Speelfilm over bombardement van Rotterdam Strijd tegen de terreur Chiem van Houweninge: '10 mei 1940' geen spektakel maar een stevig verhaal Specialisten Israël: Europa is naïef Aan Nederlands oorlogsdrama bestaat geen gebrek in de videotheek. Een volwaardige speelfilm over de meest traumatische gebeurtenis uit de geschiedenis van Rotterdam is echter nog nooit gemaakt. Scenarioschrijver Chiem van Houweninge wil daar verandering in aanbrengen. Onder de werktitel '10 mei 1940' werkt hij aan een film over het bombardement. „Het moet een stevig verhaal worden. Het wordt fictie, maar geplaatst in een historisch verantwoorde context." door Carel van der Velden Nee, een film in de stijl van 'Pearl Harbour' heeft Chiem van Houwe ninge niet in gedachten. Dankzij een budget van 250 miljoen euro kon de Amerikaanse basis in de Stille Zuid zee op een schaal van één op drie worden nagebouwd, waarop de Ja panse aanval uiterst realistisch kon Chiem van Houweninge. Foto: Frans van Zijst worden verfilmd. Van Houweninge laat zich liever inspireren door 'Una Giornata Particolare', de Italiaanse film met Marcello Mastroianni waar in de fascistische dreiging op be klemmende wijze uit de luidspreker van een radio komt. „Het gaat niet om spectaculaire beelden. Het gaat om een goed verhaal tussen men sen." Van Houweninge, als schrijver, pro ducent en acteur bekend van onder meer 'Zeg 'ns AAA', 'Oppassen!!!', 'Luifel Luifel' en 'Tatort', schrijft samen met uitgever en historicus Jacques Post aan het script. Al te ge detailleerd wil hij er nog niet over uitweiden, maar Van Houweninge rept over een 'stevig verhaal'. „Het wordt een film die uit drie delen be staat. We beginnen op 9 mei, de avond voor de Duitse aanval, in de destijds beroemde dansclub Pschorr op de Coolsingel. Vervolgens wor den in chronologische volgorde de gebeurtenissen behandeld die uit mondden in het bombardement op Rotterdam. Maar het mag beslist geen documentaire worden. Het bombardement wordt gepresen teerd als een fenomeen dat het leven van gewone mensen ingrijpend ver andert." Bij het bombardement op 14 mei 1940 kwamen 1100 mensen om het leven. Er vielen vele tienduizenden gewonden. Bijna 25.000 huizen wer den verwoest: 8000 Rotterdammers waren in één keer dakloos. De oor logsmisdaad volgde op een voor de Duitse agressor onverwacht harde strijd om de Maasbruggen. Bij zijn schets van het drama kan Van Hou weninge putten uit een kleine biblio theek. „Er is veel onderzoek gedaan naar de achtergronden van het bom bardement. Door Aad Wagenaar, Kolonel Bongers en vele anderen. Zij vormen een belangrijke bron. Ook barst het van de brieven vol per soonlijke belevenissen. Verder laat ik mij inspireren door de verhalen die mensen vertellen. Over wat er met hen gebeurde toen de bommen vie len. Zij vormen voor mij het vlees op het bot." Dierentuin Als voorbeeld noemt hij het verhaal dat huisvriendin Saskia Stuiveling hem vertelde. De opa van de presi dent van de Algemene Rekenkamer was in 1940 opzichter in de dieren tuin. „Hij schoot de gevaarlijke bees ten af, waarna de andere dieren wer den losgelaten. Dat is een interes sante anekdote." Van Houweninge beschouwt de film als een 'emotioneel gegeven'. „Ik Beeld van Rotterdam na het verwoestende bombardement van de Duitsers. Archieffoto: ANP weet wat angst is, maakte als kind het bombardement op het Bezui- denhout in Den Haag mee. De per soonlijke, menselijke kant is voor mij het allerbelangrijkste. Ik hecht aan sfeer, couleur locale, het eigen ver haal van mensen. Het bombarde ment