Keiharde verwijten Rode Kruis aan VS BUITENLAND Zal de oorlog George W. Bush maken of breken? Frits Bolkestein, marktmeester van Brussel Neelie Kroes staat haar mannetje Grenzen vervagen op Ierse postzegel Mishandelingen gebeuren systematisch Sudan ontkent zuiveringen Bomaanslag op moskee Karachi prijs in NY m 40 dollar eiK - De prijs voor een olie is op de termijn- New York boven de 40 •komen. Dat is de hoog- L sinds de Eerste Golf- 1 ruim dertien jaar gele- adelaren durfden het om het weekeinde voldoende oliecontrac- zaterdag 8 mei 2004 ikt óirij lijkt nemen la mpur - De piraterij op de meeste plaatsen in 1 afgenomen in de eer- ïaanden van 2004. Op e scheepvaartroutes raten van Malakka en e is er echter een stij- het aantal overvallen, ari tot maart zijn er jd 79 gevallen van pi- nameld. In dezelfde pe- I 003 waren dat er nog i/erklaring in Laden ton - De verklaring rroristenleider Osama een beloning uitloof- iet doden van de Ame- civiele bestuurder in oijl Bremer, is 'waar- authentiek, aldus de e oproep loofde Bin -^n prijs van tien kilo de dood van Bre- VN-secretaris-gene- Annan of van andere irissen, zoals Bremers e vanger of de speciale di it voor Irak, Brahimi. 'iment joodse ten beklad Onbekenden hebben ht van donderdag op o m monument voor 'ldaten die zijn omge- i de slag van Verdun •tika's beklad. Het mo- voor joodse militairen ich op de militaire be ts waar duizenden van snen tijdens een van ndste veldslagen uit Wereldoorlog liggen. je: Niet naar Irak Spanje stuurt zijn iet terug naar Irak, de vredesoperaties id alsnog onder vlag Naties ko lt heeft de Spaanse pre- Luis Rodriguez Zapa- egd. Kort na zijn aan pakte Zapatero bekend f paanse militairen alleen ouden blijven als de le Naties de leiding en internationale troepen- Duden krijgen. i ontmoet n Berlijn id - De Palestijnse pre- ned Qurei heeft deze ïog een ontmoeting doleezza Rice, de na- eiligheidsadviseur van ikaanse president rmoedelijk vindt het ïond 17 mei plaats in e hoofdstad Berlijn. In leg komt onder meer de irt naar de vrede aan de uitvoering van het de VS, EU, VN en Rus kwartet) stagneert al Europeanen stemmen Maar ongeveer de de inwoners van de Unie is van plan te len bij de komende jen voor het Europees it. Dat blijkt uit een de 25 lidstaten van de Unie. De verkiezin- len van 10 tot 13 juni Dublin - Waar het Ierse Repu blikeinse Leger met zijn jaren lange gewapende strijd niet in slaagde, blijkt de Ierse posterij en wel gelukt te zijn: op een ter ere van de uitbreiding van de Europese Unie uitgegeven nieuwe postzegel is de grens tussen het Britse Noord-Ierland en de Ierse republiek verdwe nen. Filatelisten en politici verwijten het Ierse postbedrijf topogra fisch analfabetisme, want het weglaten van de gevoelig lig gende grens in Ulster is niet het Kreta. Nee Cyprus, volgens de leren. Foto: AP enige aardrijkskundige foutje dat is gemaald: op de postzegel van 65 eurocent die gebruikt kan worden in alle 25 EU-lid- staten. Cyprus blijkt op de zegel namelijk recht onder Grieken land te liggen, op de plek van Kreta, en de vorm van Cyprus lijkt ook verdacht veel op die van het Griekse vakantie-ei- land. Opvallend genoeg blijken de Ierse posterijen bij Cyprus bo vendien dezelfde truc te heb ben uitgehaald als bij hun eigen land: de grens tussen het Griek se en het Turkse deel is verdwe nen. Woordvoerder Anna McHugh van de Ierse posterijen geeft toe dat er inderdaad aan de Europese topografie gesleu teld is om Cyprus, dat in feite veel oostelijker ligt, überhaupt op de postzegel te krijgen. „Dat moet toch echt Cyprus voor stellen", zegt ze. McHugh legt uit waar het fout is gegaan: „Geen van de landen is helemaal goed. Alles is plat geslagen. Geen onderdeel van de kaart staat op de goede schaal op de postzegel." genéve/anp-afp - De mishande lingen in door Amerikanen gelei de gevangenissen in Irak hebben een systematisch karakter en staan gelijk aan