Zandvoort worstelt met imago Toekomst jubilerende badplaats zorgt voor verdeeldheid ZATERDAG 8 MEI 2004 Met een aantal spectaculaire evenementen viert Zandvoort deze zomer haar zevenhonderdjarig bestaan. Het verjaardagsfeestje van de op een na populairste badplaats van Nederland lokt waarschijnlijk tienduizenden extra zon-, zee- en strandliefhebbers naar de kust. En dat terwijl het amper 17.000 zielen tellende dorp Zandvoort al jaren worstelt met een imagoprobleem. door Ed Blaauw en Carlo Nijveen Zandvoort is nog steeds een populaire badplaats. Maar om die populariteit te behouden, is een flinke opknapbeurt noodzakelijk. Foto's: United Photos De Boer/Poppe de Boer den dat in Zandvoort de bestedingen met 25,30 euro per toerist per dag het hoogst van Nederland zijn. Op Scheveningen na. „Maar de euro rolt niet meer zo gemakkelijk uit de zak ken", constateert wethouder Hans Hogendoom. Ook daar moeten we aan werken. Door meer gastvrijheid en meer voorzieningen te bieden, zodat de bezoekers in Zandvoort blijven", zegt de badplaatsbestuur der. De 53-jarige Duitse assurantiemake laar Alos Hansen en zijn vrouw Elke (55) hebben hun huis in de omge ving van Düsseldorf intussen voor een paar dagen verruild voor een Zandvoortse hotelkamer. Elke: „Of wij niet liever naar een badplaats aan de Oostzee gaan? Nee hoor, ik vind Nederlanders overJiet alge meen veel vriendelijker dan de men sen daar." Alois: „Ik voel mij hier goed thuis." Goedkope vakantiebestemmingen in landen als Turkije en Tunesië, dat zijn volgens Hogendoorn dè concur renten. Vooral de kleinere Zand voortse hotels en pensions zullen van die concurrentie te lijden heb ben. Een van de twee 'grote hotel jongens' in de badplaats, Center Pares Zandvoort, heeft over de klan dizie echter geenszins te klagen. Ge neral-manager René van Tatenhove: „Ik verwacht dat onze bezettings graad komende zomer boven de ne gentig procent zal liggen, evenals in 2003." Van alle bezoekers in Zandvoort komt zeventig procent uit Nederland en dertig procent uit het buitenland.1 „Van die laatste groep is een sub stantieel deel afkomstig uit Duits land", aldus Hogendoom. Het zal visverkoper Jan Terol (67) worst wezen. Hij bestiert de kraam van vishandelaar Jaap Kroon. Met zijn mg naar de Noordzee gekeerd zegt hij: „Vroeger had je hier veel meer gezelligheid, toen er op het cir cuit nog Grand Prix-wedstrijden wa ren. Voorafgaand aan die races stond het in de duinen vol met kam peerders. Maar het is nog altijd rede lijk druk hoor, in het dorp." Opknapbeurt Zandvoort. Hoe je het ook bekijkt, het is een dorp dat her en der toe is aan een fikse opknapbeurt. De Zandvoortganger hoeft bepaald geen architectonisch expert te zijn om te kunnen constateren dat de beton nen flats langs twee van de drie bou levards vloeken met de statige en fraaie panden van weleer die op an dere plekken in het dorp zijn te vin den. Een van de verwaarloosde delen van Zandvoort is de Middenboulevard. Voor dat ongeveer 1.600 bewoners tellende gebied zijn inmiddels tal van verbouwingsplannen op papier gezet. Maar de zienswijze van B en W van Zandvoort loopt allesbehalve parallel aan de opvattingen onder de boulevardbewoners. Zij vrezen forse financiële schade te lijden. Woordvoerder Nico Serry: „Ons ge meentebestuur loopt altijd voor de troepen uit: Wat de bestuurders roe pen, dekt de lading niet. De gemeen te communiceert ook niet. Dat de Middenboulevard zo is verpauperd, komt omdat er nauwelijks meer in de open ruimtes wordt geïnvesteerd. En de bewoners mogen niet de dupe worden van al die gemeentelijke plannen. Daar waken wij voor." Zo'n zeven maanden per jaar is Zandvoort een dood dorp. Alleen in de zomer bloeit de badplaats op. Maar da's eigenlijk ook weer niet goed. Want dan krioelt het in Zandvoort van de opzichtig gebruinde nouveau riche die overda dig met goud is behangen. Vreemd. Zandvoort is op Scheveningen na nog altijd de populairste badplaats van Nederland. Voor toeristen is het er kennelijk dus goed toeven. En toch stort menigeen anno 2004 liters azijn uit over het drukbezochte Noordzeedorp. Hans