E B Gevangen in bordelen 'Ik ben niet te koop, zei ik, en ik huilde' Dirk van de Wijngaard zet zich in voor meisjeshoeren in India u Dirk van de Wijngaard (47) uit Leiden strijdt bijna in zijn eentje tegen het deerniswekkende seksuele misbruik van tienduizenden minderjarige meisjes in India. Hij reisde afgelopen maand naar India om de projecten in ogenschouw te nemen. „We zullen hier net zo lang aandacht voor gaan vragen in de wereld totdat de politiek zich ermee gaat bemoeien." door Arvid van der Wolf ZATERDA 8 MEI 1 2004 I e komt in bordelen in India B zelfs meisjes tegen van elf 1^ en twaalf jaar oud. Ze wis ten, toen ze uit hun dorp kwamen, niet eens wat seks was en worden op een misselijkmakende manier misbruikt, elke dag weer door tien tot dertig kerels." Dirk van de Wijngaard neemt nog eens een trekje van zijn Marlboro als hij over de meedogenloze pijnigin gen van de Indiase seksindustrie praat. Sinds hij zich bemoeit met één van de schrijnendste problemen van dit uitgestrekte, mooie land, is hij weer kettingroker. Zevenenveertig jaar oud, oud-adver tentieverkoper. Eindjaren tachtig raakte hij in een persoonlijke crisis. „Toen zocht ik naar een nieuw doel in het leven en besloot naar India te gaan. Daar maakte ik kennis met spiritualiteit, maar ook met mens onterende armoede. Ik heb de aller armsten ofwel harijans ontmoet. Toen ik de liefde van die mensen voelde, wist ik wat ik moest doen. Ik heb vervolgens projecten voor ze opgezet, met steun van donateurs van de door mij opgerichte Stichting People's Trust. De laatste jaren houden we ons vooral bezig met kinderprostitutie in India. De situatie van harijans is be roerd, maar dit is bijna nog erger. Al leen al in Delhi en Bombay zijn er zo'n duizend bordelen met tussen de vijftig- en honderdduizend pros tituees. De helft is jonger dan acht tien, en vrijwel allemaal zijn ze daar Bevrijde meisjeshoeren in Bombay worden teruggebracht naar hun ouders of komen in een opvangtehuis. door ontvoering terechtgekomen. Elfhonderd hebben we er tot nu toe bevrijd, maar heel velen zitten er nog gevangen in bordelen. Ik slaap er slecht van." Kippenhokken New Delhi op een zwoele lente avond. Van de Wijngaard rijdt in een taxi door GB-road, de grootste hoe- renstraat van de Indiase hoofdstad. Hier ontvangen honderden jonge vrouwen achter zwaar met roet be slagen ramen in benauwde en broei erige bordelen dagelijks hun klanten in kleine houten Itippenhokken. Hij is in gezelschap van Roma Deba- bratta, de Moeder Theresa van Del hi, die zich het lot van minderjarige 'sekswerkers' heeft aangetrokken, en van het bestuur van zijn hulporgani satie People's Trust, dat de omstan digheden rond kinderprostitutie in India zelf wil ervaren. Terwijl de taxi langzaam langs duis tere gevels rijdt met honderden ge traliede ramen met daarachter af en toe een paar vrouwengezichten, legt Van de Wijngaard uit dat de minder jarige meisjes die hier prostitutie moeten bedrijven, onzichtbaar blij ven. „Ze zitten in kleine, vervuilde achterkamertjes, zien nooit het dag licht en komen in de bordelen te voorschijn als klanten nadrukkelijk vragen om kleine meisjes. Als ze niet willen werken, worden ze afgeran seld. Ik heb meisjes gezien met vre selijke verwondingen in hun onder lichaam." Roma Debabratta, behalve hulpver lener professor aan de Universiteit van Delhi, is kind aan huis in deze hoerenallee. Ze heeft zeven jaar ge leden de organisatie 'STOP' opge richt, die strijdt tegen kinderprosti tutie en het ontvoeren en verkopen ofwel 'trafficking' van minderjarige meisjes, en heeft sindsdien samen met de politie tientallen overvallen uitgevoerd op GB-road en er hon derden minderjarige meisjes wegge haald. Even later wordt tijdens deze bizarre toer duidelijk hoe dat werkt. Het he le gezelschap, dus Roma, Van de Wijngaard en het bestuur van Peop le's Trust wordt keurig ontvangen in een bordeel, inclusief zoutjes en zoetjes. Benauwde gangetjes door, kale trappen op en... plotseling oog in oog met tientallen, in kleurrijke sari's gestoken dames uit India en Nepal, de hoerenmadam zelf en de bordeelhouder. Deze vrouwen zijn allemaal boven de achttien jaar, de volwassen leef tijd in India. Roma spreekt ze vrien delijk maar dringend toe. „Dames, we zijn tegen het 'trafficken' van kin deren, dus als die hier zijn is het fou te boel en dat moetje aan ons mel den." Dirk van de Wijngaard, hulp verlener en Nederlandse volksjon gen, glimlacht