martelingen. Het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft dat gisteren in het Zwitserse Cenève geopenbaard. Tijdens bezoeken aan enkele gevangenissen in Irak tussen maart en november 2003 con stateerde een delegatie van het Rode Kruis een reeks schendin gen van het internationaal hu manitair oorlogsrecht. Volgens de organisatie zijn verdachten bij hun arrestatie en tijdens hun gevangenschap blootge steld aan excessief fysiek ge weld, met ernstige verwondin gen of zelfs de dood tot gevolg. Ook tijdens verhoren schuwden de Amerikanen fysiek en psy chologisch geweld niet, aldus het ICRC. De organisatie stuurde in fe bruari een alarmerend rapport naar de Amerikaanse regering. Dat rapport is, zoals gebruike lijk voor het ICRC, niet open baar gemaakt maar de krant The Wall Street Journal heeft er fragmenten van gepubliceerd. Het Rode Kruis heeft erkend dat ze uit het rapport afkomstig zijn. „De elementen die we hebben aangetroffen staan gelijk aan martelingen. Er waren duidelijk incidenten van vernederende en onmenselijke behandeling", aldus een hoge functionaris van het Rode Kruis. De organisatie benadrukt dat er niet alleen mensonterende omstandighe den zijn aangetroffen in de be ruchte Abu Ghraib-gevangenis bij Bagdad, maar ook elders. Mensenrechtenorganisatie Am nesty International heeft presi dent Bush gisteren in een open brief de vraag gesteld of de mis handelingen van Iraakse gevan genen door Amerikanen als 'oorlogsmisdaden' moeten worden beschouwd. Amnesty wil dat de Amerikaanse rege ring hier onderzoek naar doet en eventuele schuldigen straft overeenkomstig haar verplich tingen volgens het internatio naal recht. Het ICRC heeft de Britse rege ring op de hoogte gesteld van zijn bezorgdheid over Irakezen die door Britten gevangen wor den gehouden in Irak. De orga nisatie zou aanbevelingen heb ben gedaan over hoe de gevan genen te behandelen. Waar het Rode Kruis zich precies zorgen om maakt bij de Britten, wilde het niet zeggen. Eenzaam aan de top moskou - De Russische president Vladimir Poetin is gisteren beëdigd voor zijn tweede - en grond wettelijk laatste - ambtstermijn. De plechtigheid in het Kremlin volgde twee maanden nadat Poetin op zijn sloffen was herkozen. Nadat Poetin over een rode loper tussen applaudisserende mensen door naar de Kremlinhal was gelopen, legde hij ten overstaan van 1.700 genodigden met zijn hand op de grondwet de ambtseed af. Na het ten gehore brengen van het uit de sovjetperiode overgehou den volkslied hield Poetin een redevoering waarin hij beloofde „actief, open en eerlijk" te zullen wer ken om het leven van de Russische burgers te ver beteren. Foto: AP caïro/ap - Sudan ontkent dat het regeringsleger bezig is met een etnische zuivering in de westelijke regio Darfur. De re gering reageert op een rapport van de mensenrechtenorgani satie Human Rights Watch (HRW). Daarin staat dat solda ten en Arabische milities dui zenden niet-islamitische zwar ten hebben vermoord in Dar fur, waar sinds vorig jaar febru ari een burgeroorlog woedt. Aan de gevechten kwam begin april voorlopig een einde door een bestand tussen de rebellen en het regeringsleger. Volgens HRW vertoont de situ atie in Darfur gelijkenissen met de genocide in 1994 in Rwanda. Arabische strijders, verenigd in zogenoemde janjaweed-mili- ties, maken zich op grote schaal schuldig aan het doden en ver jagen van de lokale bevolking. De strijders worden volgens HRW op allerlei manieren ge steund door de Sudanese rege ring. Waarnemers van HRW brach ten de afgelopen maanden be zoeken aan Darfur. Ongeveer een miljoen mensen zijn voor het geweld op de vlucht gesla gen. In Tsjaad wordt al enkele maanden onderhandeld over een vredesregeling. Een ak koord heeft dat tot nog toe niet opgeleverd. HRW beschrijft in haar rapport hoe janjaweed-strijders zich op grote schaal schuldig maken aan moordpartijen, verkrach tingen en plunderingen. De Arabische strijders worden vol gens HRW financieel