Hogendoorn, wethouder toe risme en economische zaken, be grijpt het niet. De kritiek stoort hem mateloos, zegt hij, terwijl hij zicht baar geïrriteerd heen en weer schuift op de stoel in zijn werkkamer. „Het negatieve beeld over Zandvoort blijft ons hinderlijk achtervolgen. Maar dat gezeur slaat echt nergens op. Ik zeg het voor de zoveelste keer: Zand voort is en blijft een volksbad plaats." Als het aan Hogendoom ligt, zal er in die volksbadplaats de komende decennia toch wel het een en ander veranderen. Scheveningen staat voor flaneren. Egmond aan Zee voor wandelen. Renesse, in Zeeland, voor lunchen en dineren. Domburg voor een terrasje pakken en Bergen aan Zee voor zeezwemmen. En Zand voort? Dat moet zich nadrukkelijk richten op sport en gezondheid. Al thans, dat is de bedoeling van de toerismewethouder en zijn collega gemeentebestuurders. Thermische baden, internationale topsportevenementen, sporthotels met uitstraling. Het behoort alle maal tot de mogelijkheden, vindt Hogendoom. „Want waarom gaat het Nederlands Elftal altijd naar Noordwijk, naar Huis ter Duin? Die voetballers zouden ook bij ons in trainingskamp kunnen gaan. Pas als je dergelijke faciliteiten hebt, kun je nieuwe doelgroepen aantrekken. Uitgangspunt is in elk geval dat Zandvoort haar gasten straks het he le jaar aan zich kan binden." De toekomstdromen van de Zand voortse beleidsmakers vergen inves teringen van tientallen miljoenen euro's. De politieke wil is er, meent wethouder Hogendoom. „We zijn op zoek naar particuliere investeer ders. Ik heb hier en daar een paar ei tjes gelegd." De ambitieuze plannen stuiten her en der in de badplaats op fel verzet. In grote lijnen kunnen zij wel de goedkeuring wegdragen van voorzit ter Wïm Fisscher van het Onderne mers Platform Zandvoort (OPZ). Toch plaatst ook hij een kantteke ning. „Je moet niet de illusie hebben dat er straks in de winter net zoveel te doen is als in de zomer. Maar dat er meer slecht weer-voorzieningen moeten komen, staat voor mij als een paal boven water." Peer Sips kampt met gemengde ge voelens als hij over de badplaats oordeelt. De directeur van de VW Zuid-Kennemerland begint te zeg gen dat hij Zandvoort 'een leuke badplaats' vindt. „In vergelijking met andere kustgemeenten heeft Zandvoort al een behoorlijk aantal toeristische voorzieningen voor alle weersomstandigheden, zoals het va kantiepark Center Pares, het Hol land Casino, Circus Zandvoort (een gokautomaten- en andere kansspe lenhal, red.) en een mooi gelegen golfbaan. Overeind houden Maar Zandvoort moet op andere fronten meer haar best doen om de boel overeind te houden. Want de economische recessie is nog niet voorbij. Zo zou bijvoorbeeld meer aandacht moeten worden besteed aan het in huis halen en vasthouden van verblijfstoeristen. Dat kan bij voorbeeld door op het strand een aantal nieuwe recreatieve voorzie ningen voor kinderen neer te zetten. Dat strand is en blijft namelijk Zand- voorts sterkste kant. En als kinderen het daar naar hun zin hebben, blij ven zij er ook op latere leeftijd terug komen." Buiten het seizoen komen bezoekers alleen om een strandwandeling te maken. De gemeente wil dat Zandvoort in de toekomst gasten het hele jaar aan zich kan binden. teren. Terwijl wij als Zandvoort toch een belangrijke maatschappelijke bijdrage leveren als het gaat om re creëren? Ja toch?" Vissersplaatsje Ooit was Zandvoort louter en alleen een vissersplaatsje. Zandvoort of Sandevoerde is in 1304 gesticht door Witte van Haemstede. De zoon van Floris de Vijfde trotseerde de plaat selijke branding en kwam met zijn volgelingen aan land. Hij wilde de inname van Haarlem door de Vla mingen voorkomen. Eeuwenlang leefde Sandevoerde van de vis vangst. De mannen gingen met hun platbodems de zee op en de vrou wen verkochten de vis, na een voet tocht door de duinen, in het nabij gelegen Haarlem. Pas in 1824 werd besloten van Zand voort een (luxueuze) badplaats te maken. Binnen de kortste keren ver wierf het kustdorp - voorzien van deftige hotels, een station, een tram, een kurhaus en een chique nacht club - internationale faam. Zelfs kei zerin