ontspannen naar de kleurrijke dames. „Geld verdienen voor de kinderen en de familie...? Prima, als je maar meerderjarig bent en dit werk vrijwillig doet", voegt hij de giechelende galerij toe. Bedreigd Roma Debabrata: „De GB-road is in middels schoon, maar het probleem kan zich naar elders verplaatsen. Ook daar zullen we de pooiers ech ter achtervolgen." Haar organisatie heeft inmiddels honderden bevrijde meiden overgebracht naar een op vangtehuis in de Nepalese hoofdstad Kathmandu of in India terugge bracht naar hun ouders. Debabratta ('Ik beschouw de mei den als mijn eigen kinderen') bekent dat dit werk haar niet in de koude kleren gaat zitten. Ze wordt bedreigd door pooiers, die haar gezicht in middels kennen, en één keer is er een aanslag op haar leven gepleegd, maar ze laat zich niet uit het veld slaan. Ze weet zich gesteund door de politie van Delhi, die voorheen vaak beschermingsgeld ontving, maar te genwoordig trouw helpt bij bevrij dingsacties van jonge meisjes. Hetzelfde gebeurt in Bombay, het economische hart van India met vijf tien miljoen inwoners. Hier is de door Van de Wijngaards organisatie gesteunde Rescue Foundation van oud-legerofficier Acharya actief. Die heeft fanatiek de strijd aangebonden met de maffia van Bombay, Poona en Surat, die de naar schatting dui zend bordelen runt met tussen de 75.000 en 100.000 prostituees, van wie de helft jonger is dan achttien jaar. Voor het eerst is Van de Wijngaard op deze reis zichtbaar nerveus. Hier is het 't ergst, fluistert hij. Kamathi- pura, de grootste hoerenbuurt van Bombay met honderden bordelen en duizenden benauwde kamertjes in grauwe straten, boezemt zelfs hem ontzag in. 's Avonds rijden we er doorheen, in gezelschap van Acharya. Bij nacht een straat vol walm van warm eten, doorgebakken olie, riksja's en taxi's en vooral van honderden vrouwen die in de hete avondlucht op klanten hopen. Fotograferen is hier 'not done'. „Dan kun je afgeranseld worden door de pooiers en hun helpers die hier overal rondlopen", zegt Acharya, terwijl de taxi lange slierten hoeren passeert. „Een meisje kan hier nooit ontsnappen, iedereen houdt ieder een in de gaten." HlV-positief Er is hoop. Acharya leidt een team van informanten die niets anders doen dan bordelen afstropen en contact maken met minderjarige meisjes. „Zodra we er één hebben gevonden winnen we vertrouwen en vragen we informatie over andere minderjarigen in hetzelfde bordeel. As we genoeg weten vallen we het bordeel binnen, met behulp van de politie, en zoeken net zo lang totdat we alle minderjarige meisjes hebben gevonden." De volgende dag is er in Bombay een ontmoeting met net uit bordelen be vrijde meisjes, in keurige blauwe uniformen. Er zijn veertien meiden, de jongste is 11, de oudste 20. De helft komt uit Nepal, twee zijn er HlV-positief. „Van de meisjes die be- In heel Azië werken naar schatting een miljoen minder jarige meisjes in de prostitutie, de meesten in India, Thailand, Taiwan en de Filipijnen. In India zijn dat er meer dan 500.000 (op een totaal aantal prostituees van 2.3 miljoen). De 17-jarige Sheevani is net bevrijd uit een bordeel in Bombay en verblijft nu in een opvangtehuis van de Rescue Foundation in Bombay. Haai' verhaal is tekenend voor de situatie van honderdduizenden andere meisjes. Sheevani was tweeënhalf jaar geleden veertien jaar toen ze in haar dorp bij Bangalore in het zuiden van India werkte op de kleine boerderij van haar vader. Ze werd door een vage kennis meegelokt naar de grote stad, waar meer te verdienen was. „In Bombay werd ik naar een pand gebracht, dat later het privéhuis bleek te zijn van mijn nieuwe werkgever. Toen het avond werd, was mijn metgezel ineens weg en was ik gedwongen de nacht in het pand door te brengen, want ik wist de weg niet in Bombay. De volgende dag vertelde de zogenaamde werkgever, een Nepalees, dat ik was verkocht voor 100.000 roepies (2000 euro, red) en dat hij een bordeelhouder was. Ik ben niet te koop, zei ik, en ik huilde. Hij zei: je zult het geld dat ik in je heb geïnvesteerd, terug moeten verdie nen. Toen ik bleef protesteren sloeg hij mij met een rub beren slang en bracht mij daarna over naar een ander pand, een bordeel. Vier dagen bleef ik huilen. De bordeelhouder bood mij Pepsi aan, daar werd ik heel suf van. Ook de dagen daarna was ik vaak, als ik wat had gedronken, heel erg duf, ik kon soms niet meer op mijn benen staan. Ik denk dat hij er een slaapmiddel