is bovendien het meest Rotter damse verhaal dat je kunt verfilmen. Al vraag ik aandacht voor een gege ven dat van alle tijden is. Denk aan het oorlogsgeweld in Irak en Bos nië." Het tekenen van de capitulatie komt zeker in de film terug, belooft Van Houweninge. Die gebeurtenis vond plaats in een woning aan de Staten- singel. Voor de deur trof de SS-Leib- standard Adolf Hitler op dat mo ment een aantal soldaten aan. Ene luitenant Polak beschoot vanuit een zolderkamer de Duitse soldaten, waarop de SS onmiddellijk terug- vuurde. Een kogel raakte de uit het raam op de eerste verdieping koeke loerende Generallieutenant Kurt Student. Deze bevelhebber van de Duitse landingstroepen raakte zwaargewond door 'bevriende ko- gels'. Van Houweninge weet zich ge steund door het Rotterdams Film fonds, maar het concept ontwikkelt hij voor eigen rekening. Als het script gereed is, begint de 'lijdens weg.' „Voor dit project heb je een omroep nodig en andere finan ciers", zegt Van Houweninge. „Je moet denken aan een bedrag tussen de vijf en tien miljoen euro. Als we het laatste bedrag binnenhalen, laat ik watervliegtuigen op de Maas lan den." Een omroep vormt volgens van Houweninge de sleutel tot een schat aan archiefbeelden, zowel in bin nen- en buitenland. De schrijver is ervan overtuigd dat er in Duitsland veel nog niet vertoond materiaal be staat over de aanval op Rotterdam. „Uit schaamte is tot dusver lang niet alles te zien geweest." Getuigen gezocht Ter inspiratie bij de verdere uitwerking van zijn filmscript is Chiem van Houweninge geïnteressee de persoonlijke belevenissen van (ex) Rotterdam" het bombardement van 1940 aan den lijve hebbef meegemaakt. Wat gebeurt er als de bommen opj vallen? Van welke dramatische, saillante en frapp gebeurtenissen was u getuige? Waarheen gingds en wat waren de gevolgen van de ingrijpende gebeurtenis op uw verdere leven? Mensen met ee inspirerend verhaal kunnen contact opnemen me' Horse Productions, Uoydstraat 5,3024 EA Rotterds De moderne terrorist zaait dood en verderf. Zijn eigen leven doet er niet toe, zolang de wereldorde maar in verwarring wordt gebracht. Israël weet inmiddels hoe je de strijd tegen de terrorist moet aan gaan. Hun kennis willen de Israëliërs graag delen. Zij constateren dat Europa de dreiging onvoldoende serieus neemt. door Koen Pennewaard Het uitzicht is adembene mend, maar tegelijk beang stigend. Tel Aviv aan je voeten, de Middellandse Zee iets verder weg. Op luttele kilometers van de 187 meter hoge Azrieli Tower ligt echter ook vliegveld Ben Gurion. De herinnering aan 11 september 2001, toen twee Boeings de wolken krabbers van het World Trade Cen ter in New York invlogen, kan het personeel onmogelijk negeren. Op de 43ste etage van de wolken krabber brengen Amikan Azolay, voormalig hoofd van de anti-terreur- school van de binnenlandse gehei me dienst, en Ben David, oud-lei dinggevende van een speciale anti terreurbrigade, hun boodschap: Eu ropa is naïef en reageert veel te traag op terroristische bedreigingen. „Ei genlijk slapen ze nog steeds. Terro risten hebben de zwakke plekken van Europa ontdekt." Door ervaring gerijpt beseffen de politici en burgers in Israël terdege dat zij zich teweer moeten stellen te gen terrorisme. Het is dan ook niet vreemd dat de in Sneek woonachtige Uri Elkabass (34) gebruik maakt van de Israëlische deskundigheid op het gebied van terrorismebestrijding. De oud-officier van het Israëlische leger is directeur van Uri-El Special Secu rity Services dat zich bezig houdt met terreurbestrijding en