Sissi verbleef een aantal malen in Zandvoort, zo wordt nog menig maal naverteld. Al ver voor het uit breken van de Eerste Wereldoorlog was Zandvoort al een familiebad plaats. Veel gezinnen verbleven er de hele zomer. In 1942 werd een groot deel van het dorp vernield. Het puin is later ge bruikt bij de aanleg van het aangren zende circuit, dat uit 1948 stamt. Pas tegen het einde van de jaren vijftig kwam Zandvoort weer in zwang als badplaats. Vriendelijk De zon-, zee- en strandaanbidders die jaarlijks naar Zandvoort komen, geven er behoorlijk wat geld uit. Uit onderzoek van Toerisme Recreatie Nederland bleek enkele jaren gele Hoe het ook zij, van andere Neder landse badplaatsen heeft het jarige Zandvoort vooralsnog weinig con currentie te duchten. Van alle 'ach tervolgers' langs de kust komt Noordwijk het dichtste bij. Hogen doom: „Of Noordwijk een echte concurrent is? Nee, volgens mij niet. Noordwijk is vooral een uitstekende congresgemeente. In Zandvoort tel ik ruim elfduizend parkeerplaatsen. Wij hebben vijfduizend bedden, 250 horeca-gelegenheden en 39 strand paviljoens. Dat zeggen weinigen ons na. Per jaar overnachten hier zo'n 1.3 miljoen badgasten. Jaarlijks ko pen zo'n twee miljoen mensen een treinkaartje naar Zandvoort, zegt de NS." Uitgestorven Hoeveel toeristen en dagjesmensen er in de zomermaanden ook naar Zandvoort mogen komen, in de herfst en winter, als de regenvlagen door het dorp jagen, is het er grauw en uitgestorven. Bedrijfsleider André Kramer (38) van het bekende Café Neuf aan de Haltestraat beaamt dat: „Ik zou hier absoluut niet willen wo nen. Het is zo'n dorp waar iedereen elkaar kent. Dat is niks voor mij. Ik ga hier ook niet stappen. In mijn vrije tijd zit ik 's avonds liever in Am sterdam." VW-directeur Sips stelt vast dat veel Amsterdammers Zandvoort nog al tijd als hun 'achtertuin' beschouwen en dat de badplaats mede daarom nogal eens koketteert met haar bij naam Amsterdam Beach. Een onver standige keuze, meent de VW-di- recteur. „Ze mogen zich natuurlijk best Amsterdam Beach noemen, maar de hoofdstad lang niet bij alle toeristen een goede naam. Amster dam staat over de grens vooral be kend als een hoeren-, drugs- en ho- mostad. Daarom vind ik het niet slim als Zandvoort met de naam Amsterdam Beach blijft koketteren." Maar Amsterdam bruist en is ver nieuwend. „Zo zou het dus ook bij ons moeten zijn", zegt onderne mersvoorman Fisscher. Veel onder nemers zijn alleen met zichzelf bezig en lijken weinig interesse te hebben voor de plannen van de gemeente. „Gezamenlijk optrekken als onder nemer gebeurt haast niet. Het gevoel van 'we gaan er samen tegenaan' ontbreekt in Zandvoort." Veel Zandvoorters klagen ook dat hun dorp zo moeilijk te bereiken is. „Het is echt afgrijselijk", zegt Marjan Spaargaren van Hotel Bad Zand voort. „We hebben maar twee toe gangswegen en vaak wordt er ook nog aan de wegen gewerkt. En als het in de zomer druk is, is het hele maal een probleem om in het dorp te komen." Rob Weiiers van Hotel Zuiderbad is het roerend met haar eens. ,,'t Is belabberd, zowel 's zo mers als 's winters. Vooral als je via Heemstede Zandvoort wilt binnen komen. Dat is altijd één lange file." De opvatting dat Zandvoort slecht bereikbaar is, verwijst Hogendoorn resoluut naar het rijk der fabelen. „Die gebrekkige bereikbaarheid rust als een vloek op Zandvoort. Terwijl het pertinent onjuist is. Zandvoort binnenkomen kan via Heemstede of Bloemendaal. Die wegen raken bij extreem mooi weer inderdaad wel eens verstopt. Maar dan staat het op èlle toegangswegen naar alle plaat sen langs de kust vast. Een goed verkeersverwijssysteem op de snelwegen in de nabijheid zou veel meer duidelijkheid kunnen ver schaffen. Als service voor onze gas ten. En welke badplaats heeft een trein die bijna tot op het strand komt? Dat is toch een enorm plus punt? Maar als het over onze bereik baarheid met de auto gaat, kan ik niet nalaten te zeggen dat onze buurgemeenten ons op zijn zachtst gezegd niet bepaald optimaal facili- Zandvoort was vroeger een vissersdorp.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6