gesteund en geholpen door het rege ringsleger, dat eveneens betrok ken zou zijn bij de etnische zui veringsoperatie. karachi/ap - Bij een bomaan slag op een volgepakte sji'ieti- sche moskee in de zuidelijke Pakistaanse havenstad Karachi zijn gisteren dertien mensen om het leven gekomen en meer dan tweehonderd gewond ge raakt. Vermoedelijk gaat het om een zelfmoordaanslag. Presi dent Pervez Musharraf veroor deelde de aanslag als een „laffe daad van terrorisme" en laat een onderzoek instellen. De zware bom ontplofte vlak na het begin van het vrijdaggebed. De meeste slachtoffers waren volwassenen die daarvoor naar de moskee waren gekomen. ikers bestraft e|iantanamo ton - Sinds de ope- de Amerikaanse mili- ingenis op Guanténa- ip Cuba begin 2002 bewakers gestraft voor orig geweld tegen ge- 1. Dat berichtte de Washington Post. ivakers werden gede- en voelen dat in hun inee. Een van de mili- avergeplaatst, de ande ken bewaker heeft an- n gekregen op de ba- 59e president biertjes De Poolse president 'ij er Kwasniewski heeft dat hij in de jaren een illegaal bijbaantje ek ad als barman in een b pub. Kwasniewski is eel met zijn echtgenote bezoek in Groot-Brit- hij in de jaren ze il tijdlang woonde tij onderbreking van zijn de universiteit van Niet alle buitenlandse fiasco's liepen slecht af voor presidenten washington/ap - Oorlogen kunnen presiden ten helpen herkozen te worden - of hen uit de macht stoten. De Tweede Wereldoorlog hielp Franklin Roosevelt in 1944 aan een ongeëve naarde vierde ambtstermijn. Een slecht verlo pende oorlog in Korea bracht Harry Truman er toe zich in 1952 niet herkiesbaar te stellen. De impopulaire oorlog in Vietnam noopte Lyndon Johnson in 1968 tot hetzelfde besluit. Waarnemers zeggen dat de jury al bijeen is gekomen om te beoordelen hoe de oorlog van president George Bush - in Irak en tegen het internationale terrorisme - politiek uit pakt bij de aanstaande presidentsverkiezin gen. Vrijwel allen zijn Het erover eens dat het oordeel zal afhangen van wat er tussen nu en november in de praktijk gebeurt, en niet van wat de president zegt. „Mes is relevant"., zegt historicus Man Lichtman van de American University, „ook die onthullingen over mis standen in de gevangenis." De internationale verontwaardiging over de mishandeling en vernedering van haakse ge vangenen door Amerikaanse soldaten bracht Bush er donderdag toe zich tijdens een ont moeting met koning Abdullah van Jordanië voor dat wangedrag te verontschuldigen, iets wat deze president niet gemakkelijk doet. De geschiedenis kan de juryleden wellicht een beetje richting wijzen. Bush heeft zijn optreden als 'president in oor logstijd' tot belangrijkste thema van zijn cam pagne gemaakt. Maar zes maanden voor de verkiezingen beginnen de Amerikanen aan zijn Irak-beleid te twijfelen. De steun voor Bush kalft af naarmate het geweld in Irak blijft toenemen en het schandaal van de mis handelde gevangenen zich afwikkelt. Bush heeft op het gebied van buitenlandse politiek en terreurbestrijding in de peilingen nog een voorsprong op zijn Democratische rivaal John Kerry, maar die wordt wel kleiner. „Zo lang men de oorlog in Irak blijft zien als een onderdeel van de oorlog tegen het terrorisme werkt dat in het voordeel van Bush", zegt An drew Kohut van het onderzoeksbureau Pew. Als de nationale veiligheid op het spel staat heeft het publiek de neiging zich rond de pre sident te scharen, leert de geschiedenis. De steun voor Bush schoot omhoog na de aan slagen van 11 september 2001 en steeg op nieuw, zij het minder opvallend, toen hij in maart de oorlog tegen Irak was begonnen. Maar de trouw van het publiek kent grenzen en de mensen zijn kort van memorie. De ver nedering van de langdurige gijzeling van Amerikaanse diplomaten in Iran droeg in 1980 bij tot de verkiezingsnederlaag van Jim my Carter. Zo snel als oorlogen de populariteit van een president kunnen opvijzelen, zo snel lost die populariteit