor deze namen geldt echter ook dat ze - net als de namen De Beurs, Beurse en Beurze - af komstig kunnen zijn van het Middelnederlandse woord borse 'beurs, geld zak; portemonnee'. In dat geval zijn het be roepsbijnamen van de beurzenmaker of van de ontvanger van de (stede lijke) belastingen, die ook wel borsedraghere ge noemd werd naar de geldzak waarin hij deze belastingen ophaalde. Ook kunnen dergelijke namen zijn ontleend aan een uithangbord of ge velsteen waarop een geldzak was afgebeeld. Wie in een huis met zo'n kenmerk woonde, kon aan de hand daarvan ge makkelijk worden be noemd. Dat is bijvoor beeld het geval bij de achternaam Van der Beurse, die later ook is verkort tot Beurse. Nu kunnen Bors en Beurskens misschien wel als patroniemen, be roepsbijnamen of oude huisnamen worden ver klaard, maar voor Borsje is eigenlijk geen van deze mogelijkheden erg waar schijnlijk. De uitgang je komt namelijk slechts zelden als verkleinwoord in achternamen voor, meestal worden hiervoor ge(n) en ke(n) gebruikt. Waar deze uitgang wel vaak op wijst, is Franse herkomst. Bij de naam Borsje wordt dat idee nog versterkt door het feit dat er ook een variant Borsjé schijnt te bestaan. Terug-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10