in had gedaan. Daarna kwamen de eerste klanten. Vanaf dat moment kreeg ik elke dag alcohol aangeboden van de pooier. Ik nam het om de pijn te verzachten. Na een maand was ik eraan verslaafd. Ik accepteerde langzaam maar zeker mijn lot. As ik naar de dokter moest - we werden regelmatig medisch onder zocht - ontmoette ik die in het bordeel. Ik ontving elke dag tien tot twaalf klanten en 's nachts vijf, vrijwel alle maal met condoom. Ze betaalden 120 tot 500 roepies (tweeenhalf tot tien euro, red.), naar gelang de tijd dat ze met mij wilden doorbrengen, en dat geld ging allemaal naar de bordeelhouder. Ik kreeg alleen een fooi, maar daar moest ik make-up, kleren en lakens van betalen. Ik had altijd hoofdpijn en dronk veel. Eén keer heb ik een abortus gehad. Daarna moest ik gewoon doorwerken. Op een dag, nu twee maanden geleden, kwam er iemand die mij om informatie vroeg over mijn dorp en de andere meiden in het bordeel. Eerst vertrouwde ik hem niet, maar na meer bezoeken wel. Het bleek een informant te zijn van de Rescue Foundation Bombay. Op een dag in februari ben ik bevrijd, samen met andere minderjarige meiden in het bordeel. Ik krijg nu therapie en voel me weer een beetje gelukkig, alles mag weer normaal worden. Ik kan denken aan een studie of een baan. Nee, mannen haat ik na al deze erva ringen niet. Zie, een hand heeft vijf vingers, korte en lan ge. Ik kijk vooral naar de lange. Ik denk positief." De gegevens zijn afko?nstig uit een rapport van STOP (Stop Trafficking Oppression and Prostitution of children and women), een organisatie in New Delhi die strijdt te gen kinderprostitutie. De Stichting People's Trust Nederland is een kleine ontwikkelingsorganisatie di louter met vrijwilligers werl De stichting krijgt onder mej geld van donateurs, van de Nederlandse Commissie vot Duurzame Ontwikkeling en grotere ontwikkelingsorganisaties. 2e beheert projé waaronder scholen en gezondheidsvoorzieningen, ii India, Nepal en Suriname. People's Trust is veertien jaar geleden opgericht doe Dirk van de Wijngaard uit Leiden. Het meest recente project is de strijd tegen de kinderprostitutie in indi; Een probleem waarmee Van de Wijngaard in aanral kwam toen hij enkele jaren geleden een reis maakte Nepal, waar hij was met zijn Nepalese echtgenote, e een opvanghuis bezocht voor meisjes die gedwongf prostituee zijn geweest in India. In Delhi en Bombay bouwt de People's Trust opvangtehuizen voor uit bordelen bevrijde meisjes ze zich kunnen voorbereiden op terugkeer In de maatschappij. vrijd worden, is doorgaans 25 tot 40 procent HlV-positief en heeft 90 procent geslachtszieken, waaronder gonorroe, vaginale infecties, huid problemen en andere, vaak geestelij ke, klachten", zegt een medewerk ster van de Rescue Foundation. Het aantal bevrijdingen van meisjes is natuurlijk nog klein, gelet op de gigantische omvang van het pro bleem. Directeur Balkrishna Acharya van Rescue Foundation Bombay is toch optimistisch. „Onze organisatie wordt, mede dankzij hulp uit Neder land, steeds groter en bekender, waardoor we steeds meer kunnen doen. Er komen steeds meer pooiers in de gevangenis en door ons toe doen is in Bombay al een deel van de bordelen gesloten. We zullen niet rusten voordat in heel Bombay, dus ook aan Kamathipura, die hoererij op de helling gaat. India is nu onverschillig op dit ge bied, maar wij willen, samen met be vrijdingsteams in andere grote In diase steden, de autoriteiten wakker schudden. Het is te gek dat we in dit land toestaan, terwijl prostitutie no ta bene illegaal is, dat er massaal meisjes worden ontvoerd voor de seksindustrie en na zes jaar, dood ziek van de aids en zonder een cent, op straat worden gezet." Dirk van de Wijngaard: „Dit werpt een smet op het prachtige India. We zullen hier net zo lang aandacht voor gaan vragen in de wereld totdat de politiek zich ermee gaat bemoei en." Hij is zichtbaar aangedaan. Eén Nederlander tegen duizend Indiase pooiers, het is vooralsnog een onge lijke strijd, waar je extra uithou dingsvermogen voor moet hebben. Bij het afscheid in Bombay vallen de bevrijde meisjes allemaal in Dirks ar men, ze huilen. Eenmaal terug in Nederland komen ook bij hem de tranen. Hij kan nog altijd niet goed slapen. Prostituees op Kamathipura in Bombay, de grootste hoerenbuurt van Bombay met honderden bordelen en duizenden benauwde kamertjes. Foto's: GPD/Tom Hoogeboom

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2