weer op zodra de strijd is beëin digd. De vader van Bush heeft dat ondervon den. Na de Golfoorlog van 1991 verdween de steun die Bush senior daarmee had vergaard als sneeuw voor de zon en werd hij afgere kend op een slecht economisch beleid. Woodrow Wilson genoot brede steun tijdens de Eerste Wereldoorlog, die hij bij het Con gres aanprees als de oorlog die de wereld „veilig voor democratie" zou maken. Toen de oorlog voorbij was ontzegden de kiezers hem bij de tussentijdse verkiezingen van 1918 een voorzetting van het Democratische bestuur. Andersom kan ook. Dwight Eisenhower kwam in 1952 in het Witte Huis op grond van zijn status als held van de Tweede Wereldoor log en een vage belofte een eind te maken aan de oorlog in Korea. Richard Nixon werd in 1972 herkozen na zijn belofte de Amerikanen definitief uit Vietnam terug te trekken. Dat Ronald Reagan in 1984 werd herkozen was deels te danken aan het feit dat hij zich opwierp als commandant van de Koude Oor log en met een agressieve wapenwedloop het einde van de Sovjet-Unie bespoedigde. Niet alle buitenlandse fiasco's lopen slecht af voor een president. Toen de dor de CIA voor bereide invasie van de Cubaanse Varkensbaai medio april 1961 was mislukt nam president John Kennedy de verantwoordelijkheid voor het debacle op zich met de woorden: „De overwinning heeft vele vaders, de nederlaag is een wees". Zijn populariteit steeg tussen maart en mei van dat jaar van 73 naar 83 pro cent. Daaruit blijkt dat het nemen van verant woordelijkheid kan lonen - iets waar Bush en zijn adviseurs volgens Kerry en andere oppo nenten eens over moeten gaan nadenken. Als president zal ik niet als laatste te weten komen wat er onder mijn bevel gebeurt", zei Kerry donderdag. door onze correspondent Hans Gertsen brussel - Frits Bolkestein heeft nog een paar maanden te gaan voor zijn ambtstermijn er op zit, maar het staat nu al vast dat de Nederlandse liberaal niet de geschiedenis in zal gaan als een kleurloze en weinig invloedrijke Europees commissaris. Inte gendeel. De inmiddels 71-jarige Bolke stein heeft de afgelopen vijfjaar zijn reputatie als politiek dier en liefhebber van een stevig de bat ook in Brussel waarge maakt. Zo ging hij twee maal publiekelijk in debat met Dan ny Cohn-Bendit, alias 'Rode Danny'de haast mythische lei der van de Parijse studentenop stand van 1968 die tegenwoor dig namens de Duitse Groenen in het Europees Parlement zit. Hoewel één van de weinige li beralen in de Europese Com missie van voorzitter Romano Prodi, was hij de afgelopen ja ren onmiskenbaar een van de zwaargewichten van Prodi's team. Natuurlijk was dat mede te danken aan de aard van zijn portefeuille. Als commissaris voor interne markt en belas tingzaken kreeg hij veel belang rijke en gevpelige dossiers op zijn bord. Maar Bolkestein leg de ook een grote werklust en dossierkennis aan de dag. Menigmaal moest hij de strijd aangaan met grote lidstaten die zijn streven om markten te libe raliseren te ver vonden gaan. Bolkestein kwam lang niet altijd als winnaar uit de strijd. Zo dwarsboomde Duitsland - met Britse steun - de overname richtlijn die het bedrijven mak kelijker moest maken om ande re bedrijven over te nemen. De richtlijn werd - zeer tegen Bol- kesteins zin - verregaand uitge kleed. Met Duitsland was Bolkestein's verhouding verre van goed. „Ik heb nogal wat conflicten lopen en mijn verhouding met het Kanzleramt (de staf van de Duitse bondskanselier Gerhard Schroder - red.) is niet gewel dig. Ik krijg via via wel eens per soonlijk gerichte opmerkingen te horen", zei Bolkestein eind vorig jaar. De man die in Nederland furo re maakte met stevige uitspra ken over asielzoekers en tal van andere gevoelige thema's lang voordat Fortuyn op het politie ke toneel verscheen, heeft lang getwijfeld over de vraag of hij Frits Bolkestein. Foto: AP nog eens vijf jaar een rol wilde spelen op het Europese politie ke toneel. Volgens hemzelf heeft