beveiliging van personen, gebouwen, spoorweg stations en vliegvelden. Hij leidt sinds kort ook 'airmarshals' op. Door de grenzen open te stellen hebben de Europese landen hun ri sico's vergroot. Zonder op te vallen kunnen terroristen zich gemakkelijk verplaatsen, constateert Amikan Azolay. Het is noodzakelijk dat poli tici en burgers in het Westen waak zamer worden. Zelf zijn de beide Is raëliërs, net als hun landgenoten, in middels gewend aan het scherpe toezicht door militairen, agenten en beveiligingsbeambten. Zomaar een restaurant, winkel, kan toor, benzinepomp of treinstation binnen lopen is er in Israël al lang niet meer bij. Personen en bagage ondergaan een inspectie. Wie zijn auto in een parkeergarage wil zetten, weet dat hij eerst de kofferbak moet openen. Soms snuffelen ook honden rond het voertuig. Niet voor niets, zo bleek nog geen drie weken geleden. Onder een auto die de garage van de Azrieli Tower wilde binnenrijden, werd een explo- Palestijnen in de rij bij een controlepost bij Hebron. Volgens Israëlische deskundigen slaapt Europa nog als het om terrorismebestrijding gaat. Foto: EPA sief van een halve kilo gevonden. „De bom had weinig schade aan het gebouw kunnen toebrengen, maar wel slachtoffers in de directe omge ving kunnen maken", aldus Azolay. Ontspannen De Israëlische autoriteiten proberen de controles zo onopvallend moge lijk en ontspannen uit te voeren. Op die manier blijft het dagelijkse leven een beetje leefbaar. Hier geen inti miderend machtsvertoon zoals op de straten in Latijns-Amerikaanse steden vaak het geval is. Ben David verscheen met zijn colle ga's in de jaren zeventig en tachtig op het toneel, als er een bus was ge kaapt of een andere gijzeling gaande was. De speciale anti-terreurbrigade werd begin jaren zeventig opgericht, nadat het leger met fatale gevolgen had geprobeerd een einde te maken aan een gijzeling op een basisschool. Naast het inwinnen van informatie, in samenwerking met andere veilig heidsdiensten, had David de taak dergelijke geweldsconflicten ter plaatse op te lossen. „Je kunt als overheid terreur door middel van een dialoog of geweld bestrijden, maar dan moet je weten dat je beide ook kunt." David windt zich nogal op over de lakse houding van de Nederlandse overheid. „Het is bijzonder naïef van Nederland om geen anti-terreur team in het leven te roepen. Ik ben er van overtuigd dat er in Nederland slapende terreurcellen zijn, die bin nen weken of maanden een aanslag kunnen en zullen plegen, als ze niet snel worden gestopt. Onze inlichtin gendiensten weten hier dagelijks meer dan veertig zelfmoordaansla gen te voorkomen. Rond de paasda gen, kort na de liquidatie van Ha- mas-leider sjeik Yassin, liep dat aan tal zelfs op tot zestig." Nederland en overige westerse lan den kunnen het probleem tegen woordig niet meer alleen oplossen. „De tijd dat terreur een plaatselijk probleem was en als zodanig werd afgehandeld, is voorbij." David her kent in de houding van veel West- Europese landen de situatie in zijn eigen land. Pas begin jaren zeventig namen de Israëliërs de dreiging van terreur serieus. „Er is altijd eerst een fase van ontkenning." Het is volgens David niet voor niets dat er al jaren geen vliegtuig of bus in Israël is gekaapt. „Wij wachten niet meer op een aanslag, maar han delen voor de terroristen dit doen." De voorbereiding van dergelijke plannen vergt meer tijd dan een zelf standig opererende zelfmoordenaar nodig heeft en biedt de veiligheids troepen derhalve meer kans de uit voering te verijdelen. Dat met regel maat