hij een andere keuze ge maakt omdat hij er al jaren van droomt nog eens een boek te schrijven 'over de invloed van intellectuelen op de wereldpoli tiek'. Hij besteed zijn tijd de ko mende jaren liever aan die jon gensdroom. In Brussel vermoedt menigeen dat ook andere zaken hebben meegespeeld bij Bolkesteins keuze. Het was verre van zeker dat hij opnieuw een belangrijke portefeuille zou hebben gekre gen in de volgende Commissie. De EU-uitbreiding betekent dat de nieuwe Commissie die per 1 november aantreedt 10 extra commissarissen telt. Daarmee wordt de spoeling dunner. Bo vendien eist Duitsland dat er in de volgende commissie een Duitse 'supercommissaris' voor industriebeleid komt. Die su percommissaris moet alle be langrijke portefeuilles op eco nomisch gebied gaan coördine ren. In zo'n constellatie zou er voor Bolkestein mogelijk slechts een 'B-portefeuille' zijn overgeble ven. En daarvoor vindt Bolke stein zichzelf te goed. „Hij is er niet de man naar om straks over sport of onderwijs te gaan", aldus een naaste mede werker. Bolkestein maakte en kele dagen geleden in een inter view met het Financiële Dag blad nog gehakt van het Duitse streven naar een supercommis saris. „De Duitsers willen een poedel die goed naar Berlijn luistert." Dat is niet het taalge bruik van een man die opnieuw een belangrijke Europese porte feuille wil. Naar nu blijkt, wist Bolkestein toen hij die uit spraak deed al dat het boek 'Brussel' binnenkort voor hem afgesloten is. den haag/gpd - Met oud-mi- nister Neelie Kroes heeft de WD een geduchte kandidaat voor de vacante post van Eu ropees commissaris, nu Frits Bolkestein er later dit jaar mee ophoudt. De 62-jarige dochter van een transportondernemer heeft zowel in de politiek als in het bedrijfsleven getoond haar mannetje te staan. Niet voor niets riep The Financial Times haar in 1988, ze was toen mi nister van verkeer en water staat in het tweede kabinet- Lubbers, uit tot machtigste wouw van Nederland. Neelie Kroes werd een jaar na het bombardement van 1940 geboren in Rotterdam. De Rot terdams aanpak - geen woor den maar daden - is haar met de paplepel ingegoten, zo zei ze in diverse interviews. Als dochter van een ondernemer was het ook logisch dat ze lid werd van de WD. Na een studie economie werd ze directielid in het transport bedrijf van haar vader en zat ze in de Rotterdamse gemeen teraad voor de WD. In 1971 stapte ze over naar de Tweede Kamer om via het staatssecre tariaat op Verkeer en Water- Neelie Kroes. Foto: ANP staat enkele jaren later op dat ministerie terug te keren als minister. Toen werd iedereen duidelijk dat Kroes niet over zich liet lopen. Zelf zei ze daar wel eens over dat ze zich staande hield in een mannen wereld door zich aan te passen aan de geldende spelregels. Maar ook het subtielere spel van lobbyist beheerste ze. Niet voor niets werd ze een tijd voorzitter van Nederland Dis tributieland, de lobbyorgani satie voor de transportsector. Ze was ook nog negen jaar president van de universiteit Nyenrode. Kroes was niet alleen bekend als minister. Ook haar tweede huwelijk met Bram Peper, oud-burgemeester van Rotter dam en oud-minister van Bin nenlandse zaken, trok de nodi ge publiciteit. Ze trad regelma tig in de publiciteit om Peper te verdedigen toen hij ervan werd beschuldigd geld uit de gemeentekas te hebben ge bruikt voor privé-uitgaven. La ter scheidde ze van Peper. Kroes kwam vorig jaar op nieuw in de publiciteit als mentor van het WD-Tweede- Kamerlid Ayaan Hirsi M. Het was Kroes die Hirsi M deed inzien dat ze beter bij de WD paste dan bij de PvdA, waar Hirsi M toen nog werkte. En nu staat ze opnieuw in de belangstelling voor een presti gieuze post. Vriend en vijand zijn er van overtuigd dat Kroes alle capaciteiten heeft om als Eurocommissaris te slagen. Of ze de kans krijgt dat te bewij zen moet de komende twee maanden duidelijk worden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5