wel bussen of restaurants wor den opgeblazen is, stelt hij, onver mijdelijk. Verzekering De gedachte van pessimisten die menen dat het weinig zin heeft ter rorismebestrijding prioriteit te ge ven, verwerpt de gepensioneerde militair. „Zie het als een risicoverze kering. Je moet als burger toch ten minste het gevoel hebben, dat ieder een er alles aan heeft willen doen om een aanslag te voorkomen." Met deze opmerking tipt David een an der belangrijk aspect aan in de strijd tegen het terrorisme: wat mag het kosten? „Het is altijd een kwestie van kosten versus baten", reageert Uzi More. „Een bedrijf wil natuurlijk winst blij ven maken en calculeert het risico. Daarnaast is iedere keuze voor be veiliging subjectief. Want hoe bepaal je welk complex het meest kritiek is? Kijk je naar de hoeveelheid mensen die er verblijven of naar de frequen tie van activiteiten die veel publiek trekken, of betrek je daar ook de economische gevolgen op lange ter mijn bij?" Vanuit een grauw kantoor aan de rand van Tel Aviv houdt Mo re zich bezig met de beveiliging van gebouwen en voorzieningen. More verkoopt uitsluitend kennis, de uit voering moet de opdrachtgever zelf regelen. Hij ziet duidelijke verschil len in de denkwijze van verschillen de landen. „In de Verenigde Staten worden vooral symbolisch belangrij ke bouwwerken beschermd, in Afri kaanse landen zie je dat de bescher ming zich richt op de leiders van het land en dat de rest er niet zoveel toe doet." Er zijn voldoende mogelijkheden om het de terrorist een stuk moeilijker te maken. „Veel slachtoffers van zelf moordaanslagen komen om door glasscherven. Gebruik dus speciaal glas en deuren die de klap kunnen opvangen." Ook effectief zijn gepre pareerde muren voor het gebouw die de klap van de explosie opvan gen of lagere, op grote afstand van het gebouw geplaatste voor het ver keer niet te passeren afscheidings- wallen. More verwacht de komende jaren zijn handen vol te hebben. „De 'ha ve-nots' willen de rijke, westerse we reld en lesje leren. Voor Europa is dit een nieuw tijdperk, waaraan voorlo pig geen einde komt. Net als nu in Israël zal veel geïnvesteerd moeten worden in veiligheid. Het vervelende daarbij is dat de terrorist maar één doel hoeft uit te zoeken en wij er veel meer moeten beveiligen. Een troost: als reeds bij de bouw de be veiliging wordt meegenomen, dan zijn de kosten niet hoger dan vijf procent van de totale bouwsom. Peanuts als je ziet waarom het gaat!" Opgraving Pal naast een archeologisch waarde volle opgraving uit de Romeinse tijd aan de kust bij Caesarea ligt een uit gebreid particulier oefen- en schiet- terrein. Ongewild symboliseren ze de oude en nieuwe, door geweld ge kenmerkte beschaving. Hier vinden de opleidingen voor persoonsbevei liging van Uri El plaats. Elkabass: „In Nederland mogen wij 'airmarshals' in opleiding niet met een echt vuurwapen laten schieten. Dat kunnen we hier wel. Voor de cursisten is het van belang dat zij weten hoe het wapen waarmee zij gaan werken, in de praktijk functio neert." Hoe goed de Israëli's zich de afgelo pen jaren ook hebben verdiept in de materie, ze beseffen dat terrorisme nooit volledig kan worden uitgeban nen. De moord op premier Yitzak Rabin in 1995 door een orthodoxe jood kwam ook voor de Israëlische deskundigen uit volslagen onver wachte hoek. „Dit is voor ons het ul tieme bewijs datje terreur nooit kunt voorspellen, maar dat je wel al les moet doen om het te bestrijden." r ZATERDl 8 MEI 2004 [fiÖUDA KrtCHT S*

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 4